Zabudowa piekarnika – Prosty poradnik

Kiedyś w każdej kuchni królowały piekarniki wolnostojące. Obecnie popularne są zupełnie inne rozwiązania. Najczęściej wybieramy osobny piekarnik do zabudowy i płytę grzewczą z palnikami gazowymi lub indukcyjnymi, które zabudujemy w szafki kuchenne.
Zabudowa w szafce pod blatem

Obecna technologia urządzeń AGD pozwala nam zamontować piekarniki do zabudowy w wybranym przez nas miejscu.
Typowym rozwiązaniem i wciąż praktykowanym jest montaż piekarnika w szafce kuchennej, tuż pod płytą grzewczą. Taki układ wynika najprawdopodobniej z przyzwyczajenia do wolnostojących kuchenek z piekarnikiem, które wymuszały na nas taką właśnie kompozycję.
W tym wypadku wystarczy tylko przygotować wnękę na wymiar piekarnika. Zazwyczaj wymiary wewnętrzne szafki powinny mieć minimum 56 cm szerokości, 60 cm wysokości i przynajmniej 55 cm głębokości. Tu najważniejsze jest dokładne wykonanie wnęki szafki.
Typowe modele pokazuje porównanie najlepsze piekarniki do zabudowy i najlepsze piekarniki parowe. Trochę inne wymiary mają najlepsze piekarniki z mikrofalą o czym pisałem w artykule wymiary piekarników do zabudowy.
Dodatkowo przy takim montażu nad płytą zwykle znajduje się okap, co jest wygodniejsze podczas przygotowywania posiłków.
Niestety ma to swoje wady, ponieważ wciąż musimy się schylać, jeśli chcemy sięgnąć do komory piekarnika.
Zabudowa w słupku

Jeszcze innym pomysłem będzie montaż piekarnika w słupku. To wydaje się być najwygodniejszym rozwiązaniem, gdyż piekarnik znajduje się wówczas wyżej. Mamy go w zasięgu wzroku i użytkujemy go bez schylania.
Wymiary wnęki szafki są podobne jak w przypadku zabudowy pod blatem.
Istnieje możliwość zamontowania w ten sposób nawet dwóch piekarników czy dodatkowych urządzeń AGD, jak choćby mikrofalówki. Konieczne jest jednak zamówienie specjalnej szafki kominowej z otworami montażowymi. Zwykle umieszcza się ją na krańcu kuchni, aby nie przeszkadzała i wizualnie pasowała do całości.
1. Przygotowanie urządzenia

Pierwszym krokiem po zakupie jest rozpakowanie sprzętu i utylizacja wszystkich pojemników ochronnych, jak styropian czy plastikowe folie. Następnie oglądamy urządzenie z każdej strony, czy aby nie zostało porysowane lub uszkodzone w transporcie. Zwróćmy uwagę szczególnie na przewód, bo to on mógłby się stać przyczyną poważnych problemów.
reklama
2. Umiejscowienie piekarnika

Piekarnik trafi w przygotowane wcześniej miejsce np. w szafce kuchennej pod blatem lub płytą grzejną czy w słupku. Musi to być więc wnęka przygotowana przez stolarza pod dokładny wymiar urządzenia.
Do jego ustawienia potrzebne będą dwie osoby, aby wykonać to bezpiecznie i przypadkowo nie upuścić urządzenia. Pamiętajmy, aby wcześniej wyciągnąć z tyłu przewód i nie zaklinować go, bo w następnych krokach będziemy go podłączać do gniazdka.
3. Montaż śrub

Chcąc, by piekarnik był stabilnie zamontowany w szafce i nie poruszał się za każdym otwarciem komory, należy go zamontować za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Wystarczą dwie lub cztery sztuki, które wkręca się w specjalne otwory w ramce pod drzwiczkami.
Tylko tak mamy pełne bezpieczeństwo korzystania z piekarnik, swobodnego wyjmowania potraw bez obaw, że urządzenie nagle samo się nam wysunie.
4. Podłączenie do zasilania

Przed zakupem piekarnika należy sprawdzić, czy nasza instalacja elektryczna będzie odpowiednia do jego prawidłowego działania w naszej kuchni. Wiele urządzeń można bezpiecznie podłączać do zasilania napięciem 230V.
Piekarniki do zabudowy nie mają zainstalowanej wtyczki więc trzeba ją dokupić samemu. Tu polecam zadzwonić po lokalnego elektryka, on je szybko założy.
Co ważne, gniazdko, w którym znajdzie się wtyczka piekarnika nie może być umiejscowione bezpośrednio za urządzeniem we wnęce szafkowej, bo nie mielibyśmy do niej dostępu. Dlatego zwykle montuje się ją gdzieś obok, np. w szafce, która sąsiaduje z piekarnikiem. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, bo w razie awarii jesteśmy w stanie natychmiast wyciągnąć wtyczkę elektryczną bez konieczności odsuwania piekarnika, który np. mógłby być gorący.
Jak się okazuje, podłączenie piekarnika do zabudowy nie jest ani trudne, ani pracochłonne. Ale pod warunkiem, że mamy przygotowane wszystkie szafki pod wymiar piekarnika, zarówno z gniazdkiem elektrycznym. To najważniejsza część prac, które muszą być wykonane dużo wcześniej, jeszcze przed zakupem właściwego urządzenia.
Przed użyciem sprzętu zobacz jeszcze jak zrobić pierwsze użycie piekarnika.