Ile wody zużywa pralka?

Ile wody zużywa pralka?

Wysoka oszczędność pralek to dziś ich duża zaleta. Coraz częściej decydujemy się na wybór takich urządzeń, które nie będą generować zawyżonych kosztów obsługi. Nic w tym dziwnego, ponieważ chcemy mieć komfort włączenia pralki, kiedy tylko będzie taka potrzeba, bez konieczności analizowania czy to się nam opłaci.

Ile więc w rzeczywistości kosztuje jedno pranie? Czy można wybrać urządzenie pracujące oszczędniej, czy może wszystkie generują takie same koszty?

Zużycie wody podane przez producenta

Już podczas zakupu możemy oszacować, jakie będą przybliżone koszty eksploatacji urządzenia. Taką specyfikację wyczytamy z etykiety pralki, ale znajdziemy ją również na stronie sklepów AGD, co jest znacznym ułatwieniem dla kupującego.

Oczywiście wartości te podane są w przybliżeniu i uwzględniają konkretny program prania. Najczęściej mierzone są na podstawie 220 cykli prania, w standardowej temperaturze czyli 40 °C lub 60 °C.

Taka informacja daje nam więc możliwość szybkiej oceny, który z modeli będzie najoszczędniejszy w rocznej eksploatacji. Czasem spotykamy się także z parametrami dotyczącymi kosztu jednego prania, a więc zwykle prania bawełny w 60 °C.

Ile wody zużywają różne pralki?

Standardowe pralki pobierają od 37 do 50 litrów wody na cykl. Urządzenie o ładowności 10 kg będzie jej pobierało znacznie więcej. Typowa ładowność mieści się zaś w przedziale 6-8 kg.

Użyliśmy nasz ranking wytrzymałych pralek aby wybrać część modeli pokazanych poniżej.

Na rynku można spotkać mniej lub bardziej oszczędne urządzenia. Do tych pierwszych na pewno da się zaliczyć markę Samsung. Jednym z wielu modeli popularnych pralek jest SAMSUNG WF60F4EFW0W, który zużywa 33 litry wody, przy ładowności 6 kg. W tym przypadku nawet zużycie prądu jest bardzo niskie i wynosi 153 kWh = 93,33 zł rocznie.

To samo dotyczy pralki SAMSUNG WW60K42138W o ładowności 6 kg. Zużycie wody jest tu takie same jak w poprzednim modelu 33 l na cykl, a prądu nawet mniejsze, bo 122 kWh = 74,42 zł rocznie.

Biorąc pod uwagę wyższą ładowność – 8 kg, modelem oszczędnym i wartym uwagi jest LG Vivace V600 F4WN608S2. Zużycie wody na cykl równa się 40 litrom, a prądu zaledwie 117 kWh = 71,37 zł rocznie.

Nieco gorzej wypada zaś model EW6S326SPI PerfectCare marki Electrolux , który przy stosunkowo niskiej ładowności 6 kg zużywa aż 45 l wody na cykl, a prądu 137 kWh = 83,57 zł rocznie.

Nie najlepiej w stosunku do marek Samsung i LG wypada także pralka Bosch WAN2816EPL potrzebująca aż 44 litry wody na cykl, przy ładowności 7 kg. Zużywa 157 kWh = 95,77 zł rocznie.

Wydaje się więc, że pod względem oszczędnej eksploatacji wody i prądu, marki koreańskie, jak Samsung i LG, mogą zaoferować swoim użytkownikom znacznie więcej niż zachodni producenci. Do tego warto się zastanowić czy kupno pralki o ładowności poniżej 8 kg aby na pewno wpłynie na niższe rachunki za prąd i wodę. Modeli o standardowej ładowności ok 8 kg jest więcej i w tym przedziale produktów producenci starają się zaoferować nam lepsze parametry, ciągle je rozwijając.

Jak zmniejszyć zużycie wody w pralce?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na zmniejszenie zużycia wody podczas prania:

  • nie wypełniaj bębna na ścisk – lepiej jest włączać pranie częściej optymalnie wypełniając bęben, aniżeli rzadziej. Wiele nowoczesnych pralek ma funkcję automatycznego dobierania ilości wody do wielkości wsadu. Dlatego bęben zawsze optymalnie wypełni się zgodnie z wagą prania.
  • dobieraj program do rodzaju wsadu – poleca się dokładnie dostosowywać program prania do rodzaju tkanin. To nie tylko pozwoli dobrze doprać ubrania, ale też właściwie oceni ilość niezbędnej do prania wody.
  • optymalna ilość proszku do prania – nie warto przesadzać z ilością zastosowanego detergentu. Nowe pralki posiadają sensory, które informują czy pranie zostało dobrze wypłukane. Jeśli nie, to pralka dobierze dodatkowe płukanie, aby pozbyć się nadmiaru płynu. Automatyka bywa nam bardzo pomocna, ale także sprawia, że nie mamy wpływu na dodatkowe programy, jakie pralka samodzielnie załącza, gdy uzna to za niezbędne. To samo może dotyczyć na przykład zbyt zabrudzonego prania, które uruchamiamy w jednym cyklu. Pralka może wówczas zastosować większą ilość wody, aby poradzić sobie z zabrudzeniami.
  • dostosuj wszystkie funkcje pralki– pamiętajmy, że możemy zrezygnować z niepotrzebnych cykli prania, jeśli nie będą one konieczne. Nie zawsze przecież musimy włączać pranie wstępne czy dodatkowe płukanie. Pralki pomagają nam w oszczędnym praniu, dzięki np. funkcji Eco. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, aby sprawdzić, jak to właściwie działa.

Ile kosztuje jedno pranie?

Chcąc oszacować, jaki jest koszt jednego prania, należy mieć wiedzę dotyczącą zużycia wody na cykl. Bywa, że taka informacja podawana jest przez producentów pralek. Najczęściej pralki ładowane od frontu pobierają od 37 do 50 litrów wody na cykl. Założenia te dotyczą pralek o ładowności od 5 do 10 kg. Urządzenia ładowane od góry mają mniejsze zużycie, bo od 39 do 41 litrów. Im wyższa pojemność pralki, tym większe zużycie wody na cykl.

Jeśli chodzi o koszt wody na cykl, to wynosi on ok. 37 – 50 gr. Można więc założyć, że koszt jednego prania jest niewielki, w zależności od stawek poszczególnych operatorów mediów.

Od czego zależy niskie zużycie wody?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na etykietę urządzenia. Może nam wiele powiedzieć o eksploatacji pralki i wszystkich kosztach, jakie będziemy musieli przy tym ponieść. Jakie parametry sprzętu należy więc uwzględnić?

  • nowoczesna funkcjonalność – kupując pralkę należy rozważyć czy posiada tak istotne funkcje, jak automatyka waga, dzięki której urządzenie samodzielnie dobiera ilość wody do wagi prania. Niektóre ze sprzętów potrafią także wykrywać stopień zmętnienia wody i jeśli pranie jest bardzo zabrudzone, to będą prać w większej jej ilości.
  • ilość programów piorących – jeśli pralka posiada szeroki wybór różnorodnych cykli prania dostosowanych do rodzaju tkaniny czy potrzeb samego prania, to samodzielnie dostosuje ilość wody w sposób optymalny.
  • ładowność i pojemność pralki – o ile ładowność oraz pojemność nie zawsze idą w parze i nie oznaczają tego samego, to pamiętajmy, że najmniej wody pobierają pralki, w których zmieścimy ok. 8 kg ubrań i mniej. Zdecydowanie wyższe zużycie wody dotyczy pralek z większym wsadem 10 kg i więcej.
O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej