Parownica do ubrań, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Parownice do ubrań są już w sprzedaży od dawna, jednak wiele osób wciąż o nich nie słyszało. Ich użytkowanie wiąże się z komfortem i szybszym tempem pracy, aczkolwiek trudno jednoznacznie powiedzieć, czy potrafi zastąpić tradycyjne żelazko. Na pewno wspomoże nas podczas prasowania, ponieważ różni się od żelazka swoją funkcjonalnością i zadaniami, jakie się przed nim stawia.
Moc urządzenia
Podczas zakupu parownicy do ubrań warto jest sprawdzić, jaką mocą charakteryzuje się dane urządzenie. Najprościej rzecz ujmując, im wyższa moc, tym szybciej się nagrzeje.
Niektóre modele są gotowe do pracy już po 30 sekundach. Aby móc się cieszyć tak dobrym wynikiem, postawmy na parownicę o minimalnej mocy 1000W. Optymalnym wyborem będzie tu wartość 1200W lub nawet 1700W.
Co ciekawe, wcale nie muszą być one dużo droższe. Jednak dotyczy to tylko parownic ręcznych, ponieważ stojące powinny mieć choćby 2000W. Te jednak rzadko kupowane są do użytku domowego. Parownice ręczne także dobrze spełniają swoją rolę.
Siła wytwarzania pary
Najważniejszym zadaniem parownicy jest właśnie możliwość wytwarzania pary. Istotna więc będzie także siła wyrzutu pary, ponieważ bezpośrednio wpłynie to na efektywność pracy, a więc wygładzanie ubrań i pozbywanie się zagnieceń z wszelkich tkanin.
Przyjęło się uważać, że minimalny wyrzut pary powinien mieć zakres 20 g/min, choć nierzadko zdarzają się modele oferujące wyższą wartość, czyli 24-30 g/min. Takie też modele pokazuje nasz ranking najlepszych parownic. Taki zakres, w przypadku modelu ręcznego, będzie naprawdę odpowiedni do efektywnego działania.
Czas nagrzewania urządzenia
Gotowość do pracy to rzeczywiście istotny aspekt gwarantujący komfort prasowania. Szczególnie, jeśli zabieramy ją ze sobą w podróż i zależy nam na szybkim rozprasowaniu kłopotliwych zagnieceń.
W tym przypadku dobrym wynikiem jest osiągnięcie gotowości do pracy w zaledwie 30 sekund. Niektóre modele nagrzewają się niestety dwa razy dłużej. Takim urządzeniom trzeba dać jedną minutę, aby można było rozpocząć.
Pojemność zbiornika na wodę
Parownice ręczne to urządzenia, którymi musimy wykonywać jednostajny ruch w górę lub w dół, dlatego z zasady nie powinny być zbyt ciężkie, ponieważ szybko się przy tym zmęczymy.
Dlatego też nie poleca się parownic z dużą wagą. Zbiornik na wodę na pewno będzie generował dodatkowe obciążenie. Z drugiej zaś strony, za mały pojemnik sprawi, że będziemy musieli co chwilę dolewać wodę, a to spowolni nasze działania i uczyni je mniej komfortowymi.
Na rynku spotkamy modele oferujące zbiornik o pojemności od 70 ml do 320 ml. Optymalnym wyborem będzie tu 150 ml, ponieważ pozwoli na wyprasowanie kilku ubrań, bez konieczności dolewania wody, a urządzenie nie będzie przy tym zbyt ciężkie.
Warto przy tym zwrócić uwagę także na możliwość odczepienia pojemnika, gdyż łatwej dolewa się do niego wodę.
Bezpieczeństwo użytkowania
Bardzo ważnym aspektem jest także bezpieczeństwo użytkowania parownicy tym bardziej, że wciąż mamy do czynienia z gorąca parą, która naprawdę może doprowadzić do poparzenia. W niektórych zestawach znajdziemy specjalne rękawice ochronne, ale jest to rzadkość.
Dobrym rozwiązaniem są zaś zabezpieczenia, np. przed przegrzaniem urządzenia, które po pewnym czasie automatycznie się wyłączy. To ważne także w sytuacji, gdyby zdarzyło się nam zapomnieć o jej odłączeniu od źródła zasilania zaraz po użytkowaniu.
Niektórzy producenci w komplecie oferują również pokrowiec termiczny, w którym można schować jeszcze ciepłą parownicę. Jest to bardzo przydatne w podróży, dla osób które zabierają ją ze sobą.
Regulacja temperatury
Niektóre z oferowanych na rynku parownic posiadają dodatkową funkcję samodzielnej regulacji temperatury. Może być manualna lub automatyczna i bywa bardzo pomocna w sytuacji, gdy prasujemy różnego rodzaju tkaniny.
Wiele z nich wymaga specjalnego traktowania, ze względu na ich delikatny charakter, jak jedwab czy tiul. W przypadku prasowania np. spodni jeansowych czy lnianych, parownica powinna generować znacznie większą moc, aby móc poradzić sobie z intensywnymi zagnieceniami na ubraniach.
Dodatkowe akcesoria
Decydując się na nieco droższy egzemplarz parownicy do ubrań, możemy pokusić się o zakup urządzenia wyposażonego w pady lub nakładki, które wspomogą prasowanie. Mogą to być także wspomniane już wcześniej rękawice chroniące przed poparzeniem.
Dużym powodzeniem cieszą się też np. nakładki do usuwania sierści zwierząt czy kurzu. Parownica przecież nie tylko prasuje tkaniny, ale może je dodatkowo dezynfekować.
Prasowanie w pionie i w poziomie
Z założenia, parownice mają za zadanie prasować ubrania w pionie i w poziomie. Dobrze by urządzenie dawało taką możliwość, staje się wtedy podobne do żelazka i wówczas jest bardziej funkcjonalne. Warto pamiętać, że stopy różnią się od siebie i przeczytanie opinii użytkowników często pomaga w znalezieniu tych dobrze radzących sobie z tkaninami.
Możliwość filtracji
Korzystanie z wody pochodzącej prosto z kranu będzie tańsze i łatwiejsze podczas użytkowania parownicy. Aby to jednak było możliwe, urządzenie powinno być wyposażone w funkcję samoczyszczenia osadów z kamienia.
Długość przewodu
Być może nie jest to priorytetem, ale długi przewodów, najczęściej 2,5 metrowy, pozwoli na wygodne obsługiwanie urządzenia i elastyczne prasowanie. Zabierając urządzenie w podróż, dostęp do gniazdka elektrycznego może być utrudniony. Odpowiednio długi kabel jest więc udogodnieniem.
Pamiętajmy, że za dobrą parownicę wcale nie trzeba wiele zapłacić. Modele za 200 czy 300 zł potrafią nam sporo zaoferować, więc nie ma sensu przepłacać.