Ranking lodówek wolnostojących 2023 | TOP 12 |

Najlepsze lodówki w rankingu

Przeanalizowałem kilkadziesiąt modeli lodówek wolnostojących i porównałem ich ceny, funkcje, możliwości oraz opinie użytkowników.

Wybrałem 12 najlepszych modeli w różnych przedziałach cenowych i przygotowałem ten niezależny ranking lodówek wolnostojących 2023 roku.

Przy wyborze marek brałem pod uwagę najlepsze lodówki ale też ich dostępność na naszym rynku i raporty bezawaryjności z różnych zaufanych stron.

Jeśli szukasz lodówek do zabudowy to znajdziesz je w moim rankingu lodówek do zabudowy.

Najlepsze lodówki wolnostojące

Najlepsza lodówka, która jest świetnie wyposażona i bardziej pojemna niż standardowe modele. Zużywa tylko 169 kWh energii rocznie.

Bardzo dobrze oceniana lodówka z możliwością zmiany koloru drzwi frontowych.

Cicha, bardzo pakowna i dobra lodówka z przydatną składaną półką.

Solidna lodówka w klasycznym kolorze. Ma dobrze przemyślane i pakowne wnętrze.

Bardzo pojemna z dobrym rozmieszczeniem półek. Ma ciekawą regulację wilgotności w szufladzie.

Super pojemna lodówka, a przy tym bardzo oszczędna i efektywna. Zwróć uwagę na płaską półkę do wina, która jest przez to bardziej uniwersalna.

LG GBP31DSLZN

Ma bardzo dobry stosunek ceny do wyposażenia.

Tania w eksploatacji lodówka, w której możesz samodzielnie regulować ustawienie półek.

Jedyna taka lodówka, w której zamrażalnik składa się z wysuwanych szuflad. Ma jednak swoje wady.

Bardzo popularna z podstawowym wyposażeniem, za to ma dobrą cenę.

Wyróżnia ją dystrybutor wody ale potrafi być głośna i ma niemałe zużycie prądu.

Daje dobrą możliwość konfiguracji wnętrza ale jest głośna.

Ranking lodówek wolnostojących 2023

1. Miejsce Samsung RB38T776CB1

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 203 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 276 l / 114 l
Roczne zużycie energii: 169 kWh = 130,13 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • przestronna i pojemna
 • cicha praca
 • efektywne chłodzenie
 • nowoczesne wzornictwo i wygląd
 • szuflada z kontrolą wilgotności

Minusy

 • wysoka cena

Czego oczekujesz dziś od współczesnej lodówki? Ja stawiam na niski pobór mocy przy jej dużych gabarytach. I to wcale nie muszą być marzenia, bo Samsung RB38T776CB1 proponuje swoim klientom powiększenie wnętrza. Dostajesz aż o 18 litrów więcej, przy takich samych rachunkach za prąd w porównaniu z mniej pakownymi modelami. Jest to już coś!

Niskie rachunki za prąd

Samsung robi chyba najoszczędniejsze lodówki i prawie zawsze stara się dbać o Twój portfel, co udowodniło już wiele wcześniejszych modeli. Pewnie niżej zejść już się nie da, bo wynik 130 zł rocznej opłaty za użytkowanie tej lodówki jest świetnym rezultatem. 

Dlatego producent wymyślił coś innego, aby nieco uatrakcyjnić ten domowy sprzęt. Odpowiedzią jest Space Max, czyli większa pojemność, bo aż 276 l w chłodziarce i 114 l w zamrażalniku. 

Jak to zrobił? W lodówce zastosowano cieńsze ścianki, ale nie wpływa to na mniejszą efektywność chłodzenia.

Wygodny rozkład półek

Duża lodówka to jeszcze nie wszystko, bo ważna jest też dobra organizacja półek do przechowywania. Świetnie, jeśli zmieszczą się w niej duże garnki i brytfanny, bo wtedy rzeczywiście można mówić o bardziej pojemnym wnętrzu. 

Do Twojej dyspozycji będzie wiele różnych rodzajów półek, jak półka na wino. Co ważne, jest ona płaska, więc w przypadku braku wina, położysz na niej cokolwiek zechcesz. 

Mamy jeszcze pojemnik na drzwiach mieszczący duże, 2-litrowe butelki i wysuwaną dwustopniową półkę, gdzież też umieścisz dodatkowe butelki.

Nowoczesny wygląd

Samsung RB38T776CB1 jest po prostu ładnym sprzętem i można się nim pochwalić w niejednej kuchni. Natychmiast rzucają się w oczy płaskie drzwi otwierane wygodną rączką i lśniąca stal w kolorze grafitowym. 

Jej powierzchnia ułatwia czyszczenie lodówki z zewnątrz, ale i z tyłu, bo plecy zostały pokryte metalową osłoną Clean Back.

Cicha praca

Samsung RB38T776CB1 gwarantuje pracę w obszarze zaledwie 35 dB i jest to wynik bardzo dobry. 

Tak cichą pracę możesz zawdzięczać bezszczotkowemu, nowoczesnemu silnikowi i plecom Clean Bach, które doskonale izolują akustycznie.

Efektywne chłodzenie

Ta lodówka ma równomierne chłodzenie i rozprowadza zimne powietrze w każdy zakamarek. 

Posiada ona system No Frost, który zagwarantuje przechowywanie żywności bez szronu i lodu. Dzięki temu nie trzeba jej rozmrażać.

Szuflada z kontrolą wilgotności zapewnia dłuższą świeżość warzyw i owoców, a komora Zero Optimal Fresh to uniwersalny pojemnik na ryby, mięso lub inne produkty. W kwestii chłodzenia masz wszystko, co jest potrzebne.

Test lodówki wykonany przez klientów potwierdza jej wysoką jakość i przydatne funkcje.

2. Miejsce Samsung Bespoke RB38A7B5D22

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 203 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 276 l / 114 l
Roczne zużycie energii: 211 kWh = 162.47 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • łączenie ze sobą wielu urządzeń Samsung
 • możliwość zmiany paneli drzwiowych
 • duża pojemność
 • wygodne półki i szuflady
 • nowoczesny wygląd
 • efektywne chłodzenie
 • cicha praca

Minusy

 • wysoka cena

Czym wyróżnia się Bespoke? To jedna z nielicznych na rynku lodówek modułowych, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc system praktycznych urządzeń. 

Lodówka wyższa, niższa, z dolnym zamrażalnikiem lub górnym. Jeśli postawisz je obok siebie, to będą się doskonale komponować. 

To jednak nie wszystko! Samsung wpadł też na inny pomysł, bo nawet po czasie użytkowania lodówki będziesz mógł zmieniać panele drzwiowe, dowolnie zestawiając kolory lub faktury. Do dyspozycji jest powierzchnia szczotkowa, błyszcząca, matowa, a nawet szklana.

Opinie użytkowników, jak i testy wskazują, że to nowoczesna lodówka warta zakupu.

Świeże produkty

W samym przechowywaniu produktów najważniejsze jest maksymalne utrzymanie ich świeżości. Samsung Bespoke gwarantuje, że warzywa i owoce pozostaną nawet dwa razy dłużej świeże. Dlaczego? To zasługa szuflady Humidity Fresh +, która pozwala na regulację wilgotności.

Jest jeszcze druga komora Optimal Fresh i ona pozwala podzielić przestrzeń na dwie strefy termiczne, gdzie umieścisz ryby lub wędliny.

Większa przestrzeń użytkowa

W modelu Bespoke zastosowano cieńsze ścianki urządzenia, co pozwoliło uzyskać większą przestrzeń użytkową. Nie martw się, bo nie wpłynęło to na niższą efektywność chłodzenia. Wciąż są one dostatecznie dobrze izolowane.

Najcichsza lodówka na rynku?

Trudno powiedzieć, czy jest aż tak dobrze, ale 35 dB mówi samo za siebie. Możesz więc spokojnie wstawić ją do salonu z aneksem, a jej praca nie zakłóci oglądania telewizji. 

Ta cicha lodówka ma inwerterowy silnik, przez co nie słyszymy hałasu ocierających się o siebie szczotek.

Alarm otwartych drzwi

Jasne, że zdarza się zapomnieć o domknięciu drzwi, o czym w modelu Bespoke przypomni alarm. Będzie dostatecznie donośny, abyś porządnie zatrzasnął drzwi ograniczając w ten sposób dostawanie się ciepłego powietrza do wnętrza lodówki.

Oświetlenie Led

Wszystko dobrze doświetlone, przez co nie umknie Ci już żaden produkt, choćby był schowany gdzieś głębiej, na jednej z wielu funkcjonalnych półek i szuflad. Oświetlenie Led gwarantuje nie tylko dobrą widoczność, ale też niższe rachunki za prąd.

Efektywne chłodzenie

Funkcja No Frost to już nic nowego w urządzeniu tej klasy, ale Power Cool i Power Freeze nie są tak często spotykane. 

Power Freeze przyda Ci się mrożąc większe ilości jedzenia, a Power Cool przyspieszy chłodzenie napojów, które trzeba przygotować na wieczorną imprezę. 

Równomierne chłodzenie dba o dostateczny chłodek na każdej półce i szufladzie. Nie zapominaj o metalowym panelu chłodzącym, który chłodzi wnętrze podczas otwierania drzwi. Dzięki temu się nie ociepli nawet wtedy, gdy dłużej zastanawiasz się na jaki produkt akurat masz ochotę.

3. Miejsce LG GBB72MCDGN

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 203 x 59,5 x 68,2 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 277 l / 107 l
Roczne zużycie energii: 215 kWh = 165,55 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • cicha praca
 • ładna prezencja
 • pojemna
 • głębokie półki w zamrażalniku
 • alarm niedomkniętych drzwi
 • składana półka

Minusy

 • brak

Chcesz sterować ustawieniami lodówki w sposób zdalny, poprzez własny smartfon? Wybierz LG GBB72MCDGN, bo głównie tym wyróżnia się ten model wśród innych, podobnych cenowo sprzętów dostępnych na rynku. 

Dużą jej zaletą jest też możliwość ustawienia urządzenia blisko ściany, bo dzięki licowanym drzwiom i tak swobodnie się je otwiera. Nie będziesz więc ograniczony koniecznością wyboru dla niej specjalnego miejsca.

Ergonomiczne wnętrze

Szklane półki i wiele funkcjonalnych szuflad to jedne z ważniejszych cech dobrej lodówki. Półka na butelki pozwala wygodnie ułożyć napoje, ale nie zostało to tak dobrze rozwiązane, jak w przypadku lodówek Samsung. 

Tamte są płaskie, więc można ich używać bardziej uniwersalnie. Klienci jednak najbardziej chwalą składaną półkę, bo bez problemu w lodówce zmieści się nawet tort.

Pełny No Frost

No Frost to już nic wielkiego w tak zaawansowanym sprzęcie, jak LG GBB72MCDGN. Podobnie jak precyzyjne chłodzenie wnętrza, które nie pozwoli na jego szybkie ocieplanie. 

Zaletą jest tu na pewno możliwość dopasowania wilgotności jednej z szuflad FRESHBalancer. Ucieszysz się, gdy wyjmiesz owoce i warzywa, które są dłużej świeże i chrupkie.

Nowoczesna sprężarka

Lodówka jest wyposażona w silnik inwerterowy, który zapewni Ci co najmniej dwie zalety: cichą pracę i dłuższą żywotność. Warto więc szukać teraz już tylko takich nowoczesnych rozwiązań.

Minimalistyczny wygląd

Jeśli lubisz prosty wygląd, ale wciąż bardzo efektowny, to LG GBB72MCDGN się tu doskonale spisuje. Matowa powierzchnia i czarne wykończenie to coś na miarę nowocześnie urządzonych kuchni.

4. Miejsce LG GBB72PZVGN

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 203 x 59,5 x 68,2 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 277 l / 107 l
Roczne zużycie energii: 215 kWh = 165,55 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • składana półka
 • solidne wykonanie
 • niskie zużycie energii
 • cicha praca
 • funkcjonalne rozłożenie półek i szuflad

Minusy

 • stosunkowo wysoka cena

Czy lodówka to tylko przechowywanie żywności w zimnym otoczeniu? No nie, bo jeszcze trzeba wiedzieć jak dobrze to robić. No i wydaje się, że producent LG wie, bo liniowa sprężarka LG daje gwarancję równomiernego chłodzenia przez 24 godziny. 

Co to dla Ciebie oznacza? Zawsze świeże produkty, chrupiące i soczyste owoce lub warzywa.

Ładna prezencja

Na pewno dopasujesz tę lodówkę do każdej kuchni, bo ma uniwersalny wygląd i ponadczasowy szary kolor. Nie ma więc znaczenia jakiego koloru posiadasz meble kuchenne – będzie świetnie współgrać z każdym wnętrzem i stylem.

Szybkie zamrażanie

Wkładasz świeże owoce do zamrażalnika, uruchamiasz funkcję szybkiego chłodzenia i w bardzo krótkim czasie masz je dobrze zamrożone. Nie tracą nic ze swoich wartości, wyglądu i smaku.

Przestronna i pojemna

Funkcjonalne szuflady pomieszczą różne produkty, w zależności od ich rodzaju. Pamiętaj tylko, aby wkładać je w odpowiednie przegródki, bo wtedy masz szansę cieszyć się ich świeżością przez długi czas. 

Możesz też samodzielnie regulować poziom wilgotności.

5. Miejsce Samsung RB38T675DS9

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 203 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 276 l / 114 l
Roczne zużycie energii: 211 kWh = 162.47 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • dobra jakość materiałów
 • mocne szuflady i półki
 • duża pojemność
 • równomierne chłodzenie
 • ładny wygląd

Minusy

 • wysoka cena

Marzysz o jeszcze bardziej pojemnej lodówce, która nie zajmie jednak więcej miejsca, niż standardowa? Samsung Space Max to dodatkowe 390 litrów. W chłodziarce masz do dyspozycji 276 l, a w zamrażalniku 114 l i to bez żadnych zmian w bryle urządzenia. 

Z łatwością da się to przeliczyć na produkty spożywcze, które tam bez problemu zmieścisz. To aż 18 kartonów mleka lub dwie zgrzewki wody. Inaczej będzie to wiele garnków lub nawet duży szybkowar.

Nowoczesna izolacja ścianek

Uzyskanie tak dużej pojemności bez zmiany wielkości lodówki było możliwe tylko dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Samsung prześcignął w tym samego siebie, bo zastosował nowy panel próżniowy z włókna szklanego, który zmniejsza przenikanie ciepła aż do 25%. Sama grubość ścianek została bez zmian.

Jest cicha i bardzo oszczędna

Cicha praca to zasługa nowoczesnej sprężarki i jest to bardzo doceniane przez klientów. Podobnie jak mały pobór mocy, co staje się dziś na wagę złota i jej klasa energetyczna jest dobra.

Wygodne przechowywanie

Pojemna lodówka, to jeszcze nie wszystko, bo liczy się przecież funkcjonalność półek i szuflad. Samsung rzeczywiście może się tym pochwalić. 

Tutaj flagowym pomysłem jest na pewno nowa półka na wino. Jest płaska, więc nie tylko położysz na niej butelki, ale też inne produkty. Wykorzystasz ją w dowolny sposób. 

W pojemnikach na drzwiach zapakujesz 2-litrowe butelki, bo nic ich nie blokuje. Jednym słowem, w lodówce zmieścisz wszystko to, co będzie konieczne, bez względu na kształt czy rozmiar. 

Szuflady mają kolor niebieski i delikatne srebrne zdobienia, co jeszcze dodaje efektywności.

Chłodzenie takie, jak być powinno

Pewnie nic Cię tu nie zaskoczy, bo lodówka ta ma nowe rozwiązania, ale spotykane też w innych modelach. Możesz liczyć na pełny No Frost, szufladę Humidity Fresh, która zapewnia lepszą wilgotność dla przechowywania warzyw czy owoców. 

Będziesz też mógł skorzystać z funkcji szybkiego mrożenia i chłodzenia, a nad wszystkim czuwa opcja równomiernego chłodzenia. Ona nie pozwoli zimnu wydostać się ze środka, nawet przy częstym otwieraniu drzwi.

Stylowe wzornictwo

Kolor lodówki ma dla Ciebie znaczenie? Inox, czyli lśniąca stal nierdzewna na pewno wpadnie w Twoje gusta. Efektowny wyświetlacz, płaskie drzwi czy subtelne uchwyty – te elementy dopełnią reszty.

6. Miejsce Samsung RB38T605CWW

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 203 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 276 l / 114 l
Roczne zużycie energii: 169 kWh = 130,13 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • cicha praca
 • duża pojemność
 • ładny wygląd
 • efektywne chłodzenie

Minusy

 • wysoka cena

Czym różni się model Samsung RB38T605CWW od poprzedniego, prezentowanego w tym rankingu? Jest niewiele różnic. 

Pojemność będzie tu tak samo duża, ze względu na opcję Space Max, czyli zwiększenie pojemności urządzenia do 390 litrów, ze względu na zastosowanie cienkich ścianek. Będziesz mógł tu jednak liczyć na niższe zużycie prądu, ponieważ jej klasa energetyczna jest lepsza.

Ta lodówka z dużym zamrażalnikiem jest według mnie wzorem pojemności przy swoich wymiarach.

Chłodzenie jest najważniejsze

Komora Zero Optimal Fresh+ dzieli szufladę na dwie strefy chłodzenia, do której włożysz różne produkty i będziesz je przechowywać nawet dwa razy dłużej. 

Szuflada z kontrolą wilgotności, czyli Humidity Fresh+ to najlepszy poziom wilgotności dla warzyw (80%) lub dla owoców (70%). 

Technologia No Frost, równomierne chłodzenie i szybkie zamrażanie żywności, to już dobrze Ci znane opcje, z których też pewnie chętnie tu skorzystasz.

Minimalistyczny wygląd

Płaskie drzwi czy też wewnętrzny panel sterowania z niebieskim podświetleniem to elementy, które na pewno zwrócą Twoją uwagę. Nie wspominając już o szufladach i półkach o ciekawie dobranych kolorach. 

Warto postawić na taką jakość i elegancję, nawet jeśli jest to tylko lodówka.

Funkcjonalne wnętrze

Pakowność lodówki to kolejna z najważniejszych jej cech, a na to też nie będziesz musiał narzekać. Szczególnie, jeśli do dyspozycji masz płaską półkę na wino. 

Nawet jeśli nie doświadczysz tu składanych półek, to i tak zmieścisz w jej wnętrzu duże garnki i brytfanny.

7. Miejsce LG GBP31DSLZN

LG GBP31DSLZN

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 186 x 59,5 x 67,5 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 234 l / 107 l
Roczne zużycie energii: 254 kWh = 154 zł rocznie
Poziom hałasu: 36 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • energooszczędna
 • doskonałe chłodzenie
 • cicha praca
 • duża pojemność

Minusy

 • brak

Pełny No Frost i stała wentylacja lodówki sprawia, że wilgoć trafia do pojemnika, z którego później wyparowuje. Nie ma więc mowy o gromadzeniu się szronu czy lodu, a Ty nie musisz jej samodzielnie odmrażać.

Duża pojemność

Porównując ten model do konkurencji, szybko wpada w oko jego duża pojemność. 234 litry w chłodziarce i 107 litrów w zamrażarce to imponujące liczby, biorąc pod uwagę wymiary urządzenia. 

Na dole chłodziarki znajduje się szuflada Fresh Zone a powyżej niej pojemne szklane półki.

Jednolita temperatura – funkcja Multi Airflow

Zachowanie tej samej temperatury w lodówce znacznie usprawnia korzystanie z niej na co dzień. 

Funkcja Multi Airflow odpowiedzialna jest za równomierne chłodzenie produktów. Nie trzeba się więc zastanawiać, które miejsce będzie najodpowiedniejsze do określonego typu produktów.

Komora świeżości

Lodówka LG ma jednak szufladę, w której produkty będą zachowywały swoją świeżość i dłuższy termin do spożycia. Możesz się więc cieszyć ich lepszym smakiem, zapachem i naturalną konsystencją.

System Zero Clearance

Lodówkę wolnostojącą można postawić bezpośrednio przy ścianie, ponieważ drzwi podczas otwierania nie będą wychodziły poza jej obrys.

Funkcja DoorCooling+

Metoda chłodzenia górnych półek znajdujących się na drzwiach lodówki, to właśnie funkcja DoorCooling+. Chłodzenie zaczyna się już w 15 sekund po zamknięciu lodówki, a my możemy mieć zawsze łatwy dostęp do zimnych napojów.

Cicha praca

Dużą zaletą tej lodówki jest jej cicha praca. 36 dB to bardzo dobry wynik i użytkownicy potwierdzają, że nawet w aneksie kuchennym jej dźwięki nie przeszkadzają.

8. Miejsce LG GBB61PZFGN

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 186 x 59,5 x 68,2 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 234 l / 107 l
Roczne zużycie energii: 214 kWh = 164 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • ekonomiczna praca
 • ciche działanie
 • licowane drzwi
 • regulowane półki

Minusy

 • brak półki na butelki
 • brak składanej półki

Jeśli poszukujesz lodówki, którą będziesz mógł postawić w każdym miejscu, to LG GBB61PZFGN jest naprawdę trafionym pomysłem. 

Licowane drzwi nie wychodzą poza obrys urządzenia, dlatego nie będzie im przeszkadzać np. bliskość okna lub ściany. 

Lodówka niestety nie posiada półki na butelki ani składanej półki. Szkoda, bo to odbiera jej trochę funkcjonalności na co dzień.

Pełny No Frost

Nie martw się koniecznością samodzielnego rozmrażania lodówki. Przechowywane w niej produkty nie zachodzą szronem. Wentylowane wnętrze zapewnia odpowiednią wilgotność.

Świeże produkty na dłużej

Specjalna komora świeżości służy do przechowywania takich produktów, jak warzywa i owoce. Zachowają więc swoją chrupkość i dobry smak. Do dyspozycji masz też szufladę Fresh Converter, w której dopasujesz najlepszą temperaturę dla mięsa, ryb czy warzyw.

Regulowane półki

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość samodzielnego regulowania półek, aby dostosować je do własnych potrzeb, czym niektóre lodówki nie mogą się pochwalić.

9. Miejsce Haier HTR3619ENMN

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 190,5 x 59,5 x 65,7 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 234 l / 114 l
Roczne zużycie energii: 265 kWh = 204,05 zł rocznie
Poziom hałasu: 37 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • wydajne chłodzenie
 • wygodny dostęp do zamrażania
 • sterowanie zakresem temperatury w szufladzie
 • nowoczesny wyświetlacz
 • atrakcyjna cena

Minusy

 • mało oszczędna
 • czasami potrafi być nieco głośna

Lodówka Haier to niepowtarzalny model w tej klasie cenowej. Wyróżnia ją przede wszystkim trzydrzwiowa konstrukcja, dość innowacyjna i całkiem praktyczna w użytkowaniu. 

Dostęp do chłodziarki jest standardowy, bo drzwi otwierają się na bok. 

Zamrażalnik jednak składa się z wysuwanych szuflad. Producent zapewnia ich żywotność na 50 000 otwarć i zamknięć. Takie rozwiązanie jest naprawdę wygodne, bo masz lepszy dostęp do mrożonych produktów i łatwiej się je wyjmuje.

Większe zużycie prądu

W tym modelu zużycie prądu to 265 kWh a to oznacza, że będzie generował rachunki za prąd na co najmniej 200 zł rocznie.

Nie jest to mało porównując do innych lodówek więc weź to pod uwagę.

Samodzielnie dobierz temperaturę

W lodówce znajduje się szuflada, w której sam dostosujesz odpowiednią temperaturę do przechowywanych tam produktów w zakresie od -3°C do 5°C. Nie jesteś już skazany na jedną temperaturę w całej komorze.

Czytelny wyświetlacz

Na drzwiach znajdziesz czytelny wyświetlacz. Jest to panel sterowania, za pomocą którego regulujesz wiele funkcji urządzenia.

Estetyczna i wytrzymała

Lodówka jest po prostu ładna. Dobrze prezentuje się w każdej kuchni, ze względu na modną kolorystykę. Jest też bardzo wytrzymała, o czym przekonasz się na własnej skórze. Półki z hartowanego szkła nie rysują się, są odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu.

10. Miejsce Samsung RB34T600ESA

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 185,3 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 230 l / 114 l
Roczne zużycie energii: 254 kWh = 195,58 zł rocznie
Poziom hałasu: 35 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • alarm niedomkniętych drzwi
 • pełny No Frost
 • duża pojemność przy małych gabarytach
 • atrakcyjna cena

Minusy

 • pobór energii mógłby być trochę niższy
 • potrafi być głośniejsza niż wskazuje producent

Samsung RB34T600ESA może się pochwalić atrakcyjną ceną i przede wszystkim dużą pojemnością, przy niewielkich gabarytach sprzętu. To zasługa cienkich ścianek, bez utraty na efektywnej izolacji. Dodatkowe 16 litrów pojemności może robić wrażenie w stosunku do standardowych lodówek.

Większe zużycie prądu

Mimo zapewnień producenta co do izolacji obudowy, ten model zużyje ponad 254 kWh rocznie. To daje przynajmniej 200 zł rocznie na rachunkach za prąd.

Jeśli więc szukasz sprzętu oszczędnego to wybierz któryś z modeli wyżej.

Funkcjonalne wnętrze

Wiele szuflad i półek, a przede wszystkim możliwość ich swobodnego regulowania to jest to, czego trzeba wymagać od lodówki. Wewnątrz lodówki Samsung dorzuca też bonus w postaci wygodnego przechowywania dużych garnków i naczyń, bo właśnie sam je regulujesz.

Alarm niedomkniętych drzwi

Ta funkcja jest przez wszystkich bardzo doceniana, bo ryzyko przypadkowego rozmrożenia produktów spada do zera. Alarm szybko poinformuje Cię, że powinieneś zamknąć drzwi.

Minimalistyczny wygląd

Podczas gdy większość lodówek umieszcza na drzwiach wyświetlacz czy panel sterowania, Samsung postanowił go ukryć. 

Być może nie mamy zbyt wygodnego dostępu do zmiany ustawień, ale niektórzy cenią sobie taki minimalistyczny, surowy wygląd.

11. Miejsce BEKO MCNA366E40DXBN

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 185 x 60 x 65 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 215 l / 109 l
Roczne zużycie energii: 249 kWh = 191.73 zł rocznie
Poziom hałasu: 38 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • dystrybutor wody
 • licowane drzwi
 • pojemna
 • ładnie się prezentuje
 • atrakcyjna cena

Minusy

 • niemałe zużycie prądu
 • potrafi być głośna

Czym wyróżnia się chłodziarko-zamrażarka Beko? Na pewno czymś niespotykanym jest zmieniające się światło w szufladach. W cyklu 24 godzinny będziesz podziwiać aż trzy kolory następujące po sobie, niebieski, zielony i czerwony. 

Skąd ten pomysł i jaki ma cel? Imituje cykl słońca na dłużej zachowując witaminy A i C w przechowywanych warzywach oraz owocach. Na pewno też ładnie to wygląda.

Dystrybutor wody

Bonusem jest możliwość nalewania świeżej wody chłodzonej wprost z lodówki. Jest to szczególnie przydatne w upalne, letnie dni. Co ważne, pojemnik nie zajmuje wiele miejsca i jest prawie niewidoczny.

Idealne dopasowanie

Lodówkę można postawić w ciągu meblowym lub przy samej ścianie, bo licowane drzwi nie potrzebują dodatkowego miejsca do ich pełnego otwarcia. 

Szuflady nie są blokowane, a Ty oszczędzasz każdy centymetr kuchennej przestrzeni. Dbasz przy tym o wysoką estetykę i perfekcyjne dopasowanie.

Półka na butelki

Chromowana półka na butelki to miły bonus, ale ma ona jednak pewien minus. Jest chromowana i półokrągła, więc nie włożysz tam już nic innego, poza butelką. Szkoda, bo Samsung rozwiązał tę kwestię nieco inaczej. Oddał klientom półkę zupełnie płaską i dzięki temu bardziej funkcjonalną.

Alarm otwartych drzwi

Na pozór mało istotna funkcja, ale pozwala zapobiegać wysokim rachunkom z prąd i rozmrażaniu się żywności w sytuacji niedomkniętych drzwi. Lodówka natychmiast na o tym poinformuje. To naprawdę bardzo wygodne.

Neutralne światło

Oświetlenie Led to już raczej standard, ale trzeba o nim wspomnieć tym bardziej, że daje ono przyjemne i miłe dla oka światło, które nie oślepia.

12. Miejsce Bosch KGN36MLEB

Wymiary (wys./ szer./ gł.): 186 x 60 x 66 cm
Pojemność chłodziarki / zamrażarki: 237 l / 89 l
Roczne zużycie energii: 238 kWh = 183,26 zł rocznie
Poziom hałasu: 39 dB
Bezszronowa (No Frost): tak pełny No Frost

Plusy

 • duża pojemność w stosunku do wielkości urządzenia
 • możliwość zmiany wysokości półek
 • łatwe sterowanie
 • niska cena

Minusy

 • mogłaby mieć więcej półek
 • jest głośna

O ile No Frost nie jest już niczym wyjątkowym w takiej klasy urządzeniach, to superchłodzenie i supermrożenie są całkiem fajnymi funkcjami. 

Superchłodzenie obniża temperaturę przy wkładaniu nowych produktów do chłodziarki, a supermrożenie robi to samo w zamrażalniku. Jednym słowem, lodówka myśli za Ciebie.

Dłuższa świeżość produktów

Dwie szuflady Vital Fresh to dobre miejsce do przechowywania warzyw i owoców. 

Tam nie tracą one wilgotności, pozostają bardzo długo świeże, soczyste i chrupiące. Co ważne, zapachy nie przenikają się.

Perfect fit, czyli idealne dopasowanie

Lodówkę możesz postawić w dowolnie wybrane miejsce, nie tracąc przy tym ani centymetra. Specjalne zawiasy pozwalają na otwarcie drzwi pod kątem 90°, z pełnym dostępem do szuflad. 

Znajdziesz dla niej miejsce przy ścianie lub w ciągu kuchennych szaf.

Odpowiednie oświetlenie wnętrza

Oświetlenie Led zapewnia doskonałą widoczność, a dodatkowo nie oślepia zbyt mocnym natężeniem. 

Eksploatacja lodówki jest przy tym niedroga w użytkowaniu, choć musimy się liczyć z większym zużyciem, niż w przypadku innych modeli np. LG czy Samsung.

Wygodny wyświetlacz 

Co ważne, wyświetlacz dotykowy znajduje się na drzwiach lodówki i masz do niego wygodny dostęp.

Możesz osobno kreować temperaturą w chłodziarce i zamrażarce.

Pojemna i ergonomiczna

Bosch wyróżnia się dużą możliwością zmiany wysokości półek, co jest obecnie rzadko spotykane.

Na wyposażeniu znajdziesz 3 półki szklane, 3 półki w drzwiach, 1 szufladę do mięsa i ryb, 1 szufladę z niezależną kontrolą wilgotności. 

Bez problemu zmieścisz w niej wszystko to, co niezbędne. 

Półkę EasyAccess Shelf w zamrażarce wygodnie wysuniesz nawet, jeśli jest obciążona.

W jaki sposób powstaje mój ranking lodówek wolnostojących?

Mój ranking powstaje poprzez starannie przeprowadzone analizy i porównania różnych modeli dostępnych na rynku. W celu stworzenia rzetelnego zestawienia, biorę pod uwagę wiele aspektów, które mogą wpłynąć na efektywność, wygodę użytkowania i ogólną satysfakcję klientów. Przy ocenie lodówek wolnostojących zwracam uwagę m.in. na bezawaryjność, zużycie prądu, pojemność, funkcje dodatkowe, wygląd oraz oczywiście cenę. 

Dokładnie analizuję dostępne opinie klientów, którzy już korzystają z tych urządzeń, ponieważ ich doświadczenia mogą być cennym źródłem informacji. Ponadto, uwzględniam dane techniczne oraz wyniki testów prowadzonych przez niezależnych ekspertów, aby zagwarantować rzetelność i obiektywizm rankingu.

Istotną rolę odgrywa również marka i jakość wykonania lodówki. Przywiązuję dużą wagę do renomowanych producentów, którzy oferują gwarancję oraz dobrej jakości serwis posprzedażowy.

Zazwyczaj wybieram produkty, które mają bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

W ten sposób moje porównanie jest stworzone w oparciu o wiele danych, które mogą pomóc przyszłym nabywcom w dokonaniu świadomego i opłacalnego wyboru najlepszego urządzenia.

Jakie są najlepsze lodówki 2023 roku?

Jakie firmy robią najbardziej wytrzymałe lodówki?

Według National Appliance Repair Report, który jest publikowany przez Puls, najbardziej polecane i niezawodne lodówki (dostępne w Polsce) to Whirlpool, Samsung i LG. Raport ten jest wykonywany na podstawie opinii od ponad 4000 serwisantów w USA. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie ma zbyt wielu lodówek Whirlpool na naszym rynku, które warto polecić.
J.D. Power przedstawia raport, w którym pokazuje, że najlepsza marka lodówek to LG i zaraz za nią Samsung. Te są najwyżej oceniane przez konsumentów.
Te raporty pokazują jakiej firmy kupić lodówkę, gdy bezawaryjność jest najważniejsza.
Sprawdziłem też zagraniczne rankingi takie jak Wirecutter, GoodHouseKeeping oraz USNews. Razem z badaniami ekspertów wziąłem je pod uwagę tworząc ten ranking lodówek.
Więcej o tym pisze mój artykuł najmniej awaryjne lodówki, gdzie opisuję polecane marki lodówek.

Ile lat wytrzymuje lodówka?

Średnia długość życia prawidłowo utrzymanej lodówki wynosi około 14 lat. Oczekiwana żywotność lodówki zależy od tego, jak dobrze jest ona pielęgnowana i od jej konstrukcji. Niektóre modele mogą działać tylko około 10 lat, podczas gdy inne mogą działać nawet do 19 lat.

Ile wydać na nową lodówkę?

Polecam modele w przedziale cenowym 2500 – 3800 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalającą lodówkę. W okolicach 2600 zł można już znaleźć na prawdę dobrze wyposażone urządzenie, które będzie miało przydatne funkcje i nie będzie przeszkadzało swoją głośnością. Test lodówek wolnostojących i opinie ekspertów wskazują, że im droższa lodówka tym lepsza.

Każdy chciałby posiadać lodówkę, która będzie bezawaryjnie działać przez długie lata. Takie właśnie były kiedyś, ale chyba już ich nie doświadczymy. Najmniej awaryjne lodówki to być może te, które sprzedawane są przez wiodących producentów, ale nie jest to żadną zasadą. 

Na pewno, kupując lodówkę znanej firmy będziesz mógł liczyć na serwis w razie usterki. Wiele z nich ma też długą gwarancję na określone podzespoły i to warto brać pod uwagę. 

Polecane lodówki to też takie, które posiadają m.in:

 • pełny No Frost
 • efektywny system chłodzenia
 • licowane drzwi
 • wiele szuflad i półek

Jaką lodówkę kupić?

Jeśli sugerujesz się ceną, to wybierz lodówkę ze średniej półki. Na pewno zmieścisz się w kwocie 2200-2800 zł i będziesz mieć urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania. Takie modele posiadają wiele funkcji przydatnych na co dzień. Zwróć też uwagę na to z jakiej firmy jest lodówka. Więcej piszę w artykule jaką lodówkę wybrać. Tutaj krótko opisuję co mają dobre lodówki:

Sprężarka inwerterowa

Kompresor inwerterowy to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu lodówka dostosowuje się do zapotrzebowania na chłodzenie. Po osiągnięciu danej temperatury będzie pracować z niską mocą oszczędzając energię. Dodatkowo lodówka będzie przy tym bardziej cicha, wydajna i bezawaryjna.

Elektroniczne sterowanie

Sterowanie mechaniczne nie jest tak precyzje, jak elektroniczne. Panel sterowania jest czytelny, estetyczny, przez co lodówka kojarzona jest z bardziej nowoczesną. Można go znaleźć na zewnątrz lub wewnątrz komory.

Duża pojemność

Kiedyś pojemna lodówka musiała mieć większe rozmiary. Dziś lodówki też nie należą do najmniejszych sprzętów i raczej pną się w górę. 

Producenci wpadli jednak na pomysł, aby zyskać kolejne litry pojemności lodówki, konstruując cieńsze ścianki wypełnione specjalną izolacją. Lodówka nie traci więc na wydajności chłodzenia, a zyskuje dodatkowe miejsce.

Cicha praca

Szukając lodówki do aneksu kuchennego z salonem, na pewno postawisz na tę, która będzie pracować ciszej, żeby nie zakłócała odpoczynku. 

Ten niezależny ranking lodówek wskazuje, że większość z nich pracuje z głośnością 35 dB i jest to dobry wynik. 

Raczej nie kupuj takich, które mają powyżej 40 dB, bo już zacznie Ci to zwyczajnie przeszkadzać.

Efektywne chłodzenie

Na skuteczne chłodzenie składa się wiele systemów i funkcji, jak np. wszystkim dobrze znany No Frost. Lodówki pozbawione tej opcji raczej omijaj szerokim łukiem, bo przechowywana żywność będzie zachodzić szronem. 

Równomierne chłodzenie to stabilna temperatura wewnątrz i pozwala utrzymać ją w każdym miejscu komory. 

Szybkie chłodzenie i zamrażanie gwarantuje natychmiastowe obniżenie temperatury dla większej ilości jedzenia. Czasem mamy też do dyspozycji system automatycznego obniżania temperatury, gdy często otwieramy drzwi. 

Dobry rozwiązaniem są też dwa osobne termostaty, bo dzięki temu oddzielnie regulujemy temperaturę chłodziarki i zamrażalnika.

Wyposażenie lodówki

Wiele półek i szuflad to konieczność w tego rodzaju urządzeniach, bo lodówka ma być przede wszystkim praktyczna. 

I tutaj warto zwrócić uwagę na specjalne szuflady z regulacją wilgotności, co stwarza idealne warunki do przechowywania warzyw i owoców. Dłużej pozostają świeże, chrupkie i soczyste. 

Komora Zero, mająca niższą temperaturę, może posłużyć do przechowywania mięsa, wędlin czy serów. 

W moim domu sprawdzają się specjalne schowki do jajek czy butelek. Ale najbardziej praktycznym pomysłem jest składana półka, bo daje szansę schowania większych garnków czy całego tortu.

Dodatkowe funkcje

Dobrym dodatkiem jest alarm niedomkniętych drzwi. Pozwala to uniknąć ryzyka rozmrożenia produktów spożywczych. 

Klienci chwalą sobie też system cichego domykania, bo ułatwia codzienne użytkowanie. 

Jaka lodówka będzie najlepsza?

Stwierdzam że taka która nie stwarza problemów no i pobiera najmniej prądu, bo to przecież sprzęt, który musi działać cały czas. Stawiam więc na zużycie nieprzekraczające 200 kWh rocznie, a w tym królują Samsungi i niektóre modele LG. To są prawdopodobnie najlepsze lodówki i jeśli zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać to te zbierają bardzo dobre opinie użytkowników.

Świetnym rozwiązaniem są oczywiście licowane drzwi, bo lodówka nie potrzebuje zachowania odstępu od ściany i ładnie się prezentuje w ciągu meblowym. 

Minimalistyczny wygląd czy kolor, to już kwestie estetyki i każdy wybiera co lubi. Mam nadzieję, że ten ranking lodówek wolnostojących podpowie, na które urządzenie warto postawić. 

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej