Parowar – Poradnik jaki wybrać

Parowar to ciekawa propozycja dla osób, które chcą w łatwy i szybki sposób przygotować zdrowy posiłek. Wybór na rynku jest jednak tak duży, że czasem trudno znaleźć odpowiedni model. Jaką moc i pojemność powinien mieć parowar? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Czy urządzenie do gotowania na parze będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Z przygotowanego przez nas rankingu dowiesz się również, czym różnią się droższe modele od tańszych.

Choć w sklepach mamy duży wybór, to znalezienie najlepszego urządzenia do gotowania na parze nie jest łatwe. Wybraliśmy kilka modeli parowarów, które różnią się ceną, mocą, liczbą poziomów, czy też pojemnością. Urządzenia, które znalazły się w naszym rankingu zostały przedstawione według ceny, od najtańszego.

Parowary

 ModelMocProgramator czasowyLiczba poziomówPojemność 
Tefal VC1401900 WMechaniczny26 lZobacz w sklepie
Russell Hobbs 19270-56800 WMechaniczny39 lZobacz w sklepie
Philips HD9140/91900 WElektroniczny39 lZobacz w sklepie
Tefal VS40031800 WElektroniczny310,3 lZobacz w sklepie
Philips HD9170/911350 WElektroniczny38,6 lZobacz w sklepie

W przypadku parowarów duże znaczenie ma cena. Im wyższa cena, tym większa pojemność i ilość funkcji, które ułatwiają obsługę urządzenia. Najtańsze i najprostsze modele posiadają mechaniczny programator czasowy i mniejszą liczbę poziomów. Jeśli chodzi o moc, to jest ona zdecydowanie większa w droższych parowarach. Przykładem może być Tefal VS400333, który nagrzewa się szybciej, co przekłada się na szybsze przygotowanie potraw.

Tefal VC1401

Tefal VC1401

Ten parowar jest szczególnie polecany osobom, które szukają urządzenia o niewielkich rozmiarach w przystępnej cenie. Na taki sprzęt mogą zdecydować się właściciele małej kuchni, gdyż parowar Tefal VC1401 zajmuje mało miejsca. Dwupoziomowy produkt będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, które gotują tylko dla siebie. Model posiada funkcjonalne pojemniki, które zapewnią Ci wygodne przechowywanie potraw.  Urządzenie o maksymalnej pojemności 6l pozwoli na przygotowanie dwóch posiłków jednocześnie. Moc 900 W pozwoli też otrzymać dobrze ugotowaną żywność w stosunkowo krótkim czasie.

Tego typu parowar został wyposażony w pojemnik do produktów sypkich, który umożliwi przygotowanie smacznego ryżu, zapobiegając jednocześnie jego przypaleniu się.  Jednak w opinii użytkowników dodatkowy pojemnik jest bardzo mały, dlatego może utrudnić przygotowanie posiłku dla całej rodziny. Dużym udogodnieniem będzie natomiast timer z funkcją wyłączania urządzenia po zakończeniu gotowania. Dzięki niemu przyrządzanie potraw będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Parowar posiada też automatyczną sygnalizację braku wody.

Minusem tego urządzenia jest zbyt mały wlew na wodę.

+ Plusy

 • Kompaktowy rozmiar
 • Wygodne użycie
 • Praktyczny
 • Możliwość mycia w zmywarce

– Minusy

 • Zbyt mały wlew na wodę
 • Bardzo mały pojemnik na ryż/sos

Russell Hobbs 19270-56

Russell Hobbs 19270-56

Mimo niedużej różnicy w cenie w stosunku do wcześniej opisywanego parowaru, ten model Russell Hobbs Cook@Home 19270-56 ma większą pojemność i liczbę pojemników. Kupując to urządzenie masz do dyspozycji 9 litrów pojemności i 3 poziomy, które przydadzą się przy gotowaniu dużych posiłków dla rodziny. W zestawie znajduje się miska do gotowania ryżu o pojemności 1 l, aby ją użyć wystarczy wsypać do niej ryż i wlać wodę. Następnie miskę trzeba wstawić na kosz parowaru i przykryć go pokrywką. Można też ułatwić i przyspieszyć sobie pracę, w tym samym czasie przygotowując inne produkty na pozostałych poziomach. Dzięki temu dość szybko możemy ugotować obiad w jednym urządzeniu.

Parowar jest wyposażony w 60-minutowy programator z funkcją automatycznego wyłączania urządzenia i dzwonek powiadamiający o zakończeniu gotowania. Model ten ma tak skonstruowane pojemniki, że można je nakładać na siebie i dzięki temu łatwiej je przechowywać, ponieważ zajmują mniej miejsca w kuchni. Jeśli korzystasz ze zmywarki, to powinna zadowolić Cię możliwość mycia w niej wszystkich pojemników i tacki ociekacza.

Parowar do prawidłowego działania potrzebuje wody, dlatego ważne jest w jaki sposób się ją uzupełnia. W tym urządzeniu wodę można dolewać przez jeden z otworów na bokach ociekacza, bez konieczności demontażu urządzenia. Sama budowa urządzenia jest prosta i łatwa w użyciu a dzięki sterowaniu pokrętłem, można je szybko włączyć.

Wiele osób wskazuje na to, że czas gotowania podany w instrukcji jest zbyt krótki i potrawy trzeba gotować dłużej niż ona podaje. Jeśli chodzi o czasomierz to nie da się nim zmniejszyć ustawionego wcześniej czasu. Gdy ustawimy czas na 15 minut a w czasie gotowania stwierdzimy, że chcemy po 10 minutach wyłączyć urządzenie, będziemy musieli wyłączyć je z prądu.

+ Plusy

 • Prosty w obsłudze
 • Pojemny
 • Łatwy w czyszczeniu

– Minusy

 • Brak pojemnika na przyprawy
 • Nie można zmniejszyć czasu na czasomierzu

Philips HD9140/91

Philips HD9140-91

Decydując się na urządzenie do gotowania na parze Philips HD9140/91 możesz się spodziewać, że jego praca nie będzie uciążliwa dla Ciebie i Twojej rodziny. Podobnie jak inne urządzenia, parowar o mocy 900 W posiada pojemnik na sypkie produkty i pojemnik na przyprawy. Jednak tańsze modele nie mogą pochwalić się pojemnikiem do gotowania na parze XL, który można wykorzystać do przygotowania zup, gulaszu oraz ryżu. Takie udogodnienie pozwala na przyrządzenie urozmaiconych posiłków dla całej rodziny.

Model ten został wyposażony w praktyczną funkcję podtrzymywania temperatury, która pomoże dłużej zachować ciepło potrawy. Szczególnie przydatny dla osób zaczynających przygodę z gotowaniem będzie szeroki wybór zaprogramowanych ustawień zegara, który umożliwi przygotowywanie różnych dań z jajek, ryżu, warzyw, ryb i kurczaka, gwarantując uzyskanie pożądanych rezultatów i zachowanie aromatu przyrządzonych potraw.

A jeśli chcesz ugotować większą porcję jedzenia i potrzebujesz więcej miejsca, możesz wyjąć dno pojemnika.  Parowar zajmie się resztą, dokładnie gotując na parze, od góry do dołu. Urządzenie posiada też funkcjonalny schowek na przewód, dzięki któremu nie będziesz miał problemu z utrzymaniem porządku na blacie kuchennym. Możliwość nakładania pojemników spodoba się natomiast osobom, które chcą przechowywać parowar w szafce kuchennej. Co ważne, poszczególne części można myć w zmywarce, co czyni tego typu urządzenie jeszcze bardziej przyjaznym w użytkowaniu.

+ Plusy

 • Łatwość czyszczenia
 • Cichy
 • Wydajny
 • Pojemny
 • Zajmuje mało miejsca

– Minusy

 • Krótki kabel zasilania
 • Dużo wydostającej się pary

Tefal VS 4003

Tefal VS400333

Wyższa cena parowaru Tefal VS400333 idzie w parze z licznymi udogodnieniami, w tym funkcją Vitamin+, która przyspieszy parowanie i pozwoli zachować więcej witamin i składników mineralnych w warzywach. Parowar o maksymalnej pojemności 10,3l umożliwi przyrządzenie zdrowego obiadu dla całej rodziny. Przygotowanie deserów czy musów ułatwią natomiast cztery szklane pojemniki, których nie znajdziesz w tańszych modelach. Poprzednie urządzenia do gotowania na parze nie zostały wyposażone też w dwie oddzielne tacki przeznaczone do przyrządzania posiłków w naturalnych sosach i marynacie.

Komfort i wygodę pracy zapewni 60-minutowy timer, na którym będziesz mógł zaprogramować czas jego automatycznego wyłączenia się. Parowar posiada też opcję podtrzymywania temperatury i opóźnionego startu, która umożliwi ustawienie dokładnej godziny rozpoczęcia gotowania na parze. Wybierając ten model nie będziesz musiał sprawdzać ilości wody w zbiorniku urządzenia. Wyposażony w sygnalizację dźwiękową parowar poinformuje Cię o konieczności uzupełnienia płynu.

Łatwe przechowywanie urządzenia w kuchni będzie możliwe, dzięki praktycznym pojemnikom, które można nakładać na siebie. Parowar Tefal VS400333 o mocy 1800 W bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i energię na przygotowywaniu posiłków dla rodziny.

Jedyną wadą jest brak otworu do uzupełniania wody w zbiorniku, przez co konieczne staje się zdejmowanie wszystkich pojemników.

+ Plusy

 • Pojemny
 • Prosty w obsłudze
 • Pozwala na łatwe przechowywanie w kuchni
 • Dopasowany do potrzeb użytkownika
 • Duża ilość funkcji

– Minusy

 • Brak otworu do uzupełniania wody w zbiorniku

Philips HD9170/91

Philips HD9170/91

Jeśli szukasz urządzenia do gotowania na parze o dużej mocy, to możemy Ci polecić parowar Philips HD9170/91. Większa moc pozwala na szybsze nagrzanie się dania do określonej temperatury co oznacza, że gotowanie w tego typu urządzeniach będzie znacznie krótsze. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii.

W tym modelu znajdziesz Program posiłku, który pozwala ustawić odpowiedni czas gotowania dla różnych potraw. Automatyczny minutnik podpowie Ci natomiast, w którym momencie i w jakiej kolejności powinieneś dodać kolejny kosz. Takie udogodnienie powinno sprawić, że przygotowana potrawa nie będzie ani niedogotowana ani rozgotowana. Dzięki funkcji podtrzymywania temperatury będziesz miał pewność, że dania będą przyrządzone w odpowiedniej temperaturze, dostosowanej do gotowanych produktów. A jeśli będziesz chciał szybciej przygotować posiłek i zachować więcej składników odżywczych, wtedy przydatna stanie się funkcja Turbo Start.

Urządzenie do gotowania na parze firmy Philips posiada miejsce na umieszczenie przypraw, których aromat zostanie rozprowadzony po całym parowarze podczas gotowania. Kolejną jego zaletą jest możliwość mycia części w zmywarce. Użytkownicy chwalą jeszcze inną  funkcję, ułatwiającą użytkowanie. Podczas, gdy zabraknie wody w zbiorniku, bez problemu uzupełnisz ją przez specjalny wlew z boku, bez potrzeby rozmontowywania wszystkich pojemników. Przydatna może być też broszura z przepisami.

W tego typu parowarze nie znajdziesz jednak funkcji automatycznego wyłączania po określonym czasie.

+ Plusy

 • Pojemność
 • Prosty w obsłudze
 • Solidne wykonanie
 • Łatwość mycia
 • Nowoczesny design

– Minusy

 • Krótki kabel zasilający
 • Brak funkcji automatycznego wyłączania po określonym czasie

Czy warto kupić urządzenie do gotowania na parze?

Warto, jeśli chcesz w łatwy i szybki sposób przygotować zdrowy posiłek. Dzięki temu urządzeniu możesz gotować na parze, nie używając przy tym tłuszczu i soli. Parowar pozwala na zachowanie cennych witamin i składników mineralnych, które są wypłukiwane przez wodę podczas przyrządzania potraw  tradycyjnymi metodami. Dodatkowo przygotowane posiłki są lekkostrawne i mają mniej kalorii, dlatego powinny o nim pomyśleć osoby odchudzające się.

Urządzenie do gotowania na parze ma jeszcze wiele innych zalet. Przygotowanie posiłku zajmuje mniej czasu, dlatego zaleca się je dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu na przyrządzenie zdrowych potraw. Gotowanie na parze nie jest skomplikowane, dlatego będzie dobrym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z gotowaniem. 

Najważniejszą zaletą jest to, że parowar jest efektywny energetycznie, dlatego pozwoli Ci zaoszczędzić na energii zużywanej przez kuchenkę elektryczna lub na gazie wykorzystywanym w płycie kuchennej. Oszczędności zauważysz też w zużyciu wody podczas zmywania naczyń lub rzadszego korzystania ze zmywarki.

Jaki parowar będzie najlepszy?

Wybór urządzenia do gotowania na parze powinieneś rozpocząć od sprawdzenia jego parametrów. Bardzo istotną kwestią jest moc parowaru, która zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb. Urządzenie o mocy 400 W będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają w planach przygotowywanie wyłącznie dodatków do posiłków, np. warzyw. Na taki sprzęt mogą też zdecydować się osoby, które gotują tylko dla siebie. Parowary o mocy 800-2200W będą szybciej nagrzewały danie do żądanej temperatury co oznacza, że gotowanie w tego typu urządzeniach będzie znacznie krótsze. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach na energii elektrycznej, wtedy możesz pomyśleć o modelach o większej mocy, które posiadają system wyłączenia poboru prądu po nagrzaniu wody do odpowiedniej temperatury. Warto jednak mieć na uwadze, że parowar o większej mocy będzie droższą inwestycją.

Kolejną ważną cechą jest pojemność urządzenia do gotowania na parze, która jest wyrażana w litrach. Im większa pojemność, tym więcej posiłków przygotujemy jednocześnie. Istotne znaczenie ma też wyposażenie parowaru, które ułatwi nam gotowanie. Wśród takich elementów znajduje się pojemnik na produkty sypkie, podkładka do jajek lub kubeczki do deserów. Innym udogodnieniem będą też tacki ociekowe umieszczane na dnie pojemników, które zapobiegają mieszaniu się zapachów przygotowywanych potraw. Jeśli chcesz, aby Twoje potrawy były smaczniejsze, wtedy powinieneś wybrać parowar, który posiada aromatyzer do ziół.

Podczas wyboru urządzenia nie zapomnij o rozwiązaniach, które ułatwią obsługę parowaru. Ważne jest też, aby sprzęt nie zajmował dużo miejsca. W najnowszych modelach znajdziesz ekran LCD, dzięki któremu wybierzesz interesującą Cię opcję urządzenia i dowiesz się, ile czasu zajmie gotowanie posiłku. Dużym ułatwieniem będzie też timer, którym dobierzesz czas gotowania. Dzięki funkcji szybkiego startu parowar nagrzewa się szybciej, a tym samym przyrządzane potrawy zachowują więcej witamin i minerałów. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, których najbliżsi wracają o różnych porach będzie funkcja podtrzymywania ciepła.

Ponadto warto zwrócić uwagę na łatwość składania i rozkładania parowaru, a także ilość miejsca, którą zajmuje po złożeniu. Nie bez znaczenia jest też okres gwarancji i zaplecze serwisowe.

Komu przyda się parowar?

Czy należysz do grona osób, które zastanawiają się, jakie konkretnie rozwiązanie wybrać? Parowar będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Chcesz zainwestować w swoje zdrowie – gotowanie na parze zachowuje składniki odżywcze potraw, nie zawiera tłuszczu oraz soli
 • Nie masz dużo czasu na gotowanie – przygotowanie posiłku w tego typu urządzeniach jest znacznie krótsze niż tradycyjne przyrządzanie potraw
 • Zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem – gotowanie na parze jest proste, dlatego poradzi sobie z nim każda, nawet początkująca osoba
 • Chcesz zgubić zbędne kilogramy – posiłki są lekkostrawne i mają mniej kalorii  
 • Chcesz zaoszczędzić energię – parowar pozwala na przygotowanie różnych posiłków jednocześnie. Proces gotowania jest szybszy, więc zużywamy mniej prądu
 • Chcesz uniknąć przypalonych potraw

Urządzenie do gotowania na parze nie będzie najlepszym wyborem, jeśli:

 • Jesteś przyzwyczajony do tłustego jedzenia lub mięs w panierce – w parowarze nie można przyrządzać dań panierowanych
 • Nie zależy ci na zdrowym odżywianiu
 • Masz mało miejsca w kuchni

Parowar to urządzenie łączące w sobie wiele funkcji, które może odmienić Twoje gotowanie. Na pewno docenią je osoby, którym zależy na przygotowywaniu zdrowych posiłków bez użycia tłuszczu i soli. Będzie też bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu na przyrządzanie potraw. Zakup tego typu urządzenia to dobra inwestycja, dzięki której Twoje rachunki za prąd i wodę będą mniejsze. Przyczyni się do tego szybkie nagrzewanie się parowaru i możliwość przygotowania kilku potraw jednocześnie.