Myjka do okien – Poradnik jaką wybrać

Na rynku nie brakuje myjek do okien, które pozwalają na dokładniejsze i szybsze czyszczenie przeszklonych powierzchni. Ich wybór jest jednak tak duży, że czasem trudno znaleźć odpowiedni dla nas model. Czy warto kupić urządzenie do mycia okien?  Jaki czas ładowania baterii powinna mieć myjka do okien? Jakie parametry mają wpływ na komfort użytkowania? Z przygotowanego przez nas rankingu dowiesz się również, czym różnią się droższe modele od tańszych.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rośnie liczba dostępnych modeli, dlatego wybór odpowiedniej myjki do okien nie zawsze będzie łatwy. Wybraliśmy kilka modeli urządzeń do mycia okien, które różnią się ceną, czasem działania i ładowania baterii, wydajnością powierzchniową oraz szerokością ssawki. Urządzenia, które znalazły się w naszym rankingu zostały przedstawione według ceny, od najtańszego.

Ranking myjek do okien

 ModelCzas pracy bateriiCzas ładowania bateriiWydajność
powierzchniowa
Szerokość ssawki 
Vileda Windomatic40 min4 h80 - 120 m2270 mmZobacz w sklepie
Leifheit Dry & Clean 5100135 min3 h100 m2280 mmZobacz w sklepie
Karcher WV 2 Premium 1.633-430.025 min2 h75 m2280 mm i 170 mmZobacz w sklepie
Karcher WV 5 Premium 1.633-453.035 min3 h105 m2280 mm i 170 mmZobacz w sklepie

W przypadku myjek do okien dużą rolę odgrywa cena.  Im wyższa cena, tym dłuższy czas pracy przy pełnym akumulatorze i krótszy czas ładowania baterii. Chociaż nie zawsze, ponieważ tańsze urządzenie Leifheit Dry & Clean 51000 ma lepsze parametry niż jego następca. Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej, wtedy powinieneś wybrać Karcher WV 5 Premium 1.633-453.0, który ma większą wydajność powierzchniową, co przekłada się na możliwość czyszczenia większych powierzchni przy jednym ładowaniu. Droższy model posiada też dodatkowe elementy wyposażenia, w tym wymienną baterię i ssawkę, środek do czyszczenia okien, a także spryskiwacz z padem z mikrofibry.

Vileda Windomatic

Vileda Windomatic

Ta myjka do okien jest szczególnie polecana osobom, które szukają urządzenia do czyszczenia niewielkich powierzchni w przystępnej cenie. Przy jednym ładowaniu model Vileda Windomatic jest w stanie wyczyścić 80 – 120 m2 powierzchni. Inwestując w tego typu urządzenie możesz umyć też inne gładkie powierzchnie, w tym lustro, glazurę, płytki, szklane blaty. Ta uniwersalna myjka wyposażona została w akumulator litowo-jonowy, ładowarkę i ssawkę o szerokości 270 mm. Brak dodatkowej ssawki o szerokości 170 mm uniemożliwia niestety dokładne czyszczenie mniejszych powierzchni, np. szyby w samochodzie i szprosów w oknach. Dodatkowo model posiada łatwy do opróżnienia zbiornik na brudną wodę o pojemności 100 ml, który można myć w zmywarce.

Urządzenie do mycia okien posiada automatyczną 15stopniową regulację końcówki ssącej, dzięki czemu dobrze dostosowuje się do czyszczonej powierzchni. Dwuwarstwowa gumowa końcówka sprawi też, że umyta powierzchnia będzie idealnie czysta bez smug. Model Vileda Windomatic zbiera pozytywne opinie wśród użytkowników, którzy spośród wielu zalet wymieniają małą wagę i ergonomiczny uchwyt, który dobrze leży w dłoni. Tego typu urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu możesz je trzymać jedną rękę.

Niektórzy użytkownicy podają jednak, że sprzęt wyposażono w mało wydajny akumulator, który  bardzo długo się ładuje. Minusem jest też brak akcesoriów dodatkowych, którymi mogą się pochwalić właściciele droższych modeli.

+ Plusy

 • Prosta obsługa
 • Mała waga
 • Automatyczna regulacja końcówki
 • Atrakcyjna cena
 • Cicho pracuje

– Minusy

 • Długi czas ładowania
 • Słaby akumulator
 • Brak dodatkowych akcesoriów

Leifheit Dry & Clean 51001

LEIFHEIT 51001

Pomimo niewielkiej różnicy cenowej w stosunku do modelu Vileda Windomatic, myjka do okien Leifheit Dry & Clean 51001 wyróżnia się dłuższym czasem pracy i krótszym czasem ładowania baterii. Urządzenie wyposażono w wydajną baterię litowo-jonową, która zapewni 35 minut pracy przy pełnym akumulatorze. W tym czasie umyjesz ok. 100 m2 powierzchni szklanych. Decydując się na taki model, możesz też liczyć na dodatkową oszczędność energii elektrycznej, którą gwarantuje system automatycznego przejścia z trybu czuwania do trybu pracy dopiero w chwili zetknięcia głowicy myjki z czyszczoną powierzchnią.

Producent zapewnia, że myjka do okien Leifheit Dry & Clean 51001 sprawdzi się dla każdego rodzaju powierzchni. Dzięki systemowi Click możesz skorzystać z drążków teleskopowych, które pozwolą na wyczyszczenie trudno dostępnych powierzchni, w tym wysokich okien, okien dachowych i ogrodów zimowych, bez konieczności użycia drabiny. Tego typu urządzenie do mycia okien sprawdzi się też przy mniejszych powierzchniach – standardową głowicę ssącą o szerokości 280 mm można zastąpić ssawką, która ma 170 mm ale trzeba ją dokupić osobno. Udoskonalona gumowa końcówka gwarantuje lepsze zbieranie wody i większą pewność użytkowania bez kapania wody. Myjka do okien posiada również  system 360°, który umożliwia pracę pod różnym kątem.

Mała waga urządzenia do mycia okien pozwala na łatwiejszą manipulację myjki, a rezygnacja z kabla zapewnia mu większą mobilność. Duża pojemność zbiornika nie sprawi nam też problemów podczas jego mycia. W wyposażeniu myjki Leifheit Dry & Clean 51001 znajdziemy drążek o długości 43 cm, który przyda się do mycia wysokich okien oraz ładowarkę i baterię litowo-jonową. Brakuje w nim natomiast ssawki o szerokości 170 mm, którą będziesz mógł dokupić w razie potrzeby.

+ Plusy

 • Prosta obsługa
 • Oszczędność energii
 • Łatwość mycia zbiornika
 • Lepsze zbieranie wody
 • Możliwość czyszczenia większych i mniejszych powierzchni

– Minusy

 • Brak dodatkowych akcesoriów

Karcher WV 2 Premium 1.633-430.0

Karcher WV 2 Premium 1.633-430.0

Kupując myjkę do okien Karcher WV 2 Premium 1.633-430.0 możesz spodziewać się urządzenia, dzięki któremu mycie powierzchni szklanych stanie się bardziej komfortowe. Model ten dokładnie zbiera wodę z czyszczonej powierzchni, nie zostawiając na niej zacieków i smug. Producent zapewnia też, ze dzięki myjce WV 2 Premium trzy razy szybciej wyczyścisz okna niż za pomocą tradycyjnych metod. Tego typu urządzenie nadaje się do wszystkich powierzchni, dzięki wymiennym głowicom ssącym o szerokości 280 mm i 170 mm. Większe ssawki przydadzą się podczas mycia dużych rozmiarów okien, podczas gdy mniejsze ssawki sprawdzą się w mniejszych, bardziej precyzyjnych pracach.

Dużym udogodnieniem może być dioda LED, która pozwala łatwo określić stan naładowania urządzenia do mycia okien. Pełne naładowanie baterii zapewni 25 minut pracy, umożliwiając umycie 75 m2 powierzchni szklanych. Myjka do okien  WV 2 Premium waży zaledwie 0,6 kg, dlatego jest szczególnie polecana osobom, które nie mają wystarczająco dużo siły, aby utrzymać ciężkie sprzęty w powietrzu.  Zbiornik na brudną wodę o pojemności 100 ml można bardzo szybko opróżnić. Tego typu urządzenie wyróżnia się niskim poziomem emitowanego hałasu, co przekłada się na bardziej komfortowe czyszczenie powierzchni szklanych.

Oprócz dwóch głowic ssących, w zestawie z myjką znajdziesz akumulator litowo-jonowy, ładowarkę i wydajny płyn do mycia okien 20 ml. Dodatkowo możesz liczyć na spryskiwacz z padem z mikrofibry, który pozwoli na szybkie rozpylenie środka czyszczącego i dokładnie czyszczenie zabrudzonej powierzchni szklanej. Wykonana z cienkich włókien ściereczka może być prana w pralce.

Wadą tego urządzenia jest dość krótki czas pracy baterii i wysoka cena.

+ Plusy

 • Funkcjonalność
 • Wysoka jakość wykonania
 • Wygoda obsługi
 • Łatwość mycia zbiornika
 • Bogate wyposażenie

– Minusy

 • Wysoka cena

Karcher WV 5 Premium 1.633-453.0

Karcher WV 5 Premium 1.633-453.0

Wysoka cena myjki do okien przekłada się na jej lepsze parametry, czego przykładem jest urządzenie Karcher WV 5 Premium 1.633-453.0. Dłuższy czas pracy przy pełnym akumulatorze pozwala na umycie nawet 105 m2 powierzchni szklanych bez obaw o rozładowanie urządzenia podczas sprzątania. Jeśli już pojawi się taka konieczność, będziesz mógł skorzystać w wymiennej baterii litowo-jonowej, która znajduje się w zestawie myjki do okien.

O dużej dokładności mycia okien i komforcie użytkowania świadczy wysoka jakość wykonania i niezawodność urządzenia. Myjka do okien posiada ergonomiczny uchwyt pokryty gumową powłoką, która zapobiega wyślizgiwaniu się urządzenia z dłoni. Lekka i kompaktowa konstrukcja sprawi, że czyszczenie powierzchni szklanych będzie wygodniejsze i mniej męczące. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie firmy Karcher nadaje się też do małych mieszkań. Higieniczne warunki pracy zapewni natomiast łatwy do opróżnienia zbiornik, który nie wymaga kontaktu z brudną wodą.

Tego typu urządzenie wyposażono w trzystopniowy wskaźnik LED, który informuje o stopniu naładowania akumulatora. Wymienne ssawki o szerokości 280 mm i 170 mm czynią myjkę Karcher WV 5 Premium 1.633-453.0 bardzo praktycznym urządzeniem. O takim modelu mogą pomyśleć osoby, który szukają urządzenia do wszystkich powierzchni płaskich.  Jego największą zaletą jest jednak możliwość dopasowania odległości ssawki od krawędzi okna, co zapobiega powstaniu zacieków przy framudze.

+ Plusy

 • Pozwala zaoszczędzić dużo czasu
 • Cicho pracuje
 • Wysoka jakość wykonania
 • Bogate wyposażenie
 • Duża wydajność powierzchniowa

– Minusy

 • Wysoka cena

Czy warto kupić myjkę do okien?

Za wyborem myjki do okien przemawia wiele zalet. Myjka do okien to przede wszystkim oszczędność czasu, o czym przekonały się osoby, które cenią sobie porządek, ale nie dysponują dużą ilością czasu na długie sprzątanie. Dzięki temu urządzeniu możesz umyć wszystkie przeszklone powierzchnie.  Wystarczy, że spryskasz brudną powierzchnię środkiem myjącym i zbierzesz wodę za pomocą myjki do okien. Urządzenie do mycia okien działa na podobnej zasadzie do odkurzacza – wciąga wodę, nie zostawiając na szklanej tafli ani plam, ani smug.

Myjka do okien pozwala na czyszczenie powierzchni zarówno w pionie, jak i poziomie. Z powodzeniem może służyć do mycia okien, lustra, płytek, kabin prysznicowych czy szklanego stołu. Przydatne mogą okazać się odbojniki, dostępne w niektórych modelach, które umożliwiają i ułatwiają czyszczenie okna przy ramie. Tego typu myjki pracują w każdym kierunku (góra-dół, lewo-prawo, skos-łuk), co zapewnia komfort i skuteczność mycia, niezależnie od kształtu czyszczonej powierzchni.

Urządzenie do mycia okien z teleskopową przedłużką znacznie ułatwi czyszczenie trudno dostępnych miejsc, które dotychczas wymagały od nas wchodzenia na stołek. Dodatkowo myjki do szyb są bezprzewodowe, dzięki czemu nie ograniczą swobody ruchów. Mimo, że baterie nie pozwalają na długą pracę, to naładowany akumulator powinien nam wystarczyć na umycie wszystkich przeszklonych powierzchni.

Największą zaletą jest to, że myjki do okien są niewielkich rozmiarów, dlatego też nadają się do małych mieszkań, gdzie liczy się oszczędność przestrzeni. Takie urządzenia są też bardzo lekkie, dzięki czemu praca z wykorzystaniem myjki będzie wygodniejsza i mniej męcząca.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli chcesz, żeby urządzenie do mycia okien było wygodne w użytkowaniu, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest wydajność powierzchniowa. Ze względu na niewielkie rozmiary myjki do okien, jej akumulator może mieć ograniczoną pojemność. Przed zakupem warto więc zastanowić się, jaką powierzchnię będziemy mogli umyć przy jednym ładowaniu. Dobra myjka do okien zwykle wystarczy na umycie 100 metrów kwadratowych powierzchni, czyli mniej więcej 33 okien. Niektórzy producenci podają też czas pracy urządzenia przy pełnym akumulatorze. Przykładowo myjka do okien Leifheit Dry & Clean 51000 o wydajności powierzchniowej sięgającej 100 metrów kwadratowych umożliwia pracę do 35 minut. To absolutnie wystarcza, aby umyć wszystkie okna.

Bardzo ważny jest też czas ładowania baterii. Mało wydajne baterie ładują się ponad cztery godziny i doprowadzają do strat energii elektrycznej. Dlatego warto jest wybrać myjki, których akumulator ładuje się maksymalnie do trzech godzin. O tym, jak dużą powierzchnię będziemy mogli wyczyścić decyduje szerokość ssawki. Posiadaczom dużych rozmiarów okien polecamy duże ssawki o szerokości 280 mm. Ssawki mniejsze sprawdzą się natomiast w mniejszych, bardziej precyzyjnych pracach. Bardzo przydatne podczas czyszczenia obszarów łączenia szyby z futryną okna mogą okazać się myjki do okien, które umożliwiają dopasowanie odległości ssawki od krawędzi okna.

Urządzenie do mycia okien zasysa brudną wodę do specjalnego pojemnika. Dlatego warto jest wybrać model o dużej pojemności zbiornika (100-150 ml), który znacznie ułatwi czyszczenie przeszklonych powierzchni.

Istotnym parametrem, który ma wpływ na wygodę użycia myjki i jej możliwości jest waga urządzenia. Ponieważ myjkę do okien trzyma się z jednej ręce, ważne jest aby nie była ona zbyt ciężka. Optymalna waga myjki do szyb wynosi ok. 600-700 g. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenie może wydawać się cięższe z powodu niewygodnego uchwytu. Źle zaprojektowana rączka może nam się wyślizgiwać podczas pracy i w efekcie doprowadzić do bólu nadgarstka. Z tego względu najczęściej wykonywana jest z miękkiej gumy. Nie warto oszczędzać pod tym względem, ponieważ tańsze urządzenia mogą być nieporęczne i utrudnić mycie okien.

Standardowym wyposażeniem zestawu stała się myjka do okien i ściereczka ze spryskiwaczem. Niektórzy producenci dołączają do zestawu dodatkowy akumulator i spryskiwacz z miękką nakładką do mycia. O teleskopowej przedłużce powinni pomyśleć natomiast posiadacze dużych i wysokich okien. Takie rozwiązanie posiada regulację długości, co pozwoli na jej dostosowanie do naszych potrzeb.

Jaka myjka do okien?

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje myjek do okien. Pierwszą grupę stanowią myjki z ssawką, których przykładem mogą być urządzenia  znajdujące się w naszym rankingu. Tego typu modele składają się z dwóch elementów. Jednym z nich jest ściereczka ze spryskiwaczem, którą zwilżysz powierzchnię okna, ułatwiając tym samym usuwanie zabrudzeń. Drugim elementem jest urządzenie, które wciąga brudną wodę i czyści okno. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli:

 • Szukasz sprawnego i prostego w użyciu urządzenia do czyszczenia okien,
 • Masz ograniczony budżet – myjki z ssawką są zdecydowanie tańsze od myjek parowych,
 • Nie przeszkadza ci konieczność stosowania detergentów,
 • Masz mało okien w mieszkaniu,
 • Zależy Ci na poręcznej myjce do okien,
 • Chcesz skorzystać z teleskopowej rączki, która zwiększa zasięg urządzenia – myjka z ssawką jest lżejsza, przez co ułatwia mycie okien.

Myjka do okien parowa natomiast wyposażona została w specjalny generator pary wodnej. Woda znajdująca się w zbiorniku jest podgrzewana do temperatury wrzenia. Powstała para wodna wydobywa się na zewnątrz urządzenia i wtedy można zacząć mycie okien. Myjka parowa posiada zbiornik na czystą i brudną wodę. Brudna woda zostaje oczyszczona przez filtr, dlatego może być ponownie wykorzystana do mycia. Myjki parowa do okien będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Jesteś alergikiem – gorąca para zabija bakterie, roztocza i inne drobnoustroje,
 • Masz duży budżet – ze względu na funkcję generowania pary wodnej, tego typu myjka jest droższa od typowego urządzenia z ssawką,
 • Dysponujesz dużą ilością okien i chcesz ograniczyć swój udział w procesie ich czyszczenia,
 • Nie chcesz stosować preparatów czyszczących,
 • Szukasz urządzenia, które skutecznie usunie uciążliwe zabrudzenia z okien i innych powierzchni szklanych,
 • Chcesz zmniejszyć zużycie wody i skrócić czas sprzątania.

Myjka do okien to urządzenie, które zrewolucjonizuje czyszczenie powierzchni szklanych w Twoim domu. Na pewną docenią je osoby, którym zależy na sprawniejszym i dokładniejszym myciu okien bez smug i zacieków. Zakup tego typu urządzenia to dobra inwestycja, dzięki której oszczędzisz czas i energię, którą możesz wykorzystać w przyjemniejszy sposób.