Ranking pralek – Jaką pralkę kupić

Producenci stosują w pralkach różne innowacyjne rozwiązania, które nie tylko ułatwiają życie, ale wpływają na rachunki za prąd i wodę. To jeden z powodów, dla których warto poświęcić więcej czasu na jej wybór. Pralki różnią się pod wieloma względami. Gabaryty, funkcje, wsad, rodzaj bębna, to niektóre z cech mających znaczenie przy wyborze najlepszej pralki. Czy kupić model z większą ilością funkcji czy prosta wystarczy? 
To zestawienie pralek stworzyliśmy aby podpowiedzieć jak wybrać tą dla nas najlepszą. Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Czy popularne w ostatnich latach pranie bąbelkowe jest rzeczywiście lepsze? A może chcesz prać na sucho? Na czym polega możliwość dołożenia ubrań w trakcie prania i ile za tą opcję trzeba dopłacić? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części. A także czy droższe pralki są lepsze.

Wybraliśmy kilka bardzo dobrych pralek automatycznych w różnych przedziałach cenowych. Porównaliśmy pojemność, poziom hałasu, prędkość wirowania, programy oraz funkcje. Przy programach wyróżniliśmy te, które najbardziej różnią się od standardowych. Pralki posegregowane są od najtańszych.

Ranking pralek

ModelWsadPrędkość wirowaniaHałasProgramyPrzydatne funkcjeCena 
Indesit IWSC 51052 C ECO PL5 kg1000 obr/min76 dB13 (w tym pranie butów, firanek, odświeżanie) brak codziennegoOdplamianie, skrócenie czasu praniaok 799 złZobacz w sklepie
Samsung WW60J3283LW6 kg1200 obr/min76 dB9 (w tym dziecięcy, sport, intensywny) brak codziennegoNamaczanie, kontrola pianyok 1149 złZobacz w sklepie
Samsung WF60F4EFW2W6 kg1200 obr/min76 dB12 (w tym kurtki, odplamianie, dziecięcy)
jest codzienny
Pranie bąbelkowe, kontrola prania za pomocą smartfonaok 1349 złZobacz w sklepie
Bosch WLG2426KPL Serie 4 VarioPerfect5 kg1200 obr/min85 dB13 (w tym 3 dla dzieci) brak codziennegoOpcja dołożenia ubrań w trakcie prania, kontrola pianyok 1299 złZobacz w sklepie
Bosch WAN2427EPL Serie 4 VarioPerfect7 kg1200 obr/min75 dB14 ( w tym nocny, antyalergiczny, puch)
brak codziennego
Opcja dołożenia ubrań w trakcie prania, kontrola pianyok 1399 złZobacz w sklepie
Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect6,5 kg1200 obr/min76 dB13 (w tym antyalergiczny, koszule, mix cichy) brak codziennegoKontrola piany, sygnał dźwiękowy na zakończenieok 1599 złZobacz w sklepie
Samsung AddWash WW70K5213WW7 kg1200 obr/min74 dB10 (w tym dziecięcy, Super Eco, do ciemnych materiałów) jest program codziennyOpcja dokładania ubrań, detergentu na każdym etapie prania, kontrola na smartfonieok 1739 złZobacz w sklepie
Samsung Addwash WW90K6414QW9 kg1400 obr/min74 dB14 (w tym dziecięcy, Super Eco, do ciemnych materiałów)
brak codziennego
Opcja dokładania ubrań, detergentu na każdym etapie prania, kontrola na smartfonieok 2398 złZobacz w sklepie
Bosch WAW24740PL Serie 8 ActiveOxygen9 kg1200 obr/min74 dB11 (w tym mix, koszule, antyalergiczny) brak codziennegoSystem ActiveOxygen, pranie na sucho, opcja dołożenia ubrań w trakcie praniaok 2999 złZobacz w sklepie
Miele WDB 030 WCS Eco7 kg1400 obr/min74 dB12 (w tym koszule, szybki 20 min, outdoor - odzież nieprzemakalna) brak codziennegoLicznik zużycia wody, opcja skrócenia czasu prania, automatyka praniaok 3699 złZobacz w sklepie

Indesit IWSC 51052 C ECO PL

Indesit IWSC 51052 C ECO PL

Tania i prosta w obsłudze pralka, z załadunkiem z przodu. Mimo że brak jej elektronicznego wyświetlacza, to pokazuje na jakim etapie prania w danym momencie jest. Znajdziemy w niej wygodne pokrętło i kilkanaście programów a wszystko to jest dobrze opisane w języku polskim.

Pralka posiada klasę energetyczną A++, co stanowi jej dużą zaletę. W tej kategorii cenowej niełatwo znaleźć taki sprzęt. Pralka wyłącza się automatycznie po krótkim czasie, gdy nie wyciągniesz kabla z gniazdka.
Ma wiele przydatnych programów, m. in. do prania obuwia, pranie w 20 st., 20 minutowe odświeżanie. Włączając funkcję eco przy tradycyjnym cyklu, skrócisz go o 1/3 nie tracąc na jakości prania, a oszczędzisz na prądzie i wodzie.

Mała, ładna pralka zmieści się w niewielkich łazienkach, a powinna wystarczyć dla rodziny czteroosobowej.
Wirując na najwyższych obrotach, wyciągniesz z pralki prawie suche rzeczyPrędkość wirowania jak i temperaturę wody możesz dostosować za każdym razem, bez względu na program. Dodatkowo możesz w trakcie prania zmienić ustawienia temperatury.

Urządzenie posiada funkcję “Timer opóźnienia” dzięki której możesz ustawić opóźniony czas rozpoczęcia prania.

+ Plusy

 • Energooszczędna
 • Przydatne programy
 • Dobrze wiruje
 • Stabilna
 • Mała

– Minusy

 • Głośna w trakcie wirowania przy najwyższych obrotach
 • Tradycyjne programy są bardzo długie

Samsung WW60J3283LW

Samsung WW60J3283LW

Intuicyjna, o niewielkich gabarytach pralka, za to z wsadem 6 kg. Wystarczy dla rodziny cztero czy nawet pięcioosobowej. 

Posiada klasyczne programy, m. in. bawełna, jeans, sportowy, dziecięcy. Mankamentem jest brak programu godzinnego, codziennego. Opcją zamiast niego może być program sportowy, czyli pranie w temperaturze 40 st trwające godzinę. Ogólnie jej minusem są długie programy prania, co prawda posiada program 15 minutowy ale często nie sprawdza się w praktyce. Poza tym nie zapełniając całego bębna, cykl prania skraca się, w zależności od wielkości wsadu. Można więc prać każdego dnia, przykładowo zapełniając bęben do połowy. Pralka posiada 3 prędkości wirowania do wyboru: 400, 800 i 1200.

Niestety nie ma możliwości wyboru temperatury prania w 30*, która byłaby bardzo przydatna.
Ten model Samsunga ma klasę energetyczną A++, oszczędności na prądzie będą zauważalne przy kolejnych rachunkach.

Pralka jest w miarę cicha, przy najwyższych obrotach, poziom hałasu wynosi 76 dB. Z opinii osób, które ją kupiły wynika, iż pralka nie ‘skacze’ po całej łazience nawet przy najwyższych obrotach. Za to wyciągnięte pranie jest prawie suche
Na koniec pralka zaskakuje przyjemną dla ucha melodyjką. Niby prosta funkcja, ale jak ułatwia życie, bo ile razy zapomniałeś wyłączyć pralkę?

+ Plusy

 • Dużo funkcji dodatkowych
 • Mała, ale bęben ma pojemność 6 kg
 • Stabilna
 • Wirowanie nawet 1200 obrotów
 • Energooszczędna

– Minusy

 • Brak możliwości prania w 30*
 • Długie cykle prania

Samsung WF60F4EFW2W

Samsung WF60F4EFW2W

Pralka z najwyższą klasą energetyczną, czyli A+++. Jeśli chcesz oszczędzać na prądzie, to powinieneś stawiać na tego typu sprzęty.

Pojemność wsadu to 6 kg, a wcale nie jest wielka. Posiada dużo różnorodnych programów, dzięki czemu każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie. Raczej nikt nie narzeka na ich mały wybór a dodatkowo możesz zmienić ustawienia wybranego programu np. temperaturę, obroty wirowania czy ilość płukań. Świetnym rozwiązaniem jest program do prania kurtek i płaszczy. Kolejny przydatny, szczególnie przy dzieciach i sportowcach, jest program odplamianie. Według użytkowników pralki wynika, iż zużywają mniej detergentów do odplamiania dzięki temu programowi.

Eco Bubble, czyli pranie w bąbelkach, czy jest skuteczniejsze od tradycyjnego? Jedni twierdzą, że różnice widać gołym okiem. Pralka radzi sobie dobrze z zabrudzeniami nawet w niskich temperaturach. Inni natomiast nie widzą różnicy, pranie jak pranie, jest czyste i pachnące.

Po skończonym cyklu prania wydaje przyjemny dźwięk informujący o zakończeniu programu. Dobrą funkcją jest jej automatyczne wyłączenie po zakończeniu pracy i nie przechodzenie w stan czuwania.
Przydatną funkcją jest Smart Check, czyli diagnostyka problemów z pralką przez smartfona. Może się okazać, że niekonieczny jest serwis, a wystarczy tylko zmiana ustawień. Dobre i szybkie wsparcie ze strony producenta.

+ Plusy

 • Skuteczne odplamianie
 • Najwyższa klasa energooszczędności
 • Eco Bubble
 • Stabilność

– Minusy

 • Dość głośna

Bosch WLG2426KPL Serie 4 VarioPerfect

Ładna, nowoczesna i funkcjonalna pralka od Boscha. Jest niewielkich rozmiarów, więc zmieści się w małych łazienkach. Pojemność wsadu to 5 kg, posiada program codzienny, więc można prać częściej mniejsze ilości ubrań.

Zaletą są dwa szybkie programy 15 i 30 minutowe, jak również te stworzone z myślą o najmłodszych takie jak: kids delikatne, kids jeans i kids mix. Posiada możliwość modyfikowania temperatury i szybkości wirowania w różnych programach. Przydatną funkcją jest możliwość ustawienia czasu startu programu więc możesz wybrać o której godzinie pranie będzie gotowe. Dodatkowo jest opcja Start/Pauza z możliwością dołożenia prania. Wyświetlacz jest czytelny i pokazuje czas oraz parametry pracy.

Jej minusem jest dość głośna praca, co dla niektórych może być denerwujące.
Ten model Boscha posiada najwyższą klasę energooszczędności A+++, dzięki czemu rachunki za prąd będą mniejsze. 

Ma wiele przydatnych programów, w tym te dobrze znane, jak program codzienny, ale też do ubrań wysokiej jakości takich jak koszule czy jedwab. Co oznacza, że nie musisz rzeczy delikatnych prać już w rękach. 
Wirowanie na maksymalnym poziomie daje efekty w postaci prawie suchych ubrań. Pralka wydaje sygnał dźwiękowy po zakończeniu swojej pracy.

+ Plusy

 • 13 programów
 • 1200 obrotów przy wirowaniu
 • Estetyczna
 • Stabilna
 • Energooszczędna

– Minusy

 • Mały wsad, 5 kg
 • Głośna przy maksymalnych obrotach wirowania, 85 dB

Bosch WAN2427EPL Serie 4 VarioPerfect

Energooszczędna pralka wyposażona w wiele przydatnych funkcji. Posiada duży wsad 7 kg, co spokojnie sprawdzi się w większych rodzinach.

W miarę cichy model, maksymalnie poziom hałasu wynosi 75 dB. Użytkownicy potwierdzają, że pralka jest cicha, jedynie przy wirowaniu jest nieco głośniejsza, ale nie robi dużego hałasu. Można prać w godzinach nocnych, do tego przewidziany jest specjalny program nocny.
Ten model od Boscha posiada dużo programów do wyboru (14). W tym antyalergiczny, który jest dobrą opcją dla wszystkich, którzy borykają się z alergiami bądź mają w domu małego alergika. Inne przydatne programy to przykładowo kołdry puchowe czy mix – opcja prania różnych ubrań razem. Dostępne są też dwa szybkie 15 i 30 minutowe.

Temperaturę i prędkość wirowania można modyfikować w zależności od danego programu.
Urządzenie posiada system VarioPerfect, co umożliwia pranie szybkie lub oszczędne. Masz do wyboru dwie opcje: TimePerfect i EcoPerfect. Dzięki TimePerfect możesz skrócić czas prania, jeśli natomiast chcesz oszczędzić energię i chronić środowisko, to wtedy możesz wybrać opcję EcoPerfect.

Przydatną funkcją jest “Gotowe za”, dzięki której można wybrać czas zakończenia prania z wyprzedzeniem 24 godzinnym.
Pralka posiada bardzo wygodną funkcję dołożenia prania w trakcie. Poza tym informuje o zbyt dużej ilości środka piorącego. A na zakończenie mamy sygnał dźwiękowy.

+ Plusy

 • Stabilna
 • Cicha
 • Klasa energetyczna A+++
 • Liczne programy
 • Wiele przydatnych funkcji

– Minusy

 • Niewyraźny wyświetlacz - cyferki widoczne z dalszej odległości
 • Wsad 7 kg przy programie bawełna, przy pozostałych po założeniu całego bębna program wydłuża czas pracy

Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Innowacyjna, ładna, pojemna pralka (6,5 kg), która zbiera praktycznie same dobre opinie. Nie ma sprzętów idealnych, ale w tym przypadku większość użytkowników wydaje mu pozytywną ocenę.

Ten model Boscha posiada najwyższą klasę energooszczędności A+++, dzięki której możesz spodziewać się niższych rachunków za prąd. Posiada on też system VarioPerfect, czyli możesz wybrać pomiędzy praniem szybkim lub oszczędnym. TimePerfect skraca czas prania nawet do 65% a włączając EcoPerfect pralka zużywa mniej prądu i wody, przez co zmniejszasz swoje rachunki i przy okazji dbasz o środowisko.

Urządzenie wyposażone jest w cichy i bezszczotkowy silnik EcoSilence Drive, który jest trwalszy niż zwykłe jednostki.

Posiada wiele różnorodnych programów takich jak: antyalergiczny, mix cichy – można prać w nocy, pierze/puch, szybki 15 i 30 minut oraz inne. Z opinii użytkowników wynika, że urządzenie bardzo dobrze dopiera, nawet mocno zabrudzone dziecięce skarpety.
Pralka ma liczne użyteczne funkcje. Jedną z nich jest blokada zmiany programu w trakcie prania, szczególnie przydatna przy małych dzieciach. Kolejna to sygnalizacja dodania zbyt dużej ilości detergentu a inna umożliwia dołożenie prania, wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk aby ją włączyć. Automatyka wagowa dopasowuje czas prania w zależności od ilości ubrań włożonych do bębna, skracając czas gdy pierzesz mniejszą ich ilość.

Przydatną funkcją jest możliwość ustawienia czasu startu programu więc możesz wybrać o której godzinie pranie będzie gotowe.
Pralka zmieści się nawet w mniejszych łazienkach. Poza tym jest w miarę cicha, bardziej słychać jak napełnia się wodą i jej przelewanie niż w trakcie jej wirowania. A po zakończeniu pracy wydaje sygnał dźwiękowy.

+ Plusy

 • Bardzo dobrze radzi sobie z mocnymi zabrudzeniami
 • Najwyższa klasa energetyczna
 • Cicha
 • Dużo programów do wyboru
 • Przydatne funkcje dla rodzin z małymi dziećmi

– Minusy

 • Długi program bawełna 60 st

Samsung AddWash WW70K5213WW

Samsung AddWash WW70K5213WW

Oryginalny design, intuicyjna obsługa, wygoda i klasa A+++ tak można w kilku słowach określić ten model. Pralka posiada dodatkowe drzwiczki AddWash, dzięki którym w trakcie prania można dodać zapomniane ubrania. Rzeczy włożysz na każdym etapie prania, czyli również przy płukaniu bądź na samo wirowanie.
Przez dodatkowe drzwiczki dołożysz detergentu, a także chusteczki wyłapujące kolor. I nie wymaga to specjalnego działania, wystarczy zatrzymać pralkę, włożyć to co chcesz i włączyć. Opinie użytkowników potwierdzają, że jest to przydatna i rzeczywiście prosta w obsłudze funkcja.

Ładowność 7 kg pozwoli wyprać większą ilość ubrań podczas jednego prania a prędkość wirowania 1200 obr/min lepiej pozbywa się wilgoci i pranie można wyciągnąć z pralki prawie suche.

Pralka używa systemu Eco Bubble, jest to taki generator bąbelków łączący proszek z wodą i powietrzem. Wytworzona z tego mixu piana, wnika szybciej w tkaniny i efektywniej wykorzystuje środki piorące.
Do wyboru jest 13 programów prania, a także opcja dostosowania ich do własnych potrzeb. Do tego możliwość prania w niższej temperaturze, a osiąganie tych samych efektów dzięki Super Eco. Dostępny jest program codzienny, delikatny, do ciemnych materiałów, 15 i 30 minutowy oraz inne.

Przydatna jest też funkcja umożliwiająca wybór kiedy chcesz uruchomić cykl prania, czyli np. ustawiasz odpowiedni czas i po powrocie do domu masz świeże pranie gotowe do wyjęcia.
Samsung wyposażył urządzenie w bezszczotkowy, inwerterowy silnik Digital Inverter, na który producent daje aż 10 lat gwarancji.

Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie przed wyciekiem wody Aqua Stop. Specjalny czujnik wykryje wyciek wody i ochroni pralkę oraz pomieszczenie przed zalaniem.
Dodatkowo znajdziesz w niej blokadę rodzicielską, która chroni przed przypadkowymi zmianami ustawień przez dzieci.

Przydatną funkcją jest Smart Check, czyli diagnostyka problemów z pralką przez smartfon. Pomaga ona monitorować ewentualne usterki i podaje rozwiązania za pomocą aplikacji na telefon, dzięki czemu można zaoszczędzić na serwisie.
Po skończonym praniu pralka informuje nas o tym sygnałem dźwiękowym.

+ Plusy

 • Cicha
 • Możliwość dokładania ubrań na każdym etapie
 • Dobrze radzi sobie z mocnymi zabrudzeniami
 • 10 lat gwarancji na silnik Digital Inverter
 • Kontrola funkcji pralki za pomocą smartfona

– Minusy

 • 7 kg wsadu tylko przy dwóch programach

Samsung Addwash WW90K6414QW

Samsung Addwash WW90K6414QW

Bardzo cicha, z klasą energetyczną A+++, wyposażona w liczne funkcje, a zarazem prosta w obsłudze pralka od Samsunga. Z opinii użytkowników można dowiedzieć się, że wystarczy chwila, by już wiedzieć co i jak ustawić.

Ładowność 9 kg pozwoli wyprać dużą ilość ubrań podczas jednego cyklu prania a prędkość wirowania to aż 1400 obr/min, dzięki temu pranie można wyciągnąć z pralki prawie suche. W przypadku tkanin bardziej wrażliwych można oczywiście ustawić mniejsze obroty.
Poziom hałasu przy maksymalnych obrotach (1400) to 75 dB. Bardziej słychać pobieranie wody na początku niż wirowanie.

Wyposażona jest w system Eco Bubble, czyli generator bąbelków łączący proszek z wodą i powietrzem. Dzięki temu wytworzona piana wnika szybciej w tkaniny i efektywniej wykorzystuje środki piorące.
Dostępne są różnorodne programy jak codzienny, delikatny, jeans, kurtki/płaszcze, Super Eco, do ciemnych materiałów, 15 i 30 minutowy oraz inne.

Ciekawostką jest program Super Szybki, technologia Samsung Speed Spray doprowadza wodę pod dużym ciśnieniem, przez co płukanie trwa krócej i jest bardziej efektywne przy mniejszej ilości wody. Czas pracy zmniejsza również wysoka prędkość wirowania.
Pralka dobrze radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami.

Ma dodatkowe drzwiczki AddWash przez które na każdym etapie prania dołożysz ubrania. Pierzesz coś ręcznie i chcesz to tylko odwirować? Wtedy wkładasz pranie przed wirowaniem. Użytkownicy często korzystają z tej funkcji.
Samsung wyposażył ten model w funkcję opóźnienia zakończenia prania, czyli umożliwia wybór kiedy chcesz uruchomić cykl prania.

Pralka posiada bezszczotkowy, inwerterowy silnik Digital Inverter, na który producent daje aż 10 lat gwarancji.

W tej cenie dostajesz również takie funkcje jak Aqua Stop, zabezpieczenie przed wyciekiem wody. Specjalny czujnik wykryje wyciek wody i ochroni pralkę oraz pomieszczenie przed zalaniem.
Dodatkowo znajdziesz w niej blokadę rodzicielską, która chroni przed przypadkowymi zmianami ustawień przez dzieci.

Funkcje pralki możesz kontrolować przez specjalną aplikację na smartfonie. Możesz monitorować pracę pralki będąc poza domem a będąc w nim, aplikacja poinformuje Cię o kolejnych cyklach alarmem a wtedy możesz np. dołożyć coś do prania w odpowiadającym Ci momencie. Do wyboru masz również czas po zakończeniu prania (30, 60 lub 90 minut), po którym otrzymasz powiadomienie o ubraniach gotowych do wyjęcia. Dostępny jest też Smart Check czyli diagnostyka problemów bez kontaktu z serwisem.

+ Plusy

 • Dobrze pierze w niskich temperaturach
 • Dodatkowe drzwiczki AddWash
 • Duży wsad - 9 kg
 • Energooszczędna
 • Cicha

– Minusy

 • Cena

Bosch WAW24740PL Serie 8 ActiveOxygen

Bosch WAW24740PL Serie 8 ActiveOxygen

Ekonomiczna i cicha pralka, z pojemnością bębna 9 kg. Sprawdzi się w dużych rodzinach. W zależności od potrzeb możesz oszczędzać energię i wodę albo czas.
System ActiveOxygen zwalcza nawet do 99,9 % zarazków i bakterii, co jest dobrą opcją dla alergików. Z opinii użytkowników wynika, iż nawet pranie na sucho daje świetne efekty. Przez chwilę pranie może pachnieć ozonem, ale szybko pozbędziesz się innych nieprzyjemnych zapachów. Przydatna opcja dla zabieganych, którzy chcą oszczędzić na oddawaniu rzeczy do pralni.

Urządzenie posiada system VarioPerfect, co umożliwia pranie szybkie lub oszczędne. Masz do wyboru dwie opcje: TimePerfect i EcoPerfect. Dzięki TimePerfect możesz skrócić czas prania, jeśli natomiast chcesz oszczędzić energię i chronić środowisko, to wtedy możesz wybrać opcję EcoPerfect.

Posiada wiele programów takich jak: antyalergiczny, delikatny, jeans, koszule, szybki 15/30 minut i inne.
Pralka ma liczne przydatne funkcje takie jak wbudowane zabezpieczenie przed zalaniem Aqua Stop. Kolejne to ustawienie czasu zakończenia prania do 24 godzin, czyli zaprogramowanie godziny na którą pranie powinno być gotowe. Następna to sygnalizacja dodania zbyt dużej ilości detergentu a inna umożliwia dołożenie prania, wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk aby ją włączyć. Automatyka wagowa dopasowuje czas prania w zależności od ilości ubrań, skracając czas programu gdy pierzesz ich mniejszą ilość.

Pralka wyposażona jest w indukcyjny silnik EcoSilence Drive, objęty 10-letnią gwarancją i charakteryzujący się cichą oraz energooszczędną pracą. Różni się on od typowych silników dłuższą trwałością.
Pralka jest bardzo cicha i być może dlatego producent nie zdecydował się na program nocny. Co prawda można opóźnić jej start, ale to jednak nie to samo. Poza tym posiada duży wybór programów i możliwość dostosowania ich do swoich potrzeb.

+ Plusy

 • Opcja dołożenia ubrań w trakcie prania
 • Ekonomiczna, mały pobór wody i prądu
 • Ciche działanie
 • Dopiera w niskich temperaturach
 • Dobra dla alergików

– Minusy

 • Szuflada na proszek nie opróżnia się do końca, pozostaje woda
 • Brak programu nocnego

Miele WDB 030 WCS Eco

Miele WDB 030 WCS Eco

Miele jest popularną marką w krajach zachodniej Europy, gdzie ma opinie firmy solidnej, produkującej trwałe i bezawaryjne urządzenia. Producent zapewnia, że prali są testowane na aż 20 lat użytkowania! To między innymi dlatego znalazła się w tym rankingu.

WDB 030 WCS Eco to cicha pralka o dużej pojemności i prędkości wirowania do 1400 obr/min, która zaspokoi potrzeby większej rodziny. Poziom hałasu podczas wirowania to 74 dB. Nawet przy jej najwyższych obrotach nie robi hałasu. Do wyboru 12 programów, niestety nie ma codziennego, za to jest szybki 20 minut. 
Opinie użytkowników są zdecydowanie pozytywne. Przede wszystkim pralka dopiera trudne zabrudzenia

Ten model posiada automatykę wagową, czyli dopasowuje parametry pracy w zależności od zapełnienia bębna. A dzięki kontroli piany, w razie potrzeby uruchamiane zostaje dodatkowe płukanie dzięki czemu unikniesz alergii skórnych.
Przydatną funkcją jest możliwość skrócenia czasu pracy, bez wpływu na jakość prania. Poza tym jest to pralka dla osób, które chcą dodatkowo zadbać o swoje ubrania. A to ze względu na bęben SoftCare, który ma strukturę plastra miodu i łagodniej traktuje tkaniny.

Pralka posiada licznik wody, przez co pozwala dokładnie monitorować jej pobieraną ilość.
Klasyczny design i solidne wykonanie. Użytkownicy podkreślają, że jest porządnie zrobiona i dobrze się prezentuje.

+ Plusy

 • Licznik ilości pobieranej wody
 • Oszczędność energii, wody i czasu
 • Usuwa trudne, nawet stare plamy
 • Wsad 7 kg i maksymalna prędkość wirowania do 1400 obr/min

– Minusy

 • Wysoka cena
 • Brak opcji dołożenia ubrań w trakcie prania

Siedem punktów aby wiedzieć jaką pralkę kupić

 • Pojemność – im większa rodzina, tym większy powinien być wsad. Odpowiednio duży to rzadziej robione pranie, mniejsze zużycie prądu i wody.
 • Programy – jakie rzeczy najczęściej pierzesz? Czy potrzebujesz programu do prania codziennego? Jak widzisz w naszym rankingu pralek, nie każda go posiada.
 • Rodzaj bębna – od niego zależy efektywność prania ale też niszczenie się ubrań, przykładem jest mechacenie swetrów.
 • Funkcje dodatkowe – często zapominasz czegoś włożyć? Przydatna będzie funkcja dokładania ubrań w trakcie. Poza tym możliwość skrócenia prania czy blokada rodzicielska.
 • Oszczędność energii i wody – to bardzo istotna cecha dobrej pralki. Czasem warto trochę dołożyć i kupić pralkę z lepszą klasą energetyczną i mniejszym zużyciem wody bo zwróci się w rachunkach.
 • Poziom hałasu – ważne, gdy w domu są dzieci czy robimy pranie w nocy. W miarę ciche pralki mają poziom hałasu do 75 dB.
 • Gabaryty, możliwość zabudowy pod blatem. Nie każda pralka nadaje się do zabudowy, a też niekoniecznie zmieści się w małej łazience.

Lista potrzeb dla najlepszej pralki

Zanim zaczniesz szukać dobrej i taniej pralki, zrób listę potrzeb. Czego oczekujesz od niej? Jakie rzeczy będziesz prać? Jak często? Ile masz miejsca na pralkę? Czy chcesz ją zabudować? Jaki masz budżet? Tanie pralki dla jednych to 800 zł, a dla innych 1500 zł, dlatego musisz to sprecyzować. Poza tym czy masz dzieci i pralka powinna mieć blokadę rodzicielską? Czy często zapominasz o włożeniu ubrań?
Mając listę potrzeb, zdecydowanie łatwiej wybrać dobrą pralkę, po prostu wiesz czego chcesz. Jeśli nie oczekujesz od niej cudów, wystarczy prosta, dobra pralka. Tanie pralki też piorą dobrze. Są tańsze bo mają mniej funkcji.

Ranking pralek - Jaką pralkę kupić ★★★★☆ 4.4
5 1
Ocena

4 komentarze do wpisu „Ranking pralek – Jaką pralkę kupić”

 1. Fajny ranking, dobrze, że są wskazane plusy i minusy urządzeń. I tak oto widać, że najtańsza pralka będzie droga w utrzymaniu – długie programy to długi czas poboru energii silnika, grzałki itd

 2. Myśmy zdecydowali się na model Amici. Bardzo fajnie chodzi, miała w tej cenie bdb wybór funkcji który mnie skusił i na całe szczęście okazała się również prosta w obsłudze. Ma też skracanie czasu oraz bardzo dobry wybór samych programów prania.

 3. NIE KUPUJCIE INDESITA!!! Pomimo, że jest najtańszy to nie jest jeszcze argument ,,za”. Równie ważne są również warunki gwarancji jakie zapewnia producent i wywiązywanie się z nich. Wszystko jest ok, jeżeli wszystko działa. Jeśli coś zaczyna szwankować to wtedy zaczynają się ,,schody”. Wiem coś o tym. Mój indesit padł po pięciu miesiącach. Zgłosiłam do serwisu i przedstawiciela producenta. Już dwa i pół miesiąca jestem bez pralki. Gwarancja mówi, że naprawa będzie trwać nie dłużej niż 30 dni roboczych. Ja do tej pory nie mam naprawionej pralki i nikt nie wie co dalej. Firma jest nieuczciwa i nierzetelna.

 4. Nigdy więcej Beko. Już druga pralka tej firmy która odmówiła posłuszenstwa po 3 latach. W obu przypadkach padł programator koszt ok350zl plus wymiana 200zl.

Dodaj komentarz