Jaką płytę indukcyjną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pięć płyt indukcyjnych obok siebie

Przed zakupem płyty indukcyjnej dobrze zbadaj temat. Oceń swoje potrzeby i dopasuj do nich funkcjonalność płyty. Sprzedawane obecnie na rynku indukcje charakteryzują się wieloma różnymi parametrami, które mogą mieć wpływ na ich żywotność, ekonomię oraz wygodę użytkowania. Mój ranking płyt indukcyjnych pokazuje najlepsze modele a tutaj piszę więcej o funkcjach i różnicach.

Rozmiar i kształt

Blat kuchenny z czarną płytą indukcyjną i miarką wyciągniętą na szerokości płyty

Najczęściej spotykamy się z płytą indukcyjną o prostokątnym kształcie. Istnieją, co prawda, płyty o owalnym lub zaokrąglonym obrysie, jednak są rzadkością. Tradycyjny kształt, czyli proste boki, z łatwością dopasujesz do kuchni i posiadanego blatu.

Standardowe wymiary płyty indukcyjnych to 59 cm szerokości i 52 cm głębokości. Istnieją jednak szersze do 89 cm lub do mniejszych kuchni o szerokości 30 cm. Przed zakupem musisz więc zmierzyć, jaka płyta indukcyjna dopasuje się do wielkości kuchennego blatu.

Liczba pól grzewczych

Blat kuchenny z czarną płytą indukcyjną

Istotnym kryterium wyboru staje się ilość pól grzewczych. Jeśli planujesz zakup urządzenia do dużego domu, gdzie gotuje się niemało, to lepiej rozważ więcej stref grzewczych. To znacznie ułatwi korzystanie ze sprzętu, ponieważ możesz sobie pozwolić na gotowanie na indukcji w kilku garnkach naraz.

Rodzinom wielodzietnym poleca się zakup przynajmniej czterech pól grzewczych.

Ostatnimi czasy modne stały się tzw. wersje wielostrefowe. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na podgrzewanie garnka lub brytfanny w niestandardowych rozmiarach. Niektóre dostosowują się nawet do wielkości naczynia.

W przypadku bardziej zaawansowanych powierzchni grzewczych, możemy połączyć ze sobą poszczególne obszary, tworząc jeszcze bardziej uniwersalne, duże pola grzewcze.

Moc płyty

Im wyższa moc urządzenia, tym efektywniejsze gotowanie. Tak jednym zdaniem można by podsumować parametr dotyczący ich mocy. Nie ma przy tym obaw, że wyższa moc pobierze zbyt duże ilości energii, ponieważ szybciej podgrzeje danie i można ją szybciej wyłączyć.

Standardowe płyty w cenie do 2400 zł oferują moc około 7,2 kW. Jest ona już wystarczająca do normalnego domowego gotowania.

Słabsze płyty indukcyjne charakteryzujące się mocą w okolicach 4,6 kW, nie są przez nas polecane. Jeśli planujesz używać czterech pół grzewczych na raz to możesz się w ich przypadku rozczarować. Pola nie będą działały z pełną mocą i będą się przełączały miedzy sobą. Takie gotowanie potrafi być denerwujące.

Producenci podając moc mają na myśli zsumowaną ilość wszystkich pól grzewczych, dlatego wyższa moc przypisana jest zwykle do większej ilości pól grzewczych.

Warto mieć na uwadze, że lepiej jest podłączyć płytę indukcyjną z instalacją trójfazową 400 V. Dzięki temu gotowanie na pełnej mocy będzie szybkie i bezproblemowe o czym pisałem w artykule płyta indukcyjna 230V.

Sterowanie indukcją

Zbliżenie na włączony panel sterowania w płycie indukcyjnej

Wszystkie elementy sterujące, jakie by one nie były, powinny być umiejscowione w centralnej części urządzenia dla wygody dostępu. Typowe wersje z panelami dotykowymi różnią się pomiędzy sobą łatwością nawigowania.

Te starsze modele wymuszają konieczność wybierania opcji gotowania za pomocą przycisków „plus” i „minus”. Należy je tak długo naciskać, aż dojdziemy do oczekiwanego wyboru.

Nowsze rozwiązania prezentują możliwość sterowania sensorowego sliderem. Mowa tu o wygodnym przesuwaniu palcem w skali liniowej (slider), lub po okręgu (cyclic).

To więc ważny parametr wyboru, który istotnie wpłynie na komfort użytkowania danego urządzenia, stąd należy mu się bacznie przyjrzeć. Istotne jest bowiem intuicyjne sterowanie płytą indukcyjną, jako że najpewniej będziemy z niej korzystać każdego dnia.

Użytkownicy bardziej chwalą sobie slidery jako szybsze w obsłudze.

Bezpieczeństwo płyt indukcyjnych

Czy płyty indukcyjne są bezpieczne w użytkowaniu? Nie ma co do tego wątpliwości, jeśli zakupimy taką, która posiada blokady uruchamiania oraz panelu sterowania, zabezpieczenie przed przegrzaniem czy główny wyłącznik zasilania.

Dodatkowo bardzo pożądaną funkcją jest wskaźnik ciepła resztkowego informujący, które pole jest jeszcze nagrzane, a jego dotknięcie może skutkować poparzeniem. Jest to także ważne dla ekonomicznego użytkowania, ponieważ wiadomo, w którym miejscu można jeszcze lekko podtrzymać temperaturę potrawę, bez konieczności uruchamiania płyty.

Funkcje płyty indukcyjnej

Zbliżenie na włączony panel sterowania w płycie indukcyjnej a na niej garnek

Pozornie płyty indukcyjne nie należą do skomplikowanych w obsłudze urządzeń. Niektórzy producenci oferują jednak cały wachlarz funkcji, które mogą się okazać bardzo przydatne i warto zwrócić na nie uwagę. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Power Booster – ta funkcja pozwala w krótszym czasie niż zwykle przyrządzić danie lub podgrzać wodę. Po kilku minutach moc pola zmniejsza się do standardowego poziomu lub maksymalnego, przypisanego danej strefie. Zwykle dedykowana jest do konkretnego pola grzewczego, ale niektóre modele płyt są tak rozbudowane, że można korzystać z funkcji Power Booster w kilku strefach.
  • Stop and Go – ta funkcja umożliwia zatrzymanie parametrów gotowania na jakiś czas, a później powrót do gotowania. Jest przydatna wtedy, kiedy akurat musimy gdzieś wyjść przerywając gotowanie.
  • Bridge – oferuje możliwość łączenia kilku pól grzewczych w jedną, większą strefę. Jest to przydatne, gdy chcemy podgrzać garnek lub brytfannę niestandardowej wielkości.
  • Rozpoznawanie wielkości naczynia – z natury płyty indukcyjne przekazują moc tylko do garnka. Dlatego można używać różnych rozmiarów naczyń i nie ma niepotrzebnych strat energii.
  • Wykrywanie obecności naczynia – płyta indukcyjna działa tylko gdy rozpozna na swojej powierzchni garnek lub naczynie. Nie tracimy więc energii elektrycznej.
  • Wskaźnik ciepła resztkowego – urządzenie sygnalizuje, na którym polu grzewczym zostało jeszcze ciepło, które może nas poparzyć. Warto wspomnieć, że niektóre bardziej zaawansowane i droższe urządzenia mają kilkustopniową skalę dla większej prezycji.
  • Auto stop – płyta wyłącza grzanie, jeśli wykryje, że potrawa wykipiała lub coś rozlało się na jej powierzchni. Zapobiega to uporczywemu przypalaniu resztek jedzenia i pojawienia się trudnych do usuwania plam.
  • Timer – ta funkcja daje możliwość nastawienia czasu gotowania, po którym pole grzewcze samodzielnie się wyłączy. Nie musimy więc samodzielnie pilnować czy dana potrawa jest już gotowa, a na pewno zapobiegnie to przypalaniu potraw.
  • Gotowe programy – niektóre płyty grzewcze oferują kilka dedykowanych programów gotowania i smażenia, co ułatwia przyrządzanie potraw. Wystarczy nastawić dany program, a płyta sama dopasowuje moc.
  • Wyświetlacz cyfrowy – modele, które są w niego wyposażone stają się bardziej czytelne dla użytkowników. Pozwalają na bieżące sterowanie ustawieniami oraz informują o postępach gotowania oraz zastosowanych parametr.
  • Blokada ustawień – jest to ważne, jeśli w domu są dzieci, ponieważ nikt przypadkowo nie zdoła przerwać gotowania czy zmienić wybranych parametrów.
  • Regulacja mocy przyłączeniowej – bywa niezbędna, jeśli nie masz możliwości podłączenia płyty do 400V lub jeśli przekrój przewodów w instalacji jest zbyt mały. Wtedy obniżasz moc płyty i możesz ją używać nawet w starszych domach. Licz się jednak z przełączaniem pół, podczas gotowania na wszystkich strefach w tym samym czasie.
  • Eco Timer – jest to funkcja umożliwiająca korzystanie z ciepła resztkowego w maksymalnym zakresie. W momencie, gdy program gotowania dobiega końca, dane pole grzewcze wyłącza się, a dalsze podgrzewanie odbywa się już tylko na cieple resztkowym. Pozwala to oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.
  • Sygnał dźwiękowy – umożliwia nastawienie sygnału dźwiękowego, który informuje kiedy kończy się gotowanie.
  • CheckPot – dzięki tej funkcji nie musimy mieć szerokiej wiedzy dotyczącej garnków przeznaczonych do płyt indukcyjnych. Urządzenie samo ocenia czy dane naczynie nadaje się do przyrządzania potraw w technologii indukcyjnej.
  • Quick Start – umożliwia szybki start płyty grzewczej i natychmiastowe osiągniecie maksymalnej temperatury grzania, bez konieczności wybierania odpowiednich ustawień.
  • Hob2Hood – funkcja ta daje możliwość sterowania okapem za pomocą płyty indukcyjnej. Występuje tylko w wybranych modelach i dedykowanych okapach.

Producenci płyt

Płyty indukcyjne korzystają z nowoczesnej technologii, dlatego warto wybrać sprawdzonego i renomowanego producenta. Najczęściej na rynku spotykamy się z bardzo popularnymi markami, które najpewniej nas nie zawiodą. Będą to takie firmy jak Whirlpool, Bosch, Electrolux, Amica i Samsung.

Każdy z tych producentów oferuje bardzo dobre rozwiązania, które wspomogą codzienne użytkowanie płyt indukcyjnych. Niektóre modele różnią się między sobą zastosowanymi funkcjami, dlatego warto zobaczyć płyty indukcyjne i sprawdzić które z nich będą odpowiadać oczekiwaniom i potrzebom.

Materiał wykonania

Zbliżenie na oznaczenie na płycie indukcyjnej z jakiego materiału jest wykonana

Warto dobrze przemyśleć także, z jakiego komponentu powinna być wykonana płyta grzewcza. Weźmy pod uwagę, że garnki czy naczynia pozostawione na płycie grzewczej mogą ją zarysować, nie wspominając już o jej ewentualnym rozbiciu, gdy coś na nią upadnie.

Można uniknąć takiego jej nieodwracalnego uszkodzenia, wybierając wysokiej jakości szkło, bez domieszek metali ciężkich, czyli np. antymonu lub arsenu, będących szkodliwymi dla człowieka.

Szkło ceramiczne jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz porysowania indukcji. Z pewnością więc posłuży nam przez wiele lat.

Kolor płyty

Producenci wychodzą naprzeciw gustom i zmieniającej się modzie, oferując bardzo wysoką estetykę wykonania płyt indukcyjnych.

Najbardziej powszechne są sprzęty w kolorze czarnym, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się też płyty białe. Pisałem o nich w artykule biała czy czarna płyta indukcyjna. Są nie tylko ładne i wyróżniające się swoją oryginalnością, ale też bardzo funkcjonalne. Na ich powierzchni nie widać tak łatwo odcisków palców i warstwy kurzu. To od Ciebie zależy jaka płyta indukcyjna ma pasujący kolor.

Nie bez znaczenia jest również ramka lub jej brak. Płyty bezramkowe posiadają szlifowane krawędzie, a ich zaletą jest łatwa możliwość dopasowania, a wręcz zrównania jej z blatem kuchennym. Dzięki temu elegancko się prezentują. Dodatkowo są to łatwiejsze w czyszczeniu płyty indukcyjne, ponieważ brud i zanieczyszczenia nie gromadzą się pod ramką.

Z drugiej zaś strony, ramka chroni blat przed ewentualnym niewielkim wykipieniem potraw. Płyty z ramką są też odporniejsze na uszkodzenia, ponieważ to ramka chroni je przed uszczerbieniem.

Jeśli ramka jest w kolorze Inox, to odróżnia się od jednolitego czarnego czy białego szkła, co niektórym może zwyczajnie przeszkadzać i zaburzać efekt estetyczny.

Dlatego to bezramkowe płyty prezentują się bardziej efektownie.

Koszt płyty indukcyjnej

To jakie płyta indukcyjna ma koszty już pisałem. Tak zaawansowaną technologię przyrządzania potraw możemy otrzymać już nawet za 1200 zł. Ja polecam modele od około 1600 zł.

Będą to płyty wyposażone w cztery pola grzewcze o mocy około 7,4 kW marki Whirlpool, Bosch lub Amica. W tej cenie uzyskasz możliwość intuicyjnego i łatwego przyrządzania potraw. Dodatkowo do dyspozycji możesz mieć szybkie podgrzewanie, wskaźnik ciepła resztkowego i łatwe sterowanie.

Natomiast w kwocie ponad 2000 zł masz do wyboru już świetnie wyposażone urządzenia z mnóstwem funkcji. Warto żebyś wiedział czego oczekujesz od płyty tak abyś nie wydał zbyt dużo.

Co ważne, użytkowanie płyty wiąże się z brakiem konieczności ciągłego sprzątania, bo niejednokrotnie wystarczy tylko przetrzeć jej powierzchnię, aby uzyskać zadowalającą czystość.

Podsumowując, zdecyduj ile możesz wydać na nową płytę indukcyjną i pomyśl jakie funkcje są Ci potrzebne. Wtedy już wybierz konkretny model znanego producenta i zadbaj o jego odpowiednie podłączenie do instalacji elektrycznej.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz