Ranking piekarników do zabudowy

Ciężko wyobrazić sobie życie bez piekarnika, jest to przecież sprzęt przydatny w większości kuchni. Tylko jak znaleźć odpowiedni dla siebie? Na rynku znajdziemy wiele modeli piekarników pod zabudowę, dlatego czasem trudno jest wybrać odpowiednie urządzenie. Jaki typ piekarnika do zabudowy najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni? Jakie parametry mają wpływ na komfort użytkowania? Z przygotowanego przez nas rankingu dowiesz się również, czym różnią się droższe modele od tańszych.

Choć w sklepach mamy duży wybór, to znalezienie odpowiedniego urządzenia do pieczenia ciast i potraw nie jest łatwe. Wybraliśmy kilka modeli piekarników do zabudowy, które różnią się pojemnością, mocą przyłączeniową, ilością funkcji itd. Urządzenia, które znalazły się w naszym rankingu zostały przedstawione według ceny, od najtańszego.

Piekarniki do zabudowy - ranking

ModelPojemnośćMoc przyłączeniowaTyp prowadnic 
Electrolux EEB4231POX72l2,78 kWDrabinkowyZobacz w sklepie
Amica EB7551B Fusion65l2,9 kWTeleskopowy – jeden poziomZobacz w sklepie
Bosch HBN539S566l2,9 kWTeleskopowy – jeden poziomZobacz w sklepie
Bosch HBA43S360E61l3,38 kWTeleskopowy – dwa poziomyZobacz w sklepie
Electrolux EOC3430COX72l3,5 kWTeleskopowy – jeden poziomZobacz w sklepie
Samsung Dual Cook BQ1VD6T13170l3,65 kWTeleskopowy – dwa poziomyZobacz w sklepie

W przypadku piekarników dużą rolę odgrywa cena. Im wyższa, tym więcej dodatkowych funkcji i akcesoriów, które ułatwiają obsługę urządzenia. Droższe modele mają też większą moc przyłączeniową. Nie zawsze jednak wyższa cena przekłada się na większą pojemność, co potwierdza znajdujące się w rankingu urządzenie Bosch HBA43S360E,  które posiada najmniejszą pojemność z prezentowanych.

Electrolux EEB4231POX

Electrolux EEB4231POX

Piekarnik do zabudowy Electrolux EEB4231POX jest szczególnie polecany osobom, które szukają urządzenia o dużej pojemności w niewielkiej cenie. Model ten posiada 72 litry pojemności, dzięki czemu umożliwia pieczenie kilku potraw jednocześnie lub przygotowywanie dużych wypieków. Mimo tak dużej pojemności piekarnik jest energooszczędny i zalicza się do klasy A.  Dzięki temu eksploatacja piekarnika nie generuje zbyt wysokich kosztów.

Piekarnik ten posiada 9 różnych trybów pracy. Dzięki systemowi UltraFanPlus z dużym wentylatorem Twoje potrawy będą równomiernie upieczone bez względu na to, gdzie zostaną umieszczone w piekarniku. Model posiada grill z podwójnym obwodem grzejnym, dzięki któremu można szybko i wydajnie przygotować potrawę. Funkcja ta dobrze sprawdza się do opiekania mniejszych potraw.

Electrolux EEB4231POX wyposażono w panel sterowania z wyświetlaczem LED i chowanymi przyciskami. Dzięki intuicyjnym elementom sterującym, pieczenie potraw stanie się prostsze. Wystarczy nacisnąć przyciski lub użyć chowanych pokręteł, aby wybrać temperaturę i tym samym aktywować tryb pieczenia lub funkcję odliczania. Producent zaprojektował również funkcjonalne ruszty piekarnika, które ułatwiają wkładanie i wyjmowanie blach. Z opinii wynika jednak, że szybko się niszczą  i zdzierają z emalii. Szklane drzwi urządzenia bardzo łatwo się czyści. Można je szybko wyjąć, dokładnie wyczyścić i zamontować ponownie.

W zestawie znajdziesz też półkę blaszaną, półkę siatkową i brytfannę.

Minusem tego urządzenia jest nagrzewająca się przednia szyba piekarnika.

+ Plusy

 • Łatwy w obsłudze
 • Szybko się nagrzewa
 • Niska cena
 • Funkcjonalny
 • Łatwość czyszczenia

– Minusy

 • Drabinkowe prowadnice w piekarniku
 • Nagrzewająca się przednia szyba

Amica EB7551B Fusion

Jeśli szukasz wielofunkcyjnego piekarnika do zabudowy, to możemy zwrócić uwagę na model Amica EB7551B Fusion. Urządzenie posiada 10 funkcji, które ułatwią pieczenie ciast i przygotowanie urozmaiconych dań. Dzięki funkcji Szybki Nagrzew piekarnik szybko rozgrzewa się do wybranej temperatury przy niewielkim zużyciu energii.  Równomierne pieczenie zapewnia termoobieg, pozwalając piec jednocześnie na kilku poziomach z tą samą wydajnością. Odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz komory umożliwia przygotowanie dużej ilości wypieków, które będą odpowiednio zarumienione i wypieczone.  Przydatna będzie też funkcja Rozmrażanie, dzięki której szybciej rozmrozisz produkty spożywcze. Z piekarnikiem Amica EB7551B Fusion można również opiekać większe porcje mięsa o każdej porze roku. Wszystko dzięki funkcji Supergrill, która pomoże Ci przygotować miękkie i chrupiące potrawy.

Wnętrze piekarnika Amica pokryto emalią łatwoczyszczącą EasyClean o gładkiej powierzchni, którą jest łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowo urządzenie wyposażono w specjalne panele katalityczne, które skutecznie przyciągają zanieczyszczenia. Aby je oczyścić, wystarczy ustawić piekarnik na 250 oC na godzinę. Takie rozwiązanie oszczędzi Twój czas i poprawi komfort użytkowania. Poza tym nie mogło zabraknąć wygodnych drabinek bocznych, które ułatwiają wysuwanie blach i zapewniają ich stabilność. Ich zaletą jest też łatwy demontaż i możliwość mycia w zmywarce. W piekarniku do zabudowy Amica wykorzystano też prowadnice teleskopowe na jednym poziomie, które pozwolą na bezpieczne wysunięcie tacy , bez ryzyka poparzenia. Zastosowanie szyby refleksyjnej i trzech szyb w konstrukcji urządzenia przyczyni się natomiast do obniżenia temperatury drzwi piekarnika i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa podczas pieczenia.

Wadą piekarnika jest głośna praca przy funkcji termoobiegu.

+ Plusy

 • Jakość grzałek
 • Funkcjonalność
 • Szybkość podgrzewania
 • Bezpieczny

– Minusy

 • Głośna praca piekarnika przy funkcji termoobiegu

Bosch HBN539S5

Bosch HBN539S5

Jeśli dużo pieczesz, to urządzenie Bosch HBN539S5  pomoże Ci zaoszczędzić dużo czasu na czyszczeniu piekarnika. Tylną ścianę  pokryto specjalną powłoką, która skutecznie przyciąga zanieczyszczenia. Na pozostałe części piekarnika nałożona została emalia, którą łatwo się czyści. Komfort użytkowania zwiększą też szklane drzwi piekarnika pozbawione śrub i załamań. Urządzenie pracuje w klasie energetycznej A, dzięki czemu Twoje rachunki za energię będą mniejsze, a Ty pozytywnie wpłyniesz na środowisko. Jest to dobry piekarnik do zabudowy o pojemności 66l z 8 rodzajami grzania.

Model ten posiada funkcję grill, która pozwala uzyskać chrupiące i soczyste mięso. Na grillu upieczesz też ryby i tosty, a tradycyjne pieczenie  wykorzystasz na przygotowanie smacznych ciast i potraw. Szybkie rozmrożenie potrawy umożliwi Ci funkcja Rozmarażanie, ponieważ równomiernie rozprowadza gorące powietrze wokół potrawy. Użytkownicy bardzo chwalą piekarnik Bosch za funkcję szybkiego nagrzewania. Uaktywnienie wszystkich elementów grzewczych jednocześnie sprawi, że osiągnięcie potrzebnej temperatury w piekarniku zajmie Ci zaledwie kilka chwil. Model wyposażono też w technologię Termoobieg 3D, która dobrze sprawdzi się przy pieczeniu potraw na kilku poziomach.  System ten skróci czas przyrządzania dań i pozwoli zmniejszyć temperaturę pieczenia.

Producent zapewnia, że piekarnik do zabudowy jest bezpieczny w użytkowaniu. Drzwi piekarników mogą się bardzo mocno nagrzewać podczas pracy, dlatego w  tym modelu znajdziemy kilka szyb, które skutecznie chronią przed poparzeniami, ponieważ ich zadaniem jest zmniejszanie temperatury.  Takie rozwiązanie szczególnie przyda się rodzinie z małymi dziećmi.

Piekarnik posiada prowadnice teleskopowe na jednym poziomie, brytfankę, ruszt kombinowany i uniwersalną blachę do pieczenia.

+ Plusy

 • Dobrze piecze
 • Estetyczny wygląd
 • Jakość grzałek
 • Intuicyjna obsługa
 • Łatwość czyszczenia

– Minusy

 • Mały wyświetlacz

Bosch HBA43S360E

Kolejny w naszym rankingu piekarnik, to Bosch HBA43S360E, który ułatwi Ci przygotowanie różnych potraw, w tym pizzy. Dzięki specjalnemu programowi do pieczenia pizzy uzyskasz smaczne i dopieczone ciasto. Funkcja termoobieg zadba o równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza we wnętrzu piekarnika. Kolejnym atutem jest możliwość osiągnięcia potrzebnej temperatury w stosunkowo krótkim czasie. Opcja ta pozwoli oszczędzić czas i energię, gdyż rozgrzewa się szybciej od klasycznych konstrukcji.  Przydatna będzie też funkcja EcoClean, dzięki której czyszczenie piekarnika będzie bardzo proste. Specjalna powłoka, która składa się z ceramicznych mikrogranulek na tylnej ściance, skutecznie absorbuje tłuszcz, ułatwiając czyszczenie.

W tego typu piekarniku zostały zainstalowane prowadnice teleskopowe na dwóch poziomach, które przyczynią się do zmniejszenia ryzyka poparzenia. Dzięki nim bez trudu wysuniesz blachy. W trosce o bezpieczeństwo, drzwi piekarnika Bosch wzbogacono dodatkowo o tzw. chłodny front.  Dzięki odpowiedniej izolacji drzwi urządzenia pozostaną chłodne, chroniąc małe dzieci. Ułatwieniem dla użytkownika będzie elektroniczny wyświetlacz, który jest łatwy w obsłudze. Nie można też zapomnieć o czarnym froncie, który stanowi dobrą alternatywę dla stali szlachetnej. Ten piekarnik do zabudowy ma też zegar oraz timer. Ponadto posiada dobre oświetlenie, które podnosi bezpieczeństwo, pozwalając jednocześnie na kontrolowanie przebiegu pieczenia.

Urządzenie to nie zachwyca dużą pojemnością, tak jak poprzednie modele, ale wystarczy do przygotowania większych wypieków i potraw dla całej rodziny.

+ Plusy

 • Szybkość podgrzewania
 • Ułatwia pieczenie
 • Prowadnice teleskopowe na dwóch poziomach
 • Dobrze sprawdzi się w nowoczesnej kuchni
 • Poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba

– Minusy

 • Słaba widoczność na głównym panelu

Electrolux EOC3430COX

Electrolux EOC3430COX

Ciekawy wygląd prezentuje piekarnik Electrolux EOC3430COX. Jego czarno-stalowa zabudowa może być dobrym kontrastem dla białych mebli kuchennych. Przeznaczony pod zabudowę model należy do klasy energetycznej A. To urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze oraz posiada wiele programów, dzięki czemu dobrze sprawdzi się podczas codziennego gotowania. Jednym z nich jest termoobieg, który rozprowadza równomiernie gorące powietrze, pozwalając piec jednocześnie na kilku poziomach. Dzięki temu wszystkie potrawy będą odpowiednio przyrządzone. Piekarnik ma także funkcję grilla, który pozwala uzyskać chrupiące i soczyste mięso. 

Nie tylko wnętrze piekarnika Electrolux skonstruowano w ciekawy sposób. Szyba refleksyjna zamontowana w urządzeniu zapobiega nagrzaniu się obudowy pieca i utrzymuje niższą temperaturę niż tą panującą w jego wnętrzu. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane rodzicom małych dzieci. Dwa regulowane pokrętła i nowoczesny wyświetlacz umożliwiają komfortową obsługę piekarnika. Dzięki bocznym drabinkom nie ma problemów z wyjmowaniem blachy.

Zaletą tego piekarnika jest też łatwość utrzymywania go w czystości. Dzięki funkcji samoczyszczenia pyrolitycznego  możesz uzyskać wysoki standard czystości bez używania środków chemicznych. Resztki potraw zostaną zamienione w bezwonny popiół, który można usunąć za pomocą ściereczki. Z takiego udogodnienia na pewno skorzystają osoby, które nie mają czasu na dodatkowe czyszczenie urządzenia. Chowane pokrętła nie brudzą się, dzięki czemu urządzenie w zabudowie prezentuje się estetycznie. PiekarnikElectrolux EOC3430COX imponuje również dużą pojemność (72l), która umożliwi przygotowanie większych potraw w znacznie krótszym czasie.

+ Plusy

 • Duża pojemność
 • Bezpieczny
 • Szybko się nagrzewa
 • Ciekawy design
 • Funkcja czyszczenia pyrolitycznego

– Minusy

 • Głośna praca przy nagrzewaniu się piekarnika

Samsung Dual Cook BQ1VD6T131

Nasz ranking piekarników do zabudowy zamyka urządzenie Samsung Dual Cook BQ1VD6T131, które wyróżnia się kilkoma ciekawymi funkcjami. Decydując się na ten piekarnik, możesz przygotować dwie różne potrawy jednocześnie. Separator dzieli wnętrze na dwie osobne komory, dzięki czemu każde danie piecze się w odpowiednich warunkach, a ich aromaty nie mieszają się. Technologia Dual Cook znacząco skróci czas i energię, którą wykorzystasz na gotowanie. Funkcja Real Steam Cooking pozwala na zdrowsze i beztłuszczowe przygotowanie posiłku. Dodatkowym atutem jest funkcja Steam Add,  dzięki której Twoje dania będą nawilżone podczas pieczenia a przez to mniej wysuszone.

Piekarnik posiada aż 65 przepisów w swoim menu, 40 programów pieczenia oraz 25 trybów Steam Add, które poprawiają komfort i wygodę obsługi urządzenia. Potwierdzają to pozytywne opinie użytkowników, którzy docenili też dużą pojemność piekarnika. Duże rozmiary przydadzą się podczas przygotowywania większych posiłków lub wypieków dla rodziny. W wielu modelach brakuje tego udogodnienia, ale nie w piekarniku Dual Cook BQ1VD6T131. Piekarnik posiada funkcję czyszczenia parą, co oznacza, że resztki jedzenia zostaną zmiękczone parą, a Ty łatwo usuniesz je ściereczką. Piekarnik wyposażono w specjalną komorę na wodę, która pozwala na gotowanie na parze. W zestawie znajdziesz również naczynie o pojemności 12 litrów, które umożliwi Ci wykorzystać tę funkcję.

Eleganckie i funkcjonalne urządzenie do zabudowy jest też bardzo łatwe w obsłudze. Przez każdy etap programowania przeprowadzą Cię podświetlane ikony wyświetlacza. Zaletą produktu jest też sterowanie elektroniczne i zakres temperatury pieczenia 40-250 oC. Standardowe wymiary sprawiają, że piekarnik dobrze zmieści się w każdej typowej kuchni. 

+ Plusy

 • Funkcja Dual Cook
 • Komfort obsługi
 • Gotowanie na parze
 • Łatwość czyszczenia

– Minusy

 • Zbyt wolno się nagrzewa
 • Cena

Czy warto kupić piekarnik do zabudowy?

Piekarniki do zabudowy są bardzo popularne na polskim rynku. Tego typu sprzęt pozwala na stworzenie dowolnej aranżacji wnętrza, dzięki czemu otrzymujemy kuchnię, która tworzy spójną całość i jest miła dla oka. Jednolita zabudowa piekarnika sprawi, że Twoja kuchnia będzie wyglądać na większą i przestronniejszą. W tym przypadku nie ma też problemów z rozplanowaniem sprzętu – piekarnik możesz umieścić na dowolnej wysokości i w optymalnej lokalizacji. Dzięki temu unikniesz schylania się, aby włożyć lub wyjąć wypieki. Zdecydowanie poprawia to komfort korzystania z niego i usprawnia pracę.

Tak praktyczne rozwiązanie przekłada się również na bezpieczeństwo użytkowania. Sprzęt umieszczony na wyższej wysokości jest niedostępny dla małych dzieci, co zmniejsza ryzyko poparzenia czy wypadku. O takim rozwiązaniu mogą też pomyśleć osoby, które cenią sobie porządek, ale nie dysponują dużą ilością czasu na długie sprzątanie. Piekarnik do zabudowy łatwiej utrzymać w czystości. Dodatkowo sporo modeli wyposażona została w system samoczyszczący, który czyści całe wnętrze piekarnika, w tym trudno dostępne miejsce. W zabudowanej kuchni nie znajdziesz zakamarków  i elementów, gdzie gromadzi się kurz, wiec czyszczenie sprzętu na zewnątrz także nie sprawi Ci trudności.

Standardowe modele do zabudowy mają podobne wymiary do wolnostojących piekarników, ale dostępne są również opcje kompaktowe, które doskonale sprawdzą się nawet w małej kuchni, gdzie wysoka funkcjonalność musi iść w parze z oszczędnością miejsca.

Jaki piekarnik do zabudowy?

Wybór piekarnika do zabudowy powinnaś rozpocząć od sprawdzenia parametrów urządzeń. Jedną z najistotniejszych kwestii jest sposób zasilania urządzenia. Piekarnik gazowy jest tańszy w zakupie i eksploatacji, dlatego też jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli sporadycznie korzystasz z piekarnika, taki model powinien zaspokoić Twoje potrzeby.  W przeciwnym razie możesz wybrać piekarnik elektryczny, który będzie lepszy do testowania nowych przepisów na ciasta czy dania. Wyróżnić możemy jeszcze modele parowe zasilane prądem, które będą dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących zdrowe potrawy.

Efektywność urządzenia określa klasa energetyczna. Dla piekarników elektrycznych jest ona podawana w skali od A do C. Największą efektywnością cieszą się modele o klasie energetycznej A. Jeśli takiego szukasz, to w naszym rankingu znajdziesz ich sporo.

Kolejną ważną cechą jest pojemność wyrażana w litrach. Modele o pojemności poniżej 50 litrów dobrze sprawdzą się przy przygotowywaniu jednej potrawy. Na większe piekarniki do zabudowy, które mają ponad 50 litrów, mogą natomiast zdecydować się osoby, które mają w planach przygotowywanie większych porcji wypieków. Wybór odpowiedniego rozmiaru piekarnika zależy głównie od naszych potrzeb i miejsca, które nas ogranicza. Do małej kuchni możesz wybrać piekarnik w wersji kompaktowej do 50 cm. Jeśli jednak masz dużą rodzinę i często pieczesz dwie potrawy w tym samym czasie, warto zdecydować się na model o standardowych wymiarach.

Jakie wyposażenie jest przydatne?

Podczas wyboru urządzenia nie możesz zapomnieć o wyposażeniu, które ułatwi obsługę samego piekarnika. Na komfort użytkowania ma wpływ sposób otwierania urządzenia. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są drzwiczki piekarnika otwierane do dołu. Mniej popularne są drzwiczki piekarnika otwierane z boku, które zapewniają łatwiejszy dostęp do pieczonych potraw. Niezwykle funkcjonalnym elementem są też prowadnice. Najlepsze piekarniki do zabudowy posiadają prowadnice teleskopowe, które ułatwiają wysuwanie blachy, minimalizując przy tym ryzyko poparzenia. Tego typu urządzenia muszą być wyposażone w zabezpieczenia, które ochronią nas przed poparzeniem. Standardowym rozwiązaniem w piekarnikach do zabudowy jest blokada drzwi piekarnika, zabezpieczenie przeciwpyłowe (w modelach gazowych) czy system zewnętrznego chłodzenia obudowy.

Ponadto warto zwrócić uwagę na wybór funkcji, które pomogą nam w pieczeniu ciast i innych dań. Dobre urządzenie do zabudowy powinno posiadać termoobieg, który równomiernie rozprowadza ciepło po całym piekarniku. Dzięki temu będziesz pewna, że pieczenie odbywa się równomiernie. Podstawową opcją w tego typu sprzętach jest grill, który pozwala na grillowanie mięsa czy warzyw. Wygodnym dodatkiem będzie też funkcja rozmrażania, która bardzo szybko rozwiąże problem zamarzniętej mrożonki. W niektórych piekarnikach elektrycznych znajdziesz też podwójną komorę, dzięki której będziesz mogła piec dwie różne potrawy w innych temperaturach, unikając przy tym mieszania się zapachów.

Czyszczenie piekarnika będzie wygodniejsze, jeśli urządzenie będzie wyposażony w funkcję samoczyszczenie. Wyróżnić możemy dwa rodzaje czyszczenia: katalityczne i pyrolityczne.  Kataliza polega na nagrzaniu piekarnika do ok. 350 °C, natomiast pyroliza do ok. 500 °C.

Jeśli chcesz, aby przygotowane posiłki były smaczniejsze, powinieneś wybrać urządzenie wielofunkcyjne z opcją termosondy. Dzięki niej będziesz mógł kontrolować temperaturę wewnątrz potrawy.

Piekarnik do zabudowy czy wolnostojący?

Czy należysz do grona osób, które zastanawiają się, jakie konkretnie rozwiązanie wybrać? Piekarnik do zabudowy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Chcesz zwiększyć możliwości użytkowe kuchni – takie rozwiązanie pozwala na montaż piekarnika na wysokości wzroku, co oznacza brak konieczności schylania się podczas użytkowania,
 • Chcesz urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym – piekarniki pod zabudowę dobrze wpasują się w styl minimalistyczny. Fronty utrzymane w jednolitej stylistyce tworzą gładką taflę, dając elegancki efekt.
 • Szukasz funkcjonalnego piekarnika, który będzie gwarancją wielu udogodnień
 • Chcesz zaoszczędzić czas na sprzątaniu – brak szczelin i zakamarków sprawia, że pielęgnacja i sprzątanie zajmują dużo mniej czasu niż w przypadku kuchni wolnostojącej.
 • Masz małą kuchnię – sprzęty do zabudowy często są znacznie mniejsze niż ich wolnostojące odpowiedniki.
 • Szukasz bezpiecznego urządzenia – kuchnia z zabudowanym piekarnikiem jest bezpieczna, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci.

O piekarniku wolnostojącym powinna pomyśleć osoba, która:

 • Dysponuje dużą ilością miejsca w kuchni – kuchnia powinna być średnia lub duża, aby sprzęt wolnostojący dobrze wyglądał i był funkcjonalny. 
 • Chce je dostosować do określonej stylistyki i koloru – osobne urządzenia są dostępne w większej ilości wariantów.
 • Ma ograniczony budżet.
 • Szuka urządzenia, które daje więcej możliwości przy urządzeniu kuchni – piekarnik wolnostojący ma standardowe wymiary i nie wymaga specjalnych mebli.
 • Szuka mobilnego piekarnika – tego typu urządzenie można przestawić lub przenieść w razie potrzeby.
 • Chce kupić piekarnik, który jest prostszy i szybszy w montażu.

 

Piekarnik do zabudowy to urządzenie, które jest podstawą gotowania. Zapewni wygodę i komfort użytkowania, a jednocześnie pozwoli na oszczędności energii. Wszystko za sprawą klasy energetycznej i funkcji piekarnika, dzięki którym decyzja o zakupie tego typu urządzenia okaże się jak najbardziej trafna.

Ranking piekarników do zabudowy ★★★★★ 4.5
5 1
Ocena

Dodaj komentarz