Temperatura w lodówce

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po zakupie i montażu lodówki, jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Dotyczy to zarówno zamrażalnika, jak i chłodziarki. Nie jest ona zdefiniowana od samego początku, chociaż producent zakłada konkretny jej przedział. To od nas więc będzie zależało, jakie ustawienia przypiszemy naszemu sprzętowi, a w rezultacie, jakie będą optymalne warunki do przechowywania żywności.
Jaka powinna być temperatura chłodziarki?
Pierwszą i podstawową zasadą utrzymania optymalnej temperatury w chłodziarce jest nieprzekraczanie 0°C. Tym właśnie chłodziarka będzie się różnić od zamrażalki. Nie wolno doprowadzać do przemarzania produktów, ale także do zbyt wysokiej temperatury, która wpływa na rozwój bakterii oraz psucie pokarmów.
Najlepiej więc ustawić temperaturę chłodziarki w okolicy 5 °C.
Jaka powinna być temperatura zamrażalki?
W zamrażalniku produkty mają ulegać zamrażaniu, a temperaturą graniczną dla rozpoczęcia procesu marznięcia jest 0°C.
Najczęściej ustawiamy temperaturę zamrażalki w okolicy -18°C.
Takie środowisko pozwala na zachowanie maksymalnej świeżości warzyw, mięsa czy owoców. Co ciekawe, produkty o krótkim terminie przydatności, po włożeniu do zamrażalnika przedłużają swoją żywotność, dlatego nie musimy ich wyrzucać, jeśli np. masło czy mięso pakowane próżniowo zbliżają się do końca daty ważności podanej przez producenta.
Temperatury w różnych miejscach lodówki
Najlepsze lodówki wyposażone w funkcje choćby równomiernego rozprowadzania chłodnego powietrza nie wymagają od użytkownika umiejętnego ich rozkładania w chłodziarce. Mimo to jednak warto wiedzieć, w jakim obszarze lodówki panuje najniższa temperatura, a gdzie jest najcieplej, zanim rozpakujemy wszystkie zakupy. Najwyższa temperatura notowana jest na drzwiach lodówki, dochodzi ona tam nawet do 10°C. Najzimniej zaś jest na dolnej półce, czyli ok 2°C. Im wyżej, tym cieplej. Oto, jaka temperatura panuje w poszczególnych strefach urządzenia:
- półka na drzwiach – do 10°C – tu najczęściej znajdują się dedykowane pojemniki na surowe jajka dołączane w formie plastikowych wytłaczanek. Zwykle przechowujemy tu także wodę mineralną, napoje, ale też sosy, musztardy, keczup czy majonez. Znajdzie się tu również miejsce na masło, aby po wyjęciu z lodówki nie było zbyt zimne i twarde.
- dolna szuflada – ok. 7- 8°C. Tu przechowujemy warzywa oraz owoce. W ten sposób dłużej zachowają świeżość i chrupkość, a dodatkowo nie ulegną zmarznięciu.
- dolna półka – w tym miejscu chłodziarki jest najzimniej. Niektóre lodówki oferują tu możliwość zmniejszenia temperatury nawet do 0°C. Zyskujemy wówczas dodatkową półkę zamrażalnika. W normalnych warunkach panuje tu ok. 2°C. Będzie to więc idealne środowisko dla mięs czy ryb, które wymagają nieco zimniejszego klimatu do przechowywania.
- środkowa półka – jest ona odpowiednia dla nabiału, jak jogurty, kefiry, mleko czy sery, ale także wędliny. Panuje tu ok. 4-5°C.
- górna półka – ok. 7°C – zaraz po miejscu na drzwiach, jest tu najcieplej, a więc półka ta przeznaczona jest dla dżemów, przetworów czy napojów. Znajdą się tu wszystkie produkty z długim okresem ważności.
Co zyskujemy, dzięki prawidłowej temperaturze wewnątrz lodówki?
Przede wszystkim wydłużamy okres przydatności do spożycia. Produkty żywnościowe nie mogą być przechowywane w zbyt ciepłym ani w zbyt chłodnym otoczeniu. Najbardziej optymalna temperatura chłodziarki to ok. 5°C. Jedzenie przechowywane w takim środowisku będzie świeże, aromatyczne i o odpowiedniej konsystencji. Nie ulegnie szybkiemu przeterminowaniu, a my poczynimy sporą oszczędność nie marnując żywności. Zmniejszamy też rachunki za prąd, jeśli podniesiemy nieco temperaturę w lodówce, gdy akurat nie jest intensywnie eksploatowana.
Jakie funkcje pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę lodówki?
Przydatny będzie system No Frost, ponieważ nie dopuszcza się do powstawaniu szronu na ściankach lodówki, a w rezultacie produkty nie przymarzają. Nie ma więc mowy o zbyt dużych wahaniach temperatury. Równomierne chłodzenie wnętrza oraz technologia np. Szósty Zmysł sprawiają, że wnętrze lodówki natychmiast ulega równomiernemu i szybkiemu ochłodzeniu po zamknięciu drzwi lub włożeniu ciepłej potrawy.
Niektóre lodówki są wyposażone w dolną komorę z regulacją temperatury. Można ją ustawić nawet na ok. 0°C dla przechowywana ryb czy świeżego mięsa. Panuje tu niższa temperatura niezależnie od tego, ile stopni będzie w innych komorach.
Dzięki funkcji równomiernego chłodzenia nie ma zaś potrzeby odpowiedniego rozstawiania produktów we wnętrzu urządzenia, ponieważ w każdym miejscu będzie panowała podobna, stała temperatura. Producenci nadają tym funkcjom różne nazwy, jak All-around Cooling w lodówkach firmy Samsung czy Nature Fresh Cooling oraz Multi-Air-Flow w marce LG lub Fresh Sense w Bosch.
Wskazówki dotyczące prawidłowej eksploatacji lodówki
Urządzenia starszego typu, które nie są wyposażone w nowoczesne technologie kontrolujące stałą temperaturę, wymagają odpowiedniej eksploatacji do prawidłowego ich użytkowania. O tym lepiej pamiętać:
- nie wkładaj do lodówki ciepłych produktów,
- szybko zamykaj drzwi lodówki,
- umieść lodówkę z dala od urządzeń generujących ciepło, jak kuchenka czy grzejniki.
Jak eksploatować lodówkę, aby oszczędzić prąd?
Lodówki wyposażone są w ręczne lub elektroniczne pokrętło ustawiania temperatury. Nowoczesne urządzenia można więc bardzo precyzyjnie dostosowywać do naszych potrzeb.
Jeśli przechowujemy w chłodziarko-zamrażalce więcej produktów z dłuższym okresem żywotności, które nie ulegają szybkiemu zepsuciu, to można zwiększyć temperaturę chłodzenia. Im niższa temperatura panująca we wnętrzu urządzenia, tym wyższe rachunki za energię. Warto o tym pamiętać wyjeżdżając na urlop lub chwilo nie korzystając w sposób intensywny ze sprzętu.
Nowoczesne lodówki oferują nam nawet tryb wakacyjny, który polega na zmniejszeniu mocy chłodziarki i utrzymaniu temperatury w okolicach 12°C.
Jak długo można przechowywać produkty w zamrażalniku?
Mrożenie żywności daje nam szerokie możliwości ich długiego przechowywania. Nie wolno jednak mrozić jajek, śmietany, dresingów, sałatek itp. Oto jak wygląda szacunkowy okres mrożenia poszczególnych produktów:
- mięso drobiowe do 3 miesięcy
- mięso mielone do 2 miesięcy
- mięso wieprzowe do 6 miesięcy
- kiełbasa do 6 miesięcy
- ryby od 4 do 6 miesięcy
- owoce ok. 3-4 miesięcy
- warzywa ok. 8-9 miesięcy
- pieczywa i ciasta ok. 3-4 miesięcy
- dania gotowe do 1 miesiąca
- sery do 4 miesięcy