Jaki odkurzacz wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Odkurzacz jest tym rodzajem sprzętu AGD, który każdy ma w swoim domu. Klasyczne modele są obecnie zastępowane bardziej nowoczesnymi pomysłami projektantów. Wiele z nich ma dodatkowe funkcje, na przykład odkurzacze piorące. W ofercie popularne są także roboty sprzątające, które samodzielnie sprzątają podłogę. Jak nie pogubić się w tym gąszczu i jaki odkurzacz kupić?

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe to klasyczne modele, które z pewnością dobrze już znasz. Po wciągnięciu do środka kurzu i innych zanieczyszczeń wymagają one wymiany worków wykonanych z papieru (jednorazowych) albo materiałowych (wielokrotnego użytku). Najlepiej sprawdzają się one do odkurzania dużych powierzchni zróżnicowanych materiałów. Jeżeli masz sporo dywanów, będzie to najlepszy wybór. Kilka polecanych modeli pokazuje nasz ranking odkurzaczy.

Decydując się na model z przewodem, ważnym parametrem powinien być zasięg działania. Rozumie się przez niego zakres obszaru, który można odkurzyć bez konieczności przełączania przewodu do innego gniazdka. Teleskopowa, rozciągana rączka oraz różne końcówki ułatwią codzienne sprzątanie.

Zalety:

  • Niska cena
  • Duża dostępność
  • Duża moc
  • Wiele różnych końcówek

Wady:

  • Duża waga
  • Mniej poręczny z powodu przewodu
  • Wydatek związany z wymianą worków
  • Mniejsza moc ssania przy wypełnionym worku

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe pod względem konstrukcji są modelami zbliżonymi do tradycyjnych workowych. Główną różnicą jest obecność pojemnika z tworzywa sztucznego, który po zapełnieniu trzeba opróżnić, a potem ponownie zainstalować. W tego rodzaju modelach zazwyczaj stosowany jest filtr HEPA, szczególnie potrzebny alergikom, zatrzymujący kurz, roztocza, pyłki i pleśń.

Odkurzacze bezworkowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Mniejsze są poręczne, ale szybko zapełniają się zanieczyszczeniami. Większe starczą na dużą powierzchnię, ale są dość ciężkie.

Zalety:

  • Brak kosztu zakupu worków
  • Stała moc ssania bez względu na wypełnienie pojemnika

Wady:

  • Konieczność wymiany filtrów
  • Mycie pojemników
  • Kontakt z alergenami przy opróżnianiu pojemnika
  • Głośniejsze od modeli workowych

Odkurzacze wodne

Odkurzacze wodne działają na zasadzie zbliżonej do modeli bezworkowych. W tym przypadku zanieczyszczenia są jednak oddzielone od powietrza za sprawą filtra wodnego. By w środku nie rozwinęła się pleśń, niezbędne jest wylewanie wody i płukanie filtra po każdym użyciu. Na zewnątrz wydmuchiwane jest czyste powietrze ze znikomą ilością alergenów.

Do grona odkurzaczy wodnych należy również odkurzacz parowy. Para zmiękcza zanieczyszczenia, które są następnie zasysane do jego wnętrza. Likwiduje w ten sposób roztocza i zarodniki pleśni, ale jednocześnie nie trzeba do niego stosować dodatkowej chemii, jak w przypadku odkurzaczy piorących.

Zalety:

  • Dobry wybór dla alergików
  • Niski koszt eksploatacji

Wady:

  • Konieczność opróżniania pojemnika z wodą po każdym użyciu

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące pod względem wyglądu są jedynie trochę większe od tradycyjnych. W środku mają dwa zbiorniki. Jeden to woda wymieszana ze środkiem piorącym. Drugi natomiast jest pusty i trafia do niego brudna woda odessana z czyszczonej powierzchni. Po uruchomieniu urządzenia czysta woda specjalnymi kanalikami i wężykami jest transportowana do ssawki.

Dzięki dyszy spryskującej mieszanka jest przenoszona na praną powierzchnię. Za sprawą silnika wytwarzane jest podciśnienie, pozwalające na skuteczne usuwanie wody oraz zabrudzeń. Duża moc umożliwia skuteczne usuwanie brudu nawet z gęstych materiałów i trudnodostępnych miejsc.

Trzeba jednak odróżnić odkurzacz piorący służący jedynie do czyszczenia na mokro oraz odkurzacz z funkcją prania, który działa jak standardowy, a poza tym również pierze. Zwykle rzadziej spotyka się je w gospodarstwach domowych, a są używane raczej jako narzędzia profesjonalne w firmach zajmujących się sprzątaniem.

Zalety:

  • Możliwość prania dywanów, tapicerek etc.
  • Higieniczna czystość

Wady:

  • Kosztowne
  • Koszt zakupu specjalnych środków chemicznych
  • Duże i ciężkie

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe idealnie nadają się do szybkiego sprzątania niewielkich powierzchni, na przykład błota w przedpokoju albo rozsypanych płatków śniadaniowych w kuchni. Są zazwyczaj bardzo lekkie i działają na akumulator. Z tego powodu zwykle trzeba je ładować.

Wiele modeli działa w trybie dwa w jednym – można rozmontowywać je na jeszcze mniejszy odkurzacz ręczny, idealny do szybkiego posprzątania tapicerki samochodowej albo okruchów ze stołu. Sporo odkurzaczy pionowych jest wyposażonych w tryb turbo albo elektroszczotkę.

Coraz większą popularnością cieszą się także modele, które mają funkcję mopa parowego. Pomagają one w wyczyszczeniu powierzchni z kurzu i plam.

To idealny wybór dla osób starszych i wszystkich tych, którym trudno jest się schylać. Odkurzać bowiem można w całkowicie wyprostowanej pozycji. Takie modele nie mają worka, więc trzeba z nich wysypywać zanieczyszczenia z plastikowego pojemnika. 

Dobry odkurzacz pionowy jest dość kosztowny. Oczywiście są modele tańsze, ale często mają one problemy z akumulatorem, który po pewnym czasie zaczyna słabiej działać. Więcej o tym znajdziesz w rankingu odkurzaczy bezprzewodowych pionowych.

Zalety:

  • Lekkie i poręczne
  • Brak przewodu
  • Podczas odkurzania nie trzeba się schylać

Wady:

  • Zróżnicowany czas działania na akumulatorze
  • W niektórych przypadkach mniejsza moc wciągania zanieczyszczeń
  • Niewielki pojemnik na zanieczyszczenia

Roboty sprzątające

Roboty sprzątające kiedyś były kosztownym wydatkiem. Obecnie są dostępne w wielu wersjach cenowych, dlatego pozwolić sobie na taki zakup może niemal każdy. Niektóre modele takich odkurzaczy nie tylko wciągają zanieczyszczenia do środka, ale także mają funkcję mopowania.

Budowa odkurzacza sprzątającego przypomina zdalnie sterowany pojazd akumulatorowy. Jest jednak wzbogacony również o szybko obracającą się szczotkę, która kieruje kurz do wbudowanego pojemnika. Dodatkiem jest szczotka boczna, służąca do wymiatania zanieczyszczeń z kątów. Robot ma także czujniki, które zapobiegają jego zderzaniu się z różnymi przedmiotami.

Robot sprzątający jest idealnym rozwiązaniem do codziennego dbania o czystość podłogi. Szczególnie jeżeli masz zwierzęta albo małe dzieci, które wszędzie kruszą.

Jednak nie zastąpią w pełni klasycznego odkurzacza. Ich kształt sprawia, że nie wjadą wszędzie, szczególnie w narożniki pomieszczeń. Nie sprawdzą się również, jeżeli w domu masz wysokie progi albo dywany z długim włosiem. Wówczas trzeba szukać modeli bardziej dostosowanych do planu swojego domu.

Roboty sprzątające działają w powiązaniu z aplikacją. To przez nią można go uruchomić, ustalić mu harmonogram sprzątania, ustawić niewidoczne ściany, sprawdzić mapowanie powierzchni domu etc.

Zalety:

  • Sprzątanie nawet, jeżeli jesteś poza domem
  • Łatwo wjedzie pod meble
  • Cichy
  • Dużo możliwości dopasowania do swoich potrzeb, na przykład poprzez harmonogram sprzątania

Wady:

  • Nieco większy wydatek niż klasyczny odkurzacz
  • Nieduży pojemnik na zanieczyszczenia
  • Mało dokładny

Jakie parametry odkurzacza wziąć pod uwagę przed zakupem?

To, jaki odkurzacz wybrać, zależy także od jego konkretnych parametrów.

Moc

Moc odkurzacza to siła, z jaką wciągać będzie do środka zanieczyszczenia. Od niej w dużej mierze zależy jego wydajność i po prostu zadowolenie z zakupu.

Model z dużą mocą z łatwością oczyści dywan z długim włosiem albo zakamarki kanapy z nawet najbardziej drobnych okruchów. Urządzenia do odkurzania paneli i parkietów powinno mieć moc 650 W. Dywany i wykładziny potrzebują wyższej mocy, od 750 do 800 W. Długie włosie dywanów oznacza konieczność zakupu urządzenia o mocy przekraczającej 850 W.

Głośność

Odkurzacze kojarzyły się ze sprzętami bardzo głośnymi. Obecnie jednak producenci starają się sprawić, by były one jak najcichsze. To ważne, jeżeli masz małe dziecko i posprzątać chcesz w trakcie jego drzemki albo po prostu długo pracujesz i nie chcesz przeszkadzać sąsiadom.

Niektóre modele odkurzaczy (w tym robotów sprzątających) mają specjalny tryb cichy. Dzięki niemu mogą być włączane nawet w nocy. W przypadku odkurzaczy generowana przez nie głośność jest bardzo istotna. Ludzkie ucho różnicę pomiędzy 65 i 68 dB odbierze jako dwukrotnie głośniejszą. Poniżej 63 dB jesteś w stanie rozmawiać w trakcie sprzątania.

Zobacz więcej w naszym rankingu cichych odkurzaczy.

Pojemność

Im większa jest pojemność zbiornika na zanieczyszczenia, tym rzadziej musisz go opróżniać. Dlatego samo użytkowanie odkurzacza będzie bardziej praktyczne. Wielkość pojemnika to problem, na który szczególnie uwagę trzeba zwrócić w przypadku odkurzaczy pionowych oraz robotów sprzątających. Do niektórych modeli można dokupić specjalną stację do automatycznego usuwania zebranego kurzu.

Waga

Waga odkurzacza wpływa na jego poręczność. Jest istotna zwłaszcza, jeżeli mieszkasz w piętrowym domu albo jesteś osobą starszą i mniej sprawną fizycznie. Zwykle mniejszy model jest też lżejszy, ale nie dzieje się tak w każdym przypadku.

Czas pracy po ładowaniu

Czas pracy po naładowaniu odkurzacza dotyczy oczywiście modeli akumulatorowych. Dzięki temu dowiesz się, przez ile minut możesz odkurzać, zanim urządzenie się rozładuje. W większym domu ten czas nie powinien być krótszy niż godzina.

Konieczność zbyt częstego podłączania do ładowania może bowiem skutecznie zniechęcić do jego używania. W przypadku odkurzacza samojezdnego zbyt krótki czas pracy na akumulatorze oznaczać może brak możliwości odkurzenia całego domu na jednym ładowaniu. To znacznie wydłuży czas sprzątania.

Wskaźnik DPU

DPU (z angielskiego dust pick-up) oznacza wskaźnik zbierania kurzu. To miernik informujący o tym, jak skuteczne jest urządzenie w czyszczeniu podłóg twardych oraz dywanów.

Energooszczędność

Unijne rozporządzenia (665/2013 i 666/2013) powstało, by regulować nowe zasady związane z efektywnością energetyczną odkurzaczy. Nałożyło ono na producentów konieczność etykietowania ich zgodnie ze skalą od A do G. Skala ta dotyczy także stopnia zużycia prądu oraz efektywności sprzątania. Najlepiej jest wybierać najbardziej efektywne modele, mające klasę A albo B.

Przydatne funkcje odkurzacza – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odkurzacz dostosowany do swoich potrzeb, zwróć uwagę także na jego funkcje dodatkowe.

Wymienne końcówki

Możliwość zmiany końcówki odkurzacza wpływa na rozwiązanie problemu odkurzenia na przykład żaluzji, mebli tapicerowanych, wnętrza samochodu albo regału z książkami.

Dostosowanie do potrzeb alergików

Jeżeli cierpisz z powodu alergii, to doskonale wiesz, jak ważne jest pozbywanie się z domu alergenów. Właśnie temu służy zastosowanie specjalnych filtrów w odkurzaczach. Dzieli się je na podstawowe filtry próżniowe – które zbierają większość zanieczyszczeń oraz filtry wtórne – które oczyszczają to powietrze na dalszych etapach. Można wybrać modele odkurzaczy z filtrami HEPA oraz EPA, które są dostosowane do lepszego oczyszczania powietrza między innymi z alergenów.

Automatyczna regulacja mocy

Funkcja, którą określić można jako automatyczną regulację mocy, oznacza, że urządzenie samodzielnie decyduje, z jaką mocą odkurzy daną powierzchnię. Dzięki temu masz pewność, że zostanie oczyszczona bardzo starannie, a jednocześnie w sposób bezpieczny dla danego materiału.

Ssawka magnetyczna

Działanie ssawki magnetycznej nie dotyczy wyposażenia jej w magnes. Chodzi o jej specjalną konstrukcję, dzięki której możliwe jest zasysanie zanieczyszczeń także po bokach. W ten sposób sprzątanie jest bardziej efektywne.

Podsumowanie jaki kupić odkurzacz

Wybierając odkurzacz dla siebie, weź pod uwagę różne elementy. Podstawą powinno być to, jakie są twoje zwyczaje związane ze sprzątaniem, a także na jakiego rodzaju powierzchni urządzenie ma być stosowane.

Równie istotne jest miejsce, w którym sprzęt ma być przechowywany. W niewielkim mieszkaniu raczej nie ma miejsca na spory odkurzacz piorący.

Wszelkie dodatkowe funkcje to także kwestia preferencji. Jeżeli masz dużo dywanów i mebli tapicerowanych, a w domu mieszkają zwierzęta, funkcja piorąca będzie bardziej potrzebna niż w minimalistycznym wnętrzu.

Rozważyć trzeba oczywiście kwotę, jaką przeznaczyć możesz na nowy zakup. Sporo osób decyduje się na posiadanie więcej niż jednego odkurzacza, dzięki czemu są w stanie kompleksowo posprzątać cały dom.

To, jaki odkurzacz kupić, zawsze należy dobrze przemyśleć i kierować się uniwersalnymi wskazówkami.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej