Jaką zmywarkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zmywarki to urządzenia, które oferują nam komfort codziennego funkcjonowania, ponieważ oszczędzamy czas, jaki zabrałoby nam samodzielne zmywanie naczyń. Nasz wybór będzie uzależniony od posiadanej przestrzeni w kuchni, a także od ilości członków rodziny. Możemy wybierać pomiędzy zmywarką wolnostojącą lub do zabudowy, mniejszą czy większą. Poniżej podpowiadamy jaką zmywarkę wybrać.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Zmywarka do zabudowy nabywana jest najczęściej wtedy, kiedy planujemy zakup mebli na wymiar. Wówczas ukrywamy ją pod frontami i łatwo dopasować ją do całej przestrzeni tak, aby zabudowa wygląda estetycznie. Ma to także swoje funkcje praktyczne.

Obecnie jednak wiele osób decyduje się na zmywarki wolnostojące, ponieważ ich estetyka pozwala je ładnie wyeksponować. Tworzone są z zachowaniem niezbędnej harmonii, a widoczny na zewnątrz panel sterowania dodaje im dodatkowego uroku.

Niektórzy wybierają też zmywarkę pod zabudowę, ale panel sterowania i wszystkie przyciski pozostawiają otwarty. Tak łatwiej ją obsługiwać, kiedy mamy dostęp do wszelkich przycisków. W dużej mierze wybór zależy więc od gustu i upodobań.

Wymiary zmywarki

Jeśli zastanawiasz się jaką zmywarkę kupić to trzeba zacząć od rozmiaru. Na rynku dostępne są głównie zmywarki w dwóch rozmiarach: 45 cm i 60 cm szerokości. Takie rozmiary zmywarek dostępne są zarówno dla urządzeń wolnostojących lub pod zabudowę.

Sprzęty o szerokości 45 cm polecane są dla singli czy par, a więc dla gospodarstw 1 lub 2 osobowych. Zmieści się w nich 8-10 kompletów naczyń, czyli całkiem sporo. Zazwyczaj mają one 81,8 cm wysokości i 55 cm głębokości.

Są one z pewnością dobrym wyborem do niewielkiej kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.

Największe modele zmywarek to takie, których szerokości wynosi 60 cm, wysokość to 81,8 cm, a głębokość 55 cm.

To zmywarki duże, które sprawdzą się w większych kuchniach i dla dużych rodzin, nawet kilkuosobowych. Są w stanie pomieścić 13 – 15 kompletów naczyń, a więc ich użytkowanie jest bardziej ekonomiczne, ponieważ rzadziej możemy nastawiać wówczas programy mycia.

Co warte zaznaczenia, zmywarki 60 cm nie są wcale dużo droższe od tych mniejszych. Dlatego jeśli masz odpowiednią ilość miejsca, to polecamy zakup większego modelu. Zawsze możesz przecież użyć funkcji „połowa załadunku” gdy chcesz umyć mniejszą ilość naczyń. Poza tym zmywarki same dostosowują ilość wody do załadunku, więc nie musisz się o to martwić.

Jaka marka zmywarek jest najlepsza?

Publikowany przez Puls, raport National Appliance Repair Report, pokazuje, że najbardziej polecane przez serwisantów marki to Bosch i Whirlpool. Raport ten stworzony jest na podstawie opinii od ponad 4000 serwisantów w USA.

Yale Appliance przedstawia swoje dane na temat najmniej awaryjnych zmywarek i na czele znajdują się LG i Whirlpool.
Te dane pomagają nam lepiej tworzyć ranking zmywarek, gdzie pokazujemy najlepsze według nas dostępne modele i podpowiadamy jaką zmywarkę wybrać.

W sklepach z urządzeniami AGD w zdecydowanej większości pojawiają się te same, dobrze nam wszystkim znane marki. Firmy koreańskie czy niemieckie konkurują ze sobą, dzięki czemu możemy liczyć na bardzo wysoką jakość produktów. Wprowadzają nowe technologie i rozwiązania techniczne, nieustannie zaskakując nas czymś nowym.

Z pewnością dużą popularnością na polskim rynku cieszą się marki pochodzące od naszego zachodniego sąsiada. Bosch czy Siemens zjednały sobie rzesze fanów, ze względu na wysoką jakość podzespołów i niską awaryjność. Nie są to jednak sprzęty tak oszczędne i ekonomiczne w użytkowaniu jak np. Samsung.

Amerykańska marka Whirlpool oferuje zmywarki z funkcją „szósty zmysł”, która wyposażona jest w czujniki gwarantujące bezproblemowe zmywanie bez konieczności wprowadzania precyzyjnych ustawień. Wiele parametrów dostosuje za nas.

Firmy Electrolux oraz AEG także potrafią zaskoczyć innowacyjnymi pomysłami. Mamy tu choćby urządzenia z funkcją krótkiego programu myjącego w stosunkowo wysokiej temperaturze bo 50 stopni.

Zużycie wody

Wiele mówi się o tym, że korzystając ze zmywarki oszczędzamy wodę. Zmywanie ręczne to nie tylko strata czasu, ale także większe zużycie wody. Myjąc w zmywarce jesteśmy w stanie nawet 4-krotnie oszczędzić.

Najbardziej ekonomiczne modele zużywają tylko 6,5 litra wody na jeden cykl, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem.

Zwykle zużycie wody oscyluje w okolicy 10 litrów na cykl. Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru posiadanej zmywarki.

Kupując nowe urządzenie, warto zwrócić uwagę na funkcję połowy załadunku. Wówczas nie musimy czekać aż zdołamy napełnić całą komorę, ponieważ zmywarka wypełni się wodą zgodnie z ilością wsadu.

To bardzo oszczędne i częściej można w ten sposób nastawiać program mycia. Miejmy na uwadze, że koszt zużycia wody zwykle oscyluje od 0,40 do 0,65 zł za jeden cykl.

Zużycie prądu

Kolejnym istotnym parametrem, który należy należy przeanalizować jest zużycie prądu na cykl. Jest to dodatkowa wartość, której nie dodajemy podczas zmywania ręcznego. Dlatego też warto zwrócić na to baczną uwagę przy zakupie zmywarki.

Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym zmywarkę uruchamia się średnio 280 razy w ciągu roku.

Nowe etykiety produktów podają zużycie prądu na 100 cykli, co w przypadku energooszczędnych modeli klasy C daje nam  74 kWh na 100 cykli, czyli 0,56 zł na cykl.

Najmniej energooszczędna klasa F zakłada zużycie prądu o wartości 0,75 zł na cykl.

Rocznie zużywa się więc prąd o równowartości około 150 zł.

Poziom hałasu

Nie musimy się martwić, że zmywarka będzie dla nas jakoś specjalnie uciążliwa podczas swojego działania.

Nawet najgłośniejsze modele generują hałas na poziomie najcichszej pralki.

Nie jest to więc parametr, który trzeba szczególnie brać pod uwagę, ale zawsze lepiej, jeśli urządzenie pracuje ciszej. Jest to szczególnie istotne dla pomieszczeń będących aneksami kuchennymi. Dzieląc kuchnie z salonem, odgłosy głośnej zmywarki mogą nam zakłócać komfort odpoczynku czy oglądanie telewizji.

Te zmywarki, które pracują najgłośniej generują hałas na poziomie 50 dB, najcichsze zaś 40 dB. Różnica pomiędzy nimi jest więc znaczna i sięga ponad 10 dB, co jest już wyraźnie odczuwalne dla ucha.

Optymalnym wyborem będzie więc zmywarka z poziomem głośności 42-44 dB. Są one jednak stosunkowo drogie. Wszystkie zmywarki są wyciszone matami wygłuszającymi czy wełną mineralną.

Programy

Zmywarki dostępne dziś na rynku charakteryzują się zbliżoną ilością oraz różnorodnością programów myjących. Wiele z nich się powtarza, a te najczęściej spotykane to:

 • Auto – jest to najwygodniejszy cykl mycia, który samodzielnie wybiera temperaturę i czas trwania programu, zgodnie z poziomem zabrudzenia wsadu.
 • Eco – dla średnio zabrudzonych naczyń producenci przygotowali program Eco, który nie tylko efektywnie myje, ale dodatkowo jest oszczędny.
 • Intensywny – program trwający od 60 do 90 minut, który jest w stanie umyć średnio zabrudzone naczynia w dość krótkim czasie.
 • Bio – dla naczyń delikatnych, które mogą ulec uszkodzeniu intensywnymi środkami myjącymi. Jego wadą jest długi czas trwania, bo zajmuje nawet do 3 godzin.
 • Program normalny – zajmuje ok 110 minut i nadaje się do codziennego zmywania naczyń.
 • Delikatny – program przeznaczony do delikatnych naczyń, szkła, porcelany, szklanek.
 • Płukanie wstępne – pomaga usunąć zabrudzenia poprzez szybki natrysk naczyń zimną wodą.
 • Krótki/szybki – program krótki, trwający do 20 minut, który polecany jest do naczyń lekko zabrudzonych, wymagających tylko odświeżenia.
 • Garnki – program oferujący bardzo wysoką temperaturę, który pomaga usunąć naprawdę intensywne zabrudzenia, zaschnięty tłuszcz i brud, jaki najczęściej doświadczamy na garnkach, brytfannach czy patelniach.
 • Samoczyszczenie – cykl, który ma za zadanie dbać o samą zmywarkę. Oferuje czyszczenie komory. Polecane jest jego regularne uruchamiani. Aby zniwelować brzydkie zapachy czy usunąć osady z tłuszczu oraz inne zabrudzenia wynikające z użytkowania zmywarki.
 • Nocny – charakteryzuje się długim czasem trwania, ale generuje niski hałas, ze względu na zastosowanie mniejszego ciśnienia wody.
 • Wyparzanie – niektóre urządzenia oferują także program gwarantujący utrzymanie naczyń w higienicznej czystości poprzez wyparzanie wysoką temperaturą. Jest to polecane do mycia pojemników czy butelek dla małych dzieci, alergików itp.

Funkcje

Producenci prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych funkcji zmywarek. Przykładem może być choćby bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim jest automatyka wagowa. Specjalny sensor pomaga dopasować niezbędną ilość wody do mycia określonej ilości naczyń, zgodnie z poziomem ich zabrudzenia.

Każda zmywarka oferuje też inny rodzaj suszenia, poprzez wentylator rozprowadzający ciepłe powietrze itp.

Obecnie dużą wagę przykłada się także do funkcji automatycznego otwierania drzwiczek zmywarki zaraz po zakończeniu cyklu, aby naczynia mogły wyschnąć naturalnie. Jest to przy okazji oszczędniejsze, aniżeli napędzany energią wentylator, który generuje dodatkowe koszty prądu.

Warto zwrócić uwagę także na system samoczyszczących się filtrów. Zmywarka wykonuje to za nas, dzięki czemu nie musimy dbać o czyszczenie filtra samodzielnie.

Oświetlenie wewnętrzne obecne w niektórych modelach sprawia zaś, że mamy dokładny wgląd w komorę urządzenia i nie pominiemy żadnego sztućca.

Dla naszych oszczędności istotny będzie także przepływowy ogrzewacz wody, który generuje niższe zużycie prądu, aniżeli tradycyjna grzałka.

Nad bezpieczeństwem czuwa zaś system Aquastop, który podczas ewentualnej awarii urządzenia nie pozwoli wydostać się wodzie na zewnątrz. Z pewnością uchroni to przed zalaniem mieszkania.

Dobrze jest zwrócić uwagę także na rozwiązania pozwalające dowolnie ustawiać kosze, dzięki czemu w komorze zmieści się więcej naczyń, duże garnki lub wielkie brytfanny.

Wnętrze

Z czego powinno być wykonane dno zmywarki? Czy lepiej, aby to była stal czy może plastik? Wielu zainteresowanych zwraca uwagę na stal, jako bardziej naturalny materiał, jednak to właśnie polipropylen nazywany także polinoxem wykazuje nieco lepsze właściwości podczas użytkowania.

Przede wszystkim nie straszna jest mu rdza, która narusza stalowe dno zmywarki. Polipropylen jest także bardzo odporny na wysokie temperatury, kwasy i wszelkie silne środki chemiczne.

Technologia jego produkcji jest bardziej zaawansowana od stali. Z tego materiału produkuje się także śmigła zraszaczy czy kosze na sztućce. Generalnie ma on szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym.

Dlatego też nie ma obaw, aby kupować zmywarki z dnem z tworzywa sztucznego i trudno znaleźć jego minusy w porównaniu do stali. Jest on bezwonny i antykorozyjny, choć z pewnością nie błyszczy tak samo jak stal. Statystki mówią, że zmywarki z dnem stalowym nie są mniej awaryjne.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej