Odkurzacze wodne

Ranking odkurzaczy wodnych

Jaki jest najlepszy odkurzacz wodny? Jaką moc powinien mieć? Które jego parametry są najważniejsze? My spróbujemy podpowiedzieć, który jest wart uwagi. Wybraliśmy kilka modeli, w zależności od ich ceny oraz specyfikacji. Przejrzeliśmy także wiele opinii na ich temat, od osób, które miały okazję używać je w warunkach domowych.

Poniższy ranking odkurzaczy wodnych uwzględnia ich parametry, funkcjonalność oraz specyfikę. Został stworzony w oparciu o dostępną wiedzę na temat ich parametrów technicznych, jak i opinii użytkowników. Modele zostały posegregowane zgodnie z ceną, od najtańszego do najdroższego.

Thomas Twin TT Orca

Mocny z funkcja prania oraz dużym pojemnikiem.

KARCHER DS 6

Dobre efekty sprzątania i jakość wykonania.

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus

Wielofunkcyjny z dużą ilością akcesoriów.

Ranking odkurzaczy wodnych

Odkurzacz Thomas Twin TT Orca piorący o dużej mocy 1600 W dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Trudno mu także dorównać innymi cechami. Wydaje się być trafionym wyborem, jednak Thomas Aqua+ Pet & Family Plus cieszy się bardzo dobrymi opiniami zadowolonych użytkowników. A może postawić na dobrze znaną, niemiecką markę Karcher? Który więc należałoby wybrać?

Thomas Twin TT Orca

Thomas Twin TT Orca

Moc: 1600 W
Funkcja prania: tak
Pojemność zbiornika na wodę: 6 l
Zasięg pracy: 9m

Odkurzacz Thomas Twin TT Orca to bardzo dobre czyszczenie nie tylko powierzchni twardych i płaskich, ale także usuwanie z powietrza pyłków, alergenów czy kurzu. Mamy tu więc podwójne działanie, zarówno czyszczenie powierzchni, jak i powietrza. Poleca się go jako urządzenie przyjazne dla alergików i osób wrażliwych na unoszący się w otoczeniu kurz, którego z tym sprzętem, łatwo się pozbyć.

Funkcja prania

Większość standardowych odkurzaczy tylko wciera kurz w dywany czy wykładziny. Thomas Twin TT Orca posiada także funkcję prania, dzięki czemu będą one jeszcze czystsze i bardziej pachnące. Warto podkreślić, że prana tapicerka nie pozostaje mokra, ponieważ woda zostaje skutecznie odsysana.

W zestawie z odkurzaczem znajduje się także specjalistyczny płyn piorący oraz ssawka umożliwiająca czyszczenie dywanów, tapicerki meblowej, jak fotele czy sofy. Jest to specjalna ssawka usprawniająca pranie i maksymalnie usuwająca wilgoć.

Filtr Epa

Filtry Epa mają za zadanie wyczyścić pyłki, usunąć roztocza i bakterie. Wszystkie te mikroorganizmy zanieczyszczają powietrze stawiając się problematyczne dla osób uczulonych na kurz oraz dla alergików.

Filtr wodny

Zanieczyszczenia zasysane są do pojemnika z wodą, którą później wylewa się bezpośrednio do kanalizacji. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko nie wydajemy pieniędzy na wymienne worki, ale także ograniczamy do minimum konieczność czyszczenia brudnego pojemnika. Często wystarczy go tylko dobrze przepłukać wodą i osuszyć po skończonej pracy. Jeszcze jedną zaletą odkurzacza jest czyste i dobrze nawilżone powietrze.

Ilość funkcji

Pranie dywanów i czyszczenie tapicerki meblowej to dodatkowe funkcje odkurzacza. Nie każdy wodny odkurzacz może się pochwalić takim zakresem działania. W zestawie z odkurzaczem znajdują się akcesoria, które umożliwiają wykonywanie tych czynności. Jest to np. ssawka do prania dywanów, ssawka do prania tapicerki, ssawko-szczotka z przełącznikiem parkietowym. Pozwalają one zbierać zanieczyszczenia z niewielkich powierzchni i szczelin.

Odkurzacz daje możliwość zastosowania także samego worka syntetycznego w rozmiarze XXL zamiast pojemnika, w zależności od upodobań użytkownika. Będzie to szczególnie przydatne, kiedy chcemy szybko i sprawnie odkurzyć mieszkanie, omijając dodatkowe czyszczenie pojemnika po skończonej pracy.

Wygodne i funkcjonalne odkurzanie

Już z pierwszym spojrzeniem na odkurzacz, w oczy rzuca się ergonomiczna konstrukcja, która ułatwia manipulowanie urządzeniem oraz zapewnia dość intuicyjną obsługę. Uchwyt Vario klip gwarantuje możliwość przymocowania wszystkich akcesoriów do specjalnego schowka, aby były szybko i łatwo dostępne.

Plusy

 • odpowiednia moc ssania
 • bezproblemowe czyszczenie pojemnika
 • skuteczne pranie
 • czyste powietrze

Minusy

 • ciężki
 • duże gabaryty

KÄRCHER DS 6 1.195-220.0

KARCHER DS 6

Moc: 650 W
Funkcja prania: nie
Pojemność zbiornika na wodę: 2 l
Zasięg pracy: 10,2 m

KÄRCHER DS 6 nie tylko świetnie odkurza, ale i oczyszcza powietrze. Zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do zbiornika z wodą, a powietrze przechodzące przez odkurzacz jest oczyszczane przez filtr HEPA 12 w blisko 99,5%. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko alergii i nie powinieneś kichać, kaszleć i mieć innych jej objawów. To właśnie dlatego urządzenie jest pożądane przez alergików i osoby uczulone na kurz, które źle znoszą dużą zawartość drobnych zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Alergicy szczególnie cenią sobie filtr wodny, ponieważ jest to rozwiązanie, dzięki któremu z jeszcze większą dokładnością oczyszcza się powietrze. Czyszczenie takiego pojemnika z wodą jest bardzo proste a filtr HEPA jest zmywalny, dlatego może być użytkowany ponownie.

Obsługa

Pojemnik jest łatwy w czyszczeniu, ponieważ wystarczy go umyć pod bieżącą wodą a elementy urządzenia są dobrze dopasowane i łatwo je zamontować. Odkurzacz dobrze sobie radzi zarówno z dywanami jak i powierzchniami twardymi. Na obudowie znajduje się miejsce na dodatkowe szczotki. Dzięki temu nie musisz biegać i ich szukać, tylko wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Parkowanie odkurzacza

Ergonomiczny i wygodny kształt odkurzacza zapewnia możliwość łatwego i bezproblemowego manewrowania w każdą stronę. Jest to także zasługa dobrze zaprojektowanych kół. Parkowanie odkurzaczem, zarówno w pionie, jak i w poziomie sprawia, że z łatwością można go zmieścić w szafie, schowku oraz gdziekolwiek indziej.

Brak funkcji prania

Mimo tak wielu wygodnych funkcji odkurzacza, nie ma tu opcji prania dywanów oraz tapicerki meblowej. To duża strata, tym bardziej, że inne odkurzacze w podobnej cenie mogą się pochwalić tą cechą.

Mała pojemność zbiornika

Pojemnik odkurzacza może się wydawać mały, ponieważ mieści w sobie tylko 2 l. Ważne jednak, że łatwo się wyjmuje i można go czyścić bezpośrednio pod bieżącą wodą.

Dodatkowe akcesoria

W zestawie odkurzacza znajdują się ssawka do tapicerki i ssawka szczelinowa. Teleskopowa rura umożliwia manipulowanie wysokością, ułatwiając korzystanie ze sprzętu osobom o różnym wzroście.

Plusy

 • dobra jakość wykonania
 • czyste powietrze
 • łatwe manewrowanie
 • proste czyszczenie pojemnika
 • dobre ssanie

Minusy

 • brak funkcji prania
 • mało końcówek do wyboru
 • mały pojemnik na zanieczyszczenia

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus

Moc: 1700 W
Funkcja prania: tak
Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
Zasięg pracy: 11 m

Nasz ranking odkurzaczy wodnych nie mógł obejść się bez popularnego Thomas Aqua+ Pet & Family Plus. Ten odkurzacz wodny spełnia rolę zwykłego odkurzacza, który zbiera zanieczyszczenia z podłogi. Dodatkowo także pierze wykładziny, dywany, a nawet tapicerkę meblową. Można go więc używać na wiele sposobów. Jego szeroka funkcjonalność to duża zaleta a ten model jest szczególnie dedykowany posiadaczom zwierząt.

Filtr wodny

Zanieczyszczenia zbierane są do pojemnika z wodą, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze usuwanie pyłów, kurzu, odchodów roztoczy czy pleśni, jednocześnie nie zanieczyszczając powietrza w pomieszczeniu. Odkurzacz jest więc przyjazny dla alergików. Zanieczyszczone powietrze z urządzenia nie wydostaje się na zewnątrz, aby unosić się później w przestrzeni.

Mała pojemność zbiornika

Minusem może się okazać pojemność zbiornika 1,8 l. Jest to czasem niewystarczające, aby skutecznie wyczyścić całe mieszkanie. Z drugiej strony, i tak po każdym użytkowaniu musimy opróżnić zbiornik, a potem na nowo uzupełnić go świeżą wodą. Taka pojemność zbiornika sprawia więc, że nie jest on przesadnie wielki. Za to opróżnianie pojemnika z wodą jest bardzo proste. Wystarczy wylać zawartość do toalety i przepłukać zbiornik, a następnie wysuszyć.

Zbiera wodę

Odkurzacz został przystosowany do zbierania wody, więc bez problemu odkurzymy nim plamy z błota, wylane płyny (w rozsądnych ilościach). Jedyne co trzeba zrobić, to wymienić ssawkę na odpowiednią, znajdującą się w zestawie.

Zbiera sierść

Odkurzacz wydaje się być idealny, jeśli jesteśmy posiadaczami psa lub kota. Dołączona do zestawu turboszczotka posiadająca obracający się wałek, bez najmniejszego kłopotu zbiera sierść, włosy z dywanu nawet tego, z gęstym włosiem.

Pranie tapicerki

Pożyteczną funkcją jest także możliwość prania tapicerki, a więc sof, kanap czy foteli. W ten sposób lepiej pozbywamy się zanieczyszczeń za każdym razem, kiedy jest to niezbędne. Włączając opcję prania, woda podawana do dyszy jest pod ciśnieniem, dzięki czemu uzyskasz lepsze efekty.

Duży wybór końcówek

Skuteczne pranie dywanów umożliwia nam ssawka do prania, która pozostawia dywan suchy. Tę czynność można więc wykonywać wielokrotnie, bez przygotowania, ponieważ nie ma konieczności czekania na wysuszenie dywanu. Ssawka przeznaczona do prania tapicerki umożliwia jej czyszczenie, ale także odsysanie wilgoci. Specjalny system spryskiwania pod ciśnieniem zapewnia naprawdę skuteczne zasysanie zabrudzeń tapicerki. Jest odpowiednia także na zewnątrz np. do samochodu.

Ssawka szczelinowa, będąca najdłuższą na rynku, umożliwia dojście do każdego zakamarka. Nakładka do odkurzania mebli zapewnia łatwe czyszczenie każdej, nawet najbardziej delikatnej powierzchni.

Schowek na akcesoria

Chcąc mieć wszystkie uchwyty i ssawki pod ręką, można je umieścić w specjalnym schowku akcesoriów. Jest ono wkomponowane w obudowę odkurzacza.

Ergonomiczna konstrukcja

Ergonomiczny kształt oraz wygodny uchwyt, a dodatkowo także dwie pozycje parkowania, to już dodatkowe zalety odkurzacza. Można go schować się w dogodnym miejscu i zapewnić sobie do niego łatwy dostęp.

Urządzenie jest często chwalone za swoje zwrotne kółka, co sprawia wrażenie, że jeździ płynnie.

Plusy

 • duża moc
 • regulacja ssania
 • wielofunkcyjność
 • ilość akcesoriów
 • ergonomiczna konstrukcja

Minusy

 • duża waga

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz wodny?

Odkurzacz z filtrem wodnym to urządzenie, które zamiast tradycyjnych worków tekstylnych wyposażone jest w pojemnik, do którego wlewa się wodę. Staje się więc jednocześnie filtrem wodnym. Dzięki temu, wszystkie zabrudzenia trafiają bezpośrednio do zbiornika, skąd możemy je opróżnić wprost do toalety. Rozwiązanie to jest przyjazne dla alergików i sprawia, że powietrze staje się czystsze i bardziej nawilżone. Żadne pyły czy kurz nie trafiają z powrotem do otoczenia

Funkcja prania

Należy jednak pamiętać, że odkurzacz wodny nie jest tym samym, co odkurzacz piorący. Tylko niektóre modele są wyposażone w funkcję prania dywanów, wykładzin czy tapicerki. Z pewnością jest to bardzo wygodne i takie urządzenia dobrze się sprawdzają.

Moc

Odkurzacz wodny powinien mieć wysoką moc, ponieważ to ona wpływa na wydajność urządzenia. Daje lepszą siłę ssącą i skuteczniejsze sprzątanie, jednak jego cena może być nieco wyższa, a rachunki za prąd większe.

Pojemność zbiornika

Duży pojemnik na wodę będzie oznaczać możliwość sprzątania większej powierzchni, ale jednocześnie sprawia, że odkurzacz staje się cięższy. Warto więc wziąć pod uwagę, jaka jest powierzchnia mieszkania czy pomieszczenia, które zamierzamy sprzątać, aby dopasować pojemność zbiornika jeszcze przed zakupem.

Łatwość opróżniania zbiornika

Odkurzacze wodne są nieco trudniejsze w eksploatacji, ponieważ po zakończonej pracy zawsze należy opróżnić zbiornik. Trzeba go umyć, a następnie dobrze osuszyć, aby nie gromadziły się tam drobnoustroje i bakterie, które w wilgotnym środowisku szybciej się rozwijają. To więcej pracy dla użytkownika, aniżeli w przypadku worków tradycyjnych. Czasem poleca się także używać specjalnych detergentów, które skutecznie czyszczą zabrudzenia szczególnie, jeżeli odkurzacz ma także funkcję prania. Dodatkowo nawilżają powietrze i sprawiają, że jest czystsze.

Ilość akcesoriów

Im więcej akcesoriów oraz ssawek, tam bardziej komfortowe sprzątanie. Pamiętajmy także, aby urządzenie było łatwe w manewrowaniu, ponieważ odkurzacz wodny ze swojej natury będzie dużo cięższy.

Podsumowanie, jaki odkurzacz wodny kupić

Miejmy na uwadze, że drogi odkurzacz wodny nie znaczy dobry. Czasami niektóre z nich są po prostu przereklamowane i nie warto w nie inwestować. Ciekawą propozycją w rankingu jest z pewnością Thomas Twin TT Orca piorący, który ma wysoką moc. Jak na swoją niską cenę, charakteryzuje się także dużym zasięgiem pracy oraz bardzo pojemnym zbiornikiem. Jest to urządzenie godne polecenia, także ze względu na funkcję prania.

Inne urządzenia oferujące ten komfort mogą być niemal dwukrotnie droższe. Na pochwałę zasługuje także możliwość wymiany pojemnika na worek syntetyczny w razie, gdy chcemy szybko i sprawnie odkurzyć pomieszczenie.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej