Jak działa pralko-suszarka? Oraz jej ograniczenia.

Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem pralko-suszarki. Oczywiście, można nabyć oba te sprzęty osobno, jednak potrzeba wówczas więcej przestrzeni do ich sprawnego działania. W małych mieszkaniach pralko-suszarka sprawdzi się doskonale, a co najważniejsze, wykona dwa zadania zajmując tę samą ilość miejsca. Sprawdźmy więc jak to w ogóle działa?

Dwa etapy działania

Nie jest żadną niespodzianką, że pranie i suszenie musi się odbywać w dwóch odrębnych etapach. Posiadamy przecież jedno urządzenie realizujące dwie funkcję, ale i jeden bęben, w którym zarówno pierzemy, jak i suszymy.

Pranie nie wymaga dodatkowych objaśnień, ponieważ odbywa się tak samo, jak w tradycyjnych pralkach, które są nam już dobrze znane.

Suszenie zaś może być dla niektórych nowością, stąd warto jest się mu bliżej przyjrzeć. Pewnym udogodnieniem jest to, że wszystko odbywa się w następującym po sobie odcinku czasowym, w jaki nie musimy ingerować. Jednym słowem, wkładamy do bębna brudne rzeczy, a wyciągamy nie tylko czyste, ale też suche.

Programowanie urządzenia wykonujemy na samym początku. Wielu użytkowników chwali sobie taki system działania, ponieważ nie musi przekładać rzeczy z bębna do bębna, a co za tym idzie czuwać, kiedy skończy się cykl prania.

Mechanizm suszenia

Suszenie odbywa się zaraz po zakończeniu cyklu prania, a urządzenie przestawia się wówczas na proces nawiewu gorącego powietrza do bębna. Wydaje się więc, że nie ma w tym żadnej filozofii, jednak wszystko polega na tym, aby cykl suszenia nie pobierał zbyt dużo energii.

Pralko-suszarki wyposażone są w grzałki, które produkują gorące powietrze, a wentylator wydmuchuje je do bębna. Niestety grzałki pobierają sporo prądu i rachunki za energię elektryczną znacznie wzrastają. Mówi się, że przy 200 praniach to koszt ponad 700 zł.

Wymiennik ciepła skrapla i schładza gorące powietrze, a pozostałe po tym procesie krople odprowadzane są na zewnątrz przez wąż odpływowy. Taki zamknięty system pętli, którą jest nieustanne podgrzewanie i osuszanie powietrza sprawia, że mamy do czynienia z pralko-suszarkami kondensacyjnymi.

To właśnie ten proces suszenia najczęściej charakteryzuje te sprzęty. Istnieje także inny sposób, który dotyczy głównie startych samodzielnych suszarek. Te muszą być jednak podłączone do wentylacji, gdzie uchodzi para odprowadzana przez odpowietrznik. Prawidłowe funkcjonowanie suszarki będzie więc uzależnione od odpowiedniego usytuowania, co rodzi kolejne wymagania.

Pralko-suszarki z pompą ciepła

Najbardziej energooszczędne urządzenia na rynku to pralko-suszarki z pompą ciepła. Niestety są bardzo kosztowne bo ich ceny to nawet 6000 zł. Wykorzystują one znacznie mniej energii elektrycznej do suszenia, przez co są tańsze w eksploatacji. Jednak koszt zakupu potrafi zniechęcić.

Program suszenia tylko dla mniejszej ilości ubrań

Decydując się na zakup pralko-suszarki musimy jeszcze pamiętać o różnicy dotyczącej pojemności bębna podczas prania oraz suszenia. Jeśli uzupełnimy bęben do jego maksymalnej pojemności, to suszeniu będzie mogła podlegać tylko połowa załadunku. Widać to po modelach, które zawiera ranking pralko-suszarek. To warto jest wiedzieć rozpoczynając cykl prania i nastawiając urządzenie na następujący po nim cykl suszenia.

Pralko-suszarka potrzebuje więc nie tylko więcej przestrzeni w bębnie, aby dobrze wysuszyć nasze ubrania, ale także więcej czasu. Należy też mieć świadomość, że chcąc uruchomić łączny cykl prania i suszenia nie będziemy mogli liczyć na niektóre programy, ponieważ w ogóle nie uwzględniają takiej możliwości. Opcje suszenia ma zazwyczaj tylko kilka programów prania, zatem taki komfort będzie poddawany pewnym istotnym wyjątkom.

Czy zakup pralko -suszarki się opłaca?

Z pewnością jest to opcja tylko dla niektórych. Trudno wyobrazić sobie urządzenia idealne i pralko-suszarki również do nich nie należą.

Sprawdzą się dla użytkowników mieszkających w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie ma wystarczającej ilości przestrzeni, by zamontować dwa osobne urządzenia. Pozwalają zarówno wstępnie wysuszyć ubrania, które później i tak będą jeszcze naturalnie dosuszane, jak i całkowicie je wysuszyć, ale przy uwzględnieniu odpowiednich warunków tego procesu.

Podsumowując wydaje się że jest to dobre rozwiązanie gdy brakuje miejsca na osobną pralkę i suszarkę. Sprawdzi się w wielu domach, ale przed zakupem należy dobrze przeanalizować zakres ich funkcji, aby móc efektywnie z nich korzystać.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej