Ranking pralek ładowanych od góry (2022) – Najlepsze modele

Najlepsze pralki ładowane od góry w rankingu

Wybranie dobrej pralki ładowanej od góry jest trudniejsze niż się na początku wydaje. Na rynku jest zaledwie kilka marek wartych uwagi a mimo to zdarzają im się kompletnie niezadowalające modele.

Możesz trafić na pralki bardzo głośne, z tandetnymi przyciskami i dające wrażenie kiepskiej jakości.

Dlatego spędziliśmy dużo czasu na znalezienie najlepszych pralek ładowanych od góry, które przede wszystkim dobrze piorą i są odpowiednio wykonane. Ranking pokazuje, które z nich warto wybrać.

Najlepsza pralka ładowana od góry w rankingu, jest pojemna i bardzo dobrze wyposażona.

Świetna pralka z bardzo dobrym wyposażeniem i czytelnym wyświetlaczem.

Przemyślana pralka z rozsądnymi parametrami, w niezłej cenie.

Ma dużą pojemność i prędkość wirowania, choć nieco więcej kosztuje.

Jest bardzo tania ale ma małą pojemność i małe wyposażenie.

Całkiem niezła jak na swoją cenę.

Najlepsze pralki ładowane od góry

1. Electrolux EW8T3372P

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 60 x 40 x 89 cm
Pojemność: 7 kg
Zużycie prądu (100 cykli): 69 kWh = 53 zł
Zużycie wody (cykl): 45 litrów
Maksymalna prędkość wirowania: 1300 obr/min
Poziom hałasu – wirowanie: 79 dB

Pralka Electrolux EW8T3372P to najlepsza pralka ładowana od góry w rankingu. Jest bardzo dobrze wyposażona i wyróżnia się przemyślaną konstrukcją, co wcale nie jest oczywiste w tego typu pralkach.

Krótkie cykle prania

Ten model samodzielnie dostosowuje długość cyklu prania do ilości załadunku, przez co maksymalnie oszczędza zarówno wodę, jak i energię.

Użytkownikom dobrze znane są krótkie cykle prania, jednak bywają mniej skuteczne. W tym przypadku mamy do czynienia z czystym praniem w mniej niż godzinę. Takie rozwiązanie chroni ubrania, które tak szybko się nie niszczą.

Włączasz pranie, kiedy chcesz

Funkcja TimeManager pozwala ustawić czas rozpoczęcia oraz zakończenia prania. To bardzo komfortowe, jeśli zależy nam na uzyskaniu czystych ubrań dokładnie wtedy, kiedy tego oczekujemy.

Odświeżanie za pomocą pary

Programy parowe to nowatorski sposób radzenia sobie z praniem. Nie zapewniają usuwania plam na odzieży czy zabrudzeń, ale pozwalają je odświeżyć, gdy nie potrzebujemy typowego cyklu prania. W rezultacie uzyskujemy świeże pranie bez zagnieceń.

Dbałość o wełniane rzeczy

Pralka pozwala na pranie wełnianych ubrań z najwyższą dbałością o zachowanie ich jakości. Wymagają one bowiem specjalnego traktowania, a certyfikat Woolmark Green jest nam w stanie to zapewnić.

Wiele dedykowanych programów

Ta niewielkich rozmiarów pralka ładowana od góry oferuje kilka dedykowanych do różnego wsadu cykli prań. Mamy tu więc do czynienia z programem do ubrań sportowych, ale i takich, które wyposażone są w membranę, a więc typowo outdoorowych.

W programie krótkim, bo zaledwie 14-minutowym, może się zaś odbywać pełen cykl prania zakładając pranie, płukanie i wirowanie. Jednak jest on przeznaczony do niewielkich zabrudzeń i małej ilości ubrań.

Utrzymywanie pojemnika do detergentu w czystości

Specjalny strumień wody każdorazowo obmywa pod ciśnieniem dozownik detergentu, przez co nie jest on brudny ani zapleśniały. Nie ma więc mowy o brzydkim zapachu ubrań, ponieważ nieustannie pozbywamy się zaschniętego proszku, jaki z różnych przyczyny nie został wykorzystany podczas prania. Pojemnik można też wyjąć w razie potrzeby.

Wydajny i dość cichy silnik

Silnik inwerterowy zapewnia skuteczne i co ważne dość ciche pranie. Takie rozwiązanie jest szczególnie doceniane, bo pralki ładowane od góry potrafią być bardzo głośne.

Łatwy dostęp do bębna

Pralka zapewnia wyjątkowo łatwy dostęp do bębna. Wkładanie i wyjmowanie prania jest bezproblemowe.

Plusy

 • wiele przydatnych programów
 • wydajna praca
 • program parowy
 • oszczędne pranie
 • dobrze dopiera zabrudzenia
 • wąska
 • czytelny panel sterowania

Minusy

 • trzęsie się przy wirowaniu

2. Electrolux EW6TN4261P

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 60 x 40 x 91 cm
Pojemność: 6 kg
Zużycie prądu (100 cykli): 65 kWh = 50 zł
Zużycie wody (cykl): 40 litrów
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Poziom hałasu – wirowanie: 78 dB

Pralka ładowana od góry Electrolux EW6TN4261P to propozycja dla osób, które nie posiadają przestrzennej łazienki, a chcą się cieszyć skutecznym i oszczędnym praniem. Jest to model dostępny w atrakcyjnej cenie, ale w stosunku do wyższych modeli tej marki, został wyposażony w nieco mniejszą funkcjonalność.

Mądra oszczędność

Pralka Electrolux EW6TN4261P wciąż oferuje dużą oszczędność, ponieważ dostosowuje cykl prania do określonego załadunku. Jest za to odpowiedzialny system SensiCare, który bardzo dobrze sprawdza się we wszystkich modelach Electrolux.

Funkcja ustawienia czasowego

TimeManager daje możliwość samodzielnego uruchomienia prania dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy. Takie zaprogramowanie cyklu piorącego pozwala wyjąć czyste pranie o najbardziej wygodnej dla nas porze, np. po pracy czy o poranku.

Cicha i wydajna

Nowoczesny silnik inwerterowy zapewnia w tym modelu dość ciche pranie i dobrą wydajność. Możemy też liczyć na dłuższą żywotność urządzenia.

Dużo programów

Pralka oferuje wiele podstawowych programów, które często używamy, ale może się też pochwalić krótkim cyklem prania, który trwa zaledwie 14 minut. Okazuje się, że ten czas wystarczy, aby pralka przeprowadziła pranie właściwe, płukanie i odwirowanie na małym załadunku.

Kolejnym ułatwieniem jest bezpieczne pranie wełny, czyli program Woolmark, który chroni włókna, zachowując ich pierwotny charakter.

Program antyalergiczny zaś jest polecany nie tylko osobom, które muszą zachowywać szczególną ostrożność podczas korzystania z różnych detergentów, ale także tym, które dbają o zdrowie skóry, chroniąc ją przed nadmiernym działaniem środków chemicznych.

Blokada przed dziećmi

Urządzenie jest bezpieczne, ponieważ nikt niepowołany nie będzie mógł zmienić ustawień podczas trwającego cyklu prania. Dotyczy to szczególnie dzieci, które lubią bawić się pokrętłami i przyciskami.

Plusy

 • dostosowuje czas prania
 • dobre efekty prania i wirowania
 • samopoziomujący bęben
 • przejrzysty wyświetlacz
 • wygodny dozownik środków piorących

Minusy

 • niewiele bardziej zaawansowany funkcji

3. Whirlpool ETDLR 6030S PL/N

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 60 x 40 x 90 cm
Pojemność: 6 kg
Zużycie prądu (100 cykli): 64 kWh = 49 zł
Zużycie wody (cykl): 42 litry
Maksymalna prędkość wirowania: 1000 obr/min
Poziom hałasu – wirowanie: 78 dB

Pralka ładowana od góry Whirlpool ETDLR 6030S PL/N to wiele różnych programów prania oraz spora ładowność, jak na tak małych rozmiarów urządzenie. Ładowanie od góry gwarantuje łatwość ustawienia sprzętu, nawet jeśli pomieszczenie nie dysponuje zbyt dużą ilością miejsca.

Technologia Szósty Zmysł

Urządzenia marki Whirlpool charakteryzują się przypisaną im technologią Szóstego Zmysłu. Dotyczy to także pralek, dlatego i ten model posiada takie rozwiązanie. Urządzenie samodzielnie dostosowuje parametry najlepsze do danego załadunku. Wystarczy włożyć ubrania do bębna, włączyć przycisk, a reszta dobierana jest zgodnie z wagą załadunku.

Oszczędność wody i energii

Dzięki technologii szósty zmysł możemy mówić o oszczędności energii oraz wody, ponieważ pralka dostosowuje optymalne parametry pracy. Warto pamiętać, że zużycie prądu na 100 cykli to zaledwie 64 kWh, co przekłada się na koszt 49 zł.

Wiele dedykowanych programów

Pralki posiadające wiele programów prania ułatwiają korzystanie z urządzenia. W tym przypadku mamy do czynienia np. z programem Fresh Care, dzięki czemu nie musimy natychmiast po wypraniu opróżniać bębna. Nawet jeśli zrobimy to po czasie, to i tak będziemy się cieszyć oczekiwaną świeżością ubrań.

Dzieje się to za sprawą delikatnych ruchów bębna po zakończeniu cyklu. Ponadto nie trzeba już skrzętnie segregować kolorowych ubrań przed umieszczeniem ich w pralce, ponieważ program kolorowe 15° ochroni je przed przebarwieniami.

Cykle prania szybkiego

To pralka, która z pewnością dba o nasz czas, ponieważ oferuje kilka cykli prania szybkiego. Odbywa się to, co prawda na mniejszym załadunku ale jest przydatne od czasu do czasu.

Przeznaczona dla skóry wrażliwej

Urządzenie oferuje dodatkową opcję intensywnego płukania. Bardzo dokładnie więc wypłucze pranie, pozbywając się detergentów. Jest to polecane szczególnie alergikom czy osobom dbającym o własną skórę.

Plusy

 • wiele różnych programów piorących
 • minimalistyczny panel sterowania
 • małe rozmiary, zgrabna

Minusy

 • głośna praca
 • trudny w czyszczeniu pojemnik na detergenty

4. Electrolux EW6T5272P

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 60 x 40 x 89 cm
Pojemność: 7 kg
Zużycie prądu (100 cykli): 88 kWh = 67 zł
Zużycie wody (cykl): 45 litrów
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Poziom hałasu – wirowanie: 78 dB

Pralka ładowana od góry Electrolux EW6T5272P to urządzenie małych rozmiarów oferujące spore możliwości. Posiada praktyczny wyświetlacz i łagodne otwieranie, a na dodatek problemów zmieści się w każdej, choćby niewielkiej łazience.

Przy tak niewielkich rozmiarach możliwe jest wypranie stosunkowo dużej ilości ubrań, ponieważ w bębnie zmieści się aż 7 kg prania.

Skrócenie czasu prania

Urządzenie oferuje możliwość skrócenia czasu trwania cyklu nawet o połowę, jeśli akurat musimy wyjść, a nie chcemy czekać na zakończenie cyklu. Dodatkowo możemy opóźnić jej start ustawiając możliwość wyjęcia czystego prania o najbardziej dogodnej dla nas porze.

Automatyka wagowa

Każda marka proponuje własną technologię, która ma za zadanie oszczędzać czas oraz zmniejszyć rachunki za pranie. Tak jest również w przypadku Electrolux EW6T5272P. Dzięki SensiCare urządzenie samodzielnie zważy załadunek i dopasuje najbardziej optymalne parametry pracy.

Dedykowane programy

Kilka specjalnych programów prania zapewnia możliwość łatwego i bezinwazyjnego prania np. wełny czy tkanin delikatnych. Użytkownicy mają również do dyspozycji możliwość włączenia cyklu przeznaczonego tylko dla alergików. Pranie odbywa się wówczas za pośrednictwem pary wodnej.

Plusy

 • duża ładowność
 • automatyka wagowa
 • duża ilość programów
 • dobrze pierze
 • czytelny panel sterowania

Minusy

 • dość wysoka cena jak na jej możliwości

5. Whirlpool TDLR 5030L PL/N

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 60 x 40 x 90 cm
Pojemność: 5 kg
Zużycie prądu (100 cykli): 60 kWh = 46 zł
Zużycie wody (cykl): 41 litrów
Maksymalna prędkość wirowania: 1000 obr/min
Poziom hałasu – wirowanie: 76 dB

Pralka Whirlpool TDLR 5030L PL/N dedykowana jest głównie singlom lub tym, którzy rzadko robią pranie. Jej ładowność wynosi 5 kg, więc większa ilość ubrań musi być prana częściej. Jej niewielki rozmiar sprawi, że zmieści się w każdej, choćby bardzo małej łazience, dlatego polecana jest do kawalerek lub niedużych mieszkań.

Wiele krótkich cykli prania

Mała pralka o niewielkim wsadzie, jest idealna dla osoby, która w domu jest gościem, singla lub pary. Tego rodzaju użytkowników będą też wspomagać krótkie cykle prania, np. 30-minutowe piorących w 15 stopniach. Nie zabraknie jednak także długich cykli, np. 3-godzinnego, jak program Eco 40-60 stopni.

Duża dbałość o różne ubrania

Whirlpool TDLR 5030L PL/N zapewnia szczególną troskę dla wielu rodzajów ubrań, jak np. wełna, czy jeans. Wymagają one specjalnego traktowania, aby mogły być skutecznie wyprane, a jednocześnie tkaniny nie uległy zniszczeniu.

Program delikatny chroni tkaniny, które nie powinny być prane długo oraz w wysokiej temperaturze.

Program higieniczny 60 stopni został zaś dedykowany dla ubrań lnianych lub bawełnianych, aby mógł je skutecznie odplamić. Dla skóry wrażliwej przeznaczony jest zaś program z dodatkowym płukaniem.

Automatyka wagowa

Bardzo duża część urządzeń marki Whirlpool zapewnia inteligentne rozwiązania, które wspomagają ich użytkowanie. W przypadku pralki TDLR 5030L PL/N możemy mówić o samodzielnym ważeniu wsadu i dostosowaniu najlepszych parametrów prania. Nazywa się to funkcją Szósty Zmysł, która jest bardzo popularna i dobrze znana.

Intuicyjna obsługa

Dozownik detergentu został tak zaprojektowany, aby za każdym razem wsypać do niego dokładnie tyle proszku, ile to konieczne. Zbyt duża ilość detergentów nie sprzyja naszej skórze oraz stoi w sprzeczności z ideą ochrony środowiska, ponieważ wymaga intensywniejszego płukania i co za tym idzie, większego zużycia wody.

Plusy

 • automatyka wagowa
 • przystępna cena
 • wiele przydatnych opcji prania
 • oszczędna

Minusy

 • mała ładowność
 • brak wyświetlacza

6. Whirlpool TDLR 65230S PL/N

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 60 x 40 x 90 cm
Pojemność: 6,5 kg
Zużycie prądu (100 cykli): 66 kWh = 50 zł
Zużycie wody (cykl): 44 litry
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Poziom hałasu – wirowanie: 77 dB

Pralka ładowana od góry Whirlpool TDLR 65230S PL/N to większy model, niż TDLR 5030L PL/N, przy zachowaniu tych samych wymiarów. Tu ładowność wynosi aż 6,5 kg, co jest bardzo dobry wynikiem, biorąc pod uwagę pralki ładowane od góry.

Wysoka prędkość wirowania

Model ten nie tylko wyróżnia się swoją dużą ładownością, ale także wysoką prędkością wirowania 1200 obr/min. Oznacza to, że pranie wyjmowane jest niemal suche, ale trzeba się przy tym liczyć także z wyższym hałasem generowanym podczas tego cyklu.

Niskie zużycie prądu i wody

Pralka na 100 cykli prania zużywa prąd za ok. 50 zł, co oznacza, że jest bardzo ekonomiczna. Urządzenie posiada dodatkowo funkcję automatyki wagowej, a więc samodzielnie dopasowuje optymalne parametry do ilości wsadu.

Ma sporo programów

Dużą wygodę użytkowania gwarantują także programy dedykowane do określonych materiałów, jak np. program krótki piorący w 30 minut w temperaturze 20 stopni.

Ochrona kolorów możliwa jest dzięki praniu w 15 stopniach, przez co ubrania nam nie zafarbują.

Program higieniczny zaś dba o ubrania bawełniane i lniane, a w 60 stopniach jest w stanie wywabić wszystkie plamy i zabrudzenia.

Pralka na kółkach

Jako jedna z nielicznych na rynku, pralka Whirlpool TDLR 65230S PL/N została wyposażona w kółka, które umożliwiają wygodne przesuwanie pralki. Wysuwa się je w razie potrzeby, a w ciągu trwających cykli prania pozostają schowane.

Plusy

 • wiele programów
 • wiele programów dedykowanych
 • dodatkowe kółka
 • pozycjonowanie bębna po praniu
 • duża pojemność

Minusy

 • brak funkcji łagodnego otwierania drzwiczek
 • lekko „chodzi” w trakcie wirowania

Jaka jest najlepsza pralka ładowana od góry?

Najlepsza pralka ładowana od góry to taka, która będzie mieć stosunkowo dużą pojemność załadunku przy zachowaniu małych rozmiarów, wiele funkcji oraz niską cenę. Ważne są jeszcze inne aspekty, a mianowicie:

Silnik inwerterowy

Nowoczesne silniki, czyli bezszczotkowe, są mniej awaryjne, niż ich starsze odpowiedniki. Konstrukcja bezszczotkowa zapewnia także cichszą pracę, ponieważ szczotki nie ścierają się. Dodatkowo należy wspomnieć też o minimalnie mniejszym zużyciu prądu i wydajniejszym użytkowaniu.

Duża ładowność

Wymiary pralek ładowanych od góry są zwykle podobne. Najczęściej ich szerokość oscyluje ok. 40 cm, ale zdarzają się też modele szersze i węższe. Ich przeciętna wysokość to zaś 85-90 cm. Trudno więc wymagać dużych różnic w ich ładowności, jednak spotyka się modele mogące pomieścić nawet 7-8 kg. Zwykle jednak mamy do czynienia z urządzeniami o ładowności 6 kg.

Poziom hałasu

Wybierając pralkę z silnikiem inwerterowym zapewniamy sobie cichszą pracę urządzenia. Ale i pośród nich są modele głośniejsze i cichsze. Dobrym wynikiem podczas cyklu piorącego będzie wartość 60 dB. W czasie wirowania musimy się liczyć z poziomem ponad 76 dB.

Warto pamiętać, że im wyższa liczba obrotów na minutę, a niektóre modele oferują nawet 1300 obr./min., tym głośniejsza praca urządzenia.

Ilość programów prania

Dedykowane programy piorące ułatwiają obsługę pralki ograniczając ryzyko uszkodzenia i zniszczenia odzieży. To już jednak niemal standard w przypadku wielu nowoczesnych modeli pralek, dlatego możemy oczekiwać specjalnego programu do ubrań sportowych, wełny, jeansów, bawełny lub lnu.

Dużą zaletą są także programy krótkie umożliwiają pranie w niskiej temperaturze.

Funkcjonalność

Każdy model oferuje różną funkcjonalność, ale dziś można liczyć na bardzo szerokie możliwości tych urządzeń. Uwagę zwraca na pewno automatyka wagowa, ponieważ pralka jest w stanie samodzielnie ocenić ciężar załadunku i dobrać optymalne parametry prania. Dużą zaletą nowoczesnych pralek jest także pranie parowe, które ma za zadanie odświeżyć mniej zabrudzone ubrania, bez kontaktu z detergentami. Przedłużamy ich żywotność, a do tego pranie jest bardziej ekonomiczne.

Dodatkowe opcje

Niektóre nowoczesne pralki ładowane od frontu charakteryzują się możliwością samodzielnego poziomowania bębna, przez co nie musimy nim kręcić, aby wyjąć pranie.

Warte uwagi będzie także otwieranie pralki za pomocą przycisku lub lekko otwierana klapa, która nie opada bezwiednie, przez co nie powoduje hałasu podczas zamykania pralki.

Wyjmowany dozownik detergentu też jest dodatkowym atutem, ponieważ można go łatwo umyć. Niektóre urządzenia są jednak wyposażone w funkcje spryskiwania go wodą, dzięki czemu jest zawsze czysty.

Łatwość obsługi

Użytkownicy przyzwyczaili się już do elektronicznych wyświetlaczy, ponieważ zapewniają one dostateczną czytelność poszczególnych funkcji. Co ważne, nawigowanie po dostępnych opcjach nie powinno przynosić problemu bo te typy są zazwyczaj proste w obsłudze co pokazuje nasz ranking pralek ładowanych od góry.

Podsumowanie

Przed zakupem warto wyznaczyć sobie priorytety, a więc takie cechy pralki, które okażą się dla nas najistotniejsze. Dla niektórych może to być duża pojemność przy zachowaniu małych wymiarów urządzenia. Wówczas przodować będzie model Electrolux EW6T5272P lub Electrolux EW8T3372P. Najlepszą energooszczędnością charakteryzuje się zaś model Whirlpool TDLR 5030L PL/N. Najlepsze pralki ładowane od góry to zatem takie, które są przetestowane przez użytkowników i pochodzą od znanych marek.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej