Ranking najlepszych parownic do ubrań (WIOSNA 2022)

Najlepsze parownice do ubrań w rankingu

Jaka jest najlepsza parownica do ubrań? Nie jest łatwo znaleźć urządzenie, które mogłoby być prawdziwym ideałem, jednak poniższy ranking parownic do ubrań z pewnością pomoże wybrać tę, którą warto jest zakupić. Jest to pewnego rodzaju test parownic, który został stworzony w oparciu o autentyczne recenzje i opinie samych użytkowników.

Najlepsza parownica w rankingu, ma dużą moc i pojemny zbiornik.

Bardzo dobra parownica z podgrzewaną płytą, jednak ma mały zbiornik.

Wielozadaniowa z funkcją perfumowania ale sporo kosztuje.

Mocna i bardzo pojemna parownica.

Lekka, poręczna i w niezłej cenie ale ma małą pojemność zbiornika.

Najtańsza parownica w rankingu, dla mniej wymagających użytkowników.

Ranking parownic do ubrań

1. Philips GC810/20

Moc: 1600 W
Wytwarzanie pary: 32 g/min
Pojemność zbiornika na wodę: 230 ml
Czas nagrzewania: 60 s
Długość przewodu sieciowego: 2 m

Philips GC810/20 to najlepsza parownica do ubrań w naszym rankingu. Jest co prawda kosztowna ale skuteczności jej nie można odmówić.

To, co decyduje o dużej wydajności i skuteczności urządzenia, to z pewnością mocny wyrzut pary. W przypadku parownicy Philips GC810/20 możemy liczyć na wyrzut pary o wartości do 32 g/min. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyprasować ubrania z różnych tkanin bez obaw, że nie uda się wygładzić zagnieceń. Plisy, falbanki czy koronki z łatwością poddadzą się gorącej parze.

Duży zbiornik na wodę

Konieczność częstego napełnienia zbiornika, w przypadku tej parownicy, nie stanowi problemu. To urządzenie zostało wyposażone w 230 ml zbiornik, który wystarcza na wyprasowanie do 5 sztuk ubrań, co jest jednoznaczne 12 minutom nieprzerwanego działania.

Zabezpieczenie powierzchni

W zestawie znajduje się mata StyleMat, która ułatwia przenikanie gorącej parze przez ubrania i zabezpiecza powierzchnię prasowania.

Brak mokrych plam

Parownica Philips GC810/20, dzięki podgrzewanej płycie, zapobiega pojawianiu się mokrych plam, ponieważ przeciwdziała skraplaniu pary.

Samoczyszczenie

Technologia usuwania kamienia sprawia, że praca parownicy będzie wydajna, skuteczna i bez śladów kamienia na odzieży.

Plusy

 • szybkie nagrzewanie
 • zbiornik nie przecieka
 • ochrona przed przypaleniem
 • kamień się nie gromadzi

Minusy

 • wysoka cena

2. Philips GC362/80

Moc: 1300 W
Wytwarzanie pary: 24 g/min
Pojemność zbiornika na wodę: 70 ml
Czas nagrzewania: 45 s
Długość przewodu sieciowego: 2,5 m

Parownica Philips GC362/80 to niemal dwa urządzenia w jednym. Dlaczego? Ponieważ model ten daje możliwość zarówno pracy w pionie, jak i w poziomie. Takie rozwiązanie jest skuteczne do wygładzania ubrań na wieszaku, jak i grubych, trudnych do prasowania w pionie materiałów oraz miejsc typu kołnierzyki lub mankiety.

Kompaktowe urządzenie

Parownica jest niewielkich rozmiarów, co sprawia, że można ją wszędzie zabrać. Będzie więc idealnym, niewielkim urządzeniem niezbędnym zarówno w domu, jak i w podroży.

Jest również lekka i poręczna, przez co manewrowanie parownicą jest maksymalnie komfortowe i bezproblemowe.

Termoodporna torba do przechowywania umożliwia schowanie parownicy zaraz po jej użyciu, nie czekają aż całkowicie ostygnie.

Bezpieczne użytkowanie

Prasowanie, wygładzanie i odświeżanie ubrań za pomocą gorącej pary jest bardzo łatwe i skuteczne. Gwarantuje natychmiastowy efekt. Trudno o uszkodzenie materiałów, także tych bardzo delikatnych. Płyta parowa nadaje się do dociskania bezpośrednio do ubrań wszelkiego typu.

Ciągły strumień pary

Łatwe usuwanie zagnieceń możemy zawdzięczać automatycznemu, ciągłemu strumieniowi pary o wartości do 24 g/min.

Podgrzewana płyta SmartFlow

Dzięki nowoczesnej, podgrzewanej płycie SmartFlow można bezpiecznie docisnąć ją do ubrania, bez ryzyka spowodowania uszkodzenia. Eliminuje się przy tym mokre plamy, jakie mogłyby powstawać na tkaninie.

Nakładka do grubych tkanin

Chcąc efektywnie wyprasować także grube tkaniny, trudne do wygładzania, należy zastosować nakładkę do grubych tkanin. Poprzez działanie szczotki, włókna się otwierają. Dotyczy to nawet tak trudnych do prasowania materiałów i ubrań, jak kurtki czy płaszcze.

Odłączany zbiornik wody

Zbiornik o pojemności 70 ml daje możliwość odczepienia, przez co łatwiej się go napełnia. Niestety nie jest zbyt pojemny więc trzeba go częściej napełniać.

Szybkie nagrzewanie

Parownica jest gotowa do pracy niemal natychmiast po jej uruchomieniu, co znacznie skraca jej czas użytkowania. Wystarczy odczekać tylko 45 sekund, a możemy zacząć wydajnie prasować ubrania.

Plusy

 • poręczna
 • szybko się nagrzewa
 • idealnie prasuje zasłony i firany
 • długi kabel

Minusy

 • mały zbiornik wody

3. Tefal Pure Tex DT9530

Moc: 1700 W
Wytwarzanie pary: 30 g/min
Pojemność zbiornika na wodę: 200 ml
Czas nagrzewania: 25 s

Parownica Tefal Pure Tex DT9530 to urządzenie kryjące w sobie kilka funkcji. Idealnie nadaje się do prasowania, ale także odświeżenia ubrań i usuwania z nich wirusów czy bakterii.

Wysoka moc

Dzięki wysokiej mocy, urządzenie jest w stanie wyprasować nawet najbardziej trudne zagniecenia. W niektórych przypadkach zastępuje w tym tradycyjne żelazko. Doskonale dezynfekuje też kanapy, dziecięce pluszaki, siedziska, a więc sprawia, że dom pozbawiony jest wszelkich drobnoustrojów.

Mocny wyrzut pary

Użytkownik ma do wyboru dwa tryby pracy: stały wyrzut pary o mocy 30 g/min oraz funkcję Boost, która poprzez wyrzut 90 g/min pozwala natychmiast rozprostować uporczywe zagniecenia grubych tkanin.

Wielofunkcyjność

Parownica Tefal Pure Tex DT9530 różni się od innych swoją wielozadaniowością. Pomaga czyścić z kurzu, drobnoustrojów, a także odświeżać wszystkie te tekstylia, których nie jesteśmy w stanie wyprać.

Będzie więc idealna do czyszczenia tapicerki meblowej, zabawek dziecięcych itp. Wszystko odbywa się z pomocą padów z mikrofibry, które pomagają usuwać kurz, brud, a nawet włosy czy sierść domowych zwierząt.

Pady nadają się do prania w pralce. Łatwo się je montuje, ponieważ trzymają się dyszy za pomocą magnesu.

Funkcja perfumowania

Parownica z wymiennymi nakładkami nie tylko czyści, ale także perfumuje, co jest nowością. W zestawie znajduje się do tego celu specjalne akcesorium, czyli MonParfum, na które rozpylamy ulubione perfumy. Dzięki działaniu gorącej pary, będą one wnikać do tkanin i tekstyliów.

Szybkie nagrzewanie

Parownica jest gotowa do pracy zaledwie w ciągu 25 sekund.

Plusy

 • wiele funkcji i trybów pracy
 • szybko się nagrzewa
 • nadaje ubraniom zapach
 • bezpieczna w użytkowaniu

Minusy

 • wysoka cena

4. Götze & Jensen SI500K

Moc: 1700 W
Wytwarzanie pary: 20 g/min
Pojemność zbiornika na wodę: 320 ml
Czas nagrzewania: 45 s

Parownica Götze & Jensen SI500K sprawia, że wyciąganie deski do prasowania w domu staje się rzadsze. To mobilne i poręczne urządzenie radzi sobie z prasowaniem ubrań w każdym miejscu, nie tylko w domu, ale również w podróży służbowej czy na wakacjach. Jest prosta oraz intuicyjna w użyciu.

Wysoka moc

Urządzenie charakteryzuje się optymalną mocą 1700W, aby wyprasować i wygładzić nawet najtrudniejsze zagniecenia. Wystarczy powiesić ubranie na wieszaku, a następnie prasować je poprzez pionowe ruchy w górę i w dół.

Regulacja strumienia pary

Jeśli mamy do czynienia z tkaninami delikatnymi lub mniej wygniecionymi, to możemy samodzielnie dostosować moc pary, poprzez jej mechaniczną regulację.

Parownica ma tę zaletę, że nie ma możliwości uszkodzenia czy przypalenia naszych ubrań, a ta funkcja zdaje się dawać nam tę gwarancję.

Poręczna i lekka

Zbiornik wody to 320 ml, a więc odpowiedni, aby nie zmęczyć się podczas prasowania rzeczy, a dodatkowo nie musieć go nieustannie napełniać wodą. Z jego pomocą wyprasujemy kilka ubrań za jednym użyciem. Dodatkowo jest on odłączany, przez co łatwiej jest nalewać wodę do środka.

Szybkie nagrzewanie

Urządzenie osiąga gotowość do pracy po 45 sekundach, co jest optymalnym wynikiem.

Plusy

 • cicha praca
 • ceramiczna stopa
 • łatwa w użyciu
 • skuteczne prasowanie

Minusy

 • czasem zostawia zacieki

5. Philips GC361/20

Moc: 1200 W
Wytwarzanie pary: 20 g/min
Pojemność zbiornika na wodę: 70 ml
Czas nagrzewania: do 60 s

Parownica Philips GC361/20, jak wszystkie tego typu urządzenia, nie potrzebuje deski do prasowania. Wygładzanie ubrań odbywa się zwykle w pionie, a ubrania zawieszone są wówczas na wieszaku. Za jej pomocą można więc prasować i odświeżać także firanki, zasłony czy kanapy.

Bezpieczna dla ubrań

Z parownicą nie ma obaw, że ubrania zostaną przypalone czy zniszczone. Zwykle stosuje się ją prasując rzeczy w pionie, jednak można także docisnąć płytę parową bezpośrednio do ubrań, jak w tradycyjnym żelazku.

Nakładka do grubszych ubrań

Jeśli trudno o szybki i oczekiwanych efekt prasowania, to można posłużyć się nakładką do grubszych ubrań, jaka znajduje się w zestawie z urządzeniem. Zapewnia ona lepsze wnikanie pary do włókien, gwarantując natychmiastowy rezultat.

Długi przewód

Kabel o długości aż 3 metrów pozwoli na wygodę pracy gdziekolwiek będziemy. Mała i poręczna parownica jest też przeznaczona do użytku poza domem, ponieważ łatwo można ją zabrać ze sobą.

Odłączany zbiornik wody

Zbiornik o pojemności 70 ml wody można za każdym razem odłączyć, co przyczyni się do jego łatwiejszego napełnienia. To ważne bo nie jest zbyt pojemny i będzie to trzeba robić częściej.

Automatyczny strumień pary

Parownica o mocy 1200 W zapewnia automatyczny, ciągły strumień pary o wartości do 22 g/min. To optymalne do prasowania codziennych tkanin.

Podgrzewana płyta

Parownica Philips GC361/20 została wyposażona w technologię podgrzewanej płyty SmartFlow, która nagrzewa się do bezpiecznej temperatury, skutecznie prasując ubrania.

Usuwa bakterie i odświeża

Z urządzeniem możliwe jest też usuwanie zgromadzonych na tkaninach drobnoustrojów oraz bakterii. Gorący strumień pary pomaga odświeżyć i zdezynfekować ubrania.

Plusy

 • lekka i poręczna
 • skutecznie prasuje
 • prasowanie w pionie i w poziomie
 • ładny design
 • atrakcyjna cena

Minusy

 • mały zbiornik na wodę

6. Ariete 4167

Moc: 1200 W
Wytwarzanie pary: 20 g/min
Pojemność zbiornika na wodę: 260 ml
Czas nagrzewania: 30 s
Długość przewodu sieciowego: 2,5 m

Niedroga, poręczna i co najważniejsze, skuteczna parownica Ariate spełni nasze oczekiwania w podróży, a nawet w domu, kiedy chcemy jej użyć do szybkiego prasowania bez deski.

Moc 1200 W być może nie jest imponującym wynikiem, ale z pewnością wystarczy, aby efektywnie poradzić sobie z zagnieceniami na delikatnych tkaninach, jak apaszki czy tiul, a także grubszych tkaninach, typu spodnie.

Optymalny czas nagrzewania

Niektóre konkurencyjne modele parownic nagrzewają się w ciągu 45 sekund, dlatego 30 sekund w przypadku omawianego modelu jest bardzo dobrym wynikiem, bo urządzenie nie będzie nam kazać długo czekać na prasowanie.

Wygodna i prosta obsługa

Parownica jest bardzo łatwa w obsłudze i nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy. Wystarczy pionowy ruch, aby wygładzić ubrania wiszące na wieszakach.

Można także z powodzeniem prasować, a nawet odświeżać tapicerkę meblową, pozbywają się z niej drobnoustrojów pod wpływem działania gorącej pary wodnej.

Warto wspomnieć o wygodnym, ergonomicznym uchwycie, który ułatwia operowanie urządzeniem.

Pojemny zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę mieści w sobie 260 ml, co zdecydowanie wystarcza do wyprasowania kilku ubrań naraz bez konieczności każdorazowego jego napełniania. To nam się podoba.

Zestaw nakładek w komplecie

W zestawie znajduje się kilka nakładek, za pomocą których nie tylko wyprasujemy grube tkaniny, ale także pozbędziemy się kurzu czy sierści zwierząt. Dedykowane nakładki ułatwiają więc wygładzanie ubrań, a także zabezpieczają przed zaciekami kropli wody.

Plusy

 • niska cena
 • obsługa w pionie i w poziomie
 • szybkie nagrzewanie
 • duża pojemność zbiornika na wodę

Minusy

 • nieduża moc

Jaka jest najlepsza parownica do ubrań?

Wciąż jeszcze bardzo wiele osób nie zetknęło się z urządzeniem, jakim jest parownica do ubrań. Ranking ten pozwolił wyłuszczyć najlepsze cechy tych urządzeń, zgodnie z modelami, które dostępne są na rynku. Na co więc należałoby zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju urządzenia, które ma nam pomóc wygładzać ubrania uszyte z delikatnych materiałów, szybko i bez użycia deski do prasowania?

Pojemność zbiornika na wodę

Użytkownicy wielokrotnie zwracają uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Jednorazowe jego napełnienie powinno wystarczyć do wyprasowania kilku ubrań (ok 3-5 sztuk), a z drugiej strony nie może być za duży, ponieważ parownica będzie wówczas zbyt ciężka.

Po kilku minutach operowania parownicą o sporej wadze, staje się to naprawdę uciążliwe, szczególnie, że należy wykonywać szereg powtarzających się ruchów w pionie i w poziomie.

Mamy tu więc dużą różnorodność, od parownic ze zbiornikiem pojemności od 70 do 320 ml i więcej, głównie w przypadku parownic stojących. Wyjmowany zbiornik zaś pomoże wygodniej wlać wodę do środka.

Moc urządzenia

Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej będzie się ono nagrzewać. To ważne, ponieważ parownica ma być urządzeniem poręcznym i mobilnym, którym szybko wyprasujemy ubrania.

Dlatego też dłuższe oczekiwanie na jej gotowość do pracy, aniżeli 45 sekund, może się okazać uciążliwe. Parownica nagrzewająca się w ciągu pół minuty będzie optymalnym rozwiązaniem i z pewnością skutecznie wyprasuje nasze ubrania.

Siła wyrzutu pary

Moc parownicy nie jest tak ważna, jak siła wyrzutu pary, choć moc będzie tej funkcji niezmiernie pomocna. Im większy wyrzut pary, tym lepsza efektywność prasowania uporczywych zagnieceń, ale nie trzeba poszukiwać tych, które przodują tym parametrem.

Praca w pionie i w poziomie

Większość parownic została opracowana tak, aby mogły efektywnie działać w pionie prasując ubrania wiszące na wieszakach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ omija konieczność rozkładania deski do prasowania.

Wielu użytkowników pragnie mieć jednak wybór, stąd duża ilość modeli może pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie, czyli jak standardowe żelazka. Bywa to jednak mniej efektywne, ponieważ głównym zadaniem i założeniem standardowej parownicy jest wygładzanie ubrań za pomocą pary wodnej w pionie, a nie poprzez gorącą stopę.

Samoczyszczenie

Tak jak wszystkie urządzenia, które pracują w kontakcie z wodą, tak i parownica może potrzebować odkamieniania. Czyszczenie zbiornika oraz kanalików umieszczonych na stopie z osadów bywa problematyczne.

Wiele nowoczesnych modeli ma więc funkcję samoczyszczenia, co jest niezwykle wygodne i pozwala odciążyć użytkownika z tego żmudnego zadania.

Dodatkowe akcesoria

Parownice nieustannie zyskują nowe funkcjonalności i wyposażone są w dodatkowe akcesoria, jakie mają pomagać w prasowaniu ubrań. Rzeczywiście, wiele z nich w komplecie posiada np. zestaw nakładek, jak szczotka do prasowania grubych tkanin, a także pady usuwające kurz lub sierść.

Czy warto w nie zainwestować? Duża liczba użytkowników docenia tego typu rozwiązania tym bardziej, że za taki komfort wcale nie trzeba zbyt wiele dopłacać.

Podsumowanie

Optymalne parametry parownicy pozwalają na codzienne skuteczne prasowanie nie tylko ubrań, ale także innych materiałów i tkanin. W tym względzie to właśnie parownica nieco przoduje, jeśli zależy nam na wygładzeniu tak delikatnych ubrań, jak tiule czy apaszki.

Nie sposób nie wspomnieć, że to właśnie za pomocą parownicy udaje się w sposób komfortowy i skuteczny wyprasować wiszące firanki lub zasłony, a także odświeżyć ubrania długo niewyjmowane z szafy lub nawet usunąć drobnoustroje i zdezynfekować dziecięce pluszaki.

Która z parownic będzie jednak godna uwagi? Czy powinna być wyposażona w nakładki i pady? To wszystko będzie już uzależnione wyłącznie od naszego budżetu, jaki zamierzamy przeznaczyć na ten cel.

Dobrą parownicę, którą można zabrać w podróż lub prasować nią ubrania tuż przed wyjściem z domu, nabędziemy już nawet za niecałe 200 zł, więc na pewno nie jest to duży wydatek za taki komfort.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej