Ranking piekarników parowych 2024 | TOP 8 | Najlepsze z parą

Najlepsze piekarniki parowe w rankingu

Przeanalizowałem kilkadziesiąt piekarników parowych.

Wybrałem 8 modeli w różnych przedziałach cenowych, kierowałem się opiniami klientów, funkcjami i bezawaryjnością. 

Poniżej przedstawiam mój niezależny ranking piekarników parowych do zabudowy 2024 roku.

Najlepsze piekarniki parowe 2024

Piekarnik parowy Samsung NV7B6785KAK

Najlepszy piekarnik w rankingu, który umożliwia gotowanie w 100% na parze. Jest bardzo pojemny, super wyposażony i pozwala piec dwa dania jednocześnie w różnych temperaturach.  

Piekarnik parowy Electrolux EOB9S31WX

Świetny piekarnik parowy, wielofunkcyjny. Sam dostosuje właściwy czas i program do danej potrawy. Piecze szybko i równomiernie.

Piekarnik parowy Electrolux EOB7S31Z

Dobry wielofunkcyjny piekarnik parowy, który posiada termosondę. Zapewnia równomierne efekty pieczenia na trzech poziomach jednocześnie.

Piekarnik parowy Electrolux EOC8H31Z

Dobry piekarnik z funkcją pary, bardzo pojemny, posiada termosondę i szybko się nagrzewa. Jednak jego obsługa nie jest zbyt wygodna.

Piekarnik parowy Electrolux LOC6H71Z

Model prosty i intuicyjny w obsłudze za pomocą pokręteł. Ma bardzo chwaloną przez użytkowników funkcję pary.

Piekarnik parowy Whirlpool W6 OS4 4S2 P BL

Dobrze wyceniony z przydatnymi funkcjami. Potrafi piec na 4 poziomach w tym samym czasie.

Piekarnik parowy Amica ED37616B X-TYPE

Podstawowy model ze standardowymi funkcjami. Piecze z dodatkiem pary i ma bardzo dobrą cenę.

Piekarnik parowy Electrolux EOD5C70X

Prosty piekarnik z funkcją pary w niskiej cenie. Raczej dla mniej wymagających użytkowników.

Ranking piekarników parowych

1. Miejsce Samsung NV7B6785KAK

Piekarnik parowy Samsung NV7B6785KAK

Pojemność: 76 l
Zakres temperatur: 30 – 300 ˚C
Sterowanie: pokrętło, dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 1,05 kWh

Plusy

 • podwójne drzwi
 • nowoczesne pieczenie parą
 • pieczenie dwóch potraw jednocześnie w różnych temperaturach
 • łatwa obsługa
 • funkcja wi-fi
 • wiele dodatkowych funkcji
 • wydajne pieczenie

Minusy

 • wysoka cena

Najlepszy piekarnik parowy o pojemności 76 litrów, to możliwość przyrządzania kilku dań jednocześnie lub jednego obfitego obiadu w dużej brytfance. Dlatego też zajmuje pierwsze miejsce w rankingu piekarników parowych.

Pieczenie z pomocą pary

Funkcja Steam Cook sprawia, że piekarnik wykorzystuje w 100 % gotowanie na parze. Para otacza całą potrawę dzięki temu jest ona zdrowsza, soczysta i zachowuje swoje walory smakowe. 

Jest jeszcze funkcja Steam Assist, która wspomaga pieczenie parą. Potrawy nie są zbyt spieczone, ponieważ wydobywająca się para pozwala na zachowanie optymalnej wilgoci. Test produktu wykonany przez klientki potwierdza jego wysoką jakość i duże możliwości.

Piecz dwa dania równocześnie

Innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość pieczenia dwóch dań jednocześnie, czyli system Dual Cook. 

Co ważne, potrawy mogą być pieczone w różnych temperaturach i w odmiennym czasie. Nie będą sobie w żaden sposób przeszkadzać. 

To za sprawą specjalnego separatora oddzielającego obie przestrzenie. Masz do wyboru Dual Cook lub Dual Cook Steam, a więc aż do 8 różnych trybów pieczenia i programy parowe.

Osobne drzwi

Jeden piekarnik parowy Samsung, a dwie komory pieczenia. Dodatkowo opatrzone osobnymi drzwiczkami.. W taki sposób możesz piec dwa różne dania z różnym czasem pieczenia i temperaturą  Obie są z termoobiegiem.

Pieczenie  z minimalną ilością oleju

Potrawy z frytkownicy bardzo dobrze smakują, ale nie należą do zbyt zdrowych. Samsung proponuje całkiem nowatorskie rozwiązanie, czyli pieczenie zbliżone do frytkownicy. 

Umieszczasz na specjalnej tacy odrobinę oleju, a gorące powietrze  otacza potrawę. Sprawia, że jest ona soczysta i chrupiąca. 

Pieczenie w opakowaniu próżniowym

Jeśli masz do dyspozycji specjalną folię próżniową, to możesz upiec zdrowsze danie i dłużej je później przechowywać. 

Odpowiada za to System Air Sous Vide. Utrzymasz taki sam poziom temperatury pieczenia z dokładnością nawet do 1 stopnia przez cały czas pieczenia, bez przypalania czy przesuszania potrawy.

Łatwe czyszczenie katalityczne

Własnoręczne szorowanie tłuszczu to już przeszłość. Piekarnik posiada funkcję czyszczenie katalityczne. Działa to w ten sposób, że wkład katalityczny najpierw pochłania a następnie wypala tłuszcz.

Czyszczenie parowe

Innym sposobem czyszczenia jest działanie parą, która zmiękcza pozostałości. Później wystarczy już tylko przetrzeć piekarnik szmatką.

Teleskopowe prowadnice

To wygoda, ale też łatwość układania nawet ciężkich blach czy garnków. Płynnie się wysuwają i dają pełne bezpieczeństwo obsługi.

Intuicyjny panel sterowania

Wyświetlacz o rozmiarze 4,3 cala daje czytelny obraz i dużą łatwość obsługi. Bez problemu wybierzesz żądane funkcje.

Ciche domykanie

Ten wysokiej jakości piekarnik posiada drzwi, które zamkniesz zaledwie jednym ruchem. W końcowym etapie płynnie wyhamują.

Dodatkowe programy specjalne

Piekarnik oferuje bardzo wiele różnych programów. Z ciekawszych i mniej popularnych to np. suszenie owoców czy grzybów. Nie trzeba kupować dodatkowego urządzenia. 

Przydatne będą też funkcje wyrastania ciasta czy podgrzewania zastawy lub przytrzymywania ciepła, to sprawia, że jest to najlepszy model w moim zestawieniu.

Sterowanie Wi-fi

Za pomocą łączności Wi-fi nie tylko będziesz mógł sterować piekarnikiem, ale też skorzystać z innych udogodnień. W aplikacji zaplanujesz listy zakupowe czy swoje tygodniowe menu.

2. Miejsce Electrolux EOB9S31WX

Piekarnik parowy Electrolux EOB9S31WX

Pojemność: 70 l
Zakres temperatur: 30 – 230 ˚C
Sterowanie: dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 1,09 kWh

Plusy

 • czyszczenie parowe
 • ładny wygląd
 • asystent gotowania
 • termosonda
 • łatwa obsługa
 • wiele praktycznych funkcji
 • Steamify – piekarnik dostosowuje parametry pieczenia
 • czytelny panel sterowania

Minusy

 • wysoka cena

Dobry piekarnik parowy z serii 800, to bardzo duża funkcjonalność. Będzie świetnym pomysłem dla osób dbających o zdrowie, miłośników gotowania i tych, którzy nie mają na nie wiele czasu. 

Przede wszystkim, urządzenie potrafi myśleć za ciebie, ponieważ umożliwia pieczenie parowe. Dostosowuje optymalną ilość pary podczas pieczenia. Jest to funkcja Steamify.

Szybsze i zdrowsze gotowanie

Pieczenie w piekarniku parowym to oszczędność czasu i energii. Przygotowywane potrawy są przy tym bardziej kruche. Do tego liczne testy i porównania wskazują, że potrawy nie wysychają i zachowują więcej składników odżywczych. 

Co ważne, do ich przyrządzenia zużyjesz mniej tłuszczu. Będzie więc zdrowiej.

Wbudowana termosonda

Wnętrze potrawy jest na bieżąco kontrolowane poprzez termosondę. Jeśli osiągnie ona optymalną temperaturę, to piekarnik samodzielnie zakończy pracę, a wcześniej poinformuje cię o tym wskaźnikiem.

Ucz się gotowania z funkcją „Gotowanie Wspomagane”

Piekarnik myśli za ciebie, bo automatycznie dostosowuje najlepsze parametry pieczenia do danej potrawy. Odpowiada za to funkcja AssistedCooking. Wystarczy, że wybierzesz potrawę, jaką w nim umieszczasz.

Czyszczenie parą

Zapomnij o uporczywym ręcznym szorowaniu wnętrza piekarnika. Wystarczy, że włączysz funkcję czyszczenia parowego, czyli Aqua Clean, a para wodna rozpuści zaschnięty i przypalony brud. Później przetrzesz tylko komorę wilgotną szmatką.

Równomierne pieczenie z termoobiegiem

Ciepłe powietrze nie gromadzi się podczas pieczenia tylko w jednym miejscu. Wentylator równomiernie rozprowadza je po całym piekarniku. 

Dzięki temu wszędzie panuje jednakowa temperatura, a potrawa szybciej się piecze. Zobaczysz to na niższych rachunkach za prąd.

Zimne drzwi

Drzwi piekarnika nie nagrzewają się podczas pieczenia. Nikt się nie oparzy przypadkowo ich dotykając. Odpowiada za to funkcja Safe to touch. Dodatkowo możesz je zablokować przed niepożądanym otwarciem.

Duża pojemność piekarnika

Możesz piec równocześnie na trzech poziomach. Wnętrze jest przestronne, więc zmieścisz tam też jedną, dużych rozmiarów potrawę.

Szybkie nagrzewanie

Czas nagrzewania piekarnika można skrócić nawet o 40%, jeśli będziesz tego potrzebować.

Odświeżanie pieczywa czy potraw

Funkcja regeneracji parą odświeża potrawy. Sprawdza się to np. dla wczorajszego makaronu czy czerstwego chleba. Staje się bardziej chrupiący.

Ciche domykanie drzwi

Drzwi piekarnika zamykają się płynnie i bezgłośnie. To przydatne szczególnie, gdy masz zajęte ręce, a nie chcesz tracić ciepła dochodzącego z komory.

Funkcja rozmrażania

Ustaw funkcję szybkiego rozmrażania mięsa, ryb czy innych produktów. Nie stracą one na wartościach odżywczych, a będą gotowe do smażenia lub gotowania.

Łatwa obsługa

Piekarnik parowy marki Electrolux nie jest trudny w obsłudze. Wspomaga go też sterowanie dotykowe, co jest intuicyjne. Duży i czytelny wyświetlacz na bieżąco pokazuje wybierane akurat ustawienia, co w opinii użytkowników jest bardzo wygodne. Jeżeli więc chcesz zainwestować w piekarnik, to ten model będzie tego godzien.

3. Miejsce Electrolux EOB7S31Z

Piekarnik parowy Electrolux EOB7S31Z

Pojemność: 70 l
Zakres temperatur: 30 – 230 ˚C
Sterowanie: dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 1,09 kWh

Plusy

 • wiele funkcji
 • ładny wygląd
 • wygodne prowadnice
 • termosonda
 • odpowiednio wypieczone potrawy
 • pieczenie kilku potraw na różnych poziomach

Minusy

 • zbyt wiele ikon i symboli, które są trudne w interpretacji
 • mało intuicyjna obsługa

Kolejny dobry piekarnik parowy do zabudowy, który gwarantuje uzyskanie soczystych potraw o ich naturalnej wilgotności. Pieczone produkty nie będą zbyt przesuszone. Termosonda na bieżąco mierzy ich temperaturę wyłączając piekarnik, kiedy uzna, że są gotowe. 

Co ważne, piekąc potrawy w sposób parowy, używasz do ich przygotowania znacznie mniej tłuszczu, niż standardowo. Będą więc zdrowsze i bardziej dietetyczne.

Czyszczenie parowe

Funkcja Aqua Clean umożliwia czyszczenie z pomocą pary. Resztki przywartego wewnątrz jedzenia, rozpuszczają się poprzez działanie wilgoci pochodzącej z pary.

Termoobieg

W każdym miejscu komory piekarnika panuje taka sama temperatura. Potrawy są więc opiekane równomiernie. Wszystko za sprawą wentylatora, który rozprowadza ciepłe powietrze we wszystkie zakamarki.

Sterowanie dotykowe

Wysokiej jakości, nowoczesny piekarnik musi być sterowany dotykowo. Opinie użytkowników potwierdzają, że obsługa nie jest niestety tak intuicyjna, jak zapewnia producent.

Funkcja rozmrażania

Szybkie rozmrażanie produktów wyjętych wprost z piekarnika pozwala zaoszczędzić czas.

Odświeżanie jedzenia parą

Wspomaganie parowe dobrze działa na czerstwe pieczywo czy wczorajszy makaron. Już po kilku chwilach wygląda i smakuje jak świeże.

Szybkie nagrzewanie

Nagrzewanie piekarnika może być nawet o 40% szybsze, jeśli uruchomisz taką opcję.

Łagodne domykanie

Ciche domknięcie i płynnie pracujące drzwiczki to duży komfort podczas użytkowania piekarnika. Dodatkowo masz do dyspozycji prowadnice teleskopowe. Wyjmowanie blach nie sprawia żadnego trudu.

Pełne bezpieczeństwo

Szyba piekarnika jest zawsze chłodna, nawet jeśli w środku panuje wysoka temperatura.

4. Miejsce Electrolux EOC8H31Z

Piekarnik parowy Electrolux EOC8H31Z

Pojemność: 72 l
Zakres temperatur: 30 – 300 ˚C
Sterowanie: dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 0,93 kWh

Plusy

 • pieczenie z funkcją pary
 • rozmrażanie
 • duża pojemność
 • praktyczne funkcje
 • atrakcyjna cena
 • termosonda

Minusy

 • nie pokazuje jaki program jest aktywny
 • mało wygodna obsługa
 • głośny wentylator

W moim teście piekarników parowych 2024 roku, pokazuję również piekarnik z funkcją pary Electrolux EOC8H31Z jest dostępny w rozsądnej cenie jak na swoje możliwości. Nie można jednak gotować w nim tylko za pomocą samej pary, jak w poprzednich modelach.

Jest to piekarnik z generatorem pary. Tutaj para jest dodatkiem do pieczenia i użytkownicy potwierdzają, że spełnia swoje zadanie.

Szeroki zakres temperatur

W tym piekarniku możesz piec potrawy w bardzo szerokim zakresie, bo od 30 do aż 300 ˚C. Poradzi więc sobie z każdym kulinarnym wyzwaniem.

Termosonda

Jak podobne modele tej marki, został wyposażony w termosondę. Jej zadaniem jest monitorowanie temperatury wewnątrz mięsa. Gdy osiągnie ona określony poziom, to piekarnik wyłącza się.

Równomierne pieczenie

Wentylator umożliwia pieczenie w każdym zakamarku w równomiernej temperaturze. Żaden kawałek zanadto się nie przypiecze lub nie przypali.

Czyszczenie parowe

Mycie wnętrza piekarnika za pomocą pary, to bardzo wygodne rozwiązanie. Para rozpuszcza przyschnięte kawałki jedzenia, które później należy tylko przetrzeć wilgotną szmatką.

Gotowanie na trzech poziomach

Ten piekarnik z funkcją wspomagania parą ma dużą pojemność co umożliwia gotowanie aż na trzech poziomach jednocześnie. Jest to oszczędność energii i czasu, dlatego też znalazł się w rankingu najlepszych piekarników.

Sterowanie dotykowe

W tym modelu masz sterowanie dotykowe i prosty wyświetlacz. Użytkownicy zauważają, że nie jest to jednak tak intuicyjne rozwiązanie jak w innych modelach.

Chłodne drzwi piekarnika

Szyba drzwi nie nagrzewa się. Nawet przy wysokich temperaturach, pozostaje chłodna i dzięki temu nikt się nie poparzy.

Regulowane prowadnice

Teleskopowe prowadnice to prawdziwa wygoda podczas wyjmowania i wkładania potraw. Płynnie się wysuwają i zapewniają szybki dostęp do zawartości.

Szybkie nagrzewanie

Jeśli zależy ci na szybkim nagrzewaniu, to na ten model możesz liczyć. Odbywa się to nawet o 40% szybciej.

Funkcja rozmrażania

Upieczesz nawet głęboko zamrożone produkty, bo wcześniej będziesz mógł je odmrozić. Piekarnik został wyposażony w taką funkcję.

5. Miejsce Electrolux LOC6H71Z

Piekarnik parowy Electrolux LOC6H71Z

Pojemność: 72 l
Zakres temperatur: 30 – 300 ˚C
Sterowanie: pokrętła, dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 0,93 kWh

Plusy

 • ładny wygląd
 • wiele funkcji
 • szeroki zakres temperatur
 • czyszczenie parowe
 • termosonda
 • łatwa obsługa
 • jasny, czytelny wyświetlacz

Minusy

 • szybko się brudzi
 • głośny podczas nagrzewania

Jaki kupić piekarnik parowy? Może akurat ten model marki Electrolux LOC6H71Z z pięcioma poziomami pieczenia to urządzenie, które sprawdzi się w każdej kuchni.

Duża pojemność

Urządzenie posiada pojemność aż 72 litrów. Można w nim piec na trzech poziomach jednocześnie. 

Oszczędzisz w ten sposób czas oraz energię, a wszystkie potrawy będą dobrze upieczone i się nie przypalą.

Termosonda

Wielu klientów chwali sobie wbudowaną termosondę. Urządzenie samodzielnie wyłączy się i przestanie grzać, jeśli dana potrawa osiągnie swoją docelową temperaturą. 

W ten sposób nie przypalisz żadnego mięsa. Będzie ono idealnie soczyste i chrupiące jednocześnie.

Rozmrażanie

Ten model, jak i poprzednie, posiada funkcję rozmrażania. Już po wyjęciu z zamrażalnika możesz umieścić produkty w komorze, gdzie po wyborze danego programu ulegną rozmrożeniu.

Regeneracja parą

Pieczenie parowe bardzo dobrze działa na czerstwe pieczywo lub wczorajsze produkty, które można w ten sposób odświeżyć. Dokonasz tego dzięki działaniu pary.

Prosta obsługa

Nie doświadczysz tu sterowania dotykowego. Takie tradycyjne sterowanie pokrętłem jest zarówno łatwe, jak i intuicyjne. Niektórzy mogą być jednak z tego niezadowoleni.

Równomierna temperatura

Termoobieg umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w każdym zakamarku komory. Wszystko będzie więc idealnie upieczone.

Bezpieczeństwo użytkowania

Zimna szyba – drzwi piekarnika to pełna gwarancja bezpieczeństwa. Nikt się o nią nie oparzy.

Płynne zamykanie

Ciche i płynne zamykanie ułatwia korzystanie z piekarnika Electrolux. To ważne, kiedy w rękach trzymasz gorące blachy.

Szeroki zakres temperatur

Pieczenie pizzy wymaga bardzo wysokiej temperatury, zbliżonej do 300 stopni. Taki zakres temperatur mają tylko niektóre piekarniki, w tym właśnie Electrolux LOC6H71Z. W opinii ekspertów jest to model godny uwagi.

6. Miejsce Whirlpool W6 OS4 4S2 P BL

Piekarnik parowy Whirlpool W6 OS4 4S2 P BL

Pojemność: 73 l
Zakres temperatur: 40 – 250 ˚C
Sterowanie: dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – dwa poziomy
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 0,91 kWh

Plusy

 • intuicyjne sterowanie
 • energooszczędny
 • czyszczenie pyrolizą
 • wiele programów i funkcji
 • funkcja Szósty zmysł

Minusy

 • proces odkamieniania trwa dość długo

Whirlpool W6 OS4 4S2 P BL to w opinii ekspertów i mojej, dobry piekarnik parowy, który posiada funkcję Szósty zmysł. Jak wszystkie produkty Whirlpool, samodzielnie dobierze więc niezbędne parametry pieczenia. 

Twoim zadaniem będzie tylko określenie rodzaju potrawy, jej wagi czy nawet stopnia wypieczenia. Piekarnik sam dobierze temperaturę czy czas pieczenia spośród 40 kombinacji. Jaki piekarnik parowy wybrać? Może akurat ten sprawdzi się u ciebie w kuchni.

Chrupiące i soczyste potrawy

Zastosowanie funkcji pary wodnej do pieczenia pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze potrawy. 

Wciąż są one chrupiące, ale soczyste, a nie suche, jak zdarza się w przypadku pieczenia tradycyjnego. Jest to możliwe do uzyskania, dzięki funkcji Steam Sense.

Czyszczenie wysoką temperaturą

Czyszczenie pyrolityczne to skuteczny sposób na pozbycie się z komory resztek jedzenia. Nie trzeba już szorować uporczywego brudu. Wystarczy włączyć funkcję pyrolizy. 

Piekarnik zablokuje drzwiczki, abyś nie mógł ich otworzyć. Następnie nagrzeje się do temperatury aż 470°C. W ten sposób wypala na popiół pozostałości jedzenia. Po jego otwarciu wystarczy go tylko wymieść.

Pieczenie 4 dań równocześnie

Pieczenie może się odbywać nawet na 4 poziomach w tym samym czasie. Oszczędzasz więc czas, ale także energię. Nie musisz się martwić, że zapachy potraw będą się wzajemnie przenikać.

Płynne i bezgłośne zamykanie

Piekarnik został wyposażony w płynny mechanizm otwierania i zamykania drzwiczek. Zamykają się powoli i bezgłośnie.

Prowadnice teleskopowe

To bardzo wygodne rozwiązanie. Wysuwasz ciężkie i gorące dania, przez co nie musisz wkładać rąk do rozgrzanego piekarnika. Wszystko odbywa się bardzo płynnie i komfortowo.

Nie czekasz na nagrzanie piekarnika

Funkcja Ready2Cook to możliwość natychmiastowego pieczenia potraw, bez czekania na powolne nagrzanie piekarnika. Szybko osiągasz wymaganą temperaturę oszczędzając nawet o 20% energię.

Termoobieg

Ta opcja zwalnia cię z konieczności ciągłego przewracania potrawy, aby dobrze się upiekła. Wentylator rozprowadza równomiernie ciepłe powietrze, które dociera w każdy zakątek dania. Polecane piekarniki parowe często posiadają taką funkcję.

7. Miejsce Amica ED37616B X-TYPE

Piekarnik parowy Amica ED37616B X-TYPE

Pojemność: 77 l
Zakres temperatur: do 250 ˚C
Sterowanie: pokrętła, dotykowe (sensorowe) na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 0,99 kWh

Plusy

 • dobre pieczenie
 • szybkie nagrzewanie
 • wiele funkcji
 • atrakcyjna cena
 • łatwe czyszczenie
 • duża pojemność komory

Minusy

 • trudność w precyzyjnym ustawianiu temperatury za pomocą pokręteł
 • jakość drzwiczek
 • front piekarnika mocno się nagrzewa

Ten dobry parowy piekarnik Amica ED37616B X-TYPE potrafi nagrzać się do temperatury 150 ˚C już w 3 minuty, co jest świetnym wynikiem. Potwierdzają to również opinie zadowolonych z tego klientów.

Pieczenie na trzech poziomach w tym samym czasie

Równomierne rozprowadzanie ciepła, to możliwość jednoczesnego pieczenia potraw na trzech poziomach. Odpowiada za to Amica BakingPro System™.

Kontrola czasu pieczenia

Na nowoczesnym wyświetlaczu Led ustawisz czas pieczenia. Po jego zatrzymaniu, piekarnik zasygnalizuje koniec pieczenia.

Czyszczenie katalityczne

Piekarnik został wyposażony w funkcję czyszczenia katalitycznego. Oznacza to, że czyści się sam, jeśli osiągnie temperaturę 250 ˚C. Wystarczy godzina, aby znowu stał się czysty i gotowy do użytku. 

Sterowanie pokrętłami

Za łatwe, intuicyjne sterowanie odpowiadają podświetlane i chowane pokrętła.

Prowadnice teleskopowe

W piekarniku parowym Amica zastosowano prowadnice teleskopowe z funkcją stop. Zatrzymają się w odpowiednim momencie. Posiadają specjalne wybrzuszenia, które hamują, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo wyjmowania blach.

8. Miejsce Electrolux EOD5C70X

Piekarnik parowy Electrolux EOD5C70X

Pojemność: 72 l
Zakres temperatur: 50 – 275 ˚C
Sterowanie: pokrętła na froncie piekarnika
Typ prowadnic w piekarniku: teleskopowe – jeden poziom
Zużycie energii (tryb tradycyjny): 0,95 kWh

Plusy

 • łatwa obsługa
 • chowane pokrętła
 • duża pojemność komory
 • szybkie nagrzewanie
 • przystępna cena

Minusy

 • szyba bardzo się nagrzewa

Niedrogi i funkcjonalny piekarnik parowy Electrolux EOD5C70X z termoobiegiem umożliwia równomierne pieczenie, bez przypalania. Skracasz w ten sposób czas oraz obniżasz temperaturę, przez co przyrządzasz potrawę oszczędniej. Jest to kolejny godny polecenia piekarnik parowy.

Czyszczenie katalityczne

Specjalna powłoka wewnątrz komory przy temperaturze 250˚C samodzielnie spopiela tłuszcz. Piekarnik więc czyści się sam.

Duża pojemność

W piekarniku możesz piec potrawy jednocześnie na trzech poziomach. W komorze mieszczą się aż 72 litry, więc bez kłopotu włożysz do niego duże naczynia czy brytfanny.

Standardowa obsługa

Urządzeniem łatwo się steruje. Dobrze wszystkim znane pokrętła działają płynnie. Szybko znajdziesz wybraną przez ciebie funkcję. Jest to system niemal bezawaryjny. Pokrętła można też schować, aby nie zbierały brudu.

Prowadnice teleskopowe

Regulowane prowadnice teleskopowe to łatwe wkładanie i wyjmowanie blach czy garnków z komory. Wysuwasz je jednym ruchem i nie musisz już wkładać rąk do środka. Unikasz w ten sposób ryzyka oparzenia.

Ciche domykanie

Drzwiczki piekarnika zostały wyposażone w delikatny mechanizm cichego i płynnego zamykania.

W jaki sposób powstaje mój ranking piekarników parowych do zabudowy? 

dwa otwarte piekarniki parowe obok siebie, Amica i Electrolux

Tworzenie mojego rankingu odbywa się na podstawie wielu istotnych czynników. Przede wszystkim brałem pod uwagę opinie użytkowników dotyczące jakości pieczenia, trwałości, funkcjonalności oraz łatwości w obsłudze. Uwzględniłem również kwestię energooszczędności, która dla wielu osób jest wysoce istotna. Nie ignorowałem też opinii ekspertów i fachowców z branży AGD.

Równie ważnym elementem była cena urządzenia w stosunku do jego jakości, dostępność na rynku, estetyka piekarnika i łatwość czyszczenia. Tworząc ranking, starałem się, aby był on tak rzetelny i bezstronny jak to tylko możliwe.

Wszystko to po to, aby dostarczyć czytelnikom najbardziej wiarygodnych informacji i pomóc im w wyborze najlepszego piekarnika parowego do zabudowy. 

Najlepsze piekarniki parowe i ich cechy

wysunięta szuflada na wodę w piekarniku parowym Electrolux

Ranking piekarników parowych do zabudowy wskazuje na sprzęty godne zakupu. Jaki jednak powinien być najlepszy piekarnik parowy, aby piec w nim zdrowo i smacznie?

Zasada działania piekarnika parowego jest prosta. Do specjalnego pojemnika wlewa się wodę, która podczas pieczenia paruje. 

Przygotowywane dania są przez to bardziej soczyste, kruche i zdrowsze. Ogranicza się użycie tłuszczu. Więcej na ten temat znajdziesz w moim artykule jaki piekarnik do zabudowy wybrać. Jeśli interesują cię inne modele to polecam też mój ranking piekarników do zabudowy i ranking piekarników z mikrofalą, gdzie są najlepsze sprzęty w swoich cenach.

Najlepszy piekarnik parowy posiada takie cechu jak: 

Wielość funkcji

wysunięta szuflada na wodę w piekarniku parowym Whirlpool

Do najczęściej spotykanych funkcjonalności jest np. grillowanie, rozmrażanie, wyrastanie ciasta, regeneracja parą itp.

Samoczyszczenie

Można się spotkać z możliwością czyszczenia parą, czyszczenia pyrolitycznego lub katalitycznego. Każdy z tych sposobów ogranicza konieczność siłowego szorowania resztek jedzenia, które osiadły w komorze. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule samoczyszczenie piekarnika.

Termosonda

termosonda piekarnika parowego Electrolux

Ciekawym udogodnieniem może być termosonda. Jest ona wbudowana i na bieżąco monitoruje temperaturę wypieczenia potraw. Jeśli osiągną one założoną temperaturę, piekarnik wyłącza się, a danie jest już gotowe.

Termoobieg

Ciepłe powietrze za pomocą wentylatora rozprowadzane jest wewnątrz piekarnika. W ten sposób całe danie jest dobrze wypieczone, nie przypala się. Większość najlepszych piekarników na rynku posiada termoobieg. Więcej o tej funkcji piszę w moim artykule termoobieg w piekarniku.

Jakość wykonania

wysunięta szuflada na wodę w piekarniku parowym Samsung

Zwróć uwagę kupując piekarnik na ciche domykanie drzwiczek czy prowadnice teleskopowe, to już niemal standard piekarników parowych. Ułatwiają one użytkowanie.

Duża pojemność komory

Im większa pojemność komory, tym wygodniejsze pieczenie. Można umieścić wewnątrz duże brytfanki czy blachy. Istnieje także szansa jednoczesnego pieczenia kilku potraw na wielu poziomach. Gwarantuje to oszczędność energii i czasu.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronach Bosch oraz Amica.

Jaki jest najlepszy piekarnik parowy?

Czy warto kupić drogi piekarnik z funkcją pary do zabudowy? Ranking pokazuje, że im jego cena jest wyższa, tym więcej posiada rozmaitych funkcji. 

Okazuje się jednak, że większość piekarników ze średniej półki cenowej też będą dobrze spełniać swoje zadanie. Przykładem jest tutaj model Whirlpool W6 OS4 4S2 P BL, który cieszy się bardzo dobrą oceną klientów. 

Jakie są główne zalety korzystania z piekarnika parowego?

Piekarnik parowy oferuje wiele zalet, takich jak zdrowsze gotowanie, zachowanie wartości odżywczych i naturalnego smaku potraw. Skracanie czasu przygotowania posiłków, równomierne pieczenie oraz zachowanie wilgotności w potrawach, co przekłada się na ich lepszą jakość.

Czy piekarnik parowy zużywa więcej energii w porównaniu z tradycyjnym piekarnikiem?

W rzeczywistości piekarniki parowe mogą być bardziej energooszczędne niż tradycyjne piekarniki, ponieważ gotowanie na parze wymaga niższych temperatur i krótszych czasów pieczenia. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii.

Czy konieczne jest stosowanie specjalnych naczyń do gotowania w piekarniku parowym?

W większości przypadków piekarniki parowe wymagają specjalnych naczyń do gotowania na parze, które są odporne na ciepło i parę.
Zazwyczaj producenci piekarników parowych dostarczają odpowiednie naczynia w zestawie lub są one dostępne do zakupu jako akcesoria.

Jakie są podstawowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika parowego?

Przy wyborze piekarnika parowego warto zwrócić uwagę na pojemność, moc urządzenia, dostępne programy gotowania, funkcje autoczyszczenia, intuicyjny panel sterowania oraz łatwość konserwacji i pielęgnacji piekarnika.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz