Ranking odkurzaczy bezworkowych (Zima 2023)

Ranking odkurzaczy bezworkowych

Jaki jest najlepszy odkurzacz bezworkowy? Jaką powinien mieć moc? A może nie jest ona już dziś taka ważna? Spróbujemy zasugerować, który jest wart uwagi. Wybraliśmy szeroki wachlarz modeli, w zależności od ich ceny oraz specyfikacji. Przejrzeliśmy także mnóstwo opinii na ich temat, od osób, które miały okazję użytkować je w warunkach domowych.

Poniżej zebraliśmy popularne modele odkurzaczy bezworkowych dostępne na rynku. W ten sposób powstał pomocny ranking odkurzaczy, który uwzględnia także ich parametry, funkcjonalność oraz specyfikę.

Miele Blizzard CX1 Red Edition Parquet PowerLine

Bardzo dobry z wieloma akcesoriami. Solidnie wykonany.

Karcher VC 3 1.198-125.0

Mały, lekki i poręczny.

Hoover Chorus CH40PAR 011

Tani, podstawowy odkurzacz bezworkowy.

Bosch Flexxo BCH3P255

Ciekawy odkurzacz pionowy, ale ma swoje wady.

Ranking odkurzaczy bezworkowych

Najtańsze odkurzacze mogą w niektórych kwestiach rywalizować nawet z droższymi modelami. Nie zawsze odbiegają gorszą pojemnością zbiornika czy zasięgiem pracy. Co najwyżej, mogą się charakteryzować słabszą mocą. Jak się jednak okazuje, niska moc ssania i dość mierne efekty sprzątania uporczywych zabrudzeń mogą być także cechą stosunkowo drogich modeli. Warto więc sprawdzić jaki odkurzacz bezworkowy wybrać, aby nie żałować jego zakupu.

1. Miele Blizzard CX1 Parquet

Miele Blizzard CX1 Red Edition Parquet PowerLine

Moc: 890 W
Wielkość pojemnika: 2 l
Zasięg pracy: 11 m
Poziom hałasu: 76 dB

Odkurzacz Miele zyskał ciekawy wygląd, który odróżnia go od innych tego typu produktów dostępnych na rynku. Ma ergonomiczne kształty i zapewnia stabilność podczas jazdy oraz sprzątania. Bardzo łatwo się parkuje w pomieszczeniach do przechowywania. Jest to najlepszy odkurzacz bezworkowy w naszym rankingu.

Wydajność czyszczenia

Technologia Vortex zapewnia bardzo efektywny przepływ powietrza, który osiąga prędkość nawet 100 km/h. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest on w stanie wyłapać nawet najdrobniejsze pyłki oraz duże zanieczyszczenia. Potwierdzają to opinie użytkowników, którzy zachwalają jego dużą moc i wydajność.

Dobre wyposażenie

Odkurzacz bezworkowy Miele Blizzard CX1 Parquet został wyposażony w wiele przydatnych akcesoriów. Do dyspozycji mamy szczotkę do sprzątania parkietów, dzięki którym ich nie uszkodzi oraz nie porysuje. Inne to ssawka do tapicerki, ssawka szczelinowa i ssawka podłogowa.
Dołączona w zestawie rura teleskopowa wpływa na wygodę i można ją dostosować do wzrostu użytkownika, zapewniając dobry komfort pracy.

Łatwość manewrowania

Odkurzacz gwarantuje doskonałą jakość jazdy, dzięki rolkom DynamicDrive. Cztery rolki zapewniają pełny obrót urządzenia we wszystkich kierunkach, stabilizację oraz możliwość szybkiego obracania tam, gdzie akurat potrzebujemy. Koła są gumowe, przez co nie rysują powierzchni.

Uproszczone opróżnianie zbiornika

W pojemniku wszelkie zanieczyszczenia są segregowane. Najmniejsze, pyłowe trafiają do filtra, zaś te o dużych rozmiarach są osadzane na spodzie. W ten sposób pojemnik może zmieścić większą ilość zabrudzeń. System Click2open zapewnia łatwość jego opróżniania zaledwie za pomocą jednego przycisku. Nie ma tu kontaktu ze skórą.

Filtr HEPA AirClean Lifetime

Filtr HEPA zatrzymuje nawet 99,999% zanieczyszczeń, pyły i alergeny, a więc jest przyjazny dla osób, które są uczulone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Otrzymał nawet pochwałę organizacji medycznej Allergy UK, jako odpowiedni dla alergików.

Dodatkowe czyszczenie

Ciekawym rozwiązaniem jest także automatyczne włączanie funkcji samooczyszczenia ComfortClean, która mierzy przepływ powietrza filtra za pomocą czujników i jest w stanie go samodzielnie wyczyścić.

Plusy

 • zwrotny
 • cichy
 • regulacja ssania
 • mocne ssanie
 • solidne wykonanie

Minusy

 • waga

2. Philips PowerPro Compact FC9333/09

Philips PowerPro Compact FC9333/09

Moc: 750 W
Wielkość pojemnika: 1,5 l
Zasięg pracy: 9 m
Poziom hałasu: 76 dB

Za wysoką moc ssania tego odkurzacza bezworkowego odpowiedzialny jest mocny silnik, który zapewnia precyzyjne czyszczenie wszelkich zanieczyszczeń. Ciekawym urozmaiceniem technologicznym jest PowerCyclone 5, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie dużej mocy ssania oraz wysokiej wydajności. Zanieczyszczenia separowane są w pojemniku i następuje ich oddzielenie od czystego powietrza.

Łatwe manewrowanie

Odkurzacz jest lekki, ponieważ waży mniej niż 8 kg i ma nieduży rozmiar. Jego manewrowanie jest więc bardzo łatwe, co dodatkowo zawdzięczamy gumowym kółkom zapewniającym lepszy komfort jazdy po wszystkich powierzchniach.

Nasadka TriActive

Philips PowerPro Compact FC9333/09 wyposażony jest w nasadkę TriActive zapewniającą możliwość sprzątania na trzy sposoby. Jest to szczególnie pożyteczne w przypadku czyszczenia dywanów, ponieważ zanieczyszczenia są usuwane z głębi dywanu, mimo gęstego włosia. Usytuowane wzdłuż szczotki kanały powietrzne potrafią zbierać zanieczyszczenia znajdujące się obok mebli oraz wszędzie wokół, z taką samą precyzją.

Wygodne w użyciu nasadki

Odkurzacz Philips zapewnia także łatwość korzystania z nasadek usprawniających pracę na każdej powierzchni. Przykładem jest zintegrowana z uchwytem szczotka do kurzu, której użycie może nastąpić w każdej chwili, bez konieczności zmiany dodatkowych końcówek. Można jej użyć na płaskich powierzchniach, meblach czy tapicerce. Dodatkowo mamy także nasadkę do twardych podłóg, która nie rysuje parkietów lub drewna, a skutecznie zbiera z nich zabrudzenia.

System filtrujący Allergy HEPA 13

Filtry HEPA znane są już wielu użytkownikom. Ten jest w stanie wyłapać aż 99,9% kurzu. System filtrujący Allergy HEPA13 jest w stanie bez problemu uporać się z roztoczami, sierścią zwierząt, kurzem, pyłem oraz wszelkimi zanieczyszczeniami, które potrafią uprzykrzyć życie alergika czy astmatyka bądź osoby wrażliwej na zanieczyszczenia.

Higieniczny pojemnik na kurz

Dużą zaletą odkurzaczy bezworkowych jest możliwość opróżnienia pojemnika bez kontaktu ze skórą. W tym przypadku jest to bardzo proste i odbywa się poprzez zaledwie jedno kliknięcie.

ActiveLock

Philips zaproponował także łączenie ActiveLock, które gwarantuje trwałe połączenie rury z dodatkowymi końcówkami. Niektórzy użytkownicy zwracali jednak uwagę, że jakość wykonanych elementów pozostawia wiele do życzenia.

Plusy

 • moc ssania
 • wydajność
 • długość kabla
 • mały i poręczny
 • wygodna eksploatacja

Minusy

 • brak turboszczotki
 • brak uchwytu do przenoszenia

3. Karcher VC 3 1.198-125.0

Karcher VC 3 1.198-125.0

Moc: 700 W
Wielkość pojemnika: 0,9 l
Zasięg pracy: 7,5 m
Poziom hałasu: 76 dB

Nasz ranking odkurzaczy bezworkowych proponuje też model Karcher VC 3 1.198-125.0. Jest to dobry wybór dla osób, które cenią sobie higienę korzystania z odkurzacza, szybkie i bezdotykowe opróżnianie zbiornika oraz dużą wydajność przy niewielkim rozmiarze urządzenia. Niestety, nie jest to jednak urządzenie idealne i jest mu do tego wręcz daleko, ponieważ zbiera czasami negatywne opinie użytkowników.

Technologia multicyklonowa

Znana już technologia multicyklonu zapewnia możliwość zasysania zanieczyszczeń bez konieczności użytkowania worków. Są one zbierane w pojemniku, skąd zostają bezdotykowo usunięte po otwarciu zbiornika. Dodatkowo można zobaczyć ich ilość, ze względu na przezroczysty pojemnik. Co ważne, zbiornik może być czyszczony także na mokro. Niestety użytkownicy często zwracają uwagę na to, że pojemnik jest zbyt mały, aby dawać maksymalny komfort pracy. Przy dużym domu, konieczne może być jego opróżnienie w trakcie pracy.

Filtr HEPA 12

Dzięki filtracji za pomocą HEPA 12 możliwe jest pozbycie się do 99,5 % zanieczyszczeń, które osadzają się w powietrzu podczas sprzątania. Odkurzacz jest więc przyjazny dla alergików.

Optymalna wydajność

Odkurzacz oferuje bardzo dobrą moc ssania, która sprawdza się zarówno podczas sprzątania gęstych dywanów, wykładzin czy na innych powierzchniach wymagających mocnego ssania. Minusem wydaje się być brak elektronicznej regulacji ssania, można je jednak zmniejszać za pomocą ręcznego przesuwaka na rączce.

Łatwość eksploatacji

Łatwa obsługa to nie tylko bezdotykowe opróżnianie pojemnika, ale także duże przyciski. Odkurzacz można włączać i wyłączać bez konieczności schylania się.
Duże oraz miękkie koła zapewniają łatwość manewrowania na każdym rodzaju powierzchni. Odkurzacz nie rysuje podłóg lakierowanych, takich jak parkiety czy delikatne drewniane podłogi. Niektórzy użytkownicy zwracali jednak uwagę na przeciętną jakość wykonania kół.

Wyposażenie

Do odkurzacza dodana jest teleskopowa rura, która daje odporność i odpowiednią wytrzymałość. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale dodatkowo także łatwo się składa dostosowując do wzrostu użytkownika, zapewniając mu dobry komfort pracy.
Końcówki dołączone do zestawu to ssawka szczelinowa, szczotka z przełącznikiem parkiet-dywan oraz ssawka szczotkowa. Wszystkie one zapewniają skuteczne czyszczenie wszelkich powierzchni bez względu na dostęp.

Plusy

 • mała waga i rozmiar
 • cichy
 • łatwy w użyciu

Minusy

 • mała pojemność zbiornika
 • brak regulacji ssania
 • średnia jakość akcesoriów

4. Hoover Chorus CH40PAR 011

Hoover Chorus CH40PAR 011

Moc: 550 W
Wielkość pojemnika: 2,5 l
Zasięg pracy: 7,5 m
Poziom hałasu: 78 dB

Odkurzacz bezworkowy Hoover Chorus CH40PAR 01 to przede wszystkim higieniczne opróżnianie zbiornika, bez kontaktu z kurzem oraz zanieczyszczeniami. Jest to więc dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o zdrowie własnej skóry lub nie mogą wdychać kurzu czy pyłu.

Filtr EPA

Urządzenie zostało wyposażone w filtr EPA E11, którego zadaniem jest zatrzymać drobne pyły i zanieczyszczenia, zapewniając użytkownikowi dość czyste powietrze, nawet podczas sprzątania. Jego skuteczność jest na poziomie 95% więc nie nadaje się do domu alergików.

Wydajność 3 Top Eco Plus

Jego wydajność porównywana jest do mocy 2200 W, ale zastosowane rozwiązanie Performance System 3 TOP Eco Plus oszczędza aż do 60% energii. W rzeczywistości jednak, moc 550 W może być jednak troszkę zbyt mała dla lepszego zasysania zanieczyszczeń, szczególnie tych uporczywych.

Komplet różnorodnych końcówek

Kolejną cechą odkurzacza Hoover jest różnorodny wybór prostych ssawek, przystosowanych do wszelkich powierzchni obecnych w mieszkaniu. Do dyspozycji mamy także nakładkę 2w1, która umożliwia odkurzanie nieco mniejszych powierzchni. Dzięki niej możliwe jest usuwanie zabrudzeń ze szczelin kaloryfera czy załamań tapicerki. W zestawie z odkurzaczem znajdują się także końcówki do dywanów oraz podłóg twardych, które nie rysują np. powierzchni typu parkiet, a jednocześnie poradzą sobie z gęstym, twardym włosiem.

Teleskopowa rura

Rury odkurzacza zapewniają wysoką wytrzymałość, ponieważ są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie są wykonane z kiepskiej jakości, miękkiego plastiku. Ponadto rurę teleskopową można swobodnie dostosowywać do wzrostu, aby skutecznie i komfortowo korzystać z odkurzacza bez nadwyrężania własnego kręgosłupa.

Pojemność zbiornika

Zbiornik o pojemności 2,5 l gwarantuje możliwość rzadszego opróżniania zanieczyszczeń. Daje to szansę sprzątania bez obaw, że szybko się zapełni i przerwie pracę.

Łatwość prowadzenia

Odkurzacz prowadzi się bez większych trudności, ze względu na obrotowe kółko 360° usytuowane u nasady odkurzacza. Dzięki temu sterowanie jest jeszcze swobodniejsze, a manewrowanie staje się uzależnione od naszych potrzeb, a nie od możliwości odkurzacza.

Technologia pojedynczego cyklonu

Odkurzacz Hoover Chorus korzysta z ciekawych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest możliwość oddzielania kurzu od czystego powietrza. Dzięki temu, wszelkie zanieczyszczenia z łatwością kompresowane są w zbiorniku, a moc pracy jest identyczna, ze względu na dużą ilość pozostałego miejsca w pojemniku. Technologia Multi Cyklonu oddzielająca zanieczyszczenia daje także gwarancję wydajności i czystości, co zostało docenione przez użytkowników.

Niskie zużycie energii

Odkurzacz gwarantuje mniejsze zużycie energii, aczkolwiek wydajność jest przy tym przyzwoita i zapewnia niewielki poziom hałasu podczas pracy. Jak już zostało wspomniane, niektórym taka moc może się jednak wydać zbyt niska, jeśli szukają urządzenia przeznaczonego do wymagającej pracy.

Plusy

 • niska cena
 • mały rozmiar i waga
 • energooszczędny
 • nie rysuje podłóg

Minusy

 • średnia moc
 • brak turboszczotki

5. Bosch Flexxo BCH3P255

Bosch Flexxo BCH3P255

Wielkość pojemnika: 0,4 l
Zasięg pracy: nieograniczony
Poziom hałasu: 82 dB

Podstawową i najważniejszą zaletą tego odkurzacza jest jego nieograniczony zasięg, ze względu na to, że jest bezprzewodowy. Nie trzeba więc korzystać z odkurzacza podłączonego do gniazdka, a wystarczy go naładować i użytkować dokładnie tam, gdzie mamy na to ochotę. Niestety, model ten nie zbiera wysokich ocen, jeśli weźmiemy pod uwagę jakość wykorzystanych do produkcji materiałów. Plastik ten wydaje się być nietrwały i podatny na uszkodzenia.

Pojemna bateria

Odkurzacz charakteryzuje się rozsądnym czasem pracy, co odzwierciedla się w jego czasie działania, aż do 55 min., a przy opcji turbo 20 min. Wystarczy 5 h, aby napełnić baterię i ponownie użytkować go bez ograniczeń. Technologia litowo-jonowa marki Bosch zapewnia bezawaryjne działanie oraz łatwość eksploatacji akumulatorów.

Łatwość przechowywania

Urządzenie zaparkujemy w każdym miejscu, pod ścianą lub wstawimy go do szafy oraz innego schowka. Można go też mieć zawsze pod ręką, w razie konieczności szybkiego sprzątania.

Łatwe czyszczenie elektroszczotki

Dzięki systemowi Easy Clean możliwe jest łatwe wyjęcie elektroszczotki i jej wyczyszczenie. Jest to zalecane co jakiś czas, ze względu na lepszą efektywność sprzętu. Możliwe jest także czyszczenie pojemnika na kurz oraz pranie zmywalnej pianki filtrującej. Zapewnia to oczekiwaną skuteczność sprzątania.

Wydajność

Odkurzacze Bosch Flexxo BCH3P255 bazują na ruchach cyklonowych, które separują zanieczyszczenia w pojemniku, kierując je do filtra lub do zbiornika. Moc urządzenia może być jednak niewystarczająca, aby skutecznie zassać uporczywe zabrudzenia, co jest jego znacznym minusem. Jednak powinien sprawdzić się do normalnego odkurzania. Dodatkowo do częstego użycia zachęca jego szybka gotowość do pracy.

Łatwe opróżnianie zbiornika

Urządzenie zapewnia opróżnianie zbiornika bez konieczności dotykania zabrudzeń. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk, aby wszystkie zanieczyszczenia znalazły się w koszu do śmieci. Warto tu jednak wspomnieć, że pojemnik ma tylko 0,4 l pojemności. To niewiele i częściej będzie trzeba go opróżniać.

Ssawka do mebli i tapicerki

W zestawie znajduje się niewielka ssawka umożliwiająca zbieranie zanieczyszczeń w szczelinach mebli bądź tapicerki. Polecane jest także usuwanie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc przy krawędziach sufitu czy na lampach. Takie zastosowanie możliwe jest dzięki długiej teleskopowej rurze, która obecna jest w zestawie.
Bosch Flexxo BCH3P255 może być użytkowany jako urządzenie podłogowe, ale także jako odkurzacz ręczny. Zestaw ręczny nadaje się do sprzątania niewielkich okruchów, a także do użytkowania w samochodzie.

Plusy

 • nieograniczony zasięg pracy
 • dobry czas pracy na baterii
 • odkurzanie 2w1
 • szerokie możliwości pracy

Minusy

 • mały zbiornik
 • niska moc ssąca
 • nie nadaje się do uporczywych zabrudzeń
 • słaba jakość materiałów

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają wymiennych worków na kurz i zbierane zabrudzenia. Wszystkie zanieczyszczania trafiają do plastikowego pojemnika. Tego rodzaju modele charakteryzują się technologią cyklonową, dzięki której następuje zasysanie zanieczyszczeń, a za pomocą ruchu wirowego umieszczane są one w zbiorniku. Bezdotykowe opróżniane pojemnika sprawia, że nie mamy kontaktu z zabrudzeniami. Są one więc polecane alergikom, astmatykom i osobom wrażliwym na kurz oraz pył. Dodatkowo mają one także niezawodne filtry, które są w stanie wyłapać najdrobniejsze pyłki i roztocza. Są więc przyjazne dla otoczenia i nie wymagają zakupu dodatkowych worków.

Zalety odkurzaczy bezworkowych:

 • nie zanieczyszczają powietrza, są przeznaczone także dla alergików,
 • niskie koszty eksploatacji, ze względu na brak konieczności wymiany worków,
 • nowoczesna technologia,
 • możliwość szerokiego wyboru modeli,
 • dobra moc ssąca,
 • łatwe w obsłudze i komfortowe w użytkowaniu,
 • zapewniają możliwość mycia filtra oraz pojemnika.

Jaki odkurzacz bezworkowy wybrać

Dobry odkurzacz bezworkowy powinien mieć stosunkowo duży pojemnik na zanieczyszczenia. Dzięki temu, nie będziemy musieli zbyt często go opróżniać, choć zaleca się to wykonywać po każdym sprzątaniu. Za duży zbiornik może zanadto obciążać nas podczas pracy, więc optymalnym wyborem będzie pojemność 1,5-2 litry.

Kolejną istotną cechą są filtry. Najpopularniejszy to filtr HEPA, który wyłapuje nawet drobinki pyłków i kurzu. Innym rodzajem są filtry zmywalne, które na stałe montowane są w odkurzaczu.

Sama moc urządzenia już dziś nie wpływa tak na jego skuteczność. Zbyt wysoka będzie obciążać nasz domowy budżet, zbyt niska zaś wpłynie na słabsze zasysanie zanieczyszczeń. Najczęściej mamy do czynienia z mocą od 700 W i taka będzie optymalna dla efektywności odkurzacza oraz dla naszej kieszeni.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest zasięg pracy. Im większy, tym mniej problemów z koniecznością przełączania się pomiędzy gniazdkami. Jeśli kabel jest za długi, to także nie stanowi już problemu, ponieważ dzięki opcji automatycznego zwijania, możemy go dowolnie dopasowywać do naszych potrzeb.

Regulacja ssania lub bogate wyposażenie końcówek do odkurzania to już cechy dodatkowe, które dobieramy raczej indywidualnie, ale nie warto decydować się na zbyt dużą ilość udogodnień gdy ich nie potrzebujemy. To wpływa na wyższa cenę urządzenia, a dobry odkurzacz bezworkowy można już nabyć za 400-500 zł. Taki powinien być wystarczający na domowe potrzeby 4-osobowej rodziny.

Ten ranking odkurzaczy bezworkowych pokazuje modele w różnych cenach. Spośród wymienionych modeli na uwagę zasługuje Miele Blizzard CX1 Parquet, choć ma on swoją wysoką cenę. Tańsze urządzenie warte polecenia to Philips PowerPro Compact FC9333/09, jeśli jesteśmy w stanie przymknąć oko na kilka jego, być może mniej istotnych minusów.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej