Ranking odkurzaczy

Odkurzacz to podstawowe narzędzie do utrzymania czystości w domu. Ułatwia albo utrudnia codzienne porządki. Odkurzanie może być przyjemne, gdy kupimy najlepszy dla siebie odkurzacz, ale również wkurzające. Wypadające rury, słaba moc ssania (zbieranie śmieci za odkurzaczem), hałas czy nieprzyjemny zapach po odkurzaniu, to jedne z częstych problemów.
Na wybór odpowiedniego sprzętu warto poświęcić trochę czasu, przejrzeć rankingi odkurzaczy, poczytać opinie innych. Jakie są najlepsze odkurzacze? Nie ma jednego konkretnego modelu dla wszystkich. Dobry odkurzacz to taki sprzęt, który sprawia, że czynność ta nie jest codzienną męczarnią. Ten ranking odkurzaczy stworzyliśmy aby podpowiedzieć jak wybrać dobry odkurzacz, na co zwrócić uwagę i czy warto wydać więcej pieniędzy. A może dobry odkurzacz kupimy też za małe pieniądze?

Ranking odkurzaczy

Zestawiliśmy kilka bardzo dobrze ocenianych modeli w różnych cenach. Znajdziesz tu odkurzacze workowe, bezworkowe oraz wodne. Porównaliśmy m. in. ich moc, wagę, skuteczność odkurzania różnych powierzchni, zasięg pracy itd.

Model MocTypPoziom hałasuAntyalergicznySkuteczność odkurzania podłóg / dywanówZasięg pracyWagaCena
Zelmer Ceres ZVC355HTCzytaj więcej
1000 WBezworkowy80 dBTak, HEPAA/E10 mok 5 kg399 zł
Zelmer Aquos 829.0ST Czytaj więcej
1600 WWodny80 dBTak, HEPAA/A9 mok 6,6 kg469 zł
Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSICCzytaj więcej650 WWorkowy72 dBTak, Hygiene 12A/B12 mok 7 kg499 zł
Zelmer Jupiter ZVC425HTCzytaj więcej890 WWorkowy78 dBTak, HEPAA/C9 mok 5,4 kg499 zł
Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCSILENTCzytaj więcej600 WBezworkowy72 dBTak, Hygiene 12A/D9 mok 7 kg549 zł
Hoover Telios Plus TE70_TE75011Czytaj więcej700 WWorkowy66 dBTak, EPAA/A9 mok 8 kg549 zł
Hoover Xarion Pro XP81_XP25011Czytaj więcej800 WBezworkowy75 dBTak, HEPAA/A9 mok 6 kg599 zł
Electrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+Czytaj więcej800 WBezworkowy75 dBTak, HEPAA/A9 mok 10 kg679 zł
Karcher DS 6.000Czytaj więcej900 WWodny66 dBTak, HEPABrak danych9 m ok 8 kg1099 zł
Thomas Aqua+ Pet & FamilyCzytaj więcej1700 WWodny71 dBTak, AQUA+Brak danych11 mok 14 kg1149 zł

Szukasz taniego i dobrego odkurzacza? Chcesz model z dużą mocą, lekki i funkcjonalny? Wcale nie musisz wydawać dużej gotówki, by mieć w domu odkurzacz wodny. Jak widać w naszym rankingu odkurzaczy bardzo dobre parametry ma Zelmer Aquos 829.0ST . Moc 1600 W, wysoka skuteczność zarówno przy odkurzaniu podłóg twardych jak i dywanów. Minusem tego modelu jest poziom hałasu, ale coś za coś. Większą moc od niego ma jedynie Thomas Aqua+ Pet & Family. Oba należą do odkurzaczy wodnych.
Wszystkie odkurzacze w naszym rankingu są antyalergicznie, różnią się rodzajem filtra/ filtrów – niektóre posiadają nawet kilka. Dla alergików najbardziej polecane są odkurzacze wodne. Najtańszy w naszym rankingu jest wspomniany wcześniej Zelmer Aquos. Dla alergików rodzaj filtra powinien mieć kluczowe znaczenie. Jednym z częściej stosowanych jest filtr HEPA, pochłania blisko 99,9 % kurzu, roztoczy, bakterii itd. Jest w niego wyposażony również najtańszy w naszym rankingu Zelmer Ceres. Jak na tę cenę to ma dobre parametry. Sprawdzi się w domach, gdzie głównie są powierzchnie twarde. Ma długi zasięg i jest bardzo lekki, a w naszym zestawieniu najlżejszy. Spokojnie mogą nim odkurzać dzieci.
Ile trzeba wydać być mieć dobry odkurzacz, który nie robi hałasu? Dwa pierwsze modele w naszym rankingu odkurzaczy są dość hałaśliwe. Raczej obudzimy dziecko śpiące za ścianą. Najcichsze są Hoover Telios i Karcher. Pierwszy z nich jest odkurzaczem workowym, drugi wodnym. Karcher ma większą moc i lepszy filtr. Ponadto większą funkcjonalność, bo zbiera m. in. wodę. Oba ważą podobnie, długość kabla też jest podobna, nieco większa w odkurzaczu Karcher.
Co oznacza klasa skuteczności odkurzania? Nowa klasa skuteczności jest określana od A+++ do D. W modelach, które są jeszcze w sklepach spotkamy się ze starymi oznaczeniami, czyli możemy jeszcze spotkać odkurzacz z klasą skuteczności E, F, G. Klasa skuteczności ma duże znaczenie przy wyborze odkurzacza, określa stopień w jakim odkurzacz radzi sobie z różnymi powierzchniami. Jak zbiera brud ze szczelin, trudniej dostępnych miejsc czy z dywanu. Różnice między A i B są niewielkie. Klasa C oznacza skuteczność do 87%. Jeśli w domu jest więcej dywanów, koniecznie trzeba sprawdzić klasę skuteczności odkurzania dywanów. Z powierzchniami twardymi większość radzi sobie dobrze.

Thomas Aqua+ Pet & Family

Thomas Aqua+ Pet & Family

Wielofunkcyjny odkurzacz wodny. Szczególnie polecany osobom, które mają w domu psy i koty. Bardzo dobrze radzi sobie z sierścią. O tym jak trudne jest usunięcie jej z kanap czy samochodu, wie każdy posiadacz zwierzaka. Inwestując w ten odkurzacz wodny, łatwiej i szybciej pozbędziesz się sierści.
Co ciekawe odkurzacz wyposażony jest w aż siedem filtrów, m.in. filtr powietrza wylotowego i z węglem aktywnym. Najlepsze odkurzacze dla alergików to właśnie modele wodne. Cały kurz, brud, zanieczyszczenia zbierane są do pojemnika z wodą. Po odkurzaniu wyciągasz pojemnik i wylewasz wodę. Nie masz kontaktu z kurzem, dlatego tego typu odkurzacz polecany jest zarówno alergikom jak i astmatykom.
Plamy z wody na podłodze przerywały do tej pory odkurzanie? Odkurzacz Thomas Aqua w trakcie pracy zbiera wodę, nie musisz już biegać ze ścierką. Czyści również na mokro dywany i tapicerki. Włączając opcję prania, woda podawana do dyszy jest pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu uzyskasz lepsze efekty.
Rankingi odkurzaczy umieszczają go w czołówce odkurzaczy wodnych. Opinie użytkowników w przeważającej większości też są bardzo dobre. Z opinii wynika, że sprawdza się zarówno na sucho jak i na mokro. W zestawie znajdują się odpowiednie końcówki, również do czyszczenia z sierści. Z dywanów nie usuwa plam, ale je odświeża.
Minusami są przede wszystkim gabaryty sprzętu, jego waga, trudności z czyszczeniem pojemnika.

+ Plusy

 • Kilka funkcji w jednym
 • Opcja odkurzania z workiem
 • Długi kabel
 • Elektroniczne sterowanie mocą
 • Duża moc

– Minusy

 • Ciężki, mało zwrotny
 • Pojemnik na wodę ma liczne zakamarki - problem z czyszczeniem
 • Drogie filtry - gdy przyjdzie do wymiany

Karcher DS 6.000

Karcher DS 6.000

Innowacyjny produkt, zaprojektowany tak by ułatwić życie. Nie tylko świetnie odkurza, ale i oczyszcza powietrze. Cały brud trafia do pojemnika z wodą, powietrze przechodzące przez odkurzacz jest oczyszczane w blisko 99,9 %. Dzięki temu, Ty, Twój partner czy dziecko nie będziecie już kichać, kaszleć i mieć innych objawów alergii. Kolejna zaleta to cicha praca. Spokojnie możesz sprzątać w nocy oraz przy śpiącym dziecku. Dobrze sobie radzi zarówno z dywanami jak i powierzchniami twardymi. Na odkurzaczu znajduje się miejsce na dodatkowe szczotki. Dzięki temu nie musisz biegać i ich szukać, tylko wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Klienci chwalą trójstopniowy system filtracyjny, który znacznie poprawia jakość powietrza i życia alergików. Oprócz podłóg i dywanów, dobrze sprawdza się przy czyszczeniu foteli i kanap. Kolejne pozytywne opinie to długi kabel, dzięki czemu nie trzeba biegać od gniazdka do gniazdka. Wygodnie się go prowadzi a kółka nie rysują powierzchni. Użytkownicy chwalą to, że nie wydobywa się z odkurzacza nieprzyjemny zapach, dzięki filtrowi wodemu. Można go przechowywać w pionie jak i w poziomie. Pojemnik wystarczy umyć pod bieżącą wodą.

+ Plusy

 • Czyste powietrze- dobry odkurzacz dla alergików
 • Solidna konstrukcja
 • Mocne ssanie
 • Zarówno do podłóg twardych jak i dywanów
 • Wygodny pojemnik, szybkie czyszczenie

– Minusy

 • Ciężki, duże gabaryty
 • Mało szczotek do wyboru
 • Brak regulacji mocy

Zelmer Aquos 829.0ST

Zelmer Aquos 829.0 ST

Odkurzacz wodny wyposażony w filtr HEPA. Zatrzymuje brud, kurz, roztocza w prawie 99,9%. Można go używać jako odkurzacza workowego. Odkurzając z pojemnikiem na wodę, czyści podłogi z błota, rozlanych napojów oraz zbiera wodę.
Wygodny i łatwy w użytkowaniu. Po odkurzaniu wystarczy wylać wodę z pojemnika i przepłukać. Dobry odkurzacz dla alergików. Przy użytkowaniu nie ma kontaktu z kurzem, brudem czy pyłem.
Duża moc zapewnia dokładne odkurzanie. Na wyposażeniu jest kilka różnych końcówek, w tym specjalna szczotka do parkietu. Na odkurzaczu wbudowany schowek na szczotki, dzięki czemu są zawsze pod ręką.
W rankingach odkurzaczy, w swojej półce cenowej, jest na wysokich pozycjach. Przez użytkowników doceniany za dużą moc i efekty po sprzątaniu. Utrzymują się dłużej niż przy odkurzaniu modelem workowym.
Kurz nie unosi się w domu w trakcie odkurzania, zatem polecany jest alergikom. Sprawdza się także w domach posiadaczy zwierząt. Dość dobrze zbiera sierść.
To co przeszkadza użytkownikom, to gabaryty, jest większy niż tradycyjne odkurzacze workowe. Nie należy też do najlżejszych.

+ Plusy

 • Połączenie odkurzacza wodnego z workowym
 • Posiada filtr HEPA
 • Bogate wyposażenie, końcówki mają schowek na odkurzaczu
 • Duża moc
 • Dobrze zbiera sierść

– Minusy

 • Ciężki
 • Krótki kabel

Zelmer Jupiter ZVC425HT

Zelmer Jupiter ZVC425HT

Odkurzacz workowy wyposażony w filtr Hepa. Sprawdzi się w domach osób z alergiami. Jeśli chodzi o poziom o hałasu, to nie należy do najcichszych odkurzaczy na rynku, ale też nie jest najgłośniejszy.
Plus dla tego odkurzacza za duże i tanie worki. Kupimy je praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem agd. Worki są dość pojemne, mają około 4 l. Nawet jeśli odkurzamy codziennie, to taki worek powinien wystarczyć na pare dni.
Jest zdecydowanie lepszy do podłóg niż do dywanów – o czym świadczy klasa skuteczności. Choć użytkownicy twierdzą, że dobrze odkurza dywany. Radzi sobie z sierścią zwierząt.
Minusem jest klasa energetyczna odkurzacza – B. W tej półce cenowej producent powinien się już nieco bardziej postarać.
Rankingi odkurzaczy umieszczają go wśród dobrych, tańszych, antyalergicznych odkurzaczy. Użytkownicy w większości wystawiają mu dobrą ocenę. Przede wszystkim za dobrą moc ssania, dzięki czemu widać dobre efekty po sprzątaniu. A dzięki turboszczotce łatwiej zebrać sierść z dywanu.
Na odkurzaczu znajdziemy schowek do przechowywania końcówek, co oznacza że nie musisz już biegać w trakcie odkurzania i szukać końcówek. Poza tym odkurzacz ma nowoczesny design, ładny kolor – szampana, pasuje do sprzętów w kolorze inox.

+ Plusy

 • Antyalergiczny
 • Duże i tanie worki
 • Schowek na szczotki umieszczony na odkurzaczu
 • Dobra moc
 • Radzi sobie z sierścią

– Minusy

 • Krótki kabel
 • Głośny

Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSIC

Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSIC

Lekki, zwrotny odkurzacz workowy, sprawdza się zarówno przy powierzchniach twardych jak i dywanach (klasa skuteczności B). Odkurzacz ma małe, obrotowe kółka. Dla jednych jest to zaleta, a dla innych wada. Osoby które kupiły ten model, potwierdzają że łatwiej się nim steruje, ale gdy trzeba przejechać np. po kablu, jest to problemowe.
Ma duży zasięg, bo aż 12 metrów, czyli odkurzysz kilka pokoi bez konieczności przełączania kabla do innego gniazdka.
Czy jest cichy? Poziom hałasu w tym modelu to 72 dB. Nie jest najcichszym odkurzaczem, ale też nie hałasuje jak stare modele. Użytkownicy różnie oceniają jego głośność. Jedni piszą, że można odkurzać przy śpiącym dziecku, inni że jest nieco głośny. Przy takim poziomie hałasu nie możemy liczyć na bezszelestne odkurzanie, jego hałas można przyrównać bardziej do szumu, który jest większy bądź mniejszy, w zależności od ustawionej mocy ssania.
Ten model Elektroluxa ma dobre opinie. Użytkownicy cenią go za moc – nie trzeba odkurzać przy pełnej mocy, by osiągnąć zadowalające rezultaty. Przydatna bywa, przy odkurzaniu podłóg, rozsuwana rura.

+ Plusy

 • Długi kabel
 • Antyalergiczny
 • Rury na zatrzask nie wypadają
 • Lekki
 • Skrętne kółka

– Minusy

 • Małe kółka nie radzą sobie z przeszkodami
 • Niekoniecznie cichy- zależy od mocy

Electrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+

Electrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+

Cichy odkurzacz, przy którym możesz słuchać radio, oglądać tv, rozmawiać przez telefon, nie przeszkadzać wszystkim dookoła. Dobry odkurzacz do podłóg. Dzięki niemu pozbędziesz się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W tym doskonały do domów, w których mieszkają zwierzęta. Doskonale radzi sobie ze zbieraniem sierści, nie tylko z podłóg, ale również z dywanów. Jakość odkurzania zależy nie tylko od mocy silnika. Odkurzacz wyposażono w dodatkowe ssawki, które maksymalizują efekty. Po sprzątaniu nie będziesz już chodzić ze zmiotką i poprawiać po odkurzaczu.
Ciche, funkcjonalne, tanie odkurzacze są dziś pożądane. Prezentowany produkt spełnia wszystkie te cechy. Jest wysoko oceniany przez użytkowników, ma bardzo dobre opinie. Plus za długi kabel, kolejny za zwrotność i nieblokujące się koła. Koniec z problemem wypadających rur. Był on dość powszechny w starszych modelach. Energooszczędny– teraz warto stawiać na takie sprzęty, z czasem zwraca się w rachunkach. Dobrze wygląda, wpisuje się w nowoczesne wnętrza.

+ Plusy

 • Bardzo cichy, można używać w nocy
 • Zwrotny, płynny w przemieszczaniu
 • Duża moc ssania
 • Długi kabel
 • Świetnie radzi sobie z sierścią

– Minusy

 • Waga odkurzacza
 • Sztywna rura

Hoover Telios Plus TE70_TE75011

Hoover Telios Plus TE70_TE75011

Funkcjonalny, praktyczny, dobry odkurzacz, śmiało można go umieścić w kategorii tanie odkurzacze o bardzo cichej pracy. Świetna moc, co oznacza sprzątanie bez poprawek. Duże, konkretne wyposażenie. Wielość końcówek, m.in. szczotka do mebli, końcówka do parkietu, dysza do dywanów, końcówka szczelinowa. Ten model Hoover Telios sprawdzi się w każdym domu. Bardzo cichy, a przy tym konkretna moc ssania. Dobry wybór przy małych dzieciach, prowadzeniu działalności w domu, częstym sprzątaniu w godzinach nocnych.
Kolejny plus za możliwość dostosowania mocy ssania do własnych potrzeb. Odkurzacz ma najwyższą klasę skuteczności odkurzania podłóg i dywanów. Rewelacyjnie zbiera nawet najmniejsze okruszki czy radzi sobie z sierścią. Nie musisz już wybierać pomiędzy tym czy ma być lepszy do podłóg czy dywanów. Posiada filtr HEPA, doskonały dla alergików. Do tego lekki. Świetny do domów ze schodami, gdzie noszenie ciężkich odkurzaczy jest męczące.
Klienci bardzo wysoko oceniają ten odkurzacz, praktycznie same pozytywne opinie. Obserwując rankingi odkurzaczy na różnych portalach, również znajdziemy go na wysokich pozycjach.
Przede wszystkim lekkość, zwrotność i konkretna moc. A z praktycznym, dużym wyposażeniem dotrzesz do każdej szczeliny. Kółka nie rysują podłóg.

+ Plusy

 • Bardzo cichy
 • Dla alergików
 • Bogate wyposażenie
 • Lekki
 • Doskonały do podłóg i dywanów

– Minusy

 • Krótki kabel

Hoover Xarion Pro XP81_XP25011

Hoover Xarion Pro XP81_XP25011

Bezworkowy odkurzacz, który dobrze radzi sobie zarówno z podłogami jak i dywanami. Do tego jest antyalergiczny – stworzony z myślą o oczyszczaniu powietrza. Pochłania nawet najdrobniejszy kurz. Kolejną jego zaletą jest cicha praca. Spokojnie możesz odkurzać w nocy czy pokój dziecka, gdy ono właśnie śpi.
Usuwanie zanieczyszczeń z pojemnika jest bardzo proste, wystarczy przycisnąć jeden przycisk. Robi się to równie cicho jak odkurza. Na wyposażeniu kilka końcówek, co ułatwia dotarcie do różnych zakamarków. Odkurzacz wyposażony jest w miękkie kółka, które nie rysują podłóg.
Klienci w większości wystawiają temu modelowi pozytywne opinie. Wielokrotnie przewija się w opiniach duża siła ssania. Jest na tyle mocny, że trudno go oderwać od dywanu. Bardzo dobrze radzi sobie z sierścią zwierząt. Nie trzeba kilkukrotnie odkurzać tego samego miejsca. Łatwo można też usunąć sierść z kanap, dzięki szczotkom, które są w komplecie. Na minus niestety obudowa, która nie wygląda na solidną.

+ Plusy

 • Dobrze zbiera brud
 • Pozostawia czyste powietrze
 • Korzystna cena
 • Cichy
 • Pojemnik łatwo się czyści

– Minusy

 • Brak regulacji mocy ssania
 • Waga
 • Mała szczotka obrotowa

Zelmer Ceres ZVC355HT

Zelmer Ceres ZVC355HT

Kompaktowy, nowoczesny odkurzacz. Przede wszystkim polecany do podłóg twardych różnego typu. Szczególnie tych, które narażone są na zarysowania. Szczotka parkietowa posiada naturalne włosie, dlatego nie porysujemy parkietu. Odkurzacz posiada najwyższą klasę skuteczności odkurzania podłóg. Dobrze zbiera kurz i brud ze szczelin. Gorzej z dywanami, tutaj klasa skuteczności tylko E.
Odkurzacz dobry dla alergików. Wyposażony jest w filtr Hepa, który zatrzymuje blisko 99,9% pyłków, roztoczy, bakterii. Inwestując w ten odkurzacz, oczyścisz powietrze w mieszkaniu, to koniec kichania i kaszlu. Filtr HEPA czyści się pod bieżącą wodą.
Minusem tego modelu jest poziom hałasu. Odkurzacz nie sprawdzi się, gdy w domu masz małe dziecko i sprzątasz gdy śpi bądź w nocy.
Z opinii klientów wynika, że jest to dość dobry sprzęt w tej półce cenowej. Większość chwali go za konkretną moc ssania i świetnie sprawdza się przy podłogach twardych. Ładnie wygląda, jest porządnie wykonany. Posiada regulację mocy. Jest bardzo lekki, waży tylko około 5 kg. W opiniach można przeczytać, że odkurzają nawet kilkuletnie dzieci i świetnie sobie dają radę. Dzieci mają z tego przyjemność, a rodzice posprzątane mieszkanie.
Niektórzy narzekają na wypadającą rurę, co jest mało komfortowe. A także na krótki kabel 7 m.

+ Plusy

 • Dla alergików
 • Lekki
 • Regulacja mocy ssania
 • Ma niewielkie rozmiary
 • Dużo szczotek

– Minusy

 • Krótki kabel
 • Słabo sprawdza się przy dywanach
 • Głośny

Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCSILENT

Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCSILENT

Nowoczesny design, solidna obudowa i wysoka skuteczność odkurzania powierzchni twardych – to główne jego zalety, ale niejedyne. Elektrolux połączył dużą moc ssania z cichą pracą.
Odkurzacz dobrze sprawdzi się w mieszkaniach, w których większość powierzchni to podłogi. Posiada najwyższą klasę skuteczności odkurzania podłóg. W przypadku dywanów jest to klasa D, co oznacza, że nie każdy będzie zadowolony z efektów.
Model ten sprawdzi się w domach osób z alergiami na kurz, roztocza itd. Oczyszcza powietrze, a dodatkowo pojemnik na kurz i brud jest łatwy w utrzymaniu czystości. Można go opłukać pod bieżącą wodą. Ponadto, odkurzacz jest lekki i zwrotny, dzięki czemu mogą również odkurzać dzieci.
W rankingach odkurzaczy dla alergików znajduje się na wysokich pozycjach. Podobnie jeśli chodzi o opinie klientów. Większość jest zadowolona z zakupu.
Użytkownicy chwalą go za konkretną moc – wciąga wszystko co spotka na drodze. A także za cichą pracę. Nie jest to najcichszy model na rynku, ale różnica pomiędzy starymi modelami a tym jest duża.
Dobrze radzi sobie z sierścią zwierząt, a zestaw szczotek umożliwia dokładne odkurzenie kanap i foteli.

+ Plusy

 • Antyalergiczny
 • Lekki
 • Regulacja mocy w pokrętle
 • Solidna konstrukcja
 • Rura teleskopowa ze stali nierdzewnej

– Minusy

 • Krótki kabel
 • Mało szczotek na wyposażeniu

Jaki odkurzacz kupić?

Odkurzacz musi być dostosowany do życia domowników. Jak znaleźć ten najlepszy dla siebie odkurzacz? Kilka podpowiedzi na co zwrócić uwagę:

 • Gdy mamy małe dzieci – przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę poziom hałasu. Dużo dzieci boi się hałasu jaki robi odkurzacz. Przy małym dziecku ciężko jest też odkurzyć mieszkanie, bo pochłania całą uwagę. Sprzątasz, gdy dziecko śpi. Aby go nie budzić, najlepiej postawić na cichy sprzęt (poniżej 70 dB). A ponieważ odkurzacz ma posłużyć przynajmniej kilka lat, dlatego przy małych dzieciach ważne są jeszcze inne jego funkcje. Dzieciom zdarzy się coś rozlać, przychodząc ze spaceru wbiegają w butach do domu, wycierają ręce po jedzeniu w kanapę, fotel itd. Dobrym rozwiązaniem będzie odkurzacz z funkcją pochłaniania wody i prania.
 • Gdy mamy zwierzęta – tu przede wszystkim będzie się liczyła moc ssania. Najlepszy odkurzacz dla posiadaczy zwierząt to ten z klasą skuteczności odkurzania podłóg i dywanów A. Jeśli odkurzasz raz dziennie, dobrze by było gdyby odkurzacz był lekki i zwrotny. Koniecznie zwróć uwagę na wyposażenie, czyli szczotki – przy zwierzętach dobre szczotki są niezbędne, by łatwo pozbywać się sierści nie tylko z dywanów, ale i kanap. Poza tym, wybierz odkurzacz z pojemnym workiem bądź pojemnikiem.
 • Gdy w domu mieszka alergik – najlepszy odkurzacz dla osób z alergiami, to model, który ma dobry filtr. Przed zakupem sprawdź czy łatwo utrzymuje się filtry w czystości, a także ile kosztuje ich wymiana. Najczęściej polecane są odkurzacze wodne i bezworkowe. Zapewniają najmniejszy kontakt z alergenami.
 • Do dużych powierzchni – poszukując dobrego odkurzacza do dużego domu, kieruj się wielkością pojemnika bądź worka. Szczególnie ma to znaczenie przy odkurzaczach bezworkowych. Im większy pojemnik, tym większą powierzchnię odkurzysz bez jego czyszczenia. Przyda się również długi kabel, by nie zmieniać gniazdka co chwilę. Znaczenie ma również waga odkurzacza oraz warto postawić na odkurzacz, który ma schowek na akcesoria umieszczony na odkurzaczu.
 • Do małych mieszkań – nie da się ukryć, że w przypadku małych mieszkań liczą się gabaryty sprzętu. Nie brakuje, małych, kompaktowych odkurzaczy, które nie zajmują dużo miejsca i na taki sprzęt warto postawić, gdy mamy małe mieszkanie.

Dobry odkurzacz? Odpowiedz na kilka pytań zanim wybierzesz

Zanim zaczniesz szukać najlepszego dla siebie odkurzacza, odpowiedz na kilka pytań. Dzięki temu łatwiej znajdziesz ten właściwy.

 • Co ma większe znaczenie: poziom hałasu czy moc? Tak to już jest, że im większa moc, tym bardziej hałaśliwy odkurzacz. W naszym rankingu odkurzaczy najcichszy jest Karcher, ma też dobrą moc 900 W, ale cena nie jest mała.
 • Czy masz dużo dywanów? Potrzebna będzie wysoka klasa skuteczności odkurzania dywanów. Przydatna funkcja prania.
 • Masz podłogi, które się rysują? Zwróć uwagę na kółka odkurzacza, bezpieczne będą gumowe.
 • Będą odkurzać dzieci? Zobacz jaką ma wagę odkurzacz, niektóre ważą ponad 10 kg, co dla dziecka będzie już za dużym ciężarem.
 • Ma być energooszczędny? Sprawdź to przed zakupem, bo nie wszystkie odkurzacze mają klasę A.

Workowy, bezworkowy czy wodny - zalety i wady

Odkurzacze workowe, tradycyjne, są to poczciwe, dobre odkurzacze. Tanie, proste w obsłudze, można znaleźć małe i lekkie modele. Przykładem w naszym rankingu odkurzaczy Elektrolux SilentPerformer ZSPCLASSIC. Cichy, lekki, antyalergiczny z dużym zasięgiem.
Minusem odkurzaczy workowych jest ciągła wymiana worków. Musimy o tym pamiętać, szczególnie gdy mamy zwierzęta i odkurzamy codziennie. Worki to koszt, który ponosimy ciągle. Problemem przy niektórych modelach jest również dostępność worków. Zanim kupisz konkretny model, sprawdź dostępność worków i ich cenę. Opinie wskazują na to, że można kupić tani, dobry odkurzacz, ale worki mogą być drogie i małe.
Odkurzacze bezworkowe są praktyczne i higieniczne. Przewagą ich nad odkurzaczami workowymi jest brak konieczności kupowania i wymiany worków. Odkurzacz wyposażony jest w pojemnik, który zbiera brud. Po odkurzaniu wystarczy go opróżnić i umyć pod bieżącą wodą.
Odkurzacze te są bardziej higieniczne, bo po każdym sprzątaniu pojemnik jest czyszczony. W odkurzaczach workowych, worek czeka na napełnienie i dopiero jest wyrzucany.
Minusem odkurzaczy bezworkowych może być pojemnik, jeśli nie jest łatwy w czyszczeniu. W opiniach przy rożnych modelach można przeczytać, że pojemniki mają szczeliny, szpary, zakamarki, co utrudnia czyszczenie. Przy niektórych trzeba zainwestować w środki do czyszczenia.
Odkurzacze wodne są wielofunkcyjne, dla alergików i astmatyków, oczyszczają powietrze oraz pozytywnie wpływają na samopoczucie. W zależności od ceny, modelu mają funkcje prania dywanów, tapicerki, kanap. Zazwyczaj mają też opcję odkurzania z workiem, dzięki czemu w zależności od potrzeb możesz odkurzać na sucho bądź na mokro.
Odkurzacze wodne są droższe od pozostałych, ale zyskujemy dobrego pomocnika przy sprzątaniu. Ich wadą natomiast jest waga i rozmiar. Są cięższe i większe od pozostałych modeli. Za to mają konkretną moc, dlatego większość jest hałaśliwa.

Podsumowanie

Nie ma jednego modelu, który zaspokoiłby potrzeby każdego. Każdy z nas mieszka w różnych warunkach i ma inne potrzeby. Najlepszy odkurzacz to ten, przy którym sprzątanie nie jest codzienną męką, a idzie sprawnie i szybko oraz co najważniejsze nie musisz po odkurzaniu biegać jeszcze ze zmiotką.
Przydatny w wyborze jest ten ranking odkurzaczy i opinie innych – zawsze przed zakupem warto je sprawdzić. Nie ma lepszego źródła informacji niż użytkownicy. Dowiesz się tego, czego nie napiszą w specyfikacji. Ile kosztują worki, jak z czyszczeniem pojemnika, co się najczęściej psuje, czy powietrze po odkurzaniu rzeczywiście jest czyste?
Czy warto wydać więcej? Czy tanie odkurzacze są dobre? Im wyższa cena, tym odkurzacze mają więcej funkcji, lepsze filtry, większe wyposażenie, więcej udogodnień (np. pilot w rączce). Jeśli chodzi o moc to znajdziemy również tanie odkurzacze z dużą mocą. Nie musimy przepłacać też za cichy odkurzacz, jeśli zależy nam na prostym modelu.
Niska cena nie oznacza, że sprzęt jest gorszej jakości, ale ma mniej funkcji.

Ranking odkurzaczy ★★★★★ 4.6
5 1
Ocena

Dodaj komentarz