Ranking cichych odkurzaczy (Zima 2023)

Najcichsze odkurzacze w rankingu

Cichy odkurzacz pomoże Ci szybko zaprowadzić porządek w domu, nawet gdy małe dzieci śpią, a inni domownicy potrzebują spokoju. Jakie odkurzacze zaliczają się do najcichszych? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Czym różnią się droższe modele od tańszych?

To od modelu, mocy, poziomu hałasu, pojemności zbiornika czy zasięgu roboczego zależą efekty pracy odkurzacza, dlatego warto zapoznać się z cichymi urządzeniami, które umieściliśmy w naszym rankingu. Modele posegregowaliśmy według poziomu głośności, od najcichszych.

Electrolux Pure D82-4MG Silence

Jeden z najcichszych odkurzaczy tradycyjnych na rynku.

Electrolux Pure D82-ALRG Silence

Bardzo cichy, tak jak model wyżej, dodatkowo ten jest antyalergiczny.

Amica VM 7011 Sharq

Cichutki o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości.

Gorenje VCEA21GPLW

Akceptowalna głośność w bardzo dobrej cenie.

Electrolux UltraOne EUOC94DB

Nie tak cichy jak pozostałe ale wart ceny.

Decydując się na cichy odkurzacz, jest w czym wybierać. Będą to jednak nieco droższe modele, jak Electrolux. Najtańszym z powyższych jest odkurzacz Gorenje VCEA21GPLW emitujący 64 dB hałasu, a więc znośny, jak na tę cenę. Dla wymagających użytkowników dobrym wyborem powinien być Electrolux Pure D82-ALRG Silence, który ma wiele do zaoferowania.

Ciche odkurzacze

1. Electrolux Pure D82-4MG Silence

Electrolux Pure D82-4MG Silence

Typ odkurzacza: workowy
Poziom hałasu: 57 dB
Pojemność zbiornika: 3,5 l
Moc: 500 W
Zasięg pracy: 12 metrów

Głośne odkurzacze powoli odchodzą już do lamusa, gdy na rynku dostępne są modele o cichej pracy. Do tej kategorii należy także Electrolux Pure D82-4MG Silence, który jest wydajny i na tyle cichy, aby nie zakłócać snu śpiącego dziecka. Pracuje w zakresie 57 dB, co sprzyja komfortowemu i przyjemnemu sprzątaniu, a przede wszystkim, nie wpływa drażniąco na nasze uszy.

Czyste powierzchnie

Odpowiednia czystość jest możliwa, dzięki nowej szczotce OneGo Power Clean. Wystarczy zaledwie jedna szczotka, aby zebrać wszelkie nieczystości z różnych powierzchni, bez konieczności zmiany ssawki na inną. To bardzo wygodne i zdecydowanie przyspiesza prace porządkowe. W zestawie znajduje się także ssawka 3w1, umożliwiająca sprzątanie na powierzchni tapicerki meblowej, książek oraz wnikająca do szczelin. Szczotka do parkietów zapewnia delikatne czyszczenie bez zarysowań, a płaska szczotka gwarantuje dojście do miejsc trudno dostępnych.

Automatyczny wybór mocy

Odkurzacz oferuje ciekawe i usprawniające pracę rozwiązanie. W sposób automatyczny dostosowuje moc ssania, w zależności od rodzaju powierzchni, jaką akurat odkurzamy. Nie musimy więc wybierać mocy samodzielnie. Odpowiedzialna jest za to Technologia SmartMode.

Duży zasięg kabla

Swoboda odkurzania i manewrowania urządzeniem znacznie poprawia komfort działania, dlatego właśnie Electrolux Pure D82-4MG Silence zapewnia możliwość pracy aż w 12 metrowym zasięgu. Wystarczy go więc podłączyć do jednego gniazdka, aby zdołać wysprzątać powierzchnię całego mieszkania bez konieczności wyciągania wtyczki z zasilania.

Łatwość manewrowania

Zwrotny odkurzacz to łatwe manewrowanie na rożnych powierzchniach. Electrolux dodatkowo posiada gumowe, duże koła, które nie rysują podłóg i zapewniają oczekiwaną płynność jazdy.

Dopracowany uchwyt

Odkurzacz posiada szeroki i dopasowany do dłoni uchwyt, który zapewnia komfortowe przenoszenie urządzenia. Został precyzyjnie dobrany i umiejscowiony tak, by produkt otrzymał równomierne wyważenie. Jest to ważne podczas jego częstszego dźwigania, szczególnie przy wadze około 8 kilogramów, która dzięki temu rozwiązaniu zostaje pozornie zredukowana. Przez to urządzenie wydaje się być lżejsze.

Wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu

Odkurzacz w 55% wykonany jest z materiałów, które pochodzą z recyklingu, co oznacza, że jest przyjazny dla środowiska. W żaden sposób nie umniejsza to jego estetyce, ponieważ został nagrodzony prestiżową nagrodą w dziedzinie wzornictwa iF Design Award 2020.

Worek s-bag

Obsługa odkurzacza staje się prosta oraz intuicyjna. Wskaźnik zapełnienia worka precyzyjnie pokazuje, kiedy należy go wymienić.

Plusy

 • niezawodny filtr
 • duża moc
 • bardzo cichy
 • płynne dostosowanie siły ssania

Minusy

 • automatyczny zwijacz kabla czasem zawodzi

2. Electrolux Pure D82-ALRG Silence

Electrolux Pure D82-ALRG Silence

Typ odkurzacza: workowy
Poziom hałasu: 57 dB
Pojemność zbiornika: 3,5 l
Moc: 500 W
Zasięg pracy: 12 metrów

Odkurzacz wygląda bardzo nowocześnie. Według nas jest to jeden z najładniejszych odkurzaczy na rynku. Jego wyjątkowy design czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Idealnie wkomponuje się w dekoracyjne wnętrza i będzie ich ozdobą.

Cichy, jak żaden inny

Electrolux opracował innowacyjną technologię Pure D8.2 SILENCE, która zapewnia maksymalne wyciszenie hałasu silnika oraz szumów. Ten bardzo cichy odkurzacz zapewnia poziom głośności 57 dB i jest to fantastyczny wynik. Możliwe jest więc odkurzanie powierzchni w obecności śpiącego dziecka bez obaw, że będzie mu przeszkadzał.

Skuteczny filtr

Odkurzacz został wyposażony w zmywalny filtr, który pochłania większość zanieczyszczeń, jak kurz, alergeny, pyłki i roztocza. Jest więc przyjazny dla alergików i osoby, które zwracają dużą uwagę na stan powietrza zaraz po odkurzaniu. Usuwa aż 99,95 % zanieczyszczeń, które w ten sposób nie trafią do organizmu człowieka.

Worek s-bag

Antyalergiczny worek wymienny s-bag umożliwia skuteczne odkurzanie, a jego duża pojemność 3,5 l nie wymusza ciągłego opróżnia.

Automatyczna regulacja mocy

Electrolux opracował technologię SmartMode, która odpowiedzialna jest za samodzielne dostosowanie mocy ssania do rodzaju odkurzanych powierzchni. Czujnik urządzenia wykrywa, jaka podłoga jest w jego zasięgu, a następnie wybiera zakres mocy ssania. To wygodne i zdejmuje z użytkownika konieczność samodzielnego manipulowania ustawieniami.

Szczotka OneGo Power Clean

W zestawie znajduje się szczotka OneGo Power Clean, która zapewnia efektywne sprzątanie najróżniejszych cząsteczek. Jest ona przystosowana do różnych powierzchni, a zmiana ustawień jest łatwa i bezproblemowa.

Materiały przyszłości

Odkurzacz Electrolux to także ukłon w stronę ekologii, ponieważ został wyprodukowany aż w 55% z materiałów pochodzących z recyklingu. Korzystając z niego można mieć więc świadomość, że sprzyjamy środowisku.

Zestaw szczotek

W komplecie znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze końcówki, ssawki i szczotki. Jedną z najbardziej uniwersalnych jest wymieniona już wcześniej OneGo Power Clean. Szczotka płaska umożliwia dojście do szczelin, z łatwością wysprząta kurz spod łóżka. Ssawka 3w1 przeznaczona jest do odkurzania małych i trudno dostępnych miejsc. Doskonale poradzi sobie także z czyszczeniem tapicerki meblowej. Szczotka do parkietów zaś, gwarantuje delikatne traktowanie tych łatwych do zarysowania powierzchni.

Wygodny uchwyt

Waga odkurzacza około 8 kg nie przeszkadza, choćby dzięki uchwytowi, który został umieszczony w newralgicznym miejscu urządzenia. Pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru, a w konsekwencji łatwe przenoszenie odkurzacza.

Miękkie i duże koła

Koła wykonane zostały z gumy, przez co cicho ślizgają się po powierzchni, a do tego jej nie uszkadzają. Ich rozmiar gwarantuje doskonałą zwrotność i manewrowość, co doceniają użytkownicy.

Intuicyjna obsługa

Electrolux jest prosty w obsłudze. Pilot sterowania umieszczony na rurze gwarantuje możliwość łatwej zmiany funkcjonalności urządzenia.

Plusy

 • mniejsza ilość kurzu po każdym odkurzaniu
 • bardzo cicha praca
 • wydajny
 • automatyczne dostosowanie mocy
 • elegancki design

Minusy

 • wysoka cena

3. Amica VM 7011 Sharq

Amica VM 7011 Sharq

Typ odkurzacza: workowy
Poziom hałasu: 61 dB
Pojemność zbiornika: 3,5 l
Moc: 700 W
Zasięg pracy: 10 metrów

Amica VM 7011 to odkurzacz cichy i mocny. Wyróżnia się na tle innych produktów, głównie ze względu na wbudowany czytelny wyświetlacz LCD, który nadaje mu nowoczesnego wyglądu. Jego obsługa i użytkowanie jest przy tym bardziej komfortowe, ponieważ jesteśmy w stanie szybko kontrolować i przełączać się pomiędzy poszczególnymi funkcjami.

Czyste powietrze

Za czyste powietrze odpowiada filtr HEPA 13, o skuteczności 99,95%, który usuwa kurz, pył i zanieczyszczenia. Dzięki temu powietrze wydobywające się z wnętrza odkurzacza podczas pracy, jest przyjazne także dla alergików.

Regulacja mocy ssania

Pilot sterowania umiejscowiony na rączce odkurzacza pozwala na szybką reakcję i kontrolowanie mocy ssania. Mamy w ten sposób także łatwy dostęp do włącznika. Moc odkurzacza można też regulować za pomocą wyświetlacza LCD. Miękki start zaś pozwala na rozpoczęcie ssania na niższej mocy, stopniowo ją zwiększając.

Ciche odkurzanie pomieszczeń

Amica zminimalizowała hałas odkurzania, ze względu na nowatorską konstrukcję silnika oraz zastosowanie wygłuszającej obudowy. Poziom hałasu to 61 dB. Możliwe jest więc sprzątanie w towarzystwie osób, a hałas z pewnością nie przeszkodzi w rozmowie.

Zestaw szczotek

W zestawie znajduje się zestaw funkcjonalnych szczotek do odkurzania każdej powierzchni. Podstawowym akcesorium jest turboszczotka, która posiada obrotowy wałek umożliwiający zbieranie sierści i włosów. Przeznaczona jest do odkurzania dywanów, także tych z gęstym włosiem. Osobna szczotka do parkietów zaś chroni go przed porysowaniem.

Odkurzacz workowy

Tekstylne worki są łatwe i tańsze w eksploatacji, a nade wszystko nie wpływają na zanieczyszczanie powietrza, ze względu na skuteczny filtr HEPA 13. Odkurzacz samodzielnie sygnalizuje brak worka w pojemniku oraz sugeruje jego opróżnienie, jeśli będzie już dostatecznie zapełniony.

Zwrotny i kompaktowy

Odkurzacz Amica został wyposażony w duże, gumowe koła. Są więc wystarczająco miękkie, aby nie rysować delikatnych powierzchni. Pozwala na zwrotne i bezproblemowe manewrowanie odkurzaczem. Co ważne, można go zaparkować zarówno na stojąco, jak i w standardowej pozycji, dlatego zmieści się do każdego schowka. Jedynym minusem wydaje się być brak składanej rączki, która umożliwiałaby łatwiejsze przenoszenie odkurzacza z miejsca na miejsce.

Plusy

 • wygodna obsługa z uchwytu rury
 • bardzo cichy
 • duża moc ssania
 • stosunkowo niska cena
 • mocna konstrukcja i obudowa

Minusy

 • duże rozmiary i waga

4. Gorenje VCEA21GPLW

Gorenje VCEA21GPLW

Typ odkurzacza: workowy lub bezworkowy
Poziom hałasu: 64 dB
Pojemność zbiornika: 3 l
Moc: 700 W
Zasięg pracy: 8 metrów

Odkurzacz Gorenje jest nie tylko cichy podczas pracy, ale także zapewnia czyste powietrze w pomieszczeniu. W starych modelach wydalane z odkurzacza powietrze było przesycone kurzem, roztoczami czy pyłem, który był natychmiast odczuwalny. W modelu Gorenje zostały zainstalowane aż dwa filtry, które wyłapują 99% najmniejszych zanieczyszczeń.
Jego głośność to 64 dB więc nie jest to najcichszy odkurzacz, ale ten ma za to bezkonkurencyjną cenę.

Zderzak ochronny Active Bumper

Urządzenie posiada aktywną ochronę w postaci gumowego zderzaka, który zabezpiecza meble, aby podczas ewentualnego zderzenia nie zostały zniszczone. Dzięki temu rozwiązaniu także sam odkurzacz zyskuje dłuższą żywotność. Z pewnością jest to rzadko spotykane w konkurencyjnych modelach.

Szczotka skutecznie zbierająca zanieczyszczenia

Szczotka została tak zaprojektowana, aby efektywnie zbierać z dywanów oraz z podłóg wszelkie zanieczyszczenia. To zasługa jej innowacyjnej budowy. Podwójne kanały powietrzne przyjęły kształt litery X, dzięki czemu szczotka z łatwością przechwytuje zabrudzenia z zachowaniem maksymalnej wydajności pracy odkurzacza.

Wymienne stosowanie worka i zbiornika

Odkurzacz posiada szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają jego użytkowanie. Jednym z nich jest możliwość wymiennego stosowania worka wraz pojemnikiem. Oba zmieszczą w sobie do 3 litrów zanieczyszczeń. Po całkowitym napełnieniu zbiornika urządzenie zasygnalizuje konieczność jego opróżnienia. Nie ma tu też ryzyka przegrzania, ponieważ silnik odkurzacza zabezpieczony jest przed przeciążeniem.

Plusy

 • niska cena
 • wytrzymała konstrukcja
 • cicha praca
 • zwrotny
 • worki wymienne z pojemnikiem

Minusy

 • stosunkowo nieduży zasięg pracy

5. Electrolux UltraOne EUOC94DB

Electrolux UltraOne EUOC94DB

Typ odkurzacza: workowy
Poziom hałasu: 66 dB
Pojemność zbiornika: 5 l
Moc: 700 W
Zasięg pracy: 12 metrów

Na uwagę zasługuje ciekawy wygląd, nowoczesna kolorystyka i estetyczne wykonanie odkurzacza Electrolux UltraOne EUOC94DB. Zdecydowanie odróżnia się tym od konkurencji i stanowi ciekawy produkt. Zapewnia bardzo duży zasięg pracy, a przy tym jest wydajny, ma odpowiednią moc do skutecznego usuwania zanieczyszczeń z każdego rodzaju podłogi.

Cicha pracy

Odkurzacz gwarantuje głośność pracy na akceptowalnym poziomie 66dB i jest to najgłośniejszy model w naszym rankingu. Jest to zasługą zmodyfikowanej konstrukcji węża, silnika, obudowy, a nawet końcówki FlowMotionExtreme. Dzięki zastosowanej tu technologii Silent Air odkurzacz może być użytkowany nawet wieczorową porą, a i tak nie będzie przeszkadzał.

Przyjazny dla alergików

Marka Electrolux pomyślała także o potrzebach alergików i osób wrażliwych na kurz, pył czy roztocza. W urządzeniu zastosowano filtr Allergy Plus, który skutecznie wyłapuje zanieczyszczenia, zanim jeszcze trafią one do pomieszczania podczas odkurzania.

Odpowiednio duży zasięg pracy

Model ten został wyposażony w długi przewód i pozwala na aż 12 metrowy zasięg pracy, który znacznie poprawia komfort pracy. Wystarczy podłączyć go do jednego gniazdka, aby odkurzyć całe mieszkanie bez konieczności zmiany wtyczki podczas sprzątania.

Miękkie, gumowe zderzaki

Obudowa odkurzacza chroniona jest przed przypadkowymi uderzeniami o meble, dzięki gumowym, miękkim zderzakom, które przyjmują wszelkie uderzenia na siebie. Pozwala to nie tylko chronić urządzenie, ale także wszystkie domowe sprzęty i meble.

Szczelna obudowa

Konstrukcja odkurzacza została dobrze i szczelnie wykonana, przez co siła ssąca jest efektywnie kierowana. Odkurzacz jest wydajny i bardzo efektywnie zasysa wszystkie zanieczyszczenia. Powietrze nie przedostaje się zaś poprzez szczeliny obudowy. Jedynym minusem wydaje się być jej duża podatność na zarysowania.

Pojemny worek

Electrolux UltraOne EUOC94DB posiada worek tekstylny o pojemności aż 5 litów, w którym bez problemu mieszczą się wszystkie zanieczyszczenia z dużej powierzchni mieszkania czy biura. Odkurzacz sygnalizuje jego zapełnienie, przez co możemy na bieżąco kontrolować parametry pracy.

Uniwersalna ssawka 3w1

W zestawie znajduje się ssawka umożliwiająca odkurzanie i zbieranie kurzu z wszystkich powierzchni, szczelin i przestrzeni trudno dostępnych, nawet z tapicerki meblowej. Jest to tylko jeden element, który modyfikujemy w zależności od potrzeb. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika jest jeszcze ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet-dywan oraz szczotka do parkietów, która nie rysuje delikatnych powierzchni.

Plusy

 • długość kabla
 • bardzo duża moc ssania
 • pojemność worka
 • estetyczny design
 • ciekawa kolorystyka

Minusy

 • nie należy do najcichszych
 • brak skrętności rury
 • odbudowa podatna na zarysowania

Podsumowanie, jaki cichy odkurzacz kupić

Ciche odkurzacze to takie, które emitują hałas na poziomie 65 dB i mniej. Wszystkie powyżej tej wartości są uznawane za głośne, a powyżej 75dB nawet za bardzo głośne. Cichy odkurzacz zdecydowanie przyda się w domu, w którym mieszkają małe dzieci lub osoby pracujące na różne zmiany. Okażą się też niezbędne tam, gdzie są zwierzęta, szczególnie wrażliwe na głośne dzięki.

Warto mieć jednak na uwadze, że dobry i cichy odkurzacz musi także posiadać:

 • pojemny worek na zanieczyszczenia,
 • wytrzymałą obudowę,
 • zwrotne, najlepiej gumowe koła,
 • duży zasięg pracy,
 • przyjazny dla alergików filtr, który uniemożliwi wdychanie pyłów, kurzu czy roztoczy.

Nie ma potrzeby zwracać dużej uwagi na moc urządzenia, ponieważ zgodnie z opiniami zadowolonych klientów, odkurzacz o mocy 500 W jest tak samo zadowalający w zbieraniu zanieczyszczeń, jak ten oferujący 700 W mocy. Przykładem jest tu z pewnością Electrolux Pure D82-ALRG Silence czy Electrolux UltraOne EUOC94DB.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej