Ranking mikrofalówek (2022) – Najlepsze kuchenki mikrofalowe

Najlepsze mikrofalówki w rankingu

W sklepach jest mnóstwo mikrofalówek, niektóre modele nawet nie różnią się znacznie od siebie. Przez to trudno jest wybrać odpowiedni model.

Te bardziej nowoczesne mają sterowanie za pomocą przycisków, inne z kolei włącza się za pomocą tradycyjnego pokrętła. A przecież to tylko urządzenia, które wspomagają nas w kuchni, rozmrażają, podgrzewają, a nawet gotują.

Aby ułatwić wybór stworzyliśmy ten ranking mikrofalówek gdzie pokazujemy najlepsze mikrofalówki, w różnych przedziałach cenowych tak abyś mógł znaleźć tę odpowiednią dla Ciebie.

Najlepsza mikrofalówka ze świetnym wyposażeniem, ma termoobieg, wiele gotowych programów i jest bardzo pojemna.

Jedna z najbardziej popularnych mikrofalówek, ma mnóstwo funkcji, rozsądną pojemność i super wygląda.

Mocna i pojemna z ciekawymi funkcjami podgrzewania i rozmrażania. Ma samooczyszczenie i podtrzymywanie temperatury.

W niezłej cenie ma grill kwarcowy, przydatne funkcje i programy automatyczne. Jednak nie jest zbyt pojemna ani mocna.

Prosta w obsłudze mikrofalówka z optymalną mocą i pojemnością. Nie ma grilla ale za to potrafi gotować na parze.

Prosta i sprawdzona mikrofala, jednak powinna kosztować mniej.

Piękna kuchenka mikrofalowa ale ma swoje wady.

Bardzo prosta z jedynie dwoma pokrętłami, jednak ma niewielką pojemność i moc.

Klasyczna, tania mikrofala z dwoma pokrętłami.

Tania kuchenka mikrofalowa dla mniej wymagających.

Kuchenki mikrofalowe ranking

1. Samsung MC28H5015AK

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 47,48 x 51,7 x 31 cm
Pojemność: 28 litrów
Funkcje podstawowe: grill, podgrzewanie, rozmrażanie, termoobieg
Moc mikrofal: 900 W
Moc grilla: 1500 W

Model Samsung MC28H5015AK zaliczany jest już do grupy premium, który dodatkowo nie jest tani. Posiada szeroką funkcjonalność, czyli grillowanie, podgrzewanie, rozmrażanie i termoobieg. Można więc na nim polegać, jak na uniwersalnym urządzeniu, który wspomaga nasze działanie w kuchni.

Ma wysoką moc

Stosunkowo wysoka cena tej mikrofalówki rekompensowana jest niemałą moc grzania. Tak jest w rzeczywistości, ponieważ 900 W pozwoli znacznie szybciej nagrzać komorę, aniżeli w przypadku tańszych modeli.

Posiada dedykowane programy gotowania

Dużym atutem urządzenia jest możliwość przygotowania aż 35 gotowych potraw, za co odpowiedzialna jest funkcja Auto. To wyjątkowo wygodna opcja, ponieważ nie musimy sami zastanawiać się na dobraniem odpowiednich parametrów pracy.

Funkcja termoobiegu

Termoobieg pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła, które krąży wokół potraw, opiekając je z każdej strony. Tego rodzaju opcja jest rzadkością w mikrofalówkach, co stawia ten model bardzo wysoko na podium. Użytkownicy potwierdzają, że funkcja sprawuje się bardzo dobrze i jest przydatna.

Przestronna i funkcjonalna komora

Kuchenki mikrofalowe są obszernych rozmiarów, gdyż muszą zmieścić w sobie różne naczynia na obrotowym talerzu. W przypadku tego modelu możliwe jest wyłączenie funkcji jego obracania, przez co usytuowanie w środku np. brytfanny nie będzie żadnym problemem.

Gładkie wnętrze

Kuchenka mikrofalowa ma prawo się zabrudzić, dlatego warto zwrócić uwagę czy w jej komorze nie ma zbyt wielu krawędzi, szczelin i miejsc, w których mogłyby się na potęgę gromadzić liczne zanieczyszczenia.

Samsung MC28H5015AK na szczęście, ma dość gładką przestrzeń w środku i bardzo opływową, aby łatwiej było ją utrzymać w czystości, a dodatkową jej zaletą jest także ceramiczna powłoką, co zapewnia wysoką efektywność pracy.

Funkcja pochłaniania zapachów

W tak małej przestrzeni, jak komora, zapachy mogą się ze sobą mieszać, a nawet osiadać na ściankach urządzenia. Nie w tej mikrofali! Ona ze swoją funkcją usuwania zapachów natychmiast wyprowadzania je na zewnątrz, przez co nie zakłócamy sobie przyjemności z każdorazowego przyrządzania potraw.

Elektroniczne sterowanie

Po tak prestiżowym sprzęcie musimy się spodziewać najlepszych rozwiązań technologicznych, stąd nie powinno nas już dziwić sterowanie elektroniczne i dotykowy wyświetlacz Led, którym naprawdę bardzo intuicyjnie się operuje.

Funkcja zdrowego gotowania ma 15 trybów

Umożliwia przyrządzanie potraw zdrowo i smacznie, dzięki 15 gotowym zdrowym programom, jakie przypisane są temu urządzeniu. Wybieramy je za naciśnięciem tylko jednego przycisku.

Plusy

 • zastępuje piekarnik
 • łatwa w czyszczeniu
 • wiele praktycznych funkcji
 • pojemna
 • intuicyjne, nowoczesne sterowanie
 • dedykowane programy gotowania
 • cicha praca

Minusy

 • wysoka cena

2. Samsung GE83X

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 35,4 x 48,9 x 27,5 cm
Pojemność: 23 litry
Funkcje podstawowe: gotowanie, grill, podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 800 W
Moc grilla: 1100 W

Firma Samsung niejednokrotnie przekonała nas, że oferuje naprawdę wysokiej jakości sprzęt i nie idzie na żadne ustępstwa. Tak jest także w przypadku kuchenki mikrofalowej, która tylko pozornie ma być prostym urządzeniem o podstawowej funkcjonalności.

Bardzo efektywne podgrzewanie

Czasem problemem podgrzewania posiłków w mikrofalówce jest ich niedogrzanie. W niektórych miejscach mogą one pozostawać chłodne. Firma Samsung poradziła sobie z tym problemem wdrażając system potrójnej dystrybucji TDS. Ciepło rozchodzi się z trzech punktów zapewniając najlepsze dogrzanie potraw.

Efektowny wygląd

Pierwszym, co zwraca uwagę, jest z pewnością wyjątkowy wygląd. Ta kuchenka mikrofalowa naprawdę może się stać nie lada ozdobą każdej kuchni. Jej lustrzany front podkreślony ciekawą budową to niebanalne dopasowanie. Koniecznym ukoronowaniem więc było sterowanie elektroniczne z panelem dotykowym, które spełnia swoją rolę. Można więc liczyć na intuicyjną obsługę.

Duża funkcjonalność

Oprócz tak tradycyjnych funkcji, jak rozmrażanie czy podgrzewanie mocą 800 W, mamy możliwość także korzystania z grilla o mocy 1100 W. Istnieje również szansa skorzystania z trybu kombinowanego (mikrofala, grill, mikrofala+grill).

Antybakteryjna powłoka

Powłoka Ceramic Inside™ zapewnia dużą skuteczność oraz łatwość czyszczenia, co jest przecież ważne w mikrofalówce, gdyż łatwo jest ją zabrudzić. Wystarczy tylko przetrzeć, aby doprowadzić ją do oczekiwanej czystości, ponieważ nie posiada wgłębić czy zakamarków. Tego rodzaju powłoka pozwala uniknąć zarysowań oraz przebarwień. 

Blokada rodzicielska

Kuchenka mikrofalówka nierzadko pozostaje w zasięgu naszych dzieci, dlatego blokada rodzicielska pozwala uniknąć niepożądanego włączenia. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo w kuchni.

Dedykowane przepisy

Na mikrofalówkę można również liczyć będąc amatorem gotowania. Dedykowane programy samodzielnie dobiorą najlepsze parametry przyrządzania potrawy, dobierając temperaturę i czas gotowania.

Plusy

 • wydajna
 • cicha praca
 • szybkie i efektywne podgrzewanie
 • duża ilość funkcji
 • sporej wielkości talerz
 • szczegółowy opis wszystkich przycisków

Minusy

 • drzwiczki ulegają szybkiemu zabrudzeniu – ślady palców
 • brak kwarcowego grilla

3. Whirlpool MWP 251 SB

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 41,9 x 48,3 x 28,1 cm
Pojemność: 25 litrów
Funkcje podstawowe: podgrzewanie, rozmrażanie, zmiękczanie
Moc mikrofal: 900 W

Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWP 251 SB to już nie tylko uniwersalne podgrzewanie potraw, ale również gotowanie z pomocą dedykowanych programów. Ten model więc oferuje znacznie więcej, aniżeli oczekujemy.

Duża moc mikrofal

Aby mówić o efektywnym podgrzewaniu potraw, mikrofale muszą się charakteryzować dużą mocą grzewczą. W przypadku tego modelu mamy aż 900 W, co jest naprawdę dobrym wynikiem.

Dedykowane programy do gotowania

Podczas użytkowania mikrofalówki nie musimy mieć wiedzy na temat wyboru odpowiedniej mocy czy niezbędnej temperatury gotowania, ponieważ to urządzenie dobierze ją za nas samodzielnie. Wystarczy wybrać daną potrawę spośród wielu dedykowanych i włączyć przycisk, a mikrofalówka wykona resztę za nas.

Większa prędkość podgrzewania

Niektóre potrawy, szczególnie te o dużej pojemności, wadze i sporej zawartości wody podgrzewa się dłużej, a czasem nawet należy je obracać co jakiś czas, wyjmując je z komory. Whirlpool MWP 251 SB posiada funkcję JetStart, która odpowiada za maksymalne zwiększenie mocy grzewczej na 30 sekund.

Szybkie rozmrażanie

Bywa, że jesteśmy zmuszeni rozmrozić coś z zamrażalnika szybko i skutecznie. Proste, domowy sposoby nie są efektywne, natomiast pozbywanie się lodu z pomocą funkcji JetDefrost 3D umożliwia rozmrożenie nawet dużej sztuki mięsa oszczędzając czas, nawet kilkanaście godzin.

Nie ma grilla

Tym czego brakuje temu modelowi jest funkcja grilla. Jeśli więc będziesz jej potrzebował, musisz szukać innego modelu. Ten za to odwdzięcza się innymi dodatkowymi funkcjami.

Podtrzymuje temperaturę

Funkcja która zaskakuje to podtrzymywanie temperatury. Możesz ją ustawić na 30°C i w ten sposób stworzysz optymalne warunki do wyrastania ciasta drożdżowego.

Samoczyszczenie

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest jego samoczyszczenie za pomocą pary wodnej w czasie zaledwie 10 minut bez użycia detergentów. Nie musimy już wewnątrz szorować komory narażając jej powierzchnię na porysowanie. Oszczędzamy także własny czas, rezygnując z tej mało przyjemnej czynności.

Nowoczesne sterowanie

W tak zaawansowanym urządzaniu nie mogłoby zabraknąć dotykowego sterowania, które jest intuicyjne i prostsze w obsłudze.

Plusy

 • duża moc grzewcza
 • wiele dedykowanych programów gotowania
 • funkcja samoczyszczenia
 • łatwe użytkowanie
 • ładny wygląd

Minusy

 • brak grilla
 • głośno pracuje

4. Whirlpool MWP 203 SB

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 36,3 x 45,2 x 26,2 cm
Pojemność: 20 litrów
Funkcje podstawowe: grill, podgrzewanie, rozmrażanie, zmiękczanie
Moc mikrofal: 700 W
Moc grilla: 1000 W

Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWP203SB charakteryzuje się pojemnością sięgającą 20 litrów i mocą 700 W. Nie jest to najwyższy wynik, lecz wystarczający, aby urządzenie efektywnie i wydajnie podgrzewało typowe dania w krótkim czasie.

Wiele programów automatycznych

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe pracują bez naszej ingerencji, a więc samodzielnie dostosowują wszelkie parametry grzania, a nawet gotowania do danej potrawy.

W przypadku tego modelu możemy liczyć m.in. na program podgrzewania potraw, jeśli chcemy je zachować dłużej ciepłe, a jednocześnie nie rozgotowywać.

Dodatkowo mamy też do wyboru cały szereg przepisów kulinarnych, które załącza się za naciśnięciem jednego przycisku.

Funkcja szybkiego podgrzewania

Kuchenka Whirlpool MWP203SB ma też szybkie podgrzewanie potraw, za co odpowiedzialna jest funkcja JetStart, która zwiększa ciepło w komorze do maksimum 30 sekund, ekspresowo działając na potrawę mikrofalami.

Samoczyszczenie

Funkcja Steam Clean już w ciągu 10 minut wyczyści wnętrze mikrofalówki z użyciem pary wodnej. To niewątpliwie bardzo wygodne, ponieważ szczególnie uporczywy, zaschnięty tłuszcz i inne zanieczyszczenia natychmiast się rozpuszczają.

Rozmrażanie produktów

Teraz nie trzeba już czekać kilkanaście godzin, aby rozmrozić sztukę mocno zamrożonego mięsa czy owoców, jeśli akurat pilnie ich potrzebujemy. Funkcja rozmrażania jest dostępna w tej kuchence mikrofalowej.

Ma nowoczesny grill kwarcowy

Grille standardowe, a więc grzałkowe, powoli odchodzą już w zapomnienie. Trudno się je czyści, nie są tak skuteczne, a dodatkowo pobierają duże ilości energii.

Lepiej więc zainwestować w kuchenkę wyposażoną w grill kwarcowy, aby cieszyć się smakiem grillowanych potraw nawet zimą. Ten grill przygotowuje potrawy szybciej i jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

Sterowanie dotykowe

Obsługa urządzenia za pomocą funkcji dotykowych jest nie tylko prosta, ale także intuicyjna. Wyróżniają się nią modele z górnej półki takie jak ten. Tutaj znajdujemy dobrze rozmieszczone przyciski ułatwiające szybką obsługę.

Plusy

 • cicha praca
 • dobre sterowanie dotykowe
 • funkcja samoczyszczenia
 • łatwe użytkowanie

Minusy

 • niska moc
 • mała pojemność

5. Samsung MS23F301TFK

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 37,4 x 48,8 x 27,5 cm
Pojemność: 23 litry
Funkcje podstawowe: gotowanie na parze, podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 800 W

Urządzenia marki Samsung odznaczają się dużą ilością funkcji oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Tak ma i ta kuchenka mikrofalowa, która może nam zaoferować rozmrażanie, podgrzewanie i gotowanie na parze.

Nie jest to więc tylko zwyczajna kuchenka mikrofalowa, ale kuchnia na jakiej możemy też gotować.

Wyłączany dźwięk kuchenki

Ładny oraz prosty wygląd to nie wszystko, co odróżnia ten model od innych sprzętów. Możemy tu też wyłączyć dźwięk sygnalizujący gotowość przygotowanej potrawy, jeśli jest to dla nas zbyt głośne lub irytujące.

Wiele automatycznych programów

Kuchenki, które nie należą do tych standardowych, mogą się pochwalić wieloma programami automatycznymi. To wygodne rozwiązanie, ponieważ po umieszczeniu potrawy w komorze nastawimy konkretny program, jaki samodzielnie dostosowuje niezbędne parametry pracy, jak czas gotowania czy temperaturę i moc.

Gotowanie na parze

Wybierając ten model możemy zapomnieć o konieczności kupowania np. osobnego urządzenia na parze, ponieważ kuchenka zaoferuje nam także taki komfort, jak przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków. Będę to nie tylko warzywa czy owoce, ale też mięsa i ryby.

Co ciekawe w zestawie znajduje się już pojemnik do gotowania na parze, więc od razu możemy z tej funkcji korzystać.

3 programy do rozmrażania

Nie ma już konieczności wcześniejszego wyjmowania zmrożonych produktów. Możemy szybko rozmrozić produkty, jeśli akurat nabierzemy na to ochoty. Trzy różne programy do rozmrażania zadbają o dostosowanie odpowiednich parametrów za nas. Od tych mniej do bardziej wymagających.

Łatwe czyszczenie

Dzięki powłoce Ceramic Inside™ wystarczy przetrzeć szmatką wnętrze urządzenia, aby zrobiło się czyste i higieniczne. Dodatkowo komora będzie odporna na zarysowania i posłuży nam na dłużej, bo jest też bardzo wytrzymała. 

Oszczędność prądu

Włączając tryb Eco urządzenie nie pobiera dużo prądu, zmniejszając go do minimum, a jednocześnie nieustannie pozostaje w pełnej gotowości do działania.

Przycisk usuwania zapachów

Wiele funkcji oznacza sporo innowacyjnych rozwiązań, które z pewnością uprzyjemnią nam korzystanie z urządzenia, jak właśnie usuwanie zapachów lub choćby blokada rodzicielska.

Plusy

 • gotowanie na parze
 • ceramiczna powłoka wnętrza
 • intuicyjna, łatwa obsługa
 • optymalna moc mikrofal i pojemność

Minusy

 • brak grilla
 • brak funkcji samoczyszczenia

6. Sharp R642INW

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 35,9 x 44 x 25,8 cm
Pojemność: 20 litrów
Funkcje podstawowe: gotowanie, grill, podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 800 W
Moc grilla: 1000 W

Jest to urządzenie dla tych, którzy cenią sobie podstawowe funkcje kuchenki mikrofalowej i chcą mieć proste sterowanie. To co jednak nas dziwi to dość wysoka cena w stosunku do możliwości.

Automatyczne funkcje gotowania

Kuchenka mikrofalowa Sharp R642INW oferuje standardowe opcje podgrzewania czy rozmrażania, ale dodatkowo można w niej również gotować. Dedykowane programy uruchomiane z pomocą przycisku pomogą przygotować ziemniaki w mundurkach, pizzę czy mrożone warzywa.

Grill klasyczny

Urządzenie posiada klasyczny ruszt, a więc możliwe jest upieczenie kiełbasek z chrupiącą skórką oraz grillowane warzywa, jeśli tylko zatęsknimy za tymi smakami. Producent poleca korzystanie z trybu kombinowanego, a więc wymiennie grilla oraz automatycznych programów gotowania.

Łatwe sterowanie

Wszystkie przyciski na urządzeniu opatrzone są czytelnymi instrukcjami, aby łatwo i szybko włączać odpowiednie funkcje.

Plusy

 • optymalna moc mikrofal
 • duży, czytelny wyświetlacz
 • zajmuje niewiele miejsca
 • równomiernie podgrzewa danie

Minusy

 • mała pojemność
 • wysoka cena w stosunku do możliwości

7. Amica AMGF23E1GB

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 37,2 x 48,3 x 28,1 cm
Pojemność: 23 litry
Funkcje podstawowe: gotowanie, grill, podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 900 W
Moc grilla: 1000 W

Pierwsze spojrzenie na urządzenie sugeruje jego nowoczesny charakter. Ciekawy wygląd widoczny jest głównie dzięki dotykowym przyciskom. Sterowanie elektroniczne oraz duży przycisk otwierania drzwiczek zapewniają łatwość korzystania z kuchenki i czynią ją komfortową.

Wysoka moc

Im większa moc mikrofal, tym szybsze, bardziej wydajne i efektywniejsze podgrzewanie potraw. Tutaj jest 900 W i Amica może nam to wszystko zaoferować za rozsądną cenę.

Szeroka funkcjonalność

Kuchenka ta nie jest tylko podstawową mikrofalówką, ponieważ można w niej podgrzewać i rozmrażać, ale także grillować, a nawet gotować. Programy automatyczne samodzielnie dopasują najbardziej optymalne ustawienia do danego dania.

Szybki start

Uruchomienie jednego przycisku dzieli nas od szybkiego podgrzania potrawy. Wystarczy kilka razy nacisnąć pokrętło aby włączyć gotowanie bez konieczności ustawiania mocy i czasu.

Ta funkcja bardzo nam się podoba, bo pozwala oszczędzić czas i nie zawracać sobie głowy ustawieniami.

6 poziomów mocy

Dużym atutem urządzenia jest możliwość wyboru pomiędzy aż 6 poziomami mocy, co pozwoli nam dopasować ją do konkretnego dania.

Plusy

 • elegancki wygląd
 • atrakcyjna cena
 • duża moc
 • dobra funkcjonalność
 • niezła ilość miejsca w komorze

Minusy

 • dość głośna
 • nieczytelny wyświetlacz

8. Whirlpool MWP 101 M

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 36,5 x 45,2 x 26,2 cm
Pojemność: 20 litrów
Funkcje podstawowe: podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 700 W

Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWP 101 M to jeden z podstawowych modeli, od którego można oczekiwać tych najbardziej przydatnych funkcji, jak podgrzewanie i rozmrażanie.

Pewnym minusem w przypadku tego sprzętu jest jednak jego cena, ponieważ na rynku da się spotkać mikrofale za podobne pieniądze, a posiadające więcej funkcji.

Moc grzania nie imponuje

Moc 700W nie należy do pokaźnych, ale jest wystarczająca w tego typu podstawowych modelach. Wystarczy ustawić dłuższy czas grzania a potrawa będzie odpowiednio ciepła.

Dwa pokrętła sterowania to bardzo łatwa obsługa

Sterowanie za pomocą pokręteł być może nie należy już do nowoczesnych, jednak z pewnością jest intuicyjne. To za ich pomocą dobierzemy moc grzania lub rozmrażania, jak i czas działania.

Jeśli lubisz szybko włączyć mikrofalówkę to ten model się sprawdzi. Szybki ruch pokrętłem i danie się podgrzewa.

Szybkie otwieranie

Drzwiczki otwierane przyciskiem to nieco przyjemniejszy sposób otwierania komory, aniżeli uchwyt, który coraz częściej spotyka się w kuchenkach mikrofalowych.

Plusy

 • schludny wygląd
 • nie zajmuje dużo miejsca
 • bardzo łatwa obsługa

Minusy

 • wysoka cena w stosunku do funkcji
 • brak dodatkowych funkcji
 • niska moc
 • mała pojemność

9. Sharp R200(IN)W

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 33,9 x 44 x 25,7 cm
Pojemność: 20 litrów
Funkcje podstawowe: podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 800 W

Niektóre z mikrofalówek dostępnych na rynku są stosunkowo tanie, oferują nam podstawowe funkcje i łatwą obsługę, dlatego właśnie je nabywamy. Mowa tu choćby o modelu Sharp R200(IN)W.

Optymalna moc mikrofal

Moc 800 W być może nie należy do wyników imponujących, jednak z całą pewnością jest poprawna do osiągnięcia ciepłych, dobrze podgrzanych potraw.

Podstawowa funkcjonalność

Niektórzy nabywcy nie liczą na to, że ich mikrofalówka będzie mieć funkcję piekarnika i pomoże ugotować dania od podstaw. Wielu z kupujących później nawet nie korzysta z tych opcji, dlatego warto postawić na priorytet i wybrać takie urządzenie, które spełni tylko nasze oczekiwania. W przypadku modelu Sharp R200(IN)W mamy więc możliwość tylko rozmrażania produktów oraz ich podgrzewania.

Sterowanie pokrętłami

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą dwóch pokręteł, z których jedno odpowiada za ustawienie poziomu mocy mikrofal, a drugi dopasowuje wagę produktów oraz czas ich podgrzewana czy rozmrażania.

5 poziomów mocy

Sharp R200(IN)W zapewnia aż 5 poziomów mocy, które wybieramy samodzielnie, zgodnie z rodzajem potrawy. Wskaźnik wyboru oscyluje pomiędzy 130 a 800 W.

Prosta stylistyka

Model ten został zaprojektowany w oparciu o klasyczną stylistykę. Posiada nawet przycisk otwierania drzwi, co jest bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Łatwe czyszczenie

Emaliowane ścianki komory gwarantują łatwe czyszczenie, nawet jeśli tłuszcz zacznie odpryskiwać po całej ich powierzchni.

Plusy

 • bardzo prosta obsługa
 • niska cena
 • wygodne czyszczenie
 • kompaktowe wymiary

Minusy

 • głośna praca
 • brak dodatkowych funkcji
 • mała pojemność

10. Amica AMMF20M1W

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 33,5 x 43,95 x 25,8 cm
Pojemność: 20 litrów
Funkcje podstawowe: podgrzewanie, rozmrażanie
Moc mikrofal: 700 W

Amica AMMF20M1W to urządzenie dedykowane zwłaszcza tym, którzy oczekują od mikrofali jej podstawowej funkcji, czyli podgrzewania potraw. Tu możemy uzyskać jeszcze trochę więcej, ponieważ mikrofalówka także rozmraża.

Mechaniczne sterowanie

Klasyczne pokrętło sterowania nie jest szczytem marzeń dla wielu wymagających użytkowników, jednakże jest bardzo proste i mało awaryjne, stąd poniekąd może stać się zaletą.

Umiarkowana moc

Moc 700 W z pewnością nie może konkurować z tak wysoką mocą pracy jak 900 W w droższych i bardziej zaawansowanych urządzeniach, jednakże jest wystarczające. Być może podgrzewanie zabiera nieco więcej czasu, ale efekt pracy będzie bardzo podobny.

Efektywne podgrzewanie

Potrawy podgrzewane są równomiernie, nawet te duże i obfite, dzięki kilku punktom emisji rozmieszczonym we wnętrzu urządzenia. Uzyskamy zatem tak ciepłe dania, jak tylko tego oczekujemy.

Funkcja rozmrażania

Poza podgrzewaniem potraw, mamy jeszcze do dyspozycji funkcję ich rozmrażania zaraz po wyjęciu z zamrażalnika, co jest wygodne, bo przyspiesza prace. Użytkownik samodzielnie ustawia czas rozmrażania potrawy, po czym sama się wyłączy.

Plusy

 • niska cena
 • wygodna rączka ułatwiająca otwieranie
 • prosta, nieskomplikowana obsługa
 • efektywne podgrzewanie

Minusy

 • tylko kilka podstawowych funkcji
 • trochę głośna praca
 • niska moc
 • mała pojemność

Jaka jest najlepsza kuchenka mikrofalowa?

Kiedyś mikrofalówka tylko podgrzewała dania, ale obecnie te urządzenia charakteryzują się znacznie większą funkcjonalnością. Podczas zakupu warto więc przeanalizować czy rzeczywiście przyda się nam aż tak duże ich zastosowanie.

Moc

Lepiej pokusić się o większą moc urządzenia, czyli 800-900 W, ponieważ nie są one dużo droższe od słabszych sprzętów, a szybciej i wydajniej podgrzewają dania.

Pojemność

Dobry sprzęt to taki, który pomieści spore dania. Poleca się więc mikrofalówki o pojemności od 23 litrów, choć oczywiście będą zajmować nieco więcej miejsca na blacie kuchennym.

Grill

Za dodatkowy grill należy więcej zapłacić tym bardziej, jeśli nie jest on standardową grzałką, a grillem kwarcowym. Ten drugi jest lepszy w użytkowaniu, ponieważ jest przyjemniejszy w czyszczeniu, mocniej przypieka i posiada opcjonalne dodatki.

Równomierne podgrzewanie

Tańsze, a więc budżetowe urządzenia, charakteryzują się nagrzewaniem punktowym, co w efekcie nie jest zbyt skuteczne. Z pewnością znamy to z doświadczenia, kiedy po wyjęcia z komory talerz jest gorący, a potrawa wciąż chodna. Dlatego też ta funkcja będzie bardzo pożądana. Równomierne podgrzewanie nazywa się np. system TDS w modelach Samsung lub MultiWaves System od firmy Amica. 

Rodzaj sterowania

Mikrofalówki dostępne na rynku oferują nam dwa systemy sterowania: mechaniczne z pokrętłami i elektroniczne, czyli wyposażone w przyciski dotykowe. Bez wątpienia elektroniczne jest bardziej nowoczesne. Mają ładniejszy wygląd i są przez to bardziej efektowne.

Jeśli mowa o pokrętłach, to jednak nie powinny sprawiać żadnego problemu, ponieważ jednym wybieramy moc grzania, a drugim czas grzania.

Szeroki zakres funkcji dodatkowych

Producenci oferują dziś mikrofalówki wyposażone w funkcję rozmrażania, a nawet gotowania. W nowoczesnych urządzeniach mamy dostęp do wielu przepisów, które automatycznie dostosowują zakres parametrów do przygotowania danej potrawy. Niektóre dedykowane są nawet do ciast, jogurtów lub gotowania na parze.

Funkcja samoczyszczenia

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest samoczyszczenie wnętrza komory. Zwykle mycie mikrofalówki jest trudne, ponieważ tryskający tłuszcz brudzi wnętrze. Powłoka wspomaga ten proces i przeciwdziała przywieraniu nieczystości do ścianek.

Podsumowanie

Droższe urządzenia, których koszt waha się pomiędzy 400-700 zł będą się charakteryzować całym wachlarzem funkcji. Jednak jak pokazuje nasz ranking kuchenek mikrofalowych, nie z wszystkich jednak będziemy na co dzień korzystać, stąd może dobrze jest postawić na mniej kosztowne sprzęty z mocą 700 W. Mikrofalówka, która rozmraża i grzeje oraz posiada mechaniczne sterowanie to koszt 300-400 zł. Najlepsza mikrofalówka wolnostojąca to więc taka, która jest odpowiedzią na nasze potrzeby, a nie urządzeniem najdroższym na rynku.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej