Wymiary piekarników do zabudowy

Wymiary piekarników do zabudowy

Przed wyborem piekarnika warto jest przygotować miejsce, w którym będzie się on znajdował.

Obecnie funkcjonalne i modne są piekarniki do zabudowy. Można je dostosować do kuchennej zabudowy, ponieważ dostępne są w kilku wymiarach. Łatwo w ten sposób zaaranżować własną kuchnię według uznania.

Standardowe wymiary

Typowe wymiary piekarników do zabudowy mają wysokość 59,5 cm, szerokość 59,5 cm i głębokość 57 cm. Są to więc bardzo popularne urządzenia, tzw. sześćdziesiątki. Montuje się je zwykle pod blatem kuchennym, w specjalnie przygotowanej do tego szafce.

Zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, to należy precyzyjnie zmierzyć tę wnękę, aby urządzenie mogło się tam idealnie zmieścić. Wystarczy zaledwie 1 cm za mało, aby cały plan poległ, a piekarnik nieestetycznie odstawał od całej zabudowy.

Modele pełnowymiarowe przeznaczone są dla 5-6 osobowej rodziny. W takim urządzeniu zmieści się 50-75 litrów. Przykładem jest Amica EB7541HB FINE w cenie ok. 900 zł. Więcej podobnych modeli zawiera nasz ranking piekarników do zabudowy.

Jeśli jednak mieszkamy w pojedynkę lub dzielimy mieszkanie z jedną osobą, to warto zastanowić się nad piekarnikiem mniejszym, kompaktowym, który mieści ok 44 l.

Piekarnik pod zabudowę w słupku

W sklepach można spotkać piekarniki przeznaczone głównie pod zabudowę. Przykładem może być model Bosch HBA534BB0 Serie 4. Są to więc piekarniki o spłyconej głębokości.

Częstym obecnie rozwiązaniem, który nada kuchni wyjątkowego wyglądu, jest montaż piekarnika w słupku, zwykle na wysokość ok 80-85 cm. Znalezienie odpowiedniej, pasującej szafki nie powinno być tu problemem, ponieważ montaż takiego rozwiązania staje jest już standardem.

Piekarniki kompaktowe

Mniejsze piekarniki mają bardzo różne wymiary. Najczęściej różnią się wysokością, jak np. Bosch CBG633NS3 59,4 x 45,5 x 54,8 cm.

 Mieszczą w sobie mniejszą pojemność, dlatego polecane są osobom, które rzadko je używają lub liczą się z przygotowywaniem niewielkich dań dla małej liczby osób. Są zatem przeznaczone raczej do niedużych kuchni. Prezentują się bardzo estetycznie i są niezwykle funkcjonalne.

Niektóre z modeli mogą być zarówno piekarnikiem, jak i kuchenką mikrofalową, przez co są popularne i chętnie kupowane. Zajmują więc mniej miejsca i ograniczają konieczność korzystania z dodatkowych sprzętów AGD. Są eleganckie i łatwo jest je zamontować w słupku, co jest dziś modne i pożądane w nowoczesnych kuchniach, a przy tym praktyczne, ponieważ mamy łatwość użytkowania urządzenia bez schylania.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej