Parownica czy żelazko? Co wybrać?

Parownica do ubrań Tefal i dłoń, która ją trzyma

Co bardziej przyda się w gospodarstwie domowym? Będzie to parownica czy żelazko? Na które z tych urządzeń warto postawić, aby cieszyć się gładkimi, doskonale wyprasowanymi ubraniami, bez najmniejszych zagnieceń? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Sposób działania parownicy i żelazka

Parownica do ubrań Tefal i dłoń osoby, która ją trzyma i prasuje nią koszule

Parownica i żelazko różnią się między sobą sposobem działania. Żelazko prasuje nasze ubrania wyłącznie na płaskiej powierzchni, więc potrzebuje deski. Jego stopa nagrzewa się i pod wpływem gorąca oraz własnego ciężaru rozprasuje wszelkie zagniecenia.

Parownica zaś, zwana często stremerem, wytwarza wyłącznie gorącą parę wodną, która działa na włókna tkanin, rozprostowując je i rozluźniając. Nie przykłada się jej tak mocno do ubrań, co jest istotną różnicą. Prasowanie odbywa się więc wyłącznie w pionie, a nie z użyciem deski.

Zalety i wady żelazka

Żelazko Philips stoi na desce do prasowania, a w tle okno oraz szafka

Przed zakupem żelazka musimy zdecydować jaką mocą ma dysponować i jaki rodzaj stopy posiadać. Jest więc wiele do przemyślenia, a nasza ostateczna decyzja z pewnością będzie też podyktowana ceną urządzenia. Więcej o tym pisze ranking żelazek.

Zalety

Nie da się ukryć, że żelazko, jako urządzenie do pracy, jest bardzo wygodne. Posiada szereg udogodnień, które na pewno sprawdzą się podczas częstego prasowania ubrań.

Zaleca się je osobom, które decydują się robić prasowanie cykliczne. Odkładają wówczas dużą ilość ubrań i dają sobie czas, aby wszystkie dokładnie wyprasować.

Jest ono też przydatne do prasowania pościeli, ręczników bądź obrusów. Wyprasuje dokładnie, zarówno na mokro, jak i na sucho. Podczas tej czynności przybieramy bardzo wygodną dla nas pozycję, na stojąco, a prasowanie nie obciąża nas tak bardzo, ponieważ nie musimy dźwigać urządzenia, unosić go i nim manipulować, jak w przypadku parownicy.

Podczas gdy w parownicy za prasowanie odpowiada głównie para, a nie ciepłe powietrze, tak w przypadku żelazka mamy do wyboru inne funkcje, a dodatkowo także prasowanie na mokro. To pozwala nam bardzo skutecznie rozprostować każdy zakątek ubrań.

Możemy też wybierać temperaturę, moc grzania, a także ilość wyrzucanej pary, zgodnie z rodzajem tkaniny. Zbiornik na wodę jest bardzo pojemny i nierzadko wystarczy tylko raz go uzupełnić przed jednorazowym prasowaniem.

Wady

Mimo wielu zalet, tradycyjne żelazka nie są wolne od wad. Przede wszystkim, wymuszają prasowanie na desce lub choćby jakimś twardym podłożu.

Wymagana jest przy tym pozycja stojąca, więc należy się dobrze do takiego prasowana przygotowywać. Trudno myśleć tu wówczas o prasowaniu zaledwie jednego czy dwóch ubrań.

Najczęściej zbieramy w tym celu całą ich stertę, aby praca była wydajna. Co gorsza, nieodpowiednie dopasowanie temperatury prasowania może skutkować przypaleniem tkaniny, a zatem łatwo jest ją zniszczyć z nieuwagi, bo zawsze musimy ściśle przyłożyć stopę żelazka do ubrania.

Konieczne jest także odczekanie kilku minut, by się nagrzało.

Żelazko trzeba umieć obsługiwać, ponieważ w przeciwnym wypadku łatwo zabrudzimy delikatną stopę, a jej czyszczenie bywa problematyczne.

Zalety i wady parownicy

Przód parownicy do ubrań

Parownice do ubrań szybko zdobywają swoich zwolenników. Mają naprawdę dużo zalet, choć chcąc być całkowicie uczciwym, należy też wymienić ich słabe strony. Więcej o konkretnych modelach pisze ranking parownic do ubrań.

Zalety

Parownice to urządzenia poręczne i mobilne. Zabierzemy je w podróż służbową i na wakacje, a tam nie musimy się martwić brakiem deski do prasowania, ponieważ skutecznie zadziałają bez niej.

Streamery nadają się do szybkiego prasowania ubrań, szczególnie jeśli mowa tu o jednej czy dwóch rzeczach. Zrobimy to szybko i sprawnie, bez konieczności czynienia specjalnych przygotowań.

Co ważne, są to urządzenia wielofunkcyjne, gdyż nie tylko prasują ubrania za pośrednictwem gorącej pary, ale także je odświeżają, pozwalając pozbyć się brzydkich zapachów. Dzięki nim efektywnie walczymy z drobnoustrojami, a ubrania zyskują świeżość.

Trudniej także o uszkodzenie ubrania, ponieważ stopa nie styka się mocno z tkaniną. Nie ma więc obaw, że użyjemy zbyt dużą temperaturę do prasowania.

Zaletą jest również fakt, że znacznie bezpieczniej prasuje się ubrania z delikatnych materiałów, jak atłas czy tiul.

Wady

Do wad parownicy należy niewątpliwie zaliczyć konieczność częstego uzupełniania wody. Oczywiście, można zakupić urządzenie z większym zbiornikiem, jednak wówczas należy się liczyć z większym ciężarem, którym dużo trudniej będzie manipulować.

Parownica nie nadaje się jednak do prasowania dużych i grubych tkanin. Raczej trudniej jest rozprostować pościel, ręcznik czy zasłony, a dodatkowo nie będzie to wygodne, ponieważ streamerem operujemy w powietrzu.

Żelazko lub parownica – dla kogo?

Wyboru należy dokonać samodzielnie zgodnie z własnymi upodobaniami. Jeśli wolimy tradycyjne prasowanie na stojąco, szczególnie jeśli lubimy prasować dużą ilość rzeczy naraz, to wówczas postawmy na żelazko. Więcej o tym w tekście działanie i budowa żelazka.

Parownice przydadzą się tym, którzy wolą rozprostowywać i odświeżać rzeczy na bieżąco, zaraz przed ich założeniem, o czym pisałem w artykule jak działa parownica do ubrań. Wówczas ubrania będą nie tylko wygładzone, ale także odświeżone, zyskają neutralny zapach i pozbędziemy się dodatkowo roztoczy oraz drobnoustrojów.

Streamery mogą nam również posłużyć za urządzenia odświeżające i dezynfekujące nie tylko ubrania, ale i kanapy, pluszowe zabawki dziecięce, siedziska krzeseł czy foteli. Mają więc nieco szersze zastosowanie, aniżeli tradycyjne żelazka, ale nie wyprasują całej sterty ubrań.

Być może więc w domowym gospodarstwie przydadzą się po prostu oba sprzęty?

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz