Ranking pralek (2022) – Najlepsze pralki

Najlepsze pralki w rankingu

Wybranie dobrej pralki nie jest łatwe. Możesz trafić na taką, która jest droga w utrzymaniu i sprawia problemy. Ilość modeli na rynku nie ułatwia sprawy i trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale też pojemność bębna, klasę energetyczną, poziom hałasu, czy programy prania, dzięki którym usuniesz zabrudzenia z ubrań.

Jakie parametry i funkcje powinna mieć? Jaki typ pralki najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Dla ułatwienia wybraliśmy kilka najciekawszych i najlepszych pralek. Nasz ranking pralek porównuje ich pojemność, programy i funkcje oraz podpowiadamy jak wybrać najlepszą.

LG Vivace F2WN6S7S1

Świetnie wyposażona, bardzo cicho pracująca z programem parowym. Dodatkowe sterowanie smartfonem.

SAMSUNG WW70T552DTW

Możliwość zdalnego sterowania smartfonem. Dodatkowe drzwi AddWash i pranie Eco Bubble.

Bosch WAN2829EPL

Bardzo cicha z pojemnością aż do 8 kg. Dużo dobrze dopasowanych programów.

LG Vivace F2WN4S6S0

Dobrze wyposażona z funkcją prania parowego i ze sterowaniem przez Wi-Fi.

Electrolux EW6S326SPI

Popularna pralka slim z przydatnymi programami.

Samsung WW70TA026TE

Pojemna, bardzo oszczędna i łatwa w obsłudze z generatorem EcoBubble.

Electrolux EW6S426BPI

Pralka slim z przydatnymi programami, od ciuchów sportowych do dziecięcych.

Bosch WAJ2006SPL

Tania pralka z podstawowymi funkcjami.

Ranking pralek

Najlepsze pralki to takie, które sprostają naszym indywidualnym preferencjom. Dobrze jest więc jeszcze przed zakupami ustalić oczekiwania co do urządzenia, aby nie przepłacić. Zwykle najdroższe modele charakteryzują się dużą pojemnością bębna i przeznaczone są dla większych rodzin. Osoby mieszkające same na pewno zadowoloną się pralką, w której zmieści się maksymalnie 6 kg ubrań.

Ci, którzy chętnie piorą podczas nocy, powinni zwrócić uwagę na model oferujący cykl prania nocnego. Cicho pracujące urządzenie to jeden z priorytetów producentów, który starają się oferować nowoczesne rozwiązania dla wymagających odbiorców.

Ten ranking pralek pokazuje różne modele i nie brakuje w nim też tych, umożliwiających zmniejszenie zużycia prądu lub przyspieszenie cyklu prania. Inne to funkcja antyalergiczna, która dodatkowo wypłukuje środek piorący.

1. LG Vivace F2WN6S7S1

LG Vivace F2WN6S7S1

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 45 x 60 x 85 cm
Pojemność: 7 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 79 kWh = 48 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 52 dB / 75 dB

Pralki LG to przede wszystkim wysoka jakość, ale także elegancja. Wielu klientów chwali je ze względu na wyjątkowy design, czego przykładem są choćby drzwiczki ze szkła hartowanego, które nadają jej niepowtarzalnego wyglądu. Inne docenianie cechy, to metaliczne pokrętło lub czytelny wyświetlacz.

Opinie serwisantów jasno pokazują, że jest to jedna z najlepszych marek i chętnie ją polecają. Nic więc dziwnego, że pokazuje ją nasz ranking pralek automatycznych.

Technologia AI DD™

Pralka LG wyposażona w tę technologię samodzielnie ustala, w jak dużej ilości wody będzie prać ubrania oraz w jaki sposób dobierze inne parametry prania, by urządzenie działało jak najbardziej optymalnie. Dzięki temu rozwiązaniu, delikatne rzeczy są chronione przed zniszczeniem i wydłuża się ich żywotność.

TurboWash™ to krótszy czas prania

Programy prania nie muszą być długie, o czym świadczy zastosowana w LG technologia. Wystarczy zaledwie 59 minut, aby pranie mogło być dobrze doprane, plamy skutecznie usunięte, a ubrania dostatecznie odświeżone i pachnące.

Technologia LG Steam™

Alergicy i osoby, którym zależy na maksymalnej higienie, doceniają także technologię usuwania bakterii, alergenów czy roztoczy. Jest to możliwe nawet w 99,9% za pomocą pary.

Łącze Wi-Fi

W tak nowoczesnej pralce nie mogło zabraknąć połączenia Wi-Fi, za pomocą którego możliwe jest zdalne sterowanie pralką. Wszystko odbywa się poza urządzeniem, a do tego można pobierać nowe programy i w łatwy sposób zapoznawać się z najnowocześniejszymi opcjami.

Duża pojemność bębna

Pralka przeznaczona jest dla wieloosobowej rodziny, ze względu na możliwość wsadu nawet do 7 kg. I to razem z wysoką klasą energetyczną zapewnia oszczędność zarówno wody, jak i prądu.

Wysokie obroty wirowania

Wirowanie może się odbywać na dużych obrotach, nawet do 1200 obr/min. To powinno być wystarczające dla większości użytkowników. Ubrania wyjmowane są więc już prawie suche.

Plusy

 • doskonała skuteczność prania
 • stabilna
 • duża pojemność
 • energooszczędna
 • cicha
 • krótkie i efektywne programy
 • komunikacja z suszarką LG

Minusy

 • cena

2. SAMSUNG WW70T552DTW

SAMSUNG WW70T552DTW

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 55 x 60 x 85 cm
Pojemność: 7 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 52 kWh = 32 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 54 dB / 72 dB

Technologia EcoBubble wykorzystana w tej pralce to aktywne bąbelki, które wnikają w tkaninę, by szybciej i skuteczniej rozpuszczać plamy jeszcze przed rozpoczęciem prania. Takie rozwiązanie oszczędza wodę oraz prąd, pozwalając skutecznie prać w niskich temperaturach.

Z pralką Samsung WW70T552DTW nie trzeba już nastawiać prania na wysokie temperatury, aby pranie było maksymalnie skuteczne. Wystarczy zaprogramować ją na szybki cykl, który oszczędza wodę, prąd, ale także nasz czas. Posiada też wiele funkcji i jest jedną z najlepszych pralek w rankingu.

Wiele programów

Do wyboru jest wiele programów, w tym przeznaczone do ubrań dziecięcych, sportowych, koszul, dżinsów lub delikatnych. Istnieje także możliwość włączenia specjalnego programu cichego, którego zadaniem jest zmniejszenie głośności i umożliwienie prania w godzinach nocnych.

Czas zakończenia prania

Mamy możliwość opóźnienia zakończenia prania do nawet 19 godzin. W ten sposób możemy wyjąć wyprane tkaniny w dogodnej porze, unikając ich zalegania w bębnie przez długi czas.

Intuicyjny panel sterowania

Pralka może się pochwalić wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, ale także ułatwionym sterowaniem i wyborem pomiędzy poszczególnymi programami. Już tylko lekkie dotknięcie przycisku wyzwala reakcję urządzenia.

Aktywna piana

Namaczanie przed praniem to sposób znany już od wielu lat, jako skuteczne usuwanie silnych zabrudzeń. Teraz nie trzeba tego robić samodzielnie, ponieważ pralka Samsung WW70T552DTW dysponuje odpowiednim cyklem namaczania przed praniem właściwym. Następuje wnikanie aktywnych bąbelków we włókna tkaniny i rozpuszczanie uporczywych plam.

Szybkie pranie

Jak każda pralka tej klasy, tak i ta oferuje możliwość szybszego wyprania lekko zabrudzonych ubrań. Ich odświeżenie zajmuje zaledwie 15 minut. To program bardzo wydajny i ekologiczny, ponieważ pranie odbywa się w niskiej temperaturze, z użyciem małej ilość wody.

Czyszczenie szuflady

W szufladzie na proszek i detergenty po wielu praniach gromadzą się ich pozostałości, co grozi powstawaniem pleśni i mnożeniem się bakterii. Szuflada StayClean została tak skonstruowana, aby tego uniknąć. Detergent jest starannie wypłukiwany z wszystkich zakamarków, co pozwala na dużą czystość.

Wyprofilowany bęben Diamond

Ze specjalną konstrukcją bębna spotkaliśmy się już w poprzednich modelach pralki Samsung. Producent opracował unikalną budowę bębna o zmniejszonych otworach, przez co ubrania nie niszczą się podczas prania. Jest to szczególna ochrona tkanin delikatnych.

Co ciekawe pralka posiada program, który samodzielnie czyści bęben za pomocą gorącej wody oraz wirowania. Jest to proces szybki i ekologiczny.

SmartThings

System SmartThings to ciekawa funkcja pozwalająca na zdalne włączanie pralki oraz planowanie prania. Jego zadaniem jest też sygnalizowanie ewentualnych problemów związanych z działaniem pralki oraz sugerowanie podpowiedzi ich rozwiązania. Pozwala to oszczędzić pieniądze przeznaczone na pomoc specjalisty i naprawę urządzenia.

Blokada rodzicielka

System blokowania przycisków urządzenia, jako zabezpieczenie przed dziećmi, też jest już dobrze znany. Wystarczy uruchomienie odpowiedniej funkcji, aby najmłodsi nie mieli już dostępu do zmiany ustawiań.

Wysoka energooszczędność

Klienci doceniają oszczędność prądu oraz wody, jaką gwarantuje ta pralka. Korzystający z tego urządzenia na co dzień dbają o swój domowy budżet, ponieważ pralka zapewnia spore oszczędności i zapewnia dużo niższe zużycie energii elektrycznej.

Nowoczesny silnik Silnik Digital Inverter

Silniki Samsung instalowane w pralkach są energooszczędne i bezawaryjne. Producent oferuje na nie aż 10 lat gwarancji. Zapewniają wydajną oraz cichą pracę, ponieważ opierają się na budowie bezszczotkowej, przez co niwelują głośne tarcie.

Plusy

 • bogate wyposażenie
 • ładny wygląd
 • oszczędna
 • możliwe sterowanie smartfonem

Minusy

 • wysoka cena w stosunku do wyposażenia

3. Bosch WAN2829EPL

Bosch WAN2829EPL

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 55 x 59,8 x 84,8 cm
Pojemność: 8 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 63 kWh = 39 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 52 dB / 74 dB

Ten model jest najbardziej pojemnym w naszym rankingu pralek. Dzięki swoim sporym wymiarom pomieści nawet 8 kg prania i przyda się w dużej rodzinie zapewniając wysoką efektywność prania.

Efektywne pranie wcale nie musi trwać długo. Wystarczy raptem 30 minut, aby lekko zabrudzone pranie z wsadem 4 kg było skutecznie wyczyszczone. Mowa tu głównie o materiałach syntetycznych i bawełnianych. Opcja Speed Perfect potrafi dodatkowo skrócić ten czas jeszcze o połowę, czyli do 15 minut przy zmniejszonym wsadzie do 2 kg.

Dopasowanie programów

Bosch oferuje możliwość elastycznego dopasowania programu prania do naszych potrzeb. Możemy więc samodzielnie skrócić czas trwania cyklu, aby mieć szybciej wyprane ubrania. Jeśli jednak zależy nam na niższych rachunkach, możemy wybrać by był oszczędniejszy.

Stop i pauza

W sytuacji, gdy chcemy dołożyć ubrania do bębna, podczas trwającego już cyklu prania, mamy szansę na chwilę zatrzymać urządzenie Nie jest to możliwe tylko wtedy, gdy temperatura wody jest wyższa niż 50°C lub gdy wewnątrz jest zbyt dużo wody i mogłaby ona zalać podłogę po otwarciu drzwiczek.

Pranie w nocy

W przypadku wielu tradycyjnych pralek nie jest możliwe pranie w ciągu nocy, ze względu na zbyt duży hałas. Z tą pralką to wykonalne, ponieważ mamy do wyboru program cichego prania na niskich obrotach wirowania, co nie wpływa na jakość cyklu.

Silnik EcoSilenceDrive™

Bosch opracował własny model bezszczotkowego silnika, który ogranicza tarcie, co sprawia, że jest znacznie cichszy. Dodatkowo pracuje ekonomicznie i bezawaryjnie bez wiele lat.

Program prania dla alergików

Osoby szczególnie podatne na alergie, roztocza czy kurz potrzebują dodatkowej ochrony, którą zapewnia higieniczne pranie. Jest to możliwe z programem, podczas którego woda ma stałą temperaturę przez całą fazę prania. Wykorzystuje się także jej większe ilości do dokładnego czyszczenia i płukania detergentów.

Planowanie zakończenia prania

W pralkach z wyższej półki jest to już standard, dlatego nie mogło zabraknąć tej funkcji także w modelu Bosch WAN2829EPL. Sam zadecydujesz, kiedy pranie ma się zakończyć, przy czym masz możliwość odłożenia tego w czasie do 24 godzin, a pranie będzie gotowe gdy tego potrzebujesz.

Blokada panelu sterowania

To funkcja, która ogranicza możliwość zmiany ustawień przez najmłodszych. Wszystkie te funkcje opisane powyżej potwierdzają, że nie bez powodu jest to jedna z najlepszych pralek.

Plusy

 • program antyalergiczny
 • łatwa w obsłudze
 • dużo funkcji
 • pranie wstępne
 • cicho pracuje

Minusy

 • mało czytelny wyświetlacz

4. LG Vivace F2WN4S6S0

LG Vivace F2WN4S6S0

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 46 x 60 x 85 cm
Pojemność: 6,5 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 76 kWh = 47 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 55 dB / 74 dB

Tym co wyróżnia najlepsze pralki w rankingu, są przydatne funkcje i ten model je ma. Funkcja AI DD to zaawansowany system czujników pozwala na wykrycie nie tylko ilości wsadu, ale także miękkości ubrań, aby dobrać zarówno ilość wody niezbędnej do prania, jak i optymalne ruchy piorące. Tylko w ten sposób możliwa jest ochrona delikatnych ubrań przez zniszczeniem oraz jak najbardziej oszczędne działanie pralki. Pozwala ona także osiągnąć niskie zużycie wody.

Technologia LG Steam™

Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwie jest pranie, które usuwa aż 99,9% alergenów, bakterii czy roztoczy. Program przeznaczony jest dla osób wrażliwych na kurz, ale także alergików. Usuwanie alergenów odbywa się za pomocą pary.

Super wygląd

Pralka LG to nie tylko funkcjonalność, ale także nowoczesne wykończenie i estetyka. Świadczy o tym choćby metaliczna gałka zmiany ustawień oraz wyświetlacz ułatwiający widoczność wszystkich parametrów. Według nas, pralka prezentuje się świetnie.

Drzwiczki zostały wykonane ze szkła hartowanego, a zabierak ze stali nierdzewnej, co świadczy o wysokiej jakości wykonania poszczególnych podzespołów dla lepszego działania pralki i dłuższej żywotności.

SmartThinQ™, czyli zdalne sterowanie

Pralka posiada wbudowaną możliwość połączenia się z Wi-Fi, co sprawia, że można nią sterować w sposób zdalny. Jest to nie lada ułatwieniem. Dodatkowo można także pobierać nowe programy prania i mieć dostęp do nowoczesnych opcji.

Program szybki

Wystarczy już tylko 30 minut, aby wyprać mniej zabrudzone ubrania i móc je odświeżyć. Inne programy dedykowane są do konkretnych rodzajów odzieży, ale także można je dowolnie modyfikować.

Autoczyszczenie

Pralka samodzielnie czyści bęben z pozostałości detergentu oraz skamieniałego proszku, przez co może zaoferować maksymalnie wysoki standard prania za każdym razem, nawet po długim użytkowaniu urządzenia.

Plusy

 • bardzo nowoczesny wygląd
 • dość cicha
 • duży bęben
 • stabilna
 • ilość programów i funkcji

Minusy

 • brak

5. Electrolux EW6S326SPI

Electrolux EW6S326SPI

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 38 x 59,5 x 84,5 cm
Pojemność: 6 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 65 kWh = 40 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 54 dB / 77 dB

Opcja SensiCare to możliwość dostosowywania parametrów prania do wielkości wsadu oraz rodzaju ubrań. To ważne w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo delikatnymi ubraniami, jak np. jedwab. Nie ma potrzeby prać ich tak długo, jak zwykłe rzeczy, ponieważ ulegną zniszczeniu. Pralka samodzielnie dopasuje ilość wody oraz temperaturę, a także prędkość wirowania. Samo zużycie wody w tym modelu jest jednym z najniższych w rankingu.

Funkcja SoftPlus

Detergent, który dostaje się bezpośrednio na ubrania jest nierównomiernie rozprowadzony na całym wsadzie oraz może powodować zacieki. Dlatego właśnie funkcja SoftPlus sprawia, że detergent w dozowniku jest mieszany z wodą, a dopiero potem dostaje się do bębna.

Program antyalergiczny z parą

Dużą zaletą jest możliwość wyboru programy antyalergicznego, który skutecznie usuwa roztocza, bakterie i wirusy. Ubrania prane są też w większej ilości wody, aby dobrze usunąć środki czyszczące, dzięki czemu nie uczulają użytkownika. Para dodatkowo sprawia, że ubrania nie są tak silnie zagniecione, więc nie trzeba ich później intensywnie prasować.

Funkcja TimeManager

Możemy samodzielnie dostosować długość trwania wybranego programu, jeśli zależy nam na czasie. W ten sposób pranie staje się jeszcze szybsze gdy tego potrzebujemy.

Program wełna

Pranie delikatnych rzeczy np. wełnianych czy jedwabnych możliwe jest bez obaw o ich zniszczenie. Wszystkie ubrania wymagające szczególnej ochrony są bezpiecznie prane przy użyciu oszczędnej ilości wody oraz energii.

Funkcja opóźnienia startu

Pranie może się odbywać dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy, dzięki funkcji opóźnienia startu. Może to dotyczyć nawet wydłużenia startu o 20 godzin. Wystarczy to tylko wybrać z panelu sterującego.

Plusy

 • ilość programów i funkcji
 • łatwa obsługa
 • oszczędna
 • małe wymiary

Minusy

 • głośno wypompowuje wodę

6. Samsung WW70TA026TE

Samsung WW70TA026TE

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 55 x 60 x 85 cm
Pojemność: 7 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 52 kWh = 32 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 54 dB / 72 dB

Model marki Samsung znalazł się w rankingu pralek automatycznych dzięki swojemu wyposażeniu. Posiada specjalnie wyprofilowany bęben Diamond o opływowych kształtach, dzięki czemu chroni ubrania przed uszkodzeniem. Jego nazwa pochodzi od wyprofilowanych otworów, w kształcie diamentów.

EcoBubble

Generator EcoBubble sprzyja ochronie tkanin, ze względu na możliwość efektywnego prania już w niskich temperaturach. Technologia ta umożliwia pranie w niskich temperaturach, co zapewnia wysoką skuteczność prania, jak w przypadku programów oferujących wysoką temperaturę wody. Zawdzięczamy to aktywnej pianie, która wraz z detergentem i wodą zaczyna czyścić tkaniny już na początku trwania programu.

Inteligentny dobór ustawień

Pranie może być jeszcze bardziej ekonomiczne, a oszczędność zauważymy nie tylko na rachunkach za prąd, ale także za wodę. Pralka Samsung WW70TA026TE rozpoznaje wagę ubrań znajdujących się w bębnie, aby automatycznie dobrać optymalny i efektywny program. W ten sposób oszczędza się wodę, która wykorzystywana jest w niezbędnej ilości. Następuje też niższe zużycie prądu, ponieważ pralka podgrzewa mniejszą ilość wody. Jest to więc energooszczędna pralka z wysoką klasą energetyczną B.

Wybór programów

Ten model od Samsunga oferuje kilkanaście różnych programów prania oraz dodatkowe funkcje. Spośród nich można wybierać pomiędzy programem do pościeli, Eco 40-60 czy higieniczną parą. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne dopasowanie cyklu prania do potrzeb użytkownika.
Jednak według nas, brakuje kilku programów takich jak intensywny czy do odzieży sportowej.

Szybkie pranie

Najszybszy cykl prania to tylko 15 minut, co zapewnia możliwość odświeżenia słabo zbrudzonych ubrań. Nie będzie on zbyt przydatny do typowego prania ale może być użyteczny w razie nagłej potrzeby szybkiego przywrócenia ciuchów do używalności.

Możliwość opóźnionego zakończenia prania

To wyjątkowo wygodna opcja, dzięki której pranie może zostać zakończone kiedy chcemy. Jego cykl można dowolnie opóźnić od 1 do nawet 19 godzin, aby móc otworzyć pralkę dokładnie wtedy, kiedy możemy sobie na to pozwolić.

Bezpieczeństwo użytkowania

Pralka blokuje się po włączeniu funkcji blokady rodzicielskiej, aby najmłodsi mieszkańcy nie mogli zmieniać ustawień i wpływać na bieg programów w trakcie ich trwania.
Poza funkcją blokady rodzicielskiej, warty uwagi jest przycisk Start/Pauza, który pozwala na zatrzymanie prania w trakcie cyklu. Warto tu zwrócić uwagę, że czasami potrzeba kilku minut aby można było otworzyć drzwi po jego naciśnięciu.

Wyjątkowy wygląd

Marka Samsung zadbała także o dobry design, co odzwierciedla szklane pokrętło wyboru programów, białe, szerokie drzwi oraz ledowy wyświetlacz.

Diagnostyka awarii Smart Check

W razie wystąpienia ewentualnych awarii lub innych problemów, system SmartCheck wyraźnie je diagnozuje oraz podpowiada, jak można je łatwo i szybko rozwiązać.

Plusy

 • energooszczędna
 • niska cena
 • ładny wygląd
 • intuicyjne ustawienia programów
 • dość cicha praca

Minusy

 • brak

7. Electrolux EW6S426BPI

Electrolux EW6S426BPI

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 38 x 59,5 x 84,5 cm
Pojemność: 6 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 65 kWh = 40 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 54 dB / 77 dB

Przy głębokości 38 cm, a więc w kategorii pralek Slim, Electrolux EW6S426BPI posiada całkiem niezłą pojemność, bo aż 6 kg. Można ją przy tym swobodnie umieścić w niewielkich łazienkach czy w pomieszczaniach gospodarczych o małych gabarytach. W tym rankingu pralek nie ma modeli o mniejszej głębokości.

Automatyczne dostosowanie ilości wody

Pralki linii PerfectCare Electrolux zapewniają oszczędność wody oraz prądu, co kwalifikuje je do wysokiej klasy energetycznej.

Czujniki samodzielnie dostosowują optymalne parametry do dokładnie takiej ilości ubrań, jaką umieścisz w bębnie. Nie ma przecież potrzeby, by ubrania prały się dłużej, niż tego wymagają, przez co wydłużamy ich żywotność.

Planowanie zakończenia prania

Pralka daje możliwość samodzielnego wybrania czasu zakończenia programu. Możesz zdecydować, kiedy pranie ma być gotowe. Dzięki temu zaprogramujesz pralkę tak, aby działała np. na niższej taryfie za prąd lub żeby pranie było gotowe po przyjściu z pracy. Przez to unikniesz zbyt długiego przetrzymywania wilgotnych ubrań w pralce i zapewnisz im maksymalną świeżość.

Program antyalergiczny

Chcąc dbać o pełną ochronę swoich bliskich, możemy zapewnić im usuwanie bakterii i alergenów za pomocą pary. Jest to opcja dodatkowa, którą można włączyć do poszczególnych programów.

Super szybki cykl prania

Podczas gdy inni popularni producenci oferują 15 minutowe cykle prania, Electrolux skrócił ten czas o jedną minutę, a więc do 14 minut. Pozwala to na upranie mniej zabrudzonych ubrań, odświeżenie ich oraz nadanie im ładnego zapachu. Jednak załadujesz na tym programie tylko 1 kg ubrań.

SoftPlus

Funkcja SoftPlusa zapewnia ubraniom maksymalną miękkość i świeży zapach, dzięki dokładnemu rozprowadzeniu płynu do płukania tkanin. Namacza ona i rozprowadza odzież w bębnie przed ostatnim płukaniem.

Delikatny program do ubrań dziecięcych

Ubrania dla dzieci wymagają wyjątkowej dbałości, dlatego pralka Electrolux zapewnia ochronę zarówno delikatnych włókien, jak i kolorów. Ten program opiera się na powolnych ruchach bębna, przy wykorzystaniu dużej ilości wody, aby detergenty mogły być dokładnie wypłukane i nie wpływały drażniąco na skórę dzieci.

Plusy

 • efektywność
 • niskie zużycie energii i wody
 • małe gabaryty
 • program antyalergiczny

Minusy

 • krótki przewód elektryczny
 • głośno wypompowuje wodę

8. Bosch WAJ2006SPL

Bosch WAJ2006SPL

Wymiary (gł./ szer./ wys.): 54,6 x 60 x 85 cm
Pojemność: 7 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1000 obr/min
Zużycie prądu (100 cykli): 69 kWh = 42 zł
Poziom hałasu (pranie/wirowanie): 52 dB / 72 dB

To jeden z najtańszych modeli w naszym rankingu pralek automatycznych i jest dobrze oceniany przez uzytkowników. Funkcja ActiveWater Plus w tej pralce pozwala oszczędzić na rachunkach za wodę. Za wszystko odpowiedzialne są precyzyjne czujniki, które samodzielnie dopasowują ilość wody do wielkość wsadu.

Nie ma też więc potrzeby kolekcjonować brudnych ubrań, aby uzbierały się na całkowite wypełnienie pojemności bębna. Można wykonać pranie kiedykolwiek chcemy.

Szybkie cykle prania

Możemy wybrać najszybszy cykl prania, który zajmuje zaledwie 15 minut, wystarczy wybrać funkcję SpeedPerfect i możemy wyprać do 2 kg ubrań.

Kolejny szybki program zajmuje 30 minut i zapewnia możliwość uprania mniej zabrudzonych rzeczy, delikatnych lub wymagających wyłącznie odświeżenia. Rekomendowany załadunek do tego cyklu to 3,5 kg. Speed Perfect można jednak dopasować do każdego programu skracając czas cyklu nawet o 65%.

Planowanie zakończenia prania

Funkcja ta zapewnia wyjęcie z pralki świeżych i pachnących ubrań kiedy tylko chcemy, przedłużając zakończenie prania nawet do 24 godzin. Jeśli na przykład chcemy mieć gotowe pranie zaraz po powrocie z pracy, to wystarczy ustawić opóźnienie i będzie ono gotowe na czas.

Pauza podczas trwania cyklu

Pralkę można na chwilę zatrzymać wciskając przycisk pauza /stop, aby uchylić drzwiczki i dołożyć do bębna zapomnianą wcześniej rzecz. To bardzo wygodne, choć w wyjątkowych przypadkach niewykonalne, np. przy temperaturach wyższych niż 50 ℃ oraz przy większym poziomie wody.

Wielość możliwość i funkcji

Użytkownicy doceniają szczególnie dużą pojemność pralki, ale także efektywne płukanie, przez co ubraniom nie grożą zacieki.

Silnik EcoSilenceDrive™

Bosch chętnie korzysta z innowacyjnych silników EcoSilenceDrive™ wyposażając nimi niemal większość swoich nowoczesnych urządzeń. Są bezszczotkowe, dlatego nie generują dużego hałasu. Podczas użytkowania pralki na co dzień da się to wyraźnie zauważyć, ponieważ tarcie zostaje maksymalne wyciszone.

Stabilna Konstrukcja AntiVibration

AntiVibration to specyficzne i estetyczne wytłoczenia, które dostrzegalne są na ścianach pralki. To dzięki nim pralka nie wibruje tak bardzo, jak standardowe urządzenia podczas wirowania. Wyraźnie da się więc odczuć lepszą stabilność i redukcję drgań.

System AquaStop

Bosch w wielu swoich urządzeniach z powodzeniem stosuje system AquaAtop, czyli wielostopniową ochronę przed zalaniem, dzięki czemu dba o bezpieczeństwo i spokojne użytkowanie pralki przez długie lata.

Plusy

 • energooszczędna
 • pojemna
 • bardzo cicha
 • ilość programów
 • łatwa obsługa

Minusy

 • niska prędkość wirowania

Jakie są najlepsze pralki?

Jakie firmy robią najbardziej wytrzymałe pralki?

Według National Appliance Repair Report, który jest publikowany przez Puls, najbardziej polecane marki (dostępne w Polsce) to Whirlpool, LG i Samsung. Raport ten pokazuje niezawodne pralki i jest wykonywany na podstawie opinii od ponad 4000 serwisantów w USA. To taki ranking niezawodności pralek.
Yale Appliance przedstawia raport najmniej awaryjnych pralek w kolejności: Whirlpool, Samsung i LG. Te wytrzymałe pralki są według nich najlepsze.
J.D. Power również pokazuje Samsung, LG i Whirlpool jako marki najwyżej oceniane przez konsumentów.
Dane te pomagają nam lepiej tworzyć ranking pralek. Dodatkowo przeanalizowaliśmy najbardziej popularne rankingi na świecie takie jak Wirecutter, GoodHouseKeeping i BestProducts.

Ile lat wytrzymuje pralka?

Średnia długość życia nowej pralki wynosi około 11 lat. Jeśli kupiłeś pralkę po 2010 roku, to zbliżasz się do wymiany co wcale nie musi oznaczać samych złych doświadczeń. Starsze modele po prostu nie są tak energooszczędne ani wodooszczędne, jak dzisiejsze modele. Będziesz więc mieć mniejsze rachunki za prąd i wodę, jeśli przyjdzie czas na wymianę na nowy model.

Ile wydać na nową pralkę?

Polecamy modele w przedziale cenowym 1400 – 2300 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalającą pralkę. W okolicach 1600 zł można znaleźć już na prawdę dobrze wyposażone urządzenia z przydatnymi funkcjami, wagą załadunku do 6 kg i maksymalna prędkością wirowania 1200 obr/min.

Jaką pralkę kupić?

Nie mając żadnych określonych preferencji dotyczących naszej przyszłej pralki, możemy się tylko wpędzić w koszty, ponieważ każdy droższy model może zachwycić nas szeroką funkcjonalnością. W pierwszej kolejności warto więc określić, jak wiele miejsca w łazience lub w innym pomieszczeniu możemy na nią przeznaczyć.

Do wyboru są pralki:

 • standardowe: ładowane od przodu o głębokości 50-65 cm
 • slim: ładowane od przodu o głębokości poniżej 39,9 – 40 cm
 • super slim: ładowane od przodu o głębokości poniżej 39,9 cm
 • ładowane od góry: o głębokości 60 cm i szerokości 40-50 cm

Więcej na ten temat piszemy w artykule opisującym wymiary pralek.

Bezwzględnie, im większa pralka, tym bardziej pojemna. Pralki duże oferują pojemność 8-9 kg i przeznaczone są dla min. 4 osobowej rodziny. Urządzenia o ładowności 6 kg będą idealne dla 3 członków gospodarstwa domowego. Te o jeszcze mniejszej pojemności to już pralki małe, odpowiednie dla singli.

Prędkość wirowania

Najlepsze pralki ładowane od przodu charakteryzują się dużą rozbieżnością, jeśli chodzi o prędkość wirowania. Zwykle waha się ona w przedziale od 800 do nawet 1400 obrotów na minutę. Im wyższa prędkość wirowania, tym mniej wilgoci w ubraniach. Będą z nich zadowolone osoby, które nie chcą zbyt długo czekać na doschnięcie tkanin. Z drugiej zaś strony, wysokie obroty wirowania skracają żywotność ubrań, o czym warto pamiętać podczas wyboru programu.

Cicha praca i jakość silnika

Nowoczesne silniki inwerterowe, którymi często szczycą się producenci, to nie tylko dłuższa żywotność urządzenia, ale także cichsza praca. Dzieje się tak ze względu na bezszczotkową budowę takiego silnika, która ogranicza tarcie nie wywołując hałasu.

Ilość programów i funkcji

Korzystając z pralki na co dzień, raczej nie używamy tak wielu programów czy opcji, w jakie wyposażają je producenci. Z pewnością docenianymi rozwiązaniami jest program do szybkiego prania w 15 czy 30 minutach i przy niskim poborze energii oraz wody. Programy antyalergiczne lub dziecięce, a także pranie delikatne to opcje pożyteczne i niezbędne, które dodają pralce atrakcyjności. Wiele nowych modeli zostało jednak pozbawionych opcji prania wstępnego, nad czym ubolewa sporo użytkowników.

Zużycie wody

Poziom zużycia wody w pralkach określa się na podstawie jednego cyklu prania przy 60°C, a więc przy programie bawełna. Modele w powyższym rankingu pralek cechują się generalnie stosunkowo niskim zużyciem wody, bo w przedziale od 33 do 45 litrów na cykl. To bardzo dobre wyniki i osiągają te tylko najlepsze pralki. Porównując niektóre dostępne modele na rynku, charakteryzują się zużyciem nawet 60 litrów wody podczas jednego prania, co czyni je mało oszczędnymi.

Wygląd urządzenia

Zdecydowana większość nowoczesnych pralek doskonale prezentuje się na tle swoich starszych poprzedników. Producenci zwracają na tę kwestię baczną uwagę, ponieważ klienci dziś „kupują oczami”. Zwykle liczy się więc pierwszy efekt i ten wydaje się być bardzo pozytywny, jeśli wziąć pod uwagę np. linie Samsunga czy LG. Dodatkowo większość z nich posiada wygodne sterowanie i czuły panel obsługi, który jest intuicyjny.

Podsumowanie

Trudno jest dziś wybrać jaka pralka jest najlepsza. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które mają przyciągnąć klientów. Jeśli jednak zależy nam na pralce oszczędnej, która zużywa małą ilość wody na cykl, nie pobiera zbyt dużo prądu, a do tego emituje niewielki hałas, to warto zwrócić uwagę na model SAMSUNG WW70TA026TE. To właśnie propozycje marki Samsung są bardzo popularne na ryku, ze względu na swoją energooszczędność, niskie zużycie wody oraz nowatorską funkcjonalność. Oferują choćby ciekawą funkcję EcoBubble, a więc bąbelki wnikające głęboko w tkaniny, które rozpuszczają uporczywe plamy już na samym początku cyklu. Ten sam producent ma do dyspozycji jeszcze jednego asa w rękawie, a więc QuickDrive, dzięki czemu ubrania poruszają się w różnych kierunkach w bębnie, co korzystnie wpływa na usuwanie zabrudzeń.

LG Vivace F2WN6S7S1 to także ciekawy model pralki. LG należy do producentów, którzy doganiają Samsunga nowatorskimi rozwiązaniami czy energooszczędnością swoich pralek. Z pewnością te modele wyróżniają się pod względem parametrów czy oszczędności i nasz ranking pralek nie mógł się bez nich obejść. Bosch zostaje nieco w tyle, ale to firma z ugruntowaną pozycją na rynku, która już lata wstecz zyskała grono zaufanych odbiorców, ponieważ produkuje wytrzymałe pralki. Wybór będzie więc uzależniony od indywidualnych preferencji i potrzeb konkretnego użytkownika, bo niezawodne pralki to takie, które są stosunkowo tanie, pojemne, oszczędne i bezawaryjne.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej