Jak prasować parownicą do ubrań – Poradnik

Streamery, czyli parownice do ubrań, to pewna nowość na rynku, która dopiero zyskuje szerszy rozgłos. Wiele lat użytkowaliśmy tylko żelazka, które zresztą przez ten czas stawały się coraz nowocześniejsze. Może jednak warto zwrócić uwagę, w jaki sposób prasuje się ubrania za pomocą parownicy, ponieważ laikom wydaje się to trudne, choć wcale takie nie jest.

Napełnienie zbiornika wodą

To, co odróżnia parownicę do ubrań od tradycyjnego żelazka, to przede wszystkim prasowanie pionowo. Nie potrzebujemy tu żadnej deski. Prasownica nie posiada też stopy, która bezpośrednio stykałaby się z ubraniami. Trzymamy ją więc z dala od tkaniny, a jej rozprostowywanie odbywa się za pomocą gorącej pary wodnej.

Prasowanie rozpoczynamy od napełnienia zbiornika wodą. Musimy to zrobić do takiego poziomu, aby wygodnie operować urządzeniem. Zwykle nie mają one dużych zbiorników, aby nie były zbyt ciężkie. Utrudniałoby to manipulowanie parownicą.

Prasowanie w pionie

Kolejnym krokiem jest włączenie urządzenia. Powinno się dobrze nagrzać, co zabiera zaledwie kilka chwil. Dioda zmienia wówczas kolor sygnalizując swoją gotowość do pracy. Pamiętajmy, że z pierwszym wyrzutem pary trzeba uważać, aby się nie poparzyć.

Należy ostrożnie manipulować urządzeniem. Można też zastosować rękawicę termiczną, aby prasowanie było jeszcze bardziej bezpieczne. Miejmy też na uwadze, że zablokowanie przycisku spustowego, dzięki któremu para wydobywa się w sposób ciągły, może grozić poparzeniem.

Ubrania wieszamy na wieszaku, ale niektóre urządzenia posiadają w komplecie także dodatkowe akcesoria, jak zintegrowane stojaki.

Jak prowadzić prasownicę po ubraniach?

Prasując wykonujemy ruch pionowy, z góry na dół. Drugą ręką rozprostowujemy tkaninę, aby dokładnie ją wygładzić w każdym miejscu.

Pamiętajmy, żeby nie trzymać parownicy zbyt blisko ubrania, ponieważ wyrzut pary może nieść ze sobą krople wody, a wówczas poplamilibyśmy tkaninę.

Podczas prasowania guzików przy rękawach, prowadzimy urządzenie poziomo, podobnie jak w przypadku wygładzania kołnierzyków. Rękawy prasujemy pionowo.

Zakończenie prasowania

Prasowanie parownicą odbywa się szybko i sprawnie, ponieważ nie ma konieczności wyjmowania deski.

Po wyłączeniu urządzenia należy poczekać do jej ostygnięcia. Producenci zalecają odczekać nawet godzinę, zanim ponownie włożymy ją do pudełka. Tak długi czas zwykle nie jest jednak konieczny.

Pamiętajmy też, że ubranie może być nieco wilgotne, dlatego dobrze jest je na kilka minut pozostawić, aby wilgoć mogła się ulotnić. Koniecznie opróżnijmy też zbiornik, bo zalegająca woda sprawia, że szybciej osadza się w nim kamień.

Dodatkowe akcesoria

Dobrej jakości parownice dysponują sporą ilością akcesoriów, które mogą się okazać pomocne podczas użytkowania urządzenia. Wiele o nich pisze nasz artykuł najlepsze parownice do ubrań.

Przykładem może być choćby nakładka ze szczotką, która pomaga usuwać sierść czy kurz. Pokrywka parowa sprawia, że bezpiecznie prasujemy delikatne materiały tak, aby ich nie uszkodzić. Dzięki niej mamy też pewność, że woda nie będzie kapać na tkaniny.

Do wygładzania grubszych tkanin niezbędna będzie nakładka typu szczotka. Para lepiej ogrzeje grubsze włókna doskonale je rozprostowując.

Istnieje możliwość nabycia również nakładki do materiałów plisowanych, a nawet do prasowania w kant.

Szerokie, metalowe dysze wspomagają zaś prasowanie naprawdę dużych powierzchni, jak pościel czy zasłony. Do użytku domowego wystarczają jednak dysze, które są w standardowym zestawie.

Użytkowanie parownicy do ubrań nie jest więc wcale trudne. Dzięki niej z pewnością szybko i skutecznie poradzimy sobie z codziennym wygładzaniem, odświeżaniem czy nawet dezynfekcją ubrań.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej