Pierwsze użycie piekarnika – Krok po kroku

Kiedy nadchodzi czas na pierwsze uruchomienie nowego piekarnika, należy się do tego dobrze przygotować, aby nie popełnić żadnych błędów. Oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo, o które trzeba w pierwszej kolejności zadbać.
Pamiętajmy więc, aby podczas rozpakowywania i uruchamiania urządzenia nie były obecne małe dzieci czy osoby starsze, o ograniczonej sprawności sensorycznej czy motorycznej. A co później?
1. Rozpakowanie i przygotowanie sprzętu

Rozpakowujemy piekarnik usuwając wszystkie plastikowe i styropianowe elementy. Podstawa powinna zostać jednak zdjęta na samym końcu, tuż przed umieszczeniem piekarnika na miejscu i jego podłączeniem.
Wszystkie te elementy należy posegregować do utylizacji. Następnie przyglądamy się urządzeniu, czy nie ma żadnych zarysowań, uszkodzeń mechanicznych lub luźnych bądź niekompletnych kabli i styków.
2. Ustawienie piekarnika

Kiedy już rozpakowaliśmy urządzenie, trzeba go ustawić w zaplanowanym wcześniej miejscu i wypoziomować. Jest to konieczne do prawidłowego działania sprzętu.
Pamiętajmy też, że kabel zasilający nie może być zbyt krótki. Powinien luźno zwisać, a nie być cały czas naprężony.
Jeśli przygotowaliśmy wcześniej szafkę lub wnękę do zabudowy, to musimy przykręcić urządzenie do jego ścianek, by stało. Musimy też zachować niezbędny odstęp pomiędzy blatem roboczym a górną krawędzią piekarnika, aby uniknąć ewentualnego ryzyka oparzenia. Zwróćmy uwagę, że należy zadbać o dobrą wentylację urządzenia.
3. Podłączenie piekarnika

Jeśli wszystkie poprzednie kroki zostały już wykonane, to należy włączyć urządzenie do prądu. Nigdy nie wolno używać w tym celu przedłużaczy. Gniazdko zaś musi mieć uziemienie. Nie robimy tego mokrymi rękoma czy na boso. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników.
4. Konfiguracja piekarnika

Po włączeniu urządzenia na panelu pojawiły się różne ikonki i symbole. Zacznijmy od ustawienia daty i godziny oraz wyboru języka jego obsługi.
Sprawdźmy też czy wszystkie sensory działają prawidłowo, reagują na dotyk i przełączają się w prosty sposób, niewymagający dużej siły nacisku.
Zwróćmy uwagę czy wyświetlacz jest wyraźny, czy wszystkie ikonki są dostatecznie czytelnie.
5. Wypalanie piekarnika

Po wykonaniu wcześniejszych czynności nie pozostaje nam już nic innego, jak rozgrzanie urządzenia i sprawdzenie jego działania w praktyce. Opisujemy uniwersalna metodę jaka pasuje na najlepsze piekarniki do zabudowy ale też na najlepsze piekarniki parowe i podobnie zresztą mają najlepsze piekarniki z mikrofalą.
Przedtem jednak raz jeszcze zajrzymy do wnętrza, aby upewnić się, że w komorze nie pozostały żadne drobinki styropianu, wiórów czy kawałki papieru bądź folii. Mogłoby dojść nawet do pożaru, gdyby nie zostały usunięte.
Co ważne, producenci mają zwyczaj umieszczania w komorze np. instrukcji obsługi, dlatego konieczne jest dokładne zbadanie jej zawartości.
Nierzadko znajdują się tam także pokrywy, blachy i inne akcesoria niezbędne podczas pieczenia potraw.
Jeśli podłączenie piekarnika do zabudowy masz za sobą to teraz już będzie łatwe zadanie. Pierwsze wypalanie piekarnika jest czynnością konieczną. Robi się to po to, aby wypalić wszelkie smary, resztki wazeliny technicznej i przepalić elementy wykończenia sprzętu.
Pozbywamy się w ten sposób nieprzyjemnego zapachu. Nie wniknie on później w potrawy, które będziemy w nim gotować. Nastawiamy więc piekarnik na najwyższą moc. Możemy włączyć funkcję BOOST przyspieszającą cały proces.
Ważne, aby ustawić najwyższą możliwą temperaturę grzania oraz włączyć górną i dolną grzałkę. Tylko tak uda się wypalić wszelkie nieczystości i pozostałości po smarach technicznych itp.
Całość wykonujemy przy zamkniętych drzwiach piekarnika i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Pod koniec warto jeszcze włączyć na 10 minut termoobieg piekarnika.
Wystarczy już 60 minut, aby zakończyć ten proces „przepalania” piekarnika. Warto też wiedzieć ile nagrzewa się piekarnik.
Po zakończeniu czynności, wyłącz piekarnik i otwórz jego drzwi.
Gdy już się schłodzi, wystarczy tylko wytrzeć jego wnętrze mokrą ścierką.