Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? (Realne koszty)

Argumentem, który może zniechęcać do nabycia elektrycznej suszarki do ubrań, jest wysokie zużycie prądu. Urządzenie to opiera się niemal wyłącznie na poborze energii elektrycznej, stąd takie obawy. My jednak pokazujemy jakie są prawdziwe koszty użytkowania suszarki do prania.

Różne rodzaje suszarek

Na rynku dostępne są np. tradycyjne suszarki kondensacyjne bez pompy ciepła. Te modele nie są tak energooszczędne i tak wydajne, jak ich nowsze odpowiedniki, a więc suszarki z pompą ciepła.

Roczne zużycie prądu znacznie różni się w obu typu sprzętach.

Na przykład suszarka kondensacyjna Bosch WTG 86400 PL zużywa rocznie aż 561 kWh, a dla porównania suszarka kondensacyjna z pompą ciepła Bosch WTH 850S7PL osiąga wynik 243 kWh. Różnica jest więc znaczna i z pewnością odczuwalna przez użytkowników.

Przykładowe zużycie prądu przez suszarki do ubrań

Standardowa suszarka do ubrań zużywa 1,6 kWh. Są to wartości średnie, jednakże mogą się bardzo wahać. Najbardziej oszczędne urządzenia zużywają jedynie 1,3 kWh, a te potrzebujące najwięcej energii ok. 2 kWh.

Takie dane niewiele nam mówią, jednak producenci mają dziś obowiązek informowania na etykietach sprzętów AGD także jakie jest roczne zużycie energii. Nasz ranking suszarek do prania posłużył nam do wybrania przykładowych modeli.

Suszarka Whirlpool W6 D94WB EE Supreme Silence zużyje rocznie 194 kWh. Jest to bardzo dobry wynik, który plasuje ją w, niezwykle atrakcyjnej pod względem zużycia prądu, klasie A+++, co przelicza się na 118 zł rocznie. Tym bardziej, że jest to urządzenie o dużej ładowności, bo 9 kg.

Podobne zużycie prezentuje suszarka Samsung DV90T5240AT, czyli 194 kWh = 118 zł rocznie.

Model Beko EDF7434GXA Slim przy ładowności 7 kg zużyje 235 kWh, czyli 143 zł rocznie.

Warto zauważyć, że takie wartości wyliczane są przez producentów na podstawie 160 standardowych cykli suszenia w programie Bawełna przy pełnym i częściowym załadunku.

Jaki jest koszt suszenia prania w suszarce?

Przyjmujemy, zgodnie z danymi producentów, że jeden cykl suszenia dla programu Bawełna, pobiera 1,96 kWh przy pełnym załadunku i 1,16 kWh przy połowie załadunku.

Przekłada się to więc na koszt ok 1,35 zł przy pełnym załadunku i 0,80 zł przy połowie załadunku (zakładając, że 1 kWh= 0,7 zł).

Nie są to więc duże wartości, jeśli nawet zamierzasz korzystać z suszarki codziennie. Automatyczne suszarki do prania są stosunkowo mało prądożerne, mimo wielu mitów, jakie przez lata wokół nich narosły.

Jak zmniejszyć zużycie energii suszarki?

Przede wszystkim wybierajmy sprzęty wyposażone w nowoczesną technologię, jak właśnie suszarki z pompą ciepła. Tam energia wykorzystywana jest efektywniej, tak aby nie mogła się zmarnować. W ten sposób podgrzewanie powietrza odbywa się taniej.

Czasem warto jest nawet trochę dopłacić do droższego urządzenia mając pewność, że zalicza się do wyższej klasy energetycznej, np. A+++. Wiele z takich modeli udaje się wypatrzyć w promocji, co dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić już na starcie.

Istotne są również nasze nawyki użytkowana suszarki elektrycznej. Jeśli nie wkładamy do bębna zbyt mokrych ubrań, a są to rzeczy już wstępnie odwirowane przez pralkę, to suszarka nie będzie musiała stosować tak wysokiej temperatury, by je wysuszyć.

Dodatkowo nie warto przesadzać z ilością wsadu. Przeładowana oznacza konieczność zastosowania przez urządzenie wyższych parametrów zarówno tempa wirowania, jak i wyższej temperatury, by móc go skutecznie wysuszyć.

Stosuj także sprawdzone programy, bez wymyślnych funkcji, które będą dodatkowo pobierały prąd. Jeśli nie spieszysz się z wysuszeniem, to daj urządzeniu czas na dłuższe poprowadzenie cyklu, a będzie wówczas pracowało oszczędniej i ekologicznej.

I na koniec zawsze dbaj o stan filtrów, ich czystość, bez zalegających kłaczków. Urządzenie musi być dobrze wypoziomowane i stać na prostej powierzchni, by nic nie ograniczało jego prawidłowej pracy.

Korzystając z nowoczesnych funkcji i programów, jak np. wietrzenie ubrań, możesz też ograniczyć konieczność ich wcześniejszego prania, co wpływa nie tylko na dużą oszczędność energii, ale także dba o środowisko naturalne. 

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej