Ranking odkurzaczy 2021

Najlepsze odkurzacze w rankingu

Odkurzacz to urządzenie niezbędne w każdym domu, tylko jaki kupić? Niektórzy decydują się na zakup kilku odkurzaczy, ze względu na różnorodność funkcji poszczególnych modeli. My jednak spróbujemy wybrać najbardziej uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Przygotowując ten ranking odkurzaczy staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najistotniejsza funkcja tego urządzenia i na co zwrócić największą uwagę podczas zakupu? Dodatkowo zasugerujemy, w jakim przedziale cenowym poszukiwać dobrego sprzętu, tak aby spełnił oczekiwania.

Poniżej zebraliśmy najciekawsze i najlepsze odkurzacze oraz posortowaliśmy je według typu i ceny, od najtańszego do najdroższego. W ten sposób powstał ranking, który uwzględnia także ich parametry, funkcjonalność oraz przeznaczenie.

 ModelRodzaj odkurzaczaMocRodzaj worka 
Karcher WD 3Tradycyjny1000 WPapierowy lub pojemnikZobacz w sklepie
Electrolux UltraOne EUOC94DBTradycyjny700 WSyntetycznyZobacz w sklepie
Philips PowerPro Compact FC9330/09Bezworkowy900 WPojemnikZobacz w sklepie
Thomas Perfect Air Animal PureWodny1700 WPojemnikZobacz w sklepie
Karcher SE 5.100Wielofunkcyjny, piorący1400 WPapierowy lub pojemnikZobacz w sklepie
Thomas Aqua+ Pet & Family Plus Wodny, piorący1700 WPojemnikZobacz w sklepie
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop ProAutomatyczny2100 paPojemnikZobacz w sklepie

Ranking odkurzaczy

Tańsze odkurzacze charakteryzują się zwykle niższą mocą ssącą. Często są to też odkurzacze workowe, a więc tradycyjne. Im wyższa cena, tym możemy się spodziewać od urządzenia nie tylko lepszej mocy, ale również dodatkowych funkcji takich jak pranie.

Obecnie jedne z droższych są odkurzacze wodne o dobrej filtracji, skutecznie zbierające sierść zwierząt, przeznaczone głównie dla alergików, a do tego nawilżające powietrze.

Bez wątpienia, dużą popularnością cieszą się też odkurzacze automatyczne, wyposażone w czujniki i wykonujące pracę za nas. Jednak mają one wysoką cenę i swoje minusy.

Karcher WD 3

Karcher WD 3 (MV 3)

Rodzaj odkurzacza: tradycyjny
Rodzaj worka / pojemnika: papierowy lub pojemnik
Pojemność worka / pojemnika: 17 l
Poziom hałasu: 71 – 75 dB
Moc: 1000 W
Waga: 5,4 kg

Tani a mocny i uniwersalny. Tak w jednym zdaniu mógłby brzmieć opis odkurzacza Karcher WD3. Pierwszą i jedną z najistotniejszych cech produktu jest możliwość usuwania zarówno suchych, jak i mokrych zanieczyszczeń.

Funkcje

Odkurzacz Karcher WD3 spełnia swoją podstawową funkcję, a więc ssanie zabrudzeń na sucho. Jest to też sprzęt niezawodny do użytku domowego, ale też gospodarczego.

Zwykle większość odkurzaczy nie posiada funkcji ssania wilgotnych zabrudzeń, a wciąganie wody powoduje ich szybką awarię. Odkurzacz Karcher WD3 został jednak do tego przystosowany, co stanowi jego wyróżniającą cechę. Aby zebrać wodę z powierzchni, należy wyciągnąć worek i wybrać odpowiednią ssawkę, która znajduje się w zestawie.

Dzięki jego stosunkowo wysokiej mocy silnika 1000W, jest w stanie z powodzeniem usuwać różnego rodzaju zabrudzenia. Producent zapewnia, że odkurzacz tak samo sprawnie poradzi sobie z wciąganiem niewielkiej ilości wody, błota czy wilgotnych zabrudzeń. Ta jego cecha zostanie doceniona, gdy przez przypadek stłuczesz butelkę z wodą lub szybko będziesz potrzebował usunąć jakiś rozlany płyn.

Funkcja wydmuchu

Model dodatkowo posiada również funkcję wydmuchu, jeśli akurat nie potrzebujesz zebrać zanieczyszczeń do zbiornika. Ta cecha pozwala zbierać liście w jedno miejsce, aby można je było później usunąć ręcznie. Funkcja wydmuchu to na pewno jeden z elementów wyróżniających zwykły odkurzacz domowy od innych. Daje mu przewagę czyniąc go także urządzeniem gospodarczym czy ogrodowym.

Niska cena i prosta obsługa

To odkurzacz, który poradzi sobie w domowych warunkach, ale będzie też przydatny w ogrodzie i garażu. Jego niska cena może usprawiedliwić kilka wad, jak choćby zbyt krótki przewód czy brak możliwości regulowania siły ssania. Utrudnieniem może być też brak automatycznego wciągania kabla.

Klienci niejednokrotnie narzekają również na główną szczotkę, którą dość trudno się pracuje. Te wszystkie niedogodności można jednak wytrzymać biorąc pod uwagę wysoką moc urządzenia i spore możliwości ssące. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę jego niską cenę to nasz niezależny ranking odkurzaczy nie może się bez niego obejść.

Plusy

 • prosty w obsłudze
 • niska cena
 • duża moc ssąca
 • lekki

Minusy

 • zbyt krótki przewód
 • głośny
 • brak automatycznego zwijania kabla
 • słabej jakości szczotka
 • brak regulacji siły ssania

Electrolux UltraOne EUOC94DB

Electrolux UltraOne EUOC94DB

Rodzaj odkurzacza: tradycyjny
Rodzaj worka / pojemnika: syntetyczny
Pojemność worka / pojemnika: 5 l
Poziom hałasu: 66 dB
Moc: 700 W
Waga: 7,92 kg

Odkurzacze marki Electrolux już od lat znane są z dobrej funkcjonalności i energooszczędności. Ten model wyróżnia się od innych swoją cichą pracą. Dzięki poziomowi hałasu na poziomie 66 dB, jest znacznie cichszy od konkurentów. Jeśli zwracasz uwagę na głośność to ten model może Ci się spodobać. Jego użytkownicy potwierdzają, że bardziej słychać szum zasysania niż silnik. Z tego powodu jest jednym z najchętniej kupowanych cichych odkurzaczy, chociaż nie to jest jego najważniejszą cechą.

Duża siła ssania

Electrolux UltraOne EUOC94DB przekonuje nas, że istotna jest siła ssąca, jak i doskonała filtracja. Model ten najbardziej chwalą sobie alergicy. UltraOne jest także zwycięzcą wielu testów skuteczności i chwalony przez klientów.

Jeśli chcieć wymienić jedną z najważniejszych cech tego odkurzacza, który odróżnia go od innych na rynku, to będzie to z pewnością wysoka wydajność ssąca. Zostało to osiągnięte poprzez optymalizację przepływu powietrza wydajnej ssawki FlowMotion™ Silent.

Odkurzacz posiada kilka podstawowych akcesoriów, które wspomagają jego pracę w ciasnych zakamarkach, pod kanapą i w przestrzeni, do której mamy trudny dostęp. Wystarczy tylko jedna ssawka 3-w-1 FlowMotion™ i posprzątane.

Worek syntetyczny

Urządzenie wyposażone zostało w worek typu S-bag, który w przeciwieństwie do worków papierowych odznacza się znacznie lepszą siłą ssącą. Jeśli nie wierzysz, możesz sprawdzić filmy porównujące oba typy. Mimo bardzo pozytywnych wyników testów dotyczących efektywności worków syntetycznych, niektórzy użytkownicy negatywnie oceniają brak możliwości wymiennego korzystania z worków papierowych.

Plusy

 • cicha praca
 • energooszczędność
 • szeroki wybór akcesoriów
 • filtr AlergyPlus dla alergików
 • długi zasięg przewodu
 • ssawka 3-w-1 FlowMotion™
 • duża moc ssania

Minusy

 • za duży
 • brak możliwości korzystania z worków papierowych
 • obudowa szybko się rysuje
 • trudność w manewrowaniu

Philips PowerPro Compact FC9330/09

Philips PowerPro Compact FC9330/09

Rodzaj odkurzacza: bezworkowy
Rodzaj worka / pojemnika: bezworkowy
Pojemność worka / pojemnika: 1,5 l
Poziom hałasu: 76 dB
Moc: 900 W
Waga: 4,5 kg

Odkurzacz Philips PowerPro Compact FC9330/09 to wydajny i energooszczędny sprzęt, który doskonale sprawdzi się w każdym domu. Jest inny, niż większość znanych nam odkurzaczy. Podstawową różnicą jest to, że nie posiada worka ani syntetycznego, ani papierowego.

Wszystko, co znajdziemy w środku, to 1,5 litrowy pojemnik na kurz. Dla wielu jest to dużą zaletą, ponieważ nie ma konieczności ciągłego kupowania worków. Inni są już przyzwyczajeni do wyrzucania worka bez zaglądania do jego środka.

Na temat pojemnika na kurz trzeba powiedzieć nieco więcej. Jego unikalny projekt umożliwia szybkie i łatwe opróżnianie. Co ciekawe, wystarczy opróżnić go jedną ręką nie narażając tym samym na bezpośredni kontakt skóry z kurzem.

Filtr antyalergiczny

Jak większość nowoczesnych odkurzaczy dostępnych na rynku, tak i ten posiada filtr antyalergiczny wyłapujący 99,9% drobinek kurzu. To wystarczy, aby nie unosił się w powietrzu po skończonej pracy i został dobrze zebrany z każdego miejsca oraz szczeliny. Jest to więc dobry sprzęt dla wymagających osób, którzy higienę odkurzania stawiają na pierwszym miejscu.

Philips pokusił się o stworzenie technologii tzw. Power Cyclon 5, która natychmiast oddziela kurz od powietrza. Pozwoliło to na zmaksymalizowanie wydajności odkurzacza, by ostatecznie sam kurz mógł wylądować jako stałe zanieczyszczenie w pojemniku.

Wyposażenie

Każdy model to inna końcówka odkurzacza. Tak jest i tym razem, ponieważ Philips PowerPro Compact FC9330/09 proponuje własne rozwiązanie w postaci nasadki Triactive. Ta jedna nasadka pozwala skutecznie zbierać zanieczyszczenia zarówno z dywanu, jak i szczelin przy meblach. Na miękką szczotkę znalazło się miejsce zaraz na uchwycie, abyśmy mogli w razie potrzeby szybko zebrać za jej pomocą kurz z powierzchni mebli, książek itp. miejsc.

Jest zwrotny

Nie trzeba już nawet wspominać, że odkurzaczem bardzo łatwo się manewruje, nawet w małych pomieszczeniach, ponieważ nie jest to ani duży, ani ciężki sprzęt. Philips PowerPro Compact FC9330/09 jest zwrotny, powiada teleskopową rurę, której długość dostosowujemy do wzrostu. A dodatkowo mechanizm ActiveLock zapewnia wygodne i mocne łączenie akcesoriów, montaż i demontaż dodatkowych nasadek.

Minusy? Trudno takie znaleźć. Być może niektórym ciężko się będzie przyzwyczaić do jego nietradycyjnej formuły, która całkowicie eliminuje konieczność wymiany worków.

Plusy

 • przyzwoite wykonanie
 • antyalergiczny, zmywalny filtr
 • różnorodność skutecznych szczotek
 • zwrotny i łatwy w manewrowaniu
 • lekki i nieduży
 • można wyjąć z pojemnika przedmioty, które znalazły się tam przypadkowo
 • bezproblemowe opróżnianie pojemnika kurza jedną ręką

Minusy

 • zbyt krótki przewód
 • dość głośny
 • wysoka cena

Thomas Perfect Air Animal Pure

Thomas Perfect Air Animal Pure

Rodzaj odkurzacza: wodny
Rodzaj worka / pojemnika: pojemnik
Pojemność worka / pojemnika: 1,8l
Moc: 1700 W
Waga: 7,5 kg

Thomas Perfect Air Animal Pure, jak sama nazwa wskazuje, to odkurzacz dedykowany właścicielom zwierząt. Potrafi uporać się zarówno z krótką, niemal niewidoczną sierścią, jak i długą. Skutecznie zatrzymuje alergeny, kurz i brud, dając szansę osobom delikatnym i uczulonym na zwierzęcą sierść na posiadanie domowych pupili.

Sekret tkwi w filtrze Aqua-Pure

Za efektywne usuwanie alergenów odpowiedzialny jest nowoczesny filtr wodny. Co ciekawe, filtr Aqua-Pure potrafi jednocześnie skutecznie nawilżać powietrze i je odświeżać.

To jednak nie koniec filtrów, jakie zastosowano w odkurzaczu. Mamy tam jeszcze dodatkowo kilka innych filtrów, jak:

 • filtr HEPA,
 • filtr zabezpieczający
 • dwa filtry osuszające z filtrami przeciwpyłkowymi
 • mikrofiltr powietrza wylotowego

Takie rozwiązanie w postaci kilku filtrów zostało zastosowane wyłącznie w odkurzaczu Thomas Perfect Air Animal Pure, dlatego tak skutecznie filtruje pyły, kurz i alergeny.

Jak pozbywać się sierści?

Odkurzacz Thomas Perfect Air Animal Pure znalazł na to skuteczną odpowiedź. Wszystko za sprawą turboszczotki wyposażonej w obracający się wałek, która bez problemu zbiera sierść z powierzchni dywanów, wykładzin i podłóg. Jeśli wyłączymy wałek, turboszczotka zamieni się w zwyczajną szczotkę odkurzacza, ale nadal będzie zbierać zanieczyszczenia. Istnieje też możliwość przełączenia szczotki przeznaczonej wyłącznie do paneli czy drewna, która nie będzie rysować delikatnych powierzchni.

W zestawie znajduje się jeszcze dodatkowo szczotka wyposażona w szeroki pasek materiału, obrotowa, która umożliwia zbierania sierści z tapicerki i mebli. Ponadto można też korzystać z dołączonych ssawek szczelinowych oraz innych akcesoriów.

Plusy

 • nowoczesna technologia kilku filtrów
 • nawilżanie i odświeżanie powietrza
 • skuteczne zbieranie sierści z każdej powierzchni
 • wielość akcesoriów
 • precyzyjny, zwrotny i mocny

Minusy

 • wysoka cena
 • za głośny
 • ciężki
 • uciążliwe opróżnianie zbiornika wody po każdym użyciu

Karcher SE 5.100

Karcher SE 5.100

Rodzaj odkurzacza: wielofunkcyjny, piorący
Rodzaj worka / pojemnika: pojemnik, papierowy
Pojemność worka / pojemnika: 4 l
Poziom hałasu: 77 dB
Moc: 1400 W
Waga: 7,7 kg

Karcher SE 5.100 to już nie jest zwyczajny odkurzacz, który tylko w tradycyjny sposób zbiera kurz i zanieczyszczenia. Tym razem mamy do czynienia z odkurzaczem wielofunkcyjnym, który potrafi odkurzać, ale też prać dywany. Stanowi więc bardzo dobry sprzęt dla wymagających użytkowników.

Jego niewątpliwą zaletą jest wielofunkcyjność. Jedno urządzenie potrafi się skutecznie uporać z brudnymi podłogami, ale też z tapicerką meblową czy samochodową. Dodatkowo zbiera wodę oraz błoto. W tym celu należy zmienić ssawkę, która dołączona jest do zestawu.

Dla kogo odkurzacza Karcher SE 5.100?

Właściwie jest to sprzęt dla wszystkich, którym nie przeszkadza rozmiar i waga. Będzie bardzo dobrym sprzętem dla właścicieli zwierząt, gdyż skutecznie zbiera sierść i krótkie włosie. Szkoda tylko, że do prania musimy używać środka czyszczącego marki Karcher, bo to generuje dodatkowe koszty i sprawia, że odkurzacz staje się mało ekonomiczny.

Jaka jest skuteczność funkcji prania?

Po zastosowaniu specjalnego środka czyszczącego marki Karcher, odkurzacz jest w stanie wyprać dywany, wykładziny, schody wyłożone dywanem oraz wszelkie inne powierzchnie. Skutecznie usuwa także uporczywe plamy.

Sugerując się opiniami użytkowników, odkurzacz dobrze pierze, aczkolwiek jest przy tym trochę głośny. Potrafi też zbierać wodę, co znacznie skraca czas schnięcia dywanów, wykładzin czy tapicerki, jednak musi się to odbywać za pomocą specjalnej ssawki. Ponownie więc dotykamy tematu dodatkowych kosztów eksploatacji sprzętu.

Karcher SE 5.100 wyposażony jest w dwa zbiorniki na wodę. Do jednego trafia woda zabrudzona, z drugiego zaś na bieżąco pobierana jest woda czysta do prania i czyszczenia. Pojemność tych zbiorników mogłaby być nieco większa, aczkolwiek urządzenie byłoby wówczas nieporęczne i ciężkie.

Plusy

 • funkcja prania
 • skutecznie odsysa wodę redukując czas schnięcia tapicerki
 • odpowiedni do domowego użytku
 • wielofunkcyjny
 • oddzielne pojemniki na wodę brudną i czystą

Minusy

 • konieczność dokupowania dodatkowych akcesoriów Karcher
 • drogi płyn piorący Karcher
 • za głośny
 • zostawia smugi na podłodze
 • wywrotny

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus

Rodzaj odkurzacza: wodny, piorący
Rodzaj worka / pojemnika: pojemnik
Pojemność worka / pojemnika: 1,8l
Moc: 1700 W
Waga: 8,2 kg

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus to dobry odkurzacz, który już w poprzednich modelach udowodnił jak skutecznie radzi sobie z sierścią zwierząt zalegających na sofach, dywanach czy samochodowej tapicerce. Tym razem przekonuje, że posiada jeszcze dodatkową funkcję prania dywanów, wykładzin i mebli, co stanowi jego dodatkową cechę.

Antyalergiczny z funkcją prania

Jest to odkurzacz odpowiedni dla alergików, którzy są uczuleni na roztocza lub sierść zwierząt. Za jego pomocą nie tylko uda się zebrać wszelkie zanieczyszczania z dywanów, ale także trwale je usunąć, również na mokro ze względu na funkcję prania dywanów. Skuteczny system natrysku pod ciśnieniem pozwala wyczyścić plamy oraz brud, które zlegają głęboko w tkaninie.

Można też śmiało powiedzieć, że po odkurzeniu urządzenie pozostawia świeży zapach, dzięki funkcji nawilżania powietrza. Jest to zasługą systemu kilku jednocześnie działających filtrów:

 • system filtra wodnego AQUA+
 • filtr higieniczny HEPA 13
 • MICRO-filtr powietrza wylotowego

Nie tylko dla właścicieli zwierząt

Przy tak szerokiej funkcjonalności i skuteczności odkurzacza jest on wciąż dość mały, kompaktowy i lekki. Można go łatwo schować w żądanym miejscu, dzięki dwóm pozycjom parkowania. Nie musi być stosowany wyłącznie do usuwania sierści zwierząt, ale polecany jest wszystkim alergikom i osobom wrażliwym na zanieczyszczenia, lubiącym pełną higienę i chcącym mieć pewność, że ich meble, dywany oraz podłogi są naprawdę czyste.

Jest to sprzęt uniwersalny charakteryzujący się dużą mocą 1700 W, wyposażony w 3 poziomy regulacji siły ssania z funkcją ECO. Dodatkowo nie jest drogi w użytkowaniu, ponieważ filtr można prać i nie ma potrzebny stosowania drogich papierowych worków jednorazowych.

Plusy

 • funkcja prania
 • nowoczesna technologia kilku filtrów
 • nawilżanie i odświeżanie powietrza
 • skuteczne zbieranie sierści z każdej powierzchni
 • wielość akcesoriów

Minusy

 • wysoka cena
 • za głośny
 • uciążliwe opróżnianie zbiornika wody po każdym użyciu
 • słaba jakość wykonania akcesoriów

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Rodzaj odkurzacza: automatyczny
Rodzaj worka / pojemnika: pojemnik
Pojemność worka / pojemnika: 200 ml
Poziom hałasu: 69 dB do 76 dB
Moc: 2100 pa

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro to rewolucja w sprzątaniu naszych domów i mieszkań, ponieważ ten sprzęt odkurzy i zmyje podłogę za nas i to samodzielnie.

Urządzenie automatycznie porusza się po mieszkaniu zbierając kurz i wszelkie zabrudzenia. Aby nie uderzyć w żadną ze ścian, a jednocześnie skutecznie odwiedzić każde z pomieszczeń, wykorzystuje technologię nawigacji, która mapuje przestrzeń, nawet jeśli musi pracować w całkowitej ciemności. Skanując nasz dom jest w stanie dojść do wielu zakamarków i tak opracować trasę, że wydajnie zbierze brud.

Bez większych przeszkód

Technologia autonomicznych odkurzaczy poprawiła się na tyle, że są w stanie w pełni samodzielnie posprzątać całe mieszkanie nie tylko omijając przeszkody rozpoznawane przez system 12 sensorów, ale także po nich przechodzić. Wśród sensorów jest np. czujnik zderzeniowy czy czujnik chroniący go przed upadkiem ze schodów.

Producent zapewnia, że Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro poradzi sobie z progiem, kablem czy stelażem suszarki na pranie do wysokości 2 cm, dzięki dwóm „terenowym” kołom i jednemu skrętnemu. Jeśli zdarzy mu się zawiesić, to będzie starał się balansować, aby wydostać się spod przeszkody.

Możliwości ustawień

Został wyposażony w dwa pojemniki: do pracy na sucho i na wodę o pojemności 200 ml dający możliwość mopowania powierzchni. Pojemnik do sprzątania na mokro wystarczy na posprzątanie mieszkania do 65 metrów. Później trzeba go uzupełnić.

Odkurzacz został wyposażony w system inteligentnego dozowania wody, w zależności od potrzeb i rodzaju powierzchni. Posiada trzy tryby pracy:

 • słaby
 • średni
 • mocny

Co ważne, nie ma potrzeby wlewania wody z płynem, wystarczy napełnienie zbiornika czystą wodą, a to i tak umożliwia mopowanie.

Dodatkowym ułatwieniem podczas użytkowania odkurzacza jest wydawanie przez niego komend w języku polskim, dzięki czemu wiadomo, jakie będę kolejne etapy działania i czy np. prawidłowo umieściliśmy zbiornik na wodę bądź tkaninę czyszczącą.

Trzy tryby pracy

Jak na robota przystało, można go dowolnie programować nakazując mu sprzątać np. tylko wtedy, kiedy akurat nie ma nikogo w domu lub omijać niektóre pomieszczenia. Można wybierać pomiędzy trzema trybami czyszczenia:

 • czyszczenie na sucho + na mokro
 • czyszczenie tylko na sucho
 • czyszczenie tylko na mokro

Co ważne, odkurzacz samodzielnie wykrywa, kiedy kończy mu się bateria i automatycznie wraca do bazy dokującej, aby się doładować i dokończyć czyszczenie.

Odciąża nas od sprzątania

Odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro zagwarantuje nam jednak tylko wstępne sprzątanie i będzie na bieżąco dbał o mieszkanie czy dom. Ma jednak swoje wady, ponieważ pracuje stosunkowo długo i wolno.

Producent zapewnia, że w pełni naładowana bateria będzie działać przez 110 min. jednakże jest tak tylko, jeśli wybierzemy funkcję odkurzania na sucho w trybie najniższej głośności, czyli najmniejszej mocy. W rzeczywistości mopowanie zabierze mu więcej energii, a akumulator wyczerpie się znacznie szybciej – nawet już po godzinie pracy. Dobrym rozwiązaniem jest więc programowanie odkurzacza, aby działał podczas nieobecności użytkowników. Będzie miał on wtedy czas na doładowanie się a gdy wrócimy do domu, odkurzanie będzie zakończone.

Na pewno dużą zaletą robota jest to, że z czasem potrafi się uczyć i precyzyjnie zapamiętywać jak wygląda nasz dom i w których miejscach zwiększyć moc pracy, ze względu na większy bałagan. Mogą to być miejsca wokół kuchennego stołu, zaraz obok kanapy czy przy biurku w gabinecie. Tam możemy się spodziewać częstszych odwiedzin robota Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro.

Plusy

 • funkcja mopowania i odkurzania
 • programowanie czyszczenia
 • samodzielne sprzątanie
 • kilka trybów głośności urządzenia

Minusy

 • wysoka cena
 • słaba moc sprzątania
 • uciążliwe opróżnianie zbiornika wody po każdym użyciu
 • krótki czas działania na baterii
 • długi czas sprzątania
 • szybko kończy się woda w zbiorniku
 • nie odciąża całkowicie od samodzielnego sprzątania

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz?

Jakim najistotniejszym parametrem powinniśmy się kierować chcąc zakupić naprawdę dobry odkurzacz? Wielu klientów zwraca uwagę na moc odkurzacza.

Tutaj sytuacja wyglądała dość jasno jeszcze do roku 2014. Kupowano wtedy odkurzacze o najwyższej mocy, przekraczające nawet 2700W. Obecnie to kryterium wyboru nie jest już tak jasne, ponieważ w 2014 roku Unia Europejska zmieniła przepisy dotyczące produkcji odkurzaczy ustalając, że ich moc nie powinna przekraczać 900W. Chodziło o troskę o środowisko, a wprowadzone wytyczne miały przyczynić się do oszczędności 19 terawatogodzin energii rocznie na samym terytorium Unii Europejskiej (to tyle, co roczna produkcja energii Węgier).

Jakie parametry są ważne w odkurzaczu?

– moc ssania
– klasa energetyczna
– typ odkurzacza / rodzaj worka
– wielofunkcyjność urządzenia
– głośność pracy
– rozmiar i waga

Jakie są typy odkurzaczy?

Odkurzacze tradycyjne, workowe charakteryzują się odpowiednią proporcją ceny do swojej skuteczności. Te, które pokazaliśmy wyżej na pewno poradzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, choć mogą być nieco za głośne. 1

Odkurzacze wodne zaś, wyposażone w pojemnik na wodę są zwykle ciężkie, a opróżnianie zbiornika po każdym użyciu może się stać z czasem dość uciążliwe. Zapewniają jednak bardzo skuteczne czyszczenie, a nierzadko mają też dodatkową funkcję prania tapicerki meblowej, dywanów i wykładzin lub mopowania podłóg.

Odkurzacze bezworkowe są ekonomiczniejsze w użytkowaniu, gdyż nie ma potrzeby dokupowania worków syntetycznych bądź papierowych. Wystarczy jeden ruch ręką, aby pozbyć się całej zawartości pojemnika. Dodatkowo mamy łatwy dostęp do przedmiotów, które przypadkowo się w nim znalazły. Więcej o tym piszemy w artykule odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Automatyczne odkurzacze-roboty przeznaczone są dla wymagających użytkowników, którzy liczą na czystą przestrzeń z minimalnym zaangażowaniem własnej pracy. Takie odkurzacze pracują długo, ale niemal niewidocznie, odkurzając i mopując. Na rynku pojawiają się coraz bardziej niezawodne modele, a ich cena znacznie spada w porównaniu do lat ubiegłych. Przed ich zakupem polecamy poczytać opinie internautów i sprawdzić nasz ranking odkurzaczy.

Czy drogie odkurzacze są warte ceny?

W większości przypadków sprawdza się powiedzenie „dostajesz to, za co płacisz”. Droższe odkurzacze kojarzone są z takimi cechami:
– Łatwiejsze usuwanie zabrudzeń
– Lepsza zwrotność
– Lepsza obsługa posprzedażowa i wsparcie
– Zdolność do usuwania z powietrza mniejszych cząstek, takich jak alergeny
– Lepsza trwałość

Chociaż droższe odkurzacze wydają się być lepsze niż ich tańsze odpowiedniki, nie zawsze tak jest. Istnieje wiele odkurzaczy, które nie kosztują dużo, a mimo to przewyższają skutecznością wiele drogich modeli.

Z pewnością liczy się cena odkurzacza, lecz tutaj rozpiętość cenowa potrafi być naprawdę duża. Najdroższe są odkurzacze wodne, wielofunkcyjne z możliwością prania, jak i autonomiczne roboty, które odciążają nas od samodzielnego sprzątania.

Koniecznie zwróćmy także uwagę na jakość materiałów, z jakiego został wykonany odkurzacz, ponieważ delikatny plastik akcesoriów może się stać sporą przeszkodą w ich użytkowaniu. Obecnie przykłada się też dużą wagę do filtracji kurzu i zanieczyszczeń, ze względu na konieczność dostosowania tego sprzętu do potrzeb alergików. Ta cecha odkurzaczy potrafi znacznie podnieść ich cenę.

Warto też zwrócić uwagę na to, że najlepsze odkurzacze to dla każdego mogą być inne modele. Polecamy zastanowić się jaki typ potrzebujemy i wtedy wybierać konkretny dla siebie.

Jaki odkurzacz najlepszy?

Na rynku mamy bardzo dużą ich ilość, dlatego zawsze starajmy się dostosować nasz wybór do potrzeb gospodarstwa domowego. Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt, to warto nastawić się na zakup odkurza dedykowanego dla właścicieli pupili. Takie urządzenia bardzo skutecznie zbierają sierść i to nie tylko na sucho. Wodne potrafią usuwać roztocza i alergeny.

Najlepsze odkurzacze z nowoczesną technologią filtracji zabrudzeń i kurzu usuwają je niemal w 99,99% dodatkowo jeszcze nawilżając powietrze i zostawiają ładny zapach w pomieszczeniu. Takie sprzęty będą cenione przez alergików i ludzi, którzy marzą o naprawdę czystych domach. Musimy się jednak liczyć z ich wysoką ceną, ponieważ stawiamy wówczas na jakość.

Podsumowując, nie jest łatwo zdecydować się jaki odkurzacz kupić, ale warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, do jakich celów będziemy używać odkurzacz i kupić ten, który najbardziej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej