Ile trwa suszenie prania w suszarce?

Każdemu zależy na jak najszybszym uzyskaniu rezultatu czystych czy suchych ubrań. Kupujemy więc urządzenia, które pracują ekonomicznie, skutecznie, a jednocześnie wpływające na nasz czas. Dlatego też poniżej pokazujemy ile realnie trwa przeciętny proces suszenia ubrań.

Jak producenci określają czas suszenia?

Na etykietach czy w instrukcjach urządzeń spotykamy się z informacjami dotyczącymi czasu suszenia w poszczególnych programach. Podawany jest również średni czas suszenia ubrań.

Oblicza się to biorąc pod uwagę standardowy tryb pracy, a więc przy pełnym załadunku ubrań bawełnianych.

Nierzadko etykiety pokazują też średni czas trwania programu w oparciu o połowę załadunku bębna. Są to więc dane bardzo przydatne dla klientów przed nabyciem konkretnego sprzętu.

Średni czas suszenia ubrań w suszarce automatycznej

Standardowy czas suszenia trwa ok. 3 godzin. Nasza cierpliwość powinna wystarczyć na 160 do 190 minut, aby ponownie założyć czyste, pachnące i wysuszone ubrania.

Oczywiście, nie jest to żadna stała wartość, bo to właśnie od nas zależy, który program uruchomimy. Może to być krócej lub nawet dłużej, w skrajnych przypadkach ten czas wydłuża się nawet do 240 minut. Nowoczesne najlepsze suszarki do prania, za pomocą czujników same dostosowują czas w zależności od konkretnego wsadu.

Od czego zależy czas suszenia ubrań?

Wiele zależy od ilości i rodzaju wsadu. Im więcej umieścimy w bębnie ubrań, tym dłużej będzie trzeba czekać na uzyskanie ich zadowalającej suchości.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj wsadu, co wydaje się być oczywiste.

Ręczniki, pościel, koce lub narzuty muszą być potraktowane wyższą temperaturą, a wirowanie będzie się odbywać na wyższych wartościach. Będzie to więc dłużej trwało. Takie materiały możemy potraktować mniej delikatnie, bo jasnym jest, że nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.

Co innego zaś jest w przypadku tekstyliów wymagających specjalnej ochrony. Wełna, tiule, atłasy czy delikatna bawełna nie może być suszona w wysokich temperaturach i przy dużych prędkościach wirowania, bo natychmiast materiał się skurczy, nadmiernie rozciągnie czy nawet podrze.

Na szczęście współczesne suszarki są wyposażone w automatyczne czujniki, które rozpoznając poziom wilgotności ubrań i samodzielnie dostosowują wszelkie parametry, dbając o bezpieczeństwo naszych rzeczy. Zwykle spisują się w tym znakownice, bo producenci nie chcą stracić dobrej reputacji, a więc można zaufać takim rozwiązaniom we współczesnych suszarkach.

Warto pamiętać, by nie przesadzać z ilością wsadu, bo ściśnięte ubrania będą się suszyć w dłuższym czasie.

Zwróćmy ponadto uwagę, że programy energooszczędne działają dłużej.

Jaki program wybrać, by skrócić czas suszenia?

Chcąc oszczędzić czas i suszyć ubrania krócej, włączaj urządzenie częściej, zamiast je znacznie przeładowywać. Ufaj też czujnikom i sensorom, w jakie wyposażone są nowoczesne suszarki.

Wybieraj programy dedykowane do konkretnej jakości ubrań i rodzaju tekstyliów. Jeśli bardziej zależy Ci na czasie, aniżeli na oszczędności prądu, to włączajmy wyższe obroty wirowania. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwo tekstyliów, które bardzo się wówczas niszczą.

Na koniec nie zapominaj także o regularnej konserwacji urządzenia, jakie musi mieć systematycznie czyszczony filtr.

Nie bez znaczenia jest także jakość sprzętu. Te wysokiej klasy, które korzystają z efektywnych technologii, będą dysponować krótszymi programami suszenia, dbając równocześnie o odpowiednią energooszczędność.

Skuteczność suszarek do ubrań

Suszarki coraz częściej trafiają do naszych domów. Dlaczego? Przy kilkuosobowej rodzinie prania jest co niemiara, a nierzadko nasze mieszkaniowe warunki nie pozwalają na swobodne suszenie rzeczy. Brakuje miejsca na rozłożenie tradycyjnej suszarki do ubrań czy rozmieszczenie linek w łazience.

W niejednym domu pranie odbywa się nawet codziennie, więc problem z mokrymi rzeczami rzeczywiście narasta. To właśnie dlatego suszarki zaczynają odgrywać tak istotną rolę w naszych gospodarstwach domowych.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej