Ranking pralek – Poradnik jaką wybrać

Ranking pralek – Poradnik jaką wybrać

Producenci stosują w pralkach różne innowacyjne rozwiązania, które nie tylko ułatwiają życie, ale wpływają na rachunki za prąd i wodę. To jeden z powodów, dla których warto poświęcić więcej czasu na jej wybór. Pralki różnią się pod wieloma względami. Gabaryty, funkcje, wsad, rodzaj bębna, to niektóre z cech mających znaczenie przy wyborze najlepszej pralki. Czy kupić model z większą ilością funkcji czy prosta wystarczy?
Ten ranking pralek stworzyliśmy aby podpowiedzieć jak wybrać tę dla nas najlepszą. Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Czy popularne w ostatnich latach pranie bąbelkowe jest rzeczywiście lepsze? A może chcesz prać na sucho? Na czym polega możliwość dołożenia ubrań w trakcie prania i ile za tą opcję trzeba dopłacić? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części. A także czy droższe pralki są lepsze? To sprawdzisz w naszym rankingu pralek, porównując najważniejsze parametry.

Ranking pralek

Wybraliśmy kilka modeli pralek automatycznych w różnych cenach. Porównaliśmy pojemność, poziom hałasu, wirowanie, programy oraz funkcje. Przy programach wyróżniliśmy te, które najbardziej różnią się od standardowych. Zaczynamy od tanich pralek.

Model WsadPrędkość wirowaniaHałasProgramyPrzydatne funkcjeCena
Indesit IWSC 51052 C ECO PLCzytaj więcej5 kg1000 obr/min76 dB13 (w tym pranie butów, firanek, odświeżanie) brak codziennegoOdplamianie, skrócenie czasu praniaok 799 zł
Samsung WW60J3283LWCzytaj więcej6 kg1200 obr/min76 dB9 (w tym dziecięcy, sport, intensywny) brak codziennegoNamaczanie, kontrola pianyok 1085 zł
Samsung WF70F5E3W2WCzytaj więcej7 kg1200 obr/min78 dB12 (w tym kurtki, odplamianie, dziecięcy)
jest codzienny
Pranie bąbelkowe, kontrola prania za pomocą smartfonaok 1399 zł
Bosch WLG2426KPL Serie 4 VarioPerfectCzytaj więcej5 kg1200 obr/min85 dB13 (w tym 3 dla dzieci) brak codziennegoOpcja dołożenia ubrań w trakcie prania, kontrola pianyok 1299 zł
Bosch WAN2427EPL Serie 4 VarioPerfectCzytaj więcej7 kg1200 obr/min75 dB14 ( w tym nocny, antyalergiczny, puch)
brak codziennego
Opcja dołożenia ubrań w trakcie prania, kontrola pianyok 1399 zł
Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfectCzytaj więcej6,5 kg1200 obr/min76 dB13 (w tym antyalergiczny, koszule, mix cichy) brak codziennegoKontrola piany, sygnał dźwiękowy na zakończenieok 1599 zł
Samsung AddWash WW70K5213WWCzytaj więcej7 kg1200 obr/min74 dB10 (w tym dziecięcy, Super Eco, do ciemnych materiałów) jest program codziennyOpcja dokładania ubrań, detergentu na każdym etapie prania, kontrola na smartfonieok 1739 zł
Samsung Addwash WW90K6414QWCzytaj więcej9 kg1400 obr/min74 dB14 (w tym dziecięcy, Super Eco, do ciemnych materiałów)
brak codziennego
Opcja dokładania ubrań, detergentu na każdym etapie prania, kontrola na smartfonieok 2648 zł
Bosch WAW24740PL Serie 8 ActiveOxygenCzytaj więcej9 kg1200 obr/min74 dB11 (w tym mix, koszule, antyalergiczny) brak codziennegoSystem ActiveOxygen, pranie na sucho, opcja dołożenia ubrań w trakcie praniaok 2999 zł
Miele WKB 130 WCSCzytaj więcej8 kg1600 obr/min73 dB11 (w tym koszule, pościel, sport) brak codziennegoLicznik zużycia wody, opcja skrócenia czasu praniaok 4599 zł

Indesit IWSC 51052 C ECO PL

Indesit IWSC 51052 C ECO PL

Tania i prosta w obsłudze pralka, z załadunkiem z przodu. Brak jej elektronicznego wyświetlacza, za to znajdziemy wygodne pokrętło. Wszystko jest opisane w języku polskim.
Pralka posiada klasę energetyczną A++, co stanowi jej dużą zaletę. W tej kategorii cenowej niełatwo znaleźć taki sprzęt. Pralka wyłącza się automatycznie po krótkim czasie, gdy nie wyciągniesz kabla z gniazdka.
Ma wiele przydatnych programów, m. in. do prania obuwia, pranie w 20 st., 20 minutowe odświeżanie. Włączając funkcję eco przy tradycyjnym cyklu, skrócisz go o 1/3 nie tracąc na jakości prania, a oszczędzisz na prądzie i wodzie.
Mała, ładna pralka zmieści się w niewielkich łazienkach, a spokojnie wystarczy dla rodziny czteroosobowej.
Wirując na najwyższych obrotach, wyciągniesz z pralki prawie suche rzeczy. Prędkość wirowania jak i temperaturę wody możesz dostosować za każdym razem, bez względu na program.

+ Plusy

 • Energooszczędna
 • Przydatne programy
 • Dobrze wiruje
 • Stabilna
 • Mała

– Minusy

 • Głośna w trakcie wirowania przy najwyższych obrotach
 • Tradycyjne programy są bardzo długie

Samsung WW60J3283LW

Samsung WW60J3283LW

Intuicyjna, o niewielkich gabarytach pralka, za to z wsadem 6 kg. Wystarczy dla rodziny cztero czy nawet pięcioosobowej.
Posiada klasyczne programy, m. in. bawełna, jeans, sportowy, dziecięcy. Mankamentem jest brak programu godzinnego, codziennego. Opcją zamiast niego może być program sportowy, czyli pranie w temperaturze 40 st trwające godzinę. Poza tym nie zapełniając całego bębna, cykl prania skraca się, w zależności od wielkości wsadu. Można więc prać każdego dnia, przykładowo zapełniając bęben do połowy.
Ten model Samsunga ma klasę energetyczną A++, oszczędności na prądzie będą zauważalne przy kolejnych rachunkach.
Pralka jest w miarę cicha, przy najwyższych obrotach, poziom hałasu 76 dB. Z opinii osób, które ją kupiły wynika, iż pralka nie ‘skacze’ po całej łazience nawet przy najwyższych obrotach. Za to wyciągnięte pranie jest prawie suche.
Na koniec pralka zaskakuje przyjemną dla ucha melodyjką. Niby prosta funkcja, ale jak ułatwia życie, bo ile razy zapomniałeś wyłączyć pralkę?

+ Plusy

 • Dużo funkcji dodatkowych
 • Mała, ale bęben ma pojemność 6 kg
 • Stabilna
 • Wirowanie nawet 1200 obrotów
 • Energooszczędna

– Minusy

 • Brak programu codziennego
 • Długie cykle prania

Samsung WF70F5E3W2W

Samsung WF70F5E0W2W

Pralka z najwyższą klasą energetyczną, czyli A+++. Jeśli chcesz oszczędzać na prądzie, to powinieneś stawiać na tego typu sprzęty.
Pojemność wsadu to aż 7 kg, a wcale nie jest wielka. Posiada różne programy, raczej nikt nie narzeka na ich mały wybór. Świetnym rozwiązaniem jest program do prania kurtek i płaszczy. Kolejny przydatny, szczególnie przy dzieciach i sportowcach, jest program odplamianie. Z opinii użytkowników pralki wynika, iż używają mniej detergentów do odplamiania dzięki temu programowi.
Eco Bubble, czyli pranie w bąbelkach, czy jest skuteczniejsze od tradycyjnego? Jedni twierdzą, że różnice widać gołym okiem. Pralka radzi sobie dobrze z zabrudzeniami nawet w niskich temperaturach. Inni nie widzą różnicy, pranie jak pranie, czyste i pachnące.
Przydatną funkcją jest Smart Check, czyli diagnostyka problemów z pralką przez smartfona. Może się okazać, że niekonieczny jest serwis, a wystarczy tylko zmiana ustawień. Dobre i szybkie wsparcie ze strony producenta.

+ Plusy

 • Skuteczne odplamianie
 • Najwyższa klasa energooszczędności
 • Melodyjka po skończonym praniu
 • Wsad 7 kg
 • Stabilność

– Minusy

 • Niska temperatura (20 st) prania w 15 min

Bosch WLG2426KPL Serie 4 VarioPerfect

Ładna, nowoczesna i funkcjonalna pralka od Boscha. Jest niewielkich rozmiarów, zmieści się w małych łazienkach. Pojemność wsadu to 5 kg, posiada program codzienny, więc można prać częściej mniejsze ilości.
Ten model Boscha posiada najwyższą klasę energooszczędności, dzięki czemu rachunki za prąd będą mniejsze.
Ma wiele przydatnych programów, w tym te dobrze znane, jak program codzienny, ale też do ubrań wysokiej jakości takich jak koszule czy jedwab. Co oznacza, że nie musisz rzeczy delikatnych prać już w rękach.
Wirowanie na maksymalnym poziomie daje efekty w postaci prawie suchych ubrań.

+ Plusy

 • 13 programów
 • 1200 obrotów przy wirowaniu
 • Estetyczna
 • Stabilna
 • Energooszczędna

– Minusy

 • Mały wsad, 5 kg
 • Głośna przy maksymalnych obrotach wirowania, 85 dB

Bosch WAN2427EPL Serie 4 VarioPerfect

Energooszczędna pralka wyposażona w wiele przydatnych funkcji. Posiada duży wsad, 7 kg, spokojnie sprawdzi się w większych rodzinach.
W miarę cichy model, maksymalnie poziom hałasu wynosi 75 dB. Opinie użytkowników potwierdzają, że pralka jest cicha, jedynie przy wirowaniu jest nieco głośniejsza, ale nie robi dużego hałasu. Można prać w godzinach nocnych, do tego przewidziany jest specjalny program nocny.
Ten model od Boscha posiada dużo programów do wyboru (14). W tym antyalergiczny, dobra opcja dla wszystkich, którzy borykają się z alergiami bądź mają w domu małego alergika. Inne przydatne programy to przykładowo kołdry puchowe czy mix – opcja prania różnych ubrań.
Pralka posiada bardzo wygodną funkcję dołożenia prania w trakcie. Poza tym informuje o zbyt dużej ilości środka piorącego. A na zakończenie mamy sygnał dźwiękowy.

+ Plusy

 • Stabilna
 • Cicha
 • Klasa energetyczna A+++
 • Liczne programy
 • Wiele przydatnych funkcji

– Minusy

 • Niewyraźny wyświetlacz - cyferki widoczne z dalszej odległości
 • Wsad 7 kg przy programie bawełna, przy pozostałych po założeniu całego bębna program wydłuża czas pracy

Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Innowacyjna, ładna, pojemna pralka (6,5 kg), która zbiera praktycznie same dobre opinie. Nie ma sprzętów idealnych i ten model od Boscha ma również wady, ale większość użytkowników wydaje mu pozytywną ocenę.
Pralka ma liczne przydatne funkcje. Jedną z nich blokada zmiany programu w trakcie prania, szczególnie przydatna przy małych dzieciach. Kolejna to sygnalizacja dodania zbyt dużej ilości detergentu, inna informuje o możliwości dołożenia zabrudzonych ubrań.
Z opinii wynika, że pralka bardzo dobrze dopiera, nawet mocno zabrudzone dziecięce skarpety. Posiada program dla alergików, a także mix cichy – można prać w nocy.
Pralka zmieści się nawet w mniejszych łazienkach. Poza tym jest w miarę cicha. Z opinii użytkowników wynika, iż bardziej słychać jak napełnia się wodą i przelewana jest woda niż w trakcie wirowania.

+ Plusy

 • Bardzo dobrze radzi sobie z mocnymi zabrudzeniami
 • Najwyższa klasa energetyczna
 • Cicha
 • Dużo programów do wyboru
 • Przydatne funkcje dla rodzin z małymi dziećmi

– Minusy

 • Długi program bawełna 60 st

Samsung AddWash WW70K5213WW

Samsung AddWash WW70K5213WW

Oryginalny design, intuicyjna obsługa i wygoda tak można w kilku słowach określić ten model. Pralka posiada dodatkowe drzwiczki AddWash, dzięki którym w trakcie prania można dodać zapomniane ubrania. Rzeczy włożysz na każdym etapie prania, czyli również przy płukaniu bądź na samo wirowanie.
Przez dodatkowe drzwiczki dołożysz detergentu, a także chusteczki wyłapujące kolor. I nie wymaga to specjalnego działania, wystarczy zatrzymać pralkę, włożyć to co chcemy i włączyć. Opinie użytkowników potwierdzają, że jest to przydatna i rzeczywiście prosta w obsłudze funkcja.
Do wyboru 13 programów prania, a także opcja dostosowania ich do własnych potrzeb. Do tego możliwość prania w niższej temperaturze, a osiąganie tych samych efektów dzięki Super Eco.

+ Plusy

 • Cicha
 • Możliwość dokładania ubrań na każdym etapie
 • Dobrze radzi sobie z mocnymi zabrudzeniami
 • 10 lat gwarancji na silnik Digital Inverter
 • Kontrola funkcji pralki za pomocą smartfona

– Minusy

 • Blokada przycisków nie obejmuje Włącz/Wyłącz
 • 7 kg wsadu tylko przy dwóch programach

Samsung Addwash WW90K6414QW

Samsung Addwash WW90K6414QW

Bardzo cicha, wyposażona w liczne funkcje, a zarazem prosta w obsłudze pralka od Samsunga. Z opinii użytkowników można dowiedzieć się, że wystarczy chwila, by już wiedzieć co i jak ustawić.
Poziom hałasu przy maksymalnych obrotach (1400) to 75 dB. Bardziej słychać pobieranie wody na początku niż wirowanie.
Pralka dobrze radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Posiada wiele programów. Minusem jest brak możliwości dostosowania każdego programu do swoich potrzeb, czyli przykładowo program Super Szybki -temperatura maksymalna 40 st i nie można ustawić wyższej.
Ma dodatkowe drzwiczki AddWash przez które na każdym etapie prania dołożysz ubrania. Pierzesz coś ręcznie i chcesz to tylko odwirować? Wkładasz pranie przed wirowaniem. Z opinii wynika, że użytkownicy często korzystają z tej funkcji. Dodatkowo funkcje pralki możesz kontrolować przez specjalną aplikację na smartfonie.

+ Plusy

 • Dobrze pierze w niskich temperaturach
 • Dodatkowe drzwiczki - opcja dołożenia prania na każdym etapie
 • Duży wsad - 9 kg
 • Energooszczędna
 • Cicha

– Minusy

 • Nie każdy program można dostosować do siebie
 • Przycisk blokada rodzicielska nie obejmuje Włącz/Wyłącz

Bosch WAW24740PL Serie 8 ActiveOxygen

Bosch WAW24740PL Serie 8 ActiveOxygen

Ekonomiczna i cicha pralka, z pojemnością bębna 9 kg. Sprawdzi się w dużych rodzinach. W zależności od potrzeb możesz oszczędzać energię i wodę albo czas.
System ActiveOxygen zwalcza nawet do 99,9 % zarazków i bakterii, jest to dobra opcja dla alergików. Z opinii użytkowników wynika, iż nawet pranie na sucho daje świetne efekty. Przez chwilę pranie może pachnieć ozonem, ale szybko pozbędziesz się innych nieprzyjemnych zapachów. Przydatna opcja dla zabieganych, którzy chcą oszczędzić na oddawaniu rzeczy do pralni.
Pralka jest bardzo cicha i być może dlatego producent nie zdecydował się na program nocny. Co prawda można opóźnić jej start, ale to jednak nie to samo. Poza tym posiada duży wybór programów i możliwość dostosowania ich do swoich potrzeb.

+ Plusy

 • Opcja dołożenia ubrań w trakcie prania
 • Ekonomiczna, mały pobór wody i prądu
 • Ciche działanie
 • Dopiera w niskich temperaturach
 • Dobra dla alergików

– Minusy

 • Szuflada na proszek nie opróżnia się do końca, pozostaje woda
 • Brak programu nocnego

Miele WKB 130 WCS

Miele WKB 130 WCS

Bardzo cicha pralka o dużej pojemności, zaspokoi potrzeby większej rodziny. Poziom hałasu to 73 dB. Nawet przy najwyższych obrotach wirowania nie robi hałasu. Do wyboru 11 programów, niestety nie ma codziennego. Za to jest szybki 20 minut.
Opinie użytkowników są pozytywne. Przede wszystkim pralka dopiera bardzo trudne zabrudzenia.
Przydatną funkcją jest możliwość skrócenia czasu pracy, bez wpływu na jakość prania. Poza tym jest to pralka do osób, które chcą sobie ułatwić prasowanie. Na koniec prania podgrzany bęben wygładza pranie, dzięki temu niektórych ubrań wcale nie musisz prasować.
Oryginalny design i solidne wykonanie. Użytkownicy podkreślają, że jest porządnie zrobiona i świetnie się prezentuje.

+ Plusy

 • Licznik ilości pobieranej wody - masz pod kontrolą zużycie
 • Oszczędność energii, wody i czasu
 • Łatwiejsze prasowanie
 • Usuwa trudne, nawet stare plamy
 • Wsad 8 kg

– Minusy

 • Brak opóźnienia startu pracy
 • Wysoka cena
 • Brak opcji dołożenia ubrań w trakcie prania

Siedem punktów aby wiedzieć jaką pralkę kupić

 • Pojemność – im większa rodzina, tym większy powinien być wsad. Odpowiednio duży to rzadziej robione pranie, mniejsze zużycie prądu i wody.
 • Programy – jakie rzeczy najczęściej pierzesz? Czy potrzebujesz programu do prania codziennego? Jak widzisz w naszym rankingu pralek, nie każda go posiada.
 • Rodzaj bębna – od niego zależy efektywność prania ale też niszczenie się ubrań, przykładem jest mechacenie swetrów.
 • Funkcje dodatkowe – często zapominasz czegoś włożyć? Przydatna będzie funkcja dokładania ubrań w trakcie. Poza tym możliwość skrócenia prania czy blokada rodzicielska.
 • Oszczędność energii i wody – to bardzo istotna cecha dobrej pralki. Czasem warto trochę dołożyć i kupić pralkę z lepszą klasą energetyczną i mniejszym zużyciem wody bo zwróci się w rachunkach.
 • Poziom hałasu – ważne, gdy w domu są dzieci czy robimy pranie w nocy. W miarę ciche pralki mają poziom hałasu do 75 dB.
 • Gabaryty, możliwość zabudowy pod blatem. Nie każda pralka nadaje się do zabudowy, a też niekoniecznie zmieści się w małej łazience.

Lista potrzeb dla dobrej pralki

Zanim zaczniesz szukać dobrej i taniej pralki, zrób listę potrzeb. Czego oczekujesz od niej? Jakie rzeczy będziesz prać? Jak często? Ile masz miejsca na pralkę? Czy chcesz ją zabudować? Jaki masz budżet? Tanie pralki dla jednych to 800 zł, a dla innych 1500 zł, dlatego musisz to sprecyzować. Poza tym czy masz dzieci i pralka powinna mieć blokadę rodzicielską? Czy często zapominasz o włożeniu ubrań?
Mając listę potrzeb, zdecydowanie łatwiej wybrać dobrą pralkę, po prostu wiesz czego chcesz. Jeśli nie oczekujesz od niej cudów, wystarczy prosta, dobra pralka. Tanie pralki też piorą dobrze. Są tańsze bo mają mniej funkcji.

Ranking pralek - Poradnik jaką wybrać ★★★★★ 4.5
5 1
Ocena

Dodaj komentarz