Ranking najlepszych płyt indukcyjnych 2021

Najlepsze płyty indukcyjne w rankingu

Coraz większa oferta w sklepach sprawiła, że wybór dobrej płyty indukcyjnej nie jest łatwym zadaniem. Masz do wyboru urządzenia w różnych cenach, kolorach i z wieloma funkcjami. Które więc kupić?

W naszym rankingu postaraliśmy się wybrać najciekawsze i najlepsze płyty indukcyjne. Są to popularne modele od znanych producentów a my posegregowaliśmy je w kolejności od najtańszych do najdroższych. Przyjrzyjmy się więc, za co płacimy i weźmy pod lupę poszczególne modele. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwolą Ci wybrać sprzęt warty uwagi i zakupu.

Electrolux CIR60430

Podstawowa płyta indukcyjna w niskiej cenie.

Bosch PIE631FB1E

Bardzo popularna i dobrze oceniana, oferująca proste funkcje.

Electrolux EIV63440BW Slim-Fit

Piękna biała płyta z bardzo prostą obsługą.

Electrolux EIV644

Posiada dwa pola Bridge dla gotowania w dużych naczyniach.

Haier HAIPSJ64MC

Bezpieczna płyta z intuicyjnym panelem sterowania oraz termosondą w łopatce.

Whirlpool WL S8560 AL

Bardzo dobrze wyposażona z wygodną obsługą i ramką inox.

Electrolux Slim-fit CIV634

Umożliwia automatyczne sterowanie okapem za pomocą Hob2Hood.

Bosch PVQ651FC5E

Bardzo dobrze wyposażona z przydatnymi funkcjami.

Ranking płyt indukcyjnych

Wybrać tańszy, a może droższy model? Najlepsze płyty indukcyjne wcale nie wyróżniają się wyższą mocą czy ładniejszym wyglądem. To co je charakteryzuje to większa ilość funkcji, dzięki którym są wygodniejsze w użyciu i bezpieczniejsze.

Chcemy na początku zaznaczyć, że warto sprawdzić czy masz możliwość podłączenia płyty do trójfazowej instalacji elektrycznej. Wiele modeli płyt indukcyjnych można podłączyć do zasilania jednofazowego (230V) i trójfazowego (400V). Jeśli jest taka możliwość to lepiej podłączyć ją do trójfazowego. Unikniesz dzięki temu przełączania mocy pomiędzy polami grzewczymi, gdy będziesz chciał używać ich wszystkich na raz. Gotowanie będzie wtedy możliwe na pełnej mocy i znacznie sprawniejsze.

Electrolux CIR60430

Electrolux CIR60430

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7,35 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: nie

Electrolux CIR60430 jest jedną z najtańszych płyt indukcyjnych i należy do serii Slim-Fit. Według producenta jest to najprawdopodobniej najpłytsza płyta indukcyjna, która dostępna jest na rynku. Można nią więc zastąpić elektryczną lub gazową płytę w blacie o grubości 12 mm nad szufladami i w blacie 28 mm nad piekarnikiem Electrolux.

Automatyczne sterowanie okapem kuchennym

Płyta wykorzystuje system Hob2hood, który samodzielnie włącza okap kuchenny, jeśli uzna, że wyciąg jest konieczny, dodatkowo dostosowując jego moc do potrzeb gotowania i uwalniającej się podczas tego procesu pary. Do działania wymagany jest odpowiedni model okapu, który będzie współpracował z tym rodzajem płyty.

Szybsze gotowanie

Dzięki funkcji Power Booster możliwe jest przyspieszenie gotowania potraw, kiedy będzie to konieczne. Przyda się to do szybkiego zagotowania wody czy podgrzania potraw.

Wskaźnik ciepła resztkowego

Ta płyta indukcyjna daje dużo bezpieczeństwa poprzez aż trzystopniowy wskaźnik ciepła resztkowego. Za jego pomocą można sprawdzać, które palniki i w jakim stopniu pozostają nagrzane, dzięki czemu nie oparzymy się podczas mycia płyty.

Łatwe sterowanie

Sterowanie urządzeniem nie sprawi żadnych kłopotów, ponieważ jest intuicyjne a panel czytelny. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie pole i ustawić moc grzania za pomocą przycisków.

Dodatkowo dostępny jest pomiar czasu podczas gotowania. Można go ustawić na maks. 60 minut. Po upływie tego czasu płyta wyłącza wybrane pole i dzięki temu Ty nie musisz o tym pamiętać. Regulowany zegar ułatwi Ci kontrolowanie procesu gotowania.

Blokady dla bezpieczeństwa

Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania płyty, posiada ona szereg blokad, np. przed przypadkowym uruchomieniem, zmianą ustawień w razie wykipienia lub zalania. Istnieje także zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Plusy

 • łatwa w czyszczeniu
 • szybko grzeje
 • łatwa obsługa
 • wskaźnik ciepła resztkowego
 • niska cena

Minusy

 • brak łączenia pól grzewczych

Bosch PIE631FB1E

Bosch PIE631FB1E

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: nie

Płyta indukcyjna Bosch oferuje estetyczny wygląd w przystępnej cenie i jest opatrzona wieloma praktycznymi rozwiązaniami. Można tu przywołać znaną już w innych płytach indukcyjnych funkcję Booster. Przyspiesza ona gotowanie poprzez zwiększenie mocy grzania na krótki moment do maksymalnej mocy, a potem powraca do niższej temperatury.

Power Boost tego modelu zakłada zagotowanie 2 litrów wody nawet trzy razy szybciej, aniżeli przy użytkowaniu tradycyjnej płyty grzewczej.

Funkcje

Wygoda gotowania to praktyczna funkcja Timer, dzięki której istnieje możliwość nastawienia konkretnego pola na określony czas grzania, po którym się ono wyłączy. Możesz więc precyzyjnie zaplanować czas gotowania, a jeśli o nim zapomnisz, to alarm szybko da znać, że potrawa jest już gotowa. W ten sposób unikniesz przypalania dań.

Nie musisz też czekać z wyczyszczeniem plamy ściereczką, jeśli przypadkowo coś wyleje się na płytę. Tutaj bardzo praktycznym rozwiązaniem jest funkcja „krótkie czyszczenie”. Po jej włączeniu następuje pauza w grzaniu i możemy na bieżąco wyczyścić zarówno pole, jak i całą płytę bez obaw, że zmienimy przy tym ustawienia.

Wygodne sterowanie

Płyta Bosch to także wygoda operowania panelem dotykowym. W niektórych płytach konieczne jest jeszcze kilkukrotne naciskanie wskaźnika mocy pola, aby zarówno przejść do określonej powierzchni grzewczej, jak i nastawić temperaturę. Tu, dzięki DirectSelect, wystarczy tylko delikatny kontakt palca, by ustawić temperaturę, co jest łatwe oraz bardzo intuicyjne.

Bezpieczeństwo

Bosch to przede wszystkim bezpieczeństwo i w tym względzie producent zrobił wiele dla użytkowników. Mamy tu dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła, co oznacza, że poprzez podświetlenie konkretnych obszarów płyt dowiadujemy się, które pole jest jeszcze ciepłe i do jakiego stopnia. Małe „h” oznacza temperaturę poniżej 60°C, natomiast duże „H” – temperaturę powyżej 60°C.

Zadbano także o dzieci, które mogą nie tylko dotknąć nagrzane od garnka pole, ale także niepostrzeżenie włączyć płytę lub ją wyłączyć. Funkcja ChildLock uniemożliwia zmianę ustawień i wszelkie manipulacje na panelu dotykowym.

Nie ma też obaw, że nie wyłączyliśmy płyty przed wyjściem z domu, ponieważ nieużywana po czasie wyłączy się samoczynnie, dzięki funkcji czasowego wyłącznika bezpieczeństwa.

Warto też wiedzieć, że płyta ma elektroniczne rozpoznawanie naczyń i nie będzie działać, jeśli nie wyczuje na swojej powierzchni naczyń lub garnków. Nie uruchomi się więc bez potrzeby, a to pozwala także oszczędzać energię.

Na koniec jeszcze dwa słowa dotyczące estetyki płyty, bo ta robi wrażenie. Warto przyjrzeć się staranności wykonania krawędzi płyty. Szlif z przodu nadaje jej bardzo nowoczesnego charakteru. Jest przy tym łatwa w utrzymaniu czystości.

Plusy

 • szybko się rozgrzewa
 • prosta obsługa
 • funkcjonalność
 • timer
 • łatwa możliwość wybrania poziomu mocy
 • dobra cena

Minusy

 • brak łączenia pól

Electrolux EIV63440BW

Electrolux EIV63440BW Slim-Fit

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Ranking płyt indukcyjnych nie może obejść się bez tego pięknego modelu. Electrolux EIV63440BW Slim-Fit, jest jedną z najpłytszych płyt na rynku. Ma to kilka zalet, a przede wszystkim odwdzięcza się szybkim i bezproblemowym montażem oraz estetyką. Wyraźnie widać, że jest to urządzenie nowoczesne. Model ten wyróżnia się jednak kolorem. Białe wykonanie nadaje mu lekkości i smukłości.

Nie da się tu pokazać jakichś stanowczych odstępstw od podobnego modelu Electrolux Slim-fit CIV634. Zdecydowanie ma on wszystko, co powinna posiadać nowoczesna płyta indukcyjna opierająca swoje działanie o najnowszą technologię.

Wyposażenie

PowerBooster pozawala wykorzystać potencjał mocy grzewczej konkretnego pola i przyspiesza rozpoczęcie gotowania. Pola Infinite dostosowują moc do naczynia więc nie ma tu mowy o stracie energii. Zużywamy dokładnie tyle, ile jest na bieżąco wykorzystywane.

Funkcja Bridge łączy dwa pola grzewcze w jedno i pozwala cieszyć się możliwością gotowania na dużych patelniach, grillu czy w brytfannie. Wielu klientów chwali sobie to rozwiązanie, bo gwarantuje naprawdę wydajne korzystanie z płyty indukcyjnej w przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań dostępnych na rynku, jak np. płyty gazowe.

Bezpieczeństwo

Myśląc o bezpieczeństwie stosowania trzeba wymienić funkcję Lock, Pauzę czy trzystopniowe ciepło resztkowe. Lock wyłącza na chwilę możliwość dokonywania zmiany ustawień. Pauza przerywa gotowanie z zachowaniem trybu „trzymaj ciepło”.

Trzystopniowe ciepło resztkowe informuje, które pole jest jeszcze nagrzane. Wszystkie funkcje będę wykorzystywane podczas codziennego użytkowania i pozwolą np. wytrzeć zabrudzoną płytę w trakcie gotowania czy zabezpieczyć ją przed dziećmi.

Marka Electrolux zapewniła sobie bardzo dobre opinie użytkowników, także dzięki nowoczesnemu oraz intuicyjnemu sterowaniu dotykowemu. DirectTouch spisuje się dobrze i pozwala szybko zmieniać moc poszczególny pól grzewczych jednym przyciskiem.

Plusy

 • łatwa w czyszczeniu
 • nie rysuje się
 • intuicyjne  i szybkie sterowanie
 • maksymalna oszczędność energii
 • płytka i wygodna w montażu

Minusy

 • wysoka cena
 • trochę głośna

Electrolux EIV644

Electrolux EIV644

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7,35 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Płyta ma funkcję Bridge co zapewnia możliwość łączenia pól grzewczych tak, aby móc korzystać z większych garnków i naczyń. Umożliwia to komfortowe gotowanie, szybko i skutecznie, maksymalnie wykorzystując moc.

W tym modelu mamy możliwość utworzenia dwóch takich pól, co zdecydowanie przyda się osobom gotującym w dużych naczyniach.

Power Boost

Szybsze gotowanie włącza się za pomocą jednego przycisku. Można wówczas zwiększyć moc pracy płyty i uzyskać efekty w jeszcze krótszym czasie.

Funkcja Timer

Pozwala nastawić płytę na określony czas gotowania, po którym samodzielnie się wyłączy. Nie trzeba więc już pilnować gotujących się potraw.

Funkcja Lock

Za pomocą włączenia jednego przycisku możemy zablokować płytę podczas gotowania, dzięki czemu nie przestawimy ustawień w sytuacji, gdy chcemy przetrzeć płytę lub zabezpieczyć ją przed dziećmi czy osobami starszymi.

Ciepło resztkowe

Ta płyta indukcyjna pozwala uniknąć oparzeń. Trzystopniowy wskaźnik ciepła resztkowego dokładnie pokazuje, gdzie i w jakim stopniu nagrzana jest powierzchnia płyty.

Oddzielne sterowanie polami grzewczymi

Direct Touch umożliwia sterowanie każdym polem grzewczym z osobna, zapewniając możliwość ustawienia mocy dla każdej potrawy oddzielnie. Tutaj panel mamy znacznie większy i bardzo szybko możemy zmienić ustawienia jednym dotknięciem.

Najpłytsza płyta indukcyjna

Łatwo ją zamontować na miejscu starej płyty elektrycznej czy gazowej, ponieważ można ją umieścić w blacie o grubości 12 mm nad szufladami i w blacie 28 mm nad piekanikiem.

Plusy

 • łatwe sterowanie dotykowe
 • szybkie grzanie potraw
 • możliwość łączenia pól
 • precyzyjne ustawianie temperatury
 • łatwe czyszczenie

Minusy

 • wysoka cena z stosunku do wyposażenia

Haier HAIPSJ64MC

Haier HAIPSJ64MC

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: nie

Płytę Haier HAIPSJ64MC można łatwo wkomponować w blat, ze względu na jej charakterystyczny szlif wykonany pod kątem. Uzyskamy wówczas jednolitą i estetyczną płaszczyznę.

Szybsze gotowanie

Funkcja Booster umożliwia gotowanie na pełnej mocy gdy potrzebujesz coś podgrzać jak najszybciej. Co więcej, podczas normalnego gotowania masz możliwość wyboru jednego z 9 poziomów mocy. Dzięki temu precyzyjnie dostosujesz moc grzania do danej potrawy.

Intuicyjny panel sterowania

Użytkownik manipuluje każdym polem grzewczym z osobna, co umożliwia proste i szybkie sterowanie, bez konieczność wyszukiwania danej funkcji. Jest za to odpowiedzialny multislider.

Bezpieczne i wytrzymałe wykonanie

Płyta Haier HAIPSJ64MC została wykonana ze szkła hartowanego, które ma dużą wytrzymałość i jest odporne na zarysowania oraz wysokie temperatury, a także spore jej wahania.

Rozpoznaje obecność obcych naczyń i przedmiotów

Płyta automatycznie włączy sygnał akustyczny lub przechodzi w tryb stand-by, jeśli na jej powierzchni pojawiają się jakieś obce przedmioty, typu widelec czy nóż kuchenny. To sposób na jej bezpieczne użytkowanie.

Ułatwiona instalacja

Płyta umożliwia dostosowanie swojej mocy do posiadanej instalacji elektrycznej. Dzięki funkcji Power Management, do wyboru jest aż 5 poziomów mocy.

Termosonda

Płyta daję możliwość sprawdzenia temperatury potraw. Odpowiedzialna jest za to termosonda w łopatce, dzięki czemu unikniemy niedogotowanych czy przypalonych potraw.

Plusy

 • wybór mocy grzania
 • funkcja termosondy
 • nowoczesny wygląd
 • oddzielne suwaki do każdego z pól grzewczych
 • funkcja utrzymywania temperatury
 • cicha praca

Minusy

 • brak funkcji łączenia pól grzewczych

Whirlpool WL S8560 AL

Whirlpool WL S8560 AL

Wymiary (szer. x gł.): 59.8 x 51.8 cm
Moc przyłączeniowa: 7,2 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

To model, który w rankingu najlepszych płyt indukcyjnych zasługuje na specjalną uwagę. Płyta oferuje możliwość łatwego i szybkiego sterowania, ze względu na dedykowane do każdego pola grzewczego suwaki. Dzięki temu można szybko zmienić ustawienia każdego z nich, bez zbędnego naciskania przycisków.

Łączenie pól grzewczych

Whirlpool wyposażył tę płytę w bardzo dużo funkcji a tymi ciekawszymi są aż 2 pola FlexiCook. Umożliwiają one łączenie pól grzewczych do użycia większych rozmiarów patelni czy garnków. Zwiększa to komfort gotowania na dużych naczyniach i przyspiesza gotowanie.

Utrzymywanie ciepła potraw

Jeśli chcemy podać wszystkie dania jednocześnie, to funkcja utrzymania ciepła jest bardzo przydatna. Nie umożliwia już ona gotowania, ale gwarantuje zachowanie ciepła potraw i zapobiega ich stygnięciu.

Gotowanie na wolnym ogniu – duszenie

Ta świetna płyta indukcyjna Whirlpool WL S8560 AL oferuje funkcję duszenia, gotowania potraw na wolnym ogniu. Wystarczy ją włączyć i nie ma już konieczności samodzielnego ustawiania temperatury, a potrawy będą soczyste i nie przywrą do naczynia.

Zarządzanie mocą podczas instalacji

Płyta zapewnia możliwość dostosowania odpowiedniej mocy do domowej instalacji, co gwarantuje łatwość montażu. Jest to funkcja Power Management.

Aż 18 poziomów mocy

Użytkownik, dla komfortu gotowania, może samodzielnie ustawić poziom oczekiwanej mocy grzewczej według 18-poziomowej skali.

Wraz z funkcją Booster, przyspieszającą gotowanie, zapewnia mnóstwo wyboru co do mocy.

Funkcja rozpuszczania

Rozpuszczanie produktów, szczególnie czekolady, bywa problematyczne, ponieważ nie można doprowadzić do ich przypalenia zbyt dużą mocą grzewczą. Płyta oferuje więc funkcję rozpuszczania, co ułatwia zadanie.

Plusy

 • intuicyjna obsługa
 • wygodny i czytelny panel sterowania
 • duża ilość przydatnych funkcji
 • łatwa w czyszczeniu
 • dostosowanie mocy grzewczej
 • ramka inox

Minusy

 • brak

Electrolux CIV634

Electrolux Slim-fit CIV634

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit CIV634 to według nas najlepsza płyta indukcyjna. Jak sama nazwa wskazuje, zyskała opinie jednej z najpłytszych urządzeń dostępnych na rynku. Jakie to ma znaczenie? Na pewno łatwo ją zintegrować z blatem kuchennym i będzie wtedy pod nią więcej miejsca w dolnej szafce.

Jej łatwa obsługa, świetne wyposażenie i możliwość sterowania okapem sprawiły, że nasz ranking płyt indukcyjnych nie może się bez niej obejść.

Łączenie pól i suwak

Płyta dostosowuje się do naczyń, jakie posiadamy, dzięki funkcji Bridge, która łączy dwa pola grzewcze w jedną całość. Można z powodzeniem postawić tam brytfannę, dużą patelnię, wykorzystując całą moc grzewczą urządzenia. Pola Infinite natomiast dostosują się do rozmiaru garnków, przez co maksymalnie wykorzystujemy całą moc płyty.

Ten model jest łatwy w obsłudze, dzięki intuicyjnemu sterowaniu dotykowemu DirectTouch. Tu na uwagę zasługuje głównie regulacja poziomu mocy za pomocą suwaka bez konieczności kilkukrotnego klikania w przycisk.

Funkcja Lock rozwiązuje zaś, często komunikowany przez użytkowników, problem przypadkowej zmiany ustawień. Czasem wystarczyło lekko dotknąć płyty ręcznikiem, aby zmienić parametry. Lock zapewnia chwilową blokadę, podczas której można usunąć zabrudzenia bez ingerencji w gotowanie. Funkcja pauzy natomiast, wstrzymuje gotowanie, ale pozostawia je w trybie „trzymaj ciepło”.

Integracja z okapem

Producent poszedł o krok dalej i postarał się połączyć ze sobą płytę indukcyjną oraz okap kuchenny. To rozwiązanie można z powadzeniem nazwać intuicyjnym. Hob2hood automatycznie integruje się z okapem i dostosowuje moc wyciągu do potrzeb gotowania. Trzeba tylko pamiętać, że do jego działania konieczne jest posiadanie okapu z funkcją Hob2Hood.

Bezpieczeństwo

Trzystopniowe ciepło resztkowe gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z płyt informując nas, które pole jest jeszcze ciepłe. Timer zaś powiadamia o zakończeniu gotowania, a Eco Timer wykorzystuje ciepło resztkowe, np. do podgrzania potraw czy wody nie pobierając przy tym energii.

Płyta indukcyjna Electrolux to przede wszystkim wysoka estetyka i bardzo płytka konstrukcja, co daje możliwość łatwej instalacji. Posiada większość standardowych już funkcji typu PowerBooster, ale daje użytkownikowi jeszcze coś więcej, a mianowicie minimalistyczny, nowoczesny wygląd i komfort gotowania z wykorzystaniem możliwości nowoczesnej technologii.

Plusy

 • szybko się nagrzewa
 • łatwa w czyszczeniu
 • możliwość łączenia pól – Bridge
 • intuicyjna obsługa
 • duża ilość funkcji
 • możliwość sterowania okapem

Minusy

 • cena

Bosch PVQ651FC5E

Bosch PVQ651FC5E

Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
Moc przyłączeniowa: 7,4 kW
Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
Łączenie pól grzejnych: tak

Prosta i intuicyjna w działaniu – taka jest płyta indukcyjna Bosch PVQ651FC5E. Dodatkowo charakteryzuje się nowoczesnym i estetycznym wyglądem. Jest to jeden z najlepszych obecnie modeli, dlatego nasz ranking płyt indukcyjnych ma dla niego wysokie miejsce.

Szybki start

Bosch wyróżnia się spośród innych płyt dzięki funkcji QuickStart. Wystarczy położyć naczynie na polu grzejnym, a płyta natychmiast samodzielnie rozpozna jego usytuowanie. Wtedy wystarczy już tylko jednym naciśnięciem wybrać moc grzania.

Takie małe ułatwienie jest bardzo przydatne gdy zmieniamy naczynia na polach i ułatwia nam pracę.

Bezpośredni wybór pola grzewczego

Direct Select zapewnia sterowanie każdym polem grzewczym z osobna, szybką zmianę jego funkcji i ustawień.

Łączenie pól grzewczych

Funkcja Combi Zone zapewnia większa powierzchnię grzewczą dla dużych garnków, patelni czy brytfanny. Pozwala ona na łączenie dwóch pól w jedno i wykorzystanie większej mocy.

W tej płycie znajdują się dwie takie strefy co nie jest zbyt często spotykane.

Przyspieszone gotowanie

Jeśli zależy nam na szybszym zagotowaniu wody na herbatę czy podgrzaniu danej potrawy, możemy włączyć funkcję Booster.

Automatyczne zapisanie ustawień

Płyta indukcyjna Bosch PVQ651FC5E wyłączy się automatycznie, jeśli dojdzie do wykipienia czy zalania jej powierzchni, ale wcześniej zapisze ustawienia, aby po jej restarcie mogła wrócić do wcześniej wybranych opcji bez konieczności ponownego ich wybierania.

Wskaźnik zużycia energii

Ciekawą opcją jest możliwość odczytania, jaką energię zużyła płyta w czasie ostatniego jej użytkowania. Zapewnia to oszczędne korzystanie z urządzenia i maksymalne wykorzystanie wszystkich jej funkcjonalności.

Funkcja jest rzadko spotykana w konkurencyjnych płytach a według nas, może być całkiem przydatna.

Sensor smażenia

Odpowiednie wysmażenie potraw to trudne zadanie, ale nie z użyciem płyty indukcyjnej Bosch PVQ651FC5E. Sensor smażenia czuwa nad potrawą, automatycznie sterując całym procesem poprzez dobranie odpowiedniej temperatury w oparciu o jej 4 poziomy lub 9 programów smażenia.

Wskaźnik zalegania ciepła

Możemy oddzielnie dla każdego pola grzewczego odczytać wskaźnik ciepła resztkowego. Jest to pomocne podczas czyszczenia powierzchni płyty i pozwala uniknąć oparzeń.

Move Mode Plus

Ta funkcja nas zaskoczyła. Pozwala zmieniać moc grzania bez zmiany ustawień.

Przyda się jeśli na przykład szybko zagotujemy daną potrawę, a następnie chcemy ją dusić. Wystarczy wtedy przesunąć garnek na sąsiednie pole bez konieczności zmiany ustawień.

Plusy

 • wiele nowoczesnych funkcji
 • szybkie czyszczenie
 • ekspresowo się nagrzewa
 • ograniczenie zaangażowania użytkownika do minimum
 • wskazuje zużycie prądu
 • cicha praca

Minusy

 • cena

Czy warto wybrać płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne mają całą masę zalet, dlatego są tak chętnie kupowane przez użytkowników. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie grzewcze do naszej kuchni. Nie pozostawia trudnych do wyczyszczenia osadów, jak np. osadów z gazu i dodatkowo ładnie się prezentuje. Z pewnością dodaje wnętrzom nowoczesnego charakteru i można ją często spotkać w dzisiejszych kuchniach.

Ile zapłacić za dobrą płytę indukcyjną?

W naszym rankingu płyt indukcyjnych polecamy modele w przedziale cenowym 1300 – 1900 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalającą płytę indukcyjną. W tej niższej granicy można już znaleźć na prawdę dobre urządzenia z podstawowym wyposażeniem, odpowiednią mocą i funkcją łączenia pól grzejnych.

Czy płyty indukcyjne są lepsze od gazowych?

Płyty indukcyjne są obecnie najbardziej energooszczędną metodą gotowania w domu. W porównaniu do gazu, indukcja jest najbardziej wydajnym typem płyt kuchennych. Tradycyjne gazowe płyty zużywają 40% ciepła wytwarzanego, do gotowania żywności i jest to słaby wynik. Podczas gdy płyty indukcyjne wykorzystują aż 90% ciepła na gotowanie.
Ponieważ kuchenki gazowe przekazują tylko 40% wytworzonego ciepła do gotowania, pozostałe 60% rozprasza się niekorzystnie na płytę kuchenną, dom i domowników.
Płyty indukcyjne z drugiej strony są bardzo wydajne, kierując ciepło bezpośrednio na posiłek przy stratach ciepła około 10%. Co ciekawe podczas regulacji mocy w płycie indukcyjnej zmiana temperatury jest natychmiastowa, co zapewnia bardziej wydajne gotowanie i mniejsze straty energii. Szybkość gotowania na indukcji jest znacznie lepsza co pokazuje ten artykuł.

Czy płyty indukcyjne mają jakieś wady?

Tak, bez wątpienia wszystko ma wady, więc płyta indukcyjna też je posiada. Najbardziej kłopotliwa jest cena, ponieważ za dobry produkt musimy zapłacić przynajmniej 1300 zł, podczas gdy płyta gazowa kosztuje kilkaset złotych.
Indukcja może też być uciążliwa, jeśli chodzi o hałas w trakcie użytkowania, który może być dla niektórych męczący.
Na koniec, płyty indukcyjne nie są długowiecznym produktem. Są raczej delikatne, dlatego ich żywotność jest mniejsza niż tradycyjnych płyt. To minus, jak na tak wysoką cenę. Być może w przyszłości konstruktorzy będą potrafili wyeliminować te problemy. Pamiętajmy też, że płyty indukcyjne nie są polecane osobom chorującym na układ sercowo-naczyniowy, mającym wbudowany rozrusznik serca, ponieważ wytwarzane pole magnetyczne zakłóca jego pracę.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna w dużej mierze została wykonana ze szkła, które pod powierzchnią kryje specjalne cewki indukcyjne. To one są odpowiedzialne za rozprowadzanie energii, jaka nagrzewa garnki i zapewnia oczekiwane efekty kulinarne. Wspomniane cewki indukcyjne wytwarzają szybko zmieniające się pole magnetyczne, a te oddaje ciepło naczyniom. Kiedyś płyty ceramiczne i gazowe nagrzewały się w całości, co oznaczało bardzo duże straty energii. Płyta indukcyjna ma tę przewagę, że nagrzewa wyłącznie garnek.

Posiadając płytę indukcyjną w domu warto wyposażyć się także w specjalne garnki ferromagnetyczne, które przyciągają magnes i w wyniku oddziaływania z cewką indukcyjną – wytwarzają ciepło.
Ciekawostką jest, że garnki czy patelnie także nie muszą się nagrzać, aby potrawa w środku była ciepła. Dzieje się to niezależnie, stąd możemy mówić o naprawdę dużej oszczędności energii podczas jej stosowania.

Warto pamiętać, że nienagrzewająca się płyta zapewnia bezpieczeństwo w kuchni ograniczając niemal do minimum możliwość oparzenia przez dzieci lub osoby dorosłe w wyniku styku z jej powierzchnią. Producenci poszli nawet o krok dalej stosując tzw. czujniki ciepła resztkowego i jeśli dany fragment płyty pozostaje wciąż nagrzany od garnka, to zostaniemy o tym poinformowani, włącznie z zaznaczeniem tego obszaru.

Utrzymanie czystości i duża trwałość

Płyty indukcyjne wykonane są z wysokiej jakości szkła odpornego na duże temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Nie ma więc mowy, że w wyniku użytkowania, szkło zostanie zarysowane, przetarte, a już na pewno się nie przypali. Nie musimy się jednocześnie martwić, że kapiące potrawy zaczną się przypalać na powierzchni płyty. Taką plamę wystarczy więc tylko przetrzeć szmatką, co minimalizuje konieczność uciążliwego „skrobania” przypalonego jedzenia.

Należy też powiedzieć kilka słów na temat samego szkła. Otóż rynek zagarnęło dwóch niemieckich potentatów, producentów wysokiej jakości szkła: EuroKera (mała literka „k” w narożniku) i Schott Ceran. Te pierwsze są bardziej matowe i szybko można się na nich spodziewać ewentualnych rys. Drugie charakteryzują się rzucającym w oczy połyskiem.

Płyta może być wykończona na trzy sposoby:

 • metalową ramką wokół – trudne w czyszczeniu ramki, ale szkło się nie ukruszy podczas użytkowania,
 • szkło frezowane na rantach – sprawdza się do zainstalowana na powierzchni blatu, odwdzięcza się estetyką,
 • szkło bez frezu – dobra do zabudowy.

Możliwość dowolnego kreowania przestrzeni

Płyta indukcyjna jest na tyle wygodnym rozwiązaniem, że jest nieduża. Można ją zainstalować na blacie kuchennym w dowolnym miejscu. Nie jest zintegrowana z dużym i ciężkim piekarnikiem. Ten można kupić osobno i wpasować pod zabudowę. Płytę da się więc z powodzeniem zamontować na kuchennej wyspie.

Płyta indukcyjna sama w sobie jest też bardzo estetyczna i kojarzy się w nowoczesną. Jest przy tym smukła i dobrze wyprofilowana, co nadaje całości wyjątkowego charakteru. Oczywiście, na rynku dostępne są płyty najróżniejszych rozmiarów, więc możemy wybrać ten model, który będzie dostosowany do metrażu naszej kuchni czy ilości członków rodziny. Więcej o tym możesz przeczytać w naszym artykule opisującym wymiary płyt indukcyjnych.

Zakres wyboru pól waha się od 2 przez 4, a nawet więcej. Można też połączyć dwa pola w jedno (najczęściej na polu koła od 14 cm do 26 cm), jeśli zamierzamy gotować w pokaźniejszych garnkach czy w brytfannie (na polu prostokąta 22 x 19 cm).

Szybszy czas gotowania

Niektóre starsze modele płyt elektrycznych wymuszały na nas duże pokłady cierpliwości. Jednak płyta indukcyjna bardzo szybko nagrzewa garnki i dzięki świetnemu rozwiązaniu oddawania ciepła sprawia, że potrawy przygotowuje się w szybszym czasie. Nawet 30% szybciej, aniżeli na płycie gazowej.

Jeśli zaś chodzi o moc płyty indukcyjnej, to najmniejsza, z podłączeniem pod jedną fazę liczy sobie 2,8-4,7 kW. Wyższa moc od 4,7 do 12 kW wymaga już podpięcia do trzech faz.

Sterowanie i dodatkowe funkcje

Funkcjonalne płyty indukcyjne charakteryzują się przede wszystkim intuicyjnym i łatwym sterowaniem. Podstawowy programator nie daje w tym względzie zbytniej wygody, ponieważ musimy się: „naklikać” w przycisk „+” i „-”, aby ustawić żądaną temperaturę i dodatkowo wybrać jeszcze palnik. Jest jednak bardziej dokładny i łatwiej nim sterować gdy mamy mokre ręce.

Innym rodzajem sterownika, trochę wygodniejszym w użyciu, jest „slider” czyli sterowanie sensorowe, który pozwala przesuwać wskaźnikiem w celu wybrania poziomu mocy. Tu jednak warto mieć czyste ręce podczas zmiany ustawień.

Podsumowanie, jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektórzy klienci kierują się względami estetycznymi, szukają właściwego koloru, nie tylko białego, ale np. szampańskiego. Inni chcą mieć oszczędną płytę indukcyjną, przede wszystkim pobierającą małe ilości prądu. Bywają też i tacy, którzy zwracają uwagę na ilość różnorodnych funkcji urządzenia. Dlatego stworzyliśmy ten ranking płyt indukcyjnych i pokazaliśmy modele w różnych cenach.

Nasza rada przed zakupem może być taka: zdecyduj ile możesz wydać na nowy sprzęt i pomyśl do czego go potrzebujesz. Jeśli znasz swoje potrzeby to możesz łatwiej dokonać wyboru, dopasowując konkretny model do siebie. Najlepsze płyty indukcyjne mają wiele do zaoferowania ale może okazać się, że wcale nie potrzebujesz drogiej płyty. Być może wystarczy Ci jeden z tanich modeli, wyposażony w podstawowe funkcje, z dobrymi opiniami użytkowników.

Z pewnością warto jednak sprawdzić, w jaki sposób będziemy sterować płytą. Poczytać opinie na temat materiału wykonania lub trwałości sprzętu. To jaka płyta indukcyjna będzie nam odpowiadać zależy od naszych potrzeb. Ten ranking pokazuje, że zdecydowana większość produktów cieszy się dobrymi opiniami konsumentów i rzadko które modele mają minusy, jakie nie dotyczyłyby całej kategorii płyt indukcyjnych. Obecnie są to więc najlepsze urządzenia na rynku, a większość producentów oferuje rozwiązania naprawdę godne uwagi, dobrej jakości i w podobnej cenie.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej