Płyty indukcyjne – ranking

Płyty indukcyjne nadal cieszą się dużą popularnością. Mają większą wydajność i bezpieczeństwo podczas gotowania niż odpowiedniki gazowe czy ceramiczne. Coraz bogatsza oferta w sklepach sprawiła, że optymalny wybór płyty indukcyjnej nie jest prostym zadaniem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia? Jakie funkcje powinno mieć? Ile oszczędza energii i czasu? W przygotowanym rankingu płyt indukcyjnych znajdziesz też odpowiedzi na pytania dotyczące różnic pomiędzy droższymi i tańszymi modelami.

W naszym rankingu znajduje się kilka modeli płyt, które pochodzą od popularnych producentów i różnią się ceną, wykonaniem, szerokością, mocą przyłączeniową, jak również ilością funkcji. Stworzona porównywarka powinna ułatwić Ci wybór najlepszej płyty indukcyjnej w korzystnej cenie.

Ranking płyt indukcyjnych

ModelSzerokośćMoc przyłączeniowaFunkcja łączenia dwóch pól grzejnych w jedno 
Electrolux EHH6340FSK59 cm7,4 kWNieZobacz w sklepie
Whirlpool ACM 816 BA58 cm7,2 kWTakZobacz w sklepie
Bosch PIE631FB1E59,2 cm7,4 kWNieZobacz w sklepie
Whirlpool ACM 808 BAS58 cm7,2 kWTakZobacz w sklepie
Bosch PVS651FC1E59,2 cm6,9 kWTakZobacz w sklepie
Electrolux EHL7640FOK71 cm7,4 kWTakZobacz w sklepie

Wbrew pozorom najlepsze płyty indukcyjne nie wyróżniają się wysoką mocą i ładnym desingem, lecz dużą ilością funkcji, dzięki którym są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu niż tańsze odpowiedniki. Przykładowo w urządzeniu Electrolux EHL7640FOK znajdziemy funkcję Bridge, która umożliwia łączenie dwóch pól grzewczych w jedno oraz wskaźnik ciepła resztkowego pokazujący stopień nagrzania pola od dna gorącego naczynia, który pomoże uniknąć przypadkowego poparzenia.

Electrolux EHH6340FSK

Electrolux EHH6340FSK

Najtańszym urządzeniem w rankingu jest Electrolux EHH6340FSK o mocy przyłączeniowej 7400 W. W płycie zastosowana jest funkcja Stop&Go, dzięki której możemy tymczasowo wyłączyć płytę grzewczą w sytuacji, gdy musimy wyjść z kuchni podczas gotowania. Kiedy już wrócimy z powrotem do kuchni, możemy przywrócić wcześniej ustawione parametry za pomocą jednego przycisku. Funkcja automatycznego podgrzewania pomaga szybciej podgrzać danie, zmniejszając ryzyko przypalenia. Dzięki niej pole grzejne na jakiś czas osiąga maksymalną moc, po czym automatycznie ją zmniejsza. Płyta Electrolux potrafi rozpoznać obecność garnka i sama wyłącza się jeśli nie ma na niej naczynia, to poprawia jej bezpieczeństwo i efektywność, ponieważ pola grzejne działają tylko wtedy, gdy stoi na nich naczynie.

Przydatne są też inne funkcje poprawiające bezpieczeństwo, między innymi blokada płyty przed zmianą ustawień czy blokada przed przypadkowym uruchomieniem, co szczególnie przyda się w obecności dzieci. Poza tym, ta płyta indukcyjna wyposażona jest w opcję automatycznego wyłączania, która wyłącza płytę gdy pracuje ona zbyt długo.

Plusem tego modelu jest jego prosta obsługa i możliwość sterowania każdym polem grzewczym osobno z panelu dotykowego znajdującego się na dolnej części płyty. W płytach indukcyjnych ważne jest ich szybkie nagrzewanie i w tej płycie tego nie brakuje. Nagrzewa się ona szybko i też szybko się chłodzi.

Jeśli chodzi o minusy to jest ona dość głośna ale poziom hałasu jest akceptowalny i nie uciążliwy. Ze względu na jej kolor, łatwo też widać na niej brud ale czyszczenie nie sprawia problemów.

+ Plusy

 • Szybkość podgrzewania
 • Łatwość czyszczenia
 • Cena
 • Komfort użytkowania
 • Duża powierzchnia grzewcza

– Minusy

 • Głośna praca
 • Mała wrażliwość pól dotykowych
 • Szybko się brudzi

Whirlpool ACM 816 BA

Whirlpool ACM 816 BA

Jeśli szukasz płyty indukcyjnej w dobrej cenie, to możesz zwrócić uwagę na urządzenie Whirlpool ACM 816 BA. Płyta posiada intuicyjny panel sterowania, a jego powierzchnia została pokryta szkłem ceramicznym. Jego moc przyłączeniowa wynosi 7200 W. Prosty model z czterema polami grzewczymi znacząco poprawi komfort podczas gotowania, umożliwiając używanie aż trzech różnych naczyń. Brak ramki pozwoli natomiast na stworzenie jednolitej całości z blatem i sprawi, że utrzymanie w czystości płyty indukcyjnej będzie łatwiejsze.

Dużym ułatwieniem w obsłudze produktu będzie funkcja Booster dostępna dla wszystkich pól grzewczych. Pozwala ona na osiągnięcie maksymalnej mocy grzania i w efekcie szybsze przygotowanie potrawy. Płyta Whirlpool została wyposażona w system rozpoznawania naczyń, który dostosowuje dopływ energii elektrycznej do wielkości garnka. Po zdjęciu naczynia, płyta indukcyjna automatycznie przestaje pracować. Dzięki temu korzystanie z niej będzie bardziej ekonomiczne i bezpieczniejsze. Ciekawą opcją będzie też strefa FlexiCook, która pozwala na dodatkową wygodę użytkowania. Jej obecność sprawia, że pola grzewcze działają osobno lub razem, dlatego możliwe będzie swobodne gotowanie w garnkach o niestandardowych rozmiarach.

Płytę Whirlpool ACM 816 BA można także zablokować przed przypadkowym uruchomieniem lub zmianą ustawień przez dzieci. Nie będziesz musiał się więc martwić o bezpieczeństwo swoich pociech.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Łatwa w obsłudze
 • Szybkość nagrzewania
 • Łatwa w utrzymaniu czystości
 • Energooszczędna

– Minusy

 • Panel sterowania nagrzewa się podczas gotowania w dużych garnkach na przednich polach grzewczych
 • Precyzja dotykowych przycisków

Bosch PIE631FB1E

Bosch PIE631FB1E

Kolejną płytą indukcyjną w naszym rankingu jest Bosch PIE631FB1E z czterema polami grzewczymi. Jego sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego. Przyciski są ergonomicznie rozmieszczone, a wybieranie ustawień jest precyzyjne, dzięki czemu obsługa tego sprzętu jest łatwa i cicha. Tu również zobaczysz, jaki jest poziom zużycia energii elektrycznej. Użytkownicy płyty grzewczej będą mieli do dyspozycji 17 poziomów mocy grzania, które można dostosować do swoich preferencji. Takie udogodnienie sprawi, że gotowanie zajmie Ci mniej czasu i stanie się bardziej przyjemne.

Płyta indukcyjna marki Bosch posiada funkcję shortClean, która pozwala na zawieszenie wszystkich opcji na kilkadziesiąt sekund, aby na bieżąco usunąć zabrudzenia i zachować czystość płyty w trakcie gotowania. Opcja reStart służy zachowaniu wybranych ustawień w przypadku automatycznego wyłączenia płyty spowodowanego zalaniem strefy sterowania lub chwilowym brakiem prądu. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja quickStart, z której chętnie skorzystają osoby zabiegane. Wystarczy włączyć płytę indukcyjną, a urządzenie rozpozna ustawienie garnka lub patelni i automatyczne rozpocznie grzanie właściwego pola. W tym modelu znajduje się również funkcja Booster dostępną na wszystkich polach grzewczych. Opcja ta znacznie zwiększa moc grzania i skraca czas gotowania nawet o 50%. Krótszy czas gotowania czy smażenia to też mniejsza strata cennych substancji odżywczych.

Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed włączeniem przez dzieci, co znacznie poprawia bezpieczeństwo jej użytkowania.

Minusem tej płyty mogą być słabo widoczne oznaczenia przy małym oświetleniu kuchni.

+ Plusy

 • Szybko się rozgrzewa
 • Funkcja Power Boost
 • Prosta obsługa
 • Funkcjonalność
 • Timer

– Minusy

 • Słabo widoczne oznaczenia przy małym oświetleniu kuchni

Whirlpool ACM 808 BAS

Whirlpool ACM 808 BAS

Płyta indukcyjna wcale nie musi być czarna, co potwierdza producent Whirlpool. Jest to model o rzadko spotykanym, szampańskim kolorze, zaopatrzona w cztery pola grzejne. Dzięki tym czterem palnikom produkt ten spełni wymagania dużej rodziny, która lubi jeść wielodaniowe posiłki. Jasna płyta grzewcza Whirlpool ACM 808 BAS będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości, nie zobaczysz na niej tylu smug i rys powstałych w trakcie użytkowania. Poza tym jej powierzchnia jest wykonana z wytrzymałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie o szerokości 58 cm nie jest wyposażone w ramkę, dzięki czemu pozwala na stworzenie jednolitej całości z blatem i ułatwia jej czyszczenie. Płytę marki Whirlpool obsługuje się przy pomocy panelu dotykowego, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Użytkownicy bardzo chwalą ją za funkcję FlexiCook, która zapewnia wygodę w gotowaniu. Dwa niezależne pola grzewcze mogą działać osobno lub wspólnie, co docenią osoby korzystające z dużych, podłużnych naczyń. Opcja Timer umożliwia zaprogramowanie żądanego czasu gotowania. Po upływie tego czasu pole grzewcze wyłączy się automatycznie, a o zakończeniu pracy poinformuje Cię sygnał dźwiękowy. Co ciekawe, timer może być ustawiony dla każdego pola grzewczego oddzielnie, dzięki czemu pozwala kontrolować czas gotowania kilku różnych potraw. 

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 808 BAS jest też w stanie rozpoznać obecność naczynia na powierzchni kuchenki. Wówczas używana zostanie tylko powierzchnia pod garnkiem.

+ Plusy

 • Dobra do kuchni, w której dużo się gotuje
 • Łatwa w czyszczeniu
 • Oryginalna kolorystyka rozjaśni kuchnię
 • Szybko się nagrzewa
 • Funkcja Flexi Cook

– Minusy

 • Precyzja dotykowych przycisków
 • Czasami głośno pracuje

Bosch PVS651FC1E

Bosch PVS651FC1E

Płyta indukcyjna Bosch PVS651FC1E będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które często gotują w dużych, podłużnych naczyniach. W urządzeniu znajduje się strefa Combi, która umożliwia połączenie dwóch oddzielnych pól grzewczych i tym samym gotowanie w garnkach o nietypowych kształtach. Dla każdego z czterech pól można zastosować aż 17 poziomów mocy grzania, a o ich precyzyjny wybór zadba intuicyjne sterowanie dotykowe DirectSelect. Płyta grzewcza posiada również sensor smażenia, który pozwoli w prosty sposób przygotować idealnie wysmażone potrawy. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią moc grzania, a sensor zadba o to, aby temperatura była utrzymana na stałym poziomie. Niestety korzystanie z takiego udogodnienia wymaga zakupu specjalnej patelni.

Tak jak poprzednie wersje płyt indukcyjnych, urządzenie marki Bosch wyposażono w funkcję Booster, która przyda Ci się wtedy, gdy będziesz chciał szybko przyrządzić posiłek. Dzięki opcji Timer ustawisz czas gotowania, zyskując pełną kontrolę nad czasem. Poza tym możesz go wykorzystać jako minutnik.  Funkcja reStart umożliwi natomiast szybki powrót do gotowania na wcześniejszych ustawieniach. Dużym udogodnieniem będzie też funkcja Krótkiego czyszczenia, która przyda Ci się w sytuacji, gdy płyta indukcyjna zostanie zalana podczas gotowania.

Producent zapewnia, że urządzenie Bosch PVS651FC1E jest w pełni bezpieczne, szczególnie dla najmłodszych. Płyta posiada blokadę przed zmianą ustawień, dzięki czemu unikniesz przypadkowej zmiany mocy czy wyłączenia płyty w trakcie gotowania. Wskaźnik ciepła resztkowego informuje o aktualnej temperaturze pola grzewczego, ograniczając w ten sposób ryzyko poparzenia do minimum.

+ Plusy

 • Duża ilość funkcji
 • Łatwa w obsłudze
 • 17 poziomów mocy grzania
 • Oszczędność energii
 • Strefa Combi

– Minusy

 • Głośna funkcja Booster
 • Przyciski są słabo widoczne przy słabszym oświetleniu

Electrolux EHL7640FOK

Electrolux EHL7640FOK

Electrolux EHL7640FOK to najdroższe urządzenie w naszym rankingu płyt indukcyjnych, które posiada szereg dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest intuicyjny, dotykowy panel sterowania, który zwiększa komfort użytkowania. Wszystkie oznaczenia są przejrzyste i czytelne, dzięki czemu poradzą sobie z jego obsługą nawet osoby starsze. Każde pole grzewcze posiada 17 poziomów mocy, które można szybko wybierać bezpośrednio wskazując wybrany poziom. Urządzenie ma szerokość 71 cm, czyli jest szersze niż standardowe płyty, przez co jest bardziej funkcjonalne. Poza tym płyta marki Electrolux prezentuje się elegancko i nowocześnie, więc łatwo dopasujesz ją do wystroju kuchni.

Płyta indukcyjna posiada opcję rozpoznawania obecności garnka. Oznacza to, że sama się wyłącza jeśli nie znajdzie się na niej garnek lub patelnia. Pozwoli Ci to na oszczędzenie energii i większe bezpieczeństwo. Przydatna będzie też funkcja Stop+Go,  która umożliwia tymczasowe wyłączenie sprzętu, a następnie jego wznowienie. Ponadto wszystkie pola są wyposażone w możliwość szybkiego gotowania – czyli funkcję Booster. Użytkownik może też skorzystać z funkcji Bridge, dzięki której połączy dwa sąsiednie pola grzewcze w jedno.

Kuchenka ostrzega użytkownika przed palnikiem, który zawiera ciepło resztkowe czyli pole nagrzane od gorącego dna naczynia. Zapobiega to przypadkowemu oparzeniu po dotknięciu wyłączonego a jeszcze nagrzanego pola.

Te wszystkie możliwości spowodowały, że kuchenka cieszy się powodzeniem wśród użytkowników. Dodatkowo gładką powierzchnię płyty indukcyjnej Electrolux EHL7640FOK bardzo łatwo się czyści. Wykonana z mocnego szkła ceramicznego płyta jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne.

+ Plusy

 • Cicha praca
 • Wygodne sterowanie
 • Estetyczny design
 • Prosta obsługa
 • Jest szersza niż standardowe płyty, przez co jest bardziej funkcjonalna

– Minusy

 • Zbyt małe przyciski do sterowania, przez co ich dokładność nie jest idealna

Czy warto kupić płytę indukcyjną?

Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ płyta działa na powierzchnię garnka, a nie na całą kuchenkę. Niektóre modele płyt indukcyjnych są nawet w stanie rozpoznać kształt naczynia i dostosować do niej pole powierzchni grzania. Po zdjęciu naczynia płyta wyłącza się automatycznie. To z kolei przekłada się na niższe rachunki i optymalne wykorzystanie energii elektrycznej.

Poza tym, płyta indukcyjna szybko się nagrzewa, co daje nam dużą oszczędność czasu. Zazwyczaj czas gotowania potrawy jest o 30% krótszy niż w przypadku kuchenki gazowej. Jeśli do tego wykorzystamy funkcję PowerBoost, która przyspiesza czas grzania, to zaoszczędzimy nawet do 50% czasu na przygotowaniu posiłku lub podgrzaniu obiadu.

Płyta indukcyjna gwarantuje też bezpieczeństwo, co szczególnie docenią osoby, które posiadają małe dzieci. W czasie gotowania płyta nie nagrzewa się, więc ryzyko poparzenia jest ograniczone do minimum. Większość modeli wyposażona została również w czasowy wyłącznik bezpieczeństwa, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o to, że gotowana potrawa się przypali. Każde pole grzewcze może mieć ustawiony inny czas grzania. Korzystanie z płyty indukcyjnej nie wiąże się też z ryzykiem wybuchu czy zatrucia gazem.

Utrzymanie płyty grzewczej w czystości jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku kuchenek tradycyjnych, ponieważ kawałki jedzenia spadające na jej powierzchnię podczas gotowania nie przywierają do niej. Twoim problemem nie będzie też osad powstający na skutek długotrwałego korzystania z kuchenki gazowej. O takim rozwiązaniu mogą więc pomyśleć osoby, które cenią sobie porządek, ale nie dysponują dużą ilością czasu na długie sprzątanie.

Właściciele kuchni indukcyjnej nie będą mieli też trudności ze zdiagnozowaniem usterki płyty. Wiele tego typu urządzeń potrafi wyświetlić symbol błędu, który naprowadzi nas na odpowiednie rozwiązanie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na wyjątkowy design płyt indukcyjnych. Stonowana kolorystyka czerni w najlepszym wydaniu nadaje całej aranżacji nowoczesnego szyku. Nowością na rynku są białe płyty indukcyjne, które wyróżnią miejsce gotowania, prezentując się przy tym bardzo efektownie.

Jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza?

Wybór konkretnej płyty indukcyjnej nie jest sprawą prostą. Dlatego warto przed jej zakupem zwrócić uwagę na kilka parametrów, które decydują o komforcie użytkowania i funkcjonalności tego rozwiązania. Jednym z nich jest rozmiar płyty indukcyjnej, który zależy od naszych oczekiwań, jak również miejsca przeznaczonego na płytę. Standardem są wersje kwadratowe o szerokości 58 i 60 cm, które odpowiadają gabarytom tradycyjnych kuchenek, dzięki czemu łatwiej będzie nam je wkomponować w aranżację kuchni. Na rynku nie brakuje też modeli węższych i szerszych, które często mają bardziej zaokrąglone kształty.

Istotnym czynnikiem przy wyborze płyty indukcyjnej jest ilość pól grzewczych. Większość modeli posiada cztery pola, niemniej można spotkać blaty wyposażone w dwa lub trzy pola. Większa wersja dobrze sprawdzi się w rodzinie z dziećmi, oraz dla osób przygotowujących większe posiłki od czasu do czasu np. na spotkania rodzinne.

Zdarza się, że płyty indukcyjne obsługuje się przy pomocy pokręteł. Jednak jest ich znacznie mniej niż popularniejszych wersji z panelami dotykowymi. Można w nich ustawić opcje pracy przyciskami „+” i „-„. Droższe modele wyposażono w zaawansowane sterowanie sensorowe typu touchSlider lub Cyclic. Pierwszy z nich pozwala na ustawienie właściwej temperatury poprzez przesunięcie palcem po skali liniowej, drugi umożliwia sterowanie po okręgu. Na rynku można też spotkać płyty grzewcze, które mają sygnalizację świetlną. 

Wygląd i budowa płyt indukcyjnych

Zdecydowana większość płyt indukcyjnych wykonana jest ze szkła ceramicznego. Gładka tafla szkła jest łatwa w utrzymaniu czystości i zapewnia estetyczny wygląd. Producenci oferują płyty bezramkowe i z ramką. Jeśli wybierzesz pierwszą z wymienionych, wtedy uda Ci się stworzyć jednolitą powierzchnię z blatem. Inaczej będzie z płytą z ramką, która łączy ją z blatem, przez co powierzchnia nie jest będzie tworzyła spójnej całości z blatem.

Wiele modeli płyt indukcyjnych można podłączyć do zasilania jednofazowego (230V). Na rynku znajdziemy też takie płyty grzewcze, które można połączyć z gniazdkiem trójfazowym (400V). W tym przypadku istotna jest również moc przyłączeniowa (całkowita moc pobierana przez urządzenie), choć większość płyt posiada regulację maksymalnego poboru mocy. Aby uniknąć rozczarowań, warto sprawdzić, jaki posiadasz licznik i jakie ma on parametry.

Każda płyta grzewcza wyposażona została w dodatkowe funkcje, które usprawnią pracę w kuchni. Dobrym rozwiązaniem dla osób niecierpliwych będzie funkcja Booster, dzięki której znacząco przyspieszysz proces gotowania lub smażenia potrawy. Przez kilka minut pole płyty nagrzewa się z dużą mocą, następnie jest ona redukowana do wartości w zwykłym trybie podgrzewania lub do ustawionej przez nas temperatury. Bardzo przydatna może okazać się też opcja Timer, która sprawdzi się podczas podgrzewania dania lub gotowania kilku potraw w tym samym czasie. Jeśli nie masz czasu na pilnowanie gotującego się obiadu, na pewno docenisz funkcję Stop&Go, która umożliwia zatrzymanie płyty i wznowienie jej działania po pewnym czasie. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie też opcja Bridge, która umożliwia połączenie ze sobą dwóch pól grzewczych. Taką opcję możesz wykorzystać w sytuacji, gdy potrzebny będzie Ci większy garnek, a mniejsze pole grzewcze nie da Ci takiej szybkości gotowania, jakiej oczekujesz. Codzienne przygotowywanie posiłków dla rodziny będzie łatwiejsze, jeśli wybierzesz płytę grzewczą z możliwością rozpoznawania wielkości garnka. Tak przydatna funkcja sprawi też, że korzystnie z płyty będzie bezpieczniejsze i pozwoli kontrolować ilość zużywanej energii elektrycznej.

Dla kogo płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna zasługuje na miano bycia jednym z ciekawszych urządzeń do kuchni XXI wieku. Umożliwia szybki i energooszczędny sposób gotowania, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

 • Chcą zaoszczędzić czas i energię na przygotowaniu posiłków
 • Szukają rozwiązania bez przyłącza gazowego
 • Szukają bezpiecznego urządzenia do gotowania – kuchnia z płytą indukcyjną jest bezpieczniejsza (ryzyko poparzenia jest ograniczone do minimum), co z pewnością docenią rodzice małych dzieci.
 • Chcą urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu –płyty indukcyjne są bardzo estetyczne, a ich stylistyka utrzymana jest na wysokim poziomie
 • Cenią sobie wygodę – dodatkowe funkcje płyty grzewczej ułatwią pracę w kuchni
 • Szukają urządzenia, które będzie łatwe w utrzymaniu czystości – utrzymanie takiej płyty grzewczej w czystości jest dużo prostsze niż w przypadku tradycyjnych kuchenek
 • Mają wystarczający budżet – dobrej jakości płyta indukcyjna jest zdecydowanie droższa niż kuchenka gazowa. Dodatkowo tego typu sprzęt wymaga specjalnych garnków.

Płyta indukcyjna nie zawsze będzie najlepszym wyborem dla osób, które:

 • Mają ograniczony budżet – płyta indukcyjna, podobnie jak garnki do płyty, nie należą do najtańszych
 • Nie mają możliwości podłączenia płyty do osobnego obwodu elektrycznego – płyta wymaga podłączenia zasilania do osobnego obwodu elektrycznego, aby jej praca nie obciążała zbyt mocno instalacji elektrycznej
 • Mieszkają z osobą, która posiada rozrusznik serca – płyty wytwarzają pole magnetyczne, które może okazać się szkodliwe dla tych osób
 • Nie podoba się konieczność posiadania odpowiedniego zestawu garnków – garnki muszą być wykonane z odpowiedniego materiału i dostosowane do pól grzewczych (za mała średnica garnka uniemożliwi włączenie się kuchenki)

O zaletach gotowania na płytach indukcyjnych przekonuje się coraz szersza grupa konsumentów. Są bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Zakup tego typu urządzenia to dobra inwestycja, dzięki której oszczędzisz energię elektryczną i czas, który możesz wykorzystać w przyjemniejszy sposób.