Ranking zmywarek 2021

Ranking najlepszych zmywarek

Zmywarki nie są już dziś synonimem komfortu, a raczej standardem wyposażenia. Wciąż jednak na rynku pojawiają się nowe modele, które zaskakują nas ilością różnych funkcji. Warto więc przeanalizować zalety oraz odważyć się wskazać wady, aby móc kupić najlepszą zmywarkę dla siebie.

Wybranie zmywarki może sprawić kłopot, dlatego postanowiliśmy przygotować poniższy ranking zmywarek. Wybraliśmy najciekawsze i najlepsze zmywarki z każdej grupy, które różnią się ceną, pojemnością, ilością programów zmywania, klasą energetyczną, czy też poziomem hałasu.

Poniżej porównanie zmywarek do zabudowy oraz wolnostojących, posortowane od najtańszych modeli.

UWAGA, obecnie rynek AGD zmaga się z brakiem wielu urządzeń. Spowodowane jest to dużym zapotrzebowaniem i opóźnieniami dostaw od producentów sprzętów. Dlatego też wiele bardzo dobrych modeli nie jest obecnie dostępnych.

Zmywarki do zabudowy

 ModelKlasa energetycznaPojemnośćPoziom hałasu 
Szerokość 60 cm
Bosch SMI24AS00EA+12 kompletów52 dBZobacz w sklepie
Bosch SMV46KX01EA++13 kompletów46 dBZobacz w sklepie
Electrolux EEM748210L A++14 kompletów44 dBZobacz w sklepie
Electrolux EES47320LA+++13 kompletów44 dBZobacz w sklepie
Siemens SN636X03NEA++14 kompletów44 dBZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Bosch SPV44IX00EA+9 kompletów48 dBZobacz w sklepie
Whirlpool WSIO3T1256PEXA++10 kompletów45 dBZobacz w sklepie
Siemens SR635X01MEA+10 kompletów48 dBZobacz w sklepie
Bosch SPV46IX07EA++9 kompletów44 dBZobacz w sklepie

Zmywarki wolnostojące

 ModelKlasa energetycznaPojemnośćPoziom hałasu 
Szerokość 60 cm
Bosch SMS46GI05EA++12 kompletów44 dBZobacz w sklepie
Whirlpool WFO 3T121 X A++14 kompletów41 dBZobacz w sklepie
Siemens SN236I01KEA++13 kompletów46 dBZobacz w sklepie
Electrolux ESF5545LOXA+++13 kompletów44 dBZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Bosch SPS25CI02E A+9 kompletów48 dBZobacz w sklepie
Whirlpool WSFO 3O34 PF X A+++10 kompletów44 dBZobacz w sklepie
Bosch SPS66TI01EA+++10 kompletów43 dBZobacz w sklepie

Zmywarki do zabudowy ranking

Bosch SMI24AS00E

Bosch Serie 2 SMI24AS00E

Klasa energetyczna: A+
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,8 x 81,5 x 57,3 cm
Pojemność: 12 kompletów
Roczne zużycie prądu: 290 kWh = 176,90 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 11,7 litrów
Poziom hałasu: 52 dB

Jakie są jedne z najważniejszych cech dobrej zmywarki do domu czy mieszkania? Wydajność oraz niskie zużycie wody. Zmywarka Bosch SMI24AS00E, dzięki funkcji ActiveWater pozwala na optymalny przepływ wody tak, aby wszystkie naczynia zostały odpowiednio namoczone, a wysoka temperatura mogła efektywnie poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami.

We wnętrzu tej zmywarki znajduje się jej niezawodne i doprasowane serce, czyli bardzo energooszczędny silnik. Cechą szczególną silnika EcoSilenceDrive jest bezszotkowa praca i jego wysoka wytrzymałość.

Nieprzemakalna i bezpieczna

Funkcja Aquastop to już gwarancja pełnego bezpieczeństwa. Zmywarka Bosch jest całkowicie nieprzemakalna, ponieważ czuwa nad tym specjalny sensor reagujący natychmiastowym zamknięciem dopływu wody przy kranie. Wystarczy, że czujnik wykryje wodę na specjalnym płaszczu ochronnym węża doprowadzającego wodę czyli w sytuacji, gdy staje się on nieszczelny. Blokuje wówczas dostęp do wody unieruchamiając urządzenie. To praktyczne rozwiązanie pozwoliło na objęcie gwarancją bezpieczeństwa miejsc, w których użytkuje się zmywarkę. W razie gdyby system ten miał nie zadziałać i doprowadził do przecieku będziemy mieć prawo do rekompensaty i pokrycia szkód.

Niski pobór wody

Ekologiczna technologia zmywarki Bosch pojawia się także w dostosowaniu wody do ilości naczyń znajdujących się w komorze. Sensor załadunku dozuje wodę tak, aby jej niezbędna ilość mogła efektywnie umyć wszystkie zabrudzenia. Producent wie, że nie ma potrzeby w takim samym stopniu wypełniać wodą zmywarki, jeśli ilość zabrudzonych naczyń jest nieznaczna.
Asystent dozowania detergentu czuwa nad stopniowym rozpuszczaniem tabletki do zmywania, znacznie zwiększając efektywność mycia.

Skuteczne mycie

System naprzemiennego mycia wpływa na lepszy efekt zmywania poprzez powolne i precyzyjne spryskiwanie naczyń na przemian w górnym i dolnym koszu. To ponownie duża oszczędność wody i efektywne działanie detergentu.

Ta zmywarka przewiduje wiele różnych sytuacji, także dużego jej obłożenia. Nawet wtedy musi być maksymalnie wydajna i możliwie najbardziej energooszczędna. Oferuje program skrócony, który upora się aż z 6 kompletami naczyń w czasie krótszym niż 30 minut w temperaturze 45°C.

Ciekawym dodatkiem jest możliwość zarejestrowania zmywarki online na stronie producenta, dzięki czemu otrzymujemy przedłużoną, 10 letnią gwarancję obejmującą rdzewienie poszczególnych części urządzenia.

Plusy

 • zabezpieczenie przeciw zalaniu
 • łatwe ładowanie komory
 • niska cena

Minusy

 • głośna praca
 • ograniczony wybór programów

Bosch SMV46KX01E

Bosch SMV46KX01E

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 13 kompletów
Roczne zużycie prądu: 262 kWh = 159,82 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 46 dB

Nowoczesne zmywarki zapewniają oszczędność energii, wody oraz szybkość działania. Bosch SMV46KX01E jest tego najlepszym przykładem. Pod tym względem typowym tego przykładem jest technologia ActiveWater. Pompa wody pracuje w sposób bardzo wydajny, a jej celowe ukierunkowanie sprzyja szybkiemu i efektywnemu czyszczeniu naczyń.

Pojemne kosze VarioFlex

Klienci, którzy zaopatrzyli się w ten model zmywarki bardzo doceniają system koszy VarioFlex, który usprawnia umieszczanie naczyń w komorze i zapewnia najlepsze wykorzystanie miejsca. Dwa kosze to możliwość schowania wielu naczyń przy odpowiednim dostosowaniu ruchomości poszczególnych elementów, nie wykluczając miejsca na garnki czy większe naczynia. Sprytnym pomysłem jest także stworzenie dodatkowego miejsca załadunku, czyli szuflady Vario3. Tutaj bez problemu schowamy zarówno filiżanki, jak i sztućce, rezygnując z tradycyjnego kosza. We wnętrzu znajdziemy też łatwą podpowiedź, jak umieścić poszczególne naczynia, aby wszystkie udało się umyć za jednym razem. Warto tu podkreślić, że standardowy rozmiar zmywarki jest w stanie zmieścić nawet do 13 kompletów naczyń.

W tym trudnym zadaniu wypełniania zmywarki po same brzegi wspomaga nas także trzystopniowy system RackMatic. To znacznie ułatwia zapakowanie niestandardowych naczyń, wysokich szklanek czy garnków o nieregularnych kształtach.

Skrócony czas mycia

Oczekiwanie na czyste naczynia nie musi już być wcale długie, dzięki przyciskowi VarioSpeedPlus. Ile skracamy w ten sposób czas mycia? Nawet do 66%, czyli w rzeczywistości czyste filiżanki i talerze wracają do nas w znacznie szybszym czasie!

O bezpieczeństwo tej zmywarki zadbali inżynierowie, ponieważ wyposażyli ją w sprytny system AquaStop. Specjalny czujnik szybko zasygnalizuje ewentualną nieszczelność w obrębie węża, natychmiast odcinając dopływ wody. Rzeczywiście można być więc spokojnym, ponieważ producent daje gwarancję rekompensaty i pokrycia szkód od zalania, gdyby system ten miał nie zadziałać prawidłowo.

Podświetlenie podłogowe

W sferze komfortu użytkowania urządzania Bosch jest jeszcze wiele do powiedzenia. Funkcja InfoLight to sposób na szybkie zasygnalizowanie czy zmywarka skończyła pracę, czy może potrzebuje jeszcze chwili. Wchodząc do ciemnego pomieszczenia natychmiast widzimy świecącą się na czerwono lampkę Led, która samoczynnie gaśnie, gdy program się zakończy. Koniec więc z nasłuchiwaniem pracy silnika.

Czy do zmywarki powinno się wkładać delikatne i cienkie szkło, jak kieliszki? Nie do każdej, jednak Bosch jest na to otwarty oferując dedykowany program szkło 40°C. Szkło i porcelana wyjdą bez szwanku ze zmywarki, która jest przygotowana na różne, nawet najbardziej wymagające zadania.

Dodatkowe funkcje

Co jeszcze różni zmywarkę Bosch SMV46KX01E od innych modeli? To na pewno funkcja Higiena Plus. Ta funkcja podnosi temperaturę płukania do 70°C, utrzymując ją 10 minut. W efekcie uzyskujemy higienicznie czyste naczynia, z których bez żadnych przeszkód mogą korzystać nawet małe dzieci.

Opóźnienie czasu startu to już sugestia dla wymagających użytkowników, którzy pragną dokładnie zaplanować kiedy wyjąć czyste naczynia ze zmywarki. Nastawiamy więc na 4 rano, aby naczynia były gotowe na śniadanie lub po przyjściu z pracy. Start można opóźnić od 1 do 24 godzin.

Zmywarka naszpikowana jest nowoczesnymi sensorami, które oceniają ile użyć wody do mycia, zgodnie z ilością naczyń oraz poziomem ich zabrudzenia. Sensory pracują dla naszej wygody. Do wyboru mamy więc szereg programów, które myślą za nas dostosowując konkretne parametry pracy. Programy automatyczne działają w szerokim zakresie temperatur 40-70°C.

Funkcja ekstra suszenia

Bosch pomyślał także o użytkownikach, którzy nie lubią wyjmować naczyń jeszcze ociekających wodą. Funkcja suszenie Extra gwarantuje maksymalne suszenie naczyń przedłużając standardowy czas niezbędny na tę czynność. Technika naprzemiennego mycia czy asystent dozowania to już funkcje, które są nam znane z innych modeli.
Na wszystkie swe produkty firma oferuje przedłużoną gwarancję sugerując, że nie przerdzewieją one przez 10 lat. Roczne zużycie prądu dla tego modelu będzie nas zaś kosztować niemal 160 zł, przy zużyciu 9,5 litra na cykl, więc zmywarka rzeczywiście może konkurować z innymi produktami na rynku.

Plusy

 • duża oszczędność wody i energii
 • wiele różnych programów
 • lampka Led informująca o zakończeniu cyklu
 • cicha
 • pojemna

Minusy

 • mogłaby lepiej suszyć w standardowych programach

Electrolux EEM748210L

Electrolux EEM748210L

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,6 x 81,8 x 55 cm
Pojemność: 14 kompletów
Roczne zużycie prądu: 266 kWh = 162,26 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 10,5 litrów
Poziom hałasu: 44 dB

Czy Electrolux EEM748210L może zaoferować coś innego, niż wcześniejsze modele? Mamy tu przesuwne zawiasy PerfectFit, spryskiwacze SatelliteClean, a więc innowacyjne ramię spryskujące, a także technologię AirDry. Taki system sprawia, że drzwi zmywarki samodzielnie się otwierają pod koniec suszenia na szerokość 10 cm. To pozwala wykorzystać naturalny obieg powietrza, które suszy zawartość. Zgodnie dokonanymi badaniami producenta, jest to lepsze rozwiązanie, niż suszenie przy zamkniętych drzwiach.

Wyświetlacz podłogowy alarmuje zieloną lampką Led o zakończeniu programu myjącego, a więc koniec pracy może zasygnalizować nawet małe dziecko przechadzające się akurat po kuchni. Głośny sygnał dźwiękowy nie stanie się więcej nieprzyjemnym zaskoczeniem dla domowników.

Aż 14 kompletów naczyń

Gdzie więc te różnice? Otóż zmywarka Electrolux EEM748210L pomieści o jeden komplet naczyń więcej, ze względu na swoją pojemną konstrukcję. 14 kompletów to bardzo dobry wynik na tle zmywarek konkurencji, a jak wiadomo, wpływa na lepsze parametry zużycia wody czy prądu.

Mówiąc o oszczędnościach, można się tu także pokusić o znaczne skrócenie czasu zmywania, do czego służy funkcja TimeManeger. To bardzo pożyteczne, jeśli oczekujemy czystych naczyń omijając standardowe procedury i programy.

Wyświetlacz elektroniczny LCD sprawia, ze urządzenie prezentuje się w sposób nowoczesny, a jego designu można pozazdrościć. Co najważniejsze jednak, jest czytelny i łatwy w obsłudze.

Szuflada na sztućce

Jeśli zaś mówić o łatwości użytkowania, to koniecznie trzeba wspomnieć o pojemnej szufladzie na sztućce oraz wszelkie akcesoria kuchenne. Można tu dowolnie segregować sztućce zgodnie z ich rozmiarem czy funkcją. Jest to często efektywniejsze i zabiera mniej miejsca, aniżeli standardowy kosz na sztućce spotykane w większość starszych urządzeń. Regulowane przegrody kosza dają elastyczność w przechowywaniu i sprawiają, że woda dokładnie dociera do każdych zakamarków.

Plusy

 • cicha
 • bardzo pojemna
 • funkcjonalna lampka Led
 • czytelny wyświetlasz LCD
 • ilość funkcji

Minusy

 • program szybki nie domywa sztućców
 • niestabilny dolny kosz

Electrolux EES47320L

Electrolux EES47320L

Klasa energetyczna: A+++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,6 x 81,8 x 55 cm
Pojemność: 13 kompletów
Roczne zużycie prądu: 234 kWh = 142,74 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,9 litrów
Poziom hałasu: 44 dB

Posiadasz 13 kompletów naczyń w domu i zastanawiasz się kto umyje je do czysta, nabłyszczy i dodatkowo wysuszy? Na pewno zrobi to za ciebie dobra zmywarka Electrolux EES47320L. Konstrukcja urządzenia została tak opracowana, aby wewnątrz mogły się zmieścić nie tylko standardowe naczynia, ale także duże garnki i patelnie. Wszystko za sprawą regulowanego górnego kosza.

Programy automatyczne

Nie musisz wcześniej czytać instrukcji, aby umieć obsługiwać zmywarkę. To banalnie proste, zwłaszcza gdy urządzenie samo dopasuje ilość niezbędnej do mycia wody zgodnie z wielkością wsadu. AutoFlex to system, który dostosowuje wszystkie parametry. Dzięki temu zmywarka jest ekologiczna i zużywa nie tylko niewiele energii, ale także wody. Istnieje też możliwość skorzystania z szybkiego programu trwającego zaledwie 30 minut, jeśli jesteśmy zainteresowani umyciem niewielkiej ilości naczyń.

Funkcja opóźniania startu programu bardzo poprawia komfort użytkowania sprzętu, gdy potrzebujemy rozpocząć jego pracę w konkretnym momencie.

Satelitarne ramię

Nowością modelu Electrolux EES47320L jest na pewno satelitarne ramię FlexiSpray. Wraz z pięcioma poziomami natrysku dbają one o precyzyjne czyszczenie wszystkich naczyń, bez względu na ich ilość oraz poziom zabrudzenia. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o ciekawym efekcie suszenia, innym niż w standardowych zmywarkach. Mowa o suszeniu przy otwartych drzwiach urządzenia. Tu otwierają się one pod koniec cyklu na szerokość 10 cm, co pozwala wykorzystać naturalny przepływ powietrza.

Jak umyć delikatne szkło i porcelanę? Nic prostszego, ponieważ w Electrolux mamy do dyspozycji program GlassCare 45°, czyli takie dostosowanie temperatury, które sprawi, że naczynia nie popękają podczas mycia. Opcja ExtraPower zaś jest jej przeciwnością i gwarantuje mycie naprawdę mocno zabrudzonych naczyń z użyciem odpowiednio wysokich temperatur oraz intensywnego strumienia wody.

Prosta obsługa

Dużym udogodnieniem dla użytkowników jest dotykowy panel wyboru czasu mycia. Wszystkie programy i funkcje, jak wyparzanie czy mycie mocno zabrudzonych naczyń są łatwo dostępne na panelu sterowania. Dlatego zarządzanie pracą zmywarki jest tak proste. QuickSelect umożliwia też nastawienie cyklu zmywania zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika. W tym celu wystarczy przeciągnąć placem na panelu sterowania. Wszystkie czynności są wówczas automatycznie dobierane przez samo urządzenie.

Zakończenie pracy zmywarki sygnalizuje zielona lampka odbijająca się światłem na podłodze. Czerwona dioda Led oznacza zaś pracę w toku. Takie rozwiązanie sprawia, że stan pracy urządzenia można sprawdzić z daleka, nawet w całkowitej ciemności.

Zmywarka bardzo dobrze pasuje do zabudowy, o czym świadczą zawiasy PerfectFit, pozwalające na montaż cokołu bez jego przycinania. Pozwala to na lepsze dopasowanie urządzenia do całej zabudowy kuchennej.

Plusy

 • nowoczesna
 • ładny design
 • cicho pracuje
 • satelitarne ramię świetnie czyści
 • pojemna

Minusy

Siemens SN636X03NE

Siemens SN636X03NE

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 14 kompletów
Roczne zużycie prądu: 266 kWh = 162,26 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 44 dB

W tym modelu ponownie spotykamy się z takimi funkcjami, jak np. system ochrony szkła. Polega on na takim dopasowaniu programu myjącego, aby szkło nie doznało efektu gwałtownej zmiany temperatury. Wówczas mogłoby się uszkodzić. Tak kruche i delikatne szkło, jak kieliszki czy porcelana musi być myta w max 40°C. Tutaj faza płukania pochłania o 1 litr więcej wody, niż w standardowych programach. Poprzez delikatne suszenie, kieliszki zyskują blask i przejrzystość, która utrzymuje się na długo.

Programy Auto

Siemens oferuje też najbardziej uniwersalny program, który jest synonimem ekonomicznej eksploatacji zmywarki. Producent sugeruje korzystanie z niego na co dzień. Działa on w sposób inteligentny korzystając ze specjalnego czujnika, który dostosowuje parametry działania zgodnie ze stopniem zanieczyszczenia naczyń oraz ich ilości w zmywarce. Program Auto dostępny jest w temperaturach od 45 do 65°C.

Producent pomyślał także o bardziej zabrudzonych naczyniach, jak garnki, patelnie, brytfanny, które zwykle stanowią największy problem, nie tylko ze względu na rozmiar, ale także intensywność zabrudzeń. Tutaj mamy do dyspozycji funkcję Strefa Intensywna, która działa podwyższając ciśnienie wody w dolnym koszu. Co ciekawe, nie ma ona wpływu na wzrost ciśnienia wody w górnym koszu, dlatego bez obaw można zmieszać ze sobą naczynia brudne oraz silnie zabrudzone. Takie rozwiązanie to z pewnością przykład bardzo ekologicznej eksploatacji.

Więcej miejsca na nieforemne naczynia

W zmywarkach jednym z najbardziej rzucających się w oczy problemem jest sposób ładowania. Siemens postarał się to rozwiązać poprzez zastosowanie RackMatic. Kosze można więc dowolnie podnosić i opuszczać za pomocą specjalnych dźwigni, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce na nieforemne naczynia i garnki. Dużym ułatwieniem jest tak że Szuflada Vario, która przeznaczona jest do sztućców oraz większych akcesoriów.

Bezpieczne użytkowanie

Podobnie jak Bosch oraz Electrolux, także Siemens postawił na system szybkiego sygnalizowania ewentualnych przecieków w zmywarce i natychmiastowego odcięcia dopływu wody. Mamy tutaj dostępną funkcję AquaStop, a w razie jej błędnego działania możemy ubiegać się o rekompensatę szkód. W razie ewentualnych problemów z korozją metalowych elementów, producent daje nam aż 10 lat gwarancji po wcześniejszym zarejestrowaniu urządzenia online.

Trzeba wspomnieć także o bardzo cichym silniku iQdrive, który gwarantuje przyjemną ciszę podczas zmywania.

Manipulowanie czasem zmywania i suszenia to już wręcz standard w zmywarkach. W przypadku VarioSpeedPlus możemy nawet o 66% skrócić czas działania zmywarki przy zachowaniu takiej samej jakości mycia.

Plusy

 • łatwość załadowania
 • funkcjonalna szuflada na sztućce
 • cicha praca
 • myje dokładnie

Minusy

 • cena

Bosch SPV44IX00E

Bosch SPV44IX00E

Klasa energetyczna: A+
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 44,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 9 kompletów
Roczne zużycie prądu: 220 kWh = 134,20 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 8,5 litra
Poziom hałasu: 48 dB

Większość zmywarek dostępnych na rynku nastawia się na ekologiczne działanie, co jest związane z niskim zużyciem energii, ale także mniejszym zużyciem wody. Bosch SPV44IX00E może być tego reprezentatywnym przykładem, ze względu choćby na technologię ActiveWater. Mamy tu precyzyjnie ukierunkowany przepływ wody i wysoką wydajność pompy bezpośrednio wypływającą na zadowalające rezultaty mycia.

Czerwona wiązka światła tzw. InfoLight, a raczej jej wygaśnięcie oznacza koniec trwania programu. Do dyspozycji mamy tu także tzw. program Cichy 50°C, który jest w stanie obniżyć głośność pracy w razie potrzeby. Taka funkcja jest przydatna, szczególnie w nocy czy nad ranem, kiedy zależy nam na spokojnym śnie najbliższych.

Mycie niewymiarowych naczyń

Obecnie w wielu zmywarkach stawia się na maksymalne usprawnienie załadunku poprzez np. regulację wysokości górnego kosza na trzech poziomach. Tu znajdziemy trzystopniowy RackMatic, który pozwala dostosować wnętrze także dla niewymiarowych garnków.

W tym modelu znajdują się też podwójne ramiona DuoPower, które zamontowane są w górnym koszu. Dzięki nim woda lepiej dociera do drobnych elementów, które często tam umieszczamy, pozwalając na lepsze ich mycie.

Bezpieczeństwo i dodatkowe funkcje

Dla bezpieczeństwa dzieci zmywarkę wyposażono w mechaniczne zabezpieczenie przed otwarciem drzwi podczas trwania cyklu.

Planowanie czasu startu czyli funkcja opóźnionego startu, a także rozpoznawanie stopnia zabrudzenia naczyń czy automatyczne programy w zakresie 45-65°C, a nawet sensor załadunku i system dozowania to funkcje, które są już dobrze znane.

Plusy

 • łatwa obsługa
 • przydatne funkcje
 • niska cena

Minusy

 • mało ustawny górny kosz

Whirlpool WSIO3T1256PEX

Whirlpool WSIO3T1256PEX

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 44,8 x 82 x 55,5 cm
Pojemność: 10 kompletów
Roczne zużycie prądu: 212 kWh = 129,32 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 6 litra
Poziom hałasu: 45 dB

Whirlpool pokazuje, że zmywanie może być ciche i oszczędne. Ta zmywarka to produkt dbający o ochronę środowiska, który zużywa około 6 l wody na jeden cykl, czyli znakomity wynik!
Jednym z flagowych programów w zmywarce jest technologia Szósty Zmysł. Program samodzielnie dobiera temperaturę zmywania oraz czas oceniając ilość i rodzaj zabrudzeń naczyń. W ten sposób umyjemy do 10 kompletów przy użyciu 6 l wody.
Ciekawym rozwiązaniem mającym się przyczynić do oszczędności wody jest zainstalowany system recyklingu wody. Jego zadaniem jest przechowywanie wody pozostałej z ostatniego cyklu i użytkowanie go ponownie w kolejnym programie Eco. Woda może być przechowywana maksymalnie przez 3 dni.

Zmywanie strefowe

Zmywanie strefowe zaś sprawia, że naczynia możemy myć nawet jeśli jest ich mała ilość. Wystarczy wybrać jeden kosz do zmywania i rozpocząć program. Dzięki temu oszczędzamy prąd i wodę. Dużym ułatwieniem okaże się też funkcja PowerCleanPro, która poprzez precyzyjne ustawienie strumienia wody potrafi uporać się z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami patelni czy garnków.

Praktyczna zmywarka

Jeśli chodzi o panel sterujący to znajduje się na górnej listwie drzwiczek, co znacznie ułatwia sterowanie, bez konieczności schylania. Jest on przyzwoicie opisany i ułatwia szybkie ustawianie funkcji.

Nieduża zmywarka do zabudowy Whirlpool zmieści w sobie wiele garnków w niestandardowych rozmiarach poprzez maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Specjalne miejsce na noże umożliwi ich bezpieczne przechowywanie. Funkcja opóźnionego startu czy automatyczne odcięcie wody w trakcie awarii, a także lampka Led informująca o zakończeniu pracy – to już znane wszystkim funkcje. To co jednak wyróżnia ten model to automatyczne otwieranie drzwiczek po zakończeniu zmywania. Dzięki temu zaoszczędzimy energię elektryczną pozwalając na naturalne suszenie po zakończeniu mycia.

Plusy

 • bardzo niskie zużycie wody na cykl
 • pojemna
 • ilość funkcji
 • ponowne wykorzystywanie wody
 • dobra cena do jakości

Minusy

Siemens SR635X01ME

Siemens SR635X01ME

Klasa energetyczna: A+
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 44,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 10 kompletów
Roczne zużycie prądu: 237 kWh = 144,57 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 48 dB

Ważnymi cechami praktycznej zmywarki są łatwy załadunek oraz niskie zużycie energii i wody. Ten model dzięki specjalnym dźwigniom, oferuje możliwość regulacji górnego kosza załadunkowego na trzech poziomach. Szuflada Vario 3 stanowi dodatkowy poziom załadunku, który zmieści sztućce, a nawet większe akcesoria kuchenne i filiżanki. Ciekawym rozwiązaniem jest też kosz VarioFlex. Mamy tutaj kilka składanych elementów, które można dowolnie modyfikować dla potrzeb dużych lub niestandardowych garnków.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest też funkcja VarioSpeedPlus, która pozwala skrócić czas mycia nawet do 66%.

Polepszone efekty zmywania

Podwójne ramiona zraszające czyli DuoPower pozwalają na optymalne rozprowadzenie wody, a wraz z Asystentem Dozowania tabletka myjąca zostaje rozpuszczona w odpowiedni sposób. Jeśli potrzebujesz dodatkowego suszenia, na przykład podczas mycia plastikowych naczyń, to może przydać Ci się funkcja Suszenie Ekstra. Podwyższa ona temperaturę suszenia i dobrze sprawdzi się podczas zmywania plastiku, który zwykle wymaga dłuższego czasu do wysuszenia.

Nie zabrakło tu również programu, który w delikatny i bezpieczny sposób wyczyści nam szkła, czyli system GlassCare. Program przeznaczony wyłącznie do szkła myje zawartość w 40°C.

Samoczyszczenie zmywarki

Konstruktorzy pomyśleli też o bardzo łatwym czyszczeniu zmywarki. Dba o to funkcja MachineCare. Polega ona na umieszczeniu w komorze specjalnego detergentu, a po 90 min pracy z programem, kamień oraz tłuszcz zostają usunięte. InfoLight informuje nas zaś o zakończeniu trwania cyklu zmywania, ale tym razem mamy do czynienia z niebieskim światłem, a nie czerwonym, jak w przypadku poprzednio wymienianych modeli zmywarek. Panel sterowania przyciskami znajduje się zaś typowo na górnej listwie drzwi, aby zwiększyć komfort wyboru funkcji. Jego przyciski są wyraźnie opisane i nie powinno być kłopotu z jego obsługą.

Siemens, tak jak inni producenci, zadbał też o bezpieczeństwo poprzez zastosowanie systemu Aqua Stop, który odcina dopływ wody. Mamy tu też dziesięcioletnią gwarancję przeciwko rdzewieniu podzespołów oraz wydajny i trwały silnik iQdrive.

Plusy

 • dobrze zmywa
 • możliwość dostosowania wnętrza
 • program czyszczący wnętrze zmywarki
 • suszenie Extra plastikowych naczyń
 • wyposażenie

Minusy

 • czasochłonne załadowanie szuflady na sztućce

Bosch SPV46IX07E

Bosch SPV46IX07E

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 44,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 9 kompletów
Roczne zużycie prądu: 197 kWh = 120,17 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 8,5 litra
Poziom hałasu: 44 dB

Zmywarki Bosch przyzwyczaiły nas już do wysokiej jakości, czego SPV46IX07E jest bardzo dobrym przykładem. Na uwagę zasługuje na pewno program MachineCare, który zapewnia łatwe osiągnięcie czystości wewnątrz komory zmywarki. Wystarczy uruchomić cykl, wcześniej umieszczając w środku detergent, który po kilkudziesięciu minutach usunie osady z wapnia, kamienia czy tłuszczu. Warto wspomnieć że zanieczyszczenia stałe wpływają na obniżenie jakości zmywania, dlatego program ten warto co jakiś czas uruchamiać.

Oszczędność wody i energii

Jak przystało na dobrą zmywarkę, ta zapewnia dużą oszczędność wody oraz energii. Mamy tutaj do czynienia z technologią ActiveWater, a więc z ukierunkowanym strumieniem wody oraz funkcją wymiennika ciepła. Co ciekawe, woda jest ponownie wykorzystywana podczas tego samego cyklu. Gdy często zmywasz w nocy lub po prostu potrzebujesz ciszy, docenisz program Cichy. Po jego włączeniu znacznie redukujesz poziom hałasu zmywarki. Aby to było możliwe, urządzenie zmniejsza ciśnienie natrysku i wydłuża program zmywania.

Przydatne funkcje

Model wyposażono w funkcję Higiena Plus, którą szczególnie docenią rodziny z małymi dziećmi lub alergicy. Zwiększona temperatury pozwala na skuteczne usunięcie bakterii, zapewniając wysoki poziom higieny.
Ten model jest dobrze wyposażony i nie zabrakło w nim też funkcji Suszenie Ekstra, która przyspiesza suszenie głównie naczyń plastikowych, a także systemu dozowania, zapewniającego wydajne zużycie detergentów.

Funkcja opóźnionego startu oraz dostęp do programów, które myją zakresie od 40°C do 70°C, to podstawowe zalety tej zmywarki. Warto też wspomnieć, że jest to zmywarka, która oferuje długą żywotność a także zapewnia bezpieczeństwo przed zalaniem dzięki systemowi AquaStop.

Regulowane kosze na naczynia

Zmywarka SPV46IX07E to również ciekawe wykorzystanie przestrzeni, dzięki systemowi regulowanych koszy RackMatic. Czytelny wyświetlacz i łatwość sterowania przyciskami zapewniają przyzwoity komfort korzystania ze zmywarki.
Na zakończenie warto wspomnieć, że zastosowany w zmywarce silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive pozwala na wydajną i bardzo cichą pracę urządzenia, co jest dużą zaletą w kuchni połączonej z salonem.

Plusy

 • dokładnie zmywa
 • regulowane szuflady
 • wygodna w załadunku
 • bardzo cicho pracuje
 • dodatkowe funkcje

Minusy

 • cena

Zmywarki wolnostojące ranking

Bosch SMS46GI05E

Bosch SMS46GI05E

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 60 x 84,5 x 60 cm
Pojemność: 12 kompletów
Roczne zużycie prądu: 258 kWh = 157,38 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 44 dB

Zmywarka wolnostojąca Bosch SMS46GI05E to chętnie wybierany model o niskim zużyciu wody i energii, a także ochroną przed zalaniem. Jego dobra cena i pozytywne opinie użytkowników sprawiają, że ranking zmywarek nie może się bez niego obejść. Producent dołączył też 10 lat gwarancji na ewentualne rdzewienie elementów urządzenia.

Cicha praca zmywarki

Energooszczędny i bardzo cichy silnik EcoSilenceDrive zapewnia oczekiwaną ciszę, ze względu na bezszczotkową. Urządzenie należy do klasy energetycznej A++, co daje miłośnikom ekologicznych rozwiązań pewność, że nie zużyjemy dużej ilości energii elektrycznej. Użytkownicy tej zmywarki oszczędzą również wodę, ponieważ zużycie podczas jednego cyklu programu Eco 50 °C wynosi 9,5 litra.

Sensor załadunku zmywarki pozwala na optymalne dobranie programu, jaki będzie najbardziej efektywnie oszczędzać wodę i energię. W sytuacji, kiedy jesteśmy nieco zagubieni obsługą urządzenia, uratują nas programy automatyczne działające w zakresie 45-65°C. To one zadecydują o parametrach optymalnych do zmywania naczyń. Wszystko odbywa się bez udziału użytkownika, czego przykładem jest także Asystent Dozowania stopniowo uwalniający detergent.

Łatwy załadunek

Koniec z problemem załadunku koszy, ponieważ system RackMatic pozwala wygodnie dobrać i regulować ustawienia górnej szuflady. Bezwzględnie przydadzą się także kosze VarioFlex.

Ten model jest też przyjazny dla rodzin z dziećmi bo posiada funkcję Higiena Plus. Dzięki podwyższonej temperaturze płukania do 70°C, skutecznie wyeliminuje ona wszelkie bakterie ze smoczków czy butelek dziecięcych.

Wygodne użytkowanie

Sprzęt posiada intuicyjny panel sterowania, na którym wybierzesz zarówno programy zmywania, jak i funkcje dodatkowe. Wyświetlacz natomiast podpowie Ci, ile czasu pozostało do końca mycia.

Tą zmywarkę wolnostojącą z łatwością utrzymasz w czystości. Drzwi urządzenia pokryto powłoką AntiFingerprint, dlatego na jej powierzchni nie odbijają się odciski palców. Obudowa zmywarki jest w kolorze srebrnym, więc będzie pasować do kuchni utrzymanej w jasnej tonacji.

To co wyróżnia ten model od innych to obecność programu cichego i po jego włączeniu zmywarka nie będzie przeszkadzała Ci nawet gdy włączysz ją późnym wieczorem.

Plusy

 • wygodny załadunek
 • intuicyjny panel sterowania
 • funkcja HigienaPlus
 • dokładnie myje naczynia
 • cicho pracuje

Minusy

 • długi czas pracy w programie Eco

Whirlpool WFO 3T121 X

Whirlpool WFO 3T121 X

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 60 x 85 x 59 cm
Pojemność: 14 kompletów
Roczne zużycie prądu: 265 kWh = 161,65 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9 litrów
Poziom hałasu: 41 dB

Zmywarka Whirlpool z elektronicznym wyświetlaczem zdecydowanie ułatwiającym obsługę urządzenia, to oferta 10 programów, które pozwalają na uzyskanie naprawdę dobrych rezultatów zmywania. Wysoka klasa energetyczna oraz niskie zużycie wody 9 l na cykl Eco przy możliwości umycia aż 14 kompletów naczyń, to bardzo dobry wynik.

Szósty Zmysł

Whirlpool chwali się technologią Szóstego Zmysłu, która polega na automatycznym dobieraniu temperatury, ilości wody i czasu trwania, za pomocą specjalnego sensora. Gdy sami chcemy wybrać odpowiedni program, mamy bardzo duży wybór. Nie brakuje takich programów jak Codzienny, Eco, Szkło, zmywanie wstępne, Intensywny i wiele innych. Nikomu nie powinno żadnego zabraknąć. W razie potrzeby można też skorzystać z programu szybkiego, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście.

Bardzo cicha praca

Zredukowanie hałasu oraz wibracji silnika to technologia silnika inwerterowego, jaką z pewnością docenią wszyscy domownicy. Ten model jest obecnie jednym z najcichszych na rynku, dlatego jeśli chcesz zmywać naczynia w nocy to warto rozważyć jego zakup. Nasz ranking zmywarek nie ma cichszych modeli.

Funkcjonalne wnętrze

Whirlpool to możliwość pojemnego upakowania wszystkich naczyń ze względu na ich kształt oraz różne rozmiary. Część elementów wnętrza można składać co może przydać się gdy mamy niestandardowe lub duże naczynia. Warto przy okazji wspomnieć, że w tym modelu zastosowano koszyk na sztućce, zamiast górnej szuflady co nie każdemu może się podobać.

Zmywarka dysponuje systemem samoczyszczenia wnętrza. Godny uwagi jest też program do dezynfekcji naczyń oraz tzw. zmywanie strefowe MultiZone. Jest to bardzo wdzięczne, ze względu na możliwość zmywania zawartości tylko jednego kosza, jeżeli mamy zbyt małą ilość naczyń.

Producent, co prawda, zadbał o technologię AquaStop czyli automatycznego odcięcia dopływu wody w przypadku awarii zmywarki

Plusy

 • bardzo cicha praca
 • zmywanie strefowe
 • dodatkowe funkcje
 • imponująca pojemność
 • dużo programów

Minusy

 • niekomfortowe ładowanie górnego kosza

Siemens SN236I01KE

Siemens SN236I01KE

Klasa energetyczna: A++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 60 x 84,5 x 60 cm
Pojemność: 13 kompletów
Roczne zużycie prądu: 262 kWh = 159,82 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 46 dB

Popularna zmywarka wolnostojąca Siemens zapewnia dużą ilość funkcji i różnorodnych programów przy zachowaniu estetyki wykonania. Przede wszystkim jest to urządzenie, które potrafi znacznie zmniejszyć zużycie energii. Taki wynik został osiągnięty chociażby dzięki silnikowi iQdrive a także ciekawym funkcjom.

Programy automatyczne i specjalne

Programy Auto to zakres działania w 45-65°C. Można im zaufać, ponieważ kontrola sensorowa pozwala na automatyczne dostosowanie wszelkich parametrów do zawartości zmywarki. Dodatkowo technika naprzemiennego mycia sprawia, że naczynia myte są na przemian, raz w dolnym, raz w górnym koszu. Dzięki temu czas działania środka myjącego jest wydłużony i pobór wody do mycia jest znacznie mniejszy.

Warto też spróbować program dostosowany tylko i wyłącznie do szkła oraz delikatnej porcelany, który jej nie uszkodzi. Godnym uwagi jest też program Cichy działający w 50°C, który zmniejsza głośność urządzenia do rozsądnego poziomu.
W razie potrzeby szybkiego umycia naczyń dostępny jest program VarioSpeedPlus, zapewniający szybkie zmywanie, nawet o 66% krótsze niż w standardowych programach.

Więcej miejsca na naczynia

Zmywarka bez problemu pomieści w sobie aż trzynaście kompletów naczyń przy 9,5 litrach wody na cykl w programie Eco. Jeśli chodzi o czyszczenie to pomaga tu system MachineCare, dzięki któremu pozbędziemy się osadu z kamienia czy tłuszczu.
Na koniec warto wspomnieć o rozwiązaniu VarioFlex, a więc wielu składanych elementach koszy oraz szuflady Vario 3, która przeznaczona jest do wygodnego umieszczenia sztućców i małych naczyń. Zmywarka Siemens poinformuje nas także o tym, że brakuje jej soli do skutecznego zmywania lub nabłyszczacza, co zostanie wyświetlone na wskaźniku LCD.

Plusy

 • pojemna
 • wygodna szuflada na sztućce
 • łatwa w załadunku
 • możliwość regulacji górnego kosza

Minusy

 • brak funkcji Połowa załadunku

Electrolux ESF5545LOX

Electrolux ESF5545LOX

Klasa energetyczna: A+++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 60 x 85 x 62,5 cm
Pojemność: 13 kompletów
Roczne zużycie prądu: 234 kWh = 142,74 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9 litrów
Poziom hałasu: 44 dB

Najlepsze zmywarki są pojemnie, oszczędne, ciche i dobrze wyposażone. Ta zmywarka wolnostojąca Electrolux, to możliwość umycia aż 13 kompletów naczyń przy zużyciu 9 l wody na cykl w programie Eco. Po prostu dostosowana do potrzeb użytkowników, czego reprezentatywnym przykładem jest możliwość wybrania krótszego trwania cyklu nawet o połowę – QuickPlus.

Programy automatyczne

Jak w przypadku innych zmywarek, mamy tu możliwość inteligentnego wyboru programu AutoFlex, który dostosowuje wszystkie parametry myjąc w temperaturze od 45 do 70°C. Zapewnia on optymalne warunki pracy i dobiera parametry w zależności od wielkości i stopnia zabrudzenia naczyń.

Jeśli będzie Ci zależało na szybkim umyciu naczyń, wtedy będziesz mógł skorzystać z funkcji TimeManager, który skróci długość programu, zachowując przy tym dobre efekty zmywania. A gdy masz tylko lekko zabrudzone naczynia i szybko potrzebujesz je umyć, masz też do wyboru Program 30 min. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie w czasie gdy przyjmujesz większą ilość gości.

Naturalne suszenie naczyń

Jeśli zależy nam na szybkim wysuszeniu naczyń, to jest taka szansa, dzięki technologii AirDry, która jest nowoczesnym sposobem na uzyskanie suchych naczyń w bardziej naturalny sposób. Pod koniec cyklu zmywarka samoczynnie się uchyla, przez co powietrze dostaje się do wewnątrz.

Bardzo pomocny jest też program GlassCare pomagający ochronić kieliszki oraz porcelanę. Dodatkowo w tego typu zmywarce znajdziesz też górny kosz wyposażony w gumowe stabilizatory SoftSpikes, zadaniem których jest zapewnienie stabilizacji szklankom i kubkom podczas mycia. Dzięki nim łatwo umieścisz delikatne szkło, zmniejszając ryzyko przesunięć.

Przydatne funkcje

Zmywarka daje nam możliwość wyboru sześciu programów, funkcję opóźnionego startu oraz eksploatację w bardzo wysokiej klasie energetycznej A +++. Dodatkowo automatyczne wyłączanie urządzenia dodatkowo pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd.

Plusy

 • ilość przydatnych funkcji
 • małe zużycie energii
 • pojemność
 • zaczepy na kieliszki
 • cicha praca

Minusy

 • mało stabilne kosze

Bosch SPS25CI02E

Bosch SPS25CI02E

Klasa energetyczna: A+
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 45 x 84,5 x 60 cm
Pojemność: 9 kompletów
Roczne zużycie prądu: 220 kWh = 134,20 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 8,5 litra
Poziom hałasu: 48 dB

Smukły wygląd, srebrny kolor i praktyczny panel sterujący to wolnostojąca zmywarka Bosch SPS25CI02E. Pomieści 9 kompletów naczyń zużywając 8,5 l wody na cykl Eco. Jest więc zmywarką, która nie zajmuje dużo miejsca, została dopasowana do kompaktowych mieszkań, a jednak jej pojemność jest całkiem rozsądna.

Zmywarka ma kilka standardowych programów takich jak automatyczne (zmywanie dostosowane do poziomu zabrudzenia), garnki, eco czy godzinny. Jednym z ciekawych jest program szkło 40°C, przeznaczony do szklanych naczyń. Dostosowuje on temperaturę płukania i wydłuża czas suszenia, żeby szklane naczynia były błyszczące po wyciągnięciu ze środka.

Ruchome elementy koszy

Jeśli chodzi o wnętrze, to mamy tu system koszy VarioFlex, które posiadają ruchome elementy, dzięki czemu możemy umieścić tam dowolne talerze i garnki. Wysokość górnego kosza jest regulowana i pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń dla wysokich naczyń.

Sensory

W oszczędnościach pomaga sensor załadunku, dostosowując ilość wody do wielkości załadunku. Gdy zmywasz mniej naczyń, urządzenie wykorzystuje mniej wody i przez to oszczędza ją oraz prąd. O dobre wykorzystanie wody dba też AquaSensor, sprawdzając rodzaj i stopień zabrudzenia naczyń. W zależności od tego jak bardzo brudna jest woda, określa czy zmywanie jest dobrze wykonany lub czy powinno być kontynuowane.

Dobre funkcje

Jeśli szybko potrzebujesz czystych naczyń, możesz użyć funkcji VarioSpeed Plus i skrócić czas zmywania danego programu. Może się ona przydać gdy zjawią się niespodziewani goście lub organizujesz imprezę rodzinną. Jednak gdy chcesz uruchomić zmywanie później, przyda Ci się funkcja opóźnienia startu. Pozwala ona ustawić rozpoczęcie pracy w wybranym przez nas czasie i dopasować go do naszych potrzeb.

System odcięcia dopływu wody w sytuacji awarii czyli AquaStop, suszenie Ekstra albo podwójne ramie górnego kosza DuoPower, to dodatkowe zalety tego modelu. Ciekawostką jest też powłoka AntyFingerPrint, niepozostawiającą śladów i odcisków palców.

Plusy

 • łatwa w obsłudze
 • dobrze zmywa
 • ilość funkcji

Minusy

 • dość głośna praca

Whirlpool WSFO 3O34 PF X

Whirlpool WSFO 3O34 PF X

Klasa energetyczna: A+++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 45 x 85 x 59 cm
Pojemność: 10 kompletów
Roczne zużycie prądu: 189 kWh = 115,29 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9 litrów
Poziom hałasu: 44 dB

Zmywarka Whirlpool odróżnia się od innych ciekawą kolorystyką. Panel ustawień jest w kolorze czarnym, a reszta urządzenia pokryta jest srebrną powłoką. Mimo swoich niedużych rozmiarów, pomieści aż 10 kompletów naczyń i zużyje 9 l wody na cykl w programie Eco.

Funkcja Szósty Zmysł

Pochwała należy się producentowi za użycie technologii Szóstego Zmysłu, która dostosowuje wszelkie parametry zmywania do ilości, jak i poziomu zabrudzeń naczyń. Jeśli sami chcemy wybrać odpowiedni program, to mamy duży wybór. Nie brakuje takich programów jak Eco, Szkło, zmywanie wstępne, Intensywny i kilka innych. Dzięki temu nie powinno żadnego zabraknąć. W razie potrzeby można też użyć programu szybkiego, gdy odwiedzą nas niezapowiedziani goście.

Możliwa konfiguracja wnętrza

Jak na dobrą zmywarkę przestało, tak i ta posiada regulowany górny kosz dla lepszego umieszczenia naczyń w zmywarce. Przydatna może być też możliwość wyjęcia tego kosza gdy chcemy umyć naczynia o bardzo nietypowych kształtach. Gdyby tego było mało, są też składane grzebienie w dolnym koszu, dzięki czemu łatwiej znajdzie się miejsce na garnki czy patelnię. Trzeci kosz to możliwość posegregowania sztućców i mniejszych naczyń.

Naturalne suszenie i zmywanie strefowe

Podobnie jak przypadku kilku poprzednich zmywarek, tak i tu skorzystano z opcji NaturalDrySystem, czyli naturalnej cyrkulacji powietrza osuszającej naczynia. W tym celu w ostatniej fazie czyszczenia zmywarka samodzielnie uchyla drzwi.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest tzw. Multizone czy zmywanie strefowe. Nie trzeba bowiem czekać na zapełnienie zmywarki naczyniami, a można ją uruchomić przy uzupełnieniu zaledwie jednego kosza.

Warto też zwrócić uwagę na cichą pracę urządzenia, klasę energetyczną A+++, możliwość opóźnienia czasu startu cyklu i jego dobrą cenę. Jakby tego było mało, to mamy też zabezpieczenie przed wyciekiem wody i funkcję higienicznego płukania. Bezproblemowy ma być też jego montaż.

Plusy

 • dobre wyposażenie
 • naturalne osuszanie
 • zmywanie strefowe
 • cicha praca
 • możliwość dużej konfiguracji koszy

Minusy

 • zdarzają się niedomyte naczynia

Bosch SPS66TI01E

Bosch Serie 6 SPS66TI01E

Klasa energetyczna: A+++
Wymiary (szer./ wys./ gł.): 45 x 84,5 x 60 cm
Pojemność: 10 kompletów
Roczne zużycie prądu: 188 kWh = 114,68 zł rocznie
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 43 dB

Ranking zmywarek wolnostojących zamyka Bosch Serie 6 SPS66TI01E. Jest to model wolnostojący o szerokości 45 cm, który z powodzeniem zmieści się nawet w niewielkiej kuchni. Wysoka klasa energetyczna A+++ sprawia, że urządzenie zużywa bardzo mało energii elektrycznej. A podczas cyklu zmywania Eco zużywa 9,5 litrów wody, co pozwoli Ci też zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

Przydatne funkcje

Jeśli chodzi o ciekawostki to producent zaoferował nam program do ochrony szkła, polegający na dostosowaniu temperatury zmywania i przedłużeniu czasu suszenia. Do wyboru mamy też funkcję HigienaPlus zapewniającą możliwość płukania naczyń w 70°C.

Oczywiście jest tu też dostęp do programów automatycznych, dostosowujących swoje parametry dla optymalnego umycia naczyń, systemu dozowania oraz technologii ActiveWater skutecznie ograniczającej zużycie wody i zwiększającej wydajność pracy.

Zmywarkę Bosch serii 6 odróżnia od innych produktów także system PerfectDry, zapewniający swobodny przepływ powietrza w trzech kierunkach i pozwalający uzyskać bardzo dobre rezultaty podczas suszenia.

Bardzo cicha praca

Dużym komfortem dla właścicieli kuchni połączonej z salonem będzie bardzo cicha praca urządzenia. Producent przygotował nawet specjalny program Cichy, który może być przydatny dla najbardziej wymagających.

Dodatkowym udogodnieniem dotyczącym szczególnie codziennego użytkowania urządzenia jest EmotionLight. Dwie diody zamocowane wewnątrz zmywarki oświetlają nam komorę podczas jej załadunku lub rozładunku.

Zdejmowany blat

Blat urządzenia jest zdejmowany, jeśli chcemy go dostosować do aranżacji kuchni a stal nierdzewna wysokiej jakości użyta do wykonania wnętrza zmywarki zapewnia jej długą żywotność. Jak w przypadku innych zmywarek Bosch, tak i tu możemy liczyć na dobre wyposażenie, a System AquaStop czuwa nad naszym bezpieczeństwem odcinając dopływ wody w przypadku awarii.

 

Plusy

 • duża ilość funkcji
 • bardzo cicha praca
 • efektywność zmywania
 • intuicyjna obsługa
 • oświetlone wnętrze zmywarki

Minusy

 • wysoka cena

Jakie są najlepsze zmywarki?

Jakie firmy robią najbardziej wytrzymałe zmywarki?

Według National Appliance Repair Report, który jest publikowany przez Puls, najbardziej polecane marki to Bosch i Whirlpool. Raport ten stworzony jest na podstawie opinii od ponad 4000 serwisantów w USA.
Yale Appliance przedstawia raport najmniej awaryjnych zmywarek i na czele znajdują się LG i Whirlpool.

Ile lat wytrzymuje zmywarka?

Średnia długość życia nowej zmywarki wynosi około 10 lat. Żywotność zmywarki jest dość przewidywalna, ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoje urządzenie osiągnie lepszy wynik, jeśli odpowiednio o nie zadbasz.

Ile wydać na nową zmywarkę?

Polecamy modele w przedziale cenowym 1200 – 2000 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalającą zmywarkę. W okolicach 1600 zł można już znaleźć na prawdę dobrze wyposażone, pojemne i oszczędne urządzenia z przydatnymi funkcjami.

Chcąc zakupić zmywarkę należy w pierwszej kolejności rozważyć czy będziemy potrzebować urządzenie do zabudowy, czy może wolnostojące. Urządzenia wolnostojące mogą funkcjonować samodzielnie, dlatego możesz je umieścić np. pod blatem kuchennym, w ciągu szafek. Jeśli zależy Ci na wkomponowaniu urządzenia w zabudowę kuchenną, wtedy powinieneś wybrać zmywarkę do zabudowy. Nasz ranking zmywarek do zabudowy pokazuje ciekawe modele, na które warto zwrócić uwagę. Posiadają one zakryty panel sterujący, co zdecydowanie podnosi walory estetyczne kuchni.

Musisz też wybrać pomiędzy zmywarką o szerokości 45 cm lub 60 cm. Ta pierwsza jest raczej zaprojektowana do małych kuchni, najlepiej dla pary, która nie posiada zbyt wielu naczyń. Większe zmywarki to doskonały pomysł dla większej rodziny, ponieważ są w stanie pomieścić nawet do 14 kompletów naczyń, a duże garnki, brytfanny czy patelnie także zmieszczą się w środku.

Kolejnym aspektem wyboru powinno być niskie zużycie energii oraz wody, jednak producenci prześcigają się w opracowywaniu jak najbardziej atrakcyjnych i ekologicznych rozwiązań. Najlepsze zmywarki mają te parametry na bardzo dobrym poziomie. Podobnie jest z wielością rozmaitych funkcji, dlatego tak ważne jest tu przeanalizowanie opinii innych użytkowników, które z nich są naprawdę praktyczne i niezbędne. Lepiej postawmy na urządzenie przynajmniej ze średniej półki i renomowanej marki. Takie zwykle posiada optymalny zakres dodatkowych programów i z racji swej dobrej proporcji jakości do ceny, jest też sprawdzone przez wielu klientów.