Jaką pralko-suszarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie

W małych mieszkaniach trudno jest liczyć na szybkie wysychanie ubrań. Dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup automatycznych suszarek, tym bardziej w dużych gospodarstwach domowych.

Na pierwszy rzut oka ciekawym rozwiązaniem wydaje się być pralko-suszarka, czyli urządzenie 2w1. To duża oszczędność miejsca, a nawet pieniędzy, ponieważ musimy wydać tylko na jeden sprzęt i to tak wygodny w użytkowaniu. Na co więc należałoby zwrócić uwagę?

Pojemność

W pierwszej kolejności warto sprawdzić ładowność urządzenia. Im większa, tym lepsze i bardziej funkcjonalne. Musimy wiedzieć, że suszenie wymaga dużej ilości miejsca w bębnie, dlatego ładowność bębna podczas suszenia będzie nawet dwa razy mniejsza od objętości prania.

Typowe modele oferują zatem możliwość wyprania za jednym razem ok. 7-8 kg rzeczy, a podczas suszenia ok. 5-6 kg. Takie wartości będą już dość dobrym wynikiem.

Cicha praca

Obecnie na rynku królują już urządzenia wyposażone w silnik inwerterowy, czyli bezszczotkowy. Oznacza to, że są nie tylko mniej awaryjne i bardziej wydajne, ale także ciche. To ważne, szczególnie podczas cyklu wirowania prania, dla którego najczęściej producenci podają określone parametry.

Mniejszy hałas generują urządzenia, które są dobrze izolowane, a ich ścianki mają specjalne żłobienia. Zazwyczaj pralko-suszarki powodują hałas poniżej 50 dB, co warto już wziąć pod uwagę, jednak podczas wirowania jest to nawet 75 dB.

Aby łatwo porównać najlepsze modele, sprawdź nasz ranking pralko-suszarek, gdzie w przejrzysty sposób pokazujemy ich różne parametry.

Prędkość wirowania

Im wyższa częstotliwość obrotów bębna, tym lepsze efekty wirowania. Wyciągamy pranie, które nie wymaga tak długiego czasu suszenia. Dla suszarek automatycznie dobierających parametry suszenia odzieży jest to ważne, ponieważ zyskujemy na krótszym czasie cyklu i większej oszczędności energii elektrycznej.

Niska awaryjność, wymiennie części

Dziś trudno jest trafić na urządzenia, które będą zupełnie bezawaryjne, ale można zwrócić uwagę na takie, które składają się z wymiennych części i podzespołów. Jeśli coś ulegnie usterce, łatwo można to wymontować i wymienić, bez potrzeby zakupu nowego egzemplarza.

Dobrym przykładem są tu wymienne łożyska, które z pewnością szybko się zużywają, przy tak dużej eksploatacji pralko-suszarki szczególnie, że jest to jeden sprzęt o podwójnej funkcjonalności.

Oszczędna eksploatacja

Trudno nie zwrócić uwagi na niskie zużycie prądu czy wody, podczas zakupu urządzenia. Pralko-suszarkę kupuje się po to, aby ją użytkować kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Dlatego też dobrze jest nabywać sprzęt o wysokiej klasie energetycznej, jakie oferują dużo krótkich i funkcjonalnych programów.

Z założenia musimy się jednak liczyć z wyższymi rachunkami za prąd, ponieważ cykle łączne, a więc pranie i suszenie, potrafią kosztować nie tylko czas, ale też całkiem spore zużycie energii oraz wody.

Ciekawym rozwiązaniem staje się więc pralko-suszarka z pompą ciepła i kondensacyjnym trybem suszenia, który nie wykorzystuje w tym procesie wody. Pompa ciepła zapewnia niższe rachunki za prąd ale niestety bardzo podnosi cenę pralko-suszarki. Takich modeli jest też sporo mniej na rynku.

Automatyka wagowa oraz inteligentne czujniki

Nowoczesne pralko-suszarki naszpikowane są funkcjonalnymi rozwiązaniami, jak np. automatyka wagowa. Urządzenie, dzięki czujnikom, samodzielnie poznaje wagę wsadu dobierając najbardziej optymalne parametry prania i suszenia.

To w praktyce bardzo oszczędne i zdejmuje użytkownikowi z głowy konieczność samodzielnego wyboru programów.

Czujniki wilgotności zaś odpowiadają za dobór najlepszego trybu suszenia, ze względu na poziom wilgotności tkanin.

Intuicyjna obsługa i ilość programów

Pralko-suszarka musi być łatwa w obsłudze. Nierzadko pomaga przy tym zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji dedykowanej na smartfona.

Programy suszenia i prania są zintegrowane, a ich selekcji dokonuje się tylko poprzez wybór konkretnych symboli, jak np. „pranie do szafy”, „bez zagnieceń” czy „pranie nocne”.

Dużym atutem pralko-suszarek jest ilość programów krótkich, które przyspieszają pracę w razie potrzeby. Oszczędzamy w ten sposób czas.

Funkcja odświeżania parowego

Doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych pralko-suszarkach jest odświeżanie parowe. Nie ma już potrzeby za każdym razem prać ubrań i traktować je sztucznymi detergentami. Wystarczy odświeżyć lekko zabrudzone pranie, aby je zdezynfekować, uzyskać przyjemny zapach i pozbyć się zagnieceń.

Samoczyszczenie

Wszyscy wiedzą, że dbałość o pralkę i jej podzespoły, a więc regularna konserwacja sprzętu, zwiększa jego wydajność, oszczędność eksploatacji i awaryjność. Dlatego też samoczyszczenie jest programem, który z pewnością się przydaje, szczególnie jeśli dotyczy to nie tylko czyszczenia bębna lub szuflady na detergenty, ale także kondensatora, np. z kłaczków i włókien.

Unikalne technologie

Wszystkie marki pralko-suszarek oferują swoim użytkownikom opatentowane, a więc własne innowacyjne rozwiązania, które stają się ich znakami rozpoznawczymi. Przykładem jest tu np. technologia piorąca EcoBubble, jaką proponuje Samsung.

Dotyczy to także kształtu i konstrukcji bębna, jego wytłoczeń, a nawet wielokierunkowego prania. Takie rozwiązania sprawiają, że tkaniny nie mechacą się, nie gniotą i są bardziej delikatnie traktowane, a plamy usuwa się jeszcze efektywniej.

Dodatkowe udogodnienia

Niektóre urządzenia oferują np. podwójne drzwi bębna, przez co mamy możliwość ich otwarcia w trakcie uruchomionego cyklu i dopełnienia wsadu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Oświetlenie LED zaoferuje nam duży komfort użytkowania.

Skracanie cyklu prania bądź suszenia, opóźniony start lub zabezpieczenie przed dziećmi – to już opcje, które są dodatkowym udogodnieniem.

Ponadto pralko-suszarka staje się atrakcyjniejsza, jeśli posiada czytelny i nowoczesny wyświetlacz.

Estetyczny wygląd i harmonijne połączenie kolorystyki jest niewątpliwym atutem, który może stać się argumentem dla wyboru naszej pralko-suszarki.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej