Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe stanowią alternatywę dla modeli workowych. W porównaniu do tradycyjnych odkurzaczy są tańsze w eksploatacji i skuteczniej zatrzymują zanieczyszczenia z powietrza, dlatego są polecane alergikom i rodzinom z małymi dziećmi. Coraz bogatsza oferta producentów sprawiła, że wybór dobrego odkurzacza jest często wyzwaniem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia? Czy odkurzacz bezworkowy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Czym różnią się droższe modele od tańszych?

Zakup odkurzacza bezworkowego wydaje się prostym zadaniem, ale gdy zaczniemy sprawdzać wszystkie parametry, dodatkowe funkcje i wyposażenie, to okazuje się, że wybór dobrego urządzenia nie jest jednak łatwy. W związku z tym wybraliśmy kilka dobrych modeli bezworkowych, które różnią się ceną, mocą, poziomem hałasu, zasięgiem pracy, wielkością pojemnika i typem filtra. Posegregowaliśmy je według ceny, od najtańszych.

 ModelWielkość pojemnikaZasięg pracyPoziom hałasu 
Tefal Compact Power TW3731 3A1,5l8,8 m79 dBZobacz w sklepie
Electrolux SuperCyclone ESC63EB4l9m76 dBZobacz w sklepie
Karcher VC 30,9l7,5 m76 dBZobacz w sklepie
Philips PowerPro Compact FC9334/09 1,5l9m79 dBZobacz w sklepie
Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner0,42lAutomatyczny62-68 dbZobacz w sklepie

Odkurzacze bezworkowe

Wbrew pozorom najlepsze odkurzacze bezworkowe nie wyróżniają się niskim poziomem hałasu i dużą pojemnością zbiornika, ale oferują zaawansowane rozwiązania i dodatkowe wyposażenie, które może zwiększyć funkcjonalność i wygodę użytkowania sprzętu. Dla przykładu w modelu Philips PowerPro Compact FC9334/09 została wykorzystana technologia PowerCyclone, która pozwala na efektywne odkurzanie, a dzięki licznym wymiennym końcówkom będziesz w stanie dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc. W naszym rankingu znalazło się również miejsce na odkurzacz automatyczny Xiaomi, który może być dobrym wyborem dla osób nie lubiących sprzątać lub nie mających na to czasu.

Tefal Compact Power TW3731 3A

Tefal Compact Power TW3731-3A

Wielkość pojemnika: 1,5 l
Zasięg pracy: 8,8 m
Poziom hałasu: 79 dB

Odkurzacz bezworkowy Tefal Compact Power TW3731 3A to urządzenie, które szczególnie docenią posiadacze małego mieszkania. Produkt ma kompaktowe wymiary, dzięki czemu łatwo go przechowywać w różnych miejscach. W podstawie odkurzacza znajdują się gumowe kółka, które nie tylko ułatwiają przenoszenie sprzętu, ale też nie rysują podłóg w trakcie sprzątania. Ten model będzie również dobrą propozycją dla osób starszych. Na uchwycie rury umieszczono regulację mocy ssania poprzez otwarcie lub zamknięcie otworu w rurze, dlatego szybko dostosujesz działanie odkurzacza bezworkowego do rodzaju powierzchni, bez konieczności pochylania się.

Odkurzacz bezworkowy Tefal wyposażono w wiele wymiennych końcówek, które zwiększają jego funkcjonalność. Jedną z nich jestuniwersalna szczotka parkiet-dywan, dzięki której szybko odkurzysz różne powierzchnie. Przy dokładnym odkurzaniu mieszkania przyda się natomiast szczotka Easy Brush zintegrowana z uchwytem. Dzięki niej szybko dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, w tym mebli, schodów i narożników. Dodatkowo w zestawie znajdziemy ssawkę do tapicerki, która skutecznie poradzi sobie z usunięciem sierści i włosów z kanapy lub tapicerki samochodowej.

Urządzenie ma moc 750 W, a 6,2 m przewodu zapewnia aż 8,8 m zasięgu pracy. Więc z łatwością posprzątasz całe pomieszczenie. Odkurzacz posiada 1,5 l pojemnik na zanieczyszczenia, który pozwoli na efektywne odkurzanie przez długi czas.

W tym urządzeniu brakuje filtra HEPA, dlatego w opinii alergików sprzęt nie wyróżnia się dużą efektywnością, ponieważ mimo sprzątania w powietrzu mogą unosić się roztocza, bakterie i drobinki kurzu. Wadą jest też zacinający się zwijacz przewodu, przez który zwijanie kabla zajmie więcej czasu.

Plusy

 • Duża moc ssania
 • Poręczny
 • Dobry do małego mieszkania
 • Zasięg pracy
 • Cena

Minusy

 • Brak filtra HEPA
 • Zwijacz przewodu często się zacina
 • Brak turboszczotki

Electrolux SuperCyclone ESC63EB

Electrolux SuperCyclone ESC63EB

Wielkość pojemnika: 4 l
Zasięg pracy: 9 m
Poziom hałasu: 76 dB

W dużych mieszkaniach z powodzeniem sprawdzi się odkurzacz bezworkowy Electrolux SuperCyclone ESC63EB. Pojemność zbiornika 4l i zasięg pracy 9m umożliwią posprzątanie nawet przestronnego wnętrza bez przerywania pracy. To znacząco usprawni codzienne odkurzanie i pozwoli zaoszczędzić czas.Dzięki bezworkowemu systemowi sprzątanie mieszkania stanie się też bardziej wydajniejsze. Wszelkie zanieczyszczenia gromadzą się w specjalnym pojemniku przy pomocy siły odśrodkowej. Wybierając takie urządzenie nie będziesz też musiał ponosić dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, ponieważ nie ma konieczności zakupu worków.

Dobre wyposażenie ma duży wpływ na wygodę użytkowania odkurzacza, dlatego w zestawie znajdziemy wiele końcówek, w tym turboszczotkę, która skutecznie usunie zabrudzenia z dywanów. Ponadto odkurzacz Electrolux nadaje się do sprzątania parkietów i innych podłóg drewnianych, ponieważ jegomiękkie kółka nie rysują powierzchni, ani nie hałasują na niej.

Dbałość o jakość powietrza potwierdza zastosowany filtr Hygiene 12, który skutecznie zatrzymuje drobinki kurzu, ale i bakterie. To dobry sposób na czyste powietrze w domu. Sprzęt generuje hałas na poziomie 76 dB, dzięki czemu nie będzie bardzo przeszkadzał pozostałym domownikom w trakcie odkurzania.

Plusy

 • Moc ssania
 • Wydajność
 • Dobrze zbiera sierść i włosy
 • Duża ilość wymiennych końcówek
 • Solidne wykonanie

Minusy

 • Brak uchwytu do przenoszenia urządzenia w poziomie

Karcher VC 3 1.198-125.0

Karcher VC 3 1.198-125.0

Wielkość pojemnika: 0,9 l
Zasięg pracy: 7,5 m
Poziom hałasu: 76 dB

Model Karcher VC 3 1.198-125.0 to odkurzacz bezworkowy w przystępnej cenie, który jest szczególnie polecany w domach, gdzie mieszkają alergicy lub małe dzieci. Urządzenie zostało wyposażone w specjalny filtr HEPA H12, który skutecznie usuwa wszystkie krążące w powietrzu bakterie, roztocza i drobinki kurzu (do 99,5 %) i jednocześnie sprawia, że wydmuchiwane powietrze jest czystsze i zdrowsze dla domowników.

Jedną z największych zalet sprzętu jest niewielka waga i kompaktowe rozmiary, które ułatwiają zarówno użytkowanie, jak i przechowywanie odkurzacza. Odkurzacz nie ma elektronicznej regulacji mocy ssania, ale w trakcie odkurzania możemy regulować moc ssania za pomocą ręcznego przesuwaka na rączce. Maksymalna siła ssania umożliwi szybkie i dokładne posprzątanie każdej powierzchni, a minimalna pozwoli Ci na wyczyszczenie delikatnych zasłon lub firanek. W porównaniu do tradycyjnych odkurzaczy, model bezworkowy Karcher nie posiada worka na zanieczyszczenia, lecz zbiornik na kurz o pojemności 0,9 l, który łatwo wyjmiesz i opróżnisz po zakończeniu pracy.

Ten model posiada wygodny uchwyt do przenoszenia i rurę teleskopową. Wygodę użytkowania odkurzacza zwiększają również wymienne końcówki i szczotki. Możemy je wykorzystać do sprzątania różnego rodzaju powierzchni – dzięki ssawce szczelinowej dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, a mała szczotka przyda Ci się do odkurzania delikatnych powierzchni (ram obrazów, książek). W wyposażeniu odkurzacza brakuje turboszczotki, dlatego nie jest polecany posiadaczom zwierząt w domu lub dużej ilości dywanów.

Duży zasięg urządzenia zdecydowanie ułatwi sprzątanie mieszkania, ponieważ nie będziesz musiał przerywać pracy i podłączać odkurzacza do kilku gniazdek. Dzięki miękkim kółkom odkurzacz Karcher nie porysuje parkietu, ani nie będzie hałasować na twardej podłodze.

Plusy

 • Łatwy w użyciu
 • Dobry dla alergików
 • Niewielkie rozmiary
 • Wydajność
 • Cena

Minusy

 • Brak turboszczotki
 • Mała pojemność zbiornika

Philips PowerPro Compact FC9334/09

Philips PowerPro Compact FC9334/09

Wielkość pojemnika: 1,5 l
Zasięg pracy: 9 m
Poziom hałasu: 79 dB

Philips PowerPro Compact FC9334/09 to odkurzacz bezworkowy, który pozwala na niezłą skuteczność odkurzania dywanów. W zestawie znajdziemy wydajną turboszczotkę, dzięki której szybko usuniesz włosy i sierść zwierząt. Ten model zalicza się do najwyższej klasy odkurzania twardych podłóg A, co oznacza, że sprzęt bardzo dobrze radzi sobie w czasie sprzątania twardych powierzchni.

Dzięki sile odśrodkowej wszelkie zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika, a powietrze wydostające się z odkurzacza jest czystsze. Warto dodać, że siła ssania nie maleje wraz z zapełnieniem zbiornika. Jego pojemność 1,5l będzie wystarczająca do sprzątania dużych pomieszczeń. Dzięki gładkiej powierzchni i odpowiedniemu kształtowi zbiornik możesz opróżnić jedną ręką bez rozsypywania jego zawartości.

Dodatkowo nie będziesz musiał martwić się o zarysowanie podłóg, ponieważ gumowe kółka nie rysują powierzchni, za to ułatwiają manewrowanie urządzeniem w trakcie odkurzania. Przydatne jest też łączenie ActiveLock, które pozwala na szybki montaż wymiennych końcówek do rury teleskopowej.

Model Philips PowerPro Compact FC9334/09 wyposażono w filtr antyalergiczny Clean Air, który jest szczególnie polecany alergikom i rodzicom z małymi dziećmi. Wyłapuje aż 99,9% drobinek kurzu, bakterii, sierści i roztoczy, dzięki czemu powietrze w Twoim domu będzie czyste.

Plusy

 • Zasięg pracy
 • Duży zestaw wymiennych końcówek
 • Wygodny pojemnik na zanieczyszczenia
 • Łatwy w użyciu
 • Filtr antyalergiczny

Minusy

 • Brak uchwytu do przenoszenia odkurzacza
 • Mało elastyczna rura

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner

Wielkość pojemnika: 0,42 l
Zasięg pracy: automatyczny
Poziom hałasu: 62 – 68 dB

Zakup odkurzacza automatycznego Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią sprzątać w domu lub nie mają czasu na codzienne porządki. Robot wyposażono w moduł Wi-fi, który pozwala na sterowaniem pracą urządzenia nawet gdy będziesz poza domem. Za pomocą aplikacji w telefonie możesz też ustawić odkurzacz tak, aby rozpoczął sprzątanie o konkretnej godzinie. A po zakończonym odkurzaniu sam wraca do stacji ładującej.

Wbudowane czujniki obliczają natomiast najkrótszą drogę do posprzątania mieszkania, dzięki czemu model Xiaomi pracuje bardzo efektywnie. Przy pełnej baterii jest w stanie pracować do 2,5 h. To dobra wiadomość i na jednym naładowaniu odkurzacz wyczyści sporą powierzchnię.

Ten model posiada system antykolizyjny, który zapobiega zderzeniu odkurzacza z przeszkodami. Urządzenie bez problemu posprząta też pod meblami. Jest to duży plus, ponieważ do takich miejsc nie dotrzemy zwykłym odkurzaczem. Ponadto producent zastosował specjalne czujniki, które pozwalają uniknąć upadkowi urządzenia ze schodów. Odkurzacz Xiaomi cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników. Bardzo dobrze zbiera sierść zwierząt i pomaga utrzymać dom w czystości.

Plusy

 • Łatwe sterowanie odkurzaczem
 • Czas pracy
 • Inteligentne omijanie przeszkód
 • Wysoka jakość wykonania

Minusy

 • Cena
 • Brak funkcji niewidzialnej bariery
 • Nie radzi sobie z dywanami z długim włosiem

Czy warto kupić odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają worka na zanieczyszczenia. Kurz, brud i pyłki gromadzą się w specjalnym pojemniku, który wystarczy opróżnić po zakończeniu pracy. Z takim urządzeniem nie będziesz więc musiał ponosić dodatkowych kosztów eksploatacji – nie ma konieczności zakupu worków.

Dużą zaletą odkurzaczy bezworkowych jest stała moc ssania, która nie maleje wraz z zapełnieniem pojemnika. Konstrukcja i zasada działania modeli bez worka jest też przyjazna dla alergików – głównie ze względu na niską reemisję kurzu, dzięki której powietrze wydostające się z odkurzacza jest czystsze.

Jaki odkurzacz bezworkowy wybrać?

O skuteczności i komforcie użytkowania odkurzacza bezworkowego decyduje kilka parametrów. Jednym z nich jest wielkość pojemnika, która powinna być dopasowana do metrażu mieszkania. W niewielkim lokum najlepiej sprawdzą się modele o mniejszej pojemności. Są bardzo poręczne i nie zajmują dużo miejsca. Duże zbiorniki o pojemności 1,5l znacząco wydłużają czas odkurzania, ale jednocześnie sprawiają, że odkurzacz jest cięższy i trudniej jest nim manewrować. 

Bardzo ważna jest też moc silnika odkurzacza bezworkowego, której wybór zależy od rodzaju powierzchni w naszym mieszkaniu. Urządzenia o mniejszej mocy z powodzeniem usuną zabrudzenia na podłodze drewnianej, panelach czy terakocie. Nie sprawdzą się jednak w domach ze zwierzętami, gdzie potrzebny będzie model o dużej mocy. Z takim odkurzaczem bez problemu zbierzesz kurz, brud i sierść z dywanów i wykładzin. Podczas zakupu urządzenia bezworkowego warto wziąć pod uwagę również jego moc ssania, która świadczy o skuteczności pracy odkurzacza. Im wyższa, tym więcej zanieczyszczeń zostanie pochłonięte do odkurzacza. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub alergicy.

Jednym z najważniejszych elementów każdego odkurzacza bezworkowego są filtry. Dużą popularnością cieszy się filtr HEPA, który pozwala na zachowanie właściwego poziomu higieny we wnętrzu – najskuteczniejszy HEPA H13 jest w stanie usunąć aż 99,95% cząsteczek zanieczyszczeń o rozmiarze większym niż 0,3 mikrona. Alternatywą może być zmywalny filtr montowany na stałe w urządzeniu. W tym przypadku wystarczy go co pewien czas opłukać, aby usunąć zatrzymane zanieczyszczenia.

Odkurzacz bezworkowy wyposażono również w dodatkowe akcesoria, czyli wymienne końcówki, które ułatwią odkurzenie różnego rodzaju powierzchni i usunięcie zabrudzeń nawet w trudno dostępnych miejscach. Wśród wielu końcówek można znaleźć szczotkę parkietową do czyszczenia delikatnych powierzchni, a także turboszczotkę, którą szczególnie docenią posiadacze dywanów z długim włosiem.

Nie bez znaczenia jest też zasięg pracy odkurzacza bezworkowego. Im dłuższy przewód zasilający, tym większą przestrzeń posprzątamy, bez konieczności podłączania sprzętu do kilku gniazdek. To znacząco usprawni nasze codzienne odkurzanie i jednocześni skróci proces sprzątania.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Czy jesteś jedną z osób, które zastanawiają się, jaki konkretnie model odkurzacza wybrać? Odkurzacz bezworkowy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Szukasz urządzenia przyjaznego dla alergików – odkurzacze bezworkowe cechują się niskim poziomem reemisji kurzu, a filtracja zanieczyszczeń jest bardzo skuteczna,
 • Masz małe dzieci – wbudowany plastikowy pojemnik jest zazwyczaj przezroczysty, dzięki czemu możesz łatwo zlokalizować i wyciągnąć drobne elementy zabawek wciągnięte przez rurę odkurzacza,
 • Zależy Ci na ekonomicznym urządzeniu – cena modeli bezworkowych jest wyższa niż odkurzaczy tradycyjnych, ale takie urządzenia nie generują dodatkowych kosztów eksploatacji ze względu na brak konieczności zakupu nowych worków,
 • Szukasz odkurzacza, który zapewni lepsze efekty pracy – zapełniony pojemnik nie ma wpływu na siłę ssania urządzenia, lecz konieczne jest jego regularne opróżnianie i mycie,

Odkurzacz workowy spełni Twoje oczekiwania, jeśli:

 • Zależy Ci na wygodnym w użytkowaniu urządzeniu – zapełniony worek wystarczy wyjąć i wyrzucić do kosza, ograniczając do minimum kontakt z kurzem i roztoczami,
 • Szukasz cichego odkurzacza – odkurzacze workowe pracują ciszej niż modele bezworkowe
 • Masz małe mieszkanie – tego typu urządzenia mają mniejsze rozmiary od bezworkowych, więc nie będziesz miał problemu z ich przechowywaniem w mieszkaniu,
 • Masz ograniczony budżet – całkowity koszt zakupu odkurzacza workowego będzie niższy niż modelu bezworkowego,
 • Nie będzie Ci przeszkadzać konieczność kupowania worków i ich regularna wymiana – zapełniony worek obniży moc ssania odkurzacza.

 

Odkurzacz workowy

Odkurzacz bezworkowy

Wyższa cena zakupu urządzenia

 

x

Dodatkowe koszty eksploatacyjne

x

 

Spadek siły ssania odkurzacza wraz z zapełnieniem pojemnika

x

 

Lepsza jakość powietrza

 

x

Cicha praca urządzenia

x

 

Mniejsze rozmiary i ciężar

x

 

Łatwość obsługi

 

x

Wybór odkurzacza bezworkowego to dobra propozycja dla osób, którym zależy na usunięciu zabrudzeń nie tylko z podłogi, ale też powietrza. Mimo, że tego typu urządzenie kosztuje więcej niż tradycyjny odkurzacz, to w dłuższej perspektywie będzie dobrym udogodnieniem.