Suszarka kondensacyjna – Co to jest i jak działa?

Suszarka kondensacyjna do ubrań LG z otwartymi drzwiami i pustym wnętrzem, a koło niej z jednego boku stoi pralka LG a z drugiego szafka

Suszarki do prania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Mowa tu oczywiście o suszarkach elektrycznych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają proces suszenia. W tym artykule opisujemy czym są i jak działają suszarki kondensacyjne. Czy są oszczędne i rzeczywiście opłaca się je użytkować?

Co to znaczy suszarka kondensacyjna?

Nowoczesne suszarki do prania wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli zamiany gazu w ciecz. I to jest właśnie podstawa działania suszarek kondensacyjnych. To rozwiązanie rzeczywiście zrewolucjonizowało sposób montażu tych urządzeń, ponieważ można je postawić gdziekolwiek chcemy. Ale od początku…

Jak działa suszarka kondensacyjna?

Suszarka kondensacyjna pod wpływem energii elektrycznej, która czerpie ze źródła zasilania, wytwarza gorące powietrze, jakie gromadzi się w bębnie z ubraniami. Następuje więc szybki i łatwy proces suszenia, ale co dalej dzieje się z gorącym powietrzem? Przecież musi ono gdzieś uchodzić.

Kiedyś, suszarka potrzebowała więc podłączenia do wentylacji, co nie było zbyt proste. Stawiało to przed użytkownikiem wyzwanie montażu w odpowiednio przygotowanym miejscu. Obecnie gorąca woda zamieniana jest w wodę, jaka gromadzi się w zbiorniku. To proste i bardzo efektywne.

Rodzaje suszarek

Suszarki wywiewowe wymagały podłączenia do wentylacji. Te niemal całkowicie zostały wyeliminowane z rynku przez suszarki kondensacyjne. Jednakże i one różnią się od siebie sposobem uwalniania gorącego powietrza.

Mamy więc modele, które zamieniając gaz w ciecz-wodę gromadzą ją w zbiorniku, jaki musi być później cyklicznie samodzielnie opróżniany przez użytkownika.

Wiele modeli ma dodatkowo możliwość podłączenia do odpływu kanalizacji i odprowadza tę wodę bezpośrednio do kanalizacji wodociągowej.

Które rozwiązanie jest lepsze? Trudno powiedzieć, ponieważ zależy od preferencji użytkownika.

Bardziej komfortowo jest z pewnością nie martwić się o regularne opróżnianie zbiornika z wodą. Stajemy jednak wówczas przed kolejnym problemem, a mianowicie montażu suszarki, gdyż musi być usytuowana w bezpośredniej bliskości kanalizacji.

To wygodne, jednak wymaga odpowiedniego miejsca z przyłączem.

Jeśli jednak nie chcemy jej podłączać do kanalizacji to w zasadzie mamy dowolność montażu. Dodatkowo taki sprzęt możemy ustawić gdziekolwiek zapragniemy, dbając tylko o bliskość gniazdka elektrycznego.

Warto więc dobrze przeanalizować, jaki model będzie nam bliższy i sprawdzić możliwości danej suszarki do ubrań.

A może suszarka kondensacyjna z pompą ciepła?

Suszarka kondensacyjna  LG z widocznym panelem sterowania i z oznaczeniem, że posiada pompę ciepła

Suszarki kondensacyjne mają swoich nowocześniejszych konkurentów. Są to suszarki kondensacyjne wyposażone w pompę ciepła. To rozwiązanie jest najbardziej oszczędne z możliwych, dlatego to właśnie one zaczynają wieść dziś prym.

Jak działają? Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, w strefie zimnej ochładzają wilgotne powietrze i skraplają je w wodę. Następnie w strefie gorącej schłodzone powietrze nagrzewa się tym ciepłem, które oddało przy schładzaniu.

Mówimy tu więc o recyklingu energii, czyli znacznej jej oszczędności. Tworzy się zamknięty obieg powietrza, przez co urządzenie pobiera mniej prądu, a suszy tak samo, a nawet lepiej.

Zalety suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła

O ile suszarki kondensacyjne są naprawdę godne uwagi, o tyle dobrze jest przemyśleć wybór takiego urządzenia wyposażonego w pompę ciepła. Ma to znaczenia nie tylko dla oszczędności energii, ale także jakości suszenia.

Możliwe jest suszenie w temperaturze 50°C, co znacznie lepiej wpływa na nasze ubrania. Zbyt gorąca temperatura powoduje mechacenie się materiałów oraz ich duże zniszczenie. Więcej o tym pisałem w artykule czy suszarka niszczy ubrania.

Okazuje się jednak, że można działać na nie delikatnie, a i tak zostaną skutecznie wysuszone. Zamknięty obieg, wbrew wszelkim obawom, wpływa korzystnie na uzyskanie odpowiedniej świeżości ubrań.

Nowoczesne modele suszarek

Na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania i technologie, które mają za zadanie skutecznie i w sposób jak najbardziej oszczędny suszyć nasze ubrania. Takie są właśnie modele przodujących producentów suszarek jak Samsung, Bosch, LG, Whirlpool czy Electrolux. Moje porównanie, pokazujące najlepsze suszarki do prania pokazuje najciekawsze modele z bogatym wyposażeniem ale też te w dobrej cenie.

Ich cena być może nie jest mała, ale potrafią się odwdzięczyć niskim poborem prądu i dobrym procesem suszenia. Co ważne, są wręcz naszpikowane nowoczesną technologią, która odzwierciedla się w funkcjach i programach suszenia.

Wszystko dobywa się więc niemal samodzielnie, ponieważ suszarki potrafią ocenić poziom wilgotności ubrań dopasowując optymalny poziom temperatury, która ich nie zniszczy.

Ważne jest również to, że suszarki z pompą ciepła nie gniotą tak ubrań, jako że nie używają do suszenia tak wysokiej temperatury. Niektórzy użytkownicy zapewniają, że wystarczy je włożyć do szafy po wysuszeniu, bez konieczności prasowania.

Podświetlenie bębna czy sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu procesu suszenia, to już dodatkowe udogodnienia, które tylko nadają tym urządzeniom jeszcze większej atrakcyjności.

Podsumowując są to sprzęty godne uwagi, które oszczędzając nasz czas i energię, stają się coraz bardziej ekologiczne i atrakcyjne, a dodatkowo ułatwiają nam życie. Pisałem o tym jaką suszarkę do ubrań wybrać i tam znajdziesz więcej informacji.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz