Do czego służy termoobieg w piekarniku i jak działa

Funkcja termoobiegu to już dziś niemal standard w powszechnie sprzedawanych piekarnikach. Przyrządzanie potraw z pomocą termoobiegu ma bardzo wiele zalet. Jest nie tylko efektywniejsze i szybsze, ale także oszczędniejsze. Jak więc działa termoobieg w piekarniku?

Co to jest termoobieg w piekarniku?

Termoobieg to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu wentylatora, do równomiernego nagrzewania całej komory piekarnika, w celu uzyskania jak najlepszych efektów pieczenia potraw.

Piekarniki, jakie są w niego wyposażone, posiadają wentylatory, które równomiernie rozdmuchują ciepło dostające się w każde miejsce urządzenia. Niezbędne są przy tym dwie grzałki: dolna i górna, które generują wysoką temperaturę.

W przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń grzewczych, wykorzystuje się specjalną grzałkę termoobiegu, która posiada kształt koła. Jest ona odpowiedzialna zarówno za generowanie ciepła, jak i jego rozprowadzanie.

Oszczędność czasu i energii

Podczas przygotowania potraw z termoobiegiem wykorzystujemy mniejszą moc piekarnika, ponieważ nie musi się on nagrzewać do tak wysokich temperatur jak bez niego.

Jeśli w przepisie na jakieś danie nie uwzględniono funkcji termoobiegu, to powinniśmy nastawić temperaturę o 20 stopni niższą, niż podano.

Termoobieg ma tę zaletę, że potrawa piecze się krócej, niż w tradycyjnym sposobie grzania, jako że ciepłe powietrze nieustannie cyrkuluje w komorze.

Proces ten jest wykorzystywany także podczas pieczenia kilku dań jednocześnie, ponieważ na każdym poziomie pieczenia panuje taka sama temperatura.

Jaki jest symbol termoobiegu w piekarniku?

Stosuje się różne oznaczenia w zależności od konkretnego producenta urządzenia, jednak najbardziej powszechnym jest symbol wentylatora. My wzorujemy się na popularnych modelach z rankingu piekarników do zabudowy. W piekarnikach mamy możliwość pieczenia z termoobiegiem w kilku opcjach, jak:

  • pieczenie z termoobiegiem oraz grzałką tylną – może to być wentylator w okręgu. To optymalne ustawienie termoobiegu do szybkiego przyrządzenia potraw.
  • pieczenie z termoobiegiem i grzałką górną – grzałkę górną oznacza pozioma kreska, a termoobieg to symbol wentylatora, dzięki czemu delikatnie przyrumienimy potrawę, np. uzyskamy oczekiwaną chrupkość mięsa.
  • pieczenie z termoobiegiem i grzałką górną oraz dolną jednocześnie – symbolizuje ją pozioma kreska u góry i na dole, a w środku wiatrak. Funkcja idealna do pieczenia potraw na różnych poziomach.
  • w niektórych piekarnikach dostępna jest też funkcja rozmrażania czy delikatnego ogrzewania potraw. Symbolem jest wówczas wentylator i dolna pozioma kreska.

Smakowe zalety termoobiegu

Funkcja termoobiegu znacznie poprawia przygotowywanie potraw. Można z niej korzystać dla wielu różnych dań, głównie mięs i ryb, ale także ciast typu biszkopt.

Nie przepadają za nią jednak ciasta drożdżowe lub chleby, a więc na ten czas można ją z czystym sumieniem wyłączyć.

Równomierne rozprowadzenie ciepła oznacza jego docieranie w każdy zakątek komory, co sprawia, że mięsa pozostają soczyste w środku, a chrupiące na zewnątrz.

To samo dotyczy ciast, które dzięki funkcji termoobiegu będą dopieczone, bez zakalca oraz bez przypalonej skórki. Potrawy są ponadto bardziej napowietrzone i tak szybko nie wysychają.

Czyszczenie piekarnika z pomocą termoobiegu

Istnieje jeszcze jeden sposób na wykorzystanie funkcji termoobiegu. Może nas wspomóc podczas czyszczenia piekarnika. To bardzo proste! Wystarczy tylko umieścić pojemnik z wodą wewnątrz komory i ustawić grzanie z termoobiegiem, a powstająca w ten sposób para wodna rozmoczy trudne zanieczyszczenia, które osiadły na wewnętrznych ścianka piekarnika.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej