Ranking zmywarek 2021

Ranking najlepszych zmywarek

Zmywarki nie są już dziś synonimem komfortu, a raczej standardem wyposażenia. Wciąż jednak na rynku pojawiają się nowe modele, które zaskakują nas ilością różnych funkcji. Warto więc przeanalizować zalety oraz odważyć się wskazać wady, aby móc kupić najlepszą zmywarkę dla siebie.

Wybranie zmywarki może sprawić kłopot, dlatego postanowiliśmy przygotować poniższy ranking zmywarek. Wybraliśmy najciekawsze i najlepsze zmywarki z każdej grupy, które różnią się ceną, pojemnością, ilością programów zmywania, klasą energetyczną, czy też poziomem hałasu.

Poniżej porównanie zmywarek do zabudowy oraz wolnostojących, posortowane od najtańszych modeli.

Zmywarki do zabudowy

 ModelPojemnośćPoziom hałasuZużycie prądu (100 cykli) 
Szerokość 60 cm
Electrolux EES47320L13 kompletów44 dB84 kWh = 51 złZobacz w sklepie
Bosch SMV46HX00E12 kompletów46 dB92 kWh = 56 złZobacz w sklepie
Bosch SMV46LX73E13 kompletów46 dB94 kWh = 57 złZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Whirlpool WSIO 3T125 6PE X10 kompletów45 dB76 kWh = 46 złZobacz w sklepie
Bosch SPV4XMX16E10 kompletów48 dB84 kWh = 51 złZobacz w sklepie

Zmywarki wolnostojące

 ModelPojemnośćPoziom hałasuZużycie prądu (100 cykli) 
Szerokość 60 cm
Whirlpool WFO 3C33 6.5 X14 kompletów43 dB85 kWh = 51 złZobacz w sklepie
Electrolux ESF5545LOX13 kompletów46 dB84 kWh = 51 złZobacz w sklepie
Szerokość 45 cm
Whirlpool WSFO 3O34 PF X 10 kompletów44 dB67 kWh = 40 złZobacz w sklepie
Bosch SPS4HMI53E 10 kompletów45 dB76 kWh = 46 złZobacz w sklepie

Zmywarki do zabudowy ranking

Electrolux EES47320L

Electrolux EES47320L

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,6 x 81,8 x 55 cm
Pojemność: 13 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 84 kWh = 51 zł
Zużycie wody – cykl: 9,9 litrów
Poziom hałasu: 44 dB

Posiadasz 13 kompletów naczyń w domu i zastanawiasz się kto umyje je do czysta, nabłyszczy i dodatkowo wysuszy? Na pewno zrobi to za ciebie dobra zmywarka Electrolux EES47320L. Konstrukcja urządzenia została tak opracowana, aby wewnątrz mogły się zmieścić nie tylko standardowe naczynia, ale także duże garnki i patelnie. Wszystko za sprawą regulowanego górnego kosza.

Programy automatyczne

Nie musisz wcześniej czytać instrukcji, aby umieć obsługiwać zmywarkę. To banalnie proste, zwłaszcza gdy urządzenie samo dopasuje ilość niezbędnej do mycia wody zgodnie z wielkością wsadu. AutoFlex to system, który dostosowuje wszystkie parametry. Dzięki temu zmywarka jest ekologiczna i zużywa nie tylko niewiele energii, ale także wody. Istnieje też możliwość skorzystania z szybkiego programu trwającego zaledwie 30 minut, jeśli jesteśmy zainteresowani umyciem niewielkiej ilości naczyń.

Funkcja opóźniania startu programu bardzo poprawia komfort użytkowania sprzętu, gdy potrzebujemy rozpocząć jego pracę w konkretnym momencie.

Satelitarne ramię

Nowością modelu Electrolux EES47320L jest na pewno satelitarne ramię FlexiSpray. Wraz z pięcioma poziomami natrysku dbają one o precyzyjne czyszczenie wszystkich naczyń, bez względu na ich ilość oraz poziom zabrudzenia. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o ciekawym efekcie suszenia, innym niż w standardowych zmywarkach. Mowa o suszeniu przy otwartych drzwiach urządzenia. Tu otwierają się one pod koniec cyklu na szerokość 10 cm, co pozwala wykorzystać naturalny przepływ powietrza.

Program do szkła

Jak umyć delikatne szkło i porcelanę? Nic prostszego, ponieważ w Electrolux mamy do dyspozycji program GlassCare 45°, czyli takie dostosowanie temperatury, które sprawi, że naczynia nie popękają podczas mycia. Opcja ExtraPower zaś jest jej przeciwnością i gwarantuje mycie naprawdę mocno zabrudzonych naczyń z użyciem odpowiednio wysokich temperatur oraz intensywnego strumienia wody.

Prosta obsługa

Dużym udogodnieniem dla użytkowników jest dotykowy panel wyboru czasu mycia. Wszystkie programy i funkcje, jak wyparzanie czy mycie mocno zabrudzonych naczyń są łatwo dostępne na panelu sterowania. Dlatego zarządzanie pracą zmywarki jest tak proste. QuickSelect umożliwia też nastawienie cyklu zmywania zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika. W tym celu wystarczy przeciągnąć placem na panelu sterowania. Wszystkie czynności są wówczas automatycznie dobierane przez samo urządzenie.

Zakończenie pracy zmywarki sygnalizuje zielona lampka odbijająca się światłem na podłodze. Czerwona dioda Led oznacza zaś pracę w toku. Takie rozwiązanie sprawia, że stan pracy urządzenia można sprawdzić z daleka, nawet w całkowitej ciemności.

Zmywarka bardzo dobrze pasuje do zabudowy, o czym świadczą zawiasy PerfectFit, pozwalające na montaż cokołu bez jego przycinania. Pozwala to na lepsze dopasowanie urządzenia do całej zabudowy kuchennej.

Jego dobra cena i pozytywne opinie użytkowników sprawiają, że ranking zmywarek nie może się bez niego obejść.

Plusy

 • nowoczesna
 • ładny wygląd
 • cicho pracuje
 • satelitarne ramię świetnie czyści
 • pojemna

Minusy

 • brak

Bosch SMV46HX00E

Bosch SMV46HX00E

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 12 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 92 kWh = 56 zł
Zużycie wody – cykl: 7,5 litra
Poziom hałasu: 46 dB

Za suche naczynia odpowiedzialna jest funkcja Extra Dry. Nierzadko zdarza się, że naczynia po wyjęciu ze zmywarki wciąż są wilgotne, a z butelek wydobywa się woda. Extra Dry to dodatkowe suszenie. Zmywarka pod koniec cyklu podnosi temperaturę płukania, a program suszenia jest bardziej wydłużony w czasie. W efekcie nawet plastikowe pojemniki czy butelki dla niemowląt będą idealne suche.

Automatyczny dobór programu

Funkcja Auto, to przede wszystkim duża wygoda, ponieważ to urządzenie dobiera najbardziej optymalne użycie wody oraz długość suszenia naczyń, zgodnie z ich zbrudzeniem oraz ilością znajdującą się w komorze. Dzieje się tak za sprawą zamontowanych w zmywarce czujników, które oceniają, jak duża jest ilość zabrudzeń.

Program ten znacznie przyczynia się więc do oszczędnej eksploatacji zmywarki, zarówno jeśli chodzi o zużycie wody, jak i energii. Program ten dostępny jest dla przedziału temperatur od 45°C do 65°C.

Program do mycia szkła

Dedykowany program mycia szkła zapewnia im właściwą i delikatną pielęgnację. Pracuje w temperaturze 40°, co jest optymalne dla wrażliwego szkła, jak kryształowe kieliszki. Program charakteryzuje się też wydłużonym czasem schnięcia naczyń, aby po wyjęciu były pozbawione zacieków i dobrze nabłyszczone.

Szybki program zmywania

Funkcja Turbo Speed odpowiedzialna jest za maksymalne skrócenie czasu zmywania aż do 20 minut. Program te jest przeznaczony do mycia lekko i świeżo zabrudzonych naczyń, które za chwilę mogą być ponownie użyte.

Ekologiczne dysponowanie wodą

Bosch szczególnie mocno angażuje się w dbałość o środowisko, w czym pomaga czujnik Aqua Sensor. Na bieżąco dokonuje on pomiaru stopnia zabrudzenia wody, aby nie wykorzystać jej do zmywania więcej, niż jest to naprawdę konieczne.

Może być więc używana kilka razy podczas jednego programu, jeśli nie jest mocno zanieczyszczona.

W rezultacie otrzymujemy lepszą wydajność pracy i zyskujemy ekologiczną eksploatację oraz bardzo dobre efekty zmywania.

Plusy

 • oszczędne działanie
 • cicha praca
 • wydajne i dokładne zmywanie
 • dostępny program godzinny
 • dobra cena

Minusy

 • brak

Bosch SMV46LX73E

Bosch SMV46LX73E

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 59,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 13 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 94 kWh = 57 zł
Zużycie wody – cykl: 7,5 litra
Poziom hałasu: 46 dB

Zmywarka została wyposażona w mechanizm wydajnego rozpuszczania tabletki myjącej. Jest za to odpowiedzialna funkcja Asystent dozowania. W powolny i kontrolowany sposób detergent łączy się z wodą, aby myć jeszcze skuteczniej w odpowiednim czasie.

Sensor załadunku

Oszczędność działania zmywarki to jedna z jej cech szczególnych. To dzięki temu możliwa jest ekonomiczna eksploatacja, polegająca na kontroli wody oraz energii.

Sensor załadunku samodzielnie ocenia, jak wiele wody będzie potrzeba do mycia określonej ilości naczyń. Nie ma więc konieczności nieustannie pobierać taką samą ilość wody, nawet jeśli zmywamy tylko kilka naczyń.

Odpowiednia temperatura wody

Wymiennik ciepła to rozwiązanie, która pozwala dostosować optymalną temperaturę wody do procesu zmywania. Jest to ważne szczególnie w przypadku delikatnych i trudnych w pielęgnacji naczyń, jak kieliszki czy porcelana.

Woda jest już wstępnie nagrzana w komorze, aby ograniczyć działanie zbyt wysokiej temperatury na naczynia.

Niska ilość wody do zmywania

Mniejsza ilość wody niezbędna do efektywnego zmywania, to niższe rachunki za prąd oraz dbałość o środowisko. Zmywarka zużywa zaledwie 7,5 litra wody w programie Eco 50 °C, co jest doskonałym wynikiem w porównaniu do modeli konkurencji.

Ciche zmywanie

Użytkownicy tej zmywarki potwierdzają, że jest cicha. To jej duży plus, ponieważ można ją włączyć bez ograniczeń ze względu na porę dnia. Bosch opracował więc Silnik EcoSilenceDrive™, który nie posiada szczotek i pracuje znacznie ciszej. Do tego jest mniej awaryjny i bardziej wytrzymały, a w rezultacie powinien posłużyć nam długie lata.

Efektywne ładowanie komory

System Vario Flex to technologia bardziej elastycznego załadowania zmywarki za pomocą koszy Vario Flex. Pozwala to na umieszczenie we wnętrzu zmywarki wielu pojemników, naczyń, sztućców czy garnków, bez konieczności rezygnacji z jakiegokolwiek naczynia. Odpowiada za to system wydajnego zagospodarowania przestrzeni zmywarki.

Plusy

 • naczynia bardzo dobrze domyte
 • ekonomiczna eksploatacja
 • ciche działanie
 • duża pojemność
 • dostępny program godzinny

Minusy

 • cena

Whirlpool WSIO3T1256PEX

Whirlpool WSIO3T1256PEX

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 44,8 x 82 x 55,5 cm
Pojemność: 10 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 76 kWh = 46 zł
Zużycie wody – cykl: 6 litra
Poziom hałasu: 45 dB

Whirlpool pokazuje, że zmywanie może być ciche i oszczędne. Ta zmywarka to produkt dbający o ochronę środowiska, który zużywa około 6 l wody na jeden cykl, czyli znakomity wynik!

Jednym z flagowych programów w zmywarce jest technologia Szósty Zmysł. Program samodzielnie dobiera temperaturę zmywania oraz czas oceniając ilość i rodzaj zabrudzeń naczyń. W ten sposób umyjemy do 10 kompletów przy użyciu 6 l wody.

Ciekawym rozwiązaniem mającym się przyczynić do oszczędności wody jest zainstalowany system recyklingu wody. Jego zadaniem jest przechowywanie wody pozostałej z ostatniego cyklu i użytkowanie go ponownie w kolejnym programie Eco. Woda może być przechowywana maksymalnie przez 3 dni.

Zmywanie strefowe

Zmywanie strefowe zaś sprawia, że naczynia możemy myć nawet jeśli jest ich mała ilość. Wystarczy wybrać jeden kosz do zmywania i rozpocząć program. Dzięki temu oszczędzamy prąd i wodę. Dużym ułatwieniem okaże się też funkcja PowerCleanPro, która poprzez precyzyjne ustawienie strumienia wody potrafi uporać się z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami patelni czy garnków.

Praktyczna zmywarka

Jeśli chodzi o panel sterujący to znajduje się na górnej listwie drzwiczek, co znacznie ułatwia sterowanie, bez konieczności schylania. Jest on przyzwoicie opisany i ułatwia szybkie ustawianie funkcji.

Nieduża zmywarka do zabudowy Whirlpool zmieści w sobie wiele garnków w niestandardowych rozmiarach poprzez maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Specjalne miejsce na noże umożliwi ich bezpieczne przechowywanie. Funkcja opóźnionego startu czy automatyczne odcięcie wody w trakcie awarii, a także lampka Led informująca o zakończeniu pracy – to już znane wszystkim funkcje. To co jednak wyróżnia ten model to automatyczne otwieranie drzwiczek po zakończeniu zmywania. Dzięki temu zaoszczędzimy energię elektryczną pozwalając na naturalne suszenie po zakończeniu mycia.

Plusy

 • bardzo niskie zużycie wody na cykl
 • pojemna
 • ilość funkcji
 • ponowne wykorzystywanie wody
 • dobra cena do jakości

Minusy

 • brak

Bosch SPV4XMX16E

Bosch SPV4XMX16E

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 44,8 x 81,5 x 55 cm
Pojemność: 10 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 84 kWh = 51 zł
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 48 dB

Ta zmywarka wyróżnia się ciekawą funkcją Home Connect, czyli zdalne sterowanie urządzeniem. Pozwala ona na włączanie żądanych funkcji za pomocą smartfona. Można to robić także poprzez sterowanie głosowe.

Jeśli chcesz to urządzenie wyśle Ci automatyczne powiadomienie o postępie zmywania np. gdy skończy swój cykl. Dzięki temu nie musisz czekać i sprawdzać jego postępu. Dostaniesz powiadomienie i wiesz, że naczynia są gotowe do wyjęcia.

Licznik tabletek

Dzięki zdalnemu połączeniu ze smartfonem, możliwe jest kontrolowanie ilości tabletek do zmywarki, zanim się nagle skończą. System na bieżąco analizuje ich stan informując nas, gdy pozostanie nam już tylko 5 tabletek.

Jeszcze cichsza praca na żądanie

Urządzenie samo w sobie nie należy co najcichszych ale oferuje możliwość wyciszenia, jeśli tylko tego chcemy. Można włączyć tę funkcję na 30 minut w każdej chwili, nawet podczas trwającego już cyklu zmywania.

Funkcja ta to „Silence on demand”. Pozwala w razie nagłej potrzeby, wyciszyć hałas bez rezygnacji z mycia naczyń.

Program Cichy 50°C

Kolejną możliwością cichszej pracy jest wybranie programu Cichy 50°C. Pozwala on na osiągnięcie jedynie 45 dB głośności, co jest już bardzo dobrym wynikiem. Program będzie w stanie skutecznie umyć naczynia w temperaturze 50°C, zmniejszając znacznie głośność pracy urządzenia w stosunku do innego programu o tej samej temperaturze wody.

Wysoka moc zraszacza Duo Power

Urządzenie wyposażone jest w dwa ramiona zraszacza, dzięki którym woda dostaje się do każdego naczynia, umożliwiając jego dokładne umycie.

Info light – podświetlenie informuje o pracy urządzenia

Ten z pozoru mało istotny szczegół jest bardzo praktyczny podczas użytkowania urządzenia. Czerwona dioda oświetla podłogę w czasie trwania pracy zmywarki. Dzięki temu można już z daleka ocenić postęp jej działania, nie wchodząc nawet do pomieszczenia.

Opcja Favourite ułatwia użytkowanie

Jeśli zdarza się nam często korzystać z jednego programu czy konkretnych ustawień zmywarki, to wystarczy zaprogramować je, aby później łatwo do nich wracać. Kombinacja ta zapisze się pod przyciskiem Favourite. Nie trzeba za każdym razem na nowo ich wybierać.

Dodatkowe miejsce na naczynia

Urządzenie może nam zaoferować jeszcze więcej miejsca na naczynia, dzięki szufladzie Vario3. Kosz ten umożliwia załadowanie mniejszych naczyń, malutkich kubeczków, kuchennych narzędzi czy dodatkowego kompletu sztućców.

Plusy

 • możliwość sterowania i komunikacji ze smartfonem
 • pojemna
 • wiele przydatnych funkcji
 • efektywne mycie naczyń
 • niezbędne programy zmywania

Minusy

 • brak

Zmywarki wolnostojące ranking

Whirlpool WFO 3C33 6.5 X

Whirlpool WFO 3C33 6.5 X

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 60 x 85 x 59 cm
Pojemność: 14 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 85 kWh = 51 zł
Zużycie wody – cykl: 6,5 litra
Poziom hałasu: 43 dB

To co wyróżnia tę zmywarkę to automatyczne otwieranie drzwi po zakończonym programie mycia. Dzięki temu sprzęt ma wyższą efektywność energetyczną i lepiej suszy naczynia. Sprzyja to naturalnemu suszeniu i nie trzeba tego pilnować, bo zmywarka nas w tym wyręcza.

Pojemne i elastyczne ładowanie komory

System koszy Flexi Space umożliwia samodzielne dostosowanie przestrzeni według własnych potrzeb i upodobań. Dzięki temu rozwiązaniu, bez przeszkód zmieścimy w zmywarce duże garnki, patelnie czy misy. Otrzymają dokładnie taką ilość miejsca, jaka będzie niezbędna do ich stabilnego i wydajnego rozmieszczenia w komorze.

Wnętrze zmywarki wykonane ze stali nierdzewnej

Czasami się zdarza, że oszczędność na materiałach powoduje słabe wykończenie urządzenia. Jest tak nawet w markowych modelach. W tym przypadku, zmywarka została wykonana stalą nierdzewną, przez co utrzymuje higieniczną czystość oraz nie wydziela nieprzyjemnego zapachu sztuczności i plastiku.

Sygnał dźwiękowy na koniec pracy

Urządzenie wydaje głośny i charakterystyczny sygnał dźwiękowy informujący o zakończonym zmywaniu. Jest więc gotowa do opróżnienia, bez uciążliwego sprawdzania, jak wiele czasu zostało już do końca.

10 programów zmywania

Zmywarka oferuje 10 różnorodnych cykli zmywania, z których z pewnością uda się wybrać odpowiedni do naszych potrzeb, pojemności wsadu oraz czasu, jaki, chcemy przeznaczyć na zmywanie.

Program intensywny 65°C

Dużą wygodą i ułatwieniem jest dedykowany, specjalny program do mocno zabrudzonych naczyń, jak patelnie i garnki. Umożliwia zmywanie w wyższej temperaturze i zarazem skuteczniej. Nie ma już więc potrzebny domywania naczyń po ich wyjęciu lub nastawiania kolejnego programu, bo bieżący okazał się mało efektywny.

Multizone, czyli zmywanie tylko w jednym koszu

Chcąc zachować oszczędność eksploatacji urządzenia, można załadować tylko jeden kosz zmywarki bez obaw, że do czyszczenia naczyń zostanie użyta za duża ilość wody. Aby z tego skorzystać wystarczy tylko nastawić odpowiednią opcję.

Bardzo cicha praca

Zredukowanie hałasu oraz wibracji silnika to technologia silnika inwerterowego, jaką z pewnością docenią wszyscy domownicy. Ten model jest obecnie jednym z najcichszych na rynku, dlatego jeśli chcesz zmywać naczynia w nocy to warto rozważyć jego zakup. Nasz ranking zmywarek nie ma cichszych modeli.

Złącze ciepłej wody

Urządzenie można podłączyć bezpośrednio do złącza ciepłej wody (maksymalnie 60°C), przez co oszczędzamy energię niezbędną do podgrzania wody i zmywania od podstaw. Można skorzystać z bieżącej wody, która jest dostępna bezpośrednio po otwarciu kurka ciepłej wody.

Plusy

 • odpowiednio suche naczynia po wyjęciu
 • automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu
 • możliwy montaż do złącza ciepłej wody
 • dobry wybór programów
 • cicha praca

Minusy

 • niskie zużycie wody i automatyczne otwarcie drzwi dostępne tylko w kilku programach
 • czasem nie domywa osadów z herbaty

Electrolux ESF5545LOX

Electrolux ESF5545LOX

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 60 x 85 x 62,5 cm
Pojemność: 13 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 84 kWh = 51 zł
Zużycie wody – cykl: 9,9 litrów
Poziom hałasu: 46 dB

Najlepsze zmywarki są pojemnie, oszczędne, ciche i dobrze wyposażone. Ta zmywarka wolnostojąca Electrolux, to możliwość umycia aż 13 kompletów naczyń przy zużyciu 9 l wody na cykl w programie Eco. Po prostu dostosowana do potrzeb użytkowników, czego reprezentatywnym przykładem jest możliwość wybrania krótszego trwania cyklu nawet o połowę – QuickPlus.

Programy automatyczne

Jak w przypadku innych zmywarek, mamy tu możliwość inteligentnego wyboru programu AutoFlex, który dostosowuje wszystkie parametry myjąc w temperaturze od 45 do 70°C. Zapewnia on optymalne warunki pracy i dobiera parametry w zależności od wielkości i stopnia zabrudzenia naczyń.

Jeśli będzie Ci zależało na szybkim umyciu naczyń, wtedy będziesz mógł skorzystać z funkcji TimeManager, który skróci długość programu, zachowując przy tym dobre efekty zmywania. A gdy masz tylko lekko zabrudzone naczynia i szybko potrzebujesz je umyć, masz też do wyboru Program 30 min. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie w czasie gdy przyjmujesz większą ilość gości.

Naturalne suszenie naczyń

Jeśli zależy nam na szybkim wysuszeniu naczyń, to jest taka szansa, dzięki technologii AirDry, która jest nowoczesnym sposobem na uzyskanie suchych naczyń w bardziej naturalny sposób. Pod koniec cyklu zmywarka samoczynnie się uchyla, przez co powietrze dostaje się do wewnątrz.

Bardzo pomocny jest też program GlassCare pomagający ochronić kieliszki oraz porcelanę. Dodatkowo w tego typu zmywarce znajdziesz też górny kosz wyposażony w gumowe stabilizatory SoftSpikes, zadaniem których jest zapewnienie stabilizacji szklankom i kubkom podczas mycia. Dzięki nim łatwo umieścisz delikatne szkło, zmniejszając ryzyko przesunięć.

Przydatne funkcje

Zmywarka daje nam możliwość wyboru sześciu programów, funkcję opóźnionego startu oraz eksploatację w wysokiej klasie energetycznej. Dodatkowo automatyczne wyłączanie urządzenia dodatkowo pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd.

Plusy

 • ilość przydatnych funkcji
 • małe zużycie energii
 • pojemność
 • zaczepy na kieliszki
 • cicha praca

Minusy

 • mało stabilne kosze

Whirlpool WSFO 3O34 PF X

Whirlpool WSFO 3O34 PF X

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 45 x 85 x 59 cm
Pojemność: 10 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 67 kWh = 40 zł
Zużycie wody – cykl: 9 litrów
Poziom hałasu: 44 dB

Zmywarka Whirlpool odróżnia się od innych ciekawą kolorystyką. Panel ustawień jest w kolorze czarnym, a reszta urządzenia pokryta jest srebrną powłoką. Mimo swoich niedużych rozmiarów, pomieści aż 10 kompletów naczyń i zużyje 9 l wody na cykl w programie Eco.

Funkcja Szósty Zmysł

Pochwała należy się producentowi za użycie technologii Szóstego Zmysłu, która dostosowuje wszelkie parametry zmywania do ilości, jak i poziomu zabrudzeń naczyń. Jeśli sami chcemy wybrać odpowiedni program, to mamy duży wybór. Nie brakuje takich programów jak Eco, Szkło, zmywanie wstępne, Intensywny i kilka innych. Dzięki temu nie powinno żadnego zabraknąć. W razie potrzeby można też użyć programu szybkiego, gdy odwiedzą nas niezapowiedziani goście.

Możliwa konfiguracja wnętrza

Jak na dobrą zmywarkę przestało, tak i ta posiada regulowany górny kosz dla lepszego umieszczenia naczyń w zmywarce. Przydatna może być też możliwość wyjęcia tego kosza gdy chcemy umyć naczynia o bardzo nietypowych kształtach. Gdyby tego było mało, są też składane grzebienie w dolnym koszu, dzięki czemu łatwiej znajdzie się miejsce na garnki czy patelnię. Trzeci kosz to możliwość posegregowania sztućców i mniejszych naczyń.

Naturalne suszenie i zmywanie strefowe

Podobnie jak przypadku kilku poprzednich zmywarek, tak i tu skorzystano z opcji NaturalDrySystem, czyli naturalnej cyrkulacji powietrza osuszającej naczynia. W tym celu w ostatniej fazie czyszczenia zmywarka samodzielnie uchyla drzwi.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest tzw. Multizone czy zmywanie strefowe. Nie trzeba bowiem czekać na zapełnienie zmywarki naczyniami, a można ją uruchomić przy uzupełnieniu zaledwie jednego kosza.

Warto też zwrócić uwagę na cichą pracę urządzenia, dobrą klasę energetyczną, możliwość opóźnienia czasu startu cyklu i jego dobrą cenę. Jakby tego było mało, to mamy też zabezpieczenie przed wyciekiem wody i funkcję higienicznego płukania. Bezproblemowy ma być też jego montaż.

Plusy

 • dobre wyposażenie
 • naturalne osuszanie
 • zmywanie strefowe
 • cicha praca
 • możliwość dużej konfiguracji koszy

Minusy

 • zdarzają się niedomyte naczynia

Bosch SPS4HMI53E

Bosch SPS4HMI53E

Wymiary (szer./ wys./ gł.): 45 x 84,5 x 60 cm
Pojemność: 10 kompletów
Zużycie prądu (100 cykli): 76 kWh = 46 zł
Zużycie wody – cykl: 9,5 litra
Poziom hałasu: 45 dB

Ranking zmywarek wolnostojących zamyka Bosch SPS4HMI53E. Funkcja Home Connect, dostępna w tym modelu to możliwość zdalnego sterowania zmywarką za pomocą smartfona. Używanie aplikacji otwiera przed użytkownikiem zupełnie inny sposób obsługi. W aplikacji istnieje szansa śledzenia ilości pozostałych tabletek do zmywania. Natomiast powiadomienia push na bieżąco informują zaś o postępach zmywania oraz sygnalizują jego zakończenie.

Regulacja górnego kosza

Niektóre naczynia czy garnki są zbyt wysokie, aby znaleźć dla nich miejsce w komorze zmywarki. W modelu Bosch rozwiązaniem staje się Rackmatic. Kosz można dowolnie regulować, aby pomieścić w środku nawet bardzo wysokie talerze i niestandardowe naczynia.

Dodatkowa szuflada Vario3

Szuflad nigdy nie jest za mało. Ta pozwala na umieszczenie niewielkich narzędzi kuchennych czy dodatkowego kompletu sztućców.

Uchwyt do kieliszków

Kieliszki są zwykle problematyczne do umieszczania w komorze zmywarki. Łatwo się tłuką, dlatego muszą być upakowane starannie i stabilnie. Bosch znalazł rozwiązanie tego kłopotu poprzez zamontowanie specjalnych uchwytów. Dzięki nim mamy szansę na wygodne upakowanie wysokich kieliszków czy butelek.

Dość odcisków palców na urządzeniu

Odciski palców, które zostawiają widoczne ślady na urządzeniu, to prawdziwa zmora użytkowników ceniących sobie perfekcyjną czystość. Powłoka AntiFingerprint redukuje ich widoczność i pozwala o tym zapomnieć.

Cicha praca urządzenia

Bosch oferuje kilka efektywnych rozwiązań, które redukują hałas urządzenia do minimum. Jednym z nich jest Super Silence Plus. Podczas tego programu myjącego, ciśnienie natrysku jest zmniejszone i ogranicza hałas, a faza suszenia wydłuża się. W efekcie zmywarka generuje hałas o wartości akceptowalnej dla mycia nocnego. Dodatkowo do dyspozycji jest też program Cichy 50°C, który ze względu na swe właściwości, również można uruchomić w nocy.

Program do silnych zabrudzeń i niewymagających intensywnego mycia

Bosch oferuje swoim użytkownikom ciekawą i bardzo użyteczną funkcję Strefa Intensywna. Podczas jednego cyklu zmywania możemy umyć zarówno naczynia mocno zabrudzone, jak i te czystsze. Wystarczy umieścić je w osobnych koszach.

W dolnej części zmywarki odbywa się wówczas intensywne czyszczenie naczyń, a w górnej delikatne zmywanie np. szklanek. Podczas jednego programu domyjemy wszystkie naczynia użytkowane podczas rodzinnego spotkania, bez obaw, że się nie domyją lub zostaną zniszczone zbyt intensywnym ciśnieniem wody.

Planowanie czasu zmywania

Opóźnienie czasu startu urządzenia pozwala na wygodny dobór pory dnia do uruchomienia zmywania. Naczynia będą gotowe np. po powrocie do domu, a cały proces mycia będzie się odbywał podczas nieobecności użytkowników.

Plusy

 • możliwość sterowania i komunikacji ze smartfonem
 • mycie silnie i słabo zabrudzonych naczyń jednocześnie
 • wysoka skuteczność mycia
 • cicha praca
 • praktyczna półka na sztućce
 • łatwe umieszczanie kieliszków

Minusy

 • brak

Jakie są najlepsze zmywarki?

Jakie firmy robią najbardziej wytrzymałe zmywarki?

Według National Appliance Repair Report, który jest publikowany przez Puls, najbardziej polecane marki to Bosch i Whirlpool. Raport ten stworzony jest na podstawie opinii od ponad 4000 serwisantów w USA.
Yale Appliance przedstawia raport najmniej awaryjnych zmywarek i na czele znajdują się LG i Whirlpool.

Ile lat wytrzymuje zmywarka?

Średnia długość życia nowej zmywarki wynosi około 10 lat. Żywotność zmywarki jest dość przewidywalna, ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoje urządzenie osiągnie lepszy wynik, jeśli odpowiednio o nie zadbasz.

Ile wydać na nową zmywarkę?

Polecamy modele w przedziale cenowym 1200 – 2000 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalającą zmywarkę. W okolicach 1600 zł można już znaleźć na prawdę dobrze wyposażone, pojemne i oszczędne urządzenia z przydatnymi funkcjami.

Chcąc zakupić zmywarkę należy w pierwszej kolejności rozważyć czy będziemy potrzebować urządzenie do zabudowy, czy może wolnostojące. Urządzenia wolnostojące mogą funkcjonować samodzielnie, dlatego możesz je umieścić np. pod blatem kuchennym, w ciągu szafek. Jeśli zależy Ci na wkomponowaniu urządzenia w zabudowę kuchenną, wtedy powinieneś wybrać zmywarkę do zabudowy. Nasz ranking zmywarek do zabudowy pokazuje ciekawe modele, na które warto zwrócić uwagę. Posiadają one zakryty panel sterujący, co zdecydowanie podnosi walory estetyczne kuchni.

Musisz też wybrać pomiędzy zmywarką o szerokości 45 cm lub 60 cm. Ta pierwsza jest raczej zaprojektowana do małych kuchni, najlepiej dla pary, która nie posiada zbyt wielu naczyń. Większe zmywarki to doskonały pomysł dla większej rodziny, ponieważ są w stanie pomieścić nawet do 14 kompletów naczyń, a duże garnki, brytfanny czy patelnie także zmieszczą się w środku. Więcej o tym znajdziesz w artykule opisującym wymiary zmywarek.

Kolejnym aspektem wyboru powinno być niskie zużycie energii oraz wody, jednak producenci prześcigają się w opracowywaniu jak najbardziej atrakcyjnych i ekologicznych rozwiązań. Najlepsze zmywarki mają te parametry na bardzo dobrym poziomie. Podobnie jest z wielością rozmaitych funkcji, dlatego tak ważne jest tu przeanalizowanie opinii innych użytkowników, które z nich są naprawdę praktyczne i niezbędne. Lepiej postawmy na urządzenie przynajmniej ze średniej półki i renomowanej marki. Takie zwykle posiada optymalny zakres dodatkowych programów i z racji swej dobrej proporcji jakości do ceny, jest też sprawdzone przez wielu klientów.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej