Ranking lodówek 2020

Dobra lodówka pozwala dłużej zachować świeżą żywność i działa bezawaryjnie przez wiele lat. Ale ilość modeli w sklepach jest tak duża, że nie jest łatwo zdecydować się którą wybrać. Trzeba wziąć pod uwagę cenę, pojemność, klasę energetyczną, poziom hałasu itd.

Jak wybrać najlepszą lodówkę z oferty dostępnej na rynku? Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę podczas zakupu nowej lodówki? Czym różnią się droższe sprzęty od tańszych?

Aby ułatwić podjęcie decyzji, wybraliśmy do rankingu kilkanaście bardzo dobrych lodówek, które są podzielone na wolnostojące i do zabudowy a posegregowane według ceny, od najtańszych.

Lodówki wolnostojące

 ModelKlasa energetycznaPoziom hałasuPojemność chłodziarki / zamrażarkiNo Frost 
Electrolux EJ2302AOW2A++40 dB184l/44lNieZobacz w sklepie
BOSCH KGV33VW31EA++39 dB192l/94lLow FrostZobacz w sklepie
Bosch KGV36KL32A++39 dB215l/94lLow FrostZobacz w sklepie
Samsung RB29FSRNDSAA+39 dB192l/98lPełny No FrostZobacz w sklepie
Amica FK299.2FTZXAAA++42 dB180l/70lPełny No FrostZobacz w sklepie
Samsung RB29FERNCSSA++39 dB188l/98lPełny No FrostZobacz w sklepie
Samsung RB31FERNCSAA++39 dB206l/98lPełny No FrostZobacz w sklepie
Samsung RB31FDRNDSAA+39 dB210l/98lPełny No FrostZobacz w sklepie

Lodówki pod zabudowę

 ModelKlasa energetycznaPoziom hałasuPojemność chłodziarki / zamrażarkiNo Frost 
Bosch KIV34X20A+40 dB199l/68lNieZobacz w sklepie
Electrolux ENN2801BOWA+36 dB196l/72lNieZobacz w sklepie

Przy wyborze lodówki, duże znaczenie ma cena i rodzaj urządzenia. Modele wolnostojące mają zwykle większą pojemność i lepsze wyposażenie, które wpływa na wygodę użytkowania.

Lodówki do zabudowy mają podobne wymiary, zazwyczaj około 177 cm wysokości, 54 cm szerokości i 54 cm głębokości. Za to wolnostojące różnią się między sobą dość znacznie, wysokość tych które wybraliśmy, zaczyna się od 140 cm, a kończy na 203 cm.

Ten ranking lodówek uwzględnia także sprzęty o niskim poziomie głośności. Przykładem może być cicha lodówka do zabudowy Electrolux ENN2801BOW, która wytwarza hałas na poziomie 36dB.

Lodówki wolnostojące ranking

Electrolux EJ2302AOW2

Electrolux EJ2302AOW2

Ta lodówka wolnostojąca o wysokości 140,4 cm może spodobać się osobom, które szukają energooszczędnego sprzętu w przystępnej cenie. Prezentowany model posiada klasę energetyczną A++, dzięki czemu zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, a przy tym pozytywnie wpłyniesz na środowisko. Urządzenie jest najmniejszą propozycją w naszym rankingu, mimo to ma całkiem niezłą pojemność chłodziarki – 184 litry, za to ze sporo mniejszą zamrażarką – 44 litry. Dzięki temu będzie dobrym wyborem dla trzyosobowej rodziny bądź osób starszych. Tego typu lodówka charakteryzuje się też kompaktowym rozmiarem, przez co zmieści się niemal w każdej kuchni. Warto pamiętać, że ten model ma umieszczoną zamrażarkę na górze a chłodziarkę na dole.

Lodówka Electrolux EJ2302AOW2, według producenta emituje 40dB podczas pracy, dlatego nie powinna zakłócać spokoju domowników. Wewnątrz użytkownik znajdzie szufladę na warzywa i owoce oraz półki szklane, które ułatwią zachowanie porządku w lodówce. Natomiast w razie wystąpienia awarii sprzętu lub braku zasilania, sprzęt chłodniczy będzie w stanie utrzymać temperaturę nawet do 19 godzin.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Kompaktowe rozmiary
 • Energooszczędna
 • Przystępna cena

– Minusy

 • Brak dodatkowych funkcji
 • Brak systemu No Frost

Bosch KGV33VW31E

BOSCH KGV33VW31E

Lodówka BOSCH KGV33VW31E o wysokości 176 cm i szerokości 60 cm, ma pojemność chłodziarki 192 litry, a zamrażarki 94 litry, dzięki czemu zmieścimy w niej dużo produktów. W ciągu doby lodówki-zamrażarka jest w stanie zamrozić 7kg świeżych produktów, a gdy zabraknie prądu lub wystąpi awaria, ma zdolność przechowywania do 23 godziny.

W tej lodówce zastosowano wiele przydatnych rozwiązań. Jedną z nich jest funkcja LowFrost, która odpowiada za zmniejszenie wilgotności wewnątrz sprzętu chłodniczego i ograniczenie tworzenia się warstwy lodu. Dzięki temu prezentowany model nie będzie wymagał zbyt częstego rozmrażania. Równie przydatna jest opcja SuperFreezing, która pozwala na szybkie zamrożenie nowych produktów. Funkcja ta szczególnie przyda się w okresie letnim, gdy konieczne będzie szybkie schłodzenie produktów czy przygotowanie lodów. Klasa energetyczna A++ jest potwierdzeniem tego, że sprzęt pobiera małą ilość energii – roczny pobór prądu to około 219 kWh. Dużym atutem lodówki wolnostojącej Bosch jest jej cicha praca. Urządzenie emituje hałas na poziomie 39 dB, dlatego nie powinna przeszkadzać domowników.

Chłodziarka została zaopatrzona w 4 szklane półki, które dają możliwość posegregowania produktów tak, aby można je było później szybko znaleźć. Szuflada VitaFresh, dzięki regulacji wilgotności, pozwala owocom i warzywom pozostać świeżymi na dłużej. Na drzwiach znajdują się trzy półki a w jednej jest pojemnik na jajka.

Komorę zamrażarki podzielono na 3 szuflady, w tym jedną BigBox, o dużej pojemności w razie potrzeby mrożenia dużych ilości żywności. Wszystkie szuflady można łatwo wyjąć a dzięki temu, że są przezroczyste można sprawdzić, co się w nich znajduje bez ich wysuwania.

+ Plusy

 • Cicha
 • Pojemność
 • Oświetlenie LED
 • Możliwe przełożenie drzwi

– Minusy

 • Brak regulacji temperatury zamrażarki

Bosch KGV36KL32

Bosch KGV36KL32

Bosch KGV36KL32 to funkcjonalna lodówko-zamrażarka, która pomieści dużo żywności. Pojemność chłodziarki wynosi 215 litrów, a zamrażarki 95 litry, jest więc nieco większa niż poprzednie propozycje w naszym rankingu. Klasa energetyczna tego sprzętu to A++, co sprawia, że jest tani w eksploatacji. Energooszczędność urządzenia korzystnie wpłynie nie tylko na Twoje rachunki, ale i środowisko.

W dolnej części chłodziarki znajduje się szuflada VitaFresh z niezależną kontrolą wilgotności na warzywa i owoce, która zapewnia im dłuższą świeżość i pozwala zachować porządek. Dzięki zastosowaniu technologii Low Frost, na ściankach zamrażarki wolniej odkłada się lód czy szron.

Lodówka marki Bosch posiada również elektroniczne sterowanie i oświetlenie LED, które ułatwiają użytkowanie sprzętu. Dużym atutem urządzenia są licowane drzwi, które nie wychodzą poza obrys lodówki, gdy zostają otwarte. Tym sposobem możliwe jest ustawienie lodówki przy ścianie od strony zawiasów, bez obaw o to, że otwarte drzwi utrudnią wysuwanie szuflad.

Komora chłodząca składa się z 4 szklanych półek, które są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. 3 z nich to EasyAccess Shelf, można je wysunąć do 12 cm i łatwiej wkładać/wyciągać produkty. Zamrażarka zawiera natomiast 3 szuflady, które można wygodnie wysuwać, nawet gdy są pełne produktów.

Osoby, które zdecydowały się na zakup lodówki Bosch KGV36KL32 zgodnie przyznają, że jest to dobry produkt w przystępnej cenie. Na dodatek docenili ją za cichą pracę i bezawaryjność.

Wadą urządzenia jest niezbyt dobre rozplanowanie półek na jej drzwiach.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Dużo miejsca na świeżą żywność
 • Wysuwane półki
 • Licowane drzwi

– Minusy

 • Rozplanowanie półek na drzwiach lodówki

Samsung RB29FSRNDSA

Samsung RB29FSRNDSA

Lodówko-zamrażarka charakteryzująca się nowoczesnym wyglądem i solidnym wykonaniem. Zastosowano w niej kompresor Digital Inverter, możemy więc spodziewać się niezawodnej pracy przed dłuższy czas oraz dość niskiego zużycia energii (klasa energetyczna A+).

Prezentowany model wykorzystuje technologię NoFrost, która zapewnia dłuższą świeżość przechowywanych produktów. Dzięki regulacji wilgoci i natychmiastowemu usuwaniu ciepłego powietrza w komorach sprzętu chłodniczego nie gromadzi się trudny do usunięcia lód czy szron. Sprzęt wyposażono również w system Multi Flow, który zapewnia zachowanie równomiernej temperatury w każdym zakamarku lodówki. Dzięki temu możesz układać artykuły spożywcze w dowolnym miejscu, bez ryzyka utraty ich walorów odżywczych.

Na dole części chłodzącej znajduje się pojemnik do przechowywania warzyw i owoców, wyżej są półki wykonane z bezpiecznego dla żywności szkła a jedna z nich Easy Slide, pozwala na jej wysunięcie i dostanie się do produktów znajdujących z tyłu.

W tej lodówce nie brakuje również energooszczędnego oświetlenia LED, które nie emituje ciepła, dlatego sprzęt Samsung nie pobiera dodatkowej energii, aby utrzymać stałą temperaturę chłodzenia. Jeśli co jakiś czas wyjeżdżasz na dłuższy pobyt poza domem, przyda Ci się też opcja Wakacje. Ten tryb pracy jest odpowiedzialny za zmniejszenie poboru mocy komory chłodzącej w trakcie Twojej nieobecności w domu. W chłodziarce jest utrzymywana temperatura 12 stopni Celsjusza, dzięki czemu w jej wnętrzu nie powstaje nieprzyjemny zapach. Takie rozwiązanie przekłada się na niższy pobór energii elektrycznej, eliminując konieczność całkowitego wyłączenia lodówko-zamrażarki.

Zaletą urządzenia jest wbudowany alarm niedomkniętych drzwi.

+ Plusy

 • Pojemność
 • Alarm niedomkniętych drzwi
 • Funkcja NoFrost
 • Oświetlenie LED

– Minusy

 • Według niektórych użytkowników głośno pracuje

Amica FK299.2FTZXAA

Amica FK299.2FTZXAA

Amica FK299.2FTZXAA to popularna lodówka z klasą energetyczną A++  o wysokości 180 cm. Pojemności chłodziarki to 180l a jej zamrażarka ma pojemność 70l więc jest mniejsza w porównaniu do pozostałych lodówek o podobnych wymiarach w naszym rankingu. Samo urządzenie posiada kilka przydatnych funkcji a jedną z nich jest system No Frost, który eliminuje szron i lód, dzięki czemu nie ma konieczności jego rozmrażania.

W górnej części chłodziarki umieszczona jest półka na butelki, następnie znajdują się 3 szklane półki, których wysokość może być zmieniana więc możesz je dopasować w zależności od tego co przechowujesz w środku. Poniżej lodówka posiada pojemnik FreshZone, w którym temperatura jest obniżona do 0-3⁰C i pozwala przechowywać produkty bardziej wymagające jak np. mięso i ryby. Przez to mogą one dłużej zachować swoją świeżość, smak i zapach.

Na samym dole części chłodzącej znajduje się szuflada VitControl Plus, ma ona suwak z regulacją wilgotności i jest przeznaczona do przechowywania owoców lub warzyw. Na jej spodzie znajduje się perforowana taca zapobiegającą przywieraniu produktów do dna.

Na drzwiach zamontowane są 3 półki z czego jedna przyda się do przechowywania wyższych butelek a w innej znajdziemy pojemnik na jajka.

W zamrażarce producent zastosował 3 przezroczyste szuflady, więc można łatwiej zobaczyć co w nich jest bez potrzeby wysuwania.

Głośność tej lodówki to 42 dB i oznacza, że jest ona najgłośniejszą lodówką w naszym rankingu.

Przydatną funkcją są uniwersalne drzwi, które można przełożyć na drugą stronę. Dzięki temu nie ogranicza Cię to w aranżacji kuchni i możesz wybrać w którą stronę jej drzwi mają się otwierać.

+ Plusy

 • Energooszczędność sprzętu
 • No Frost
 • Szuflady FreshZone i VitControl Plus

– Minusy

 • Głośność
 • Pojemność wnętrza

Samsung RB29FERNCSS

Samsung RB29FERNCSS

Sprzęt ten został wyposażony w strefę CoolSelect, w której można umieścić ryby, mięsa czy warzywa i dzięki temu zachować ich naturalnych zapach. W oddzielnej komorze świeżości dostosujesz temperaturę do rodzaju przechowywanych artykułów spożywczych, co zapobiegnie utracie ich właściwości. Równomierną temperaturę we wnętrzu lodówki zapewnia natomiast system Multiflow. Dzięki niemu świeża żywność jest chłodzona w takim samym stopniu, niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się w chłodziarce.

Tego modelu nie trzeba także rozmrażać. Wszystko dzięki zastosowanej technologii NoFrost, która zapewnia ochronę przed osadzeniem się lodu i szronu na ściankach urządzenia.

Inną wygodną funkcją jest opcja Wakacje, która szczególnie przyda Ci się, gdy będziesz miał w planach dłuższy wyjazd. Korzystając z tego udogodnienia zmniejszysz pobór energii elektrycznej i zapobiegniesz przykrym zapachom, które powstają, gdy sprzęt chłodniczy jest wyłączony.

Producent zadbał również o wygodną obsługę urządzenia. W tym modelu znajdziesz elektroniczny wyświetlacz na drzwiach, za pomocą którego ustawisz temperaturę chłodzenia i mrożenia. Z kolei dodatkowy alarm poinformuje, gdy drzwi lodówki zostaną niedomknięte.

Użytkownicy docenili lodówko-zamrażarkę Samsung za jej elegancki wygląd i funkcjonalność. Sprzęt o klasie energetycznej A++ wyposażony jest w energooszczędny kompresor Digital Inverter.

Chłodziarka posiada we wnętrzu 2 szuflady a na drzwiach dużą półkę, która pozwala na swobodne przechowywanie napojów. Wysuwana półka Easy Slide ułatwi natomiast dostęp do artykułów spożywczych. Atutem wnętrza jest też oświetlenie LED, które daje jasne światło.

+ Plusy

 • Strefa CoolSelect
 • No Frost
 • Oświetlenie LED
 • Pojemność
 • Wygodna obsługa

– Minusy

 • Cena

Samsung RB31FERNCSA

Samsung RB31FERNCSA

Samsung RB31FERNCSA to lodówka o wysokości 185 cm i sporej pojemności chłodziarki 206l i zamrażarki 98l. Urządzenie w klasie energetycznej A++ generuje poziom hałasu 39 dB podczas pracy, dzięki temu nie powinno przeszkadzać.

Produkt został wyposażony w funkcję CoolSelect, która umożliwia wybór optymalnej temperatury dla przechowywanych warzyw czy mięs. Atutem tego modelu jest także technologia NoFrost, która zapobiega tworzeniu się lodu i szronu na ściankach. Dzięki tej opcji nie będziesz musiał tracić czasu na rozmrażanie lodówki. Z kolei system MultiFlow odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury w lodówko-zamrażarce, zapewniając dłuższą świeżość żywności.

W tej lodówce Samsung zastosowano kompresor Digital Inverter, który zmniejsza głośność pracy sprzętu, jednocześnie ograniczając zużycie prądu.

We wnętrzu urządzenia można znaleźć jasne oświetlenie LED, dzięki któremu wszystkie artykuły spożywcze będą dobrze widoczne. Warto dodać, że użytkownik ma możliwość wyboru, po której stronie będą zamontowane zawiasy drzwi.

W celu lepszego gospodarowania przestrzenią wewnątrz lodówki, producent wyposażył ją w funkcjonalne półki ze szkła hartowanego, które są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jedna z półek to Easy Slide, czyli można ją wysuwać dla wygody. W chłodziarce znajdują się 2 szuflady, natomiast w zamrażarce znajdziemy 3 szuflady.

Na drzwiach znajdziemy elektroniczny wyświetlacz z możliwością zmiany ustawień, włączania funkcji Wakacje i innych.

+ Plusy

 • Technologia NoFrost
 • Strefa CoolSelect
 • Duża pojemność
 • Funkcja Wakacje
 • Regulacja temperatury chłodziarki i zamrażarki

– Minusy

 • Przełożenie drzwi wymaga dodatkowej opłaty

Samsung RB31FDRNDSA

Samsung RB31FDRNDSA

Lodówka wolnostojąca Samsung RB31FDRNDSA jest wyposażona w dystrybutor wody, który zapewnia łatwy dostęp do schłodzonej wody bez konieczności otwierania lodówko-zamrażarki. Takie rozwiązanie szczególnie przyda się w letnie dni a dodatkowo sam pojemnik na wodę można w razie potrzeby łatwo wyciągnąć.

Na drzwiach lodówki oprócz dystrybutora, znajdziemy również elektroniczne sterowanie, na którym ustawimy temperaturę chłodziarki i zamrażarki, oraz możemy włączyć funkcję Wakacje. Tryb wakacyjny pozwala oszczędzić energię elektryczną podczas urlopu. Funkcja ta zmniejsza temperaturę w komorze chłodzącej do 12 stopni Celsjusza.

Co więcej, lodówka Samsung posiada kompresor Digital Inverter, na który firma daje 10 lat gwarancji.

Dodatkowo urządzenie posiada funkcję Multi Flow, która odpowiada za równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza w lodówce, co wpływa na przedłużenie świeżości artykułów spożywczych.

Sprzęt nie wymaga rozmrażania dzięki technologii No Frost. System sprawia, że w lodówce nie pojawia się szron ani lód.

Opisywana lodówko-zamrażarka ma sporą pojemność chłodziarki – 210l oraz zamrażarki – 98l i jest w stanie pomieścić wiele produktów żywnościowych i umożliwia ich odpowiednie posegregowanie. W komorze chłodzącej można znaleźć szufladę i pojemne półki, a jedna z nich to Easy Slide pozwalająca na jej wysuwanie. W zamrażarce znajdują się przezroczyste szuflady, więc można szybko zorientować się co w nich jest.

Przydatną funkcją urządzenia jest alarm niedomkniętych drzwi.

+ Plusy

 • Dystrybutor wody
 • Cicho pracuje
 • Pojemna
 • No Frost
 • Oświetlenie LED

– Minusy

 • Mały pojemnik na jaja
 • Podatny na zarysowania wyświetlacz

Lodówki pod zabudowę ranking

Bosch KIV34X20

Bosch KIV34X20

Bosch KIV34X20 to lodówka do zabudowy w klasie energetycznej A+. Pojemność użytkowa chłodziarki wynosi 199 litrów, a zamrażarki – 68 litrów. To sprawia, że może być dobrym wyborem nawet dla pięcioosobowej rodziny. Wnętrze komory chłodzącej tworzy 5 szklanych półek (4 z nich mają regulowaną wysokość), szuflada MultiBox z falowanym dnem (chroniąca owoce i warzywa) i 4 półki umieszczone na drzwiach lodówki, na których zmieszczą się wysokie butelki lub kartony.

Zamrażarka posiada 3 przezroczyste szuflady, ułatwiające przegląd zawartości i jej zdolność zamrażania to 3 kg w ciągu 24 godziny.

Podobnie jak model wcześniejszy, urządzenie Bosch wyposażono w system automatycznego odszraniania w chłodziarce. Dzięki niemu lodówka skrapla szron w wodę, która jest odprowadzana na zewnątrz. Dlatego prezentowany sprzęt rzadziej wymaga mycia.

Jest to dość prosty model z podstawową ilością funkcji a jego temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła wewnątrz. Jeśli chodzi o głośność to klienci różnie ją oceniają, według jednych, jest bardzo cicha, a inni piszą że jest średnio głośna. Generalnie lodówka jest dobrze oceniana a z jej zabudową nie ma problemów, dużym udogodnieniem jest możliwość obustronnego montażu drzwi.

+ Plusy

 • Pojemność
 • Możliwość obustronnego montażu drzwi lodówki
 • Funkcjonalna przestrzeń
 • System automatycznego odszraniania

– Minusy

 • Możliwe skraplanie się wody na tylnej ściance lodówki
 • Mały pojemnik na jaja

Electrolux ENN2801BOW

Electrolux ENN2801BOW

Electrolux ENN2801BOW to produkt dla osób, które mają w planach zakup lodówki do zabudowy w rozsądnej cenie. Jest to najcichszy model w naszym rankingu lodówek. Sprzęt produkuje hałas na poziomie 36dB. Urządzenie posiada chłodziarkę o pojemności 196 litrów i zamrażarkę 72 litry, która jest umieszczona w dolnej części i może zamrozić 4kg świeżej żywności w ciągu doby.

Wewnątrz komory chłodzącej umieszczono kilka półek szklanych i 2 szuflady z niezależną kontrolą wilgotności, które przedłużą świeżość przechowywanych warzyw i owoców. Same półki w chłodziarce można rozplanować według własnych potrzeb. Za to w zamrażalniku znajdziesz trzy przezroczyste szuflady z praktycznymi uchwytami do szybkiego przenoszenia.

Lodówka ma klasę energetyczną A+ i automatyczne odszranianie chłodziarki. Temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła we wnętrzu.

Atutem jest też oświetlenie LED, które zapewnia jasne światło w każdym miejscu komory chłodzącej, a przy tym zużywa trochę mniej prądu. Dodatkowo lodówko-zamrażarka Electrolux posiada możliwość obustronnego montażu drzwi.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Duża pojemność
 • Oświetlenie LED
 • Wygodne rozmieszczanie półek i szuflad

– Minusy

 • Skraplanie się wody na tylnej ściance lodówki
 • Brak dodatkowych funkcji

Jakie są najlepsze lodówki?

Podczas zakupu lodówki najczęściej zwracamy uwagę na wygląd i cenę. Niestety biorąc pod uwagę tylko te elementy, możemy dokonać złego wyboru sprzętu, który wpłynie na komfort użytkowania. Aby temu zapobiec, lepiej sprawdzić też inne parametry przed nabyciem sprzętu. Jednym z nich jest klasa energetyczna urządzenia. Jest to ważna cecha, ponieważ lodówka jest jednym ze sprzętów domowych, które działają bez przerwy. Dlatego najlepszym wyborem będą lodówko-zamrażarki o klasie energetycznej A+, A++ i A+++. Jednak wyższa klasa energetyczna często ma też wyższą cenę.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest poziom hałasu, jaki generuje lodówka. Niektóre modele mogą głośno pracować. Najbardziej wskazana jest głośność nie wyższa niż 39 dB. Im niższa wartość, tym cichsza praca lodówki.

Kierunek otwierania drzwi lodówki jest ważny już na etapie urządzania kuchni. Ma on na celu zapewnienie wygody użytkowania i umożliwienie swobodnego dostępu do wnętrza. Większość sprzętów agd jest dostępna z drzwiami otwieranymi w prawą stronę. Niektórzy producenci dają jednak możliwość zmiany kierunku otwierania lodówki. Tę opcję szczególnie docenią osoby, które lubią częste przemeblowania lub mają w planach przeprowadzkę.

Dodatkowe funkcje dobrych lodówek

Warto zastanowić się nad urządzeniem wyposażonym w system No Frost, który zapobiega gromadzeniu się szronu i lodu we wnętrzu. Przez to nie wymaga rozmrażania i pozostaje czystsze.

Pomocny, nie tylko dla osób zapominalskich, będzie także alarm otwartych drzwi. W przypadku, gdy nie zamkniemy drzwi lodówko-zamrażarki, po krótkim czasie uruchamia się sygnał dźwiękowy. Dzięki temu możemy zapobiec zepsuciu się żywności i oszczędzić energię.

Często pomijanym parametrem przy zakupie lodówki jest utrzymanie temperatury bez zasilania. Określa on czas, przez który urządzenie utrzyma żywność w niezmienionym stanem w razie braku zasilania lub wystąpienia awarii sprzętu. Im wyższa zdolność utrzymania temperatury, tym więcej czasu upłynie, nim dojdzie do rozmrożenia przechowywanych produktów. Wartości te bardzo się różnią w zależności od ceny urządzenia. Zazwyczaj wynoszą kilkanaście godzin.

Jaką lodówkę kupić, wolnostojącą czy do zabudowy?

Przed zakupem odpowiedniego modelu, oprócz parametrów technicznych, warto zastanowić się, czy ma to być sprzęt wolnostojący czy do zabudowy. Lodówka wolnostojąca będzie dla Ciebie dobrym wyborem, jeśli:

 • Zależy Ci na pojemnym i bogato wyposażonym urządzeniu chłodniczym – modele te są głębsze, oferują lepsze wyposażenie i większą pojemność niż lodówki do zabudowy
 • Masz ograniczony budżet domowy – urządzenia wolnostojące kosztują mniej niż te przeznaczone do zabudowy
 • Nie chcesz wymieniać aktualnych mebli kuchennych
 • Masz małą kuchnię – dużą zaletą modelu wolnostojącego jest możliwość jego umieszczenia w dowolnym miejscu w kuchni. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie można jej ulokować w pobliżu źródła ciepła
 • Nie przeszkadza Ci brak możliwości całkowitego dopasowania urządzenia do zabudowy kuchennej

Lodówka do zabudowy spełni Twoje oczekiwania, jeśli:

 • Zależy Ci na utrzymaniu harmonijnego wystroju wnętrza – modele do zabudowy nie zaburzą ogólnej koncepcji kuchni i tworzą jednolitą całość z resztą zabudowy
 • Nie przeszkadza Ci mniejsza pojemność lodówki – urządzenia do zabudowy mają mniejszą pojemnością niż lodówki wolnostojące o podobnych rozmiarach
 • Masz przestronną kuchnię – zabudowa kuchenna zajmuje więcej miejsca, dlatego trudno jest ją zamontować w małym wnętrzu, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni
 • Masz większy budżet – całkowity zakup z montażem będzie wyższy niż lodówki wolnostojącej

Lodówko-zamrażarka to jedno z najbardziej eksploatowanych urządzeń w każdym domu. Działa ono cały czas, dlatego warto zainwestować w cichy, energooszczędny i solidny produkt, który będzie służył przez długie lata.

Zdecyduj ile możesz wydać na lodówkę i jakiej potrzebujesz. Gdy znasz swoje potrzeby, łatwiej będzie Ci dokonać wyboru, dopasowując konkretny model do siebie.