Ranking płyt indukcyjnych 2020

Płyty indukcyjne cieszą się dużą popularnością. Mają większą wydajność i bezpieczeństwo podczas gotowania niż odpowiedniki gazowe czy ceramiczne. Jednaj coraz bogatsza oferta w sklepach sprawiła, że wybór płyty indukcyjnej nie jest prostym zadaniem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia? Jakie funkcje powinno mieć? Ile oszczędza energii i czasu? W przygotowanym rankingu znajdziesz też odpowiedzi na pytania dotyczące różnic pomiędzy droższymi i tańszymi modelami.

W dalszej części znajduje się kilka modeli płyt, które pochodzą od popularnych producentów i różnią się ceną, wykonaniem, mocą przyłączeniową, jak również ilością funkcji. Stworzona porównywarka powinna ułatwić Ci wybór najlepszej płyty indukcyjnej w korzystnej cenie. Modele posegregowaliśmy według ceny, od najtańszych.

Ranking płyt indukcyjnych

 ModelMoc przyłączeniowaFunkcja łączenia dwóch pól grzejnych w jedno 
Whirlpool ACM 816 BA7,2 kWTakZobacz w sklepie
Bosch PUE631BB2E4,6 kWNieZobacz w sklepie
Amica PIE6541NSU7,4 kWTakZobacz w sklepie
Bosch PIE631FB1E7,4 kWNieZobacz w sklepie
Whirlpool ACM 808 BAS7,2 kWTakZobacz w sklepie
Electrolux Slim-fit CIV6347,4 kWTakZobacz w sklepie

Wbrew pozorom najlepsze płyty indukcyjne nie wyróżniają się wysoką mocą i ładnym desingem, lecz dużą ilością funkcji, dzięki którym są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu niż tańsze odpowiedniki. Przykładowo w urządzeniu Electrolux Slim-fit CIV634 znajdziemy funkcję Bridge, która umożliwia łączenie dwóch pól grzewczych w jedno oraz funkcję Hob2Hood pozwalającą na automatyczne sterowanie okapem kuchennym za pomocą płyty.

Whirlpool ACM 816 BA

Whirlpool ACM 816 BA

Jeśli szukasz płyty indukcyjnej w dobrej cenie, to możesz zwrócić uwagę na urządzenie Whirlpool ACM 816 BA. Płyta posiada intuicyjny panel sterowania, a jego powierzchnia została pokryta szkłem ceramicznym. Jego moc przyłączeniowa wynosi 7200 W. Prosty model z czterema polami grzewczymi znacząco poprawi komfort podczas gotowania, umożliwiając używanie aż trzech różnych naczyń. Brak ramki pozwoli natomiast na stworzenie jednolitej całości z blatem i sprawi, że utrzymanie w czystości płyty indukcyjnej będzie łatwiejsze.

Dużym ułatwieniem w obsłudze produktu będzie funkcja Booster dostępna dla wszystkich pól grzewczych. Pozwala ona na osiągnięcie maksymalnej mocy grzania i w efekcie szybsze przygotowanie potrawy. Płyta Whirlpool została wyposażona w system rozpoznawania naczyń, który dostosowuje dopływ energii elektrycznej do wielkości garnka. Po zdjęciu naczynia, płyta indukcyjna automatycznie przestaje pracować. Dzięki temu korzystanie z niej będzie bardziej ekonomiczne i bezpieczniejsze. Ciekawą opcją będzie też strefa FlexiCook, która pozwala na dodatkową wygodę użytkowania. Jej obecność sprawia, że pola grzewcze działają osobno lub razem, dlatego możliwe będzie swobodne gotowanie w garnkach o niestandardowych rozmiarach.

Płytę Whirlpool ACM 816 BA można także zablokować przed przypadkowym uruchomieniem lub zmianą ustawień przez dzieci. Nie będziesz musiał się więc martwić o bezpieczeństwo swoich pociech.

+ Plusy

 • Cicho pracuje
 • Łatwa w obsłudze
 • Szybkość nagrzewania
 • Łatwa w utrzymaniu czystości
 • Energooszczędna

– Minusy

 • Panel sterowania nagrzewa się podczas gotowania w dużych garnkach na przednich polach grzewczych
 • Precyzja dotykowych przycisków

Bosch PUE631BB2E

Bosch PUE631BB2E

Bosch PUE631BB2E to prosta w obsłudze płyta indukcyjna o mocy przyłączeniowej 4600 W. Urządzenie wyposażone jest w 4 osobne pola grzewcze bez możliwości łączenia ich. Sterowanie polami odbywa się za pomocą przycisków dotykowych znajdujących się w dolnej części płyty i dla każdego z czterech pól można zastosować aż 17 poziomów mocy grzania.

Podobnie jak w innych modelach płyt Bosch, ten też wyposażono w funkcję Booster, która przyda Ci się wtedy gdy będziesz chciał szybko przyrządzić posiłek. Zwiększa ona moc płyty przyspieszając gotowanie czy podgrzewanie a wystarczy ją włączyć za pomocą przycisku dotykowego.

Dzięki funkcji Timer ustawisz czas gotowania po którym wyłączy się dane pole grzewcze. Przez to nie musisz używać minutnika i zyskujesz pełną kontrolę bo już nie zapomnisz wyłączyć pola po upływie czasu a sygnał dźwiękowy poinformuje Cię o końcu pracy.

Funkcja QuickStart przyspiesza rozpoczęcie gotowania bez niepotrzebnego wybierania opcji. Wykrywa ona miejsce, na którym jest naczynie i automatycznie wyświetla odpowiednią strefę grzania na panelu dotykowym. Możesz dzięki temu od razu wybrać poziom mocy grzania dla tej strefy i szybko zacząć gotowanie.

Producent zapewnia w tym modelu bezpieczeństwo dla dorosłych jak i dzieci. Płyta posiada blokadę przed uruchomieniem przez dzieci, czasowy wyłącznik bezpieczeństwa i wskaźnik zalegania ciepła dla każdego pola tak aby przypadkiem nie poparzyć się gdy jest ono gorące.

Jeśli chodzi o jej minusy to gotowanie na czterech polach jednocześnie jest utrudnione, ponieważ płyta przełącza pola co kilka sekund i może to być irytujące.

+ Plusy

 • Łatwa w obsłudze
 • Wygląd
 • Łatwa w czyszczeniu

– Minusy

 • Dość głośna
 • Przełączanie pól podczas gotowania na więcej niż dwóch strefach

Amica PIE6541NSU

Amica PIE6541NSU

Amica PIE6541NSU to płyta indukcyjna z mocą przyłączeniową 7400 W i kilkoma ciekawymi funkcjami. Dzięki AutoBridge można połączyć dwa pola w jedno i gotować używając dużego garnka. Jeśli często zdarza Ci się używać takich naczyń to z tym modelem będzie to bardziej efektywne i łatwiejsze bo możesz za pomocą jednego sensora sterować mocą dwóch pól grzejnych.

Hob&Go to taka funkcja, która automatycznie aktywuje pole gdy postawisz na nim garnek. Gdy to zrobisz wystarczy, że ustawisz moc grzania a wtedy urządzenie szybko rozpoczyna swoją pracę i Ty nie musisz poświęcać zbyt dużo czasu na wybieranie ustawień.

Ciekawa jest też możliwość sprawdzania, które naczynia nadają się do grzania na płycie indukcyjnej. Żeby rozpocząć testowanie, wystarczy po położeniu naczynia z wodą na płycie, przycisnąć odpowiednie dwa przyciski. Więcej informacji o tej funkcji można znaleźć w instrukcji.

Płytę marki Amica wyposażono w funkcję Power Booster, która przyda się wtedy gdy będziesz chciał szybko podgrzać posiłek. Zwiększa ona moc grzania i szybciej podgrzewa potrawy czy wodę.

Ten model jest dobrze wyposażony i ma przydatne funkcje takie jak Timer, automatycznie wyłączające pole grzewcze po przekroczeniu ustawionego czasu. Kolejna funkcją jest Pauza, którą możesz wyłączyć wszystkie aktywne pola gdy np. musisz szybko wyjść z kuchni. Po powrocie wystarczy, że ponownie naciśniesz przycisk a płyta włączy się z poprzednimi ustawieniami.

Model ten ma wskaźnik ciepła resztkowego i wyświetla literę H gdy pole indukcyjne jest rozgrzane po zdjęciu garnka. Zwiększa to bezpieczeństwo bo zapobiega przypadkowemu poparzeniu. Jeśli posiadasz dzieci to przydatną funkcją jest też blokada płyty przed zmianą ustawień i przed przypadkowym uruchomieniem.

Mocą urządzenia steruje się za pomocą slidera i dla niektórych osób może to być wada, ponieważ zdarza się, że jest on mało precyzyjny.

+ Plusy

 • Liczba funkcji
 • Szybko podgrzewa
 • Timer
 • Pauza
 • Łączenie pól

– Minusy

 • Długo się chłodzi
 • Głośna praca

Bosch PIE631FB1E

Bosch PIE631FB1E

Kolejną płytą indukcyjną w naszym rankingu jest Bosch PIE631FB1E z czterema polami grzewczymi. Jego sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego. Przyciski są ergonomicznie rozmieszczone, a wybieranie ustawień jest precyzyjne, dzięki czemu obsługa tego sprzętu jest łatwa i cicha. Tu również zobaczysz, jaki jest poziom zużycia energii elektrycznej. Użytkownicy płyty grzewczej będą mieli do dyspozycji 17 poziomów mocy grzania, które można dostosować do swoich preferencji. Takie udogodnienie sprawi, że gotowanie zajmie Ci mniej czasu i stanie się bardziej przyjemne.

Płyta indukcyjna marki Bosch posiada funkcję shortClean, która pozwala na zawieszenie wszystkich opcji na kilkadziesiąt sekund, aby na bieżąco usunąć zabrudzenia i zachować czystość płyty w trakcie gotowania. Opcja reStart służy zachowaniu wybranych ustawień w przypadku automatycznego wyłączenia płyty spowodowanego zalaniem strefy sterowania lub chwilowym brakiem prądu. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja quickStart, z której chętnie skorzystają osoby zabiegane. Wystarczy włączyć płytę indukcyjną, a urządzenie rozpozna ustawienie garnka lub patelni i automatyczne rozpocznie grzanie właściwego pola. W tym modelu znajduje się również funkcja Booster dostępną na wszystkich polach grzewczych. Opcja ta znacznie zwiększa moc grzania i skraca czas gotowania nawet o 50%. Krótszy czas gotowania czy smażenia to też mniejsza strata cennych substancji odżywczych.

Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed włączeniem przez dzieci, co znacznie poprawia bezpieczeństwo jej użytkowania.

Minusem tej płyty mogą być słabo widoczne oznaczenia przy małym oświetleniu kuchni.

+ Plusy

 • Szybko się rozgrzewa
 • Funkcja Power Boost
 • Prosta obsługa
 • Funkcjonalność
 • Timer

– Minusy

 • Słabo widoczne oznaczenia przy małym oświetleniu kuchni

Whirlpool ACM 808 BAS

Whirlpool ACM 808 BAS

Płyta indukcyjna wcale nie musi być czarna, co potwierdza producent Whirlpool. Jest to model o rzadko spotykanym, szampańskim kolorze, zaopatrzona w cztery pola grzejne. Dzięki tym czterem palnikom produkt ten spełni wymagania dużej rodziny, która lubi jeść wielodaniowe posiłki. Jasna płyta grzewcza Whirlpool ACM 808 BAS będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości, nie zobaczysz na niej tylu smug i rys powstałych w trakcie użytkowania. Poza tym jej powierzchnia jest wykonana z wytrzymałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie o szerokości 58 cm nie jest wyposażone w ramkę, dzięki czemu pozwala na stworzenie jednolitej całości z blatem i ułatwia jej czyszczenie. Płytę marki Whirlpool obsługuje się przy pomocy panelu dotykowego, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Użytkownicy bardzo chwalą ją za funkcję FlexiCook, która zapewnia wygodę w gotowaniu. Dwa niezależne pola grzewcze mogą działać osobno lub wspólnie, co docenią osoby korzystające z dużych, podłużnych naczyń. Opcja Timer umożliwia zaprogramowanie żądanego czasu gotowania. Po upływie tego czasu pole grzewcze wyłączy się automatycznie, a o zakończeniu pracy poinformuje Cię sygnał dźwiękowy. Co ciekawe, timer może być ustawiony dla każdego pola grzewczego oddzielnie, dzięki czemu pozwala kontrolować czas gotowania kilku różnych potraw. 

Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 808 BAS jest też w stanie rozpoznać obecność naczynia na powierzchni kuchenki. Wówczas używana zostanie tylko powierzchnia pod garnkiem.

+ Plusy

 • Dobra do kuchni, w której dużo się gotuje
 • Łatwa w czyszczeniu
 • Oryginalna kolorystyka rozjaśni kuchnię
 • Szybko się nagrzewa
 • Funkcja Flexi Cook

– Minusy

 • Precyzja dotykowych przycisków
 • Czasami głośno pracuje

Electrolux Slim-fit CIV634

Electrolux Slim-fit CIV634

Electrolux Slim-fit CIV634 to najdroższe urządzenie w naszym rankingu płyt indukcyjnych, które posiada sporo przydatnych funkcji i udogodnień. Jednym z nich jest intuicyjny, dotykowy panel sterowania, który zwiększa komfort użytkowania. Moc pól grzewczych reguluje się za pomocą suwaka więc można szybko i płynnie zmienić ustawienia w trakcie pracy. Wszystkie oznaczenia są przejrzyste i czytelne, dzięki czemu z jego obsługą powinny poradzić sobie nawet osoby mniej obyte z technologią.

Podczas użytkowania możesz skorzystać z funkcji Bridge, dzięki której połączysz dwa sąsiednie pola grzewcze w jedno większe. Jest to przydatne szczególnie gdy używasz dużych naczyń bo możesz za pomocą jednego suwaka regulować temperaturę i czas gotowania dla dwóch pól.

Płyta jest wyposażona w funkcję Pauza, która służy do ustawienia mocy grzania aktywnych pól na najniższą. Dzięki niej możesz szybko zmniejszyć moc na wartość 1, gdy potrzebujesz nagle wyjść z kuchni a zaraz po powrocie wystarczy ponownie nacisnąć przycisk żeby wrócić do poprzednich ustawień. Dla większej wygody można skorzystać także z Timera, która wyłączy pole grzejne po ustalonym czasie.

Dodatkowo wszystkie pola są wyposażone w możliwość szybkiego gotowania czyli funkcję PowerBooster. Zapewnia ona dodatkową moc i można ją włączyć przez ograniczony czas żeby szybciej rozpocząć gotowanie z pełną mocą.

Ten model ostrzega użytkownika przed ciepłem resztkowym, czy polem nagrzanym od gorącego dna naczynia. Zapobiega to przypadkowemu oparzeniu po dotknięciu wyłączonego a jeszcze nagrzanego pola. Wskaźnik pokazuje w trzech stopniach rodzaj ciepła: gotowanie, podtrzymywanie temperatury lub ciepło resztkowe.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa dostępne są funkcje blokady uruchomienia płyty oraz blokady panelu sterowania zapobiegające przypadkowej zmianie ustawień przez dorosłych jak i dzieci.

Tym co wyróżnia tą płytę od innych jest funkcja Hob2Hood, która automatycznie reguluje pracą okapu kuchennego. Włącza ona okap i reguluje jego ustawieniami zależnie od intensywności gotowania. Trzeba tylko pamiętać, że do jej działania konieczne jest posiadanie okapu z funkcją Hob2Hood.

+ Plusy

 • Szybko się nagrzewa
 • Łatwa w czyszczeniu
 • Możliwość łączenia pól – Bridge
 • Intuicyjna obsługa
 • Duża ilość funkcji
 • Możliwość sterowania okapem

– Minusy

 • Cena

Czy warto kupić płytę indukcyjną?

Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ płyta działa na powierzchnię garnka, a nie na całą kuchenkę. Niektóre modele płyt indukcyjnych są nawet w stanie rozpoznać kształt naczynia i dostosować do niej pole powierzchni grzania. Po zdjęciu naczynia płyta wyłącza się automatycznie. To z kolei przekłada się na niższe rachunki i optymalne wykorzystanie energii elektrycznej.

Poza tym, płyta indukcyjna szybko się nagrzewa, co daje nam dużą oszczędność czasu. Zazwyczaj czas gotowania potrawy jest o 30% krótszy niż w przypadku kuchenki gazowej. Jeśli do tego wykorzystamy funkcję PowerBoost, która przyspiesza czas grzania, to zaoszczędzimy nawet do 50% czasu na przygotowaniu posiłku lub podgrzaniu obiadu.

Płyta indukcyjna gwarantuje też bezpieczeństwo, co szczególnie docenią osoby, które posiadają małe dzieci. W czasie gotowania płyta nie nagrzewa się, więc ryzyko poparzenia jest ograniczone do minimum. Większość modeli wyposażona została również w czasowy wyłącznik bezpieczeństwa, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o to, że gotowana potrawa się przypali. Każde pole grzewcze może mieć ustawiony inny czas grzania. Korzystanie z płyty indukcyjnej nie wiąże się też z ryzykiem wybuchu czy zatrucia gazem.

Utrzymanie płyty grzewczej w czystości jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku kuchenek tradycyjnych, ponieważ kawałki jedzenia spadające na jej powierzchnię podczas gotowania nie przywierają do niej. Twoim problemem nie będzie też osad powstający na skutek długotrwałego korzystania z kuchenki gazowej. O takim rozwiązaniu mogą więc pomyśleć osoby, które cenią sobie porządek, ale nie dysponują dużą ilością czasu na długie sprzątanie.

Właściciele kuchni indukcyjnej nie będą mieli też trudności ze zdiagnozowaniem usterki płyty. Wiele tego typu urządzeń potrafi wyświetlić symbol błędu, który naprowadzi nas na odpowiednie rozwiązanie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na wyjątkowy design płyt indukcyjnych. Stonowana kolorystyka czerni w najlepszym wydaniu nadaje całej aranżacji nowoczesnego szyku. Nowością na rynku są białe płyty indukcyjne, które wyróżnią miejsce gotowania, prezentując się przy tym bardzo efektownie.

Wygląd i budowa płyt indukcyjnych

Zdecydowana większość płyt indukcyjnych wykonana jest ze szkła ceramicznego. Gładka tafla szkła jest łatwa w utrzymaniu czystości i zapewnia estetyczny wygląd. Producenci oferują płyty bezramkowe i z ramką. Jeśli wybierzesz pierwszą z wymienionych, wtedy uda Ci się stworzyć jednolitą powierzchnię z blatem. Inaczej będzie z płytą z ramką, która łączy ją z blatem, przez co powierzchnia nie jest będzie tworzyła spójnej całości z blatem.

Wiele modeli płyt indukcyjnych można podłączyć do zasilania jednofazowego (230V). Na rynku znajdziemy też takie płyty grzewcze, które można połączyć z gniazdkiem trójfazowym (400V). W tym przypadku istotna jest również moc przyłączeniowa (całkowita moc pobierana przez urządzenie), choć część płyt posiada regulację maksymalnego poboru mocy. Aby uniknąć rozczarowań, warto sprawdzić, jaką posiadasz instalację i jakie ma ona parametry.

Każda płyta grzewcza wyposażona została w dodatkowe funkcje, które usprawnią pracę w kuchni. Dobrym rozwiązaniem dla osób niecierpliwych będzie funkcja Booster, dzięki której znacząco przyspieszysz proces gotowania lub smażenia potrawy. Przez kilka minut pole płyty nagrzewa się z dużą mocą, następnie jest ona redukowana do wartości w zwykłym trybie podgrzewania lub do ustawionej przez nas temperatury. Bardzo przydatna może okazać się też opcja Timer, która sprawdzi się podczas podgrzewania dania lub gotowania kilku potraw w tym samym czasie. Jeśli nie masz czasu na pilnowanie gotującego się obiadu, na pewno docenisz funkcję Stop&Go, która umożliwia zatrzymanie płyty i wznowienie jej działania po pewnym czasie. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie też opcja Bridge, która umożliwia połączenie ze sobą dwóch pól grzewczych. Taką opcję możesz wykorzystać w sytuacji, gdy potrzebny będzie Ci większy garnek, a mniejsze pole grzewcze nie da Ci takiej szybkości gotowania, jakiej oczekujesz. Codzienne przygotowywanie posiłków dla rodziny będzie łatwiejsze, jeśli wybierzesz płytę grzewczą z możliwością rozpoznawania wielkości garnka. Tak przydatna funkcja sprawi też, że korzystnie z płyty będzie bezpieczniejsze i pozwoli kontrolować ilość zużywanej energii elektrycznej.

Dla kogo płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna zasługuje na miano bycia jednym z ciekawszych urządzeń do kuchni XXI wieku. Umożliwia szybki i energooszczędny sposób gotowania, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

 • Chcą zaoszczędzić czas i energię na przygotowaniu posiłków
 • Szukają rozwiązania bez przyłącza gazowego
 • Szukają bezpiecznego urządzenia do gotowania – kuchnia z płytą indukcyjną jest bezpieczniejsza (ryzyko poparzenia jest ograniczone do minimum), co z pewnością docenią rodzice małych dzieci.
 • Chcą urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu –płyty indukcyjne są bardzo estetyczne, a ich stylistyka utrzymana jest na wysokim poziomie
 • Cenią sobie wygodę – dodatkowe funkcje płyty grzewczej ułatwią pracę w kuchni
 • Szukają urządzenia, które będzie łatwe w utrzymaniu czystości – utrzymanie takiej płyty grzewczej w czystości jest dużo prostsze niż w przypadku tradycyjnych kuchenek
 • Mają wystarczający budżet – dobrej jakości płyta indukcyjna jest zdecydowanie droższa niż kuchenka gazowa. Dodatkowo tego typu sprzęt wymaga specjalnych garnków.

Płyta indukcyjna nie zawsze będzie najlepszym wyborem dla osób, które:

 • Mają ograniczony budżet – płyta indukcyjna, podobnie jak garnki do płyty, nie należą do najtańszych
 • Nie mają możliwości podłączenia płyty do osobnego obwodu elektrycznego – płyta wymaga podłączenia zasilania do osobnego obwodu elektrycznego, aby jej praca nie obciążała zbyt mocno instalacji elektrycznej
 • Mieszkają z osobą, która posiada rozrusznik serca – płyty wytwarzają pole magnetyczne, które może okazać się szkodliwe dla tych osób
 • Nie podoba się konieczność posiadania odpowiedniego zestawu garnków – garnki muszą być wykonane z odpowiedniego materiału i dostosowane do pól grzewczych (za mała średnica garnka uniemożliwi włączenie się kuchenki)

O zaletach gotowania na płytach indukcyjnych przekonuje się coraz szersza grupa konsumentów. Są bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Zakup tego typu urządzenia to dobra inwestycja, dzięki której oszczędzisz energię elektryczną i czas, który możesz wykorzystać w przyjemniejszy sposób.