Ile prądu zużywa pralko suszarka? Na przykładach

Konsumenci decydują się dziś na zakup sprzętów, które nie zużywają dużo prądu. Koszty energii nieustannie rosną, a więc coraz więcej płacimy już za komfort użytkowania wielu urządzeń AGD. Pralko-suszarka z pewnością wspomaga i przyspiesza codzienną dbałość o nasze ubrania, ale czy aby na pewno nie zrujnuje naszych budżetów? Warto przyjrzeć się wyliczeniom odpowiadają sobie na pytanie, ile tak naprawdę kosztuje jeden cykl suszenia tkanin?

Realny koszt suszenia prania w pralko-suszarce

Dokonując wyliczeń zużycia prądu na jeden cykl suszenia należy przyjąć, że bierzemy pod uwagę standardowy tryb pracy dla bawełny. Producenci podają zużycie prądu dla 100 cykli suszenia.

Dla każdego modelu pralko-suszarki koszty jej użytkowania prezentują się nieco inaczej.

W przypadku modelu Samsung WD90T954ASH QuickDrive AddWash, podczas 100 cykli samego suszenia urządzenie zużywa 49kWh, a 100 pełnych cykli prania z suszeniem to już 377 kWh.

Dla porównania najlepsze pralko-suszarki mają zużycie energii następujące:

Model urządzeniaZużycie na 100 cykli suszeniaZużycie na 100 cykli prania+suszenia
Samsung WD90T954ASH QuickDrive AddWash49kWh = 37 zł377 kWh = 290 zł
Bosch WNA24401PL68kWh = 52 zł364 kWh = 280 zł
LG F2DV5S8S0 64kWh64kWh = 49 zł326 kWh = 251 zł
Electrolux EW7W268SP63kWh = 48 zł326 kWh = 251 zł
Whirlpool FWDG 86148363kWh = 48 zł307 kWh = 236 zł

Jak się okazuje uruchomienie pełnego cyklu, czyli prania i suszenia to znaczny koszt. Najtaniej prezentuje się tu model Whirlpool FWDG 861483, choć w przypadku samego tylko suszenia w zestawieniu prowadzi Samsung WD90T954ASH QuickDrive AddWash.

Oznacza to, że cykle samego prania w poszczególnych modelach nie są identyczne i mogą się wiązać z generowaniem różnych kosztów w związku np. z pojemnością bębna. Omawiane tu urządzenie Samsung posiada o 1 kg większą ładowność bębna pralki.

Od czego zależy poziom zużycia prądu?

Na koszt użytkowania pralko-suszarki składa się bardzo wiele czynników. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że pralko-suszarki generalnie zużywają znacznie, bo niemal dwa razy więcej prądu, aniżeli dwa osobne urządzenia, czyli standardowa pralka i suszarka z pompą ciepła. Niektórzy jednak nie mają wyboru i są zmuszeni zakupić jeden sprzęt, z racji np. na brak miejsca.

Pralko-suszarka o pełnym załadunku podobnie, pobierze więcej energii elektrycznej, aniżeli ta z mniejszym wsadem. Podczas cyklu suszenia istotny okaże się też wybrany program. Jeśli zdecydujemy się na standardowy, to zapłacimy mniej, a np. te mające spowodować mniej zagnieceń są droższe w użytkowaniu. To samo dotyczy innych, dodatkowych i bardziej rozbudowanych opcji.

Ważna jest też technologia, ponieważ urządzenia o nowocześniejszej budowie i konstrukcji pobierają mniej prądu, co jest odwzorowane choćby klasą energetyczną.

Sprzęty z pompą ciepła także uczynią nam znaczne oszczędności. Pompa ciepła potrafi naprawdę mocno wpłynąć na mniejsze rachunki, dlatego czasem warto jest zainwestować podczas zakupu, aby później spokojnie z niej korzystać.

Zgodnie z szacunkami, pralko-suszarka z pompą ciepła to nawet o 40% mniejsze rachunki za energię elektryczną. Jej koszt zakupu jest jednak znacznie wyższy.

Tak, jak w przypadku wszystkich sprzętów AGD, znaczenie ma również stan urządzenia, czyli jego konserwacja i czyszczenie. Należy regularnie dbać o pralko-suszarkę przeprowadzając okresowe czyszczenie filtra oraz odkamienianie.

Jeśli więc zależy nam na niższych kosztach energii, bez rezygnacji z komfortu użytkowania pralko-suszarki, to musimy wybrać zgodnie z wieloma rożnymi czynnikami, które mogą naprawdę znacznie wpłynąć na stan naszego portfela.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej