Ranking pralko-suszarek 2024 | TOP 8 | Najlepsze modele

Najlepsze pralko-suszarki w rankingu

Spędziłem wiele godzin na wyszukiwaniu najlepszych pralko suszarek. 

Wziąłem pod uwagę opinię klientów, najważniejsze parametry oraz funkcje każdego modelu.

Mój niezależny ranking pralko-suszarek 2024 roku zawiera 8 modeli w różnych przedziałach cenowych.

Najlepsze pralko-suszarki 2024

Pralko-suszarka Samsung WD90T954ASH

Najlepsza pralko suszarka, jest świetnie wyposażona, z dużą pojemnością i mnóstwem funkcji. Ma dodatkowe sterowanie smartfonem.

Pralko-suszarka Bosch WNA24401PL

Dopracowana pralko-suszarka, cicho pracuje, posiada funkcje odświeżania parą i ma bardzo duży wsad.

Pralko-suszarka Samsung WD8NK52E0ZW

Ciekawy model w niezłej cenie. Pierze w EcoBubble i może suszyć z funkcją AirWash bez detergentów.

Pralko-suszarka LG F2DV5S8S0

Popularna, sprawdzona pralko-suszarka dobrej marki. Można nią sterować smartfonem.

Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

Ma to co potrzebne: dobrą cenę, EcoBubble, odświeżanie ubrań AirWash i przydatne programy.

Pralko-suszarka Bosch WNA13402PL

Dobra pralko-suszarka. Prosty model z wysoką prędkością wirowania i przydatnymi funkcjami na co dzień.

Pralko-suszarka Electrolux EW7W268SP

Interesujący podstawowy model w niskiej cenie, jest cichy i prosty. Jednak ma długie programy.

Pralko-suszarka Whirlpool FWDG 861483

Najtańsza w rankingu i najprostsza. Co ciekawe ma najniższe zużycie prądu z wszystkich powyżej.

Ranking pralko-suszarek

1. Miejsce Samsung WD90T954ASH

Pralko-suszarka Samsung WD90T954ASH

Klasa energetyczna prania z suszeniem: E
Klasa energetyczna prania: A
Pojemność (pranie/suszenie): 9 kg / 6 kg
Poziom hałasu (pranie/suszenie): 52 dB / 62 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min.

Plusy

 • świetnie wyposażona
 • dodatkowe drzwi AddWash
 • pranie EcoBubble w niskiej temperaturze
 • cicha praca
 • sterowanie za pomocą aplikacji

Minusy

 • wysoka cena

Ranking pralko-suszarek na pierwszym miejscu pokazuje model Samsung WD90T954ASH, jest to najlepsza pralko-suszarka.

Charakteryzuje się dobrym zużyciem prądu, wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami oraz estetyką, jakiej mogą pozazdrościć konkurencyjne modele dostępne na rynku.

Pranie w niskich temperaturach

Użytkownicy pralek Samsung z pewnością znają już technologię  EcoBubble, dzięki której możesz prać w niskich temperaturach, nie niszcząc ubrań. 

Już na samym początku cyklu detergenty łączą się z wodą i powietrzem, przez co szybciej wnikają w tkaniny, skutecznie usuwając zabrudzenia. Opinie ekspertów potwierdzają, że jest to jeden z najlepszych modeli na rynku.

Inteligentny panel Al Control

Wystarczy spojrzeć na panel urządzenia, aby być przekonanym o nowoczesnej technologii sterowania sprzętem. 

Użytkownik nie tylko otrzymuje podpowiedzi, np. w jakiej temperaturze suszyć poszczególne tkaniny, ale także zapamiętuje wcześniej wybrane ustawienia.

Jest to bardzo intuicyjny system, który z pewnością wiele upraszcza. Aplikacja SmartThing pozwala zaś zdalnie sterować pralko-suszarką z poziomu urządzenia mobilnego, np. smartfona.

Dodatkowe drzwi AddWash

Wiele osób zastanawia się, czym w ogóle są dodatkowe drzwi i czy naprawdę są one potrzebne? Otóż świetnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy zapomnisz dodać jakieś zagubione ubranie.

Jest to o tyle wyjątkowe, że możesz włożyć do cyklu prania bądź suszenia wybrane rzeczy, jakie nie potrzebują odbyć całego programu od początku do końca. 

To rozwiązanie jest też niezastąpione, kiedy chcesz wywietrzyć bęben, aby nie gromadziła się wewnątrz pleśń oraz brzydkie zapachy.

Odświeżanie ubrań

Funkcja AirWash to sposób na wywietrzenie ubrań z brzydkich zapachów, np. dymu tytoniowego i ich odświeżenie, bez konieczności prania i moczenia w detergentach. Wietrzenie następuje z użyciem ciepłego powietrza.

Program dla alergików

Jest to pralko-suszarka z funkcją pary. Uruchomienie cyklu Higieniczna para usuwa alergeny oraz zabija wszelkie zarazki przy pomocy wyłącznie gorącej pary. Jego udowodniona skuteczność pozwala się uporać aż z 99,9% szkodliwymi bakteriami i alergenami.

Szybkie pranie

Zastosowana w urządzeniu funkcja QuickDrive pozwala na dużą oszczędność energii, która może sięgać nawet 20%. 

Pranie jest też krótsze nawet o połowę w porównaniu ze standardowymi cyklami. Wszystko odbywa się za pomocą innowacyjnego bębena Q-Drum. Ponadto możliwa maksymalna prędkość obrotów na minutę to aż 1400.

Duża funkcjonalność

Urządzenie zapewnia wiele funkcji, które pomagają nie tylko prać czy suszyć ubrania, ale także utrzymać je w czystości. Szuflada Stay Clean zawsze pozostaje czysta, ze względu na system spłukiwania jej wodą.

Podobne zadanie ma funkcja, która usuwa pleśń, zanieczyszczenia i wszelkie drobnoustroje. Cykl ten uruchamiany jest samodzielnie, to pralko-suszarka informuje o konieczności jego aktywowania.

Funkcja aktywnej piany pozwala pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń, ponieważ poplamione rzeczy namaczają się w niej, aż do ich rozpuszczenia.

Bezszczotkowy silnik

Ponadto pralko-suszarka posiada nowoczesny silnik inwerterowy, który zapewnia cichą pracę, mniejszą awaryjność sprzętu i trochę niższe rachunki za energię. Tutaj klasa efektywności energetycznej prania jest na najwyższym poziomie.

Duża pojemność

Dobra pojemność pralko-suszarki, bo aż 9 kg, a podczas suszenia nawet do 6kg. To sporo porównując do konkurencji, to też pokazuje test pralko-suszarek.

Koszt zakupu pralko-suszarki Samsung, nie jest tani, ale na pewno warto.

2. Miejsce Bosch WNA24401PL

Pralko-suszarka Bosch WNA24401PL

Klasa energetyczna prania z suszeniem: E
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 10 kg / 6 kg
Poziom hałasu wirowania: 69 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min.

Plusy

 • cicho pracuje
 • bardzo duży wsad, mieszczą się nawet kołdry
 • wiele szybkich programów
 • wiele programów ułatwiających lub omijających prasowanie

Minusy

 • brak sterowania za pomocą aplikacji

Na drugim miejscu w moim teście pralko suszarek 2024 roku jest model Bosch WNA24401PL. Zaskakuje przede wszystkim dużą ładownością bębna, szczególnie jeśli mowa tu o cyklu piorącym, ponieważ wsad może wówczas wynieść nawet do 10 kg, a podczas suszenia do 6kg. 

Odświeżanie parą

Pralko-suszarka posiada funkcję odświeżania parą, która jest bardzo mile widziana, ponieważ pozwala odświeżać za pomocą samej tylko pary, bez konieczności włączania całego cyklu prania.

Można odświeżyć rzeczy, pozbyć się brzydkich zapachów, a nawet zagnieceń. Jest szczególnie polecana dla delikatnych ubrań, którym szkodzą detergenty i wysokie temperatury, jak np. wełniane swetry czy garnitury.

Usuwanie zagnieceń

Iron Assist to wyjątkowe przydatne rozwiązanie, ponieważ pomaga pozbyć się zagnieceń w noszonych już ubraniach. Tkaniny zostają potraktowane ciepłą temperaturę powietrza, a następnie delikatną mgiełką wodną. To naprawdę pomaga podczas pozbywania się zagnieceń.

Urządzenie bardzo dba o tych użytkowników, którzy cenią sobie proste tkaniny oferując im cykl „do prasowania”, po którym wyjmujesz z bębna lekko wilgotne ubrania albo „do szafy”, kiedy to wszystko jest już idealnie suche.

Cicha i nowoczesna

Cicha praca to atut tego modelu, ze względu choćby na silnik inwerterowy, ale też hermetyczną obudowę, wytłoczenia i doskonale wyizolowane ściany oraz specjalny amortyzator, swoim działaniem polepszający parametry pracy.

Samoczyszczenie

Model Bosch WNA24401PL może się pochwalić pierwszym wymiennikiem ciepła, który czyści się automatycznie podczas każdego cyklu. Nie trzeba więc myśleć o usuwaniu włókien i osadów, jakie mogą się tam gromadzić. To wielka zaleta, która wyróżnia się od konkurentów.  Ta pralko suszarka w opinii użytkowników i ekspertów to świetny model.

Oszczędność wody i energii

Najlepsi producenci pralko-suszarek, zwracają uwagę na oszczędność użytkowania. Tutaj producent zadbał także o automatykę wagową, aby woda nie marnowała się, dlatego też bęben jest uzupełniany dokładnie do wielkości wsadu.

Takie działanie oszczędza też energię, ponieważ woda podgrzewana jest wyłącznie w ilościach niezbędnych dla danego cyklu.

Dodatkowo masz do wyboru programy piorące szybko i skutecznie, np. SpeedPerfect , który skraca czas prania nawet o 65% i może wynieść zaledwie 41 minut.

Wyświetlacz

Kropką nad i, tego nowoczesnego i oszczędnego urządzenia jest czytelny i prosty wyświetlacz, który podpowiada użytkownikowi, co powinien krok po kroku zrobić. Poza tym jest to jedna z najlepszych pralko-suszarek, dlatego jest na miejscu drugim. 

3. Miejsce Samsung WD8NK52E0ZW

Pralko-suszarka Samsung WD8NK52E0ZW

Klasa energetyczna prania z suszeniem: F
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 8 kg / 5 kg
Poziom hałasu wirowania: 72 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min.

Plusy

 • intensywne suszenie
 • dodatkowe drzwi AddWash
 • pranie EcoBubble
 • atrakcyjna cena
 • duża pojemność

Minusy

 • długi czas programu ciągłego: pranie i suszenie

Pralko-suszarki marki Samsung w większości oferują podobną funkcjonalność, ale można wybierać z tańszych egzemplarzy, które także spełnią oczekiwania użytkowników. Taki jest właśnie Samsung WD8NK52E0ZW zapewniający zarówno efektywne pranie, jak i suszenie ubrań.

Technologia EcoBubble

Pralki Samsung, także te z suszarką, potrafią usuwać szczególnie uporczywe zabrudzenia w niższej temperaturze, dzięki sprawdzonej już technologii EcoBubble.

Pranie może się odbywać w chłodnej wodzie, ze względu na połączenie detergentu, powietrza i wody. Takie zestawienie łatwiej wnika w głąb tkanin, a przy tym zużywasz mniej energii.

Łatwe wykrywanie błędów

Podczas ewentualnych drobnych awarii, bardzo szybko wykryjesz ich przyczynę poprzez skanowanie LED. Tę operację wykonasz za pomocą aplikacji w smartfonie, która wskaże ci powód bez udziału mechanika.

Różne programy prania

Obecnie nieocenioną pomocą stają się szybkie programy piorące, ponieważ przyczyniają się do oszczędzania energii i czasu, odświeżając ubrania, które nie wymagają intensywnego prania.

Do dyspozycji są także cykle przeznaczone dla alergików, niszczące większość bakterii czy drobnoustrojów, a także funkcja aktywnej piany.

Funkcja AirWash zaś odświeża pranie bez użycia detergentów.

Bęben Diamond Drum

Pralko-suszarka Samsung WD8NK52E0ZW chroni wszelkie tkaniny zarówno podczas prania, jak i suszenia, dzięki specjalnie wyprofilowanemu wnętrzu bębna. Swoim wyglądem przypomina diamenty.

Dodatkowe drzwi AddWash

Producent oferuje wyjątkowy komfort obsługi sprzętu nawet wtedy, kiedy już uruchomiliśmy dany program prania lub suszenia.

Podczas trwania cyklu można otworzyć dodatkowe drzwi, aby włożyć zapomnianą wcześniej rzecz. Można ich także używać, by dolać detergent lub zostawić otwarte po zakończonym cyklu, w celu zachowania odpowiedniej wentylacji sprzętu.

Możesz rozważyć zakup pralko-suszarki Samsung, bo to świetny model.

4. Miejsce LG F2DV5S8S0

Pralko-suszarka LG F2DV5S8S0

Klasa energetyczna prania z suszeniem: E
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 8,5 kg / 5 kg
Poziom hałasu (pranie/suszenie): 53 dB / 53 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1175 obr/min

Plusy

 • świetne wykończenie
 • szybkie programy prania i suszenia
 • duża pojemność
 • nowoczesne funkcje
 • zdalna obsługa przez smartfon

Minusy

 • zapach gumy podczas suszenia

Pralko-suszarka LG F2DV5S8S0 poprzez specjalne ruchy bębna w szczególny sposób traktuje twoje ubrania, chroniąc je przed uszkodzeniami, a jednocześnie skutecznie pierze je i suszy, oszczędzając energię oraz wodę.

Dbałość o tkaniny

Model LG F2DV5S8S0 proponuje swoim użytkownikom specjalną technologię, która nie tylko ocenia wagę wsadu, ale także miękkość danego materiału, przez co dobiera optymalne ruchy bębna. Myśli więc za ciebie, przez co nie musisz już zastanawiać się czy dany cykl uszkodzi twoje ubrania. Posiadanie pralko-suszarki LG, to jest dopiero wygoda.

Szybka i skuteczna

Wiele użytkowników zwraca uwagę na to, że uruchomienie programu łączonego, a więc prania i suszenia zajmuje naprawdę wiele godzin. Pralko-suszarki lg ogólnie większość tych modeli oszczędza twój czas proponując pranie i suszenie 4 kg wsadu w zaledwie 180 minut.

Funkcja TurboWash zaś wypierze ubrania w ciągu 59 minut.

Dużo praktycznych programów

Dostępne są różne cykle prania i suszenia, jak choćby takie, które pomagają pozbyć się 99,99% alergenów, bakterii i drobnoustrojów. Za tę funkcjonalność odpowiada pranie parowe.

Dopasowanie parametrów do ubrań

Dużym atutem sprzętu jest dostosowywanie parametrów prania i suszenia do wielkości wsadu, a także rodzaju materiału. 

Nie trzeba więc mieć obaw, że tkaniny zostaną uszkodzone. Programy pracują tak, aby oszczędzić jak najwięcej wody oraz energii, bo na tym właśnie najbardziej zależy dzisiejszym użytkownikom.

Trwała i estetyczna

Współczesne urządzenie, zachwycające swym nowoczesnym designem, czego LG F2DV5S8S0 jest najlepszym przykładem. Na uwagę zasługuje jednak także trwałość konstrukcji oraz niezawodne działanie. Do tego liczne testy i porównania wskazują, że jest to model bardzo dobry i godny uwagi.

Zbieraki ze stali nierdzewnej oraz ulepszone drzwiczki wykonane z hartowanego szkła sprawią, że urządzenie będzie ci służyć jeszcze dłużej. Dodatkowo są bardziej higieniczne. Sama gałka z metalicznym wykończeniem oraz czytelny wyświetlacz sprawia, że urządzenie wkomponuje się w każde wnętrze.

Sterowanie zdalne czyli zintegrowana pralko-suszarka

Nowoczesna pralko-suszarka LG F2DV5S8S0 gwarantuje intuicyjną obsługę za pomocą aplikacji dostępnej na urządzeniu mobilnym. Istnieje możliwość pobierania dodatkowych programów, jakie wspomagają korzystanie z urządzenia. Jaką kupić pralko suszarkę, może akurat ten popularny model będzie twoim faworytem.

5. Miejsce Samsung WD80TA046BE

Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

Klasa energetyczna prania z suszeniem: E
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 8 kg / 5 kg
Poziom hałasu (pranie/suszenie): 54 dB / 59 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min

Plusy

 • możliwość wyboru czasu suszenia
 • samooczyszczanie
 • wiele przydatnych programów, jak „suszenie do szafy”
 • wiruje cicho nawet przy wysokich obrotach
 • atrakcyjna cena

Minusy

 • długi czas cyklu łączonego: prania i suszenia

Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE charakteryzuje się wieloma innowacyjnymi funkcjonalnościami, a także oszczędną pracą, właśnie takie parametry posiadają najlepsze pralko suszarki. A opinie użytkowników oraz ekspertów to potwierdzają.

Przede wszystkim jednak jest to urządzenie, które jednocześnie pierze ubrania, a następnie je suszy, co sprawia, że oszczędzasz miejsce w domu.

Technologia EcoBubble

Pranie w niskiej temperaturze, tak samo skuteczne, jak z użyciem tradycyjnych cykli, jest możliwe dzięki opatentowanej technologii EcoBubble. Polega to na połączeniu powietrza, detergentu oraz wody.

Pranie odbywa się więc w niskich temperaturach, przez co oszczędzasz energię niezbędną na podgrzanie wody.

Odświeżanie ubrań

Dobre pralko-suszarki, często posiadają super funkcje, jak choćby ten model. Funkcja AirWash pozwala odświeżyć ubrania bez konieczności prania w wodzie i detergencie. Wystarczy tylko gorące powietrze, aby pozbyć się dymu tytoniowego czy innych, nieprzyjemnych zapachów.

Pranie maksymalnie higieniczne

Chcąc zapewnić swoim ubraniom jak najbardziej higieniczną czystość, warto użyć programu Higieniczna para, który usuwa aż 99,9% bakterii, alergenów i drobnoustrojów. Gorąca para uwalnia się bezpośrednio z dna bębna, dezynfekując twoje tkaniny.

Pralko-suszarka z silnikiem inwerterowym

Silnik o konstrukcji inwerterowej to nie tylko mniejsza awaryjność poszczególnych podzespołów, ale także cicha praca i większa wydajność. Wpływa to więc na niższe rachunki i większą niezawodność użytkowania przez długie lata.

Wiele funkcjonalnych programów

W przypadku tej pralko-suszarki masz do czynienia nie tylko z wieloma przydatnymi programami prania, jak np. pranie w aktywnej pianie, ale także suszenia. 

Duża część z nich oferuje dużą ochronę twoich tkanin, dzięki czemu zapobiegasz ich szybkiemu zużyciu oraz uszkodzeniu. 

Samoczyszczenie bębna

Wiele mówi się o koniecznej dbałości o urządzenie poprzez jego regularne czyszczenie i konserwację. W tym modelu możesz od tego odpocząć, ponieważ sprzęt wykonuje to za ciebie.

Program czyszczenia bębna uruchamia strumień ciepłego powietrza, który dociera w każde zakamarki, jak membrana, drzwi czy sam bęben. W ten sposób masz pewność, że z urządzenia nie zaczną się wydobywać brzydkie zapachy i w żadnej sytuacji cię nie zawiedzie.

System przepłukiwania dotyczy także samej szuflady na detergenty, więc proszek nie będzie już w niej zalegał i się skawalał. 

Mniej zagnieceń

Ubrania po wyjęciu z bębna nie są tak zagniecione czy wręcz uszkodzone, ponieważ Samsung WD80TA046BE to specjalna konstrukcja bębna. Jest on pokryty otworami w kształcie diamentów, aby delikatnie traktować tkaniny. W taki sposób ta oto pralko-suszarka zapewnia optymalną możliwość czystych i nie wymagających prasowania ciuchów.

6. Miejsce Bosch WNA13402PL

Pralko-suszarka Bosch WNA13402PL

Klasa energetyczna prania z suszeniem: E
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 8 kg / 5 kg
Poziom hałasu wirowania: 70 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min

Plusy

 • cicha i wydajna praca
 • inteligentne czujniki i automatyka wagowa
 • wiele przydatnych funkcji i programów
 • duża pojemność bębna

Minusy

 • brak funkcji sterowania smartfonem

Ta pralka i suszarka w jednym Bosch WNA13402PL zapewnia możliwość uzyskania czystych, świeżych i suchych ubrań po kilku godzinach od ich umieszczenia w bębnie. 

Wiele nowoczesnych rozwiązań zostało wykorzystanych w tym modelu, który warto jest rozważyć podczas dokonywania zakupów.

Szybkie programy prania i suszenia

Jeśli zależy ci na szybkim wypraniu i wysuszeniu delikatnych tkanin, lekko zabrudzonych, to koniecznie trzeba uruchomić cykl Wash&Dry 60, który w ciągu 60 minut upora się z wsadem ważącym do 1 kg.

To jednak nie wszystko, ponieważ program Super Krótki pierze bawełniany wsad nawet w 15 minut. W sytuacji, kiedy pragniesz wyprać pranie bardziej zabrudzone, wykorzystując standardowy cykl można go skrócić nawet o 65%. Ta godna polecenia pralko-suszarka, to na prawdę dobry model.

Nowoczesne czujniki

System ActiveWaterPlus w precyzyjny sposób odmierza ilość wody niezbędną do prania. Analizuje wagę i zabrudzenia tkanin. W ten sposób możesz maksymalnie zaoszczędzić wodę.

Mniej zagnieceń i dbałość o tkaniny

Każdy producent opatentowuje swoją własną konstrukcję bębna. W przypadku modeli Bosch masz do czynienia z bębnem VarioDrum, o falistej strukturze ze specjalnymi zbierakami, które dbają o to, by ubrania mogły ci służyć na dłużej.

Samoczyszczenie wymiennika ciepła

W tradycyjnych wymiennikach ciepła nierzadko masz do czynienia z zabrudzeniami, takimi jak włókna i osady. Znacznie obniżają one wydajność pracy, dlatego też Bosch opracował specjalna technologię samoczyszczenia wydajnika ciepła, aby mógł być zawsze gotowy do efektywnego działania i nie zakłócał pracy urządzenia.

Wiele przydatnych, intuicyjnych programów

Urządzenie jest w pełni intuicyjne, o czym przekonują cię także różnorodne programy, jak „Do szafy”, „Mniej zagnieceń” czy „Do prasowania”. 

Już same ich nazwy sugerują, że możesz prać tak, aby wyjąć ubrania mniej pogniecione czy przeznaczone zaraz do użytku.

Odświeżanie parowe zaś pozwala tylko odświeżyć ubrania, bez konieczności ich prania w wodzie i detergencie. Jest niezwykle przydatny dla takich ubrań, jak garnitury czy wełna. Nowoczesne pralko-suszarki często posiadają takie cechy.

Cicha praca

Ten model pralko-suszarki charakteryzuje się cichą pracą, którą zawdzięczasz nie tylko nowoczesnej konstrukcji silnika inwerterowego, ale także specjalnym wytłoczeniom na obudowie. Które niwelują wibracje podczas wirowania. Przyczynia się do tego także doskonała izolacja ścian.

7. Miejsce Electrolux EW7W268SP

Pralko-suszarka Electrolux EW7W268SP

Klasa energetyczna prania z suszeniem: E
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 8 kg / 4 kg
Poziom hałasu (pranie/suszenie): 51 dB / 60 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1600 obr/min

Plusy

 • niska awaryjność urządzenia
 • dba o ubrania, nie powodując zagnieceń
 • dobra jakość suszenia
 • cicha praca

Minusy

 • długi proces prania i suszenia

Z modelem Electrolux EW7W268SP możliwe jest wygodne pranie i suszenie w bardzo krótkim czasie. Nieduży załadunek prania, po pełnym wysuszeniu uzyskasz już po 60 minutach. W zestawieniu topowych pralko-suszarek , ten model znalazł się na wysokim 7 miejscu.

Odświeżanie bez prania

Dzięki zastosowaniu gorącej pary wodnej odświeżysz twoje ubrania, szczególnie te, które wymagają bardzo delikatnego traktowania, bez użycia wody i detergentu.

Dodatkowo jest to spora oszczędność wody, prądu i środków chemicznych przy uzyskaniu doskonałych rezultatów. Co ważne, ubrania nie niszczą się i nie gniotą.

Szybkie pranie i suszenie

Zwykle uruchomienie łączonego cyklu prania, czyli prania i suszenia, zajmuje dużo czasu. Electrolux EW7W268SP pozwala rozwiązać ten problem.

Załadunek wynoszący do 1 kg zajmie ci bowiem tylko 1 godzinę. Jest to dobre rozwiązanie na szybkie pranie i suszenie niedużej ilości ciuchów.

Inteligentne czujniki

Funkcja SensiCare jest w stanie szybko wykryć jakie jest obciążenie bębna obliczając ile będzie potrzeba wody do dokładnego wyprania wsadu. Taka analiza zajmuje zaledwie 1 minutę.

8. Miejsce Whirlpool FWDG 861483

Pralko-suszarka Whirlpool FWDG 861483

Klasa energetyczna prania z suszeniem: D
Klasa energetyczna prania: C
Pojemność (pranie/suszenie): 8 kg / 6 kg
Poziom hałasu (pranie/suszenie): 55 dB / 61 dB
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min

Plusy

 • cicha praca
 • wiele funkcjonalnych programów
 • oszczędza wodę i prąd
 • niska cena

Minusy

 • długi czas suszenia

Ta pralko-suszarka jest najtańsza w rankingu i mimo to radzi sobie nieźle. Jest intuicyjna w obsłudze i wyposażona w czytelny wyświetlacz posiadający duże symbole.

Mój ranking pralko-suszarek zamyka właśnie ten model.

Dużo funkcjonalnych programów

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wiele praktycznych cykli prania i cykli suszenia. Nie trzeba mieć wiedzy dotyczącej tego, jak prać poszczególne ubrania, ponieważ urządzenie samodzielnie podpowie, który program należy wybrać.

Masz do dyspozycji np. cykl Wełna, Pranie i suszenie w czasie 45 minut czy pranie FreshCare+, które z pomocą pary eliminuje zgniecenia.

Silnik inwerterowy

Nowoczesny silnik to przede wszystkim cicha praca, a także większa żywotność. Bezszczotkowy silnik to również mniejsza awaryjność urządzenia, dłuższe jego działanie oraz oszczędność energii elektrycznej.

Technologia Szósty Zmysł

Pralko-suszarki z funkcją Szósty Zmysł Whirlpool to bardzo znana funkcja i powszechna wśród wszystkich urządzeń tej marki. 

Urządzenie samodzielnie dopasowuje wszelkie parametry do rodzaju tkaniny i wielkości wsadu. W ten sposób możesz liczyć na oszczędne działanie urządzenia. Ten model ma najniższe zużycie prądu i  zużycie wody.

W jaki sposób powstaje mój ranking pralko-suszarek? 

pralko-suszarka Electrolux

Tworzenie mojego rankingu jest procesem, który wymaga wiele czasu i dokładnej analizy. Najpierw zbieram informacje o dostępnych na rynku modelach, oceniając je pod kątem kilku kluczowych kryteriów.

Do najważniejszych z nich należą wydajność, wytrzymałość, pojemność, ilość i długość programów prania i suszenia, funkcje specjalne oraz cena urządzenia. Następnie przeprowadzam dogłębną analizę recenzji użytkowników oraz ekspertów.

Wszystkie zebrane informacje pozwalają mi na utworzenie obiektywnego rankingu pralko-suszarek. Dobieram modele, które oferują najlepszy stosunek ceny do jakości, mają pozytywne recenzje użytkowników i spełniają powyższe kryteria. 

Co w pralko-suszarce jest najważniejsze?

dwie pralko-suszarki obok siebie, Electrolux i Samsung

Nie wszyscy decydują się na wybór pralko-suszarki, ponieważ dwie funkcje zintegrowane w jedno urządzenie, może mieć pewne wady. 

Największą zaletą przemawiającą za kupnem jest jednak mała ilość miejsca potrzebna do jego umiejscowienia oraz cena, bo kupując jedno urządzenie, zawsze wydasz mniej, niż decydując się na dwa sprzęty. Więcej o zaletach i wadach tych urządzeń możesz znaleźć w moim artykule pralka i suszarka czy pralko suszarka oraz na stronie Bosch.

Najlepsza pralko-suszarka to taka, która cechuje się poniższymi parametrami:

Dobra ładowność

informacja o wsadzie prania i suszenia w pralko-suszarce Samsung

Pralko-suszarki zawsze wysuszą mniej wsadu, niż podczas programu piorącego, co należy wziąć pod uwagę. Najbardziej optymalne wartości wynoszą tu ok 8-9 kg prania i 5-6 kg suszenia. Na rynku AGD również znajdziesz pralko-suszarki slim, które charakteryzują się tym, że są mniejsze i mniej pakowne, ale za to zabierają jeszcze mniej miejsca.

Oszczędność wody i prądu

Nie ma wątpliwości, że urządzenia o lepszej klasie oszczędności będą droższe, dlatego ich cena startowa zwróci się dopiero po pewnym czasie użytkowania. 

Pamiętaj jednak, że pralko-suszarki w których wybierasz łączony cykl prania i suszenia mogą zużywać więcej wody. Pobór energii także nie jest mały, jednak to komfort, za który należy dodatkowo zapłacić. Więcej o tym pisałem w artykule zużycie prądu pralko-suszarki.

Silnik inwerterowy

W przypadku pralko suszarek bezszczotkowy silnik to podstawa dobrej jakości. Wpływa on nie tylko na mniejszą awaryjność urządzenia, ale także jej cichą i wydajną pracę. Na rynku AGD znajdziesz również pralko-suszarkę z pompą ciepła.

Ilość programów

pokrętło z programami suszenia i prania w pralko-suszarce Samsung

Nawet najbardziej standardowe i niezawodne pralko-suszarki posiadają już w swojej ofercie bardzo przyzwoitą ilość programów piorących i tych przeznaczonych na suszenia prania. 

Te najbardziej atrakcyjne, to choćby odświeżanie za pomocą pary wodnej czy krótkie pranie i suszenie łączone, nawet przy mniejszym wsadzie. Często ogólnie pralko-suszarki już posiadają takie udogodnienia.

Dziś producenci zaczynają zwracać baczniejszą uwagę na krótkie cykle prania i suszenia. Ze względu na oszczędność czasu i energii elektrycznej, by właśnie stworzyć najlepsze pralko suszarki.

Dodatkowe funkcje

pralko-suszarka Samsung

Funkcjonalność prostych modeli też nie ma już sobie nic do zarzucenia. Znajdujesz tam zarówno funkcję opóźnionego startu, zabezpieczenie przed dziećmi czy możliwość wykonania pauzy podczas trwania cyklu tak, aby dołożyć zagubioną rzecz. Polecane pralko-suszarki, mają właśnie takie funkcje dodatkowe.

Rozszerzoną funkcjonalnością jest zaś sterowanie za pomocą smartfona.  Nowoczesne czujniki samodzielnie dostosowują parametry prania i suszenia do wielkości wsadu oraz rodzaju tkanin. Mój ranking pralko-suszarek zawiera takie modele.

Więcej o tym znajdziesz w artykule jaką pralko-suszarkę wybrać.

Podsumowanie

pralko-suszarka marki Electrolux

Z pewnością nie łatwo jest wybrać jedno urządzenie, które spełni wszystkie twoje oczekiwania i stanie się sprzętem idealnym. Więc jaka najlepsza pralko suszarka będzie warta zakupu? Mój ranking 2024 roku Ci w tym pomoże.

Każda marka charakteryzuje się własną, opatentowaną technologią, jak choćby specjalna konstrukcja bębna. 

Pralko-suszarki Samsung to pranie w technologii bąbelkowej oraz dodatkowe drzwiczki umożliwiające zwiększenie ilości wsadu w trakcie trwającego cyklu. Są też bardzo oszczędne, podobnie jak urządzania Whirlpool.

Niezawodnością zaś charakteryzują się sprzęty Bosch, które są jednocześnie ciche podczas pracy. 

Pralko-suszarkom LG oraz Electrolux można zaś zawdzięczać innowacyjne ulepszenia i ilość funkcjonalnych programów, nie wspominając już o samej estetyce sprzętu.

Wyboru należy więc dokonać samodzielnie, zwracając uwagę na swoje priorytety i specjalne oczekiwania. Wśród pralko-suszarek z mojego rankingu, na pewno znajdziesz swój idealny model.

Jakie parametry techniczne są istotne przy wyborze pralko-suszarki?

Parametry takie jak pojemność, prędkość wirowania, liczba programów prania i suszenia oraz efektywność energetyczna są ważne.
Upewnij się, że pralko-suszarka ma odpowiednią pojemność dostosowaną do twoich potrzeb i oferuje programy, które często stosujesz.

Czy pralko-suszarka ma skuteczne funkcje suszenia?

Warto sprawdzić, czy pralko-suszarka ma różne programy suszenia o różnym stopniu wilgotności. Ważne jest, aby umożliwić wybór odpowiedniego stopnia suszenia dla różnych rodzajów tkanin, zapewniając im dłuższą trwałość.

Czy istnieją dodatkowe funkcje, które są wartościowe przy zakupie pralko-suszarki?

Niektóre pralko-suszarki oferują dodatkowe funkcje, takie jak opóźniony start, systemy automatycznego dawkowania detergentu czy technologie oszczędzania wody. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na te dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić codzienną obsługę urządzenia.
Pamiętaj, że dokładne dopasowanie pralko-suszarki do twoich potrzeb pozwoli na efektywne i wygodne pranie oraz suszenie ubrań.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz