Ranking frytkownic beztłuszczowych 2023 | TOP 10 | Opinie

Najlepsze frytkownice beztłuszczowe w rankingu

Przeanalizowałem kilkadziesiąt modeli frytkownic beztłuszczowych.

Dużą uwagę zwracałem na ich moc, programy, pojemność, łatwość czyszczenia oraz opinie użytkowników.

Efektem mojej analizy jest ten niezależny ranking frytkownic beztłuszczowych 2023 roku z 10 modelami z różnych półek cenowych.

Najlepsze frytkownice beztłuszczowe 2023

Najlepsza frytkownica beztłuszczowa, która jest bardzo mocna, ma pojemność aż 7,3 l, automatycznie dostosowuje temperaturę oraz czas przyrządzania potraw i ma dodatkową aplikację mobilną.

Rewelacyjna frytkownica beztłuszczowa ze świetnymi opiniami. Jest bardzo mocna, pojemna i ma 2 osobne pojemniki więc przyrządzisz w niej różne potrawy w tym samym czasie.

Bardzo ciekawa z kratkami do grillowania w domu i największą pojemnością w rankingu. Daje bardzo dużo możliwości i jest łatwa w sterowaniu.

Pojemna, mocna i dobra frytkownica beztłuszczowa z funkcją podgrzewania, podtrzymywania temperatury i intuicyjną obsługą.

To wielofunkcyjne urządzenie, za pomocą którego usmażysz frytki, mięso czy inne przekąski niemal bez użycia tłuszczu. To także grillowanie, a nawet gotowanie na parze.

Energooszczędna z rozsądną pojemnością, podglądem pieczenia i automatycznymi programami w niezłej cenie.

Pozwala nie tylko piec czy smażyć, ale też suszyć owoce i warzywa. Ma przeciętną pojemność i rozsądną cenę.

Nieco mniej pojemna frytkownica beztłuszczowa w niskiej cenie z nietypowym sterowaniem.

Tania i bardzo prosta w obsłudze bez dodatkowych funkcji.

Najtańsza, z małym zakresem regulacji temperatury i archaicznym wyświetlaczem ale za to bardzo tania.

Ranking frytkownic beztłuszczowych

1. Miejsce Philips Ovi Smart XXL HD9867/90

Moc: 2225 W
Zakres temperatur: 40 – 200 ˚C
Pojemność misy: 7,3 l

Plusy

 • pojemny koszyk
 • cicha praca
 • łatwy w czyszczeniu
 • prosty w obsłudze
 • tani w eksploatacji
 • dodatkowe funkcjonalności
 • nowoczesne technologie

Minusy

 • mała ilość akcesoriów w zestawie
 • wysoka cena

Ranking frytkownic beztłuszczowych rozpoczyna się od modelu Philips Ovi Smart XXL HD9867/90. To bardzo wszechstronne urządzenie, które smaży, grilluje i piecze. 

Zgodnie z zapewnieniami producenta, przygotowuje potrawy szybciej, niż tradycyjny piekarnik, a więc jest oszczędniejszy w użytkowaniu.

Ten model jest znacznie droższy niż konkurenci ale zbiera rewelacyjne opinie użytkowników oraz ekspertów i według mnie to najlepsza frytkownica beztłuszczowa.

Gotuje za ciebie

Technologia Smart Sensing automatycznie dostosowuje temperaturę oraz czas przyrządzania konkretnych potraw. Myśli więc za ciebie, przygotowując wymagające dania. 

Tym wyróżniają się tylko najlepsze frytkownice beztłuszczowe i wielu zaawansowanych funkcji nie znajdziesz w tanich modelach.

Usuwanie tłuszczu 

Dzięki technologii FatRemover możesz pozbyć się tłuszczów nasyconych z potraw, ponieważ urządzenie oferuje taką opcję.

Oszczędność energii

W porównaniu z gotowaniem potraw w piekarniku, urządzenie potrzebuje mniej czasu, a więc jest też znacznie oszczędniejsze. 

Szybki przepływ powietrza

Technologa RapiAir sprawia, że nie trzeba już używać tak wiele oleju do smażenia. Producent zapewnia, że możesz zmniejszyć jego zużycie nawet do 90%. Czyli jest to frytkownica na gorące powietrze.

Łatwe mycie

Wszystkie elementy urządzenia można myć w zmywarce i tym wyróżnia się w porównaniu do innych tańszych frytkownic beztłuszczowych.

Dedykowana aplikacja

Do urządzenia dostępna jest też dedykowana aplikacja, w której znajdziesz zdrowe przepisy oraz inspiracje na ciekawe dania. Wszystko z zachowaniem maksymalnej ilości składników odżywczych. 

Możesz też samodzielnie dodawać przepisy do aplikacji więc nie jesteś ograniczony obecnymi. I to się właśnie nazywa wielofunkcyjna frytkownica.

Duża misa

Model XXL posiada większą misę niż inne podobne modele. Przygotujesz dzięki temu nawet 6 porcji dania. 

Dodatkowe akcesoria

Jeśli gotowanie z tym urządzeniem jest wygodne i smaczne, a nade wszystko spodobało ci się, to możesz poszerzyć swój podstawowy komplet o nowe akcesoria. Będą to np. zestaw do przekąsek, zestaw do pieczenia, do pizzy lub do grillowania. Wszystko to sprawia, że zdaje test frytkownic beztłuszczowych na bardzo wysokim miejscu. Jaka frytkownica beztłuszczowa najlepsza? Na pewno właśnie ta, czyli mój numer jeden.

2. Miejsce Ninja AF300EU

Moc: 2400 W
Zakres temperatur: 40 – 240 ˚C
Pojemność misy: 7,6 l

Plusy

 • bardzo szerokie zastosowanie
 • wygodna obsługa
 • wysoka moc
 • dwie niezależne szuflady
 • stabilna konstrukcja
 • czytelny panel sterowania
 • cena proporcjonalna do jakości

Minusy

 • brak

Ninja AF300EU to bardzo dobra frytkownica beztłuszczowa, która jest niesamowicie popularna za granicą. Na samym amazonie ma ponad 8000 opinii! Ta polecana frytkownica beztłuszczowa plasuje się na wysokim drugim miejscu.

Frytkownica zapewnia gotowanie niemalże beztłuszczowe. Możesz więc ograniczyć przyrządzanie potraw na oleju nawet o 75% zmniejszając jego ilość. Będą to wciąż zdrowe i smaczne dania.

Sześć trybów auto 

Skorzystaj z gotowych ustawień przyrządzania posiłków, bez konieczności samodzielnego dobierania parametrów. Do wyboru masz: pieczenie na chrupko, podgrzewanie czy smażenie gorącym powietrzem.

Szybkie gotowanie

Z frytkownicą możesz zaoszczędzić nawet do 75% czasu niezbędnego na pieczenie potraw, czyli znacznie mniej, niż w tradycyjnym piekarniku. Tutaj jest szybko i wygodnie co potwierdzają opinie użytkowników. Cyrkulacja gorącego powietrza działa tutaj świetnie, a posiłek dla całej rodziny będzie szybki i smaczny.

Dwa dania jednocześnie

Obecność dwóch odrębnych koszy umożliwia przygotowanie dwóch potraw. Wszystko odbywa się jednocześnie, a smaki i zapachy nie mieszają się. Oszczędzasz w ten sposób energię i czas.

Super jest to, że możesz ustawić osobno temperaturę i czas dla każdego pojemnika. Dzięki temu możesz przygotować zupełnie inne dania w tym samym czasie.

Podoba mi się też łatwy dostęp do pojemników, wystarczy złapać za uchwyt i już możesz je wysunąć.

Ustawienia indywidualne

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych programów, to ustaw własne parametry gotowania czy pieczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś gotował dokładnie jak lubisz.

Powłoki nieprzywierające

Komory posiadają powłoki, do których nic nie przywiera. Zużywasz więc mniej tłuszczu, a jednocześnie nie martwisz się o gotowane potrawy. Co ważne, masz też ułatwione czyszczenie komór. 

Cyfrowy wyświetlacz

Na cyfrowym wyświetlaczu na bieżąco śledzisz zakres wybranych ustawień. Masz do nich bezpośredni dostęp, a sterowanie odbywa się płynnie i nowocześnie. Do tego liczne testy i porównania wskazują, że jest to jeden z lepszych modeli.

3. Miejsce Tefal Easy Fry Oven & Grill FW5018

Moc: 2000 W
Zakres temperatur: 45 – 200 ˚C
Pojemność misy: 11 l

Plusy

 • 8 programów automatycznych
 • bardzo pojemna
 • wiele akcesoriów w zestawie
 • elektroniczny termostat
 • uniwersalność
 • mycie w zmywarce

Minusy

 • mało obszerna instrukcja

Jeśli sądzisz, że frytkownica służy wyłącznie do przygotowywania frytek, to bardzo się mylisz. Potrafi sprostać wielu zadaniom, takim jak: opiekanie, przygotowanie mięs, podgrzewanie, grillowanie, pieczenie, suszenie, robienie tostów, smażenie ciepłym powietrzem czy rożen. Dlatego w moim teście frytkownic beztłuszczowych 2023 roku, zajmuje wysokie trzecie miejsce.

Duża oszczędność energii i czasu

Jednocześnie przyrządzisz kilka dań, ze względu na wielość blach dostępnych w komplecie. Oszczędzacz w ten sposób czas i energię. Frytkownica jest bardziej ekonomiczna, niż piekarnik. 

Programy automatyczne

Masz do dyspozycji aż 8 programów automatycznych. Wystarczy wybrać określone danie, a frytkownica samodzielnie dobierze wszystkie parametry grzania, jak czas pieczenia czy temperaturę. Wybierasz spośród takich, jak: frytki, mięso, kurczak, ryby, pizza, ciasto, suszenie, grill. Będziesz w stanie przygotować dużo smacznych potraw.

Kratka do grillowania

Nie każde urządzenie w zestawie posiada kratę do grillowania. W tym przypadku jest ona dostępna, stąd możesz liczyć na grillowanie we własnym domu. 

Dokładna regulacja temperatury

Termostat oferuje możliwość regulowania temperatury w zakresie 45 – 200 ˚C. jest to termostat elektroniczny, więc zapewni dużą precyzję ustawień. 

Duża pojemność misy

Wiele zależy od pojemności misy. W tym wypadku możesz liczyć na aż 11 litrów pojemności, co oznacza, że przygotujesz aż 6 porcji dania. Wystarczy dla całej rodziny.

Takie rzeczy mają tylko najlepsze frytkownice beztłuszczowe.

Łatwe mycie

Wszystkie elementy można swobodnie myć w zmywarce, co bardzo ułatwia użytkowanie frytkownicy Tefal. 

Wiele akcesoriów

Producent zadbał, aby zestaw ten był pojemny. W komplecie znajdziesz więc aż 7 różnych akcesoriów, czyli 2 ruszty, kosz na frytki, płyta do grillowania, taca ociekowa, widelec.

Smażenie, pieczenie i gotowanie to jeszcze nie wszystkie funkcjonalności, jakie oferuje frytkownica. Opinie użytkowników dotyczące tego zaawansowanego urządzenia są naprawdę pozytywne.

4. Miejsce Philips Ovi XL HD9270/00

Moc: 2000 W
Zakres temperatur: 60 – 200 ˚C
Pojemność misy: 6,2 l

Plusy

 • duża misa
 • funkcjonalność
 • ładny wygląd
 • łatwe mycie
 • intuicyjna obsługa
 • odgrzewanie
 • funkcja utrzymania ciepła

Minusy

 • brak

Ranking prezentuje kilka modeli, z których Philips jest bardzo znany wśród konsumentów. Czym się więc wyróżnia? 

Ma fajny pojemnik z wygodnym uchwytem, dzięki czemu jest poręczny. Co prawda nie ma zbyt wielu akcesoriów w zestawie ale jego dobra cena i jakość wykonania to usprawiedliwiają.

Mniej tłuszczu

Pieczenie za pomocą frytkownicy Philips Ovi odbywa się niemal bez użycia tłuszczu. W porównaniu do tradycyjnych metod gotowania tutaj jego ilość jest minimalna.

Duża misa

W koszu umieścisz nawet do 5 porcji przygotowywanego dania. Misa posiada pojemność 6,2 l a to według mnie wystarczające dla codziennego gotowania.

Pieczenie gorącym powietrzem

Technologia RapidAir to równomierne opiekanie za pomocą gorącego powietrza. To optymalna dystrybucja ciepła z każdej strony dania. 

Odgrzewanie

Frytkownica jest lepszym pomysłem niż mikrofalówka. Daje możliwość odgrzewania dań z zachowaniem wszystkich składników odżywczych. Nie będą więc suche i pozbawione smaku. 

Funkcja utrzymania ciepła

To bardzo przydatna opcja, która pozwala utrzymać ciepło gotowych dań jeszcze przez 30 minut. Niezbędne, gdy domownicy spóźniają się na obiad. 

Intuicyjna obsługa

Ekran dotykowy to spora zaleta, ponieważ znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Nie ma tu żadnej trudności, ze względu na obecność zaledwie 7 ustawień. 

Panel sterowania jest dobrze widoczny i łatwy w obsłudze.

Łatwe mycie

Funkcja Quick Clean odpowiada za łatwość czyszczenia poszczególnych elementów, które łatwo się demontuje do mycia w zmywarce. 

Dedykowane aplikacja

Phillips opracował dedykowaną aplikację, w której użytkownicy Ovi Smart mogą się dzielić przepisami, aby jeszcze bardziej udoskonalać umiejętność gotowania we frytkownicy. Dodatkowo opinie użytkowników, jak i testy potwierdzają, że to model godny uwagi.

5. Miejsce Tefal FW201815

Moc: 1700 W
Zakres temperatur: 80 – 200 °C
Pojemność misy: 6,5 l

Plusy

 • ma funkcję pary
 • łatwa obsługa
 • wiele funkcjonalności
 • oszczędność energii i czasu
 • duża misa
 • łatwe czyszczenie

Minusy

 • szuflada wysuwa się mało płynnie
 • brak dodatkowych akcesoriów w zestawie

Tefal FW201815 to wielofunkcyjne urządzenie, za pomocą którego usmażysz frytki, mięso czy inne przekąski niemal bez użycia tłuszczu. To także grillowanie, a nawet gotowanie na parze. 

Tefal opracował ten model, który cieszy się niemałym zaufaniem klientów. Opinie ekspertów są również bardzo pozytywne.

Brak wstępnego nagrzewania

W klasycznym piekarniku zużywasz nawet dwa razy więcej energii, choćby ze względu na wstępne jego nagrzanie. 

W tym przypadku nie musisz tego robić. Połączenie gorącego powietrza oraz działania pary zapewnia doskonałe rezultaty grzania.

Duży zbiornik

W tym urządzeniu bez problemu przygotujesz zdrowe i soczyste dania dla całej rodziny. Posiada ono dużą misę o pojemności 6,5 l, czyli standard dla przeciętnego użytkowania. 

Dodatkowo zbiornik na wodę do funkcji pary frytkownicy beztłuszczowej Tefal, ma pojemność 1,1l. Producent zaznacza, że w ciągu 85 minut gotowania na parze, ani raz nie musisz uzupełniać wody. 

Automatyczne programy

Każda frytkownica bezolejowa oferuje wachlarz automatycznych programów, które ułatwią ci przyrządzanie dań za pomocą zaledwie jednego przycisku. Tu masz ich aż 7. 

Z ich pomocą upieczesz mięso oraz ryby, a także przygotujesz kurczaka, chrupiące frytki, nugettsy, warzywa, a nawet desery. Urządzenie samo dostosowuje niezbędne parametry pracy.

Suszenie lub grillowanie

Grillowanie odbywa się na aluminiowej kratce, więc ciesz się smakiem grillowanych przekąsek nawet w domowych warunkach. 

To jednak nie wszystko, bo jest też coś dla miłośników suszenia grzybów lub owoców. To urządzenie zastępuje więc kilka innych.

Cyfrowy wyświetlacz

Prosta, intuicyjna obsługa to zaleta cyfrowego wyświetlacza, którym sterujesz dotykowo. Jest on duży i bardzo czytelny.

Regulacja temperatury

Jeśli zdajesz się na własne umiejętności gotowania, to możesz też ustawić temperatury w zakresie od 80°C do 200°C. Ustawienie jest precyzyjne, czyli dostosowane do potrzeb wymagających użytkowników.

6. Miejsce 4Swiss ABB-021

Moc: 1350 W
Zakres temperatur: 40 – 200 °C
Pojemność misy: 5,5 l

Plusy

 • wiele funkcji
 • oszczędność energii
 • programu automatyczne
 • halogenowa grzałka
 • szybkość działania
 • podgląd pieczenia
 • atrakcyjna cena

Minusy

 • zapach plastiku na początku użytkowania
 • z płyty do smażenia schodzi powłoka

Test frytkownic beztłuszczowych z pewnością zda pozytywnie także model 4Swiss ABB-021. Na tle produktów konkurencyjnych wyróżnia się na pewno halogenową grzałką, a także dużym okienkiem podglądu pieczenia. 

To rzeczywiście bardzo praktyczne zmiany, które czynią jego użytkowanie bardziej komfortowym i oszczędniejszym.

Halogenowa grzałka

Zgodnie z zapewnieniami producenta, zastosowana w tym modelu technologia halogenowego grzania urządzenia jest zdecydowanie bardziej wydajniejsza i oszczędniejsza, niż w tradycyjnych piekarnikach. 

Frytkownica potrzebuje zaledwie 3 minut na nagrzanie wykorzystując w tym czasie tylko 0,06 kW, podczas gdy piekarnik zrobi to dłużej pochłaniając znacznie więcej energii. Liczby te mówią więc same za siebie. 

Podgląd pieczenia

Szuflada jest przeszklona, co sprawia, że możemy na bieżąco kontrolować postęp pieczenia bez konieczności jej otwierania i zaglądania do środka. To ważne, ponieważ w tym czasie nie tracimy ciepła.

Wiele funkcji i zastosowań

Pieczenie to nie wszystko, co oferuje ci ta frytkownica. Przygotujesz w niej frytki, chrupiącego kurczaka, wołowinę, tosty, podgrzejesz, rozmrozisz danie czy wysuszysz grzyby lub owoce.

Programy automatyczne

W tej frytkownicy także nie mogło zabraknąć aż 8 programów automatycznych, które cię prowadzą oraz samodzielnie dobierają parametry pracy. 

Szeroki zakres temperatury

Przyrządzanie zdrowych i pysznych posiłków odbywa się w szerokim zakresie temperatur, czyli 40-200°C. Możesz ją precyzyjnie ustawiać i to właśnie podoba się użytkownikom tego modelu.

Pojemność szuflady

Być może nie jest ona imponująca, ale zdecydowanie wystarczy na przygotowanie wielu porcji, dla całej rodziny. Wynosi 5,5 l i uważam, że to rozsądny wynik w tej półce cenowej. 

Intuicyjna obsługa

Sterowanie urządzeniem odbywa się nowocześnie, a więc bardzo intuicyjnie, bo dotykowo. Na wyświetlaczu dokonujemy wyboru ustawień, a jest on czytelny i pokaźnych rozmiarów.

Podoba mi się, że jest ustawiony pod kątem. Dzięki temu jest bardziej czytelny i łatwo go obsługiwać.

7. Miejsce Tefal Easy Fry & Grill Precision EY5058

Moc: 1550 W
Zakres temperatur: 80 – 200 °C
Pojemność misy: 4,2 l

Plusy

 • obsługa dotykowa
 • bardzo wiele funkcji
 • rozsądna pojemność kosza
 • atrakcyjna cena
 • programy automatyczne

Minusy

 • logo Tefal na urządzeniu słabej jakości, można wręcz zdrapać
 • instrukcja mała obszerna

Jeśli zastanawiasz się, jaką wielofunkcyjną frytkownicę beztłuszczową wybrać, to rozważ model dostępny w dość atrakcyjnej cenie, który wspomoże cię w smażeniu i gotowaniu pozbawionym tłuszczu. 

Posiada on optymalną moc 1550 W, dzięki której przyrządzanie posiłków odbywa się szybciej, niż w tradycyjnym piekarniku.

Wiele funkcji

Niemałą zaletą tego typu urządzenia jest jego wielofunkcyjność. Pozwala nie tylko piec czy smażyć, ale też suszyć owoce i warzywa, które mogą się stać zdrową i smaczną przekąską na każdy dzień. 

Programy automatyczne

Masz do dyspozycji 8 programów automatycznych. To komfortowe, bo urządzenie samodzielnie dopasowuje temperaturę i czas pracy. 

Całkiem niezła pojemność

Urządzenie to nie jest ani duże ani małe, ponieważ misa pomieści 4,2 l. To powinno wystarczyć nawet dla większej rodziny.

Regulowana temperatura

Wbudowany termostat daje możliwość samodzielnej regulacji temperatury w szerokim zakresie, pomiędzy  80°C do 200°C.

Obsługa dotykowa

Panel z cyfrowym wyświetlaczem obsługiwany w technologii dotykowej sprawia, że urządzenia jest sterowane łatwo i bez najmniejszego trudu, a do tego bardzo intuicyjnie. Jest przy tym nowoczesne i wygodne.

8. Miejsce Xiaomi MiSmart Air Fryer

Moc: 1500 W
Zakres temperatur: 40 – 200 °C
Pojemność misy: 3,5 l

Plusy

 • wiele gotowych przepisów w aplikacji
 • łatwe przyrządzanie dań
 • kompaktowa konstrukcja
 • nieprzywierająca obudowa
 • zdalne sterowanie urządzeniem

Minusy

 • niewielki kosz, maksymalnie na dwie porcje
 • nie jest tak łatwa w obsłudze jak inne modele

Xiaomi MiSmart Air Fryer 3,5 l to nieco mniej pojemna frytkownica beztłuszczowa w niskiej cenie.

Wyróżnia ją bardzo smukły wygląd ze względu na brak dodatkowych przycisków. Tutaj sterujemy za pomocą obrotowego pokrętła, którego nie jestem fanem. 

Może ładnie to wygląda ale jest mniej intuicyjne.

Smażenie gorącym powietrzem

Nie trzeba dziś kąpać naszych dań w głębokim tłuszczu, o czym dowodzi technologia często wykorzystywana we frytkownicach, a więc smażenie gorącym powietrzem. To dużo zdrowsze i smaczniejsze.

Szeroki zakres temperatur

Wielofunkcyjność urządzenia możesz zawdzięczać m.in. szerokiemu zakresowi temperatur. Ustawiasz je dowolnie wybierając pomiędzy 40-200°C.

Szybkie nagrzewanie

Moc 1500 W to wręcz natychmiastowe nagrzewania frytkownicy. Nie będziesz długo czekać na rezultat, a dodatkowo oszczędzisz energię elektryczną.

Wygodna obsługa

W przypadku tego urządzenia, możesz liczyć na intuicyjną oraz nowoczesną obsługę za pomocą komend głosowych. Sterowanie odbywa się też poprzez dedykowaną aplikację. 

Optymalna pojemność

Kosz posiada pojemność 3,5 l, co oznacza, że przygotujesz w nim posiłek dla ok. dwóch osób, bo jest to mała frytkownica. Nie jest to zbyt wiele więc weź to pod uwagę.

Programowanie działania

Ciekawą cechą frytkownicy jest możliwość zdalnego włączania, przez co posiłek przygotujesz dokładnie na czas, kiedy wejdziesz do domu. Nie będziesz czekać na swoje danie, bo ono poczeka na ciebie. 

Tłuszcz gromadzi się na dnie

Przyrządzane potrawy zawierają znacznie mniej tłuszczu, ze względu na technologię zastosowaną we frytkownicy. To jednak nie wszystko, ponieważ konstrukcja kosza sprawia, że cały tłuszcz z mięsa czy innych dań gromadzi się na jego dnie i nie musisz go wykorzystywać. 

Powłoka nieprzywierająca

Nie martw się trudnością czyszczenia pojemnika, ponieważ jedzenie nie będzie przywierać do podstawy kosza. 

Ładna biała frytkownica niewielkich rozmiarów

Urządzenia Xiaomi charakteryzują się własnym, dobrze rozpoznawalnym stylem. Tak jest też w tym przypadku. Biały, neutralny kolor oraz kompaktowy rozmiar sprawią, że dopasujesz je do każdego kuchennego wnętrza.

Mi jego wygląd bardzo się podoba chociaż uważam, że przez brak przycisków traci na wygodzie użytkowania.

9. Miejsce Tefal EY201815

Moc: 1500 W
Zakres temperatur: 80 – 200 °C
Pojemność misy: 4,2 l

Plusy

 • szeroki zakres temperatur
 • wiele funkcji
 • łatwe mycie w zmywarce
 • wolnogotowane dania

Minusy

 • nie dopieka grubych frytek z surowych ziemniaków
 • mało nowoczesna technologia obsługi

Najlepsze frytkownice beztłuszczowe to takie, które posiadają wiele funkcji. Ważne, aby nie były jednak zbyt drogie. Tefal cieszy się dobrymi opiniami, ponieważ ma doświadczenie w ofercie frytkownic. 

Wiele dań w jednej frytkownicy

Frytkownica to sposób na smażenie, opiekanie, grillowanie, i pieczenie. Możesz dowolnie wybierać i dostosowywać jego funkcjonalność do swoich potrzeb. 

Technologia grzania ciepłym powietrzem

Air Pulse to technologia, która dba o odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza. Pozwala nadać daniom oczekiwanej chrupkości.

Potrawy bez tłuszczu

Na dnie kosza jest kratka, która separuje ściekający z dania tłuszcz. Pozbywasz się więc z posiłków szkodliwych tłuszczów.

Automatyczne wyłączanie

Dzięki timerowi zapomnisz o konieczności każdorazowego włączania urządzenia. Zrobi to sam, a ciebie poinformuje sygnałem dźwiękowym.

Łatwe mycie

Elementy frytkownicy, jak np. kosz, możesz myć w zmywarce. To znacznie ułatwia czyszczenie.

Regulacja temperatury

Mimo niskiej ceny urządzenia, masz szansę bardzo precyzyjnego ustawienia temperatury w zakresie 80°C do 200°C. Spróbuj więc także wolno gotowanych dań w niskiej temperaturze. 

10. Miejsce Blaupunkt AFD601

Moc: 1500 W
Zakres temperatur: 150 – 200 °C
Pojemność misy: 4 l

Plusy

 • wielofunkcyjny z opcją grillowania
 • soczyste i chrupiące dania
 • separator w koszu
 • programator czasowy
 • nieprzywierająca powłoka

Minusy

 • mały zakres ustawień temperatury
 • ma mało funkcji
 • wyświetlacz nie pokazuje zbyt wiele

Ranking frytkownic beztłuszczowych podsumowuje produkt Blaupunkt AFD601, dostępny w bardzo niskiej cenie. Posiada wiele funkcji, jak grillowanie, smażenie, pieczenie, opiekanie, podgrzewanie, ale czy sprawdza się tak samo, jak droższe odpowiedniki?

Dość pojemny kosz

Pojemnik na potrawę jest całkiem pojemny, ponieważ jego pojemność to 4 l. Jak na jego cenę to uważam za dobry wynik. Powinien spokojnie wystarczyć dla przyrządzenia porcji dla dwóch osób.

Nieprzywierająca powłoka

Powłoka teflonowa® firmy DuPont sprawia, że potrawy nie przywierają do kosza, co ułatwia jego mycie. 

Separator do potraw

Kosz został wyposażony w separator do potraw, przez co możesz przyrządzać kilka dań jednocześnie.

Regulowana temperatura

Termostat gwarantuje możliwość regulowania temperatury w zakresie  150 °C – 200 °C co 10°C. Nie uda się więc przyrządzić z pomocą tej frytkownicy dań wolno gotowanych w małej temperaturze. 

Tu oczekiwałbym większego zakresu temperatur bo ten bardzo ogranicza możliwości, ale z drugiej strony jest to tania frytkownica, więc wyposażenie jest dość podstawowe.

Czytelny wyświetlacz LCD

Wyświetlacz jest na tyle duży, że łatwo odczytasz wskazywane na nim ustawienia. Jest on jednak bardzo prosty i zbyt wiele nie pokazuje. Tylko czas i temperaturę.

To jest niestety jego minus ale w tej cenie zupełnie zrozumiały.

W jaki sposób powstaje mój ranking frytkownic beztłuszczowych? 

Mój ranking powstaje na podstawie szeregu czynników, które uważam za kluczowe przy wyborze tego rodzaju urządzenia. Przede wszystkim biorę pod uwagę opinię konsumentów oraz ekspertów, czyli dokładnie analizuję opinie i komentarze użytkowników na rozmaitych forach internetowych oraz stronach sprzedawców.

Również uwzględniam jakość wykonania urządzenia, jego funkcjonalność, łatwość obsługi, moc, pojemność. Ważny jest dla mnie też stosunek jakości do ceny, jak również renoma producenta. Preferuję firmy z ugruntowaną pozycją na rynku, które oferują solidną gwarancję oraz serwis posprzedażowy. Zwracam też uwagę na innowacyjność, czyli czy dany model wnosi coś nowego, czy odróżnia się od konkurencji. 

Ostatnim, nie mniej ważnym elementem jest wygląd frytkownicy, estetyka też ma znaczenie. Wszystkie te czynniki są uważnie analizowane i porównywane, co pozwala mi na stworzenie jak najbardziej wiarygodnego i przydatnego rankingu. 

Jaką frytkownicę beztłuszczową wybrać w 2023 roku?

Dobrej jakości frytkownica beztłuszczowa powinna szybko przygotowywać dania i dbać o twoje zdrowie, nie wykorzystując dużej ilości tłuszczu. Obecnie, nowoczesne frytkownice to urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają przyrządzić nie tylko frytki, ale też wiele innych smacznych potraw. Czym powinny się więc wyróżniać? Oraz jaka jest najlepsza frytkownica beztłuszczowa?

Duża moc – odpowiednio wysoka moc, czyli min. 1500 W, to gwarancja szybkiego przyrządzania dań. Krótki czas nagrzewania to podstawa, a dodatkowo też oszczędność energii. Więcej o tym przeczytasz w moich artykułach, jaką frytkownicę beztłuszczową wybrać, czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową oraz jak działa frytkownica beztłuszczowa.

Regulacja temperatury – szeroki zakres temperatury gwarantuje możliwość przyrządzania wielu dań, także tych wolno gotowanych. Precyzyjna regulacja zaś sprawi, że uzyskasz dokładnie taki rezultat, jaki oczekujesz.

Programy automatyczne – przygotowywania dań za pomocą jednego przycisku to duży luksus. To właśnie umożliwiają programy automatyczne. Samodzielnie dostosowując czas pracy oraz temperaturę, zgodnie z produktem, jaki przyrządzamy.

Pojemność frytkownicy – duża pojemność kosza, więc co najmniej 4 litry, to więcej porcji dań. Przekłada się to jednak proporcjonalnie do wielkości samego urządzenia. 

Łatwe czyszczenie – frytkownica powinna być łatwa w obsłudze, a więc szybko się składać i rozkładać. Doskonale, jeśli wyjmowane elementy, które mają kontakt z żywnością, będzie można też myć w zmywarce. 

Wiele funkcji – frytkownice z wyższej półki dają możliwość przygotowywania wielu różnych potraw, smażenia, pieczenia, gotowania na parze czy nawet suszenia owoców. Niektóre próbują wręcz zastąpić nie tylko piekarnik, ale też inne urządzenia przydatne w kuchni. Więcej o tym w moim artykule frytkownica beztłuszczowa czy zwykła oraz frytkownica beztłuszczowa czy piekarnik.

Nowoczesne sterowanie – dotykowe sterowanie frytkownicą oraz czytelny wyświetlacz, zdecydowanie ułatwiają ich obsługę. Za to trzeba jednak zapłacić więcej.

Więcej na budujemydom oraz MPM.

Podsumowanie jaką frytkownicę beztłuszczową kupić

Wybór na pewno nie jest łatwy. Jeśli chcesz mieć urządzenie, które posiada szereg funkcji i zastąpi tradycyjny piekarnik, to radzę wybierać z modeli z wyższej półki. 

Są drogie, ale cieszą się naprawdę dobrymi opiniami, jak choćby flagowy model Philips Ovi Smart XXL HD9867/90, któremu trudno cokolwiek zarzucić. 

Z tańszych urządzeń warte polecania są modele Tefal EY5058 lub 4Swiss ABB-021, w którym dodatkowo przez okienko zobaczysz, co pieczesz. Wybór jak zwykle, należy do ciebie, a ranking frytkownic beztłuszczowych na pewno ci w tym pomoże.

Czym różni się frytkownica beztłuszczowa od tradycyjnej frytkownicy?

Frytkownica beztłuszczowa jest urządzeniem, które przygotowuje potrawy, takie jak frytki, bez lub z minimalnym użyciem oleju, dzięki technologii cyrkulacji powietrza. Tradycyjna frytkownica wymaga znacznie większej ilości oleju do smażenia.

Czy frytkownice beztłuszczowe są zdrowsze?

Tak, frytkownice beztłuszczowe są uważane za zdrowszą alternatywę, ponieważ używają znacznie mniej oleju lub wręcz go eliminują. To może zmniejszyć kaloryczność i ilość tłuszczu w przygotowywanych potrawach.

Czy frytkownica beztłuszczowa jest trudna w obsłudze?

Nie, obsługa jest zazwyczaj prosta. Wystarczy umieścić potrawę w koszyku, ustawić temperaturę i czas pieczenia, a następnie uruchomić urządzenie. Nie ma potrzeby regularnego mieszania czy obserwowania potrawy.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej