Pralka i suszarka czy pralko suszarka?

Włączona pralka pokazana od frontu

Dziś sama pralka w domu może nam już nie wystarczyć. Oczekujemy większego komfortu życia, stąd coraz częściej zaczynamy szukać bardziej kompleksowych rozwiązań, takich jak np. pralko-suszarki.

Dlaczego? Bo będą prać nasze ubrania, a następnie je suszyć. A może urządzenie 2 w 1 nie będzie dobrym pomysłem i warto pokusić się o zakup oddzielnej pralki i suszarki, jako dwóch niezależnych od siebie sprzętów?

Zalety pralko-suszarki

Pierwszą i najistotniejszą zaletą pralko-suszarek jest oszczędność miejsca w domu. Jedno urządzenie wstawimy wszędzie, zarówno w małym mieszkaniu w bloku, jak w i domu jednorodzinnym. Jest to więc sprzęt bardzo uniwersalny.

Zakup pralko-suszarki będzie też tańszy, aniżeli dwóch osobnych urządzeń i zamknie się już nawet w 3000 zł. Pokazuje to ranking pralko-suszarek.

Mamy też większy komfort użytkowania sprzętu, ponieważ obsługujemy ją raz, a wykona kilka funkcji w jednym czasie. Nie musimy więc przekładać rzeczy pomiędzy urządzeniami i czuwać nad końcem dwóch osobnych programów (o ile załadujemy odpowiednią ilość wsadu). To zatem jedno urządzenie, a dwie funkcjonalności, z których możemy korzystać także niezależne od siebie.

Warto wspomnieć, że nowoczesne modele zostały już wyposażone w pompę ciepła, co jest rozwiązaniem tańszym w eksploatacji i bardziej komfortowym, bo skraca czas trwania poszczególnych programów.

Podsumowanie zalet:

 • oszczędność miejsca
 • tańsze rozwiązanie
 • komfort użytkowania
 • osobne funkcjonalności
 • niektóre modele mają już pompę ciepła

Wady pralko-suszarki

Otwarty bęben pralko-suszarki z praniem w środku

Pralko-suszarki mają jednak też swoje wady. Musimy się liczyć z koniecznością kontrolowania ilości wsadu. Zwykle w pralce upierzemy większą ilość rzeczy, niż w suszarce. Dla przykładu, jeśli pralka pomieści 10 kg ubrań, to do suszarki możemy włożyć tylko 6 kg. Pozostałe 4 kg powinniśmy odłożyć, powiesić na linkę lub wysuszyć w innym czasie. Bywa to więc nieco problematyczne i mało komfortowe w eksploatacji.

Tradycyjne pralko-suszarki kondensacyjne, z grzałką niklową, suszą ubrania w bardzo długim czasie, bo nawet do 5 godzin. To bardzo dużo w porównaniu z nowoczesnymi suszarkami wyposażonymi w pompę ciepła. Nie doświadczymy tu więc krótszych programów. Dodatkowo wysuszają tkaniny zbyt dużą temperaturą, ok. 75-80 stopni,

Pranie po wyjęciu z suszarki będzie bardzo mocno wygniecione, mimo włączenia dodatkowych funkcji, jak np. opcja „bez zagnieceń”. Trzeba wspomnieć, że suszarki tego typu niszczą ubrania traktując je wysoką temperaturą, ponieważ generalnie charakteryzują się mniejszą funkcjonalnością i specjalizacją, niż same suszarki.

Nie można pominąć także sporej wady, jaką jest ograniczony wybór modeli. Niewielu producentów decyduje się sprzedawać tego rodzaju rozwiązania. Jeśli już są w ofercie, to wciąż korzystają z nieco przestarzałej technologii.

Pamiętajmy też, że suszenie ubrań w pralko-suszarce może oznaczać wyższe rachunki za prąd, ponieważ suszarki z grzałką wykorzystują sporo energii do poprawnego działania. Pokazuje to artykuł zużycie prądu pralko-suszarki.

Generalnie, urządzenia 2w1 zwykle tracą na jakości, gdyż nie mogą się skupić tylko na jednej funkcjonalności. Trudno jest oczekiwać od nich zarówno wysokiej jakości prania, jak i suszenia. Będę mieć więc ograniczoną liczbę funkcji.

Na koniec trzeba być przygotowanym na większą awaryjność takich sprzętów i droższą ich naprawę w serwisach, ze względu na skomplikowanie ich budowy.

Podsumowanie wad:

 • mniejsza ilość wsadu w suszarce, aniżeli w pralce
 • długi czas pracy urządzenia
 • mocno wygniecione ubrania
 • niszczy ubrania
 • ograniczony wybór modeli
 • droższa eksploatacja
 • niska jakość suszenia
 • wyższa awaryjność
 • gorsza technologia działania
 • mniej funkcji

Zalety osobnej suszarki

Nie ma żadnych wątpliwości, że jakość suszenia w niezależnym urządzenia jest znacznie wyższa. Ubrania po wysuszeniu są puszyste, miękkie i mniej pogniecione. Widać to gołym okiem, a co ważne, ich żywotność zostaje przedłużona, ponieważ proces suszenia nie niszy tak ich struktury.

Budowa wnętrza suszarki jest zupełnie inna niż pralko-suszarki, dlatego suszenie w niej jest zdecydowanie lepsze.

Do suszarki można włożyć większą ilość ubrań, a więc nie musimy się ograniczać z ilością wsadu. Mimo dużej zawartości bębna, suszenie odbywa się w optymalnie krótszym czasie, a to oznacza też oszczędność prądu. Pokazuje to artykuł ile prądu zużywa suszarka do ubrań. Chcąc wyposażyć się w takie urządzenie, możemy wybierać z szerokiej oferty modeli.

Wiele urządzeń wyposażonych jest już w pompy ciepła, które suszą lepiej, nie niszcząc ubrań, w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii. Wykorzystują niższą temperaturę suszenia, ok. 50 stopni, przez co są delikatniejsze dla ubrań.

Podsumowanie zalet:

 • wysoka jakość suszenia
 • krótszy czas prania
 • większy załadunek
 • nowoczesna technologia
 • większy wybór modeli
 • oszczędność prądu podczas eksploatacji

Wady suszarki

Kupując suszarkę do prania musimy się liczyć z koniecznością dysponowania większą przestrzenią w domu. Często trudno jest zagospodarować miejsce w łazience na dwa osobne sprzęty, tym bardziej, że charakteryzują się one sporą wielkością. Co prawda, można je ustawić w słupku, co czasem rozwiązuje problem.

Musimy się też liczyć z większym kosztem zakupu, ponieważ będziemy potrzebować dwóch osobnych urządzeń. Biorąc pod uwagę ranking pralek, koszt pralki to ponad 2000 zł, podczas gdy na dobrej jakości suszarkę trzeba wydać ponad 2500 zł. Pokazuje to ranking suszarek do prania.

Podsumowanie wad:

 • większa ilość niezbędnego miejsca
 • wysoki koszt zakupu
Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz