Ranking parowarów 2024 | TOP 5 | Najlepsze parowary

Najlepsze parowary w rankingu

Parowar elektryczny to ciekawa propozycja dla osób, które chcą łatwo i szybko przygotować zdrowy posiłek. Jednak wybór na rynku jest tak duży, że nie jest łatwo znaleźć odpowiedni model. Jaką moc, pojemność, funkcje i możliwości powinien mieć?

Wybrałem kilka bardzo dobrych modeli parowarów, które różnią się ceną, mocą, liczbą poziomów, czy też pojemnością. Z przygotowanego rankingu dowiesz się, czym różnią się droższe modele od tańszych i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Ranking parowarów 2024

1. Miejsce Tefal VS 4003

Parowar elektryczny Tefal VS 4003

Moc: 1800 W
Programator czasowy: Elektroniczny
Liczba poziomów: 3
Pojemność: 10,3 l

Plusy

 • ilość akcesoriów
 • wysoka moc
 • dodatkowe funkcje
 • pojemny i prosty w obsłudze
 • solidne wykonanie

Minusy

 • wysoka cena
 • brak zewnętrznego wlewu na wodę

Tefal VS 4003 pośród innych modeli odznacza się przede wszystkim bardzo wysoką mocą 1800 W. Nasz ranking parowarów nie ma mocniejszego urządzenia. Taki wynik pozwala bardzo szybko uzyskać pełne witamin dania. Zawdzięczamy to także funkcji Vitamin+, która przyspiesza parowanie i pozwala zachować więcej witamin i składników mineralnych w warzywach.

Wiele akcesoriów do dyspozycji

Wyższa cena urządzenia to także więcej elementów w jego wyposażeniu. Mamy tu więc do dyspozycji 4 szklane pojemniki dla wygodnego przygotowywania ryżu, deserów czy musów. Dodatkowo 2 tacki idealnie nadają się do gotowania dań w sosach i marynatach, przez co smakiem parowar dorównuje tradycyjnemu gotowaniu, jednocześnie zachowując wartości odżywcze potraw.

Model zapewnia możliwość gotowania trzech potraw jednocześnie bez mieszania zapachów i aromatów. Zawdzięczamy to specjalnej konstrukcji urządzenia. Pojemniki mają zaś owalny kształt, co sprawia, że z łatwością umieścimy tam na przykład rybę.

Możliwość składania pojemników

System przechowywania pojemników, a więc wkładania ich jeden w drugi, jest taki sam jak w poprzednich modelach. Opinie klientów potwierdzają, że po prostu się sprawdza.

Z pewnością urządzenie wyróżnia się nie tylko wyższą ceną, mocą, ale także ilością akcesoriów. Kubełki i pojemniki mają odpowiedzieć na nasze oczekiwania i maksymalnie ułatwić nam codziennie przygotowywanie posiłków. Broszura z przepisami będzie dodatkiem, który zainspiruje nas do gotowania.

Wyświetlacz LCD i ustawianie czasu gotowania

Wyświetlacz LCD zapewnia łatwe śledzenie ustawionych parametrów, a dzięki cyfrowemu zegarowi mamy możliwość nastawienia czasu gotowania. Po jego upływie parowar samoczynnie się wyłączy, jednak może jeszcze dodatkowo podtrzymywać ciepło, ale bez produkcji pary. Pozwala to spożyć ciepły posiłek nawet po jakimś czasie od zakończenia programu.

Dodatkiem jest tu też funkcja opóźnionego startu, czego nie znajdziemy w innych modelach. Dzięki niej nastawiamy urządzenie na samoczynne włączenie, bez naszego udziału.

Jedyną wadą jest brak otworu do uzupełniania wody w zbiorniku, przez co konieczne staje się zdejmowanie wszystkich pojemników.

2. Miejsce Tefal VC1401

Parowar elektryczny Tefal VC1401

Moc: 900 W
Programator czasowy: Mechaniczny
Liczba poziomów: 2
Pojemność: 6 l

Plusy

 • kompaktowy rozmiar
 • możliwość mycia w zmywarce
 • prosty w obsłudze
 • niska cena

Minusy

 • mała pojemność pojemnika na produkty sypkie
 • niewielki wlew na wodę

Parowar dla jednej lub dwóch osób? To najlepszy model o kompaktowych rozmiarach. Nadaje się więc do małej kuchni, gdzie nie mamy do dyspozycji wiele miejsca na urządzenia wolnostojące.

Dobry dla 1-2 osób

Tefal VC 1401 to możliwość korzystania z dwóch poziomów o łącznej pojemności 6l. Dla jednych to niewiele, dla innych wręcz wystarczająco, aby w jednym pojemniku przygotować warzywa, w drugim zaś ryby czy delikatne mięsa.

Dodatkowo urządzenie posiada też mały pojemnik do przyrządzania produktów sypkich, jak ryż lub kasza. Być może nie jest on zbyt pojemny, jednak od początku wskazujemy, że parowar przeznaczony jest raczej do użytku 1-2 osób. Wtedy z pewnością przygotujemy w nim posiłek odpowiedniej wielkości.

Co ważne, istnieje tu możliwość regulowania liczby mis, gdy nasze potrawy będą potrzebować większej ilości miejsca, jak kalafior, kukurydza czy brokuł. Jeśli urządzenie do gotowania na parze nie jest użytkowane na co dzień, to misy można umieścić jedna w drugiej, dzięki czemu jego przechowywanie będzie wygodniejsze.

Wygodny, zewnętrzny wlew wody

Gdy okaże się, że wlaliśmy zbyt małą ilość wody, w każdej chwili możemy ją uzupełnić bez wyłączania urządzenia. Do tego celu służy niewielki zewnętrzny otwór. Ponadto wskaźnik wody wskazuje nam jej poziom, po to by parowar nie miał jej zbyt mało.

Timer

Warto wspomnieć także o funkcji timera, która kontroluje dla nas czas gotowania na parze. Nastawiamy urządzenie na określoną liczbę minut, a po ich upływie usłyszymy dzwonek informujący, że danie jest już gotowe.

3. Miejsce Russell Hobbs 19270-56

Parowar elektryczny Russell Hobbs 19270-56

Moc: 800 W
Programator czasowy: Mechaniczny
Liczba poziomów: 3
Pojemność: 9 l

Plusy

 • automatyczne wyłączanie
 • prosty w obsłudze
 • wystarczająca pojemność
 • łatwy w czyszczeniu

Minusy

 • brak dodatkowych funkcji
 • nie można zmniejszyć czasu na czasomierzu

Russell Hobbs 19270-56 to parowar elektryczny o nieco większych rozmiarach, za czym podąża też większa pojemność mis. Mamy tu do dyspozycji aż 3 poziomy, co powinno być wystarczające do przyrządzenia obiadu nawet dla całej rodziny.

Dodatkowy pojemnik

Dużą zaletą jest pojemnik do gotowania produktów sypkich, ryżu lub kaszy o pojemności 1 litra. Ryż można tu przyrządzać z dużą łatwością bez obaw, że się przypali. Wystarczy zalać go wodą, a pod wpływem temperatury zacznie pęcznieć.

60-minutowy programator czasowy

To urządzenie do gotowania na parze posiada mechaniczny programator czasowy 60-minutowy, który po upływie określonej ilości minut sam się wyłączy. Zapobiega to ewentualnemu przypaleniu potraw.

Mimo niższej mocy parowaru (800W) w stosunku do poprzedniego modelu Tefal, nie wpłynie to znacząco na różnicę w szybszym bądź efektywniejszym gotowaniu. W razie konieczności dolania wody nie trzeba demontować całego urządzenia, ponieważ można ją uzupełnić korzystając z zewnętrznych wlotów znajdujących się po bokach.

Nadaje się do mycia w zmywarce

Niektórzy nie są przekonani do tego typu urządzeń, ze względu na ich problemowe mycie. Tutaj nie mamy tego kłopotu, ponieważ poszczególne pojemniki można myć w zmywarce. Producent dołączył także tackę ociekową do zestawu. Dla łatwiejszego przechowywania urządzenia, pojemniki składa się jeden na drugim, co znacznie ogranicza jego rozmiar.

Jest to więc prosty w użyciu i wydajny sprzęt, który pomoże nam utrzymać zdrową dietę każdego dnia i nie stanie się problematyczny w obsłudze. Na uwagę zasługuje także jakość wykonania parowaru. Jego baza to szczotkowa stal nierdzewna, więc na pewno posłuży nam długi czas.

4. Miejsce Amica PT3012

Parowar elektryczny Amica PT3012

Moc: 900 W
Programator czasowy: Elektroniczny
Liczba poziomów: 3
Pojemność: 10,8 l

Plusy

 • pojemność
 • szybkość gotowania
 • łatwość obsługi
 • estetyczny wygląd
 • wyposażenie

Minusy

 • szybkie zużycie wody w zbiorniku
 • głośny

Amica Lunaris PT3012 to nowoczesny parowar, który od tańszych modeli różni się zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Posiada większą pojemność 10,8 l, co oznacza, że możliwe jest przygotowanie pokaźnej ilości dań. Mamy tu do dyspozycji 3 poziomy, w których gotujemy z mocą 900W.

Dużym ułatwieniem zwiększającym komfort korzystania z urządzenia jest wyświetlacz LCD, na którym śledzimy wszystkie parametry urządzenia.

Funkcja podtrzymywania stałej temperatury potraw

Intuicyjna i prosta obsługa parowaru została osiągnięta choćby ze względu na możliwość wyboru odpowiedniego automatycznego programu do gotowania. Parowar potrafi także podtrzymać temperaturę potraw. Po zakończeniu gotowania przez 20 minut będzie utrzymywać stałą temperaturę jedzenia. Możesz więc spokojnie poczekać na domowników lub gości, bez obawy o schłodzenie posiłku.

Pojemnik na wodę i jego czujnik

Ile razy zdarzało się nam przelać wodę w obawie przed jej zbyt małą ilością w parowarze? Amica Lunaris PT3012 wspomaga nas w tym działaniu podpowiadając jak wiele wody będzie niezbędne do przygotowania konkretnego dania, dzięki czujnikowi poziomu wody. Pojemnik na wodę zmieści aż 1,1 l. Parowar oferuje nam też możliwość regulacji ustawienia timera od 0-99 minut, przez co możemy określić moment jego wyłączenia się.

Pojemnik na zioła i przyprawy

Nową funkcją, jakiej brakuje tańszym modelom jest aromatyzer, czyli pojemnik do ziół i przypraw, których aromat uwalnia się podczas gotowania i nadaje potrawom wyjątkowego charakteru. Nie zabrakło tu też pojemnika na ryż lub kaszę.

Parowar jest nie tylko funkcjonalny i prosty w obsłudze, ale też dobrze wykonany. Posiada schowek na przewód, przez co nie zabiera on dodatkowego miejsca i nie przeszkadza w przygotowaniu posiłków. Gumowe nóżki zabezpieczają przed ślizganiem się urządzenia na blacie.

5. Miejsce Philips HD9140/91

Parowar elektryczny Philips HD9140/91

Moc: 900 W
Programator czasowy: Elektroniczny
Liczba poziomów: 3
Pojemność: 9 l

Plusy

 • cichy
 • wydajny
 • pojemny
 • łatwy w czyszczeniu

Minusy

 • dużo wydostającej się pary

To urządzenie do gotowania na parze ma w sobie wiele przydatnych funkcji, których próżno szukać w poprzednich, nieco tańszych modelach. Przede wszystkim zyskujemy tu pojemnik do potraw sypkich o większej pojemności 2,5l. Dzięki temu możemy ugotować nie tylko kaszę czy ryż, ale także pyszne zupy z całym ich aromatem, a nawet gulasz. W wyposażeniu znajduje się także ruszt do jajek.

Pojemniki z wyjmowanym dnem

Trzy pojemniki o łącznej pojemności 9 litrów zapewniają możliwość przygotowania dań dla całej rodziny. Jeśli chcemy gotować produkty o dużych wymiarach, to przyda się tu opcja wyjmowania dna pojemnika. W ten sposób bez problemu zmieścimy kolbę kukurydzy czy kalafior.

Podtrzymacie ciepła

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest funkcja podtrzymania ciepła, przez co ugotowane potrawy są w każdej chwili gotowe do spożycia. Nie trzeba ich wielokrotnie podgrzewać.
Pojemnik na zioła i przyprawy to łatwy sposób na przyrządzenie aromatycznych dań. Podgrzana para uwalania woń ziół, nadając potrawom unikalnego aromatu.

Funkcje dodatkowe parowaru

Programowanie optymalnego czasu przyrządzania dań, to kolejna przydatna funkcja urządzenia. Po upływie określonego czasu, parowar sam się wyłącza.

Dodatkowym udogodnieniem jest wskaźnik usuwania kamienia i wymiany wody, przez co możemy dłużej utrzymać urządzenie w dobrym stanie. Będzie nam więc służyć przez lata.
Schowek na przewód sprawia, że nie przeszkadza nam na kuchennym blacie. Jak w poprzednich modelach, tak i tu mamy do czynienia z zewnętrznym otworem do wlewania wody.

Jaki parowar elektryczny wybrać?

trzy parowary obok siebie, Raven i dwa Tefal

Parowar elektryczny to łatwy i nieskomplikowany sposób na zdrowe gotowanie bez użycia tłuszczu. Polecany jest wszystkim, którzy dbają o kondycję, chcą utrzymać szczupłą sylwetkę, a także zapobiegać chorobom. Dodatkowo jest to także duża oszczędność czasu, ponieważ urządzenie do gotowania na parze może przyrządzać nawet trzy różne potrawy jednocześnie. Modele droższe posiadają zaś konstrukcję, dzięki której zapachy poszczególnych produktów się wzajemnie nie przenikają.

Wyższa moc – wyższa cena

dwa parowary Tefal obok siebie

Gotowanie na parze sprawia, że zachowujemy maksimum cennych składników odżywczych oraz witamin, czego nie doświadczymy podczas tradycyjnego przygotowywania posiłków. Im wyższa cena, tym wyższa moc urządzenia.

Tefal VS 4003 oferuje moc o wartości 1800 W, co jest imponującym wynikiem i przekłada się na szybkość przygotowywania posiłków. Warto mieć jednak na uwadze, że takie urządzenie będzie pobierać więcej prądu, a w rezultacie stanie się mniej ekonomiczne w użytkowaniu. Do gotowania na parze wystarczy już moc 800W.

Ilość akcesoriów podnosi atrakcyjność urządzenia

parowar Tefal

Parowar dla 3-4 osobowej rodziny musi być pojemnym urządzeniem liczącym 3 poziomy o pojemności od 9 do 10,5 l. Mniejsze sprawdzą się podczas gotowania niewielkich porcji. Atrakcyjnym dodatkiem będą także np. szklane pojemniki do przyrządzania zup, gulaszu, ryżu czy kaszy. Ich pojemność potrafi wynosić nawet 2,5l.

Pojemnik na zioła lub przyprawy ma zaś nadać naszym potrawom smaku i aromatu, który będzie się wydobywał podczas ogrzania gorącą parą. Nie każdy użytkownik jednak korzysta z tego rozwiązania, czasem bywa to więc tylko zbędny dodatek podnoszący cenę urządzenia. Niektóre parowary posiadają w zestawie także ruszt do jajek, a nawet tacę do ryb.

Jakie funkcje okażą się pożyteczne?

panel sterowania parowaru Tefal

Praktyczne urządzenie powinno zawierać kilka podstawowych funkcji, jak choćby programator czasowy pozwalający na ustawienie czasu gotowania. Po jego upływie parowar wyłączy się i poinformuje nas o tym. Dzięki temu nie musimy pilnować i niecierpliwie oczekiwać na efekt co pokazuje artykuł jaki parowar wybrać. Niektóre parowary są dodatkowo wyposażone w funkcję podtrzymywania temperatury, co pozwala zjeść ciepłe danie, nawet jakiś czas po przygotowaniu posiłku.

Wiele zarówno tańszych, jak i droższych urządzeń umożliwia dolanie wody wlewem znajdującym się na zewnątrz. W sytuacji, gdy zabraknie wody w parowarze, możemy ją uzupełnić bez demontażu urządzenia. Wskaźnik poziomu wody pozwoli nam ocenić czy znajduje się ona na optymalnym poziomie.

Dobrze, jeśli parowar będzie składany, ponieważ łatwiej przechowamy go wówczas w kuchennej szafce czy szufladzie. Chcąc ugotować coś dla jednej osoby, można zaś skorzystać tylko z jednego modułu. Możliwość mycia w zmywarce będzie dodatkowym udogodnieniem.

Zawsze zwracajmy uwagę na jakość użytych do produkcji materiałów. Liczy się tu nie tylko design, ale też długa żywotność urządzenia.

Wyposażenie parowaru w wyświetlacz jest nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Zapewnia wyższy komfort obsługi. Można zaprogramować urządzenie i na bieżąco śledzić wszystkiego jego parametry.

Podsumowanie, jaki parowar jest najlepszy?

dwa parowary marki Tefal obok siebie

Zwykle najlepszy parowar elektryczny to ten, który spełnia nasze oczekiwania. W pierwszej kolejności dokonując wyboru urządzenia do gotowania na parze warto ustalić, jak wiele osób będzie z niego korzystać. W ten sposób określimy czy potrzebujemy dużą czy mniejszą pojemność oraz ile poziomów gotowania nam wystarczy.

Parowary o kompaktowych rozmiarach nadają się do kuchni o niewielkim metrażu. Będą to parowary dwupoziomowe do max pojemności 8 litrów. Te powyżej pozwolą na satysfakcjonujące gotowanie dla całej rodziny. Ten ranking parowarów pokazuje zarówno mniejsze jak i te większe modele. Tak aby łatwiej było Ci wybrać odpowiedni.

Pamiętajmy, że kupując parowar zmieniamy też swoją dietę, odżywiamy się zdrowo, naturalnie, z zachowaniem minerałów i składników odżywczych. Jeśli będzie służył do przyrządzania wyłącznie warzyw, to jego moc nie musi być wyższa niż 800W.

Osobom, które cenią sobie estetykę urządzenia i wysoką jakość wykonania, można polecić parowar z wyświetlaczem LCD i schowkiem na przewód. Zawsze też dobrze jest przejrzeć opinie klientów, ponieważ te szczerze obrazują praktyczne cechy danego urządzenia. Przez to ułatwiają one podjęcie decyzji o tym jaki parować wybrać.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz