Ranking żelazek 2020

Dobre żelazko pozwala szybko i bez problemów wyprasować nasze ciuchy. Ale wybranie odpowiedniego nie jest łatwe. Ilość modeli na rynku jest bardzo duża a jeszcze trzeba wziąć pod uwagę cenę, moc, funkcje, rodzaj stopy i ilość wytwarzanej pary.

Jakie parametry ułatwiają prasowanie? Które żelazka są najlepsze i ile trzeba za nie zapłacić? Czym różnią się tańsze modele od droższych?

Dla ułatwienia wybraliśmy kilka najciekawszych i najlepszych żelazek, które są posegregowane według ceny, od najtańszych. Porównaliśmy ich moc, rodzaj stopy, pojemność zbiornika na wodę i inne funkcje.

Ranking żelazek

 ModelMocRodzaj stopyPojemność zbiornika na wodęWytwarzanie paryUderzenie pary 
Bosch TDA23652200 WCeramiczna220 ml22g/min80g/minZobacz w sklepie
Tefal EasyGliss FV39702400 WCeramiczna270 ml35g/min150g/minZobacz w sklepie
Braun SI3053BL2400 WCeramiczna270 ml45g/min170g/minZobacz w sklepie
Russell Hobbs 25090-562600 WCeramiczna350 ml50g/min210g/minZobacz w sklepie
Tefal Ultragliss FV49442500 WDurilium270 ml40g/min150g/minZobacz w sklepie
Braun TS 775 ETP2400 WEloxalowa400 ml50g/min200g/minZobacz w sklepie
Philips Azur Performer Plus GC4506/202400 WCeramiczna300 ml45g/min170g/minZobacz w sklepie

W przypadku żelazek duże znaczenie ma cena. Droższe modele mają większą pojemność zbiornika na wodę i stopień wytwarzania pary, dzięki czemu podnoszą komfort użytkowania i zapewniają lepsze efekty. W tańszych żelazkach nie znajdziemy też dodatkowych elementów wyposażenia i wielu funkcji ułatwiających prasowanie. Nasz ranking żelazek zawiera modele o różnych parametrach w różnych przedziałach cenowych, dlatego możesz dopasować je do swoich potrzeb.

Bosch TDA2365

Bosch TDA2365

Moc: 2200 W
Rodzaj stopy: ceramiczna
Pojemność zbiornika na wodę: 220 ml
Wytwarzanie pary: 22 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 80 g/min

Jeśli szukasz prostego żelazka w niskiej cenie to Bosch TDA2365 może być ciekawą propozycją dla Ciebie. Sprzęt wyposażony jest w zbiornik o pojemności 220ml i będzie raczej dobrym wyborem jeśli prasujesz sporadycznie i niewiele. Dzięki mocy 2200 W żelazko szybko się nagrzewa, co pozwala na oszczędność energii i czasu. Ceramiczna stopa ma przeciętną odporność na zarysowania i posiada przyzwoite właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu ułatwia i przyspiesza prasowanie. Niestety jej czyszczenie może sprawić nam trudności.

Funkcje i wyposażenie

Model został wyposażony w zintegrowany system antywapienny, który zapobiega odkładaniu się kamienia w kanalikach parowych. Funkcja ta potrafi znacząco wydłużyć żywotność urządzenia, zapewniając przy tym jego wysoką sprawność przez długi czas. Będzie tez przydatna gdy do prasowania używasz wody z kranu. Żelazko Bosch TDA2365 posiada również funkcję samoczyszczenia, która pomaga udrożnić otwory parowe w stopie żelazka.

Pomocna jest też możliwość prasowania w pionie, dzięki czemu odświeżysz ubrania w pozycji pionowej. Żelazko pozwala też na dostosowanie strumienia pary do rodzaju prasowanych ubrań, który może wynosić od 0 do 22 g/min. W przypadku silnego uderzenia pary wartość ta zwiększa się do 80 g/min. Model ten przystosowany został do prasowania na sucho i na mokro.

Żelazko ma też przewód kulkowy o długości 1,9m, który obraca się o 360 stopni. Dzięki temu nie musisz martwić się o zaginanie kabla i ograniczenia w obracaniu urządzenia. Czasami jednak przewód może ograniczać nasze ruchy podczas prasowania.

+ Plusy

 • Duża moc
 • Szybkość nagrzewania
 • Łatwość prasowania

– Minusy

 • Czasem po uzupełnieniu pojemnika, wylewa się woda
 • Trudność czyszczenia stopy żelazka

Tefal EasyGliss FV3970

Tefal EasyGliss FV3970

Moc: 2400 W
Rodzaj stopy: ceramiczna
Pojemność zbiornika na wodę: 270 ml
Wytwarzanie pary: 35 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 150 g/min

Żelazko Tefal Easygliss FV3970 jest jednym z tańszych na które warto zwrócić uwagę, a przy tym oferuje dobre parametry i jakość wykonania. Prezentowany model posiada dużą moc (2400W) i dzięki temu szybko się nagrzewa i wydajnie prasuje. Strumień pary podczas prasowania wynosi do 35g/min i jest przyzwoity w tej grupie cenowej. Pozwala skutecznie usunąć wszystkie zagniecenia a w razie potrzeby do dyspozycji jest uderzenie pary nawet do 150g/min. Co ciekawe żelazka można używać też do prasowania w pionie.

Ceramiczna powłoka stopy tego żelazka jest wytrzymała i nie jest łatwo ją zarysować. Dzięki temu możesz prasować odzież ozdobioną guzikami i zamkami, nie martwiąc się o uszkodzenie powierzchni prasującej żelazka. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 270 ml, co jest dużym plusem, ponieważ można prasować dłużej bez dolewania wody.

Funkcje i wyposażenie

Model posiada wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest Auto Stop, która automatycznie wyłącza żelazko po 8 minutach bezczynności w pozycji pionowej i po 30 sekundach w pozycji poziomej. Ten system zadba o Twoje bezpieczeństwo, a także oszczędność energii.

Sprzęt wyposażono też w funkcję Anti-Drip, która zapobiega kapaniu wody na prasowaną tkaninę, eliminując przy tym ryzyko jej pobrudzenia. Chroni też przed kapaniem wody wtedy, gdy żelazko jest wyłączone. Dzięki temu możliwe będzie przechowywanie żelazka w pozycji poziomej bez obaw o wylanie się wody z pojemnika.

O czystość urządzenia i łatwość użytkowania dba dodatkowo system antywapienny i system samooczyszczania.

+ Plusy

 • Nieprzywierająca powłoka
 • Automatycznie się wyłącza, gdy nie jest używane przez kilka minut
 • Szybko się nagrzewa
 • Długi kabel
 • Łatwość czyszczenia

– Minusy

Braun SI3053BL

Braun SI3053BL

Moc: 2400 W
Rodzaj stopy: ceramiczna
Pojemność zbiornika na wodę: 270 ml
Wytwarzanie pary: 45 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 170 g/min

Stopa tego żelazka to ceramiczna powłoka, która szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Jej tylna część jest wygięta do góry co pozwala prasować we wszystkich kierunkach, nawet do tyłu. Żelazko zapewnia dobry poślizg na różnych rodzajach tkanin przez to gładko przesuwa się po materiale i dobrze rozprasowuje zagniecenia.

Model ten posiada trójkątny kształt w przedniej części stopy z dodatkowym wyrzutem pary. Bywa to bardzo przydatne i umożliwia bardziej precyzyjne prasowanie trudno dostępnych miejsc, takich jak kołnierze, miejsca pomiędzy guzikami i kieszenie.

Urządzenie wytwarza do 45 gramów pary wodnej na minutę, dlatego bez problemu wyprasujesz pogniecione ubrania. Dodatkowo możesz wykorzystać silne uderzenie pary do 170 g/min, które łatwo rozprasuje nawet najbardziej oporne zagniecenia.

Funkcje i wyposażenie

Model ten posiada funkcję Self Clean pozwalającą go odkamienić. Producent zaleca to robić przynajmniej 2 razy w miesiącu i jest to łatwe. Wystarczy napełnić pojemnik wodą z kranu, ustawić moc na MAX i poczekać na nagrzanie. Wtedy już tylko trzeba przesunąć włącznik na funkcję Self Clean. Najlepiej robić to nad zlewem a po wszystkim urządzenie jest oczyszczone.

Żeby zapobiec kapaniu wody na prasowaną odzież, w wyposażeniu znajdziesz blokadę kapania. Dzięki niej możesz prasować delikatne tkaniny przy niskiej temperaturze bez obaw o powstanie mokrych plam na ubraniach.

Dla poprawy bezpieczeństwa żelazko ma automatyczny wyłącznik, który uruchamia się po 30 sekundach w pozycji poziomej i po 8 minutach w pozycji pionowej.

Urządzenie posiada większy otwór do wlewania wody aby ułatwić jej nalewanie. Plusem jest też możliwość napełniania go zwykłą wodą prosto z kranu.

+ Plusy

 • Czasem po uzupełnieniu pojemnika, wylewa się woda
 • Trudność czyszczenia stopy żelazka

– Minusy

Russell Hobbs 25090-56

Russell Hobbs 25090-56

Moc: 2600 W
Rodzaj stopy: Ceramiczna
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 50 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min

To dobrze wyglądające żelazko jest ciekawym pomysłem producenta, który zdecydował się nie zastosować w nim regulacji temperatury. Po prostu jest ona ustawiona na stałą wartość i trzeba się do tego przyzwyczaić. Żelazko szybko się nagrzewa i faktycznie nie przypala niczego ale temperatura jest trochę za bardzo ograniczona i prasowanie wymaga cierpliwości. Jednak po przyzwyczajeniu się, wiele osób bardzo chwali sobie wygodę pracy bez konieczności ustawiania pokrętła.

Mimo tego samo prasowanie przychodzi sprawnie i bezproblemowo. Żelazko krótko po podłączeniu do prądu jest w pełni gotowe do pracy. Stały strumień pary do 50g/min łatwo upora się z zagnieceniami. A jeśli potrzebna jest dodatkowa jej ilość, to mamy do dyspozycji aż 210g/min wyrzutu pary co jest ilością wystarczającą dla nawet największych zagnieceń.

Model został wyposażony w duży pojemnik na wodę o pojemności 350 ml, z którego nic nie kapie.

Funkcje

Pomocną funkcją jest pionowy wyrzut pary ułatwiający prasowanie wiszących tkanin, takich jak firanki czy zasłony. Przyda się także do szybkiego odświeżenia ubrań.

Jeśli zdarza Ci się zapomnieć wyciągnąć gniazdko z kontaktu, może zainteresować Cię funkcja automatycznego wyłączania. Żelazko samo wyłączy się po 30 sekundach gdy zostawisz je w pozycji poziomej a automatycznie zrobi to po 8 minutach pozostawienia w pozycji pionowej.

Producent nie zapomniał też o czystości i komforcie, wyposażając to żelazko w funkcję samooczyszczania i zapobiegania osadzaniu się kamienia.

Dodatkowo ten model ma długi 3 metrowy kabel.

+ Plusy

 • Pionowy wyrzut pary
 • Automatyczne wyłączanie
 • System antywapienny
 • Szybko się nagrzewa

– Minusy

 • Brak regulacji temperatury może wymagać przyzwyczajenia

Tefal Ultragliss FV4944

Tefal Ultragliss FV4944

Moc: 2500 W
Rodzaj stopy: Durilium
Pojemność zbiornika na wodę: 270 ml
Wytwarzanie pary: 40 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 150 g/min

Tefal Ultragliss FV4944 to dość proste i wydajne żelazko o mocy 2500 W z wbudowanym systemem antywapiennym, który pozwala by było łatwe w konserwacji. W jego tylnej części znajduje się zbiornik na kamień (Calc Collector), który można bardzo szybko opróżnić i umyć w wodzie.

Specjalnie wyprofilowana stopa Durilium sprawia, że urządzenie lekko i stabilnie przesuwa się po tkaninach. Powłoka jaką pokryta jest stopa zapobiega rysowaniu i przedłuża trwałość urządzenia.

Plusem jest zbiornik na wodę o pojemności 270 ml, który wystarczy do wykonania dużej ilości prasowania bez konieczności jego uzupełniania w trakcie pracy.

Żelazko wyposażone zostało w ciągły strumień pary wydobywający się w ilości do 40g/min. A jeśli to byłoby niewystarczające to można użyć dodatkowego silnego uderzenia pary do 150g/min tak aby pozbyć się najtrudniejszych zagnieceń.

Funkcje

O ochronę tkanin przed plamami dba funkcja Anti drip, zapobiegająca kapaniu wody i zostawianiu jej na ubraniach.

Ważna sprawa dla zapominalskich to taka, że urządzenie niestety nie posiada automatycznego wyłącznika, które wyłączyłoby je w razie przypadkowego pozostawienia. Szkoda bo można znaleźć tą funkcję w innych modelach.

Poza tym jest to urządzenie dobrze wykonane, proste w obsłudze i wygodne w użytkowaniu.

+ Plusy

 • Prosta obsługa
 • Dobre wykonanie
 • Szybko się nagrzewa
 • System antywapienny

– Minusy

 • Brak automatycznego wyłącznika

Braun TS 775 ETP

Braun TS 775 ETP

Moc: 2400 W
Rodzaj stopy: Eloxalowa
Pojemność zbiornika na wodę: 400 ml
Wytwarzanie pary: 50 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 200 g/min

Jeśli szukasz żelazka parowego, wysoce odpornego na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, to ciekawym modelem jest  Braun TS 775 ETP. Eloxalowa stopa grzewcza jest dwukrotnie twardsza od stopy ze stali nierdzewnej. Dzięki temu zapewnia dłuższą żywotność i gładki poślizg po wszystkich rodzajach materiałów. Ponadto jest łatwa w czyszczeniu.

Model ten dysponuje mocą 2400 W, która przyspieszy codzienne prasowanie. Dodatkowo dzięki wydajnemu systemowi dystrybucji pary pozwala na skuteczne prasowanie nawet jedwabnych tkanin. Na wyposażeniu są trzy aktywne strefy pary z wyrzutem do 200 g/min, dzięki czemu łatwo usuniesz wszelkie nierówności w trudno dostępnych miejscach.

Funkcje

Kontrolę emisji nawilżania tkanin ułatwi system regulacji w postaci pokrętła. Co jest przydatne, to urządzenie można uzupełnić wodą z kranu. A przed zgromadzeniem się kamienia zabezpieczy je system antywapienny. Żelazko posiada też funkcję samooczyszczania, która pomaga udrożnić otwory w stopie urządzenia za pomocą silnego strumienia pary. 

Braun TS 775 ETP wyposażono w funkcjonalny spryskiwacz i zbiornik na wodę o pojemności aż 400 ml. Model zaopatrzono również w przewód zasilający o długości 2,5 metra, który umożliwi wygodne prasowanie.

Dużym udogodnieniem będzie nakładka ochronna Textile Protector, która ochroni delikatne tkaniny przed działaniem wysokiej temperatury, zapewniając dobre rezultaty prasowania.

Niestety ze względu na ilość funkcji, które umieszczono w tym urządzeniu, jest to stosunkowo drogie żelazko.

+ Plusy

 • Dodatkowa nakładka do prasowania delikatnych tkanin
 • Bardzo dobry wyrzut pary
 • Szybko się nagrzewa
 • Szafirowa stopa

– Minusy

 • Cena

Philips Azur Performer Plus GC4506/20

Philips Azur Performer Plus GC4506-20

Moc: 2400 W
Rodzaj stopy: Ceramiczna
Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
Wytwarzanie pary: 45 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 170 g/min

Żelazko Philips Azur Performer Plus GC4506/20 pokrywa powłoka ceramiczna, która jest odporna na zarysowania i ma dobry poślizg, co usprawnia prasowanie. Model ten ma moc 2400 W i szybko się nagrzewa więc nie trzeba długo czekać aż będzie gotowy do użycia.

Końcówka Triple Precision sprawia, że dotrzesz z żelazkiem do najtrudniej dostępnych miejsc, np. obszaru między plisami. A silne uderzenie pary, które wynosi do 170 g/min, pozwala pozbyć się największych zagnieceń.

Funkcje

Ciekawą funkcją wydaje się automatyczny regulator pary, dzięki któremu nie musisz martwić się o dobór odpowiedniej ilości pary do prasowania określonego rodzaju materiału. Urządzenie umożliwia też prasowanie w pionie, co szczególnie docenią osoby, które często prasują delikatne zasłony czy firanki.

Dwumetrowy przewód żelazka sprawia, że jest ono bardzo wygodne w obsłudze. Optymalna waga urządzenia pozwala natomiast na łatwe prasowanie różnego rodzaju tkanin.

Podobnie jak inne modele opisane wyżej, także to żelazko posiada funkcję Self Clean, która umożliwia skuteczne usuwanie kamienia zbierającego się we wbudowanym pojemniku. Czysta stopa żelazka nie tylko zwiększy wydajność strumienia pary wodnej, ale też poprawi efekty prasowania. 

Minusem tego urządzenia jest brak automatycznego wyłączania się po dłuższym czasie pozostawania w bezczynności.

+ Plusy

 • Silne uderzenie pary
 • Możliwość prasowania w pionie
 • Duża moc
 • Gładka i solidna stopa, która jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc
 • Automatyczny regulator pary

– Minusy

 • Szybko kończy się woda w zbiorniku
 • Brak automatycznego wyłączania się żelazka

Jakie żelazko wybrać?

Aby zminimalizować czas spędzony na prasowaniu, warto zainwestować w dobrej jakości żelazko. Jednym z najważniejszych parametrów, które należy sprawdzić podczas zakupu urządzenia, jest jego moc. Im większa moc, tym szybciej żelazko osiągnie wybraną temperaturę i będzie gotowe do prasowania. Żelazko o dużej mocy skutecznie wytwarza parę i szybciej reaguje na zmiany zmniejszenia temperatury.

Jeśli zależy Ci na urządzeniu, które będzie potrzebowało kilkanaście sekund na nagrzanie się do maksymalnej temperatury, wybierz model o mocy powyżej 2000 W. Najlepsze żelazka mają taką właśnie moc i nie trzeba zbyt długo czekać na ich nagrzanie. Na rynku spotkamy też żelazka o mocy poniżej 1000 W. Są to najczęściej żelazka turystyczne, które kuszą niską ceną, jednak są mniejsze i mniej wydajne niż modele o wyższej mocy.

Stopa żelazka

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka. To od niej zależy, czy będzie nam się wygodnie prasować. Aby mogła prawidłowo pełnić swoją funkcję, powinna być odporna na zarysowania, które mogą powstać podczas prasowania ostrych elementów garderoby, np. metalowych suwaków. Rysy utrudniają utrzymanie powierzchni stopy w czystości, a zanieczyszczenia gromadzące się w drobnych szczelinach mogą brudzić tkaninę. 

Bardzo odporne na zarysowania będą żelazka ze stopą ceramiczną lub szafirową. Mniejszą odpornością na zarysowania charakteryzują się modele ze stopą aluminiową, stalową lub teflonową. Co ciekawe, producenci żelazek oferują również modele, których stopy wykonane są z połączenia np. ceramiki i tytanu w celu wydobycia najlepszych cech obu materiałów.

Nie bez znaczenia pozostaje też kształt stopy. Osoby, które na co dzień prasują dużo koszul, mogą zastanowić się nad żelazkiem ze stopą zwężaną z przodu. Taki kształt dobrze sprawdzi się przy prasowaniu miejsc między guzikami lub małych ubranek dziecięcych. Na rynku znajdziemy także modele ze stopą wielokierunkową, które umożliwią prasowanie w każdym kierunku, zapobiegając przy tym gnieceniu się materiału podczas przesuwania po nim żelazka.

Dobre żelazko musi mieć odpowiednio rozłożone otwory na powierzchni stopy żelazka. Większa ilość otworów pozwoli na swobodny  dopływ pary na całej długości stopy, ułatwiając tym samym łatwość obsługi dla użytkownika. Najlepiej, jeśli rozmieszczone będą w dwóch lub trzech rzędach.

Jaki stopień wytwarzania pary?

Wykorzystanie pary przyspiesza prasowanie i zapewnia lepsze efekty, dlatego istotną cechą, która odróżnia od siebie żelazka jest stopień wytwarzania pary wodnej. Innymi słowy jest to ilość pary uzyskiwanej w ciągu minuty prasowania. Żelazka parowe pozwalają na wytworzenie od 20 do 50 gramów pary na minutę. W żelazkach systemowych zakres wytwarzania pary kształtuje się w przedziale od 70 do 80 gramów na minutę.

Im większy stopień wytwarzania pary wodnej, tym łatwiejsze prasowanie ubrań. Decydując się na żelazko, które wytwarza 35 gramów pary na minutę, bez trudności wyprasujesz spodnie jeansowe lub inne rzeczy bawełniane. W tym przypadku jednak czasami konieczne będzie prasowanie materiału z dwóch stron. Model, który uzyskuje 50 gram pary w ciągu minuty skutecznie wyprasuje dwie warstwy tkaniny.

Bardzo przydatną funkcją może okazać się regulacja strumienia pary. Najczęściej temperatura prasowania automatycznie dostosowuje się do wybranej tkaniny. Niektóre modele umożliwią jednak ustawienie tego parametru za pomocą pokrętła lub suwaka, co zapewnia większą swobodę użytkowania.

W odświeżeniu wiszących tkanin pomoże Ci natomiast funkcja pionowy wyrzut pary. Dzięki niej możliwe będzie prasowanie zasłon, firanek czy płaszczy w pozycji pionowej.

Ten ranking żelazek zawiera modele o różnych stopniach wytwarzania pary abyś mógł lepiej dopasować je do swoich potrzeb.

Dodatkowe funkcje żelazek

Żelazka wytwarzające parę niestety narażone są na osadzanie się kamienia w kanalikach parowych, który ostatecznie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia żelazka. Z tego względu większość sprzedawanych żelazek posiada system antywapienny, który zapobiega powstawaniu kamienia.

O drożność kanalików parowych dba również funkcja samooczyszczania, która usuwa wszelkie zabrudzenia z ich wnętrza. Blokada kapania zapobiega natomiast wyciekaniu wody ze stopy podczas prasowania przy niskiej temperaturze. Blokada ta działa również przy wyłączonym żelazku.

Każde żelazko wyposażone jest w termostat. Standardowym rozwiązaniem jest pokrętło i lampka kontrolna, która informuje o osiągnięciu pożądanej temperatury. Najbardziej zaawansowane żelazka posiadają wyświetlacz LCD, w których temperatura regulowana jest za pomocą przycisków plus i minus.

Jakie są najlepsze żelazka?

Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje żelazek. Pierwszą grupę stanowią żelazka tradycyjne, które składają się ze stopy aluminiowej, rączki z tworzywa i pokrętła służącego do ustawiania temperatury. Nie posiadają one funkcji nawilżania materiału i modułu tworzącego parę, dlatego też prasowanie nimi nie należy do najprostszych zadań. Jedyną ich zaletą jest fakt, że długo utrzymują swoją temperaturę. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli:

 • Szukasz urządzenia o klasycznym wyglądzie,
 • Zależy Ci na sprzęcie, który długo stygnie – masywna stopa długo trzyma temperaturę,
 • Nie będzie Ci przeszkadzał brak zbiornika na wodę – tego typu urządzenia nie wytwarzają pary,
 • Szukasz prostego żelazka bez dodatkowych funkcji – żelazko tradycyjne posiada tylko regulator temperatury,
 • Szukasz urządzenia z przewodem.

Najpopularniejszym typem urządzenia do prasowania jest żelazko parowe, którego przykładem mogą być urządzenia znajdujące się w naszym rankingu. Tego typu modele wyposażone zostały w stopę grzewczą, zbiornik na wodę, pokrętło do ustawiania temperatury i opcji pary. Urządzenie to generuje parę i wypuszczą ją przez otwory rozłożone na powierzchni stopy. Para wodna rozszerza włókna materiału, ułatwiając jego rozprasowanie. Atutem tego żelazka jest łatwość użycia i kompaktowość. Żelazko parowe będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Zależy Ci na cichej pracy urządzenia,
 • Prasujesz 2-3 razy w tygodniu lub rzadziej,
 • Prasujesz głównie ubrania (np. jeansy, t-shirty),
 • Zależy Ci na kompaktowym rozmiarze,
 • Szukasz lekkiego urządzenia,
 • Szukasz sprzętu w rozsądnej cenie

Żelazka systemowe wytwarzają parę wodną za pomocą specjalnej wytwornicy, której nie wbudowano w konstrukcję urządzenia. Tam też znajduje się pojemnik na wodę, najczęściej większy niż w żelazkach parowych. Tego typu modele są lekkie, wydajne i wygodne w użyciu. Dodatkowo umożliwiają ciągłe wytwarzanie pary nawet do 150 gram na minutę, ułatwiając i przyspieszając przy tym prasowanie ubrań. Takie żelazko spełni oczekiwania osób, które:

 • Chcą spędzić o 50% mniej czasu na prasowaniu,
 • Zależy im na oszczędzaniu energii,
 • Chcą zadbać o dłuższą żywotność tkanin,
 • Często prasują delikatne tkaniny lub trudne materiały (pościel, koszule, garnitury, ubrania z guzikami),
 • Prasują dużo,
 • Mają większy budżet – ceny żelazek systemowych zaczynają się od 400 zł

Żelazka turystyczne to urządzenia, które pełnią takie same funkcje, co żelazka tradycyjne i parowe. Są jednak od nich znacznie mniejsze i lżejsze. Dzięki temu cena tych żelazek nie należy do wysokich. Większość modeli posiada zbiornik na wodę i składaną rączkę, która pozwala na wygodny transport w walizce. Dostępne są też żelazka turystyczne, które mają uchwyt zintegrowany ze stopą, dzięki czemu są w stanie zmieścić się nam w dłoni. O takim urządzeniu możesz pomyśleć wtedy, gdy:

 • Szukasz lekkiego i poręcznego urządzenia, które sprawdzi się w tylko podróży,
 • Masz ograniczony budżet – ceny żelazka turystycznego zaczynają się od 30 zł,
 • Zależy Ci na sprzęcie o niewielkich rozmiarach – niewielkie rozmiary i składana rączka znacznie ułatwiają transport żelazka,
 • Nie będzie Ci przeszkadzał dłuższy czas nagrzewania się żelazka,
 • Nie masz zbyt wielu ubrań wymagających prasowania,
 • Masz małe mieszkanie – ze względu na niewielkie rozmiary możesz wygodnie chować je w szufladzie.

Najlepsze żelazka parowe to urządzenia łączące w sobie wiele funkcji, które zmieniają Twoje codzienne prasowanie ubrań. Na pewno docenią je osoby, które nie mają czasu na wykonywanie tej czynności. Będą też dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie przepadają za prasowaniem różnego rodzaju tkanin. Jeśli już wiesz czego oczekujesz i jakie masz potrzeby, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję jakie żelazko kupić. Zakup tego typu urządzenie jest inwestycją, która pomoże zadbać o dobrą kondycję Twoich ubrań.