Jak wyczyścić piekarnik

czyszczenie piekarnika

Piekarnik należy do sprzętów AGD szczególnie trudnych w czyszczeniu. Resztki potraw ulegają zaschnięciu lub przypaleniu i nawet po skończonym pieczeniu, wciąż trudno jest je usunąć. Bywa, że zostają w piekarniku na dłużej, przez co zabrudzenia narastają, a ich skuteczne wyczyszczenie staje się naszą zmorą. Jak więc radzić sobie z takim problemem?

Pasta z sody oczyszczonej, octu i wody

Chcąc zabrać się za czyszczenie piekarnika, warto przygotować sobie domowy preparat, który jest łagodny dla ludzi, ale za to dobrze walczy z zabrudzeniami, nawet tymi trudnymi do usunięcia.

Mieszamy więc ze sobą łyżeczkę sody oczyszczonej, łyżeczkę octu i łyżkę wody. Następnie nakładamy tak wykonaną pastę na bardzo zabrudzone miejsca pędzelkiem lub szmatką.

Trzeba pozostawić ją na kilka godzin, a po upływie tego czasu zmywamy pozostałości ciepłą wodą. Można także dodać trochę płynu do naczyń, aby mieć pewność, że usuniemy wszelki tłuszcz.

Czyszczenie rusztu

Na ruszcie piekarnika zwykle gromadzi się tłuszcz lub przypalone resztki jedzenia. Można więc szorować go z użyciem płynu do naczyń po zakończeniu pieczenia lub rozprowadzić na jego powierzchni pastę z sody i octu, a po kilku godzin usunąć rozpuszczone zabrudzenia gąbką lub szczoteczką do zębów. Jeśli brud jest wyjątkowo uporczywy, to na pewno pomoże pianka do czyszczenia grilla, którą także warto pozostawić na kilkanaście minut.

Mycie szyby piekarnika

Gdy zabrudzenia zgromadzą się na powierzchni szyby piekarnika warto użyć mieszanki wody i octu w proporcji 1:1. Wlewamy ją do butelki umożliwiającej zraszanie powierzchni. W ten sposób łatwiej będzie nam ją czyścić. Po odczekaniu kilku minut, tłuszcz, zaschnięty kurz oraz inne zanieczyszczenia usuwamy szorstką gąbką lub ściereczką.

Czyszczenie zawiasów i pokręteł

Podczas mycia piekarnika nic nie powinno ujść naszej uwadze. Również pokrętła nierzadko ulegną zachlapaniu gorącym tłuszczem czy kipiącą potrawą oraz kroplami sosu. Wystarczy namoczyć gąbkę w preparacie z octu lub sody, a następnie wytrzeć je szorstką stroną. Pomoże także pozostawianie roztworu na kilka minut, który rozprowadzamy na pokrętłach za pomocą zraszacza. Zawiasów nie powinno się intensywnie szorować, ponieważ po ingerencji z wilgocią, mogą zacząć skrzypieć. Wystarczy je więc przetrzeć szmatką, bo tam rzadko dochodzą zabrudzenia.

Sposoby na bardzo uporczywy brud

Niektóre piekarniki, które dawno nie doświadczyły kontaktu z detergentami myjącymi, można szorować za pomocą myjki wykonanej ze zgniecionej myjki aluminiowej. Dla wielu może się to wydawać nieco kontrowersyjnym rozwiązaniem, jednak pozwala na zmycie mocno uporczywych zabrudzeń.

Oczywiście warto też użyć detergentu przygotowanego domowym sposobem lub dostępnego w sklepie. Czasem rzeczywiście należy dopomóc sobie chemicznymi środkami, gdy żadne preparaty nie potrafią sobie już poradzić. Może tu pomóc płyn do usuwania przypaleń i rdzy.

Samoczyszczenie piekarnika

Nowoczesne modele piekarników dostępnych na rynku wyposażone są w funkcję samoczyszczenia, tzw. pyrolizę. To bardzo wygodny sposób pozbywania się wszelkich zabrudzeń. Warto też wspomnieć, że nowe urządzenia wewnątrz pokryte są emalią, do której zabrudzenia nie przywierają tak szybko i tak intensywnie, jak w starych sprzętach. Pyroliza to proces, który skutecznie usuwa wszystkie nieczystości, zamieniając je w popiół. Urządzenie rozgrzewa się do 500°C i przekształca resztki w popiół. Należy je już tylko wymieść z wnętrza piekarnika.

Inny sposobem samoczyszczenia jest kataliza. Panele katalityczne umieszczone na ściankach wewnątrz urządzenia działają podobnie, jak pyroliza. Tłuszcz jest wręcz wyłapywany na bieżąco, jeszcze w czasie, gdy potrawy są pieczone. Odbywa się to w normalnej temperaturze działania piekarnika. Dopalanie katalityczne włączane jest już po przygotowaniu potraw i wówczas działa podobnie jak pyroliza, zmieniając resztki jedzenia w popiół.

Niektóre najlepsze piekarniki posiadają funkcje samoczyszczenia i polecamy je sprawdzić.

Mycie parą

Para wodna jest atrakcyjnym sposobem czyszczenia piekarnika, ponieważ stanowi rozwiązanie niewymagające szorowania oraz ingerencji jakichkolwiek detergentów. Aby to wykonać, do żaroodpornego naczynia należy wlać 250 ml wody i ustawić grzanie piekarnia na 140°C. Po 10 minutach w środku zrobi się wilgotno i nastąpi rozpuszczenie zaschniętych już zabrudzeń.

Gdy piekarnik stanie się chłodniejszy, wycieramy jego komorę wilgotną szmatką, co powinno dać oczekiwany rezultat. Do wody można także dodać kilka kropel soku z cytryny lub octu, co potęguje efekt.

Czyszczenie solą kuchenną

Chcąc wyczyścić stare i zaschnięte zabrudzenia solą kuchenną należy posypać je solą, a następnie włączyć urządzenie i poczekać aż pod wpływem temperatury sól stanie się brązowa. Później wystarczy już tylko usunąć ją wilgotną szmatką. Trzeba robić to jednak wyjątkowo ostrożnie, aby nie porysować wnętrza piekarnika.

Jak uniknąć częstych zabrudzeń piekarnika?

Czyszczenie piekarnika nie należy ani do przyjemnych zadań, ani do łatwych. Dlatego lepiej jest regularnie dbać o urządzenia i sprawiać, by potrawy nie wydostawały się z naczyń i garnków podczas pieczenia. W ty celu zakrywamy je pokrywkami. Warto też piec w worku do pieczenia lub rękawie.

Nigdy nie odkładajmy czyszczenia na później, gdyż ciągłe przypalanie resztek będzie powodować, że z piekarnika zacznie się wydobywać nieprzyjemny zapach. Dlatego też dobrze jest postawić na sprawdzone sposoby czyszczenia domowymi środkami, ale także podążać za nowoczesnymi funkcjami samoczyszczenia, które pomagają dbać o piekarnik w każdym domu, bez dużych nakładów pracy i zaangażowania.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej