Do czego służy termoobieg w piekarniku i jak działa

Otwarte wnętrze pustego piekarnika

Funkcja termoobiegu to już dziś niemal standard w powszechnie sprzedawanych piekarnikach. Przyrządzanie potraw z pomocą termoobiegu ma bardzo wiele zalet. Jest nie tylko efektywniejsze i szybsze, ale także oszczędniejsze. Jak więc działa termoobieg w piekarniku?

Co to jest termoobieg w piekarniku?

Zbliżenie na wentylator w piekarniku

Termoobieg to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu wentylatora, do równomiernego nagrzewania całej komory piekarnika, w celu uzyskania jak najlepszych efektów pieczenia potraw.

Piekarniki, jakie są w niego wyposażone, posiadają wentylatory, które równomiernie rozdmuchują ciepło dostające się w każde miejsce urządzenia. Niezbędne są przy tym dwie grzałki: dolna i górna, które generują wysoką temperaturę.

W przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń grzewczych, wykorzystuje się specjalną grzałkę termoobiegu, która posiada kształt koła. Jest ona odpowiedzialna zarówno za generowanie ciepła, jak i jego rozprowadzanie.

Oszczędność czasu i energii

Zbliżenie na panel sterowania w piekarniku z ustawionym programem z termoobiegiem

Podczas przygotowania potraw z termoobiegiem wykorzystujemy mniejszą moc piekarnika, ponieważ nie musi się on nagrzewać do tak wysokich temperatur jak bez niego. Wspominałem o tym pisząc ile prądu zużywa piekarnik.

Jeśli w przepisie na jakieś danie nie uwzględniono funkcji termoobiegu, to powinniśmy nastawić temperaturę o 20 stopni niższą, niż podano.

Termoobieg ma tę zaletę, że potrawa piecze się krócej, niż w tradycyjnym sposobie grzania, jako że ciepłe powietrze nieustannie cyrkuluje w komorze.

Proces ten jest wykorzystywany także podczas pieczenia kilku dań jednocześnie, ponieważ na każdym poziomie pieczenia panuje taka sama temperatura. Ma to też wpływ na czas ile nagrzewa się piekarnik.

Jaki jest symbol termoobiegu w piekarniku?

Zbliżenie na panel sterowania w piekarniku na którym widnieje symbol termoobiegu

Stosuje się różne oznaczenia w zależności od konkretnego producenta urządzenia, jednak najbardziej powszechnym jest symbol wentylatora. My wzorujemy się na popularnych modelach jakie mają ranking piekarników do zabudowy. Podobnie zresztą mają sprzęty, które pokazuje ranking piekarników parowych i ranking piekarników z mikrofalą. W piekarnikach mamy możliwość pieczenia z termoobiegiem w kilku opcjach, jak:

  • pieczenie z termoobiegiem oraz grzałką tylną – może to być wentylator w okręgu. To optymalne ustawienie termoobiegu do szybkiego przyrządzenia potraw.
  • pieczenie z termoobiegiem i grzałką górną – grzałkę górną oznacza pozioma kreska, a termoobieg to symbol wentylatora, dzięki czemu delikatnie przyrumienimy potrawę, np. uzyskamy oczekiwaną chrupkość mięsa.
  • pieczenie z termoobiegiem i grzałką górną oraz dolną jednocześnie – symbolizuje ją pozioma kreska u góry i na dole, a w środku wiatrak. Funkcja idealna do pieczenia potraw na różnych poziomach.
  • w niektórych piekarnikach dostępna jest też funkcja rozmrażania czy delikatnego ogrzewania potraw. Symbolem jest wówczas wentylator i dolna pozioma kreska.

Smakowe zalety termoobiegu

Wnętrze otwartego piekarnika wraz z rusztem i tacami

Funkcja termoobiegu znacznie poprawia przygotowywanie potraw. Można z niej korzystać dla wielu różnych dań, głównie mięs i ryb, ale także ciast typu biszkopt.

Nie przepadają za nią jednak ciasta drożdżowe lub chleby, a więc na ten czas można ją z czystym sumieniem wyłączyć.

Równomierne rozprowadzenie ciepła oznacza jego docieranie w każdy zakątek komory, co sprawia, że mięsa pozostają soczyste w środku, a chrupiące na zewnątrz.

To samo dotyczy ciast, które dzięki funkcji termoobiegu będą dopieczone, bez zakalca oraz bez przypalonej skórki. Potrawy są ponadto bardziej napowietrzone i tak szybko nie wysychają.

Czyszczenie piekarnika z pomocą termoobiegu

Zbliżenie na otwarte wnętrze piekarnika wraz z rusztem i ustawionym na nim pojemnikiem z wodą

Istnieje jeszcze jeden sposób na wykorzystanie funkcji termoobiegu. Może nas wspomóc podczas czyszczenia piekarnika. To bardzo proste! Wystarczy tylko umieścić pojemnik z wodą wewnątrz komory i ustawić grzanie z termoobiegiem, a powstająca w ten sposób para wodna rozmoczy trudne zanieczyszczenia, które osiadły na wewnętrznych ścianka piekarnika.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz