Ranking żelazek – Jakie kupić

Im bardziej rozwija się technologia, tym więcej mamy możliwości dbania o nasze ciuchy. Wybór żelazek jest jednak tak duży, że czasem trudno znaleźć odpowiednie dla siebie. Jakie parametry ułatwią prasowanie? Z jakiego materiału powinna być wykonana stopa żelazka? Jakie znaczenie ma stopień wytwarzania pary? W tym artykule podpowiadamy też, jaki rodzaj żelazka z powodzeniem sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rośnie liczba dostępnych modeli, dlatego wybór żelazka może sprawić wiele trudności. Wybraliśmy kilka urządzeń do prasowania, które różnią się ceną, mocą, rodzajem stopy, pojemnością zbiornika na wodę i stopniem wytwarzania pary wodnej. Nasz ranking żelazek obejmuje sprzęt posegregowany według ceny, od najtańszego.

Ranking żelazek

ModelMocRodzaj stopyPojemność zbiornika na wodęUderzenie paryWytwarzanie pary 
Bosch TDA23652200 WCeramiczna220 ml80g/min22g/minZobacz w sklepie
Philips EasySpeed GC2040/772100 WAluminiowa270 ml100g/min30g/minZobacz w sklepie
Tefal EasyGliss FV39702400 WCeramiczna270 ml150g/min35g/minZobacz w sklepie
Philips Azur Performer Plus GC4506/202400 WCeramiczna300 ml170g/min45g/minZobacz w sklepie
Philips Azur Performer Plus GC4526/202600 WCeramiczna300 ml210g/min50g/minZobacz w sklepie
Braun TS 775 ETP2400 WEloxalowa400 ml200g/min50g/minZobacz w sklepie
Braun TS 785 ESTP2400 WEloxalowa400 ml210g/min50g/minZobacz w sklepie
Philips GC4887/30 Azur Pro3000 WT-ionic Glide ze zintegrowaną warstwą tlenku tytanu350 ml230g/min50g/minZobacz w sklepie

W przypadku urządzeń do prasowania duże znaczenie ma cena. Droższe modele mają większą pojemność zbiornika na wodę i stopień wytwarzania pary, dzięki czemu podnoszą komfort użytkowania i zapewniają lepsze efekty. W tańszych żelazkach nie znajdziemy też dodatkowych elementów wyposażenia i wielu funkcji ułatwiających prasowanie.

Bosch TDA2365

Bosch TDA2365

Na urządzenie Bosch TDA2365 mogą zdecydować się osoby, które szukają prostego urządzenia do prasowania w przystępnej cenie. Żelazko ze zbiornikiem o pojemności 220ml będzie też dobrym wyborem dla tych osób, które prasują sporadycznie i niewiele. Dzięki mocy 2200 W żelazko szybko się nagrzewa, co pozwala na oszczędność energii i czasu. Ceramiczna stopa jest odporna na zarysowania i posiada właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu ułatwia i przyspiesza prasowanie ubrań. Trudności może nam niestety sprawić jej czyszczenie.

Produkt wyposażony został w zintegrowany system antywapienny, który zapobiega odkładaniu się kamienia w kanalikach parowych. Funkcja ta potrafi znacząco wydłużyć żywotność urządzenia, zapewniając przy tym jego wysoką jakość przez długi czas. Przyda Ci się szczególnie, gdy do prasowania będziesz używała wody z kranu. Żelazko parowe Bosch TDA2365 posiada również funkcję samoczyszczenia, która pomaga udrożnić otwory parowe w stopie żelazka.

Dużym udogodnieniem będzie możliwość prasowania w pionie, dzięki czemu odświeżysz wiszące tkaniny w pozycji pionowej, bez dotykania materiału. Żelazko pozwala też na dostosowanie strumienia pary do rodzaju prasowanych ubrań, który może wynosić od 0 do 22 g/min. W przypadku silnego uderzenia pary wartość ta będzie równa 80 g/min. Model ten przystosowany został do prasowania na sucho i na mokro.

Żelazko parowe Bosch ma też przewód kulkowy o długości 1,8m, który obraca się o 360 stopni. Dzięki temu nie będziesz musiała martwić się o zaginanie kabla i ograniczenia możliwości obracania urządzenia. Czasami jednak przewód może ograniczać nasze ruchy podczas prasowania.

+ Plusy

 • Duża moc
 • Szybkość nagrzewania
 • Łatwość prasowania

– Minusy

 • Czasem po uzupełnieniu pojemnika, wylewa się woda
 • Trudność czyszczenia stopy żelazka

Philips EasySpeed GC2040/77

Philips EasySpeed GC2040-70

Pomimo niewielkiej różnicy cenowej w stosunku do modelu Bosch TDA2365, żelazko parowe  Philips EasySpeed GC2040/77 wyróżnia się większą pojemnością zbiornika na wodę i stopniem wytwarzania pary. Stopa żelazka została wykonana z aluminium, które zapewnia dobry poślizg na wszystkich rodzajach tkanin i szybko się nagrzewa. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja stopy umożliwia równomierne rozprowadzanie pary, co z kolei pozwala skrócić czas prasowania. W opinii użytkowników, materiał ten nie jest niestety odporny na zarysowania, dlatego może z czasem obniżyć skuteczność żelazka.

Model ten posiada system antywapienny, który zapobiega gromadzeniu się kamienia w żelazku i funkcję Calc-Clean, która zapewnia jego łatwe usuwanie. Dzięki temu możesz używać zwykłej wody z kranu do prasowania ubrań. Regularne czyszczenie sprzętu wydłuży wydajność strumienia pary, zwiększając przy tym efekty prasowania. W tym urządzeniu znajdziesz blokadę kapania, która zapobiega kapaniu wody na prasowaną odzież. Tym sposobem będziesz mogła prasować delikatne tkaniny przy niskiej temperaturze bez obaw o powstanie zabrudzeń na ubraniach. Żelazko parowe Philips EasySpeed GC2040/77 posiada również końcówkę Triple Precision, która pozwala na prasowanie trudno dostępnych miejsc, np. obszaru wokół guzików.

Urządzenie wytwarza do 30 gram pary wodnej na minutę, dlatego bez problemu wyprasujesz mocno pogniecione ubrania. W przeciwnym razie będziesz mogła wykorzystać silne uderzenie pary do 100 g/min, które łatwo rozprasuje nawet najbardziej oporne zagniecenia. W tym żelazku znajdziesz też funkcję pionowego strumienia pary, która umożliwia prasowanie wiszących tkanin. Niestety wielu użytkowników potwierdza, że przy prasowaniu w pionie wydobywa się woda ze zbiornika, w związku z czym to żelazko parowe nie zapewnia maksymalnego komfortu użytkowania.

+ Plusy

 • Pionowy strumień pary, który umożliwia prasowanie wiszących tkanin
 • Trójstopniowa regulacja mocy
 • Dobre do codziennego użytku domowego
 • Łatwość prasowania

– Minusy

 • Mała odporność stopy na zarysowania
 • Woda może kapać przy prasowaniu w pionie

Tefal EasyGliss FV3970

Tefal EasyGliss FV3970

Żelazko Tefal Easygliss FV3970 mieści się w rozsądnym przedziale cenowym, a przy tym oferuje bardzo dobre parametry i wysoką jakość wykonania. Prezentowany model posiada dużą moc (2400W). Dzięki temu szybko się nagrzewa i wydajniej prasuje. Gładkie i bezproblemowe prasowanie zapewni Ci wyrzut pary zarówno poziomy, jak i pionowy, który wynosi nawet 150g/min. Natomiast strumień pary towarzyszący podczas prasowania do 35g/min skutecznie usunie wszystkie zagniecenia. Ceramiczna powłoka stopy tego żelazka parowego jest wytrzymała i nie jest łatwo ją zarysować. Dzięki temu będziesz mogła prasować odzież ozdobioną guzikami i zamkami, nie martwiąc się o uszkodzenie powierzchni prasującej żelazka. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 270 ml, co jest dużym plusem, gdyż możemy prasować dłużej bez dolewania wody.

Urządzenie do prasowania Tefal Easygliss FV3970 posiada wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest technologia Auto Stop, która automatycznie wyłącza żelazko po 8 minutach bezczynności w pozycji pionowej i po 30 sekundach w pozycji poziomej. Ten inteligentny system zadba o Twoje bezpieczeństwo, a także oszczędność energii. Model ten wyposażono w funkcję Anti-Drip, która zapobiega kapaniu wody na prasowaną tkaninę, eliminując przy tym ryzyko jej pobrudzenia. Chroni też przed kapaniem wody wtedy, gdy żelazko jest wyłączone. Dzięki temu możliwe będzie przechowywanie żelazka Tefal w pozycji poziomej bez obaw o wylanie się wody z pojemnika. Wygodę i łatwość użytkowania zapewni Ci dodatkowo system antywapienny i system samooczyszczania.

+ Plusy

 • Nieprzywierająca powłoka
 • Automatycznie się wyłącza, gdy nie jest używane przez kilka minut
 • Szybko się nagrzewa
 • Długi kabel
 • Łatwość czyszczenia

– Minusy

 • Brak miękkiego uchwytu
 • Wyciek wody podczas prasowania z użyciem pary

Philips Azur Performer Plus GC4506/20

Philips Azur Performer Plus GC4506-20

Żelazko parowe Philips Azur Performer Plus GC4506/20 pokrywa powłoka ceramiczna, która jest odporna na zarysowania. Taka stopa ma też dobry poślizg, co usprawnia prasowanie. Model ten posiada moc 2400 W. Pozwala to na szybkie nagrzanie się żelazka i stałe wytwarzanie odpowiedniej ilości pary. Żelazko Philips wyróżnia silny wyrzut pary, który wynosi 170 g/min. Ciekawą funkcją wydaje się automatyczny regulator pary, dzięki któremu nie będziesz musiała martwić się o dobór odpowiedniej ilości pary do prasowania określonego rodzaju materiału. Urządzenie umożliwia też prasowanie w pionie, co szczególnie docenią osoby, które często prasują delikatne zasłony czy firanki. Dwumetrowy przewód żelazka sprawia, że jest ono bardzo wygodne w obsłudze. Optymalna waga urządzenia pozwala natomiast na łatwe prasowanie różnego rodzaju tkanin.

Podobnie jak model opisany wyżej, także żelazko Philips Azur Performer Plus GC4506/20 posiada funkcję Self Clean, która umożliwia skuteczne usuwanie kamienia zbierającego się we wbudowanym pojemniku. Czysta stopa żelazka nie tylko zwiększy wydajność strumienia pary wodnej, ale też poprawi efekty prasowania. Końcówka Triple Precision sprawia, że dotrzesz z żelazkiem do najtrudniej dostępnych miejsc, np. obszaru między plisami.

Minusem tego urządzenia jest brak automatycznego wyłączania się po dłuższym czasie pozostawania w bezczynności.

+ Plusy

 • Silne uderzenie pary
 • Możliwość prasowania w pionie
 • Duża moc
 • Gładka i solidna stopa, która jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc
 • Automatyczny regulator pary

– Minusy

 • Szybko kończy się woda w zbiorniku
 • Brak automatycznego wyłączania się żelazka

Philips Azur Performer Plus GC4526/20

Philips Azur Performer Plus GC4526-20

Philips Azur Performer Plus GC4526/20 to żelazko o mocy 2600 W, które posiada wiele udogodnień prasowania. Jednym z nich jest ceramiczna stopa T-ionicGlide, której wąska, przednia część dobrze sprawdzi się w prasowaniu miejsc między guzikami lub małych ubranek dziecięcych. W żelazkach tego producenta znajdziemy innowacyjny system odkamieniania, który czyni sprzęt bezobsługowym w zakresie pielęgnacji i konserwacji. Model ten wyposażono w pojemnik, w którym zbiera się kamień i który bez trudu możesz opróżnić. Atutem jest duży zbiornik na wodę o pojemności 300 ml, który wystarczy do wykonania dużej ilości prasowania, bez konieczności jego uzupełniania w trakcie pracy.

Na wygodę użytkowania wpływa również automatyczny wyrzut pary, który można dostosować do rodzaju tkaniny. Żelazko parowe zaopatrzone zostało w ciągły strumień pary wydobywający się w ilości 50 g/min. Pozwala to na skuteczne rozprasowanie nawet najbardziej zagniecionych ubrań. Dodatkowym elementem jest silne uderzenie pary do 210 g/min. Na uwagę zasługuje też funkcja automatycznego wyłączania się urządzenia, która będzie szczególnie przydatna dla zapominalskich. Nieużywane urządzenie automatycznie wyłączy się po dłuższym czasie pozostawania w bezczynności. Całości dopełnia zainstalowana blokada kapania, która zapobiega wydostaniu się wody podczas prasowania przy niskich temperaturach lub przy wyłączonym żelazku.

Wygodna, gumowa rączka zapewni stabilność żelazka parowego, natomiast długi przewód zasilający nie ograniczy naszych ruchów podczas prasowania ubrań.

W opinii użytkowników model ten nie radzi sobie dobrze z opornymi tkaninami, jak len. Zbyt mocno wyrzucana para powoduje, że podczas przytrzymania materiału do prasowania możemy się poparzyć.

+ Plusy

 • Automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa
 • Duży zbiornik na wodę
 • Długi kabel
 • Możliwość prasowania w trudno dostępnych miejscach
 • Duża ilość funkcji

– Minusy

 • Niedokładne prasowanie opornych materiałów, jak len

Braun TS 775 ETP

Braun TS 775 ETP

Jeśli szukasz żelazka parowego, wysoce odpornego na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, to ciekawym modelem jest  Braun TS 775 ETP. Eloxalowa stopa grzewcza jest dwukrotnie twardsza od stopy ze stali nierdzewnej. Dzięki temu zapewnia dłuższą żywotność i gładki poślizg po wszystkich rodzajach materiałów. Ponadto jest łatwa w czyszczeniu. Wydajny system dystrybucji pary pozwala na skuteczne prasowanie nawet jedwabnych tkanin. Żelazko parowe posiada trzy aktywne strefy pary z wyrzutem do 200 g/min, dzięki czemu łatwo usuniesz wszelkie nierówności w trudno dostępnych miejscach.

Model ten dysponuje mocą 2400 W, która przyspieszy codzienne prasowanie. Kontrolę emisji nawilżania tkanin ułatwi system regulacji w postaci pokrętła. Co ciekawe, urządzenie Braun TS 775 ETP można uzupełnić wodą z kranu. Przed zgromadzeniem się kamienia zabezpieczy je system antywapienny. Żelazko posiada też funkcję samooczyszczania, która pomaga udrożnić otwory w stopie urządzenia za pomocą silnego strumienia pary. Braun TS 775 ETP wyposażono w przewód zasilający o długości 2,5 metra, który umożliwi wygodne prasowanie. Model zaopatrzono również w funkcjonalny spryskiwacz i zbiornik na wodę o pojemności 400 ml.

Dużym udogodnieniem będzie nakładka ochronna Textile Protector, która ochroni delikatne tkaniny przed działaniem wysokiej temperatury, zapewniając dobre rezultaty prasowania.

Niestety ze względu na ilość funkcji, które umieszczono w tym urządzeniu, jest to stosunkowo drogie żelazko.

+ Plusy

 • Dodatkowa nakładka do prasowania delikatnych tkanin
 • Bardzo dobry wyrzut pary
 • Szybko się nagrzewa
 • Szafirowa stopa

– Minusy

 • Cena

Braun TS 785 ESTP

Braun TS 785 ESTP

Jeśli dużo prasujesz, to urządzenie Braun TS 785 STP pomoże Ci zaoszczędzić sporo czasu na wykonywaniu tej codziennej czynności. Żelazko o mocy 2400 W szybko się nagrzewa, co znacznie skraca czas prasowania. Stały strumień pary, który można ustawić nawet na 50 g/min łatwo upora się z zagnieceniami po pierwszym przesunięciu żelazka. Z mocnymi zagnieceniami na grubszych tkaninach poradzi sobie natomiast silny wyrzut pary 210 g/min. Żelazko pozwala także na prasowanie ubrań w pozycji pionowej, które szczególnie przyda Ci się podczas prasowania sukienki czy garnituru.

Dodatkowo niewielka waga żelazka parowego sprawia, że jest wygodne w użytkowaniu. Miękki uchwyt daje stabilność i bezpieczeństwo w trakcie prasowania. Otwarta rączka ułatwia także podnoszenie i odstawianie urządzenia. Żelazko parowe Braun jest też proste w konserwacji, gdyż posiada podwójny system antywapienny i funkcję samooczyszczania.

Model ten wyposażony został w nakładkę Soft Textile Protector, która chroni przed wysoką temperaturą i zniszczeniem. Dzięki temu pozwala na prasowanie delikatnych tkanin i zapobiega wyświecaniu materiałów. Eloxalowa stopa grzejna jest odporna na zarysowania, a jej gładkość umożliwia dobry poślizg na prasowanym ubraniu. Żelazko parowe Braun posiada również system Auto-off, który zadba o Twoje bezpieczeństwo i oszczędność energii. Urządzenie wyłączy się automatycznie po 8 minutach bezczynności urządzenia w pozycji pionowej i po 30 sekundach w pozycji poziomej.

Zdaniem użytkowników model Braun TS 785 ESTP jest bardzo ergonomiczny i wygodny, a małe zużycie wody powoduje, że zbiornik o pojemności 400 ml wystarcza na prasowanie dużej ilości ubrań.

+ Plusy

 • Ergonomiczne
 • Małe zużycie wody
 • Szafirowa stopa
 • Długi kabel

– Minusy

 • Cena

Philips GC4887/30 Azur Pro

PHILIPS GC4887-30 Azur Pro

Ranking żelazek parowych zamyka urządzenie PHILIPS GC4887/30 Azur Pro, które dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Duża moc żelazka wynosząca 3000 W zapewnia szybkie nagrzewanie i skutecznie prasowanie. Stopa żelazka T-ionic Glide ze zintegrowaną warstwą tlenku tytanu ma właściwości poślizgowe, dzięki czemu przesuwanie żelazka jest bardzo łatwe. Wysoka odporność na zarysowania sprawi, że nie straszne jej będą metalowe guziki czy zamki. Końcówka stopy jest spiczasta, co ułatwia prasowanie trudno dostępnych miejsc. Urządzenie generuje stały strumień pary o mocy do 50 g/min i posiada silny wyrzut pary 230 g/min, który pozwoli na wygładzenie nawet silnych zagnieceń.

Zaletą tego żelazka parowego jest pojemny zbiornik na wodę 350 ml, który umożliwi prasowanie dużej ilości ubrań bez ciągłego dolewania. Komfort prasowania zapewni też duży otwór wlewowy, dzięki któremu nie będziesz miała trudności podczas uzupełniania wody do wytwarzania pary. Inną praktyczną funkcjonalnością urządzenia będzie też przewód sieciowy o długości 2,5 metra.

Żelazko wyposażono również w szereg rozmaitych funkcji. Znajdziesz w nim wbudowany pojemnik na osad i kamień, które są automatycznie wypłukiwane dzięki procesowi Self Clean. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewni Ci system autowyłączania, a blokada kapania zapobiegnie wyciekaniu wody na prasowane ubrania. Dobrą opcją jest również stan uśpienia żelazka.

+ Plusy

 • Dobre dla wymagających osób
 • Odporne na zarysowania
 • Silny wyrzut pary
 • Duży pojemnik na wodę
 • Bardzo szybko się nagrzewa

– Minusy

 • Ciężar

Jakie żelazko wybrać?

Aby zminimalizować czas spędzony na prasowaniu, warto zainwestować w dobrej jakości żelazko. Jednym z najważniejszych parametrów, które należy sprawdzić podczas zakupu urządzenia, jest jego moc. Im większa moc, tym szybciej żelazko osiągnie wybraną temperaturę i będzie gotowe do prasowania. Żelazko o dużej mocy skutecznie wytwarza parę i szybciej reaguje na zmiany zmniejszenia temperatury. Jeśli zależy Ci na urządzeniu, które będzie potrzebowało kilkanaście sekund na nagrzanie się do maksymalnej temperatury, wybierz model o mocy powyżej 2000 W. Pamiętaj jednak, że taki sprzęt będzie droższy i mniej energooszczędny, ze względu na wysoki pobór prądu. Na rynku spotkamy też żelazka o mocy poniżej 1000 W. Są to najczęściej żelazka turystyczne, które kuszą niską ceną, jednak są mniejsze i mniej wydajne niż modele o wyższej mocy.

Stopa żelazka

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka. To od niej zależy, czy będzie nam się wygodnie prasować. Aby mogła prawidłowo pełnić swoją funkcję, powinna być odporna na zarysowania, które mogą powstać podczas prasowania ostrych elementów garderoby, np. metalowych suwaków. Rysy utrudniają utrzymanie powierzchni stopy w czystości, a zanieczyszczenia gromadzące się w drobnych wnękach mogą brudzić tkaninę. Bardzo odporne na zarysowania będą żelazka ze stopą ceramiczną lub szafirową. Mniejszą odpornością na zarysowania charakteryzują się modele ze stopą aluminiową, stalową lub teflonową. Co ciekawe, producenci żelazek oferują również modele, których stopy wykonane są z połączenia np. ceramiki i tytanu w celu wydobycia najlepszych cech obu materiałów.

Nie bez znaczenia pozostaje też kształt stopy. Osoby, które na co dzień prasują dużo koszul, mogą zastanowić się nad żelazkiem ze stopą zwężaną z przodu. Taki kształt dobrze sprawdzi się przy prasowaniu miejsc między guzikami lub małych ubranek dziecięcych. Na rynku znajdziemy także modele ze stopą wielokierunkową, które umożliwią prasowanie w każdym kierunku, zapobiegając przy tym gnieceniu się materiału podczas przesuwania po nim żelazka.

Dobre żelazko musi mieć odpowiednio rozłożone otwory na powierzchni stopy żelazka. Większa ilość otworów pozwoli na swobodny  dopływ pary na całej długości stopy, ułatwiając tym samym łatwość obsługi dla użytkownika. Najlepiej, jeśli rozmieszczone będą w dwóch lub trzech rzędach.

Każde żelazko wyposażone jest w termostat. Standardowym rozwiązaniem jest pokrętło i lampka kontrolna, która informuje o osiągnięciu pożądanej temperatury. Najbardziej zaawansowane żelazka posiadają wyświetlacz LCD, w których temperatura regulowana jest za pomocą przycisków plus i minus.

Jaki stopień wytwarzania pary?

Wykorzystanie pary przyspiesza prasowanie i zapewnia lepsze efekty, dlatego istotną cechą, która odróżnia od siebie żelazka jest stopień wytwarzania pary wodnej. Innymi słowy jest to ilość pary uzyskiwanej w ciągu minuty prasowania. Żelazka parowe pozwalają na wytworzenie od 20 do 50 gramów pary na minutę. W żelazkach systemowych zakres wytwarzania pary kształtuje się w przedziale od 70 do 80 gramów na minutę. Im większy stopień wytwarzania pary wodnej, tym łatwiejsze prasowanie ubrań. Decydując się na żelazko, które wytwarza 35 gramów pary na minutę, bez trudności wyprasujesz spodnie jeansowe lub inne rzeczy bawełniane. W tym przypadku jednak konieczne będzie prasowanie materiału z dwóch stron. Model, który uzyskuje 50 gram pary w ciągu minuty skutecznie wyprasuje dwie warstwy tkaniny. Żelazka o zakresie od 70 do 80 gram na minutę są w stanie wyprasować poszwę złożoną na cztery części.

Bardzo przydatną funkcją może okazać się regulacja strumienia pary. Najczęściej temperatura prasowania automatycznie dostosowuje się do wybranej tkaniny. Niektóre modele umożliwią jednak ustawienie tego parametru za pomocą pokrętła lub suwaka, co zapewnia większą swobodę użytkowania. W odświeżeniu wiszących tkanin pomoże Ci natomiast funkcja pionowy wyrzut pary. Dzięki niej możliwe będzie prasowanie zasłon, firanek czy płaszczy w pozycji pionowej.

Żelazka wytwarzające parę niestety narażone są na osadzanie się kamienia w kanalikach parowych, który ostatecznie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia żelazka. Z tego względu większość sprzedawanych żelazek posiada system antywapienny, który zapobiega powstawaniu kamienia. O drożność kanalików parowych dba również funkcja samooczyszczania, która usuwa wszelkie zabrudzenia z ich wnętrza. Blokada kapania zapobiega natomiast wyciekaniu wody ze stopy podczas prasowania przy niskiej temperaturze. Blokada ta działa również przy wyłączonym żelazku.

Jakie są najlepsze żelazka?

Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje żelazek. Pierwszą grupę stanowią żelazka tradycyjne, które składają się ze stopy aluminiowej, rączki z tworzywa i pokrętła służącego do ustawiania temperatury. Nie posiadają one funkcji nawilżania materiału i modułu tworzącego parę, dlatego też prasowanie nimi nie należy do najprostszych zadań. Jedyną ich zaletą jest fakt, że długo utrzymują swoją temperaturę. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli:

 • Szukasz urządzenia o klasycznym wyglądzie,
 • Zależy Ci na sprzęcie, który długo stygnie – masywna stopa długo trzyma temperaturę,
 • Nie będzie Ci przeszkadzał brak zbiornika na wodę – tego typu urządzenia nie wytwarzają pary,
 • Szukasz prostego żelazka bez dodatkowych funkcji – żelazko tradycyjne posiada tylko regulator temperatury,
 • Szukasz urządzenia z przewodem.

Najpopularniejszym typem urządzenia do prasowania jest żelazko parowe, którego przykładem mogą być urządzenia  znajdujące się w naszym rankingu. Tego typu modele wyposażone zostały w stopę grzewczą, zbiornik na wodę, pokrętło do ustawiania temperatury i opcji pary. Urządzenie to generuje parę i wypuszczą ją przez otwory rozłożone na powierzchni stopy. Para wodna rozszerza włókna materiału, ułatwiając jego rozprasowanie. Atutem tego żelazka jest łatwość użycia i kompaktowość. Żelazko parowe będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Zależy Ci na cichej pracy urządzenia,
 • Prasujesz 2-3 razy w tygodniu lub rzadziej,
 • Prasujesz głównie ubrania (np. jeansy, t-shirty),
 • Zależy Ci na kompaktowym rozmiarze,
 • Szukasz lekkiego urządzenia,
 • Szukasz sprzętu w ekonomicznej cenie

Żelazka systemowe wytwarzają parę wodną za pomocą specjalnej wytwornicy, której nie wbudowano w konstrukcję urządzenia. Tam też znajduje się pojemnik na wodę, najczęściej większy niż w żelazkach parowych. Tego typu modele są lekkie, wydajne i wygodne w użyciu. Dodatkowo umożliwiają ciągłe wytwarzanie pary nawet do 150 gram na minutę, ułatwiając i przyspieszając przy tym prasowanie ubrań. Takie żelazko spełni oczekiwania osób, które:

 • Chcą spędzić o 50% mniej czasu na prasowaniu,
 • Zależy im na oszczędzaniu energii,
 • Chcą zadbać o dłuższą żywotność tkanin,
 • Często prasują delikatne tkaniny lub trudne materiały (pościel, koszule, garnitury, ubrania z guzikami),
 • Prasują często i dużo,
 • Nie mają ograniczonego budżetu – ceny żelazek systemowych zaczynają się od 400 zł

Żelazka turystyczne to urządzenia, które pełnią takie same funkcje, co żelazka tradycyjne i parowe. Są jednak od nich znacznie mniejsze i lżejsze. Dzięki temu cena tych żelazek nie należy do wysokich. Większość modeli posiada zbiornik na wodę i składaną rączkę, która pozwala na wygodny transport w walizce. Dostępne są też żelazka turystyczne, które mają uchwyt zintegrowany ze stopą, dzięki czemu są w stanie zmieścić się nam w dłoni. O takim urządzeniu możesz pomyśleć wtedy, gdy:

 • Szukasz lekkiego i poręcznego urządzenia, które sprawdzi się w tylko podróży,
 • Masz ograniczony budżet – ceny żelazka turystycznego zaczynają się od 30 zł,
 • Zależy Ci na sprzęcie o niewielkich rozmiarach – niewielkie rozmiary i składana rączka znacznie ułatwiają transport żelazka,
 • Nie będzie Ci przeszkadzał dłuższy czas nagrzewania się żelazka,
 • Nie masz zbyt wielu ubrań wymagających prasowania,
 • Masz małe mieszkanie – ze względu na niewielkie rozmiary możesz wygodnie chować je w szufladzie.

Żelazko z przewodem czy bezprzewodowe?

W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się żelazko przewodowe, które pozwala na ciągłe podtrzymanie stałej temperatury. System nagrzewający włącza się automatycznie po chwilowym wychłodzeniu stopy grzewczej, dzięki czemu nie musimy przerywać prasowania. Urządzenie jest więc stale gotowe do pracy, co pozwala na wyprasowanie dużej ilości ubrań. Żelazka przewodowe posiadają kabel, dlatego czasem ich ruchy mogą być ograniczone.

Przydatnym uzupełnieniem bagażu na urlopie może okazać się natomiast żelazko bezprzewodowe. Posiada specjalną podstawkę, na której żelazko nagrzewa się po wychłodzeniu, dlatego nie potrzebuje bezpośredniego podłączenia do prądu. Tego typu urządzenie jest proste i funkcjonalne, lecz wymaga wolniejszego prasowania ubrań.

Żelazko to urządzenie łączące w sobie wiele funkcji, które zmieni Twoje codzienne prasowanie ubrań. Na pewno docenią je osoby, które nie mają czasu na wykonywanie tej czynności. Będzie też dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie przepadają za prasowaniem różnego rodzaju tkanin. Zakup tego typu urządzenie jest inwestycją, która pomoże zadbać o dobrą kondycję Twoich ubrań.