Ranking zmywarek – Poradnik jaką wybrać

Zmywarki coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Jednak czasami trudno jest znaleźć odpowiedni model, zwłaszcza gdy dostępna jest duża ilość zmywarek na rynku. Jaką pojemność powinna mieć zmywarka? Ile oszczędza wody, energii i czasu? W tym artykule podpowiadamy też, jaka szerokość i typ konstrukcji zmywarki sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rośnie liczba dostępnych modeli, dlatego wybór zmywarki może sprawić wiele trudności, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na tego typu urządzenie. Wybraliśmy kilka modeli, które różnią się ceną, pojemnością, ilością programów zmywania, klasą energetyczną, czy też poziomem hałasu. Nasz ranking zmywarek obejmuje sprzęt posegregowany według ceny, od najtańszego.

Ranking zmywarek do zabudowy

ModelKlasa energetycznaPojemnośćIlość programówPoziom hałasuCena 
Szerokość 60 cm
Bosch Serie 2 SMI24AS00EA+12 kompletów352 dBok 1120 złZobacz w sklepie
Bosch Serie 2 SMV24AX02EA+12 kompletów450 dBok 1199 złZobacz w sklepie
Siemens iQ300 speedMatic SN65E011EUA+13 kompletów548 dBok 1444 złZobacz w sklepie
Bosch Serie 4 SMV46KX00EA++13 kompletów646 dBok 1599 złZobacz w sklepie
Siemens iQ300 SN636X03MEA++14 kompletów644 dBok 1899 złZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Bosch SPV50E70EUA+9 kompletów548 dBok 1199 złZobacz w sklepie
Electrolux ESL4500LOA+9 kompletów547 dBok 1199 złZobacz w sklepie
Siemens iQ500 SR64M081EUA+10 kompletów448 dBok 1349 zł
Bosch SPV53M90EUA+9 kompletów545 dBok 1599 złZobacz w sklepie
Bosch SPV69T90EUA++10 kompletów644 dBok 2002 złZobacz w sklepie

Ranking zmywarek wolnostojących

ModelKlasa energetycznaPojemnośćIlość programówPoziom hałasuCena 
Szerokość 60 cm
Siemens iQ300 SN25D800EUA+12 kompletów548 dBok 1268 złZobacz w sklepie
Bosch Serie 2 SMS25AW02EA++12 kompletów546 dBok 1334 złZobacz w sklepie
Electrolux ESF5545LOXA+++13 kompletów644 dBok 1699 złZobacz w sklepie
Bosch SMS46MI05EA++13 kompletów644 dBok 1854 złZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Electrolux ESF4520LOWA+9 kompletów647 dBok 1199 złZobacz w sklepie
Bosch Serie 4 SPS53E12EUA+9 kompletów546 dBok 1279 złZobacz w sklepie
Bosch Serie 6 SPS53N02EUA+9 kompletów544 dBok 1411 złZobacz w sklepie
Siemens iQ500 speedMatic SR25M884EUA+10 kompletów544 dBok 1607 złZobacz w sklepie
Bosch Serie 6 SPS69T88EUA+++10 kompletów644 dBok 1948 złZobacz w sklepie

Jeśli chodzi o zmywarki do naczyń, to bardzo duże znaczenie ma cena oraz szerokość urządzenia. Droższe modele o szerokości 60 cm mają większą pojemność i mniejszy poziom hałasu. Niemal w każdym przypadku większa cena przekłada się na lepszą klasę energetyczną, która gwarantuje mniejsze zużycie energii i wody.

Bosch Serie 2 SMI24AS00E

Bosch Serie 2 SMI24AS00E

Ta zmywarka jest szczególnie polecana osobom, które bardzo często korzystają ze szklanych naczyń. Urządzenie Bosch posiada technologię ochrony szkła, dzięki czemu delikatnie obchodzi się z cennymi kieliszkami czy porcelaną. Idealne mycie i suszenie naczyń w krótkim czasie umożliwi Ci funkcja VarioSpeed Plus. Wybierając tą opcję skrócisz czas płukania o 66%, zachowując przy tym wysoką jakość czyszczenia. Taka funkcja z pewnością przyda się podczas spotkania z przyjaciółmi lub rodziną.

Zmywarka do zabudowy została wyposażona w czujnik AquaSensor regulujący poziom zużycia wody, który zapewnia oszczędność wody i energii. Dużym udogodnieniem będzie z pewnością możliwość opóźnienia czasu startu urządzenia. Dzięki tej funkcji korzystanie ze zmywarki stanie się wygodniejsze.

Urządzenie Bosch Serie 2 SMI24AS00E nie posiada jednak wielu programów do zmywania.

+ Plusy

 • Łatwość załadowania
 • Małe zużycie energii i wody
 • Niska cena

– Minusy

 • Brak dodatkowych funkcji
 • Mała ilość programów do zmywania

Bosch Serie 2 SMV24AX02E

Bosch Serie 2 SMV24AX02E

Model ten posiada taką samą pojemność i klasę energetyczną jak swój poprzednik, jednak różni się przede wszystkim ilością programów do zmywania i poziomem hałasu stąd jego wyższa cena.  Urządzenie o szerokości 60 cm posiada technologią ActiveWater, dzięki czemu zmniejszysz zużycie wody i energii, zapewniając maksymalną wydajność i ekologiczne płukanie, które przyniesie doskonałe rezultaty.

Inwestując w tego typu zmywarkę bez problemu poradzisz sobie z brudnymi naczyniami szklanymi, które wymagają odpowiednich warunków mycia i suszenia. Trudności nie sprawią Ci też trudno schnące naczynia, za które będzie odpowiedzialna funkcja Suszenie Extra.  Komfort obsługi zmywarki do zabudowy zapewni Ci natomiast opcja infoLight, czyli czerwona wiązka światła emitowana na podłogę, która sygnalizuje aktywność zmywarki. Nie będziesz musiał uchylać drzwi sprzętu, aby sprawdzić czy urządzenie zakończyło pracę.

Minusem tego urządzenia jest brak funkcji VarioSpeed Plus, która zapewnia mycie i suszenie naczyń w stosunkowo krótkim czasie.

+ Plusy

 • Funkcjonalna
 • Łatwa w obsłudze
 • Łatwy montaż

– Minusy

 • Brak funkcji VarioSpeed Plus

Siemens iQ300 speedMatic SN65E011EU

Siemens iQ300 speedMatic SN65E011EU

Chcesz ochronić swoje mieszkanie przed zalaniem? Taką gwarancją da Ci system aquaStop, który przerwie dopływ wody i zamknie zawór bezpieczeństwa przy kranie z wodą w razie jakiegokolwiek przecieku.

Urządzenie speedMatic posiada sensor załadunku, który dostosowuje ilość wody do ilości naczyń znajdujących się w zmywarce. Czujniki AquaSensor natomiast kontrolują stopień zabrudzenia wody w czasie cyklu zmywania, co ma wpływ na oszczędność zmywarki. Mniejsze zużycie wody zapewni też technika naprzemiennego mycia, która polega na spryskiwaniu naczyń wodą raz w górnym, raz w dolnym koszu.

Funkcja elektroniczna regeneracja będzie natomiast gwarancją stałej kontroli twardości wody w komorze urządzenia, która zwiększa wydajność materiałów eksploatacyjnych. W tym modelu znajdziemy też opcję Asystent Dozowania, która odpowiada za szybsze i dokładniejsze rozpuszczenie tabletki w zmywarce.

+ Plusy

 • Duża ilość funkcji
 • Duża pojemność
 • Szeroki zakres temperatur
 • Wysoka jakość mycia
 • Oddzielna półka na noże i duże łyżki

– Minusy

Bosch Serie 4 SMV46KX00E

Bosch Serie 4 SMV46KX00E

Zmywarka Bosch Serie 4 SMV46KX00E o klasie energetycznej A++ sprawi, że Twoje rachunki za energię elektryczną będą mniejsze. Wybierając ten model zaoszczędzisz pieniądze, ale też pozytywnie wpłyniesz na środowisko. Dodatkowo sprawisz, że korzystanie ze zmywarki stanie się wygodniejsze. Wszystko za sprawą specjalnej szuflady, w której umieścisz nie tylko sztućce, ale też drobne naczynia kuchenne.

Wymiennik ciepła, który znajdziesz również w tym urządzeniu sprawi, że delikatne kieliszki i porcelana nie pękną podczas mycia. Zmywarka ta została wyposażona w bezszczotkowy silnik EcoSilence Drive, dzięki czemu pracuje ciszej. Niezależnie od tego jaki program wybierzesz, osiągniesz bardzo dobre rezultaty zmywania. W tego typu urządzeniu nie może zabraknąć funkcji VarioSpeed Plus, która skraca czas płukania.

+ Plusy

 • Cicha praca
 • Dokładność mycia
 • Funkcjonalna półka na sztućce
 • Pojemna

– Minusy

 • Wnętrze zmywarki jest plastikowe

Siemens iQ300 SN636X03ME

Siemens iQ300 SN636X03ME

Ranking zmywarek do zabudowy o szerokości 60 cm zdeklasowało urządzenie Siemens iQ300 SN636X03ME, które wyróżnia się przede wszystkim większą pojemnością. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla dużej rodziny, która znajdzie w nim nawet miejsce na duże garnki i patelnie. Poziom hałasu na poziomie 44 dB sprawia, że tego typu model jest określany mianem bardzo cichej.  Taka zmywarka doskonale więc sprawdzi się w kuchni otwartej.

Ciekawym udogodnieniem będzie z pewnością funkcja Machine Care, dzięki której łatwiej utrzymasz swoją zmywarkę w czystości. Dzięki dodaniu odpowiedniego detergentu do urządzenia, przyczynisz się do usunięcia osadu i tłuszczu znajdującego się w systemie wodnym i komorze. Bardzo popularnym środkiem czyszczącym w zmywarkach do naczyń są tabletki wieloskładnikowe. Model ten posiada funkcję 3w1, co oznacza, że bez problemu możesz je stosować, rezygnując przy tym z wykorzystania soli i nabłyszczacza.

+ Plusy

 • Duża pojemność
 • Łatwość załadowania
 • Dokładność mycia
 • Specjalna szuflada na sztućce
 • Komfort obsługi
 • Bardzo cicha praca

– Minusy

 • Samozamykające się drzwiczki

BOSCH SPV50E70EU

BOSCH SPV50E70EU

Zmywarka do zabudowy o szerokości  45 cm będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają niewielkich rozmiarów kuchnię, gdyż zajmuje bardzo mało miejsca. Inwestując w tego typu urządzenie, możesz spodziewać się funkcji VarioSpeed, która gwarantuje szybsze zmywanie z optymalnymi rezultatami czyszczenia i suszenia. Technologia ochrony szkła zapewni Ci odpowiednie warunki, w których zostaną umyte delikatne kieliszki i porcelana.

Wszystkie programy automatyczne są natomiast gwarancją ekonomicznej eksploatacji urządzenia. Specjalny czujnik AquaSensor dostosuje parametry cyklu pracy do potrzeb, dbając przy tym o jak najmniejsze zużycie wody i energii.

Korzystanie ze zmywarki będzie łatwiejsze dzięki temu, że posiada koszyk Vario, który możesz umieścić w dolnym koszu zmywarki w celu uzyskania dodatkowego miejsca na sztućce. Zaletą tego modelu jest również  brak konieczności uchylania drzwi zmywarki, aby sprawdzić czy zakończyła cykl pracy. Za aktywność urządzenia odpowiada bowiem czerwona wiązka światła, która jest emitowana na podłogę.

To, co przeszkadza użytkownikom to brak wyświetlania trybu pracy.

+ Plusy

 • Zajmuje mało miejsca
 • Dodatkowe miejsce na długie noże
 • Prosta w obsłudze
 • Cicha praca

– Minusy

 • Brak wyświetlania trybu pracy

Electrolux ESL4500LO

Electrolux ESL4500LO

W rankingu zmywarek do zabudowy umieściliśmy też zmywarkę Electrolux ESL4500LO o pojemności na 9 kompletów naczyń, która posiada 5 programów zmywania. Większa pojemność urządzenia przekłada się na to, że więcej naczyń uda Ci się jednorazowo umyć w zmywarce.

Model posiada program AutoFlex, dzięki czemu nie będziesz musiał obawiać się, że niewielka ilość naczyń zużyje dużą ilość wody i energii. Jego zadaniem jest kontrolowanie wielkości i stopnia zabrudzenia załadunku tak, by dopasować do niego odpowiednią ilość wody i energii. Ekonomicznej eksploatacji sprzętu sprzyja też automatyczny wyłącznik, który uruchamia się po kilku minutach od zakończenia cyklu pracy zmywarki, blokując jednocześnie pobór prądu. Jeśli podgrzewasz wodę za pomocą kolektorów słonecznych lub pompy ciepła, to możesz podłączyć ją do zmywarki. W ten sposób przyczynisz się do oszczędności wody i prądu.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Wygodna w użytkowaniu
 • Dobrze zmywa
 • Niewielki rozmiar
 • Łatwy dostęp do filtrów i pojemnika na sól

– Minusy

 • Brak programu pośredniego, który jest szczególnie przydatny gdy nie działa automatyka

Siemens iQ500 SR64M081EU

Siemens iQ500 SR64M081EU

Osobom, które mają duży problem z dokładnym zmywaniem naczyń, polecamy zmywarkę do zabudowy marki Siemens. Wyposażone w ramiona zraszające DuoPower, urządzenie zapewnia lepsze rezultaty zmywania. Dwa ramiona w górnej części i jedno ramię dolne zmywarki zapewnia ukierunkowany przypływ wody, który dociera do każdego miejsca naczynia. Jeśli zdecydujesz się na tą zmywarkę, Twoją zmorą przestaną być też mocno zabrudzone garnki i patelnie.

Podobnie jak inne urządzenia, zmywarka speedMatic o szerokości 45 cm posiada funkcję specjalną varioSpeed skracającą czas zmywania nawet o połowę i system koszy varioFlex dla wygodniejszego załadunku. W tym modelu zainstalowano sensor załadunku, dlatego też możesz liczyć na mniejsze rachunki za wodę i prąd.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Duża ilość programów
 • Dokładność mycia
 • Możliwość regulacji wysokości środkowego kosza

– Minusy

 • Długo trwający program Eco

BOSCH SPV53M90EU

BOSCH SPV53M90EU

Jeśli zależy Ci na najmniejszym zużyciu wody i energii, to z pewnością przypadnie Ci do gustu ten model. Zmywarka do zabudowy Bosch posiada funkcję HalfLoad, dlatego nie będziesz musiał czekać na pełny załadunek zmywarki. Oznacza to, że cykl zmywania zostanie dostosowany do mniejszej ilości naczyń, przy znacznej oszczędności wody i energii. Minimalne zużycie zasobów pozwoli Ci osiągnąć funkcja oszczędnego zarządzania wody.

Zmywarka posiada rozbudowany system zraszania DuoPower, który zapewnia bardzo dobre mycie i ochronę delikatnych naczyń szklanych. Opatentowany napęd EcoSilence Drive będzie natomiast gwarancją cichej pracy zmywarki. Tak więc możliwe stanie się włączenie zmywarki do naczyń o każdej porze, nie zakłócając przy tym spokoju domowników. W opinii użytkowników bardzo przydatny jest program TurboSpeed 20 min, który pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów w zaledwie 20 minut, dzięki wstępnemu podgrzewaniu wody.

+ Plusy

 • Prostota obsługi
 • Niskie zużycie wody i energii
 • Cicho pracuje
 • Dokładność mycia

– Minusy

 • Ciasne kosze na naczynia – nie wszystkie talerze i miski do nich pasują

BOSCH SPV69T90EU

BOSCH SPV69T90EU

Coraz więcej osób szuka inteligentnych rozwiązań, zwracając przy tym szczególną uwagę na niskie zużycie wody i energii. Ich wymaganiom powinna sprostać zmywarka BOSCH SPV69T90EU, która oferuje wyjątkowo łatwy załadunek naczyń dzięki praktycznym systemom koszy VarioFlex Pro z szufladą Vario3 Pro. Dzięki funkcji Higiena Plus model ten cieszy się dużym zaufaniem wśród rodziców, którzy mają możliwość osiągnięcia najwyższego poziomu higieny, wskazanego dla małych dzieci i alergików.

Ponadto posiada niski poziom hałasu, który wynosi zaledwie 44 dB, co okazało się miłym zaskoczeniem dla osób, które mają kuchnię otwartą na salon. Korzystanie ze zmywarki do zabudowy będzie wygodniejsze i łatwiejsze dzięki wbudowanym diodom EmotionLight, które zapewniają łagodne oświetlenie wnętrza urządzenia. Zapalają się one automatyczne, dlatego też po uchyleniu drzwi zmywarki nie będziesz miał problemów z jej opróżnieniem lub napełnieniem.

+ Plusy

 • Funkcjonalna trzecia szuflada na sztućce
 • Zajmuje mało miejsca
 • Dużo możliwości załadunku
 • Intuicyjne sterowanie
 • Cicho pracuje

– Minusy

Zmywarki wolnostojące

Siemens SN25D800EU

Siemens SN25D800EU

Energooszczędna i cicha zmywarka wolnostojąca Siemens SN25D800EU kusi atrakcyjną ceną. Model ten umożliwia regulowanie wysokości górnego kosza, dzięki czemu możesz liczyć na wyjątkową elastyczność załadunku. Posiada też system aquaStop, który gwarantuje dożywotnią ochronę mieszkania przed zalaniem.

Zmywarka wolnostojąca została wyposażona w system czujników AquaSensor, dzięki któremu urządzenie zużywa tylko taką ilość wody jaka jest mu potrzebna. W praktyce możesz oszczędzić nawet 4 litry wody na jeden cykl zmywania. W tym modelu znajdziesz też funkcję AntiFingerprint, która sprawi, że czyszczenie zmywarki stanie się łatwiejsze. Wszystko za sprawą tego, że powierzchnia urządzenia jest trwale pokryta specjalną powłoką i dlatego na jej powierzchni nie pozostają odciski palców.

+ Plusy

 • Łatwość czyszczenia
 • Łatwość obsługi
 • Cicho pracuje
 • Elastyczność załadunku

– Minusy

 • Brak sygnału dźwiękowego po zakończeniu mycia
 • Brak wyświetlania trybu pracy

Bosch Serie 2 SMS25AW02E

Bosch Serie 2 SMS25AW02E

Model ten został wyposażony w 7-segmentowy wyświetlacz, który pokazuje czas pozostały do zakończenia programu. W wielu modelach brakuje tego udogodnienia, ale nie w zmywarce Bosch Serie 2 SMS25AW02E. Urządzenie informuje też o braku soli i nabłyszczacza. Wyjątkowo ciche działanie na poziomie 46 dB sprawia, że ta zmywarka wolnostojąca dobrze sprawdzi się zarówno w kuchniach z jadalnią, jak i w otwartych pomieszczeniach.

Urządzenie posiada regulowaną wysokość górnego kosza, dlatego oferuje dodatkową przestrzeń, którą możesz wykorzystać na wysokie naczynia. Tego typu zmywarka z pewnością przypadnie do gustu osobom, które często korzystają z kieliszków i porcelany, gdyż posiada specjalny program Szkło 40 °C dedykowany do delikatnego mycia i suszenia naczyń szklanych. Użytkownicy bardzo chwalą również funkcję Suszenie Extra, która wspomaga dokładne suszenie trudno schnących naczyń.

+ Plusy

 • Dobrze zmywa
 • Niskie zużycie energii
 • Cicho pracuje
 • Wyświetlanie czasu do końca programu
 • Możliwość opóźnienia czasu pracy

– Minusy

Electrolux ESF5545LOX

Electrolux ESF5545LOX

Nie każda zmywarka wolnostojąca może pochwalić się tak efektywną klasą energetyczną jak urządzenie Electrolux ESF5545LOX. Kupując sprzęt o najwyższej klasie energetycznej A+++ oszczędzisz energię, a więc zapłacisz mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Zmywarkę wolnostojącą wyróżnia przede wszystkim funkcja AirDry, która umożliwia dokładniejsze wysuszenie umytych naczyń. Pod koniec cyklu pracy zmywarki drzwi automatycznie się otworzą, zwiększając przy tym skuteczność suszenia. W tego typu zmywarce znajdziesz też górny kosz wyposażony w gumowe stabilizatory SoftSpikes, zadaniem których jest zapewnienie stabilizacji szklankom i kubkom podczas mycia. Jeśli będzie Ci zależało na szybkim umyciu naczyń, wtedy będziesz mógł skorzystać z funkcji TimeManager, który skróci długość programu, zachowując przy tym doskonałe efekty zmywania.

Minusem tego urządzenia jest brak możliwości domknięcia stojaków do talerzy w dolnej szufladzie.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Wydajna
 • Dokładnie zmywa najbrudniejsze naczynia
 • Sama się otwiera po zakończonej pracy

– Minusy

 • Brak możliwości domknięcia stojaków do talerzy w dolnej szufladzie

Bosch SMS46MI05E

Bosch SMS46MI05E

Zmywarka do naczyń Bosch SMS46MI05E została wyposażona w silnik bezszczotkowy, który zapewia cichą i wydajną pracę urządzenia. Wybierając ten sprzęt, będziesz mógł spodziewać się bezproblemowego działania przez długi okres czasu oraz czystych i  lśniących naczyń. Posiada również wymiennik ciepła, który wstępnie podgrzewa wodę w zbiorniku płukania, dzięki czemu unikniesz nagłych zmian temperatury, pod wpływem których mogą pękać delikatne naczynia szklane.

Producent zapewnia również, że z funkcją Machine Care bardzo łatwo zadbasz o swoją zmywarkę. Specjalny program myje wnętrze urządzenia w podwyższonej temperaturze, dlatego też bez trudu usuniesz osady i zalegający tłuszcz. Model ten polecamy szczególnie osobom, które nie mają dużo czasu na sprzątanie. Zalecany jest też rodzicom, którzy posiadają małe dzieci, gdyż zmywarka posiada funkcję Higiena Plus, gwarantującą najwyższy poziom higieny.

+ Plusy

 • Dobrze myje naczynia
 • Cicho pracuje
 • Otwieranie się drzwi po zakończeniu procesu
 • Pojemna
 • Wygodna szuflada na sztućce

– Minusy

 • Zbyt długi program Eco

Electrolux ESF4520LOW

Electrolux ESF4520LOW

Ranking zmywarek wolnostojących o szerokości 45 cm otwiera urządzenie marki Electrolux,  dzięki któremu nie będziesz musiał martwić się o wysokie rachunki za wodę i prąd. Oszczędności przyniosą przede wszystkim funkcje AutoFlex i SensorControl. Pierwsza z nich analizuje wielkość załadunku i dostosowuje do niego ilość wody i energii, druga natomiast wykrywa stopień zabrudzenia naczyń i dobiera do niego potrzebną ilość wody. Tym samym zyskujesz dokładnie umyte naczynia przy minimalnym zużyciu wody.

Inwestując w tego typu urządzenie, będziesz mógł zrezygnować z soli i nabłyszczacza. Możliwe bowiem stanie się uruchomienie funkcji Multitab, która spowoduje wyłączenie dozowania soli. Zmywarka automatycznie dopasuje ustawienia programu do wybranej tabletki, gwarantując przy tym bardzo dobre rezultaty zmywania.

+ Plusy

 • Prosta w obsłudze
 • Cicha
 • Pojemna
 • Niskie zużycie wody i energii

– Minusy

 • Trudności podczas otwierania drzwi zmywarki

Bosch Serie 4 SPS53E12EU

Bosch Serie 4 SPS53E12EU

Jeśli szukasz zmywarki o wysokiej jakości, to możemy Ci polecić urządzenie Bosch Serie 4 SPS53E12EU, które gwarantuje łatwość załadunku i ułatwia wykorzystanie przestrzeni dzięki koszom z regulowaną wysokością. Czytelny wyświetlacz poinformuje Cię, ile dokładnie czasu zostało do zakończenia cyklu zmywania.

Urządzenie posiada również funkcje, dzięki którym korzystanie z niego stanie się wygodniejsze. Dzięki funkcji opóźnienia czasu startu ustawisz program, a także czas jego rozpoczęcia. Opcja HalfLoad sprawi, że nie będziesz musiał czekać na pełny załadunek, aby umyć naczynia, bez obawy o marnowanie zasobów.

+ Plusy

 • Dokładność mycia
 • Duża oszczędność wody
 • Cicho pracuje
 • Krótki czas pracy
 • Komfort obsługi

– Minusy

 • Brak trzeciej szuflady

Bosch Serie 6 SPS53N02EU

Bosch Serie 6 SPS53N02EU

Zmywarka Bosch Serie 6 SPS53N02EU to urządzenie wolnostojące o szerokości 45 cm, które dobrze sprawdzi się w każdej małej kuchni. Dzięki systemowi koszy VarioFlex będziesz mógł umyć nawet 9 kompletów naczyń w czasie jednego cyklu pracy zmywarki. W modelu tym znajdziesz pięć programów i pięć temperatur zmywania.

Innowacyjna technologia ActiveWater zapewni znaczne oszczędności wody i energii. Wszystko dzięki optymalizacji filtra, wydajniejszej pompie oraz ukierunkowanemu rozprowadzeniu wody. Ekonomiczne zmywanie oferuje również  funkcja HalfLoad i sensor załadunku. Zdecydowanie efektywniejszą pracę gwarantuje nowoczesny silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive. W modelu tym znajdziesz też opcję opóźnienia startu pracy, co pozwoli Ci na dokładne zaplanowanie, kiedy dokładnie zmywarka do naczyń ma rozpocząć zmywanie.

+ Plusy

 • Możliwość podłączenia ciepłej wody
 • Cicha praca
 • Automatyczny dobór czasu do ilości naczyń w zmywarce
 • Pojemna
 • Bardzo dokładne mycie

– Minusy

Siemens iQ500 speedMatic SR25M884EU

Siemens iQ500 speedMatic SR25M884EU

W tej zmywarce znajdziesz bardzo dużo potrzebnych funkcji. Typowy silnik producent zastąpił bezszczotkowym, wydajnym, trwałym i cichym silnikiem iQdrive, który praktycznie nie ulega zużyciu. Urządzenie marki Siemens zostało wyposażone w podwójne ramię zraszające duoPower, które gwarantuje optymalne rozprowadzenie wody i tym samym bardziej wydajne zmywanie. Ponadto posiada system glassCare, który umożliwia zmywanie szklanych naczyń z najwyższą ochroną.

Dodatkowy poziom załadunku zapewni szuflada vario3, w której będziesz mógł trzymać nie tylko sztućce, ale też łyżki wazowe, łyżki do sałatek, jak i filiżanki do espresso. Z racji tego, że w dolnym koszu nie ma pojemnika na sztućce, znajdziesz miejsce aż na 14 kompletów naczyń, co z pewnością docenią duże rodziny.

+ Plusy

 • Niska cena
 • Oszczędność czasu i energii
 • Łatwa w obsłudze
 • Cicho pracuje
 • Duża ilość programów

– Minusy

 • Brak regulacji wysokości cokołu

Bosch Serie 6 SPS69T88EU

Bosch Serie 6 SPS69T88EU

Bardzo niskie zużycie prądu, dzięki klasie energetycznej A+++ może Ci zagwarantować zmywarka wolnostojąca Bosch Serie 6 SPS69T88EU.  W tym modelu wykorzystano minerał zeolit, który ma zdolność do pochłaniania wilgoci. Zgromadzona energia zostaje natomiast uwolniona w postaci ciepła, które pomaga suszyć naczynia.

Urządzenie o szerokości 45 cm zapewni Ci też większy komfort i dużą elastyczność załadunku, dzięki systemom koszy premium varioFlexPlu z szufladą Vario3 Pro. Dużą skuteczność w zmywaniu i suszeniu mocno zabrudzonych naczyń zmywarka marki Bosch zawdzięcza programowi Super 60 °C. Dzięki funkcji Strefa Intensywna  podczas jednego cyklu będziesz mógł myć naczynia o różnych potrzebach, np. mocno zabrudzone garnki i patelnie w dolnym koszu, a szkło i porcelanę w górnym.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Podświetlenie ledowe
 • Opcja programu nocnego
 • Pojemne koszyki

– Minusy

Czy warto kupić zmywarkę?

Do niedawna zmywarki do naczyń uchodziły za towar luksusowy. Dziś niemal każdy posiada w swoim domu to praktyczne urządzenie. Za jego zakupem przemawia bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest oszczędność energii i wody. Podczas jednego cyklu mycia zmywarka zużywa średnio 1-2 kW energii i 12-22 litrów wody. W przypadku ręcznego mycia 12 kompletów naczyń, wykorzystujesz ok. 2,5 kW energii i 100 litrów wody. Tak więc wybierając zmywarkę, możesz być pewny mniejszego zużycia wody i niższych rachunków za energię elektryczną. 

Tego typu urządzenie pozwala również zaoszczędzić czas, dlatego zaleca się je dla osób, które chcą cieszyć się czystym mieszkaniem, ale nie dysponują dużą ilością czasu na jego pielęgnację. Szacuje się, że posiadacze zmywarek poświęcają pięć razy mniej czasu na umycie naczyń niż osoby, które myją je ręcznie. Oszczędzając 20 minut dziennie na zmywanie naczyń, uzyskasz 121,6 godzin czasu wolnego rocznie, który możesz dowolnie spożytkować.

Najlepsze zmywarki usuwają więcej bakterii z naczyń podczas mycia. Oznacza to, że zostawione w niej talerze, kubki, sztućce będą bardziej lśniące i czyste niż przy myciu ręcznym. Dzieje się tak dlatego, że środki wykorzystywane w urządzeniach są silniejsze niż tradycyjne płyny do mycia naczyń.

Wybierając zmywarkę do naczyń, unikniesz bezpośredniego kontaktu z bakteriami, które znajdują się na gąbce oraz szkodliwymi środkami chemicznymi. Tym sposobem zapobiegniesz wysuszeniu się dłoni i popękaniu skóry, na które tak często narzekają osoby myjące ręcznie naczynia. Mimo, że kapsułki do zmywarki są droższe niż płyn do zmywania, to są zdecydowanie wydajniejsze, więc z pewnością wyjdziesz na plus.

Jakie są najlepsze zmywarki?

Wybór zmywarki do naczyń powinieneś rozpocząć od sprawdzenia jej parametrów. Bardzo istotną kwestią jest pojemność. Jej wielkość powinna być dopasowana do ilości osób w rodzinie. Zmywarki o szerokości 60 cm będą idealnym rozwiązaniem dla dużej rodziny.  Jeśli takiej szukasz, w naszym rankingu znajdziesz zmywarkę Siemens iQ300 SN636X03ME, która jest w stanie umyć aż 14 kompletów naczyń. O urządzeniu, które pomieści maksymalnie 5-6 kompletów, powinni pomyśleć natomiast właściciele małej kuchni lub małe rodziny.

Bardzo ważna jest też typ konstrukcji. Urządzenia wolnostojące mogą funkcjonować samodzielnie, dlatego możesz je umieścić np. pod blatem kuchennym, w ciągu szafek. Jeśli zależy Ci na wkomponowaniu urządzenia w ciąg zabudowy kuchennej, wtedy powinieneś wybrać zmywarkę do zabudowy. Najlepsze zmywarki do zabudowy posiadają zakryty panel sterujący, co zdecydowanie podnosi walory estetyczne każdej kuchni.

Wysokość rachunków za prąd określa natomiast klasa energetyczna. Wyróżnić możemy aż 7 klas energetycznych zmywarek (A-G). Największą efektywnością cieszą się urządzenia o klasie energetycznej A. Mogą one zużyć nawet 70% mniej energii elektryczne niż zmywarki opatrzone niższą klasą. Najbardziej kosztowne i wydajne będą z pewnością zmywarki o klasie energetycznej A+++. Nowością na rynku są bez wątpienia modele, w których wykorzystano minerał zeolit. Pochłania on wilgoć, emitując jednocześnie ciepło, które pomaga suszyć naczynia.

Każda zmywarka do naczyń wyróżnia się innymi programami do zmywania. Największą popularnością cieszą się programy: standardowy (codzienny), oszczędny (małe zużycie wody podczas jednego cyklu mycia), rodzinny (gdy zmywarka jest pełna), delikatny (szklane naczynia), intensywny (mocno zabrudzone naczynia. Nasz ranking zmywarek uwzględnia również urządzenia, które posiadają funkcję opóźnionego startu. Oznacza to, że zaprogramowana zmywarka może się włączyć np. godzinę przed naszym powrotem do domu. Z myślą o najmłodszych zmywarki mają też możliwość usuwania brudu z butelek, smoczków lub talerzyków dla dzieci. Niezwykle przydatne może okazać się natomiast wyświetlanie czasu pozostałego do zakończenia zmywania oraz sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pracy zmywarki.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Wybór typu konstrukcji zmywarki zależy przede wszystkim od Twojego gustu. Urządzenie wolnostojące będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli:

 • Masz małą kuchnię i nie zdecydowałeś się na zabudowę
 • Nie chcesz wymieniać aktualnych mebli kuchennych
 • Nie udało Ci się dopasować odcienia frontu szafki zmywarki do stylu kuchni
 • Chcesz zamontować na niej blat kuchenny
 • Masz ograniczony budżet – całkowity koszt zakupu może być niższy, bowiem nie jest potrzebny panel meblowy, jak w wypadku modelu do zabudowy
 • Szukasz urządzenia, które będzie łatwe w montażu

Zmywarka do zabudowy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Chcesz dopasować front zmywarki do wyglądu szafek kuchennych
 • Nie chcesz, aby rzucała się w oczy – są znacznie bardziej dyskretne, ponieważ kryją się za frontem meblowym
 • Chcesz urządzić wnętrze w nowoczesnym stylu
 • Nie chcesz wprowadzić do wnętrza chaosu
 • Masz większy budżet – najtańsze modele nie mają swoich odpowiedników w wersji do zabudowy

Zmywarka 45 cm czy 60 cm?

O ile wybór typu konstrukcji uzależniony jest od Twoich preferencji, o tyle sam zakup zmywarki związany jest przede wszystkim z ilością wolnego miejsca, którą dysponujesz w kuchni. Szerokość zmywarki wpływa na to, ile zmieści się w niej kompletów talerzy.

Model 45 cm doskonale sprawdzi się w małych kuchniach urządzonych przez singli, pary lub osoby, którym bardzo często zdarza się jeść poza domem. Urządzenie kompaktowe można szybko zapełnić, co jest szczególnie istotne przy małej ilości kompletów naczyń znajdujących się w domu. W praktyce jednak tego typu urządzenia są droższe niż szersze odpowiedniki. W większości przypadków musi być też często włączane, co przekłada się na większe zużycie wody i prądu.

Zmywarki o szerokości 60 cm są natomiast polecane większym rodzinom. Mogą być także wykorzystywane przez osoby mieszkające same, które nie chcą po każdym posiłku włączać urządzenia. Tego typu urządzenie ma większą pojemność, dzięki czemu zmieści większe garnki i patelnie.

 

Zmywarka tak naprawdę może wydawać się rzeczą zbędną, jednak jest szczególnie doceniana przez osoby, które chcą mieć więcej czasu. Zapewnia wygodę i komfort, a jednocześnie pozwala na oszczędności wody i energii. Wszystko za sprawą klasy energetycznej i funkcji, dzięki którym decyzja o zakupie zmywarki do naczyń okaże się jak najbardziej trafna.

Ranking zmywarek - Poradnik jaką wybrać ★★★★★ 4.5
5 1
Ocena

Dodaj komentarz