Ranking zmywarek 2020

Zmywarki to już standard w naszych mieszkaniach. Jednak czasami trudno jest znaleźć odpowiedni model, zwłaszcza gdy na rynku wybór jest ogromny. Jaką pojemność powinna mieć zmywarka? Ile oszczędza wody, energii i czasu? W tym artykule podpowiadamy też, jaka szerokość i typ konstrukcji zmywarki sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Wybór zmywarki może sprawić wiele trudności, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na tego typu urządzenie. Wybraliśmy kilka modeli z każdej grupy, które różnią się ceną, pojemnością, ilością programów zmywania, klasą energetyczną, czy też poziomem hałasu. Nasz ranking zmywarek obejmuje sprzęt posegregowany według ceny, od najtańszego.

Zmywarki do zabudowy

 ModelKlasa energetycznaPojemnośćIlość programówPoziom hałasu 
Szerokość 60 cm
Bosch Serie 2 SMI24AS00EA+12 kompletów352 dBZobacz w sklepie
Bosch Serie 2 SMV24AX02EA+12 kompletów450 dBZobacz w sklepie
Siemens iQ300 speedMatic SN65E011EUA+13 kompletów548 dBZobacz w sklepie
Siemens iQ300 SN636X03MEA++14 kompletów644 dBZobacz w sklepie
Bosch Serie 4 SMV46KX00EA++13 kompletów646 dBZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Bosch SPV25CX00EA+9 kompletów548 dBZobacz w sklepie
Sharp QW-GS52I452X-DEA++10 kompletów845 dBZobacz w sklepie
Whirlpool WSIO 3O34 PFE XA+++10 kompletów844 dBZobacz w sklepie
Bosch SPV46IX07EA++9 kompletów644 dBZobacz w sklepie

Zmywarki wolnostojące

 ModelKlasa energetycznaPojemnośćIlość programówPoziom hałasu 
Szerokość 60 cm
Whirlpool WFC 3C26 XA++14 kompletów846 dBZobacz w sklepie
Bosch SMS46GI05EA++12 kompletów644 dBZobacz w sklepie
Electrolux ESF5545LOXA+++13 kompletów644 dBZobacz w sklepie
Siemens SN236I01KEA++13 kompletów646 dBZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Bosch SPS25CI03EA+9 kompletów546 dBZobacz w sklepie
Bosch SPS46II07EA++9 kompletów644 dBZobacz w sklepie
Bosch Serie 6 SPS66TI01EA+++10 kompletów643 dBZobacz w sklepie

Zmywarki do zabudowy ranking

Bosch Serie 2 SMI24AS00E

Bosch Serie 2 SMI24AS00E

Ta zmywarka jest szczególnie polecana osobom, które bardzo często korzystają ze szklanych naczyń. Urządzenie Bosch posiada technologię ochrony szkła, dzięki czemu delikatnie obchodzi się z cennymi kieliszkami czy porcelaną. Idealne mycie i suszenie naczyń w krótkim czasie umożliwi Ci funkcja VarioSpeed Plus. Wybierając tą opcję skrócisz czas płukania o 66%, zachowując przy tym wysoką jakość czyszczenia. Taka funkcja z pewnością przyda się podczas spotkania z przyjaciółmi lub rodziną.

Zmywarka do zabudowy została wyposażona w czujnik AquaSensor regulujący poziom zużycia wody, który zapewnia oszczędność wody i energii. Dużym udogodnieniem będzie z pewnością możliwość opóźnienia czasu startu urządzenia. Dzięki tej funkcji korzystanie ze zmywarki stanie się wygodniejsze.

Urządzenie Bosch Serie 2 SMI24AS00E nie posiada jednak wielu programów do zmywania.

+ Plusy

 • Łatwość załadowania
 • Małe zużycie energii i wody
 • Niska cena

– Minusy

 • Brak dodatkowych funkcji
 • Mała ilość programów do zmywania

Bosch Serie 2 SMV24AX02E

Bosch Serie 2 SMV24AX02E

Model ten posiada taką samą pojemność i klasę energetyczną jak swój poprzednik, jednak różni się przede wszystkim ilością programów do zmywania i poziomem hałasu stąd jego wyższa cena.  Urządzenie o szerokości 60 cm posiada technologią ActiveWater, dzięki czemu zmniejszysz zużycie wody i energii, zapewniając maksymalną wydajność i ekologiczne płukanie, które przyniesie doskonałe rezultaty.

Inwestując w tego typu zmywarkę bez problemu poradzisz sobie z brudnymi naczyniami szklanymi, które wymagają odpowiednich warunków mycia i suszenia. Trudności nie sprawią Ci też trudno schnące naczynia, za które będzie odpowiedzialna funkcja Suszenie Extra.  Komfort obsługi zmywarki do zabudowy zapewni Ci natomiast opcja infoLight, czyli czerwona wiązka światła emitowana na podłogę, która sygnalizuje aktywność zmywarki. Nie będziesz musiał uchylać drzwi sprzętu, aby sprawdzić czy urządzenie zakończyło pracę.

Minusem tego urządzenia jest brak funkcji VarioSpeed Plus, która zapewnia mycie i suszenie naczyń w stosunkowo krótkim czasie.

+ Plusy

 • Funkcjonalna
 • Łatwa w obsłudze
 • Łatwy montaż

– Minusy

 • Brak funkcji VarioSpeed Plus

Siemens iQ300 speedMatic SN65E011EU

Siemens iQ300 speedMatic SN65E011EU

Chcesz ochronić swoje mieszkanie przed zalaniem? Taką gwarancją da Ci system aquaStop, który przerwie dopływ wody i zamknie zawór bezpieczeństwa przy kranie z wodą w razie jakiegokolwiek przecieku.

Urządzenie speedMatic posiada sensor załadunku, który dostosowuje ilość wody do ilości naczyń znajdujących się w zmywarce. Czujniki AquaSensor natomiast kontrolują stopień zabrudzenia wody w czasie cyklu zmywania, co ma wpływ na oszczędność zmywarki. Mniejsze zużycie wody zapewni też technika naprzemiennego mycia, która polega na spryskiwaniu naczyń wodą raz w górnym, raz w dolnym koszu.

Funkcja elektroniczna regeneracja będzie natomiast gwarancją stałej kontroli twardości wody w komorze urządzenia, która zwiększa wydajność materiałów eksploatacyjnych. W tym modelu znajdziemy też opcję Asystent Dozowania, która odpowiada za szybsze i dokładniejsze rozpuszczenie tabletki w zmywarce.

+ Plusy

 • Duża ilość funkcji
 • Duża pojemność
 • Szeroki zakres temperatur
 • Wysoka jakość mycia
 • Oddzielna półka na noże i duże łyżki

– Minusy

Siemens iQ300 SN636X03ME

Siemens iQ300 SN636X03ME

Ranking zmywarek do zabudowy o szerokości 60 cm zdeklasowało urządzenie Siemens iQ300 SN636X03ME, które wyróżnia się przede wszystkim większą pojemnością. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla dużej rodziny, która znajdzie w nim nawet miejsce na duże garnki i patelnie. Poziom hałasu na poziomie 44 dB sprawia, że tego typu model jest określany mianem bardzo cichej.  Taka zmywarka doskonale więc sprawdzi się w kuchni otwartej.

Ciekawym udogodnieniem będzie z pewnością funkcja Machine Care, dzięki której łatwiej utrzymasz swoją zmywarkę w czystości. Dzięki dodaniu odpowiedniego detergentu do urządzenia, przyczynisz się do usunięcia osadu i tłuszczu znajdującego się w systemie wodnym i komorze. Bardzo popularnym środkiem czyszczącym w zmywarkach do naczyń są tabletki wieloskładnikowe. Model ten posiada funkcję 3w1, co oznacza, że bez problemu możesz je stosować, rezygnując przy tym z wykorzystania soli i nabłyszczacza.

+ Plusy

 • Duża pojemność
 • Łatwość załadowania
 • Dokładność mycia
 • Specjalna szuflada na sztućce
 • Komfort obsługi
 • Bardzo cicha praca

– Minusy

 • Samozamykające się drzwiczki

Bosch Serie 4 SMV46KX00E

Bosch Serie 4 SMV46KX00E

Zmywarka Bosch Serie 4 SMV46KX00E o klasie energetycznej A++ sprawi, że Twoje rachunki za energię elektryczną będą mniejsze. Wybierając ten model zaoszczędzisz pieniądze, ale też pozytywnie wpłyniesz na środowisko. Dodatkowo sprawisz, że korzystanie ze zmywarki stanie się wygodniejsze. Wszystko za sprawą specjalnej szuflady, w której umieścisz nie tylko sztućce, ale też drobne naczynia kuchenne.

Wymiennik ciepła, który znajdziesz również w tym urządzeniu sprawi, że delikatne kieliszki i porcelana nie pękną podczas mycia. Zmywarka ta została wyposażona w bezszczotkowy silnik EcoSilence Drive, dzięki czemu pracuje ciszej. Niezależnie od tego jaki program wybierzesz, osiągniesz bardzo dobre rezultaty zmywania. W tego typu urządzeniu nie może zabraknąć funkcji VarioSpeed Plus, która skraca czas płukania.

+ Plusy

 • Cicha praca
 • Dokładność mycia
 • Funkcjonalna półka na sztućce
 • Pojemna

– Minusy

 • Wnętrze zmywarki jest plastikowe

Bosch SPV25CX00E

Bosch SPV25CX00E

Ten model wyposażony jest w sensor załadunku, który dobiera odpowiednią ilość wody do ilości naczyń w jego wnętrzu. Przez to zużywa mniej wody i energii gdy załadujemy do niego mniej naczyń.

Jeśli chodzi o programy zmywania to jest ich kilka, z czego ciekawszym jest Cichy 50°C, pozwalający na zmywanie naczyń przy małym hałasie i przydatny przy włączaniu zmywarki w nocy lub w domach gdzie kuchnia jest połączona z salonem.

Przydatną funkcją zastosowaną w tym urządzeniu jest AquaSensor, czyli czujnik regulujący zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzeń i ich rodzaju. Rozpoznaje on jak bardzo woda jest brudna i określa czy zmywanie zostało wykonane dobrze lub czy powinno być dalej kontynuowane. Przez to samo dostosowuje się do różnych warunków optymalizując swoją wydajność, zmieniając temperaturę wody, jej zużycie i czas płukania.

Dużym plusem w tej zmywarce jest zastosowany AquaStop, czyli zabezpieczenie przed wyciekiem wody. Podczas ewentualnej nieszczelności zatrzymuje on dopływ wody i zapobiega zalaniu domu lub mieszkania.

Ten model ma też czerwone światło InfoLight, które świeci na podłogę gdy on pracuje. Po zakończeniu programu światło gaśnie i możemy spokojnie otworzyć drzwi zmywarki bez wcześniejszego przerywania jej pracy.

+ Plusy

 • Dobrze zmywa
 • Prosta w obsłudze
 • Sygnalizacja świetlna pracy
 • AquaStop

– Minusy

 • Brak informacji o długości programu

Sharp QW-GS52I452X-DE

Sharp-QW-GS52I452X-DE

Ten model zmywarki do zabudowy w klasie energetycznej A++ ma szerokości 45cm i można w nim pomieścić całkiem sporo, bo aż 10 kompletów naczyń. Posiada on dodatkową trzecią szufladę przeznaczoną na sztućce, spodki i inne mniejsze rzeczy. Łatwo się ją wysuwa, przez co można wygodnie ułożyć na niej to co chcemy a później bez problemu wyciągnąć po zakończeniu zmywania.

Zmywarka ma kilka przydatnych programów do codziennego użytkowania takich jak: automatyczny normalny, automatyczny delikatny, automatyczny intensywny, ekonomiczny, 30 minut, 50 minut, szybki. Dość nietypowym programem jest higieniczny, przeznaczony do mycia butelek i naczyń dla niemowląt. Wykorzystuje on wysoką temperaturę do usunięcia większości bakterii.

Sharp zastosował w tym modelu system IntelliWash, dostosowujący temperaturę wody w zależności od tego co włożymy do jego wnętrza. Wybiera on optymalne ustawienia tak żeby naczynia były czyste a zmywanie oszczędne.

Z przydatnych funkcji zmywarka ma też regulację wysokości górnego kosza i pozwala ona na włożenie większych naczyń w dolnym koszu. A jeśli chcesz ustawić czas w którym zmywarka ma się uruchomić, możesz to zrobić wykorzystując funkcję startu z opóźnieniem. Nie musisz też czekać aż zmywarka będzie pełna naczyń, ponieważ ta ma opcję zmywania strefowego. Daje to możliwość wyboru zmywania w samym górnym lub samym dolnym koszu.

+ Plusy

 • Pojemna
 • Regulacja górnego kosza
 • Dodatkowa szuflada na sztućce i małe naczynia
 • Krótkie programy

– Minusy

 • Panel dotykowy jest mało czuły

Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

Ta zmywarka do zabudowy jest w najwyższej klasie energetycznej A+++ i pozwala na spore oszczędności w zużyciu wody i energii elektrycznej. Chociaż jest to sprzęt o szerokości 45cm, zmieścisz w nim aż 10 kompletów naczyń. Poprzez regulowany górny kosz możesz zmieniać jego wysokość, dopasowując do swoich potrzeb. W środku znajduje się też trzecia szuflada na sztućce i mniejsze przybory kuchenne.

Urządzenie posiada funkcję zmywania strefowego Multizone, która umożliwia wybranie zmywania tylko w górnym koszu (lekko lub średnio zabrudzone naczynia) lub tylko w dolnym koszu (bardzo brudne naczynia). Dzięki niej nie musisz zapełniać całej zmywarki a wystarczy tylko jej część.

Szósty zmysł” dzięki czujnikom, ocenia stopień zabrudzenia naczyń i wody we wnętrzu. Dzięki tym danym, dopasowuje ustawienia zmywania po to by naczynia były dobrze umyte a zużycie energii i wody możliwie najmniejsze.

Whirlpool dobrze wyposażył ten model i ma on sporo funkcji ułatwiających korzystanie. Jeśli na przykład potrzebujesz ustawić czas włączenia zmywania na później, możesz to zrobić dzięki funkcji Opóźnienie startu. Dodatkowa lampka LED, świecąca na podłogę, pokazuje kiedy program zmywania jest w trakcie pracy. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w przypadku wycieku, system AquaStop odcina dopływ wody zabezpieczając przez zalaniem wszystkiego dookoła.

+ Plusy

 • Duża energooszczędność
 • Dokładność mycia
 • Cicha praca
 • AquaStop
 • Automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu mycia

– Minusy

 • Nie zawsze dobrze suszy naczynia

Bosch SPV46IX07E

Bosch SPV46IX07E

Zmywarka do zabudowy Bosch SPV46IX07E to model o szerokości 45 cm, w którym zmieści się 9 kompletów naczyń. Dzięki wysokiej klasie energetycznej A++ jest energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska urządzeniem, które zapewni niskie zużycie wody i energii. Obsługę sprzętu ułatwi Ci natomiast wyświetlacz LCD. Zastosowany w zmywarce silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive gwarantuje wydajną i cichą pracę urządzenia, co jest ogromną zaletą przy rozmieszczeniu salonu z kuchnią.

Zmywarka firmy Bosch posiada 7 programów zmywania. Jednym z nich jest program intensywny, dzięki któremu będziesz zadowolony z tego, że mocno zabrudzone naczynia zostaną dokładnie umyte. Jeśli natomiast zależy Ci na szybkim umyciu naczyń, wtedy będziesz mógł wykorzystać program „godzinny”, którego cykl zajmie 60 minut. Urządzenie wyposażono w funkcję Higiena Plus, którą szczególnie docenią rodziny z małymi dziećmi lub alergicy – zwiększona temperatury pozwala na skutecznie usunięcie bakterii, zapewniając wysoki poziom higieny. Funkcja VarioSpeed Plus gwarantuje szybsze zmywanie naczyń bez wpływu na jakość czyszczenia i suszenia. Dzięki możliwości podnoszenia górnego kosza, będziesz mógł natomiast umyć w tej zmywarce do zabudowy większe garnki czy patelnię.

+ Plusy

 • Bardzo cicho pracuje
 • Dokładność mycia naczyń
 • 7 programów zmywania
 • Niskie zużycie wody i energii
 • Funkcja Higiena Plus

– Minusy

 • Brak oświetlenia wnętrza zmywarki
 • Brak dodatkowej szuflady na sztućce

Zmywarki wolnostojące ranking

Whirlpool WFC 3C26 X

Whirlpool WFC 3C26 X

Zmywarka wolnostojąca dla dużej rodziny? Jeśli takiej szukasz, to urządzenie Whirlpool WFC 3C26 X może być dla Ciebie ciekawym wyborem. Prezentowany model o szerokości 60 cm jest na tyle pojemny, że umieścisz w nim 14 kompletów naczyń, w tym większe garnki i patelnie. Klasa energetyczna A++ przyczyni się do zmniejszenia rachunków za wodę i energię. W szczególności ułatwi to jeden z programów zmywania, które posiada urządzenie, czyli ekonomiczny (eco) – naczynia myte są w temperaturze 50 °C. Do dyspozycji użytkownika jest też program intensywny, który wykorzystasz do umycia mocno zabrudzonych naczyń, jak również program mycie wstępne, dzięki któremu opłukasz garnki i sztućce w zimnej wodzie.

W urządzeniu wykorzystano technologię Szósty Zmysł, która dostosowuje ciśnienie wody do stopnia zabrudzenia naczyń, pozwalając przy tym na niskie zużycie wody i energii. Dużą zaletą jest cicha praca zmywarki wolnostojącej, dzięki czemu możesz z niej korzystać o każdej porze, nawet gdy mieszkasz w bloku. Model Whirlpool WFC 3C26 X posiada też liczne udogodnienia, w tym wyświetlacz LED, który informuje o tym, ile czasie pozostało do zakończenia wybranego programu zmywania. W opinii użytkowników panel sterujący nie jest tak trwały jak pozostałe elementy, dlatego jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

+ Plusy

 • Bardzo cicha
 • Wygodna w obsłudze
 • Pojemna
 • Dobra dla dużej rodziny
 • Nowoczesny design

– Minusy

 • Panel sterujący jest podatny na zarysowania
 • Długie czasy programów zmywania

Bosch SMS46GI05E

Bosch SMS46GI05E

W naszym rankingu zmywarek znalazł się też model wolnostojący Bosch SMS46GI05E.  Sprzęt wyposażono w 6 automatycznych programów zmywania, które dostosujesz do stanu naczyń. Przy dużej ilości garnków i sztućców o różnym stopniu zabrudzenia możesz wykorzystać program automatyczny, podczas gdy mycie delikatnych kieliszków i porcelany ułatwi Ci program szkło. Prezentowany model jest też przyjazny dla rodzin z dziećmi – posiada funkcję Higiena Plus, która skutecznie wyeliminuje wszelkie bakterie ze smoczków czy butelek dziecięcych.

Urządzenie zalicza się do klasy energetycznej A++, co daje miłośnikom ekologicznych rozwiązań pewność, że nie zużyjemy dużej ilości energii elektrycznej. Użytkownicy zmywarki firmy Bosch oszczędzą również wodę, ponieważ zużycie podczas jednego cyklu wynosi 9,5 litrów. Produkt wyróżnia się cichą pracą, dzięki czemu nie będzie Ci przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności.

Sprzęt posiada intuicyjny panel sterowania, na którym wybierzesz zarówno programy zmywania, jak i funkcje dodatkowe. Wyświetlacz natomiast podpowie Ci, ile czasu pozostało do końca mycia naczyń. Zmywarkę wolnostojącą Bosch SMS46GI05E z łatwością utrzymasz w czystości. Drzwi urządzenia pokryto powłoką AntiFingerprint, dlatego na jej powierzchni nie odbijają się odciski palców. Obudowa zmywarki wolnostojącej jest w kolorze srebrnym, więc będzie pasować do kuchni utrzymanej w jasnej tonacji.

Minusem tego urządzenia jest brak szuflady na sztućce i długi czas pracy urządzenia w programie Eco.

+ Plusy

 • Wygodny załadunek
 • Intuicyjny panel sterowania
 • Funkcja HigienaPlus
 • Dokładnie myje naczynia
 • Cicho pracuje

– Minusy

 • Długi czas pracy urządzenia w programie Eco
 • Brak szuflady na sztućce

Electrolux ESF5545LOX

Electrolux ESF5545LOX

Nie każda zmywarka wolnostojąca może pochwalić się tak efektywną klasą energetyczną jak urządzenie Electrolux ESF5545LOX. Kupując sprzęt o najwyższej klasie energetycznej A+++ oszczędzisz energię, a więc zapłacisz mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Zmywarkę wolnostojącą wyróżnia przede wszystkim funkcja AirDry, która umożliwia dokładniejsze wysuszenie umytych naczyń. Pod koniec cyklu pracy zmywarki drzwi automatycznie się otworzą, zwiększając przy tym skuteczność suszenia. W tego typu zmywarce znajdziesz też górny kosz wyposażony w gumowe stabilizatory SoftSpikes, zadaniem których jest zapewnienie stabilizacji szklankom i kubkom podczas mycia. Jeśli będzie Ci zależało na szybkim umyciu naczyń, wtedy będziesz mógł skorzystać z funkcji TimeManager, który skróci długość programu, zachowując przy tym doskonałe efekty zmywania.

Minusem tego urządzenia jest brak możliwości domknięcia stojaków do talerzy w dolnej szufladzie.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Wydajna
 • Dokładnie zmywa najbrudniejsze naczynia
 • Sama się otwiera po zakończonej pracy

– Minusy

 • Brak możliwości domknięcia stojaków do talerzy w dolnej szufladzie

Siemens SN236I01KE

Siemens SN236I01KE

Model Siemens SN236I01KE to zmywarka wolnostojąca o szerokości 60cm. Urządzenie posiada czujnik załadunku, który dostosowuje ilość wody do liczby naczyń znajdujących się w zmywarce. Technika naprzemiennego mycia sprawia, że naczynia myte są na przemian – raz w dolnym, raz w górnym koszu. Dzięki temu czas działania środka myjącego jest wydłużony, a pobór wody do mycia jest znacznie mniejszy. Produkt należy do klasy energetycznej A++, co oznacza, że generuje też oszczędności w poborze energii elektrycznej.

Zmywarkę wolnostojącą Siemens wyposażono w cichy i wydajny silnik iQdrive, który pracuje bez szczotek, dlatego nie wytwarza nieprzyjemnego dla ucha dźwięku.  Dodatkowa szuflada Vario3 pozwala na wygodny załadunek akcesoriów kuchennych, sztućców czy filiżanek. Dzięki niej pojemność modelu SN236I01KE zwiększona została do 13 kompletów naczyń. W prezentowanym urządzeniu zastosowano technologię VarioSpeed Plus, która  skraca czas zmywania o nawet 60%. Co więcej, ta zmywarka wolnostojąca wykorzystuje system ochrony szkła, który zapewnia odpowiednią twardość wody dla delikatnych naczyń.

Powłoka AntiFingerprint sprawia natomiast, że urządzenie jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a przy tym odporne na zarysowania. Dzięki funkcji MachineCare nie będziesz musiał martwić się też o pielęgnację wnętrza zmywarki – w wysokiej temperaturze usuwane są wszelkie zabrudzenia znajdujące się w głównej komorze i systemie wodnym.

+ Plusy

 • Łatwa w obsłudze
 • Cicho pracuje
 • Funkcjonalna szuflada na sztućce
 • Duża ilość dodatkowych funkcji
 • Możliwość regulacji górnego kosza

– Minusy

 • Brak funkcji Połowa załadunku

Bosch SPS25CI03E

BOSCH SPS25CI03E

Najtańszą zmywarką wolnostojącą o szerokości 45cm w naszym rankingu jest Bosch SPS25CI03E. Jej klasa energetyczna to A+ i potrafi zmieścić 9 kompletów naczyń.

Zmywarka ma kilka standardowych programów takich jak automatyczne (zmywanie dostosowane do poziomu zabrudzenia), garnki, eco czy godzinny. Jednym z ciekawych jest program szkło 40°C, przeznaczony do szklanych naczyń. Dostosowuje on temperaturę płukania i wydłuża czas suszenia, żeby szklane naczynia były błyszczące po wyciągnięciu ze środka.

Jeśli szybko potrzebujesz czystych naczyń, możesz użyć funkcji VarioSpeed Plus i skrócić czas zmywania danego programu. Może się ona przydać gdy zjawią się niespodziewani goście lub organizujesz imprezę rodzinną. Jednak gdy chcesz uruchomić zmywanie później, przyda Ci się funkcja opóźnienia startu. Pozwala ona ustawić rozpoczęcie pracy w wybranym przez nas czasie i dopasować go do naszych potrzeb. Zmywanie może się wtedy automatycznie uruchomić gdy jesteś w pracy albo gdy korzystasz z taryfy nocnej na prąd.

W oszczędności pomaga sensor załadunku, dostosowując ilość wody do wielkości załadunku. Gdy zmywasz mniej naczyń, urządzenie wykorzystuje mniej wody i przez to oszczędza ją oraz prąd. O dobre wykorzystanie wody dba też AquaSensor, sprawdzając rodzaj i stopień zabrudzenia naczyń. W zależności od tego jak bardzo brudna jest woda, określa czy zmywanie jest dobrze wykonany lub czy powinno być kontynuowane.

Dużym plusem w tym modelu jest zastosowany system AquaStop, zabezpieczający przed wyciekiem wody. Jeśli wystąpi nieszczelność, zatrzymuje on dopływ wody i zapobiega zalaniu mieszkania.

+ Plusy

 • Łatwa w obsłudze
 • Dobrze zmywa
 • Niska cena
 • AquaStop

– Minusy

 • Brak funkcji połowa załadunku

Bosch SPS46II07E

Bosch SPS46II07E

Bosch SPS46II07E to dobrze wyposażona zmywarka do zabudowy o szerokości 45cm w klasie energetycznej A++. W jej wnętrzu zmieści 9 kompletów naczyń a dodatkowo dzięki temu, że jej kosze posiadają ruchome elementy VarioFlex, można dopasować je do różnych naczyń.

Sprzęt wyposażony jest w czujnik AquaSensor oceniający zabrudzenie wody. Gdy okaże się, że woda jest zbyt brudna, decyduje o wydłużeniu programu tak aby efekt końcowy był zadowalający. W wyposażeniu nie brakuje też sensora załadunku, który dostosowuje ilość wody do wielkości załadunku we wnętrzu zmywarki. Jeśli zmywamy małą ilość naczyń, użyje on mniej wody, oszczędzając ją i prąd.

Zmywarka jest cicha ale jeśli chcesz ograniczyć jej głośność do minimum, możesz wykorzystać do tego program cichy. Działa on w temperaturze 50°C i zmniejsza ciśnienie natrysku wody oraz wydłuża program zmywania. Do wyboru masz też oczywiście inne pozostałe programy takie jak: garnki, automatyczny, eco, szkło i program godzinny.

Jeśli chcesz przyspieszyć zmywanie, bo na przykład masz sporo brudnych naczyń po wizycie znajomych, możesz użyć funkcji VarioSpeed Plus. Skraca ona czas zmywania i suszenia a wystarczy włączyć ją jednym przyciskiem na panelu.

Z pozostałych funkcji mamy dostępne opóźnienie czasu startu, umożliwiające ustawienie za jaki czas program zmywania ma się włączyć. Dzięki temu możesz ustawić rozpoczęcie zmywania w czasie taryfy nocnej lub gdy jesteś w pracy. Bosch w tym modelu zastosował również system AquaStop na wypadek wycieku, odcina on dopływ wody zabezpieczając przez zalaniem.

+ Plusy

 • Dokładnie zmywa
 • Cicha
 • Prosta w obsłudze
 • AquaStop

– Minusy

Bosch Serie 6 SPS66TI01E

Bosch Serie 6 SPS66TI01E

Prezentowana zmywarka Bosch Serie 6 SPS66TI01E to model wolnostojący o szerokości 45 cm, który z powodzeniem zmieści się nawet w niewielkiej kuchni. Wysoka klasa energetyczna A+++ sprawia, że urządzenie zużywa bardzo mało energii elektrycznej. Podczas standardowego cyklu zmywania zmywarka wolnostojąca zużywa 9,5 litrów wody, co pozwoli Ci też zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Dużym komfortem dla właścicieli kuchni połączonej z salonem będzie cicha praca urządzenia – silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive zapewnia również bezproblemowe działanie sprzętu i czyste naczynia.

Zmywarka wolnostojąca została wyposażona w liczne funkcje, które poprawią efektywność zmywania naczyń. Jedną z nich jest opcja Higiena Plus, która usunie wszelkie bakterie i zabrudzenia z garnków, szklanek czy smoczków dziecięcych w temperaturze 70 °C. W urządzeniu zastosowano technologię VarioSpeed Plus, która skraca czas płukania naczyń, utrzymując skuteczność zmywania. W tym modelu znajdziesz też funkcję AntiFingerprint, która sprawi, że czyszczenie zmywarki stanie się łatwiejsze. Wszystko za sprawą specjalnej powłoki, na której nie pozostają odciski palców.

Obsługa zmywarki Bosch Serie 6 SPS66TI01E jest prosta i intuicyjna, ponieważ w górnej części znajduje się panel sterowania i czytelny wyświetlacz, który poinformuje Cię, ile dokładnie czasu zostało do zakończenia wybranego cyklu zmywania.

+ Plusy

 • Podświetlone wnętrze zmywarki
 • Dokładne suszenie naczyń dzięki systemowi Zeolith
 • Cicho pracuje
 • Możliwość zabudowy pod blatem
 • Funkcja połowa załadunku

– Minusy

 • Cena

Czy warto kupić zmywarkę?

Do niedawna zmywarki do naczyń uchodziły za towar luksusowy. Dziś niemal każdy posiada w swoim domu to praktyczne urządzenie. Za jego zakupem przemawia bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest oszczędność energii i wody. Podczas jednego cyklu mycia zmywarka zużywa średnio 1-2 kW energii i 12-22 litrów wody. W przypadku ręcznego mycia 12 kompletów naczyń, wykorzystujesz ok. 2,5 kW energii i 100 litrów wody. Tak więc wybierając zmywarkę, możesz być pewny mniejszego zużycia wody i niższych rachunków za energię elektryczną. 

Tego typu urządzenie pozwala również zaoszczędzić czas, dlatego zaleca się je dla osób, które chcą cieszyć się czystym mieszkaniem, ale nie dysponują dużą ilością czasu na jego pielęgnację. Szacuje się, że posiadacze zmywarek poświęcają pięć razy mniej czasu na umycie naczyń niż osoby, które myją je ręcznie. Oszczędzając 20 minut dziennie na zmywanie naczyń, uzyskasz 121,6 godzin czasu wolnego rocznie, który możesz dowolnie spożytkować.

Najlepsze zmywarki usuwają więcej bakterii z naczyń podczas mycia. Oznacza to, że zostawione w niej talerze, kubki, sztućce będą bardziej lśniące i czyste niż przy myciu ręcznym. Dzieje się tak dlatego, że środki wykorzystywane w urządzeniach są silniejsze niż tradycyjne płyny do mycia naczyń.

Wybierając zmywarkę do naczyń, unikniesz bezpośredniego kontaktu z bakteriami, które znajdują się na gąbce oraz szkodliwymi środkami chemicznymi. Tym sposobem zapobiegniesz wysuszeniu się dłoni i popękaniu skóry, na które tak często narzekają osoby myjące ręcznie naczynia. Mimo, że kapsułki do zmywarki są droższe niż płyn do zmywania, to są zdecydowanie wydajniejsze, więc z pewnością wyjdziesz na plus.

Jakie są najlepsze zmywarki?

Wybór zmywarki do naczyń powinieneś rozpocząć od sprawdzenia jej parametrów. Bardzo istotną kwestią jest pojemność. Jej wielkość powinna być dopasowana do ilości osób w rodzinie. Zmywarki o szerokości 60 cm będą idealnym rozwiązaniem dla dużej rodziny.  Jeśli takiej szukasz, w naszym rankingu znajdziesz zmywarkę Siemens iQ300 SN636X03ME, która jest w stanie umyć aż 14 kompletów naczyń. O urządzeniu, które pomieści maksymalnie 5-6 kompletów, powinni pomyśleć natomiast właściciele małej kuchni lub małe rodziny.

Bardzo ważna jest też typ konstrukcji. Urządzenia wolnostojące mogą funkcjonować samodzielnie, dlatego możesz je umieścić np. pod blatem kuchennym, w ciągu szafek. Jeśli zależy Ci na wkomponowaniu urządzenia w ciąg zabudowy kuchennej, wtedy powinieneś wybrać zmywarkę do zabudowy. Najlepsze zmywarki do zabudowy posiadają zakryty panel sterujący, co zdecydowanie podnosi walory estetyczne każdej kuchni.

Wysokość rachunków za prąd określa natomiast klasa energetyczna. Wyróżnić możemy aż 7 klas energetycznych zmywarek (A-G). Największą efektywnością cieszą się urządzenia o klasie energetycznej A. Mogą one zużyć nawet 70% mniej energii elektryczne niż zmywarki opatrzone niższą klasą. Najbardziej kosztowne i wydajne będą z pewnością zmywarki o klasie energetycznej A+++. Nowością na rynku są bez wątpienia modele, w których wykorzystano minerał zeolit. Pochłania on wilgoć, emitując jednocześnie ciepło, które pomaga suszyć naczynia.

Każda zmywarka do naczyń wyróżnia się innymi programami do zmywania. Największą popularnością cieszą się programy: standardowy (codzienny), oszczędny (małe zużycie wody podczas jednego cyklu mycia), rodzinny (gdy zmywarka jest pełna), delikatny (szklane naczynia), intensywny (mocno zabrudzone naczynia. Nasz ranking zmywarek uwzględnia również urządzenia, które posiadają funkcję opóźnionego startu. Oznacza to, że zaprogramowana zmywarka może się włączyć np. godzinę przed naszym powrotem do domu. Z myślą o najmłodszych zmywarki mają też możliwość usuwania brudu z butelek, smoczków lub talerzyków dla dzieci. Niezwykle przydatne może okazać się natomiast wyświetlanie czasu pozostałego do zakończenia zmywania oraz sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pracy zmywarki.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór typu konstrukcji zmywarki zależy przede wszystkim od Twojego gustu. Urządzenie wolnostojące będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli:

 • Masz małą kuchnię i nie zdecydowałeś się na zabudowę
 • Nie chcesz wymieniać aktualnych mebli kuchennych
 • Nie udało Ci się dopasować odcienia frontu szafki zmywarki do stylu kuchni
 • Chcesz zamontować na niej blat kuchenny
 • Masz ograniczony budżet – całkowity koszt zakupu może być niższy, bowiem nie jest potrzebny panel meblowy, jak w wypadku modelu do zabudowy
 • Szukasz urządzenia, które będzie łatwe w montażu

Zmywarka do zabudowy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Chcesz dopasować front zmywarki do wyglądu szafek kuchennych
 • Nie chcesz, aby rzucała się w oczy – są znacznie bardziej dyskretne, ponieważ kryją się za frontem meblowym
 • Chcesz urządzić wnętrze w nowoczesnym stylu
 • Nie chcesz wprowadzić do wnętrza chaosu
 • Masz większy budżet – najtańsze modele nie mają swoich odpowiedników w wersji do zabudowy

Zmywarka 45 cm czy 60 cm?

O ile wybór typu konstrukcji uzależniony jest od Twoich preferencji, o tyle sam zakup zmywarki związany jest przede wszystkim z ilością wolnego miejsca, którą dysponujesz w kuchni. Szerokość zmywarki wpływa na to, ile zmieści się w niej kompletów talerzy.

Model 45 cm doskonale sprawdzi się w małych kuchniach urządzonych przez singli, pary lub osoby, którym bardzo często zdarza się jeść poza domem. Urządzenie kompaktowe można szybko zapełnić, co jest szczególnie istotne przy małej ilości kompletów naczyń znajdujących się w domu. W praktyce jednak tego typu urządzenia są droższe niż szersze odpowiedniki. W większości przypadków musi być też często włączane, co przekłada się na większe zużycie wody i prądu.

Zmywarki o szerokości 60 cm są natomiast polecane większym rodzinom. Mogą być także wykorzystywane przez osoby mieszkające same, które nie chcą po każdym posiłku włączać urządzenia. Tego typu urządzenie ma większą pojemność, dzięki czemu zmieści większe garnki i patelnie.

Zmywarka tak naprawdę może wydawać się rzeczą zbędną, jednak jest szczególnie doceniana przez osoby, które chcą mieć więcej czasu. Zapewnia wygodę i komfort, a jednocześnie pozwala na oszczędności wody i energii. Wszystko za sprawą klasy energetycznej i funkcji, dzięki którym decyzja o zakupie zmywarki do naczyń okaże się jak najbardziej trafna.