Ile prądu zużywa piekarnik? Koszty używania

Przy rosnących cenach energii elektrycznej, zagadnienie związane z kosztami używania wielu urządzeń AGD w naszym domu, stanowi dziś priorytet podczas ich zakupu. Czy piekarnik to urządzenie pobierające duże ilości energii i jednocześnie mocno obciążające nasz domowy budżet?

Pomocna etykieta na urządzeniach

W pierwszej kolejności warto jest zapoznać się z parametrami piekarnika, a więc z tablicą znamionową dostępną na każdym urządzeniu AGD. To właśnie tam znajdziemy informacje, jak wiele mocy będzie potrzebnej do jego prawidłowej pracy. Będą to np. takie parametry, jak:.

  • zużycie energii przy standardowym obciążeniu w trybie tradycyjnym podane w kWh na jeden cykl
  • zużycie energii w trybie z włączonym wentylatorem.

Oto dane dla najlepszych piekarników. Dla Electrolux EZB3410AOX, pierwszą wartością jest 0,83 kWh (61 gr), a drugą 0,82 kWh (0,60 gr) na jeden cykl. To mała różnica a w porównaniu z większą pojemnością bo 73 l piekarnika Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB jest to 0,91 kWh (67 gr). To ciągle niewiele.

Piekarnik Bosch HBG635BB1 z pojemnością 71 l zużywa też niewiele energii bo zaledwie 0,87 kWh (64 gr). Nieco inaczej prezentuje się piekarnik Amica EB7551B Fusion o 65 l pojemności komory, który będzie zużywał 0,99 kWh na jeden cykl, czyli około 73 gr.

Dzięki tablicy znamionowej i parametrom, jakie wstępnie określa producent sprzętu, jesteśmy w stanie jeszcze przed zakupem ocenić, ile będzie nas kosztować użytkowanie piekarnika.

Realny koszt użytkowania piekarnika

Załóżmy, że korzystamy z piekarnika przez godzinę dziennie, choć zwykle są to bardzo różne parametry jego użytkowania.

Największy pobór mocy następuje podczas nagrzewania grzałek, które mają za zadanie rozgrzać piekarnik do określonej temperatury np. 200 lub 250 stopni C.

Przy założeniu, że moc całkowita urządzenia wynosi 3000 W, a grzałki pracują na max przez 30 minut to dzienne zużycie energii elektrycznej przez piekarnik wynosi 1,5 kWh czyli około 1 zł 10 gr. Przy uśrednionej cenie prądu, czyli 0,74 zł/kWh, koszt jego użytkowania codziennie wyniesie miesięcznie 33 zł 29 gr. Roczne zużycie piekarnika będzie oscylować w granicach 399 zł.

Jak zmniejszyć koszt zużycia prądu piekarnika?

Bez wątpienia jest to możliwe, ale trzeba nabrać odpowiednich nawyków korzystania z poszczególnych urządzeń. Przede wszystkim nie powinniśmy zbyt często otwierać drzwiczek piekarnika i sprawdzać, jak pieką się potrawy. W ten sposób wpuszczamy do komory zimne powietrze, a grzałki muszą się ponownie załączyć, aby wyrównać temperaturę do wymaganej.

Nie warto także nastawiać piekarnika zbyt wcześnie, zanim jeszcze jesteśmy przygotowani do włożenia tam ciasta lub jakiejś potrawy.

Sprawdź w instrukcji, ile czasu jest mu potrzebne do uzyskania oczekiwanej temperatury i kontroluj ten proces.

Staraj się wybierać optymalne zakresy temperatury pieczenia oraz dopasowane programy. Zbyt duża temperatura nie zawsze jest niezbędna do uzyskania dobrego efektu pieczenia.

Jeśli to możliwe, korzystaj z termoobiegu, aby w każdym zakamarku komory piekarnika panowała podobna temperatura.

Możemy włączyć piekarnik na kilka minut przed końcem pieczenia, ponieważ potrawa i tak zostanie upieczona, a grzałka nie będzie musiała się ponownie włączyć.

Warto planować przyrządzanie potraw i starać się wkładać do piekarnika kilka dań naraz (jeśli to możliwe) lub choćby używać jeden program po drugim, kiedy urządzenie pozostaje jeszcze nagrzane.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej