Najlepsze piekarniki do zabudowy – Ranking (2022)

Piekarniki do zabudowy w rankingu

Coraz większa oferta w sklepach sprawia, że wybór dobrego piekarnika nie jest łatwym zadaniem. Masz do wyboru urządzenia różniące się ceną, wyposażeniem i funkcjami. Które więc kupić?

Aby ułatwić podjęcie decyzji o tym jaki piekarnik do zabudowy wybrać, pokazujemy kilka najlepszych modeli piekarników do zabudowy, które różnią się pojemnością, mocą przyłączeniową, ilością funkcji itd.

Urządzenia, które znalazły się w poniższym rankingu piekarników zostały przedstawione od najlepszych.

Bosch HBG635BB1

Przemyślany piekarnik z mnóstwem funkcji, ale w wysokiej cenie.

Electrolux EOD5C71X SteamBake

Świetny piekarnik z pieczeniem parowym i termosondą do kontroli temperatury potraw.

Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB

Dobrze wyposażony z możliwością pieczenia na trzech poziomach jednocześnie.

Bosch HBG634BW1

Bardzo dobrze wyposażony choć dość drogi.

Amica EB7541HB FINE

Prosty w obsłudze, szybko nagrzewający się, w dobrej cenie.

Electrolux EZB3410AOX

Prosty piekarnik do zabudowy w niskiej cenie.

Piekarniki do zabudowy – ranking

Nierzadko wraz z ceną piekarnika do zabudowy rośnie liczba jego funkcji. Im wyższa, tym zazwyczaj większe wyposażenie i dodatkowe akcesoria. Czasem nawet oznacza to bardziej skomplikowaną obsługę. Dodatkowo niektóre z funkcji są mało przydatne i tylko wpływają na koszt urządzenia. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w rzeczywistości. Być może najlepszy piekarnik do zabudowy dla Ciebie wcale nie jest najdroższy.

1. Bosch HBG635BB1

Bosch HBG635BB1

Pojemność: 71 l
Pobór mocy: 3650 W
Typ prowadnic: Drabinkowy

Bosch HBG635BB1 to według nas najlepszy piekarnik z wyższej półki. Świadczy o tym bardzo szeroki zakres funkcjonalności oraz wysoka jakość wykonania urządzenia.

Piekarnik ma pokaźną pojemność 71 litrów. Na czterech poziomach możemy więc piec mięso lub ciasta czy inne potrawy. Co ciekawe, można to robić jednocześnie, ponieważ pozwala na to termoobieg. Oznacza to nic innego, jak ogromną oszczędność prądu. Już z założenia piekarnik należy do najwyższej klasy energetycznej A, zużywając przy normalnym użytkowaniu zaledwie 0,87 kWh na cykl.

To jednak jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o ekonomiczne użytkowanie piekarnika. Mamy tu do wyboru także szybkie nagrzewanie, bez potrzeby oczekiwania na gotowość urządzenia. Potrawy wkłada się do zimnej komory, po czym nagrzewa się ona do optymalnej temperatury i następnie przestawia na regularny cykl zgodny z ustawieniami.

Grill z termoobiegiem, funkcja łatwego pieczenia pizzy czy halogenowe oświetlenie – z tym już na pewno mieliśmy okazję spotkać się w innych piekarnikach marki Bosch.

Samoczynne nastawianie temperatury

Piekarnik Bosch HBG635BB1 to taki osobisty nauczyciel gotowania. Funkcja AutoPilot sprawia, że nie musimy wiedzieć w jakiej temperaturze należy przyrządzać danie. Po wprowadzeniu jego opisu i wagi, urządzenie samodzielnie nastawia optymalną temperaturę.

EcoCleanDirect, czyli czyszczenie piekarnika w trakcie jego działania

Jedną z ulubionych funkcji użytkowników jest możliwość samoczyszczenia piekarnika. Zawdzięczamy to specjalnym materiałom, z jakich zostało wykonane wnętrze komory, do której nie przywierają cząsteczki tłuszczu, resztki jedzenia oraz inne zabrudzenia. EcoCleanDirect to czyszczenie piekarnika w trakcie jego działania. Samodzielnie się regeneruje i jest nieustanne gotowe do użycia.

Podświetlenie przycisków podkreśla nowoczesny design

Jak na tej klasy urządzenie przystało, piekarnik posiada nowoczesny wyświetlacz TFT z przyciskami sensorowymi. Pierścień służy do wyboru konkretnego programu działania i posiada swoje indywidualne podświetlenie. Dzięki temu unikalnemu wyświetlaczowi i dodatkowym cechom, urządzenie wyróżnia się od konkurencji. Może się więc znaleźć w nowoczesnych kuchniach, nastawionych na minimalistyczny efekt.

Demontaż drzwi za pomocą zatrzasków

System SoftClose i SoftOpening był już spotykany we wcześniejszych modelach piekarnika Bosch i ma za zadanie wyciszyć zamykanie i otwieranie drzwi. Jeśli chodzi o ich demontaż w celu wyczyszczenia, jest to rzeczywiście bardzo proste i wygodne rozwiązanie eliminujące konieczność wykorzystania narzędzi w zamian za system zatrzasków.

Plusy

 • nowoczesny design
 • intuicyjna obsługa
 • automatyczny system czyszczenia
 • ekonomiczny
 • ilość funkcji pieczenia

Minusy

 • brak prowadnic teleskopowych
 • wysoka cena

2. Electrolux EOD5C71X SteamBake

Electrolux EOD5C71X SteamBake

Pojemność: 72 l
Pobór mocy: 2990 W
Typ prowadnic: Teleskopowy – jeden poziom

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć tego modelu. Electrolux EOD5C71X SteamBake to elektryczny piekarnik parowy. Pieczenie z jego pomocą pozwala osiągnąć soczyste i miękkie potrawy, a dodatkowo jest zdrowsze. Nie trzeba dodawać dużej ilości tłuszczu, zachowując tym samym więcej witamin oraz minerałów. Co ważne, potrawy przygotowane z funkcją pary nie będą tak wysuszone. Jak to działa? Urządzenie wydobywa parę w pierwszym etapie pieczenia, stopniowo z niej rezygnując, aby potrawy były odpowiednio przygotowane.

Termosonda bada temperaturę wewnątrz potraw

Piekarnik został wyposażony w bardzo interesującą funkcję, która znacznie przyczynia się do osiągania wysokiej jakości potraw. Jest to termosonda, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz potrawy. Jednocześnie samodzielnie ocenia czy danie jest już gotowe, po czym wyłącza urządzenie.

Na uwagę zasługuje także równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza Even Cooking. Wentylator optymalnie rozprowadza temperaturę oszczędzając o 20% energię i czas niezbędny na przygotowanie potrawy.

Funkcja SteamBake nadaje wilgotności ciastom i potrawom

Funkcja SteamBake, odpowiedzialna jest za pyszne wypieki. Wzrastanie ciasta wspomagane jest dużą wilgotnością, którą uzyskuje się poprzez nalanie do wnętrza piekarnika 100 ml wody.

Praktycznym atutem urządzenia jest też funkcja regeneracji parą. Uruchomiamy ją, kiedy zapragniemy odświeżyć danie, odgrzać wczorajszy chleb i zyskać tym samym świeże pieczywo.

Piekarnik zapewnia możliwość przygotowywania naprawdę pokaźnych posiłków. Nie tylko dlatego, że odznacza się imponującą pojemnością 72 litrów komory, ale także przez możliwość pieczenia trzech potraw jednocześnie. Pozwala to znacznie oszczędzić czas, a wykorzystuje tę samą energię.

Czyszczenie i bezpieczeństwo

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych urządzeń z tej półki, czyszczenie nie stanowi większego problemu. Piekarnik nastawia się na 250⁰C, a po upływie godziny cząsteczki zanieczyszczeń rozkładają się. Dzieje się tak ze względu na obecność paneli katalitycznych.

Piekarnik Electrolux EOD5C71X SteamBake to także znane już i dobrze sprawdzone systemy bezpieczeństwa. Jednym z nich są zimne drzwi, mimo wysokiej temperatury wewnątrz komory. Dzieci nie będą mogły też zmienić ustawień panelu sterowania, ze względu na obecność blokady. Nie będzie też trzeba uchylać drzwi piekarnika, aby obserwować proces pieczenia.

Patrząc na wygląd piekarnika, to zdecydowanie wpisuje się on w najnowsze trendy, choć posiada mechaniczne pokrętła, zamiast panelu dotykowego. Są one jednak płaskie i chowane, z metalowymi kapslami.

Prosta obsługa

Tym razem producenci postawili na maksymalną prostotę obsługi urządzenia i nie zdecydowali się na sterowanie elektroniczne czy dotykowe. Piekarnik obsługiwany jest łatwo oraz intuicyjnie standardowymi pokrętłami. Ma to swoje plusy i minusy, ale na pewno jest znacznie mniej awaryjne, niż w przypadku innych urządzeń wzbogaconych o ten komfort.

Wyświetlacz LCD i drabinkowy typ stalowych prowadnic oraz halogenowe oświetlenie, to jeszcze nie wszystko, co piekarnik może nam zaoferować. Dziewięć funkcji urządzenia nie jest być może imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę inne piekarniki pod zabudowę, jednak jest to wystarczające do przygotowania pysznych dań.

Plusy

 • nieskomplikowana obsługa
 • optymalna ilość funkcji
 • wysokie bezpieczeństwo użytkowania
 • funkcja pary
 • wysuwane prowadnice

Minusy

 • brak

3. Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB

Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB

Pojemność: 73 l
Pobór mocy: 3650 W
Typ prowadnic: Teleskopowy – jeden poziom

Ranking piekarników do zabudowy nie może się obejść bez pokazania Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB bo jest to już nieco wyższa półka urządzeń. Ten elektryczny piekarnik do zabudowy może się pochwalić wieloma funkcjami mającymi na celu jak najbardziej ekonomiczne przyrządzenie potraw. Producent zapewnia, że urządzenie zużywa o 30% mniej energii, aniżeli w porównaniu do urządzeń tej samej klasy energetycznej.

Pieczenie na trzech poziomach równocześnie

Nie mogłoby oczywiście zabraknąć funkcji termoobiegu, bo równomierne dopiekanie potraw z każdej strony jest już standardem tej klasy urządzeń.

Ciekawą oraz przydatną funkcją jest możliwość pieczenia na trzech poziomach jednocześnie, dzięki Cook3. Nie tylko oszczędzamy wówczas energię korzystając z już nagrzanej komory, ale też własny czas. Co ważne, przygotowanie potraw odbywa się przy tym samym wykorzystaniu energii.

Piekarnik dopasowuje temperaturę pieczenia

Ten piekarnik do zabudowy to także łatwość przyrządzania wszelkich potraw, ponieważ urządzenie prowadzi nas za rękę. Jest za to odpowiedzialna technologia „6 zmysł”. Wystarczy tylko wybrać kategorię żywności, ustawić czas pieczenia, a piekarnik samodzielnie dopasuje optymalną temperaturę. Mamy tu szeroki wybór dań. Co ważne, Ready2Cook sprawia, ze nie trzeba czekać na nagrzanie piekarnika. Można piec od razu.

Za wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń odpowiedzialne są prowadnice teleskopowe dostępne tylko na jednym poziomie urządzenia. Gwarantują one pewny chwyt blach i zabezpieczają przez oparzeniem.

Panele katalityczne to łatwość czyszczenia

Pochłanianiem i rozkładaniem tłuszczów zajmują się specjalne panele katalityczne. Takie czyszczenie odbywa się w ciągu godziny przy piekarniku nagrzanym do 200 ⁰C.
Zamykanie oraz otwieranie piekarnika następuje w sposób łagodny i delikatny, co zapewnia funkcja SoftClosing.

Piekarnik Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB to także bezpieczeństwo użytkowania i ochrona dzieci. Zdarza się, że mogą one niespostrzeżenie zmienić ustawienia. Ten piekarnik to uniemożliwia. Wystarczy nieco dłużej przytrzymać przyciski, aby panel sterowania został skutecznie zablokowany.

Ostatnim atutem, o jakim warto tu wspomnieć, to bardzo duża pojemność głównej komory – 73 litry. Daje ona gwarancję maksymalnego wykorzystania ciepła i przyrządzania kilku potraw jednocześnie.

Plusy

 • szybkie nagrzewanie
 • prowadnice teleskopowe
 • łatwy w obsłudze
 • dodatkowe funkcje
 • ekonomiczne pieczenie
 • duża pojemność komory

Minusy

 • brak funkcji pieczenia tylko od dołu

4. Bosch HBG634BW1

Bosch HBG634BW1

Pojemność: 71 l
Pobór mocy: 3600 W
Typ prowadnic: Drabinkowy

Piekarnik do zabudowy Bosch HBG634BW1 to przede wszystkim bardzo szeroki zakres temperatur grzania od 30 °C do 300 °C. Rzadko które urządzenie może się tym pochwalić.

Nie ma znaczenia na jakim poziomie (a jest ich aż cztery) umieścimy blachę z potrawą. Dzięki funkcji termoobiegu 4D i zmiennemu kierunkowi obrotów wentylatora każda potrawa będzie odpowiednio wypieczona. Co ciekawe, producent zapewnia możliwość pieczenia na czterech poziomach w tym samym czasie.

W przypadku tego urządzenia można liczyć na szereg funkcjonalności. Wystarczy wspomnieć choćby o funkcji termoobiegu dla grilla czy funkcji pizzy. Piekarnik sam dostosuje optymalne warunki do jej upieczenia.

Ułatwieniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem i pieczeniem jest automatyczna propozycja temperatury. W tym celu wystarczy tylko wybrać określony przycisk, a urządzenie dostosuje temperaturę pieczenia według własnego uznania.

Szybki start bez nagrzewania piekarnika

W sytuacji, gdy nie dysponujemy długim czasem oczekiwania na potrawę, nie ma konieczności wcześniejszego nagrzewania piekarnika. Funkcja szybkiego nagrzewania umożliwi natychmiastowy start urządzenia, a następnie przełącza się na regularną temperaturę.

Piekarnik czyści się sam

Użytkowanie piekarnika to ogromny komfort ze względu na łatwość czyszczenia. W zasadzie urządzenie czyści się samodzielnie przy każdorazowym działaniu. Jest to możliwe dzięki specjalnej powłoce, jaką zostało pokryte. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do przywierania cząsteczek tłuszczu czy innych zabrudzeń. Neutralizują się one w trakcie pracy. Okazuje się więc, że nie musisz poświęcać tyle czasu na czyszczenie co w standardowych piekarnikach.

Sterowanie urządzeniem odbywa się łatwo oraz intuicyjnie za sprawą wyświetlacza TFT z przyciskami dotykowymi. Mamy tu podświetlony pierścień, dzięki któremu wybieramy określony program działania. Tu wszystko odbywa się jak należy, wygodnie oraz czytelnie. Przy tym warto też podkreślić nowoczesny design, jaki osiąga się za pomocą tego rozwiązania.

W tym miejscu zwróćmy uwagę na jakość paneli frontowych ColorGlass. Są one wykorzystywane także w innych sprzętach kuchennych. Nadają im niezwykłego wyglądu, ale też są odporne na uszkodzenia czy zarysowania.

Bezgłośne zamykanie drzwi piekarnika

System SoftClose/SoftOpening jest odpowiedzialny za bezgłośne zamykanie drzwi. To bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie dopuszcza do trzaśnięcia drzwiami, jako że lekko wyhamowują przed samym domknięciem. W tym miejscu trzeba też zaznaczyć jak łatwo deinstaluje się drzwi w celu ich wyczyszczenia. Nie ma mowy o ich odkręcaniu i przykręcaniu. Wystarczy zwolnić blokady, a drzwi bez problemu się zdejmą.

Do piekarnika Bosch HBG634BW1 zostały dołączone liczne akcesoria. Na wyposażeniu znajdziemy:

 • emaliowaną blachę do pieczenia,
 • uniwersalną blachę do pieczenia (brytfankę),
 • ruszt.

Plusy

 • łatwość użytkowania
 • świetny design
 • ilość przydatnych funkcji
 • ekonomiczny
 • nowoczesny

Minusy

 • brak teleskopowych prowadnic
 • wysoka cena

5. Amica EB7541HB FINE

Amica EB7541HB FINE

Pojemność: 65 l
Pobór mocy: 3100 W
Typ prowadnic: Teleskopowe – jeden poziom

Piekarnik Amica EB7541HB FINE zapewnia efektywne pieczenie oraz bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i dorosłych. Funkcja „chłodny front” eliminuje możliwość oparzenia poprzez dotknięcie szyby piekarnika. Czuwają nad tym trzy warstwy szyby, z których wewnętrzna jest szybą refleksyjną odbijającą ciepło.

Dobrze zarumienione i odpowiednio wypieczone wypieki oraz wszelkie potrawy to standard w przypadku tego piekarnika. Odpowiada za to skuteczna i praktyczna funkcja termoobiegu.

Wygodne prowadnice teleskopowe z funkcją Stop

Piekarnik w żaden sposób nie ogranicza fantazji pieczenia wielu potraw naraz, ze względu na przyzwoitą pojemność głównej komory. Do tego na jednym poziomie został on wyposażony w wygodne prowadnice teleskopowe z funkcją Stop. Pozwalają one uniknąć oparzeń i zatrzymują się, kiedy blachy zostaną maksymalnie wyciągnięte z komory.

Łatwe czyszczenie EasyClean

Trudność czyszczenia nie dotyczy użytkowników piekarnika Amica EB7541HB FINE, ponieważ wnętrze jest pokryte gładką emalią łatwoczyszczącą EasyClean. Do tego mamy tu też opcję demontażu drzwi, jeśli zdecydujemy się na naprawdę dokładne szorowanie.

4 minuty do 150 ⁰C

Urządzenie nagrzewa się w tempie 4 minut do 150 ⁰C, co gwarantuje bardzo szybką gotowość do pracy, a do tego zapewnia komfort użytkowania. Nie trzeba długo czekać na nagrzewanie piekarnika, bo już po 4 minutach można w nim umieścić swoje ulubione danie do odgrzania lub włożyć ciasto czy mięso do pieczenia.

Intuicyjne sterowanie zapewnia zaś programator sensorowy z wyświetlaczem LED. Aż 10 funkcji piekarnika odpowie na potrzeby mniej i bardziej doświadczonych kucharzy.

Plusy

 • szybkie nagrzewanie
 • ładny design
 • niska cena
 • ekonomiczny

Minusy

 • długi czas „wypalania” z fabrycznego zapachu

6. Electrolux EZB3410AOX

Electrolux EZB3410AOX

Pojemność: 57 l
Pobór mocy: 2500 W
Typ prowadnic: Drabinkowy

Nasz ranking piekarników do zabudowy nie pomija też tego dobrego i taniego modelu. Piekarnik Electrolux EZB3410AOX to nowoczesne urządzenie w stosunkowo niskiej cenie, które ma wszystko, co powinien mieć podstawowy piekarnik pod zabudowę.

Termoobieg, czyli równomierne pieczenie

Pierwszą i bardzo istotną funkcją jest termoobieg. Zapewnia on swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz komory, ogrzewając potrawę ze wszystkich stron. W przypadku piekarnika Electrolux jest to termoobieg Surround Cook®, który zapewnia równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza. Bezpośrednią zaletą tej funkcji jest brak konieczności obracania potrawy podczas pieczenia oraz możliwość przyrządzania dań przy użyciu nawet 20% niższej temperatury, niż normalnie. Dodatkowo, funkcja ta nie ogranicza się jedynie do jednego poziomu, co daje możliwość pieczenia nawet dwóch potraw czy ciast jednocześnie.

Ten dobry piekarnik oferuje też możliwość przygotowywania potraw na grillu, a więc mniej kalorycznie, bez tłuszczu. Grill posiada podwójny obwód grzejny.

Sterowanie

Mamy tu też prosty panel sterowania z chowanymi pokrętłami i wyświetlaczem LED. Praktyczną zaletą jest również funkcja odliczania, co pozwala na automatyczne wyłączenie piekarnika po ustawionym czasie.

Na koniec jeszcze słowo na temat czyszczenia, co zwykle bywa zmorą dla użytkowników. Tym razem piekarnik do zabudowy posiada możliwość wyjęcia drzwi w celu czyszczenia i zamontowania ich ponownie, co nie sprawia większych problemów.

Plusy

 • niska cena
 • efektywność działania
 • solidny
 • łatwy w obsłudze

Minusy

 • brak drugiej blachy

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Zakup piekarnika do zabudowy to niełatwe zadanie. Musimy przeanalizować wiele parametrów, jakimi charakteryzują się te urządzenia, ocenić czy warto kupować ten najdroższy model, czy może wystarczy ekonomiczny. My polecamy zobaczyć nasz ranking piekarników. Oglądając najlepsze piekarniki do zabudowy dla siebie, dobrze jest też przejrzeć opinie klientów, którzy mają to zadanie już za sobą i mogą doradzić w najdrobniejszym szczególne. Podpowiedzieć, z których funkcji są zadowoleni, a które z nich okazały się zupełnie zbędne.

Ile lat wytrzymuje piekarnik?

Piekarnik do zabudowy może posłużyć nawet ponad 13 lat, jeśli nie jest zbyt często używany i odpowiednio zadbany. Mimo że żywotność piekarnika jest różna, można rozsądnie oczekiwać, że będzie on działał dłużej niż dekadę.
Oczywiście codzienne użytkowanie przez pięcioosobową rodzinę powoduje szybsze zużycie piekarnika niż zwykłe podgrzanie mrożonej pizzy kilka razy w miesiącu.

Jakie są zalety piekarnika do zabudowy?

– Zwiększa możliwości użytkowe kuchni – takie rozwiązanie pozwala na montaż piekarnika na wysokości wzroku, co oznacza brak konieczności schylania się podczas użytkowania.
– Pozwala urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym – piekarniki pod zabudowę dobrze wpasują się w styl minimalistyczny. Fronty utrzymane w jednolitej stylistyce tworzą gładką taflę, dając elegancki efekt.
– Posiada sporo funkcji, które pozwalają na wiele udogodnień.
– Pozwala zaoszczędzić czas na sprzątaniu – brak szczelin i zakamarków sprawia, że pielęgnacja i sprzątanie zajmują dużo mniej czasu niż w przypadku kuchni wolnostojącej.
– Nie wymaga dużej kuchni – sprzęty do zabudowy często są znacznie mniejsze niż ich wolnostojące odpowiedniki.
– Jest bezpieczny – kuchnia z zabudowanym piekarnikiem jest bezpieczna, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci.

Piekarnik elektryczny czy gazowy?

Większą popularnością cieszą się dziś piekarniki elektryczne. Zwykle staramy się dostosować zakup określonego urządzenia do podłączeń, jakie są w naszym domu i to jest najczęściej główną motywacją. Piekarniki elektryczne odznaczają się jednak ilością funkcji dodatkowych, bezpieczeństwem użytkowania, do tego nagrzewają się nieco inaczej.1

Prowadnice w piekarnikach

Rodzaj prowadnicy będzie odpowiadał za komfort codziennego korzystania z piekarnia. Nie jest to więc nieistotny szczegół, a bardzo ważna cecha.
Do wyboru mamy:

 • klasyczne rowki – jest to bardzo tradycyjne rozwiązanie. Nie należy do najlepszych, ponieważ zgrzyta przy wyciąganiu dania. Łatwo jest się poparzyć rozgrzanym metalem i trudno manipulować blachą.
 • prowadnice teleskopowe – wysuwają się razem z blachą, jednak potrzeba pewnej wprawy, aby wysuwać i wsuwać prowadnice komfortowo.
 • wózek – najwygodniejszy sposób. Blacha przesuwa się na rolkach. Taka opcja spotykana jest w drogich piekarnikach, ale jest godna polecenia.

Bezpieczeństwo piekarników

Mówiąc o bezpieczeństwie piekarników, najczęściej myślimy o dzieciach, które niepostrzeżenie mogą się poparzyć, np. o gorące drzwi urządzenia. Tu z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania konstruktorów, a więc np. funkcja zimnych drzwi, które pozostają chłodne nawet wtedy, kiedy w środku panuje bardzo wysoka temperatura.

Kolejnym zabezpieczeniem jest blokada drzwi. Mamy tu dwa rodzaje: blokada mechaniczna oraz elektryczna. Ta pierwsza blokuje drzwi za pomocą specjalnej zapadki. W przypadku drugim, do otwarcia piekarnik będzie trzeba użyć np. kombinacji przycisków czy ustawionego wcześniej pinu.

Sterowanie urządzeniem

Sterowanie urządzeniem zależne jest od konkretnego modelu piekarnika i rozwiązań zastosowanych przez producenta. Najbardziej tradycyjny typ zakłada istnienie dwóch pokręteł: jedno odpowiada za ustawienia temperatury, a drugie za typ działania. Na przyciskach zwykle nadrukowane są dostępne funkcje, jednak nie jest to zbyt trwałe i z czasem zaczyna się ścierać. Lepiej gdy mamy do czynienia z wypalaniem laserowym lub tłoczeniem. Dodatkowymi atutami będą podświetlenia i chowane pokrętła.

Inną propozycją będą programatory tekstowe, mające czasem postać zdefiniowanej funkcji typu: pizza, stek itp.

Najbardziej awaryjnym, lecz równocześnie nowoczesnym rozwiązaniem jest zabudowany wyświetlacz TFT sterowany dotykowo. Jego dużą zaletą jest możliwość ustawienia temperatury pracy z dokładnością nawet do 1 stopnia. Do zaawansowanych urządzeń należą piekarniki posiadające łączność z internetem, sterowane za pomocą smartfona, dające możliwość integracji z systemami SmartHome.

Sporo ciekawych informacji można znaleźć na stronie Bosch oraz amerykańskich stronach ConsumerReports oraz DesignerAppliances.

Podsumowanie, jaki wybrać najlepszy piekarnik do zabudowy?

Szukając piekarnika do zabudowy, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego wymiary i dopasowanie do mebli kuchennych. Piszemy o tym też w artykule wymiary piekarników do zabudowy. Można go zamontować na trzy sposoby, a więc pod blatem, w kolumnie czy w ścianie. Ten ostatni sposób stanowi wspaniałą dekorację wnętrza, ale też jest bardzo wygodny. Nie trzeba się schylać w celu wyjęcia dania z piekarnika, gdyż jest dokładnie na wysokości użytkownika.

Zawsze trzeba też ocenić, które funkcje piekarnika okażą się rzeczywiście przydatne. Niektórych z nich w praktyce w ogóle się nie używa, a znacznie wpływają na wyższą cenę produktu. Dostosowujmy więc sprzęt do własnych potrzeb. Przeczytaj nasz ranking piekarników do zabudowy, możliwe że znajdziesz w nim coś dla siebie. Godnym uwagi jest na pewno piekarnik Electrolux EOD5C71X SteamBake, ze względu na możliwość pieczenia z parą, obecność termosondy i względnie niską ceną w stosunku do jakości, jaką prezentuje. Ostateczny właściwy wybór na pewno pochłonie trochę czasu.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej