Najlepsze patelnie – Ranking patelni (2023)

Najlepsze patelnie w rankingu

Przeanalizowałem kilkadziesiąt różnych patelni i wybrałem 8 modeli w różnych przedziałach cenowych.

Kierowałem się nie tylko opiniami klientów, ale również wytrzymałością, czy też powłoką z jakiej są zrobione, poniżej przedstawiam mój ranking patelni.

Najlepsza patelnia w rankingu, ma ceramiczną powłokę i świetną rączkę.

Świetna patelnia, ma bardzo dobrą powłokę tytanową, grube dno i jest nieco wyższa niż typowe modele.

Solidna patelnia z dobrą powłoką nieprzywierającą.

Dobra patelnia z powłoką tytanową, jest głęboka, równo się nagrzewa i nie przywiera.

Prosta patelnia w dobrej cenie, jednak trzeba uważać na jej powłokę.

Jedna z najtańszych patelni, która jest warta polecenia.

Tania patelnia z wygodną rączką ale trzeba uważać na jej powłokę.

Dość głęboka patelnia w niezłej cenie ale ma delikatną powłokę.

Ranking patelni

1. Zwieger Obsidian

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: ceramiczna
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: nie

Patelnia Zwieger Obsidian jest świetna i dobrze przemyślana. Jej korpus jest wykonany z odlewanego aluminium.

Ten materiał sprawia, że jej waga jest w sam raz, a więc jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Nawet przez osoby starsze albo po prostu ze słabszymi dłońmi.

W dolnej części ma wbudowany dysk indukcyjny i przez niektórych może być uważana jako najlepsza patelnia na indukcję.

Powłoka wewnętrzna

Wewnętrzna powłoka jest utwardzana ceramicznie i składa się z trzech warstw. Nazywa się Greblon C3+ non stick.

Zgodnie z zapewnieniami producenta działa ona jako warstwa nieprzywierająca, a do tego jest odporna na zarysowania. Wszystko to potwierdzają jej użytkownicy.

Lakier po zewnętrznej stronie

Na zewnątrz produkt Zwieger jest pokryty żaroodpornym lakierem silikonowym. Ma być on odpowiedzią na częsty problem użytkowników patelni, szczególnie na kuchence gazowej, czyli nieestetyczny wygląd.

Nadaje się na wszystkie typy kuchenek

Zgodnie z informacjami producenta, patelnia Obsidian nadaje się do wykorzystania na wszystkich typach kuchenek. To właśnie charakteryzuje dobre patelnie, że można je używać wszędzie.

Postawiono w niej przede wszystkim na dobre rozprowadzenie i utrzymanie ciepła. Dzięki tej właściwości na kuchence można smażyć krócej z równie dobrym efektem.

Świetna rączka

Rączka nie przewodzi ciepła i jest wygodna w użyciu, ponieważ pokryto ją materiałem soft touch. Patelnia może być stosowana aż do temperatury 240 stopni Celsjusza, taką cechę posiadają najlepsze patelnie.

Plusy

 • Bardzo dobra powłoka
 • Estetyczny wygląd
 • Lekka
 • Dość wytrzymała

Minusy

 • Wysoka cena
 • Nie można jej myć w zmywarce

2. Tefal Unlimited

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: tytanowa
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: tak

Tefal Unlimited jest sprawdzoną i dość głęboką patelnią od bardzo znanego producenta.

Jest naprawdę solidnie wykonana i bez problemu nadaje się do codziennego użytkowania. Jest to druga w kolejności najlepsza patelnia na indukcję, nadaje się również na inne rodzaje płyt grzewczych.

Materiał

Jest to patelnia aluminiowa, ale pokryta warstwą tytanu. Tytan ma oczywiście bardzo dużo zalet i należy do grona najbardziej polecanych rodzajów materiałów do wykorzystania w AGD.

W tym przypadku ciekawostką jest fakt, że jest to jedynie warstwa i nie daje jej całkowitej odporności.

Jednak zgodnie z opiniami użytkowników powłoka się sprawdza. Producent twierdzi, że wręcz nie grozi jej starcie na skutek używania metalowych narzędzi.

Zastosowanie

Patelnia Tefal jest zdrowa, ponieważ pozbawiona jest ołowiu, kadmu oraz PFOA, charakteryzują się tym najlepsze patelnie.

Jednocześnie ma dno przewodzące ciepło Thermo Fusion. Dzięki temu błyskawicznie się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Wpływa to na krótszy czas przygotowywania posiłku, a więc także na zdrowie.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość używania tej patelni w piekarniku do temperatury 175 stopni Celsjusza. Pozwala to na zapieczenie na przykład omleta. Wygodny jest także podwyższony rant, który zapobiega chlapaniu.

Plusy

 • Bardzo dobra powłoka
 • Możliwość smażenia bez tłuszczu
 • Można ją myć w zmywarce
 • Można jej używać w piekarniku

Minusy

 • Dość ciężka
 • Wysoka cena

3. Zwieger White Stone

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: granitowa
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: nie

Zwieger White Stone to dobra patelnia na indukcję, wykonana z odlewanego aluminium. Została jednak pokryta trzywarstwową powłoką Greblon C3 GRANITE non-stick. Czy jest to dobry wybór?

Materiał

Połączenie dość lekkiego aluminium i ciężkiej powłoki granitowej daje naprawdę dobry efekt. Uznać ją można za warstwę nieprzywierającą i pokusić się można o próbę smażenia na niej bez użycia jakiegokolwiek tłuszczu.

Granitowy efekt sprawia także, że powierzchnia nie jest gładka, ale chropowata. Dzięki temu potrawy mniej się przypalają.

Korpus został odlany z aluminium die cast, dzięki czemu poprawiono w niej dystrybucję ciepła. To także oszczędność – mniej prądu zużyjesz na przykład do usmażenia kotletów, zajmie to również mniej czasu.

Na zewnątrz użyto żaroodpornego lakieru silikonowego, który w tym modelu zdaje egzamin, ale czy to najlepsza patelnia w tym rankingu? Śmiało może konkurować z innymi.

Zastosowanie

Rączka soft touch nie nagrzewa się, a przy tym jest wygodna. Lekko gumowa powierzchnia sprawia, że nie będzie się ona ślizgała nawet w mokrych dłoniach. To zaleta z uwagi na bezpieczeństwo.

Dobre patelnie na indukcję posiadają dysk indukcyjny, patelnia Zwieger właśnie taki posiada. Gwarantuje to sprawność gotowania, ale co więcej, jest ona przeznaczona do wszystkich rodzajów kuchenek.

Plusy

 • Bardzo dobra jakość powłoki z dodatkiem granitu
 • Estetyczny wygląd
 • Wytrzymałość

Minusy

 • Ciężka
 • Brak możliwości mycia w zmywarce

4. Tefal Excellence

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: tytanowa
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: tak

Czarna patelnia Tefal Excellence jest opisywana jako produkt uniwersalny. Tak jest w rzeczywistości. To częsty wybór wśród osób, które mogą sobie pozwolić na zakup tylko jednego rodzaju patelni.

Dużym jej plusem jest zwiększona głębokość. Pozwala to na gotowanie przeróżnych dań, nawet w większej ilości, za jednym razem.

Materiał

Powłoka Titanium Anti-Scratch jest reklamowana jako całkowicie nieprzywierająca. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od tego, co się smaży i w jaki sposób użytkuje się patelnię.

Ten model pozwala na szorowanie po jej powierzchni. To prawda, że powłoka z dodatkiem tytanu jest zdecydowanie bardziej wytrzymała niż na przykład zwykły teflon, jednak nadal trzeba być uważnym.

Zastosowanie

Dobre patelnie na indukcję, posiadają dysk indukcyjny,a to pozwala na szybkie i równomierne nagrzewanie, a ta patelnia to ma.

Czerwony wskaźnik pośrodku informuje o momencie, kiedy patelnia jest już rozgrzana.

Grube dno wpływa na ciężar patelni, ale z drugiej strony sprawia również, że jest ona stabilna. Do tego bardzo dobrze rozprowadza ciepło, jest to naprawdę dobra patelnia.

Plusy

 • Bardzo dobra powłoka
 • Można ją myć w zmywarce
 • Wysoki rant

Minusy

 • Na kuchence gazowej rączka się przypala

5. Gerlach Granitex

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: ceramiczna
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: nie

Patelnia Gerlach Granitex jest dostępna w niskiej cenie i została pokryta ceramiką. Ten materiał jest zalecany z uwagi na jego zdrowe właściwości i możliwość redukcji nadmiaru tłuszczu z procesu smażenia. Jednak uznaje się go także za nietrwały. Jak wygląda to w przypadku tego modelu?

Materiał

Niewątpliwe cała patelnia z uwagi na użyty w niej materiał prezentuje się bardzo stylowo.

Powłoka Ilag Xera Dur 2 Ceramic Non Stick ma dwie warstwy.

Wierzchnia warstwa Xerogelu ma efekt metaliczny. Warstwa bazowa wzmocniona została ceramiką z Xerogelem zapobiegającą pękaniu. 

Powłoka ma właściwości nieprzywierające ale nie będzie tak trwała jak na przykład ta tytanowa. Po kilku miesiącach jej właściwości maleją.

Zastosowanie

Dno patelni jest grube, składa się aż z czterech warstw. Dzięki temu po nagrzaniu się, równomiernie rozprowadza ciepło i na dłużej je zachowuje.

Wewnątrz umieszczono specjalny dysk indukcyjny. Dzięki niemu jest to idealny wybór na płytę indukcyjną, ponieważ wzmacnia właściwości magnetyczne i wydajniej użytkuje przekazywaną energię.

Patelnia nie nadaje się do mycia w zmywarce ale nie jest to problem bo jest łatwa do utrzymania w czystości.

Dodatkowo nie zawiera ona również żadnych szkodliwych substancji.

Plusy

 • Lekka
 • Powłoka nie przywiera
 • Niska cena

Minusy

 • Odkręcająca się rączka
 • Nie można jej myć w zmywarce
 • Delikatna powłoka

6. Tefal Duetto+

Średnica [cm]: 28
Materiał: tytanowa
Powłoka wewnętrzna: stal nierdzewna
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: tak

Jest to najtańszy model w moim rankingu patelni, chociaż tak naprawdę różnice cenowe nie są duże. Ma ona wiele zalet szczególnie dla mniej zaawansowanych kulinarnie użytkowników.

Materiał

Zastosowanie powłoki tytanowej 2X, która ma być nawet dwukrotnie bardziej odporna od standardowej używanej w patelniach Tefal, jest ukłonem w stronę kupujących.

Faktycznie, sprawdza się ona dobrze, także pod względem nie przywieralności. Jednak można łatwo zauważyć, że płacąc za patelnię niewiele więcej, kupić można powłokę 6X, wyraźnie bardziej zaawansowaną, jak w modelu Tefal Excellence.

Ciekawostką tego modelu jest zastosowanie stali nierdzewnej 18/10. To materiał zabezpieczony przed korozją, który przy regularnym dbaniu o niego zachowa swój estetyczny połysk. Jednak dla zwykłego klienta nie ma to większego znaczenia.

Zastosowanie

Pośrodku patelni Tefal znajduje się Thermo Signal  informujący o osiągnięciu przez patelnię właściwej temperatury. Ułatwia on gotowanie osobom, które nie mają dużego doświadczenia.

Rączka ze stali została zabezpieczona nitami przed nadmiernym nagrzewaniem się. Tak naprawdę jednak będzie ona trochę się nagrzewać, choć w tej cenie jest to dobry produkt.

Plusy

 • Niska cena
 • Łatwa w czyszczeniu

Minusy

 • Powłoka nieco słabsza niż w innych modelach Tefal z tytanem
 • Rączka się nagrzewa

7. Zwieger Practi Plus

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: granitowa
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: nie

Jedną z tańszych w moim rankingu jest patelnia Zwieger Practi Plus. Jest to dobry wybór jeśli będziesz uważać na jej powłokę. Tu konieczne będzie używanie akcesoriów silikonowych, nylonowych lub drewnianych.

Materiał

Wewnątrz znalazła się czterowarstwowa powłoka granitowa typu marble stone firmy PFLUON. Trzeba się z nią obchodzić delikatnie, ponieważ można ją porysować a przez to straci swoje właściwości nieprzywierające.

Jeśli chodzi o rozprowadzanie ciepła, to ten model robi to dobrze.

Umożliwia smażenie produktów w niższych temperaturach bez utraty ich jakości. To ważna informacja dla wszystkich osób szukających zdrowszych rozwiązań w swojej kuchni.

Zastosowanie

Indukcyjne dno poprawia właściwości magnetyczne całości. Dzięki temu można uzyskać szybkie smażenie.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że rączka z tworzywa sztucznego jest komfortowa w trzymaniu i jej podnoszenie jest wygodniejsze.

Plusy

 • Niska cena
 • Lekka
 • Wygodna rączka

Minusy

 • Może przesuwać się po płycie
 • Trzeba uważać na jej powłokę

8. Gerlach Contrast Procoat

Średnica [cm]: 28
Materiał: aluminium
Powłoka wewnętrzna: ceramiczna
Używanie na płycie indukcyjnej: tak
Możliwość mycia w zmywarce: nie

Wśród ciekawych patelni znajduje się też Gerlach Contrast Pocoat. Jest ona niedroga i ma swoje minusy o czym piszę poniżej.

Materiał

Ceramiczna powłoka Ilag Xera Dur Non Stick zapobiega przypalaniu się smażonych na niej potraw. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że zastosowana powłoka ma jedynie domieszkę ceramiki. 

Dzięki temu można jej używać bez tłuszczu, ale jednocześnie jest ona mniej odporna niż najlepsze powłoki.

Jeśli chcesz aby na długo zachowała swoje właściwości, to musisz się z nią obchodzić delikatnie. Używaj tylko silikonowych lub drewnianych akcesoriów oraz nie szoruj jej niczym szorstkim.

Powłoka jest gładka i szczelna. Dzięki tym cechom utrzymanie patelni w czystości nie sprawia problemu. Wystarczy przetarcie jej wilgotną ściereczką.

Grube dno pomaga w pełni wykorzystać potencjał płyty indukcyjnej.

Zastosowanie

Antypoślizgowy uchwyt jest najbardziej praktycznym wyborem. Nie nagrzewa się i pewnie można trzymać go w ręce.

Linia Contrast Procoat to kilka modeli, więc można dobrać do siebie pasujące rodzaje patelni. Ta propozycja jest dość głęboka, dzięki czemu można na niej również dusić potrawy.

Plusy

 • Dobra cena
 • Nieprzywierająca powłoka
 • Głęboka

Minusy

 • Niezalecane jest mycie w zmywarce
 • Powłoka nie jest zabezpieczona przed drapaniem

Najlepsza powłoka patelni

Dobre patelnie powinny posiadać dobrą powłokę i powinna być ona trwała, odporna na używanie na niej narzędzi z plastiku, drewna lub silikonu. 

Istnieją także takie rodzaje powłok, na przykład tytanowa, które są zdecydowanie lepiej zabezpieczone przed szorowaniem, nawet metalem.

Musisz wziąć jednak pod uwagę, że im bezpieczniejsza powłoka, tym patelnia jest cięższa. To minus dla wielu osób, którym ciężko jest taki sprzęt podnosić.

Dobrym rodzajem materiału, który mogę polecić, co potwierdza się również w opiniach klientów sklepów AGD, jest tytan, granit oraz ceramika. Według mnie najlepsze patelnie to te które są właśnie wykonane z tych materiałów.

Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na sam materiał, ale także liczbę jego warstw. W wielu przypadkach patelnia reklamowana jako granitowa, będzie miała w powłoce jedynie domieszkę kamienia. 

Nie znaczy to od razu, że jest to zły produkt, ale warto czytać dokładnie oznakowania producenta.

Chropowata powłoka w wielu przypadkach oznacza, że patelnia nie będzie sprzyjała przypalaniu się potraw. Z drugiej strony może wpływać to na gorsze mycie patelni. Gładkie łatwiej jest przetrzeć chociażby wilgotną ściereczką.

Z dystansem trzeba również podchodzić do możliwości mycia patelni w zmywarce. Wielu producentów dopuszcza taką możliwość, ale jej nie zaleca. Może się to wiązać z tym, że w przypadku mycia jej inaczej niż ręcznie przepadnie gwarancja na produkt.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając dobrą patelnię?

Przy wyborze dobrej patelni na uwagę zasługują także dodatkowe kwestie. Jeżeli dużo dusisz albo lubisz przygotowywać potrawy z sosem, wybierz model z wyższym rantem

Przyda się także pokrywka albo przynajmniej możliwość jej dokupienia. Nie jest to oczywiste, więc lepiej sprawdź to przed zakupem.

Na rączkę mniej osób zwraca uwagę, a to błąd. Jeżeli masz możliwość, sprawdź jak dana patelnia „leży” ci w dłoni. Bezpieczniej jest używać takich wykonanych z tworzywa sztucznego albo silikonu. 

Powłoka soft touch ma gumowe wykończenie, więc nie wyślizguje się z dłoni. Jest dostępna w wielu modelach patelni przedstawionych w moim rankingu.

Nieco bardziej niebezpieczna jest rączka metalowa. Pomimo zabezpieczeń może się ona nagrzewać. Jednak ma zdecydowaną korzyść – w wielu przypadkach pozwala na używanie patelni także w piekarniku. Podsmażasz coś na patelni, a potem chcesz to zapiec? Nie ma problemu, a przy tym pobrudzisz mniej naczyń.

Dla wielu osób korzyścią będzie zakup kilku patelni w różnych rozmiarach i o różnych przeznaczeniach z jednej serii produktowej. To szczególne wymaganie estetów, którzy biorą pod uwagę każdy detal kuchni.

O estetykę dba na przykład firma Zwieger, która zewnętrzną warstwę swoich wyrobów pokrywa żaroodpornym lakierem silikonowym

On sprawia, że patelnia nie przypala się nawet na kuchence gazowej i dłużej wygląda dobrze. Tak samo stal nierdzewna od Tefala, za sprawą swojego połysku, może przypaść do gustu koneserom dobrego wyglądu artykułów AGD.

Podsumowanie

Oczywiście wybór patelni zależy od możliwości finansowych i od tego, czego oczekuje się od sprzętu. 

Jednak trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie zdrowia. Najlepsza patelnia to nie tylko taka, która pozwala na smażenie bez tłuszczu albo z jego minimalną ilością. 

Równie istotne są kwestie tego, co wchodzi w skład materiału, z jakiego patelnia jest wykonana.

Mój ranking patelni zawiera wyłącznie sprawdzone, dobrze oceniane przez użytkowników i co najważniejsze – bezpieczne modele. Nie mają one w powłokach użytych niebezpiecznych materiałów, takich jak na przykład teflon.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej