Ranking płyt indukcyjnych 2021

Najlepsze płyty indukcyjne w rankingu

Płyty indukcyjne dziś to popularny produkt, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak coraz większa oferta w sklepach sprawiła, że wybór dobrej płyty nie jest łatwym zadaniem. Masz do wyboru urządzenia w różnych cenach, kolorach i z wieloma funkcjami. Które więc kupić?

W naszym rankingu postaraliśmy się wybrać najciekawsze i najlepsze płyty indukcyjne. Są to popularne modele od znanych producentów a my posegregowaliśmy je w kolejności od najtańszych do najdroższych. Przyjrzyjmy się więc, za co płacimy i weźmy pod lupę poszczególne modele. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwolą Ci wybrać sprzęt warty uwagi i zakupu.

 ModelMoc przyłączeniowaFunkcja łączenia dwóch pól grzejnych w jedno 
Whirlpool ACM 808/BA7,2 kWTakZobacz w sklepie
Bosch PIE631FB1E7,4 kWNieZobacz w sklepie
Whirlpool ACM 816 BA7,2 kWTakZobacz w sklepie
Electrolux CIV6347,4 kWTakZobacz w sklepie
Electrolux EIV63440BW7,4 kWTakZobacz w sklepie

Ranking płyt indukcyjnych

Wybrać tańszy, a może droższy model? Najlepsze płyty indukcyjne wcale nie wyróżniają się wyższą mocą czy ładniejszym wyglądem. To co je charakteryzuje to większa ilość funkcji, dzięki którym są wygodniejsze w użyciu i bezpieczniejsze.

Chcemy na początku zaznaczyć, że warto sprawdzić czy masz możliwość podłączenia płyty do trójfazowej instalacji elektrycznej. Wiele modeli płyt indukcyjnych można podłączyć do zasilania jednofazowego (230V) i trójfazowego (400V). Jeśli jest taka możliwość to lepiej podłączyć ją do trójfazowego. Unikniesz dzięki temu przełączania mocy pomiędzy polami grzewczymi, gdy będziesz chciał używać ich wszystkich na raz. Gotowanie będzie wtedy możliwe na pełnej mocy i znacznie sprawniejsze.

Whirlpool ACM 808/BA

Whirlpool ACM 808/BA

Wymiary (szer. x gł.): 58 x 51 cm
Wysokość urządzenia: 5,6 cm
Moc przyłączeniowa: 7,2 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 808/BA to bardzo wydajne rozwiązanie. Daje możliwość przyrządzania posiłków na czterech polach grzewczych, ale posiada też wygodną funkcję łączenia palników w jeden. Jest to technologia stref FlexiCook i zapewnia smażenie lub gotowanie w brytfance lub szklanym, dużym żaroodpornym naczyniu.

Przydatne funkcje

Gotując na płycie Whirlpool nie musisz się zastanawiać, jaką temperaturę należy dobrać do przyrządzenia konkretnej potrawy. Wystarczy włączyć funkcję automatycznego ustawiania mocy korzystając z panelu dotykowego, aby urządzenie samo dostosowało temperaturę grzewczą.

Ten model ma także funkcję Booster, która jest wręcz stworzona dla potrzeb niecierpliwych użytkowników, niemogących się doczekać efektów swoich kulinarnych poczynań. Dzięki temu rozwiązaniu, pole płyty indukcyjnej zyskuje znacznie większą moc, która podtrzymywana jest przez kilka minut, a następnie wraca do swojego pierwotnego ustawienia.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja EcoBooster, która dodatkowo dba o oszczędne i mądre przygotowywanie dań. Na przykład podgrzewa wodę do temperatury wrzenia w bardzo szybkim czasie, a po chwili wraca samoczynnie do optymalnych ustawień. Płyta jest więc dzięki temu bardziej ekonomiczna.

Funkcja zarządzania mocą pozwala ustawić limit mocy płyty. Ogranicza ona do minimum ryzyko przeciążenia domowego obwodu elektrycznego, ponieważ dostosowuje moc do warunków, w jakich działa.

Wygoda użytkowania

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo intuicyjnej funkcji sterowania dotykowego. Panel sensoryczny umieszczony jest w widocznym miejscu, na przodzie płyty i pozwala szybko dostosować parametry pracy w trakcie gotowania.

Płyta jest bardzo estetycznie wykonana, nie posiada ramki, tylko frez na krawędziach, co dobrze się prezentuje. Dodatkowo można ją nabyć aż w trzech kolorach, czarnym, białym i szampańskim. Ten ostatni jest naprawdę ciekawy i rzadko spotykany, dlatego warto jest to podkreślić.

Bezpieczeństwo

Ten model zapewnia również bezpieczeństwo. Można tu włączyć funkcję ograniczającą przypadkowe uruchomienie urządzenia chroniąc dziecko przed urazem.

Wskaźnik poziomu mocy, timer, wskaźnik strefy grzewczej dla każdego pola, wskaźnik ciepła resztkowego to szereg innych funkcjonalności, które producent umieścił w tym modelu. Dobra cena i tak duży wybór nowoczesnych rozwiązań sterowania urządzeniem jest na pewno zaletą tego modelu.

Plusy

 • łatwość czyszczenia
 • wygodne sterowanie
 • przyjemne i szybkie gotowanie
 • nietuzinkowe kolory
 • dużo funkcji

Minusy

 • głośna
 • precyzja przycisków dotykowych

Bosch PIE631FB1E

Bosch PIE631FB1E

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Wysokość urządzenia: 5,1 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: nie

Płyta indukcyjna Bosch oferuje estetyczny wygląd w przystępnej cenie i jest opatrzona wieloma praktycznymi rozwiązaniami. Można tu przywołać znaną już w innych płytach indukcyjnych funkcję Booster. Przyspiesza ona gotowanie poprzez zwiększenie mocy grzania na krótki moment do maksymalnej mocy, a potem powraca do niższej temperatury.

Power Boost tego modelu zakłada zagotowanie 2 litrów wody nawet trzy razy szybciej, aniżeli przy użytkowaniu tradycyjnej płyty grzewczej.

Funkcje

Wygoda gotowania to praktyczna funkcja Timer, dzięki której istnieje możliwość nastawienia konkretnego pola na określony czas grzania, po którym się ono wyłączy. Możesz więc precyzyjnie zaplanować czas gotowania, a jeśli o nim zapomnisz, to alarm szybko da znać, że potrawa jest już gotowa. W ten sposób unikniesz przypalania dań.

Nie musisz też czekać z wyczyszczeniem plamy ściereczką, jeśli przypadkowo coś wyleje się na płytę. Tutaj bardzo praktycznym rozwiązaniem jest funkcja „krótkie czyszczenie”. Po jej włączeniu następuje pauza w grzaniu i możemy na bieżąco wyczyścić zarówno pole, jak i całą płytę bez obaw, że zmienimy przy tym ustawienia.

Wygodne sterowanie

Płyta Bosch to także wygoda operowania panelem dotykowym. W niektórych płytach konieczne jest jeszcze kilkukrotne naciskanie wskaźnika mocy pola, aby zarówno przejść do określonej powierzchni grzewczej, jak i nastawić temperaturę. Tu, dzięki DirectSelect, wystarczy tylko delikatny kontakt palca, by ustawić temperaturę, co jest łatwe oraz bardzo intuicyjne.

Bezpieczeństwo

Bosch to przede wszystkim bezpieczeństwo i w tym względzie producent zrobił wiele dla użytkowników. Mamy tu dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła, co oznacza, że poprzez podświetlenie konkretnych obszarów płyt dowiadujemy się, które pole jest jeszcze ciepłe i do jakiego stopnia. Małe „h” oznacza temperaturę poniżej 60°C, natomiast duże „H” – temperaturę powyżej 60°C.

Zadbano także o dzieci, które mogą nie tylko dotknąć nagrzane od garnka pole, ale także niepostrzeżenie włączyć płytę lub ją wyłączyć. Funkcja ChildLock uniemożliwia zmianę ustawień i wszelkie manipulacje na panelu dotykowym.

Nie ma też obaw, że nie wyłączyliśmy płyty przed wyjściem z domu, ponieważ nieużywana po czasie wyłączy się samoczynnie, dzięki funkcji czasowego wyłącznika bezpieczeństwa.

Warto też wiedzieć, że płyta ma elektroniczne rozpoznawanie naczyń i nie będzie działać, jeśli nie wyczuje na swojej powierzchni naczyń lub garnków. Nie uruchomi się więc bez potrzeby, a to pozwala także oszczędzać energię.

Na koniec jeszcze dwa słowa dotyczące estetyki płyty, bo ta robi wrażenie. Warto przyjrzeć się staranności wykonania krawędzi płyty. Szlif z przodu nadaje jej bardzo nowoczesnego charakteru. Jest przy tym łatwa w utrzymaniu czystości.

Plusy

 • szybko się rozgrzewa
 • prosta obsługa
 • funkcjonalność
 • timer
 • łatwa możliwość wybrania poziomu mocy
 • dobra cena

Minusy

 • brak łączenia pól

Whirlpool ACM 816 BA

Whirlpool ACM 816 BA

Wymiary (szer. x gł.): 58 x 51 cm
Wysokość urządzenia: 5,6 cm
Moc przyłączeniowa: 7,2 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Whirlpool ACM 816 BA odznacza się ciekawym i nowoczesnym wyglądem. Zostało to podkreślone przez szlifowanie umiejscowione z czterech stron. Daje to wygodę czyszczenia, a brak ramki sprawia, że zabrudzenia nie dostają się pod jej powierzchnię.

Funkcje

Dużym ułatwieniem jest funkcja Booster dostępna dla wszystkich pól grzewczych. Pozwala ona na tymczasowe osiągnięcie maksymalnej mocy grzania i w efekcie szybsze przygotowanie potrawy. Może się też przydać przy szybkim gotowaniu wody a wystarczy ją włączyć przytrzymując dłużej przycisk + na panelu.

Dodatkowym udogodnieniem jest Flexicook, czyli możliwość łączenia dwóch pól w jedno, umożliwiająca gotowanie w większych naczyniach, jak np. brytfanny. Ma ona jeszcze jedną zaletę, ponieważ skraca czas przyrządzania potrawy nawet o 50%.

Poza wymienionymi już funkcjami płyty, mamy jeszcze kilka udogodnień, które znacznie poprawią komfort gotowania. Jest to na przykład możliwość rozmrażania potraw wyjętych bezpośrednio z zamrażalnika lub topienia czekolady oraz innych produktów o delikatnej strukturze, przy których obróbce istnieje duże ryzyko przypalenia naczynia. Temperatura utrzyma garnek na odpowiednim poziomie, niwelując ryzyko przypalenia roztapianego produktu. Podobne działanie ma także tryb wolnego gotowana.

Panel dotykowy

Płyta indukcyjna wymaga łatwego, jak najbardziej intuicyjnego sterowania, co zostało zapewnione przez panel dotykowy znajdujący się na przodzie urządzenia. Mamy więc z nim szybki kontakt wzrokowy, jak i również łatwo manipulujemy sliderem. Suwak pozwala nam kontrolować poziom mocy każdego palnika z osobna, a podświetlenie pokazuje, jakie pole jest aktualnie w użyciu.

Warto pamiętać, że ten model płyty daje jednak tylko dwa programy automatyczne, czyli umożliwiające samodzielne dostosowanie mocy do podgrzewanego naczynia.

Dzięki prostej i przydatnej funkcji Timer, z gotowaniem na płycie Whirlpool można zapomnieć o przypaleniu posiłków. Nastawiamy dane pole na określony czas grzania, a po jego upływie, alarm powiadomi nas, że gotowanie jest zakończone.

Bezpieczeństwo

Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to producent zaproponował funkcję blokady rodzicielskiej, która uniemożliwia uruchomienie płyty. Ponadto mamy tu do czynienia także z wskaźnikiem ciepła resztkowego, który poinformuje nas, które pola są jeszcze nagrzane. Można też sprytnie wykorzystać te resztki ciepła, aby coś podgrzać, do maksimum oszczędzając energię.

Plusy

 • cicho pracuje
 • łatwa w obsłudze
 • szybkość nagrzewania
 • łatwa w utrzymaniu czystości
 • energooszczędna

Minusy

 • panel sterowania nagrzewa się podczas gotowania w dużych garnkach na przednich polach grzewczych
 • precyzja dotykowych przycisków

Electrolux CIV634

Electrolux Slim-fit CIV634

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Wysokość urządzenia: około 5 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit CIV634, jak sama nazwa wskazuje, zyskała opinie jednej z najpłytszych urządzeń dostępnych na rynku. Jakie to ma znaczenie? Na pewno łatwo ją zintegrować z blatem kuchennym i będzie wtedy pod nią więcej miejsca w dolnej szafce.

Łączenie pól i suwak

Płyta dostosowuje się do naczyń, jakie posiadamy, dzięki funkcji Bridge, która łączy dwa pola grzewcze w jedną całość. Można z powodzeniem postawić tam brytfannę, dużą patelnię, wykorzystując całą moc grzewczą urządzenia. Pola Infinite natomiast dostosują się do rozmiaru garnków, przez co maksymalnie wykorzystujemy całą moc płyty.

Ten model jest łatwy w obsłudze, dzięki intuicyjnemu sterowaniu dotykowemu DirectTouch. Tu na uwagę zasługuje głównie regulacja poziomu mocy za pomocą suwaka bez konieczności kilkukrotnego klikania w przycisk.

Funkcja Lock rozwiązuje zaś, często komunikowany przez użytkowników, problem przypadkowej zmiany ustawień. Czasem wystarczyło lekko dotknąć płyty ręcznikiem, aby zmienić parametry. Lock zapewnia chwilową blokadę, podczas której można usunąć zabrudzenia bez ingerencji w gotowanie. Funkcja pauzy natomiast, wstrzymuje gotowanie, ale pozostawia je w trybie „trzymaj ciepło”.

Integracja z okapem

Producent poszedł o krok dalej i postarał się połączyć ze sobą płytę indukcyjną oraz okap kuchenny. To rozwiązanie można z powadzeniem nazwać intuicyjnym. Hob2hood automatycznie integruje się z okapem i dostosowuje moc wyciągu do potrzeb gotowania. Trzeba tylko pamiętać, że do jego działania konieczne jest posiadanie okapu z funkcją Hob2Hood.

Bezpieczeństwo

Trzystopniowe ciepło resztkowe gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z płyt informując nas, które pole jest jeszcze ciepłe. Timer zaś powiadamia o zakończeniu gotowania, a Eco Timer wykorzystuje ciepło resztkowe, np. do podgrzania potraw czy wody nie pobierając przy tym energii.

Płyta indukcyjna Electrolux to przede wszystkim wysoka estetyka i bardzo płytka konstrukcja, co daje możliwość łatwej instalacji. Posiada większość standardowych już funkcji typu PowerBooster, ale daje użytkownikowi jeszcze coś więcej, a mianowicie minimalistyczny, nowoczesny wygląd i komfort gotowania z wykorzystaniem możliwości nowoczesnej technologii.

Plusy

 • szybko się nagrzewa
 • łatwa w czyszczeniu
 • możliwość łączenia pól – Bridge
 • intuicyjna obsługa
 • duża ilość funkcji
 • możliwość sterowania okapem

Minusy

 • cena

Electrolux EIV63440BW

Electrolux EIV63440BW Slim-Fit

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Wysokość urządzenia: około 5 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Ranking płyt indukcyjnych nie może obejść się bez tego pięknego modelu. Electrolux EIV63440BW Slim-Fit, jest jedną z najpłytszych płyt na rynku. Ma to kilka zalet, a przede wszystkim odwdzięcza się szybkim i bezproblemowym montażem oraz estetyką. Wyraźnie widać, że jest to urządzenie nowoczesne. Model ten wyróżnia się jednak kolorem. Białe wykonanie nadaje mu lekkości i smukłości.

Nie da się tu pokazać jakichś stanowczych odstępstw od podobnego modelu Electrolux Slim-fit CIV634. Zdecydowanie ma on wszystko, co powinna posiadać nowoczesna płyta indukcyjna opierająca swoje działanie o najnowszą technologię.

Wyposażenie

PowerBooster pozawala wykorzystać potencjał mocy grzewczej konkretnego pola i przyspiesza rozpoczęcie gotowania. Pola Infinite dostosowują moc do naczynia więc nie ma tu mowy o stracie energii. Zużywamy dokładnie tyle, ile jest na bieżąco wykorzystywane.

Funkcja Bridge łączy dwa pola grzewcze w jedno i pozwala cieszyć się możliwością gotowania na dużych patelniach, grillu czy w brytfannie. Wielu klientów chwali sobie to rozwiązanie, bo gwarantuje naprawdę wydajne korzystanie z płyty indukcyjnej w przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań dostępnych na rynku, jak np. płyty gazowe.

Bezpieczeństwo

Myśląc o bezpieczeństwie stosowania trzeba wymienić funkcję Lock, Pauzę czy trzystopniowe ciepło resztkowe. Lock wyłącza na chwilę możliwość dokonywania zmiany ustawień. Pauza przerywa gotowanie z zachowaniem trybu „trzymaj ciepło”.

Trzystopniowe ciepło resztkowe informuje, które pole jest jeszcze nagrzane. Wszystkie funkcje będę wykorzystywane podczas codziennego użytkowania i pozwolą np. wytrzeć zabrudzoną płytę w trakcie gotowania czy zabezpieczyć ją przed dziećmi.

Marka Electrolux zapewniła sobie bardzo dobre opinie użytkowników, także dzięki nowoczesnemu oraz intuicyjnemu sterowaniu dotykowemu. DirectTouch spisuje się dobrze i pozwala szybko zmieniać moc poszczególny pól grzewczych jednym przyciskiem.

Plusy

 • łatwa w czyszczeniu
 • nie rysuje się
 • intuicyjne  i szybkie sterowanie
 • maksymalna oszczędność energii
 • płytka i wygodna w montażu

Minusy

 • wysoka cena
 • trochę głośna

Czy warto wybrać płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne mają całą masę zalet, dlatego są tak chętnie kupowane przez użytkowników. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie grzewcze do naszej kuchni. Nie pozostawia trudnych do wyczyszczenia osadów, jak np. osadów z gazu i dodatkowo ładnie się prezentuje. Z pewnością dodaje wnętrzom nowoczesnego charakteru i można ją często spotkać w dzisiejszych kuchniach.

Ile zapłacić za dobrą płytę indukcyjną?

W naszym rankingu polecamy modele w przedziale cenowym 1300 – 1900 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalającą płytę indukcyjną. W tej niższej granicy można już znaleźć na prawdę dobre urządzenia z podstawowym wyposażeniem, odpowiednią mocą i funkcją łączenia pól grzejnych.

Czy płyty indukcyjne są lepsze od gazowych?

Płyty indukcyjne są obecnie najbardziej energooszczędną metodą gotowania w domu. W porównaniu do gazu, indukcja jest najbardziej wydajnym typem płyt kuchennych. Tradycyjne gazowe płyty zużywają 40% ciepła wytwarzanego, do gotowania żywności i jest to słaby wynik. Podczas gdy płyty indukcyjne wykorzystują aż 90% ciepła na gotowanie.
Ponieważ kuchenki gazowe przekazują tylko 40% wytworzonego ciepła do gotowania, pozostałe 60% rozprasza się niekorzystnie na płytę kuchenną, dom i domowników.
Płyty indukcyjne z drugiej strony są bardzo wydajne, kierując ciepło bezpośrednio na posiłek przy stratach ciepła około 10%. Co ciekawe podczas regulacji mocy w płycie indukcyjnej zmiana temperatury jest natychmiastowa, co zapewnia bardziej wydajne gotowanie i mniejsze straty energii. Szybkość gotowania na indukcji jest znacznie lepsza co pokazuje ten artykuł.

Czy płyty indukcyjne mają jakieś wady?

Tak, bez wątpienia wszystko ma wady, więc płyta indukcyjna też je posiada. Najbardziej kłopotliwa jest cena, ponieważ za dobry produkt musimy zapłacić przynajmniej 1300 zł, podczas gdy płyta gazowa kosztuje kilkaset złotych.
Indukcja może też być uciążliwa, jeśli chodzi o hałas w trakcie użytkowania, który może być dla niektórych męczący.
Na koniec, płyty indukcyjne nie są długowiecznym produktem. Są raczej delikatne, dlatego ich żywotność jest mniejsza niż tradycyjnych płyt. To minus, jak na tak wysoką cenę. Być może w przyszłości konstruktorzy będą potrafili wyeliminować te problemy. Pamiętajmy też, że płyty indukcyjne nie są polecane osobom chorującym na układ sercowo-naczyniowy, mającym wbudowany rozrusznik serca, ponieważ wytwarzane pole magnetyczne zakłóca jego pracę.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna w dużej mierze została wykonana ze szkła, które pod powierzchnią kryje specjalne cewki indukcyjne. To one są odpowiedzialne za rozprowadzanie energii, jaka nagrzewa garnki i zapewnia oczekiwane efekty kulinarne. Wspomniane cewki indukcyjne wytwarzają szybko zmieniające się pole magnetyczne, a te oddaje ciepło naczyniom. Kiedyś płyty ceramiczne i gazowe nagrzewały się w całości, co oznaczało bardzo duże straty energii. Płyta indukcyjna ma tę przewagę, że nagrzewa wyłącznie garnek.

Posiadając płytę indukcyjną w domu warto wyposażyć się także w specjalne garnki ferromagnetyczne, które przyciągają magnes i w wyniku oddziaływania z cewką indukcyjną – wytwarzają ciepło.
Ciekawostką jest, że garnki czy patelnie także nie muszą się nagrzać, aby potrawa w środku była ciepła. Dzieje się to niezależnie, stąd możemy mówić o naprawdę dużej oszczędności energii podczas jej stosowania.

Warto pamiętać, że nienagrzewająca się płyta zapewnia bezpieczeństwo w kuchni ograniczając niemal do minimum możliwość oparzenia przez dzieci lub osoby dorosłe w wyniku styku z jej powierzchnią. Producenci poszli nawet o krok dalej stosując tzw. czujniki ciepła resztkowego i jeśli dany fragment płyty pozostaje wciąż nagrzany od garnka, to zostaniemy o tym poinformowani, włącznie z zaznaczeniem tego obszaru.

Utrzymanie czystości i duża trwałość

Płyty indukcyjne wykonane są z wysokiej jakości szkła odpornego na duże temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Nie ma więc mowy, że w wyniku użytkowania, szkło zostanie zarysowane, przetarte, a już na pewno się nie przypali. Nie musimy się jednocześnie martwić, że kapiące potrawy zaczną się przypalać na powierzchni płyty. Taką plamę wystarczy więc tylko przetrzeć szmatką, co minimalizuje konieczność uciążliwego „skrobania” przypalonego jedzenia.

Należy też powiedzieć kilka słów na temat samego szkła. Otóż rynek zagarnęło dwóch niemieckich potentatów, producentów wysokiej jakości szkła: EuroKera (mała literka „k” w narożniku) i Schott Ceran. Te pierwsze są bardziej matowe i szybko można się na nich spodziewać ewentualnych rys. Drugie charakteryzują się rzucającym w oczy połyskiem.

Płyta może być wykończona na trzy sposoby:

 • metalową ramką wokół – trudne w czyszczeniu ramki, ale szkło się nie ukruszy podczas użytkowania,
 • szkło frezowane na rantach – sprawdza się do zainstalowana na powierzchni blatu, odwdzięcza się estetyką,
 • szkło bez frezu – dobra do zabudowy.

Możliwość dowolnego kreowania przestrzeni

Płyta indukcyjna jest na tyle wygodnym rozwiązaniem, że jest nieduża. Można ją zainstalować na blacie kuchennym w dowolnym miejscu. Nie jest zintegrowana z dużym i ciężkim piekarnikiem. Ten można kupić osobno i wpasować pod zabudowę. Płytę da się więc z powodzeniem zamontować na kuchennej wyspie.

Płyta indukcyjna sama w sobie jest też bardzo estetyczna i kojarzy się w nowoczesną. Jest przy tym smukła i dobrze wyprofilowana, co nadaje całości wyjątkowego charakteru. Oczywiście, na rynku dostępne są płyty najróżniejszych rozmiarów, więc możemy wybrać ten model, który będzie dostosowany do metrażu naszej kuchni czy ilości członków rodziny. Więcej o tym możesz przeczytać w naszym artykule opisującym wymiary płyt indukcyjnych.

Zakres wyboru pól waha się od 2 przez 4, a nawet więcej. Można też połączyć dwa pola w jedno (najczęściej na polu koła od 14 cm do 26 cm), jeśli zamierzamy gotować w pokaźniejszych garnkach czy w brytfannie (na polu prostokąta 22 x 19 cm).

Szybszy czas gotowania

Niektóre starsze modele płyt elektrycznych wymuszały na nas duże pokłady cierpliwości. Jednak płyta indukcyjna bardzo szybko nagrzewa garnki i dzięki świetnemu rozwiązaniu oddawania ciepła sprawia, że potrawy przygotowuje się w szybszym czasie. Nawet 30% szybciej, aniżeli na płycie gazowej.

Jeśli zaś chodzi o moc płyty indukcyjnej, to najmniejsza, z podłączeniem pod jedną fazę liczy sobie 2,8-4,7 kW. Wyższa moc od 4,7 do 12 kW wymaga już podpięcia do trzech faz.

Sterowanie i dodatkowe funkcje

Funkcjonalne płyty indukcyjne charakteryzują się przede wszystkim intuicyjnym i łatwym sterowaniem. Podstawowy programator nie daje w tym względzie zbytniej wygody, ponieważ musimy się: „naklikać” w przycisk „+” i „-”, aby ustawić żądaną temperaturę i dodatkowo wybrać jeszcze palnik. Jest jednak bardziej dokładny i łatwiej nim sterować gdy mamy mokre ręce.

Innym rodzajem sterownika, trochę wygodniejszym w użyciu, jest „slider” czyli sterowanie sensorowe, który pozwala przesuwać wskaźnikiem w celu wybrania poziomu mocy. Tu jednak warto mieć czyste ręce podczas zmiany ustawień.

Podsumowanie, jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórzy klienci kierują się względami estetycznymi, szukają właściwego koloru, nie tylko białego, ale np. szampańskiego. Inni chcą mieć oszczędną płytę indukcyjną, przede wszystkim pobierającą małe ilości prądu. Bywają też i tacy, którzy zwracają uwagę na ilość różnorodnych funkcji urządzenia. Dlatego stworzyliśmy ten ranking płyt indukcyjnych i pokazaliśmy modele w różnych cenach.

Nasza rada przed zakupem może być taka: zdecyduj ile możesz wydać na nowy sprzęt i pomyśl do czego go potrzebujesz. Jeśli znasz swoje potrzeby to możesz łatwiej dokonać wyboru, dopasowując konkretny model do siebie. Najlepsze płyty indukcyjne mają wiele do zaoferowania ale może okazać się, że wcale nie potrzebujesz drogiej płyty. Być może wystarczy Ci jeden z tanich modeli, wyposażony w podstawowe funkcje, z dobrymi opiniami użytkowników.

Z pewnością warto jednak sprawdzić, w jaki sposób będziemy sterować płytą. Poczytać opinie na temat materiału wykonania lub trwałości sprzętu. To jaka płyta indukcyjna będzie nam odpowiadać zależy od naszych potrzeb. Ten ranking pokazuje, że zdecydowana większość produktów cieszy się dobrymi opiniami konsumentów i rzadko które modele mają minusy, jakie nie dotyczyłyby całej kategorii płyt indukcyjnych. Obecnie są to więc najlepsze urządzenia na rynku, a większość producentów oferuje rozwiązania naprawdę godne uwagi, dobrej jakości i w podobnej cenie.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej