Ranking żelazek (2022) – Najlepsze żelazka

Najlepsze żelazka w rankingu

Szukasz żelazka i nie wiesz na jakie się zdecydować? Chcąc kupić dobre żelazko parowe na długie lata, które ma być wyposażone w szereg praktycznych funkcji, warto wnikliwie przemyśleć zakup.

Wzięliśmy pod lupę kilka najciekawszych i najlepszych żelazek różnych marek w różnych cenach. Porównaliśmy ich funkcje i oceniliśmy funkcjonalność. Poniżej ranking żelazek parowych, które wydają się być naprawdę warte uwagi.

Philips Azur Advanced GC4934/30

Żelazko z dobrymi parametrami i dobrej jakości stopą.

Philips GC4938/20

Dobrze ślizgające się po tkaninach, z automatycznym doborem temperatury.

Tefal Ultimate Pure FV9845

Bardzo dobrze wyposażone z ekspresowym nagrzewaniem.

Tefal FV9785

Bardzo dobrze się nim prasuje, świetnie ślizga się po materiale i szybko nagrzewa.

Philips GC4566/80

Dobrze wyposażone, które lekko ślizga się po tkaninach.

Russell Hobbs 20630-56

Ciekawy model w dobrej cenie.

Philips GC2678/30

Wygodne, lekkie żelazko, które dobrze trzyma się w dłoni.

Russell Hobbs Cooper Express Pro 23986-56

Podstawowe żelazko w niskiej cenie.

Ranking żelazek

Sporo klientów skupia się tylko na jednym parametrze żelazka – na jego mocy uważając, że im wyższa, tym skuteczniejsze prasowanie. Uporczywe zagniecenia najlepiej likwiduje się za pomocą pary i to powinna być istotna cecha dobrego żelazka.

Te urządzenia codziennego użytku są coraz chętniej wyposażane w szereg dodatkowych funkcji. Nierzadko wpływają one na poprawę bezpieczeństwa obsługi żelazka, jak autowyłączanie w przypadku jego bezczynności. Inne mają poprawić komfort pracy, np. mocny i długi przewód czy pojemny zbiornik na wodę. Można jednak znaleźć żelazko parowe w stosunkowo niskiej cenie, a bardzo funkcjonalne.

1. Philips GC4934/30

Philips Azur Advanced GC4934/30

Moc: 3000 W
Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
Wytwarzanie pary: 55 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 230 g/min

Żelazko Philips Azur Advanced GC4934/30, jak wiele innych modeli tej marki, posiada stopę SteamGlide Plus. Charakteryzuje się ona aż 6-warstwową powierzchnią i stopą z tytanu.

Jest więc nie tylko odporna na zarysowania i uszkodzenia, ale także łatwa w czyszczeniu i gwarantuje doskonały poślizg po każdym rodzaju materiale.

System antywapienny

Urządzenie dysponuje systemem antywapiennym oraz funkcją Quick Calc Release, dzięki której kamień i wszelkie osady zbierają się w specjalnym pojemniku. Łatwo go umyć, co zajmuje zaledwie chwilę.

Skuteczna walka z zagnieceniami

Żelazko doskonale radzi sobie nawet z uporczywymi zagnieceniami, ze względu na wysokie ilości wytwarzanej pary. W trybie ciągłym jest to 55 g/min, a w trybie dodatkowym 230 g/min.

Optymalna pojemność pojemnika na wodę

Pojemnik na wodę gromadzi jednorazowo 300 ml wody. Nie jest to dużo, więc należy się liczyć z koniecznym dolewaniem wody podczas prasowania, tym bardziej przy użytkowaniu np. dodatkowego wyrzutnika pary, ale dzięki temu urządzenie jest lżejsze.

Daje to więc wyższy komfort pracy z żelazkiem, ponieważ szybko się nie zmęczymy przy prasowaniu.

Automatyczne dostosowanie temperatury

Największą zaletą żelazka Philips jest zaś automatyczne dostosowanie temperatury do prasowanych materiałów. Urządzenie każdorazowo zapewnia optymalną jakość oraz moc grzania tak, by ich nie zniszczyć.

Nie ma więc obaw, że ulęgnął przypaleniu takie materiały, jak jedwab, len czy kaszmir. Wszystko odbywa się poza użytkownikiem i jest to rozwiązanie bardzo efektywnie.

Funkcja autowyłączania

Producent zadbał także o bezpieczeństwo użytkowania żelazka. Jest za to odpowiedzialna funkcja autowyłączania. Jeśli zostanie ono pozostawione w bezruchu to w zależności od jego pozycji, wyłączy się samodzielne po 30 sekundach w poziomie lub 8 minutach gdy jest w pionie.

Plusy

 • autowyłączanie
 • wysokiej jakości stopa żelazka
 • automatyczne dostosowanie temperatury
 • skuteczne prasowanie zagnieceń
 • dobre parametry

Minusy

 • wysoka cena
 • czasem dopasowuje zbyt niską temperaturę do wymagających zagnieceń

2. Philips GC4938/20

Philips GC4938/20

Moc: 3000 W
Pojemność zbiornika na wodę: 330 ml
Wytwarzanie pary: 55 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 240 g/min

Żelazko ma dużą moc grzewczą i bardzo szybko się nagrzewa, dzięki temu zapewnia skuteczne prasowanie.

Z pomocą przychodzi też funkcja wytwarzania pary w ilości 55 g/min. W razie uporczywych zagnieceń, można skorzystać z opcji dodatkowego wyrzutu pary 240 g/min.

Konstrukcja żelazka sprawia, że w tkaniny wnika aż do 20% pary więcej, rozluźniając materiał i skutecznie go później prostując.

Wysoka jakość stopy

Żelazka marki Philips wyposażone są w wyjątkowe stopy SteamGlide Plus, które są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Posiadają dużą ilość otworów na parę, ale przede wszystkim oferują doskonały ślizg po tkaninach. Prasowanie jest wówczas bardzo komfortowe i skuteczne.

Automatyczny dobór temperatury

W tym modelu na szczególną uwagę zasługuje automatyczny dobór temperatury. Prasowanie ubrań jest bardzo proste i nie trzeba dobierać kolejności ich prasowania zgodnie z rodzajem tkaniny.

Żelazko każdorazowo samodzielnie dopasuje optymalną temperaturę prasowania nie niszcząc tkanin. Dotyczy to wszelkich ich rodzajów jak jedwab, bawełna, kaszmir, len itp.

Pojemnik na kamień

Funkcja szybkiego usuwania kamienia zapewnia dobre rezultaty redukcji osadów, które gromadzą się później w specjalnym pojemniku. Jego opróżnienie zajmuje zaledwie chwilę.

Długi przewód

Dużym plusem żelazka PHILIPS GC4938/20 jest 3 metrowy fabryczny przewodów. To rzadkość w tego typu urządzeniach, a pozwala na swobodną i nieskrępowaną pracę.

Plusy

 • pojemnik na kamień
 • długi przewód
 • szybkie nagrzewanie
 • dobry poślizg po tkaninach
 • automatyczny dobór temperatury
 • lekkie
 • wysokiej jakości stopa żelazka

Minusy

 • wysoka cena

3. Tefal FV9845

Tefal Ultimate Pure FV9845

Moc: 3200 W
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 60 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 260 g/min

Wydajność i niemal natychmiastowe nagrzewanie żelazka to jedne z jego głównych zalet. Moc 3200 W pozwala uzyskać świetne efekty prasowania.

Przy bardziej zagniecionych materiałach można użyć pary stałej o wartości aż 60 g/min lub wspomóc się dodatkowym wyrzutem pary w imponującej ilości 260 g/min.

Wybierając daną temperaturę prasowania, wyrzut pary dostosowany jest do rodzaju materiału.

Brak białych śladów

Urządzenie posiada nie tylko system antywapienny, ale także filtr Micro-Calc, który zabezpiecza tkaniny przed pojawieniem się białych, nieestetycznych śladów z osadu.

Filtr zatrzymuje cząsteczki do 0,2 mm, a jego czyszczenie jest bezproblemowe. Blokada kapania zaś uchroni nasze ubrania przez zachlapaniem.

Imponujący ślizg po tkaninie

Żelazkiem bardzo łatwo się operuje, ponieważ bez trudu ślizga się ono po tkaninie. To zasługa powłoki Durilium AirGlide, która posiada szereg otworów parowych, aby para zdołała trafić w każde miejsce rozprasowując ubrania do gładkości. Stopa pozostaje także odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Samoczynne czyszczenie stopy

Powłoka katalityczna Autoclean utrzymuje stopę żelazka w czystości przez bardzo długi czas.

Automatyczne wyłączanie

Żelazko samoczynnie się wyłącza po 8 minutach, w razie gdy pozostawimy je w pozycji pionowej, a w pozycji poziomej już po 30 sekundach. Unikamy wówczas przypalenia tkaniny, a nawet innych, poważnych niebezpieczeństw.

Plusy

 • imponujący wyrzut pary
 • szybko się nagrzewa
 • poręczne
 • dobra stopa żelazka
 • bogate wyposażenie

Minusy

 • zdarza się kapać wodą
 • wysoka cena

4. Tefal FV9785

Tefal FV9785

Moc: 3000 W
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 55 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 220 g/min

Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 to bardzo dobry wybór, jeśli chcesz kupić jakościowy produkt w dobrej cenie. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dużej mocy żelazka, jakie liczy sobie aż 3000 W.

Najlepsze żelazka parowe szybko się nagrzewają i jasne, że przy tak wysokiej mocy, żelazko parowe będzie się szybko nagrzewać i oddawać swoje ciepło tkaninom w celu rozprasowania wszelkich zagnieceń. Przy tych najbardziej uporczywych mamy do dyspozycji jeszcze prasowanie z parą 55g/min lub dodatkowy wyrzut pary o wartości 220 g/min.

Prasowanie w pionie

Jeśli o parze mowa, to żelazko posiada funkcję pionowego prasowania ubrań znajdujących się na wieszakach, bez stykania stopy z tkaniną. Do czego to służy? Możemy w ten sposób prasować delikatne ubrania, jak sukienki oraz firany wiszące już na karniszach. Takie działanie zdecydowanie ułatwia naszą pracę.

Kieszeń na wapienny osad Calc Collector

Chcąc użytkować żelazko Tefal przez długi czas, trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie żelazka. Będzie to szufladka Calc Collector, w której zbiera się wapienny osad wytrącony przez wodę.

Do prasowania nie używa się już wody destylowanej, ale korzysta się z wody z kranu, co skutkuje dużym poziomem zanieczyszczeń. Żelazko daje im ujście właśnie dzięki systemowi Calc Collecter i samooczyszczaniu. Na ubraniach nie będzie pozostawał więc żaden wapienny osad, a przy niskich temperaturach nie spotkamy się także z problemem kapiącej wody. Dba o to funkcja blokady kapania Antidrip.

Dobra stopa

Stopa Durilium AirGlide to oczekiwany poślizg żelazka na ubraniach. Dzięki tej powłoce, jakiej nie spotkamy w innych żelazkach, urządzenie łatwo się prowadzi i dostaje się w każde miejsce.

Nie musimy się również martwić dostosowywaniem ilości wyrzucanej pary, ponieważ żelazko samo decyduje, jak wielka jej ilość musi zostać rozprowadzona na tkaninie zgodnie z żądaną temperaturą.

Bezpieczeństwo

Tefal to także bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ żelazko samodzielnie odcina dopływ prądu. Wyłącza się, jeśli pozostaje ono w spoczynku przez 8 minut w pionie lub 30 sekund w poziomie. Dzięki tej technologii czuwającej nad bezpieczeństwem naszym oraz estetyką prasowanych ubrań, możemy być bardziej spokojni.

Duży pojemnik na wodę

Na koniec jeszcze dwa słowa na temat bardzo pojemnego zbiornika na wodę 350 ml. Jest to niemal strzał w dziesiątkę, ponieważ nie trzeba nieustannie dolewać wody. Starcza jej nawet na kilka prasowań z mocnym wyrzutem pary.

Plusy

 • szybko się nagrzewa
 • bardzo dobry poślizg
 • nowoczesna stylistyka i dopasowane kolory
 • prasuje nawet najbardziej uporczywe zagniecenia
 • pojemny zbiornik na wodę

Minusy

 • wysoka cena
 • zbyt ciężkie

5. Philips GC4566/80

Philips GC4566/80

Moc: 2600 W
Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
Wytwarzanie pary: 50 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 250 g/min

Philips GC4566/80 szybko się nagrzewa, a moc 2600 W pozwala na skuteczne prasowanie nawet najbardziej uciążliwych zagnieceń.

Silne uderzenie pary

Pary można używać w sposób ciągły, a wówczas mamy do dyspozycji 50 g/min. W przypadku chęci użycia dodatkowego wyrzutu pary, żelazko oferuje nawet 250 g/min. To dużo, przez co prasowanie jest wyjątkowo skuteczne. Zapewnia też możliwość prasowania ubrań zarówno w poziomie, jak i w pionie, co znajduje zastosowanie np. podczas prasowania zasłon.

Stopa SteamGlide Advanced

Ten rodzaj stopu gwarantuje bezproblemowe przesuwanie się po tkaninie. Ta zaawansowana powłoka tytanowa pozwala na wykonywanie pewnych i precyzyjnych ruchów, a także niewielkie zmęczenie podczas użytkowania urządzenia.

Blokada kapania

Żelazko parowe posiada blokadę kapania, przez co gorące krople wody nie wydobywają się z jego wnętrza podczas prasowania. Mamy zatem pewność, że nie wybrudzi tkaniny.

System antywapienny

Urządzenie zostało wyposażone w funkcję usuwania kamienia, ale także zbiornik na osad, który czyścimy szybko pod bieżącą wodą.

Automatyczne wyłączanie

Zapominalscy nie muszą już mieć obaw, że pozostawienie włączonego żelazka spowoduje jakieś szkody, ponieważ samo się wyłączy, kiedy czujnik nie zaobserwuje żadnego ruchu.

Plusy

 • dobry poślizg po tkaninach
 • wiele funkcji
 • system antywapienny
 • samoczynne wyłączanie
 • duża ilość wytwarzanej pracy w obu trybach

Minusy

 • ciężkie

6. Russell Hobbs 20630-56

Russell Hobbs 20630-56

Moc: 3100 W
Pojemność zbiornika na wodę: 350 ml
Wytwarzanie pary: 45 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min

Najważniejszą cechą żelazka Russell Hobbs Power Steam Ultra jest jego bardzo wysoka moc. Nasz ranking żelazek parowych nie ma urządzeń o większej mocy. Z taką mocą urządzenie nagrzewa się w mgnieniu chwili i potrafi skutecznie rozprostować nawet najtrudniejsze zagniecenia, choćby bez użycia wody. Pamiętaj jednak, że takie żelazko jest mniej ekonomiczne i będzie zużywać więcej energii.

Wyrzut pary

Jeśli mamy do czynienia z zagnieceniami na materiałach, które są bardzo trudne do rozprasowania, to przyda się funkcja wyrzutu pary. Żelazko zostało wyposażone w silny strumień pary, który dzięki wysokiej mocy urządzenia, działa bez zarzutu. W razie potrzeby mamy tu także do dyspozycji funkcję dodatkowego wyrzutu pary, a więc możemy prasować z podwójną skutecznością.

Ceramiczna stopa zapewnia łatwe i szybkie prasowanie

Aby mówić o dobrej jakości żelazku, należy mieć na uwadze rodzaj stopy, z jakiego zostało wykonane. Russell Hobbs Power Steam Ultra zostało pokryte stopą ceramiczną, co zapewnia dobry poślizg na ubraniach. Bywa, że poślizg ten może zostać zatrzymany przez osad wapienny, jaki odkłada się na powłoce żelazek. Tym razem nie ma takiej obawy, dzięki funkcji samooczyszczania żelazka.

Autoczyszczenie

Funkcja ta pozwala usunąć z kanalików parowych osad  z wody. Wystarczy nastawić żelazko na maksymalny tryb grzania, napełnić je wodą, a następnie uruchomić funkcję samooczyszczania. Para pod wysokim ciśnieniem zaczyna oczyszczać żelazko. Taki zabieg przeprowadza się raz na jakiś czas, aby osad wapienny wydobywając się z kanalików nie zabrudzał ubrań podczas prasowania.

Ten model ma jeszcze jedną funkcję chroniącą ubrania przed zabrudzeniem. Jest to automatyczne odcięcie dopływu wody, gdy temperatura żelazka maleje w wybranym trybie mocy. Dzięki czemu nie wydobywa się ona wprost na ubrania.

Funkcja pionowego wyrzutu pary

Na koniec jeszcze jedna pozytywna informacja dotycząca możliwości prasowania w pionie. Funkcja pionowego wyrzutu pary umożliwia prasowanie ubrań, które nie powinny bezpośrednio stykać się z tkaniną, ze względu na swój delikatny charakter. Firanki, marynarki czy sukienki można więc szybko przeprasować operując żelazkiem w pionie.

Urządzenie zadba też o nasze bezpieczeństwo, ponieważ posiada wbudowany czujnik ruchu, który wyczuwa, że żelazko pozostaje nieużywane i samo się wyłącza.

Plusy

 • wysoka moc
 • długi przewód do 3 m
 • doskonale rozprasowuje
 • duży wyrzut pary
 • niska cena
 • duży otwór wlewu

Minusy

 • gruby przewód, skręca się podczas prasowania
 • ciężkie

7. Philips GC2678/30

Philips GC2678/30

Moc: 2400 W
Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
Wytwarzanie pary: 40 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 190 g/min

Żelazko PHILIPS GC2678/30 szybko się nagrzewa. Wystarcza do tego zaledwie chwila. Ceramiczna stopa żelazka ułatwia posuwanie po tkaninach, nie przywiera do nich, a dodatkowo jest odporniejsza na zarysowania i łatwa w czyszczeniu.

Usuwanie kamienia

Funkcja usuwania kamienia Calc Clean pozwala na samoczynną eliminację kamienia, stąd można je napełniać wodą z kranu. Urządzenie zachowuje też dłuższą żywotność, ponieważ osady nie gromadzą się w newralgicznych jego punktach.

Łatwe zwijanie przewodu

Długi, 2 metrowy przewód można zwinąć wokół korpusu podstawy, a dzięki zaczepowi nie będzie on luźny. W ten sposób urządzenie łatwiej się przechowuje, ponieważ nie zajmuje dużej ilości miejsca. Kabel jest przy tym chroniony przed uszkodzeniem.

Duży otwór wlewowy

Zbiornik mieści w sobie 300 ml wody, co jest wystarczające podczas codziennego prasowania, ale ważniejszy zdaje się być sporej wielkości otwór wlewowy, który umożliwia łatwiejsze napełnianie żelazka, bez rozlewania i konieczności zachowania precyzji.

Prasowanie trudno dostępnych miejsc

Prasowanie jest znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe z końcówką Triple Precision, która jest spiczasta, ma gładki kształt i rowek do prasowania guzików.

Automatyczne wyłączanie

Dla bezpieczeństwa, żelazko wyłączy się samoczynnie po 8 minutach, jeśli pozostawimy go w bezruchu pionowo. W pozycji poziomej, zaś po 30 sekundach. Zapobiega to nie tylko niepotrzebnemu zużyciu energii, ale także ewentualnym pożarom.

Plusy

 • funkcja samowyłączania
 • długi przewód
 • dobrze się prowadzi
 • poręczne i lekkie
 • niska cena

Minusy

 • podstawowe wyposażenie

8. Russell Hobbs 23986-56

Russell Hobbs Cooper Express Pro 23986-56

Moc: 2600 W
Pojemność zbiornika na wodę: 315 ml
Wytwarzanie pary: 40 g/min
Dodatkowe uderzenie pary: 150 g/min

Żelazko parowe Russell Hobbs Cooper Express Pro 23986-56 wyróżnia się wyjątkowym wyglądem. Miedziane wykończenie oraz czarna obudowa to połączenie rzadko spotykane wśród produktów konkurencyjnych.

Wysoka moc

Urządzenie posiada moc 2600 W, co gwarantuje może nie najlepsze, ale jednak wciąż optymalne warunki pracy. Jego stopa to zaś gwarancja szybszego nagrzewania się urządzenia.

Zbiornik na wodę 315 ml

Nie jest to najbardziej pojemny zbiornik na wodę, jednak dzięki takiej pojemności, żelazko ma niższą wagę, bo tylko 1 kg, przez co prasuje się nim bardziej komfortowo. Blokada kapania chroni tkaniny przed nieestetycznymi kroplami.

Wygodny uchwyt

Oczekiwana jakość pracy zależy również od konstrukcji urządzenia. Teksturowany uchwyt sprawia, że żelazko nie wyślizguje się z rąk.

Funkcja usuwania kamienia

Urządzenie posiada funkcję Anti Calc, dzięki czemu woda używana do prasowania pozbawiona jest kamienia. Żelazko dłużej zachowuje swoją żywotność, ponieważ osady z wody nie gromadzą się w jego kanalikach i w pojemniku.

Pionowy i poziomy wyrzut pary

Ciągły strumień pary na poziomie 40 g/min to dobry wynik, a ta funkcja znacznie ułatwia prasowanie. Uporczywe zagniecenia pomaga usunąć przycisk Steam Hot, który uruchamia dodatkowy wyrzut pary 150 g/min. Istnieje także możliwość prasowania pionowego, np. zasłon, dzięki strumieniowi pary wodnej.

Plusy

 • niska cena
 • szybkie nagrzewanie
 • dobrze rozprasowuje uporczywe zagniecenia

Minusy

 • dość krótki przewód
 • ciemna obudowa, przez którą słabo widać poziom wody
 • brak funkcji automatycznego wyłączania

Czym cechują się najlepsze żelazka parowe?

Ile zapłacić za dobre żelazko?

W naszym rankingu polecamy modele w przedziale cenowym 170 – 380 zł, dlatego że większość osób znajdzie w nim zadowalające żelazko. W tej niższej granicy można znaleźć już dobre urządzenia z podstawowym wyposażeniem, odpowiednią mocą i poziomem wytwarzania pary.

Czy drogie żelazka są warte ceny?

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania wyglądały bardzo dobrze, wysokiej klasy żelazko pomoże osiągnąć to lepiej niż model tani. Jeśli więc jesteś szczególnie wybredny, gdy chodzi o wygląd twoich ubrań, lepiej zainwestuj w droższy model.
I odwrotnie, jeśli prawie nie prasujesz, zaoszczędź pieniądze i kup tanie żelazko. Nie zaoszczędzisz dużo czasu dzięki wysokiej klasy żelazkom parowym, jeśli potrzebujesz prasować koszulę tylko raz na jakiś czas. Nawet jeśli za każdym razem masz sporo do wyprasowania, ale możesz żyć z niedoskonałościami, tanie żelazko również się nada.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

– Stopa dobrej jakości
– Moc
– Ergonomiczny uchwyt i elementy sterujące
– Precyzyjna końcówka stopy
– Długość / typ przewodu zasilającego
– Liczba otworów parowych
– Waga żelazka
– Łatwość napełniania zbiornika na wodę
– Funkcja zapobiegająca osadzaniu się kamienia
– Automatyczne wyłączanie 1

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Na rynku dostępne są żelazka o mocy poniżej 2000 W, ale przyjmuje się, że efektywne prasowanie uzyskujemy tylko przy mocy min. 2200 W. Żelazka o wyższej mocy np. 3000W są nieco mniej ekonomiczne, pobierają więcej energii, lecz szybciej się nagrzewają i skuteczniej rozprasowują ubrania. Między innymi dlatego też są uważane za najlepsze żelazka.

Efektywność tkwi w parze, a nie w mocy żelazka

Obecnie to nie moc urządzenia jest bezpośrednio odpowiedzialna za rozprostowanie ubrań, a wyrzut gorącej pary, która zmiękcza tkaninę sprawiając, że staje się mniej oporna na działanie ciepła. Moc żelazka określa zaś zdolność produkcji pary. Jest to kolejny parametr, który należy rozważyć podczas zakupu.

Ekonomiczne modele wytwarzają 23 lub 30g/min. Nie jest to wystarczające, dlatego powinniśmy szukać żelazek parowych o wyższej zdolności wytwarzania pary, czyli od 45g/min, a przy dodatkowym uderzeniu nawet ponad 200g/min. Dla porównania, żelazka ze stacją parową są w stanie wyprodukować nawet 150 gramów pary na minutę, a w przypadku jednorazowego jej wyrzutu 600 gramów. Do codziennego użytkowania nie są one jednak niezbędne, a żelazka parowe też doskonale radzą sobie z naszymi ubraniami.

Stopa ceramiczna, aluminiowa, a może teflonowa?

Najlepsze żelazko parowe to przede wszystkim stopa, która musi mieć oczekiwany poślizg na ubraniach, aby szybko przemieszczać się po ich powierzchni. Urządzenie nie może przywierać do ubrań, ponieważ mogłoby je przypalić. Producenci prześcigają się więc w stosowaniu coraz to nowszej technologii powlekając stopę najróżniejszymi materiami. Na rynku mamy żelazka ze stopą:

 • aluminiową – szybkie nagrzanie i łatwość prasowania, ale duże ryzyko zarysowania i uszkodzeń;
 • ceramiczna – najbardziej popularna powłoka, zapewnia dobry poślizg na tkaniach, szybko się nagrzewa, lecz jest w trudna w czyszczeniu;
 • teflonowa – dobrze przesuwa się po powierzchni ubrań i nie daje tzw. „efektu świecenia” naszych rzeczy, choć rzadko stosowana;
 • szafirowa i szklana – wykorzystywana do produkcji żelazek wyższej jakości i drogich, ze względu na swoje właściwości. Szybko się nagrzewa, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania i zapewnia doskonały ślizg.

Obok podstawowych parametrów żelazek, zwracajmy uwagę również na ich dodatkowe funkcje. Istotne jest na przykład bezpieczeństwo użytkowana, dlatego większość urządzeń jest już dziś wyposażone w funkcję autowyłączania, gdy pozostaje w bezczynności. Można tu wymienić także systemy samoczyszczenia z osadu wapiennego, dzięki czemu nie brudzimy ubrań podczas prasowania. Jednak w razie problemów z czyszczeniem, polecamy zobaczyć nasz artykuł o tym jak wyczyścić żelazko.

Często spotykany jest też system odłączania dostępu do wody, aby spadające krople nie zakłócały nam pracy. Niektórzy zwracają uwagę na wielkość zbiornika na wodę, aby rzadziej sięgać do kranu. Pamiętaj jednak, że im większy, tym żelazko stanie się cięższe.

Stworzyliśmy ten ranking żelazek aby pokazać modele w różnych cenach. Sprawdziliśmy również modele z popularnych stron takich jak ExpertReviews i GoodHouseKeeping.

Podsumowanie, jakie żelazko kupić

Jak się okazuje, zakup żelazka może stanowić wyzwanie. Dobre żelazko to takie, które charakteryzuje się mocą od 2000 W do 3000 W. Modele o wyższej mocy będą generować większe zużycie prądu. Wyrzut pary na minimalnym poziomie to 40g/min. Ceramiczna stopa powinna sprostać naszym codziennym wymaganiom ze względu na szybkie nagrzewanie, odpowiedni poślizg na powierzchni ubrań i odporność na przypalenia. Zwróćmy uwagę także na długość przewodu, która będzie się wiązać z komfortowym użytkowaniem. Mamy nadzieję, że powyższy ranking żelazek parowych pozwoli wybrać te, które jest najbardziej optymalnym modelem dostosowanym do Twoich potrzeb.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej