Ranking żelazek 2021

Ranking najlepszych żelazek

Spontaniczny zakup żelazka czy może dogłębna analiza wszystkich jego parametrów, zakresu działania i opinii innych klientów? Chcąc nabyć dobre żelazko na długie lata, które ma być wyposażone w szereg praktycznych funkcji, warto wnikliwie przemyśleć zakup.

Wzięliśmy pod lupę kilka najciekawszych i najlepszych żelazek różnych marek w przystępnych cenach. Porównaliśmy ich funkcje i oceniliśmy funkcjonalność. Poniżej ranking żelazek, które wydają się być naprawdę warte uwagi, posegregowane zgodnie z ceną, od najniższej.

 ModelMocWytwarzanie paryUderzenie paryPojemność zbiornika na wodę 
Russell Hobbs 20630-563100 W45g/min210g/min350 mlZobacz w sklepie
Tefal EasyGliss FV39702400 W35g/min150g/min270 mlZobacz w sklepie
Philips GC2998/802400 W45g/min170g/min320 mlZobacz w sklepie
Russell Hobbs 25090-562600 W50g/min210g/min350 mlZobacz w sklepie
Philips GC4527/002600 W50g/min220g/min300 mlZobacz w sklepie
Philips GC4909/603000 W55g/min250g/min300 mlZobacz w sklepie
Tefal FV97853000 W55g/min220g/min350 mlZobacz w sklepie

Ranking żelazek

Sporo klientów skupia się tylko na jednym parametrze żelazka – na jego mocy uważając, że im wyższa, tym skuteczniejsze prasowanie. Uporczywe zagniecenia najlepiej likwiduje się za pomocą pary i to powinna być istotna cecha dobrego żelazka.

Te urządzenia codziennego użytku są coraz chętniej wyposażane w szereg dodatkowych funkcji. Nierzadko wpływają one na poprawę bezpieczeństwa obsługi żelazka, jak autowyłączanie w przypadku jego bezczynności. Inne mają poprawić komfort pracy, np. mocny i długi przewód czy pojemny zbiornik na wodę. Można jednak znaleźć żelazko w stosunkowo niskiej cenie, a bardzo funkcjonalne.

Russell Hobbs 20630-56

Russell Hobbs 20630-56

Moc: 3100 W
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 45 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min

Najważniejszą cechą żelazka Russell Hobbs Power Steam Ultra jest jego bardzo wysoka moc. Nasz ranking żelazek parowych nie ma urządzeń o większej mocy. Z taką mocą urządzenie nagrzewa się w mgnieniu chwili i potrafi skutecznie rozprostować nawet najtrudniejsze zagniecenia, choćby bez użycia wody. Pamiętaj jednak, że takie żelazko jest mniej ekonomiczne i będzie zużywać więcej energii.

Wyrzut pary

Jeśli mamy do czynienia z zagnieceniami na materiałach, które są bardzo trudne do rozprasowania, to przyda się funkcja wyrzutu pary. Żelazko zostało wyposażone w silny strumień pary, który dzięki wysokiej mocy urządzenia, działa bez zarzutu. W razie potrzeby mamy tu także do dyspozycji funkcję dodatkowego wyrzutu pary, a więc możemy prasować z podwójną skutecznością.

Ceramiczna stopa zapewnia łatwe i szybkie prasowanie

Aby mówić o dobrej jakości żelazku, należy mieć na uwadze rodzaj stopy, z jakiego zostało wykonane. Russell Hobbs Power Steam Ultra zostało pokryte stopą ceramiczną, co zapewnia dobry poślizg na ubraniach. Bywa, że poślizg ten może zostać zatrzymany przez osad wapienny, jaki odkłada się na powłoce żelazek. Tym razem nie ma takiej obawy, dzięki funkcji samooczyszczania żelazka.

Autoczyszczenie

Funkcja ta pozwala usunąć z kanalików parowych osad z wody. Wystarczy nastawić żelazko na maksymalny tryb grzania, napełnić je wodą, a następnie uruchomić funkcję samooczyszczania. Para pod wysokim ciśnieniem zaczyna oczyszczać żelazko. Taki zabieg przeprowadza się raz na jakiś czas, aby osad wapienny wydobywając się z kanalików nie zabrudzał ubrań podczas prasowania.

Ten model ma jeszcze jedną funkcję chroniącą ubrania przed zabrudzeniem. Jest to automatyczne odcięcie dopływu wody, gdy temperatura żelazka maleje w wybranym trybie mocy. Dzięki czemu nie wydobywa się ona wprost na ubrania.

Funkcja pionowego wyrzutu pary

Na koniec jeszcze jedna pozytywna informacja dotycząca możliwości prasowania w pionie. Funkcja pionowego wyrzutu pary umożliwia prasowanie ubrań, które nie powinny bezpośrednio stykać się z tkaniną, ze względu na swój delikatny charakter. Firanki, marynarki czy sukienki można więc szybko przeprasować operując żelazkiem w pionie.

Urządzenie zadba też o nasze bezpieczeństwo, ponieważ posiada wbudowany czujnik ruchu, który wyczuwa, że żelazko pozostaje nieużywane i samo się wyłącza.

Plusy

 • wysoka moc
 • długi przewód do 3 m
 • doskonale rozprasowuje
 • duży wyrzut pary
 • niska cena
 • duży otwór wlewu

Minusy

 • gruby przewód, skręca się podczas prasowania
 • ciężkie
 • zużycie prądu

Tefal FV3970

Tefal EasyGliss FV3970

Moc: 2400 W
Pojemność zbiornika na wodę: 270 ml
Wytwarzanie pary: 35 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 150 g/min

Producenci żelazek parowych prześcigają się z dostosowaniem technologii powłoki stopy, aby była maksymalnie śliska i ułatwiała prowadzenie urządzenia. Tefal EasyGliss FV3970 może się w tym względzie pochwalić stopą o powłoce Durilium AirGlide. Umożliwia ona łatwe prowadzenie żelazka po tkaninach, bez względu na ich fakturę.

Jest to wzmocniona stopa ceramiczna, która jest wytrzymała i nie rysuje się. Można więc bez problemu prasować trudno dostępne i tak ryzykowne miejsca, na przykład wokół zamków błyskawicznych.

Optymalna wartość wyrzutu pary

Żelazko o mocy 2400 W szybko się rozgrzewa. Jego stopa jest tak dobrze nagrzana, że z łatwością prasuje trudne zagniecenia. W razie potrzeby warto uruchomić także funkcję pary, dzięki czemu rozluźnia ona włókna sprawiając, że materiał szybciej się rozprasowuje. W przypadku naprawdę trudnych materiałów, jak len, można włączyć funkcję dodatkowego wyrzutu pary.

Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby para o mocy 150g/min zaczęła rozprasowywać zagniecenia. Żelazko samo dopasowuje ilość niezbędnej do prasowania pary, jeśli ustawimy wskaźnik na określonym rodzaju tkaniny. Miejmy jednak na uwadze, że powyższe wartości nie są duże w porównaniu z innymi modelami i mogą być wręcz niewystarczające do prasowania bardzo zagniecionych rzeczy.

Prasowanie w pionie

Dla zwiększenia komfortu pracy, urządzenie posiada też funkcję prasowania w pionie oraz prasowania na mokro.

Samoczyszczenie i AntiDrop

Żelazko Tefal to także samoczyszczenie, co sprawia, że ubrania nie ubrudzą się wapiennym osadem podczas prasowania. Krople wody też nie zanieczyszczą naszych rzeczy, ponieważ czuwa nad tym system AntiDrip uruchomiany zaraz po zmniejszeniu temperatury stopy.

Na koniec jeszcze jedna funkcja, która czuwa nad zachowaniem bezpieczeństwa użytkowników żelazka czy domowników. Urządzenie samo się wyłącza już po 8 minutach, gdy stoi w pionie, a po 30 sekundach, gdy dotyka stopą powierzchni. Zmniejsza to możliwość przypalenia ubrania czy spowodowania większych szkód w pomieszczeniu.

Plusy

 • funkcja automatycznego wyłączania
 • szybie nagrzewanie
 • samoczyszczenie
 • niska cena
 • wygodne w użyciu
 • prasowanie w pionie
 • duży wlew zbiornika na wodę

Minusy

 • zbyt krótki kabel
 • małe ilości wyrzutu pary

Philips GC2998/80

Philips GC2998/80

Moc: 2400 W
Pojemność zbiornika na wodę: 320 ml
Wytwarzanie pary: 45 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 170 g/min

Żelazko Philips GC2998/80 to niezawodne urządzenie, w dobrej cenie, które zgodnie z zapowiedziami producenta, ma być bardzo wytrzymałe. Jest za to odpowiedzialna ceramiczna stopa SteamGlide, która w założeniu aż 4 krotnie ma przedłużać jego żywotność. To nierdzewna, 5 warstwowa powłoka, która zabezpiecza przed zarysowaniami i zapewnia bardzo dobry komfort prasowania. Żelazko swobodnie przesuwa się po tkaninie, a odpowiednio wyprofilowany wierzchołek, gwarantuje łatwe dotarcie w każde, nawet trudno dostępne miejsca.

Wygodne w użytkowaniu

Za komfort użytkowania odpowiedzialny jest ergonomiczny kształt żelazka, a zwłaszcza jego uchwyt. Jest on dobrze dopasowany do dłoni i urządzenie nie wyślizguje się z rąk. Nie da się też odczuć jego ciężaru, co sprawia że praca staje się dużo przyjemniejsza.

Jak wiele modeli, tak i ten posiada dwie podstawie funkcje, czyli samoczyszczenie oraz blokadę kapania wody. Nie ma więc obaw, że wapienny osad pozostanie na naszych ubraniach, jeśli raz na jakiś czas uruchomimy funkcję Calc-Clean.

Funkcja autowyłączania żelazka

Firma Philips zadbała również o bezpieczeństwo użytkownika wyposażając urządzenie w funkcję automatycznego wyłączania, jeśli pozostawimy je bez nadzoru. Podobnie, jak w innych, wystarczy 8 minut w pionie i 30 sekund spoczywania na stopie, aby samodzielnie się wyłączyło. Na uwagę zasługuje też przewód, który nie skręca się i nie pęka przy częstym użytkowaniu.

Nagrzewanie i para

Dobrą efektywność pracy zapewnia funkcja szybkiego nagrzewania przy mocy 2400 W oraz strumień pary do 45 g/min. W sytuacji wyjątkowych zagnieceń można uruchomić dodatkowy wyrzut pary o wartości 170g/min, by szybko poradzić sobie z każdym zagnieceniem.

Jeśli chcesz szybko coś wyprasować, to możesz skorzystać z funkcji pionowego strumienia pary, która jest wystarczająca i świetnie radzi sobie z ekspresowym prostowaniem zagnieceń.

Warto podkreślić, że do prasowania nie ma potrzeby używania specjalnych preparatów lub wody destylowanej. Wystarczy wypełnienie pojemnika 320 ml wodą z kranu, aby móc od razu rozpocząć pracę.

Plusy

 • ilość funkcji
 • wydajne prasowanie
 • bezpieczny przewód
 • prasowanie w pionie
 • automatyczne wyłączanie
 • trwała i wytrzymała stopa

Minusy

 • kolor czarny utrudnia ocenę ilości wody w zbiorniku
 • zbyt krótki przewód

Russell Hobbs 25090-56

Russell Hobbs 25090-56

Moc: 2600 W
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 50 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min

Firma Russel Hobbs postawiła na innowacyjne rozwiązania. Pierwszym pomysłem konstruktorów tego modelu jest zastosowanie zupełnie innej stopy. Została ona pokryta powłoką ceramiczno-turmalinową, która w praktyce zapewnia jeszcze lepszy poślizg. Żelazko prowadzi się gładko. Stopa delikatnie sunie po powierzchni ubrań, bez względu na ich fakturę czy rodzaj tkaniny. Dodatkowo mamy pewność, że ubrania nie będą się elektryzować.

Prasowanie jeansów i jedwabiu jedną temperaturą

Kolejnym unowocześnieniem stało się zastosowanie funkcji OneTemperature. To nieco inne rozwiązanie, aniżeli spotykane w większości żelazek. Tym razem nie musimy samodzielnie nastawiać określonej mocy grzania dla poszczególnych tkanin. Żelazko robi to za nas, sprytnie dostosowując tylko jedną wartość temperatury. Nie oznacza to, że uszkadza ubrania. Jest to optymalny zakres grzania, który będzie bezpieczny dla wszystkich tkanin.

Wyrzut pary

W przypadku zaś trudnych zagnieceń, możemy stosować ciągły wyrzut pary o wartości 50 g/min lub dodatkowy wyrzut pary 210 g/min. Prasowanie zarówno jeansów, jak i jedwabiu jedną temperaturą niektórym może się wydać ryzykowne, jednak trzeba zaufać systemowi OneTemperature i spróbować tego we własnym domu. Optymalne jednakowe ustawienie temperatur zdejmuje problem z głowy, ponieważ nie ma potrzeby już tego samodzielnie kontrolować.

Bezpieczeństwo

Ten model to także bezpieczeństwo. Żelazko samodzielnie wyłączy się po 8 minutach bezczynności lub już po 30 sekundach spoczywania na stopie. W praktyce nie musimy wiec obawiać się, że żelazko przypali nam ubranie. Jest to także dodatkowe zabezpieczenie przed dziećmi. Te sposoby automatycznego wyłączania zdecydowanie zdają egzamin.

Dla utrzymania dłuższej żywotności żelazka, zostało wyposażone w funkcję samoczyszczenia z osadu wapiennego.

Plusy

 • optymalna temperatura dla wszystkich tkanin
 • szybko się nagrzewa
 • nie przypala napisów na ubraniach
 • duży wyrzut pary

Minusy

 • za ciężkie
 • chwilami zbyt niska temperatura prasowania
 • mały wlew na wodę
 • średnio radzi sobie z prasowaniem bawełny

Philips GC4527/00

Philips GC4527/00

Moc: 2600 W
Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
Wytwarzanie pary: 50 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 220 g/min

Żelazko Philips różni się od innych jedną podstawową cechą. Posiada wbudowany pojemnik na kamień, dzięki czemu cząsteczki kamienia zbierają się w jednym miejscu. Następnie zostają wypłukane w procesie Self Clean. Nie ma więc żadnych obaw, że wapienne ślady zostaną na ubraniach. Jest to bardziej efektywny system, niż tylko samoczyszczenie obecne we wcześniejszych modelach. Czysta stopa żelazka, pozbawiona osadu wapiennego zapewnia lepszy poślizg i oczekiwaną wydajność prasowania.

Stopa ceramiczna z domieszką tlenku tytanu

Jeśli już jesteśmy przy poślizgu, to nie można nie wspomnieć o stopie ceramicznej wzbogaconej o domieszkę tlenku tytanu – T-ionicGlide. Gwarantuje ona oczekiwaną łagodność poślizgu na ubraniu. Zapewnia dużą trwałość i odporność na zarysowania, co może się zdarzyć podczas np. kontaktu z zamkiem błyskawicznym czy metalowymi guziczkami.

Moc i wyrzut pary

Kolejny plus żelazka, to duża moc grzania 2600 W. Oferuje ono szybkie nagrzanie stopy i bardzo dobre efekty prasowania. Jeśli to nie wystarczy, to mamy także do dyspozycji ciągły strumień pary 50 g/min lub dodatkowe silne uderzenie pary o wartości 220 g/min. Jest to na tyle silne, aby mogło poradzić sobie z bardzo uciążliwymi zagnieceniami, np. na bawełnianym czy lianym materiale.

Wygoda prasowania

Z żelazkiem bez problemu prasuje się ubrania z guzikami czy z zamkiem błyskawicznym. Wyprofilowana spiczasta końcówka poradzi sobie z każdym, nawet bardziej wymagającym plisem. Triple Precision to gładki kształt, rowek do prasowania guzików i spiczasta końcówka.

Optymalna waga żelazka sprawia, że nie męczymy się podczas prasowania. Urządzenie jest lekkie, ale tak samo skuteczne, dlatego bez problemu chwytamy je i odstawiamy. Ta czynność wymaga od nas wielu powtarzalny ruchów, które jednak w żaden sposób nie męczą.

Automatyczne wyłączanie to już niemal norma w tym standardzie żelazek, jednak warto o tym wspomnieć podkreślając bezpieczeństwo jego użytkowania.

Plusy

 • łatwa obsługa
 • brak zagnieceń w trudno dostępnych miejscach
 • lekkie i poręczne
 • dobre wykonanie
 • jakość i cena

Minusy

 • zbyt krótki, 2 metrowy przewód

Philips GC4909/60

Philips GC4909/60

Moc: 3000 W
Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
Wytwarzanie pary: 55 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 250 g/min

Szukając żelazka o bardzo wysokiej mocy, nie sposób pominąć Philips GC4909/60 liczącego sobie aż 3000 W. Rzadko który model może się poszczycić tak wysoką mocą, która przekłada się na szybkość nagrzewania stopy oraz wydajne prasowanie. Minusem będzie jednak większe zużycie prądu podczas użytkowania.

Stopa SteamGlide Elite odporna na zarysowania

O urządzeniu można z powodzeniem mówić, jako o sprzęcie nastawionym na długą żywotność. Wszystko za sprawą wysokiej jakości stopy SteamGlide Elite odpornej na zarysowania. Użyta tu technologia to także świetny poślizg na ubraniach, jednak nie byłby on możliwy bez systemu samoczyszczenia żelazka. Wystarczy naciśnięcie guzika, aby cieszyć się długą wydajnością strumienia pracy oraz pełną funkcjonalnością.

Funkcje

Jeśli mówić o niezbędnych funkcjach urządzenia, to trzeba koniecznie wspomnieć o autowyłączaniu. Urządzenie pozostawione bez nadzoru przez 8 minut lub 30 sekund (w zależności od jego pozycji spoczynkowej) samodzielnie się wyłączy. Znacznie poprawa to bezpieczeństwo, ale także sprawi, że poprzez naszą nieuwagę nie uszkodzimy ubrań.

Duże wytwarzanie pary

Ten model jak większość żelazek z górnej półki, posiada funkcję ciągłego generowania pary czy jednorazowego wyrzutu pary w przypadku bardzo pogniecionych ubrań. Różnica będzie polegać tylko na wartościach, a te są wysokie i oznaczają wyjątkową efektywność prasowania z funkcją pary.

Tryb prasowania w pionie także ucieszy wszystkich, którzy są posiadaczami delikatnych rzeczy i zamierzają prasować je bez zdejmowania z wieszaków.

Na koniec jeszcze informacja dotycząca pojemności zbiornika na wodę. Konstruktorzy zadbali, aby nie było już konieczne ciągłe dolewanie wody, ponieważ zbiornik 300 ml starczy na dłużej. Co ważne, do prasowania można zastosować wodę prosto z kranu.

Plusy

 • solidny, 3 metrowy przewód zasilający
 • stylistyka
 • ergonomicznie rozmieszone przyciski
 • duży wyrzut pary
 • czytelny stan poziomu wody
 • duży wlew zbiornika na wodę

Minusy

 • wysoka cena
 • duży ciężar
 • duże gabaryty

Tefal FV9785

Tefal FV9785

Moc: 3000 W
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 55 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 220 g/min

Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 to bardzo dobry wybór, jeśli chcesz kupić jakościowy produkt w dobrej cenie. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dużej mocy żelazka, jakie liczy sobie aż 3000 W.

Najlepsze żelazka szybko się nagrzewają i jasne, że przy tak wysokiej mocy, żelazko będzie się szybko nagrzewać i oddawać swoje ciepło tkaninom w celu rozprasowania wszelkich zagnieceń. Przy tych najbardziej uporczywych mamy do dyspozycji jeszcze prasowanie z parą 55g/min lub dodatkowy wyrzut pary o wartości 220 g/min.

Prasowanie w pionie

Jeśli o parze mowa, to żelazko posiada funkcję pionowego prasowania ubrań znajdujących się na wieszakach, bez stykania stopy z tkaniną. Do czego to służy? Możemy w ten sposób prasować delikatne ubrania, jak sukienki oraz firany wiszące już na karniszach. Takie działanie zdecydowanie ułatwia naszą pracę.

Kieszeń na wapienny osad Calc Collector

Chcąc użytkować żelazko Tefal przez długi czas, trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie żelazka. Będzie to szufladka Calc Collector, w której zbiera się wapienny osad wytrącony przez wodę.

Do prasowania nie używa się już wody destylowanej, ale korzysta się z wody z kranu, co skutkuje dużym poziomem zanieczyszczeń. Żelazko daje im ujście właśnie dzięki systemowi Calc Collecter i samooczyszczaniu. Na ubraniach nie będzie pozostawał więc żaden wapienny osad, a przy niskich temperaturach nie spotkamy się także z problemem kapiącej wody. Dba o to funkcja blokady Antidrip.

Dobra stopa

Stopa Durilium AirGlide to oczekiwany poślizg żelazka na ubraniach. Dzięki tej powłoce, jakiej nie spotkamy w innych żelazkach, urządzenie łatwo się prowadzi i dostaje się w każde miejsce.

Nie musimy się również martwić dostosowywaniem ilości wyrzucanej pary, ponieważ żelazko samo decyduje, jak wielka jej ilość musi zostać rozprowadzona na tkaninie zgodnie z żądaną temperaturą.

Tefal to także bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ żelazko samodzielnie odcina dopływ prądu. Wyłącza się, jeśli pozostaje ono w spoczynku przez 8 minut w pionie lub 30 sekund w poziomie. Dzięki tej technologii czuwającej nad bezpieczeństwem naszym oraz estetyką prasowanych ubrań, możemy być bardziej spokojni.

Duży pojemnik na wodę

Na koniec jeszcze dwa słowa na temat bardzo pojemnego zbiornika na wodę 350 ml. Jest to niemal strzał w dziesiątkę, ponieważ nie trzeba nieustannie dolewać wody. Starcza jej nawet na kilka prasowań z mocnym wyrzutem pary.

Plusy

 • szybko się nagrzewa
 • bardzo dobry poślizg
 • nowoczesna stylistyka i dopasowane kolory
 • prasuje nawet najbardziej uporczywe zagniecenia
 • pojemny zbiornik na wodę

Minusy

 • wysoka cena
 • zbyt ciężkie

Czym cechują się najlepsze żelazka?

Ile zapłacić za dobre żelazko?

W naszym rankingu polecamy modele w przedziale cenowym 170 – 380 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalające żelazko. W tej niższej granicy można znaleźć już dobre urządzenia z podstawowym wyposażeniem, odpowiednią mocą i poziomem wytwarzania pary.

Czy drogie żelazka są warte ceny?

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania wyglądały bardzo dobrze, wysokiej klasy żelazko pomoże osiągnąć to lepiej niż model tani. Jeśli więc jesteś szczególnie wybredny, gdy chodzi o wygląd twoich ubrań, lepiej zainwestuj w droższy model.
I odwrotnie, jeśli prawie nie prasujesz, zaoszczędź pieniądze i kup tanie żelazko. Nie zaoszczędzisz dużo czasu dzięki wysokiej klasy żelazkom parowym, jeśli potrzebujesz prasować koszulę tylko raz na jakiś czas. Nawet jeśli za każdym razem masz sporo do wyprasowania, ale możesz żyć z niedoskonałościami, tanie żelazko również się nada.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

– Stopa dobrej jakości
– Moc
– Ergonomiczny uchwyt i elementy sterujące
– Precyzyjna końcówka stopy
– Długość / typ przewodu zasilającego
– Liczba otworów parowych
– Waga żelazka
– Łatwość napełniania zbiornika na wodę
– Funkcja zapobiegająca osadzaniu się kamienia
– Automatyczne wyłączanie 1

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Na rynku dostępne są żelazka o mocy poniżej 2000 W, ale przyjmuje się, że efektywne prasowanie uzyskujemy tylko przy mocy min. 2200 W. Żelazka o wyższej mocy np. 3000W są nieco mniej ekonomiczne, pobierają więcej energii, lecz szybciej się nagrzewają i skuteczniej rozprasowują ubrania. Między innymi dlatego też są uważane za najlepsze żelazka.

Efektywność tkwi w parze, a nie w mocy żelazka

Obecnie to nie moc urządzenia jest bezpośrednio odpowiedzialna za rozprostowanie ubrań, a wyrzut gorącej pary, która zmiękcza tkaninę sprawiając, że staje się mniej oporna na działanie ciepła. Moc żelazka określa zaś zdolność produkcji pary. Jest to kolejny parametr, który należy rozważyć podczas zakupu.

Ekonomiczne modele wytwarzają 23 lub 30g/min. Nie jest to wystarczające, dlatego powinniśmy szukać żelazek parowych o wyższej zdolności wytwarzania pary, czyli od 45g/min, a przy dodatkowym uderzeniu nawet ponad 200g/min. Dla porównania, żelazka ze stacją parową są w stanie wyprodukować nawet 150 gramów pary na minutę, a w przypadku jednorazowego jej wyrzutu 600 gramów. Do codziennego użytkowania nie są one jednak niezbędne, a żelazka parowe też doskonale radzą sobie z naszymi ubraniami.

Stopa ceramiczna, aluminiowa, a może teflonowa?

Najlepsze żelazko parowe to przede wszystkim stopa, która musi mieć oczekiwany poślizg na ubraniach, aby szybko przemieszczać się po ich powierzchni. Urządzenie nie może przywierać do ubrań, ponieważ mogłoby je przypalić. Producenci prześcigają się więc w stosowaniu coraz to nowszej technologii powlekając stopę najróżniejszymi materiami. Na rynku mamy żelazka ze stopą:

 • aluminiową – szybkie nagrzanie i łatwość prasowania, ale duże ryzyko zarysowania i uszkodzeń;
 • ceramiczna – najbardziej popularna powłoka, zapewnia dobry poślizg na tkaniach, szybko się nagrzewa, lecz jest w trudna w czyszczeniu;
 • teflonowa – dobrze przesuwa się po powierzchni ubrań i nie daje tzw. „efektu świecenia” naszych rzeczy, choć rzadko stosowana;
 • szafirowa i szklana – wykorzystywana do produkcji żelazek wyższej jakości i drogich, ze względu na swoje właściwości. Szybko się nagrzewa, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania i zapewnia doskonały ślizg.

Obok podstawowych parametrów żelazek, zwracajmy uwagę również na ich dodatkowe funkcje. Istotne jest na przykład bezpieczeństwo użytkowana, dlatego większość urządzeń jest już dziś wyposażone w funkcję autowyłączania, gdy pozostaje w bezczynności. Można tu wymienić także systemy samoczyszczenia z osadu wapiennego, dzięki czemu nie brudzimy ubrań podczas prasowania. Jednak w razie problemów z czyszczeniem, polecamy zobaczyć nasz artykuł o tym jak wyczyścić żelazko.

Często spotykany jest też system odłączania dostępu do wody, aby spadające krople nie zakłócały nam pracy. Niektórzy zwracają uwagę na wielkość zbiornika na wodę, aby rzadziej sięgać do kranu. Pamiętaj jednak, że im większy, tym żelazko stanie się cięższe.

Podsumowanie, jakie żelazko kupić

Jak się okazuje, zakup żelazka może stanowić wyzwanie. Dobre żelazko to takie, które charakteryzuje się mocą od 2000 W do 3000 W. Modele o wyższej mocy będą generować większe zużycie prądu. Wyrzut pary na minimalnym poziomie to 40g/min. Ceramiczna stopa powinna sprostać naszym codziennym wymaganiom ze względu na szybkie nagrzewanie, odpowiedni poślizg na powierzchni ubrań i odporność na przypalenia. Zwróćmy uwagę także na długość przewodu, która będzie się wiązać z komfortowym użytkowaniem. Mamy nadzieję, że powyższy ranking żelazek pozwoli wybrać te, które jest najbardziej optymalnym modelem dostosowanym do Twoich potrzeb.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej