Klasa energetyczna pralki

Klasa energetyczna pralki

Obok tak istotnych informacji na temat pralki, jak pojemność bębna, ilość funkcji, szybkość obrotów, nie bez znaczenia jest także jej klasa energetyczna. Od niedawna obowiązuje inna specyfikacja tych urządzeń, z czym na pewno warto jest się zapoznać. Czy w ogóle trzeba zwracać uwagę na klasę energetyczną podczas zakupu?

Nowe etykiety energetyczne

Zgodnie z założeniem, klient ma prawo do szybkiego wglądu w specyfikację danego urządzenia, a przede wszystkim musi z łatwością zapoznać się z jego klasą energetyczną. Będzie to bowiem wpływać na eksploatację, czyli mniejsze bądź większe zużycie prądu i wody.

Wszystkie istotne informacje można dostrzec na etykiecie energetycznej, która znajduje się w widocznym miejscu urządzenia.

Od 1 marca 2021 roku wprowadzono inne oznaczania na etykietach. Unia Europejska uznała, że konieczne jest uwzględnienie nowych technologii, które byłyby bardziej rygorystyczne od obecnych, głównie pod względem zużycia prądu. Dlatego też nie znajdziemy już dawnych symboli, jak np. literki A z plusami.

Zmiany wyglądają tak:

  • z klasy energetycznej A+++ trafią do klasy energetycznej A, B, C lub D,
  • z A++ do D lub E,
  • z A+ do F lub G,
  • z A do G.

Dołączono do etykiety także kody QR, które odsyłają nas do bazy EPREL. Mamy ponadto informację o poziomie hałasu. Urządzenia najcichsze klasyfikowane są w klasie A, a te najgłośniejsze w klasie D.

Poza właściwościami funkcjonalnymi danego sprzętu, etykieta pokazuje również zużycie prądu na 100 cykli. Pamiętajmy jednak, że są to tylko przybliżone wartości, uzyskiwane w warunkach laboratoryjnych, aczkolwiek bardzo pożyteczne.

Zużycie prądu na etykiecie

Zgodnie z szacunkami, zużycie prądu przez pralkę może wynosić nawet 9% całkowitej energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. Wszystko będzie jednak zależeć od konkretnego modelu urządzenia, o czym choćby w przybliżeniu poinformuje nas właśnie etykieta energetyczna.

Producenci, dokonując szacunkowych obliczeń kosztów energii jaką pochłania pralka, uwzględniają dwukrotne jej użycie w tygodniu, czyli ok 100 cykli prania wykonanych w ciągu roku w standardowym programie piorącym. Oznacza to, że pralka zużyje przez 12 miesięcy od 40 do 100 kWh, co w przeliczeniu na rzeczywisty koszt będzie wynosić od 27 do 50 zł (0,55 – 0,6 groszy za 1kWh).

Urządzenia oszczędniejsze mogą zużywać mniej prądu. Na etykietach pralek zobaczymy zużycie równe 100 cyklom, czyli koszt użytkowania pralki wynosi w przybliżeniu:

  • Klasa energetyczna B, poprzednio A +++ – 52 kWh = 31,72 zł rocznie dla pralki Samsung WW70TA046AE Ecobubble. Pralka z wsadem 7 kg
  • Klasa energetyczna E, poprzednio A +++ – 78 kWh = 47,58 zł rocznie dla pralki Beko SWRE7512XWWE. Pralka z wsadem 7 kg.
  • Klasa energetyczna A, poprzednio A +++ –  49 kWh = 29,89 zł rocznie dla pralki Samsung WW90T534DAE Autodose AI Control. Pralka z wsadem 9 kg.

Więcej modeli znajduje się w artykule ranking pralek. Jak można było się domyślać, pralki z wyższej klasy, generujące większą oszczędność prądu są znacznie droższe, czasem nawet o 1000 zł, więc ich pierwotny koszt użytkowania zwraca się dopiero po kilku latach. Czasem nie jest to opłacalne.

Inne informacje na etykiecie

Poza zużyciem prądu, otrzymujemy również informację o zużyciu wody, która podawane jest na cykl prania, a nie jak było dawniej – na rok. Ta zmiana jest zdecydowanie bardziej czytelna i wyrazista dla klienta.

Ponadto etykieta zawiera też zapis dotyczący tego, w jakich parametrach był przeprowadzony pomiar prania. Zwykle jest to program Eco w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza.

Za minus wdrożonej zmiany można postrzegać usunięcie wzmianki, która mówi nam, z jaką emisją hałasu podczas jednego prania należało się liczyć. W zamian za to pokazano jaki hałas emituje wirowanie w skali od A do D. Wirowanie jest jednak tylko krótką fazą cyklu prania, a cały program zajmuje zwykle ponad godzinę, więc poprzednia informacja była bardziej miarodajna, biorąc pod uwagę codzienne, praktyczne użytkowanie sprzętu.

Obecnie klasy energetyczne pralek wydają się być czytelniejsze dla klientów. Od 2010 roku obowiązywała symbolika z literką A i plusami, ale od kilku lat większość urządzeń posiada symbol A z mniejszą bądź większą liczbą plusów. Sugerowało to, że wszystkie one należą do energooszczędnej klasy. Teraz rozróżnienie to obejmuje inne literki alfabetu od A po G, co potrafi bardziej konkretnie wskazać oszczędniejszy w użytkowaniu produkt.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej