Najważniejsze programy prania

Panel sterowania pralki z programami prania

Nowoczesne pralki oferują szeroki wachlarz programów prania. Czy wszystkie z nich będą używane na co dzień? Które są niezbędne, a które mogą okazać się zbędne? A może jest ich po prostu za dużo i są tylko chwytem marketingowym mającym zachęcić do zakupu nowych urządzeń? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Pranie wstępne

Wszystkie programy podzielone są na trzy te same etapy prania, a więc pranie ubrań, płukanie oraz wirowanie. Tym, co jest między sobą różne, jest dobór temperatury, czasu prania, rodzaju oraz ilości rzeczy, jakie będą do nich dedykowane.

Podstawowym programem, jaki spotkamy w prawie każdej pralce jest pranie wstępne. Jest ono przeznaczone do prania mocno zabrudzanych ubrań, ponieważ w pierwszym etapie następuje ich namaczanie.

Dzięki temu pozbywamy się uporczywych zabrudzeń i plam. Odbywa się to w ten sposób, że jeszcze przed właściwym uruchomieniem cyklu prania, następuje namaczanie. Potem pralka wypompowuje z bębna brudną wodę i nalewa nową, czystą, aby właściwe pranie mogło się rozpocząć. Jest to doskonały sposób do prania firanek, koców, pościeli, jednak warto pamiętać, że do bębna można włożyć mniej niż przy zwykłym programie.

Program krótki

Wybrany program szybki na panelu sterowania pralki

Program krótki, inaczej zwany szybkim, nadaje się do odświeżania ubrań, które są noszone np. tylko jeden raz i nie wymagają specjalnego czyszczenia. W zależności od producenta pralki, zajmuje od 15 do 20-30 minut.

Zwykle charakteryzuje się praniem w niskiej temperaturze, np. 20 °C. Z pewnością nie niszczy ubrań, ale też na pewno nie można liczyć na gruntowne ich wypranie, dlatego nie dziwmy się, jeśli plamy na odzieży wciąż będą widoczne.

Wielu producentów zwraca się w kierunku łączenia prania krótkiego z programem codziennym oferując wydłużony cykl prania np. do 30-40 minut. Jest to na pewno oszczędniejsze podejście i mniej czasochłonne, a dodatkowo nie wykorzystuje zbyt dużej ilości wody. Warto jednak pamiętać, że tym programem powinno się prać mniejsze ilości ubrań naraz.

Program do bawełny kolorowej

Wybrany program do bawełny kolorowej na panelu sterowania pralki

Jest to cykl dostosowany do prania ubrań bawełnianych kolorowych, zwykle w temperaturze  40°C, choć i 60°C . Ma chronić tkaniny przed utratą koloru, ze względu na optymalne dopasowanie temperatury. Nierzadko jest to jeden z chętniej włączanych programów prania, bo może się tam znaleźć wiele tkanin bawełnianych, ale także lnianych, jeansów, a nawet zasłon, koców itp. Przeznaczony jest do prania większych ilości rzeczy i trwa od 1-1,5 h.

Program do tkanin syntetycznych

Wybrany program do tkanin syntetycznych na panelu sterowania pralki

Wiele pralek oferuje także program przeznaczony wyłącznie do tkanin syntetycznych, takich jak wiskoza, poliakryl, poliamid lub poliester. Przede wszystkim, tego rodzaju ubrania należy prać przy małym załadunku bębna, aby ich nie zniszczyć. Nie stosuje się też wysokiej temperatury wody, bo nie może przekroczyć 60°C. Wirowanie powinno być ustawione minimalnie, aby tkaniny się zbytnio nie wygniotły, a nawet nie podarły.

Program do tkanin delikatnych

Wybrany program do tkanin delikatnych na panelu sterowania pralki

Tkaniny delikatne wykonane są z jedwabiu, satyny czy koronki. Ponownie wypełnia się bęben tylko do połowy, aby tkaniny miały miejsce się dobrze wypłukać i nie zniszczyć. Temperatura maksymalna to 40°C. Charakterystyczna jest też niska prędkość wirowania.

Program do wełny

Wybrany program wełna na panelu sterowania pralki

Wełnę pierze się w specjalnym programie przeznaczonym do wełny i koronkowej bielizny lub do prania ręcznego. Jeśli zapomnimy nastawić taki cykl prania, to możemy być pewni, że nasze wełniane ubrania skurczą się i nie będą się nadawać do noszenia.

Program do wełny cechuje się stosowaniem bardzo niskich temperatur do 30°C i minimalną prędkością wirowania. Podczas tego cyklu ubrania dłużej są namoczone, aby mogły swobodnie wchłonąć detergent.

Program do gotowania

Ten cykl prania przeznaczony jest do wyjątkowo zabrudzonej odzieży, jak robocza, ale także do pościeli, obrusów, ręczników czy odzieży dziecięcej, aby pozbyć się zarazków i bakterii. Często stosowany dla uzyskania śnieżnej bieli ubrań. Temperatura dostosowana do tego cyklu jest bardzo wysoka, czyli 95°C.

Program do tkanin białych

Aby białe ubrania mogły być naprawdę śnieżnobiałe, należy je prać z zachowaniem pewnych zasad. Przede wszystkim muszą być wstępnie namoczone, a także traktowane wysoką temperaturą.

Konieczne jest użycie wybielacza lub detergentu dobrej jakości. Wybielacz na bazie tlenu będzie wspierał zachowanie śnieżnobiałego koloru. Tkaniny nie będą wówczas szarzeć czy żółknąć. Pod żadnym pozorem nie wolno prać białych ubrań z ciemnymi bądź kolorowymi, bo mogą barwić się na inne kolory lub żółknąć i szarzeć.

Program do pierza lub puchu

Wiele kołder czy poduszek nie nadaje się do prania w pralce automatycznej, ponieważ ich puchowy czy nawet syntetyczny wsad może tracić swoje sprężyste właściwości.

Niektórzy producenci pralek oferują więc specjalny program do puchu i pierza, który samodzielnie dobiera odpowiednią temperaturę prania i prędkość wirowania. Wcześniej warto zapoznać się z metkami umiejscowionymi na kołdrach czy poduszkach, aby ich nie zniszczyć nieprawidłowym cyklem prania.

Program do zasłon i firanek

To delikatny program, który opiera się na praniu w zimnej wodzie i wcześniejszym dłuższym namaczaniu wsadu, bez jego intensywnego wirowania.

Program antyalergiczny

Wybrany program antyalergiczny na panelu sterowania pralki

Stworzony dla osób cierpiących na alergie pochodzące ze środków piorących. Program charakteryzuje się dodatkowym płukaniem, aby usunąć z ubrań pozostałości środków piorących. Stosowany jest głównie dla tkanin wytrzymałych, ponieważ trwa długo i jest intensywny. Ma za zadanie dobrze wypłukać ubrania i pozbyć się drobnoustrojów lub detergentów.

Program do odzieży dziecięcej

Wybrany program ubranka dziecięce na panelu sterowania pralki

Ten cykl prania obecny jest tylko w nowoczesnych pralkach. Zakłada pranie ubranek dziecięcych ze stosunkowo odpornego materiału. Trwa długo i podobny jest w swym założeniu do programu antyalergicznego, aby pozbyć się drobnoustrojów. Istotne jest także dokładne wypłukanie ubrań w celu maksymalnego usunięcia środków piorących, które mogą uczulać delikatną skórę dziecka.

Program do odzieży sportowej

Wybrany program do odzieży sportowej na panelu sterowania pralki

Program ten został stworzony z myślą o praniu i odświeżaniu odzieży sportowej, outdoorowej, impregnowanej, nieprzepuszczającej wody i wiatroodpornej. Są to zwykle tkaniny lekkie, ale delikatne, przystosowane do określonych funkcjonalności, dlatego wymagają specjalnego traktowania. Nie poddaje się ich intensywnemu wirowaniu ani wysokim temperaturom, co mogłoby zniszczyć ich materiał i pozbawić swoich właściwości.

Program do obuwia

Jest to jeden z programów, spotykany nawet w starszych pralkach. Jego zadaniem jest pranie obuwia tak, aby nie uległo zniszczeniu, a więc ograniczając wirowanie, a jednak z użyciem stosunkowo wysokich temperatur.

Zanieczyszczenia na obuwiu są zwykle bardzo intensywne i trzeba je wcześniej dobrze rozpuścić z detergentem, stąd dłuższe moczenie na początku cyklu. Jeśli program ten nie jest dostępny w naszym urządzeniu, to można włączyć cykl prania wstępnego.

Krochmalenie

Kiedyś krochmalenie było bardzo powszechnym i popularnym zwyczajem, jednak stanowiło to osobną usługę. Dziś krochmalenie specjalnymi urządzeniami odbywa się niemal wyłącznie w pralniach przemysłowych. Istnieją jednak pralki, w których także spotykamy się z cyklem krochmalenia. Stosowany jest dla serwetek, obrusów, odzieży roboczej czy pościeli.

Program dla posiadaczy zwierząt

Zwierzęta zostawiają na ubraniach dużo sierści, której trudno się później pozbyć. Niektórzy producenci oferują więc łatwiejszy sposób jej usuwania. Dedykują specjalne programy prania. Poprzez podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury, włókna tkanin rozluźniają się, a sierść łatwiej się usuwa. Taki program trwa jednak długo i polega na wielokrotnym płukaniu oraz wirowaniu ubrań, więc łatwiej jest je zniszczyć. Dodatkowo musimy się liczyć z wyższym poborem energii.

Program do koszul i bluzek

Został przygotowany z myślą o szybkim praniu niewielkiej ilości delikatnych tkanin. Dodatkowo ogranicza występowanie zagnieceń i nie niszczy ubrań.

Program do niewielkiej ilości ubrań

Bywa spotykany w niektórych nowych pralkach. Pozwala uprać jedną lub dwie rzeczy ograniczając zarówno czas prania, ilość niezbędnej wody oraz energię. Nie musimy więc czekać z większą górą ubrań, jeśli potrzebujemy wyłącznie jednej rzeczy. To zatem praktyczne i oszczędne rozwiązanie.

Pranie intensywne/odplamianie

Zbliżenie na włączony panel sterowania pralki

Jest to program przeznaczony do rzeczy bardzo zabrudzonych, a wręcz takich, które posiadają uporczywe plamy. Tkaniny traktowane są wysoką temperaturą, wstępnym namaczaniem i silnym wirowaniem. Cykl ten idzie w parze z dobrej jakości detergentem, bez którego nie wykorzystamy całej jego mocy.

Program do prania nocnego/cichego

Cykl ten powinniśmy spotkać w pralkach nowego typu. Oferują one możliwość włączania pralki także w nocy czy w sytuacji, gdy szczególnie dbamy o zachowanie ciszy w domu.

Podczas takiego cyklu ogranicza się prędkość wirowania, a także zostają wyłączone wszelkie sygnały dźwiękowe urządzenia. Czasem pranie nocne jest wręcz opłacalne, ze względu np. na posiadanie nocnej taryfy u dostawcy energii.

Tu na pewno przydadzą się dodatkowe funkcje urządzenia, jak planowanie startu pralki, aby nie wybudzać się w nocy chcąc ją uruchomić.

Wypompowanie wody

W przypadku niektórych urządzeń, mamy także możliwość wypompowania wody z bębna i wyjęcia ubrań lekko namoczonych przed wirowaniem. Jest to przydatne np. podczas szczególnej pielęgnacji jedwabiu, wełny czy firanek.

Wirowanie/ dodatkowe wirowanie

Możliwość wyłączenia wirowania czy nastawienia dodatkowego cyklu wirowania to raczej specjalna funkcjonalność pralki, aniżeli osobny program piorący. Można go wyłączać lub włączać przy różnych cyklach prania.

Program Eco

Wybrany program Eco na panelu sterowania pralki

To także dodatkowo funkcjonalność pralek, którą uruchamia się w razie potrzeby podczas innych programów prania. Ogranicza on zużycie energii poprzez niższą temperaturę wody, a także wydłużony czas cyklu czy wyłączenie prania wstępnego.

Czyszczenie bębna

W nowych pralkach czyszczenie bębna to cykl dość często spotykany. Uruchamiając ten program z pustym wsadem pozbywamy się pleśni, drobnoustrojów, grzybów i doskonale czyścimy pralkę. Jest on szczególnie przydatny, gdy mamy zwyczaj prania w niskich temperaturach. Najlepiej, jeśli urządzenie samo sygnalizuje potrzebę jego cyklicznego uruchamiania. Oczywiście, można także czyścić bęben nastawiając puste pranie na najwyższą temperaturę. Dlatego bez obecności tego cyklu też z pewnością sobie poradzimy.

Jeśli szukasz modelu dla siebie to polecamy nasze porównanie, gdzie bierzemy pod uwagę najlepsze pralki i najlepsze pralki ładowane od góry, prezentując je w prosty sposób.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5

Dodaj opinię lub komentarz