Ile proszku lub płynu do prania użyć?

Wydawać by się mogło, że jeśli do prania wsypiemy więcej proszku czy innego detergentu, to uzyskamy lepszy efekt w postaci czystszych ubrań. Nic bardziej mylnego. Zawsze trzeba postępować według zaleceń producentów detergentów, ponieważ w przeciwnym wypadku nasza pralka może sobie nie poradzić np. ze zbyt dużą ilością piany. Jakie są więc odpowiednie ilości?
Ile proszku do prania wsypać?

Zdecydowana większość użytkowników pralek przekracza normy, zalecane przez producentów środków piorących.
Okazuje się, że obowiązują jednoznaczne standardy dozowania proszku, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (AISE).
Według nich zalecana dawka proszku na 4,5 kg prania powinna wynosi tylko 75 g.
Kłóci się to ze wskazówkami samych producentów detergentów, którzy polecają wsypywać 100 g proszku na 4,5 kg wsadu. Możliwe że jest to marketingowy zabieg, ponieważ szybsze zużycie proszku będzie oznaczać szybszy powrót klienta do sklepu i jego ponowny zakup.
Jakie są konsekwencje zbyt dużej ilości proszku?
Miej świadomość, że zbyt duża dawka proszku może się okazać problematyczna dla Twoich ubrań. Pralka nie zdoła ich bowiem odpowiednio wypłukać, co będzie skutkować widocznymi białymi smugami na naszych rzeczach.
Trzeba też podkreślić, że większa ilość proszku to większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego, na co obecnie zwraca się dziś dużą uwagę.
Detergenty szkodzą i nam, ponieważ mogą się przyczyniać do powstawania alergii, zaczerwienienia i innych problemów skórnych.
Ma to również szkodliwy wpływ na samo pranie, które zwyczajnie się nie dopierze. Dlaczego? Ubrania będą się nadmiernie ślizgać po bębnie i nie zdołają się dobrze wyprać.
Proszek, który nie został rozpuszczony lub pobrany z dozownika, zacznie się gromadzić w postaci bryły, na której będą się osadzać brud i pleśń. W konsekwencji tego musisz się liczyć z brzydkim zapachem wydobywającym się z pralki.
Ile wlać płynu do prania?

Trudno tak naprawdę określić odpowiednią ilość płynu do prania. Możesz się stosować do zaleceń producentów, jednak licz się z tym, że ich sugestie są zwykle bardzo zawyżone.
Zgodnie tym, co podaje producent płynów do prania marki Ariel, należałoby użyć 35 ml płynu dla pralek 4 – 5 kg, 55 ml dla pralek 6 – 8 kg i 70 ml dla pralek 9 kg i powyżej.
Powinieneś jednak starać się samodzielnie weryfikować te wartości, zgodnie ze swoim doświadczeniem. Nowoczesne detergenty szybko dają oczekiwany efekt, np. intensywny zapach czy skuteczne odplamianie. Nie ma więc potrzeby przesadzać z ich ilością tym bardziej, że możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego w postaci np. białych plam.
Jeśli masz z tym problem, to przemyśl zakup pralki wyposażonej w czujniki, które samodzielnie dozują niezbędną ilość detergentu. Niektóre modele które opisujemy w rankingu pralek, posiadają już te funkcje. To bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie.
reklama
Ile wlać płynu do płukania?

Płyn do płukania służy głównie do zmiękczania tkanin i nadania im ładniejszego, świeżego zapachu. Ponownie, to doświadczenie najczęściej uczy nas jak wiele płynu do prania należy wlać do naszej pralki.
Jednak wskazówki dotyczące jego dozowania znajdziemy też na opakowaniu detergentu. Tu zwykle miarką staje się nakrętka płynu. Możesz się więc trzymać tych zaleceń, zgodnie z ilością wsadu.
Przykładem popularnego płynu do prania jest Lenor. Zgodnie z zaleceniami dostępnymi powszechnie na etykiecie, piorąc ręcznie należy użyć 1/3 nakrętki detergentu, czyli 18 ml. W przypadku prania automatycznego 2/3 nakrętki, a więc 35 ml.
Jeśli chcesz uzyskać jeszcze intensywniejszy zapach i większą efektywność, jak sugeruje producent, należałoby użyć całej nakrętki, czyli 55ml.
Podsumowując, lepiej oceń to samodzielnie, zgodnie z Twoimi potrzebami.
Co może mieć wpływ na ilość detergentów piorących?
Ilość detergentów, jaką trzeba użyć do określonego wsadu możesz także ocenić po poziomie zabrudzenia odzieży, stopniu twardości wody – im woda twardsza, tym więcej środka będzie potrzebować.
Istotna będzie także ilość wsadu i to jest z pewnością jeden z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, aby nie przesadzić z dozą proszku czy płynu.
Ważna bywa też zastosowana technologia prania, temperatura oraz oczywiście jakość środków piorących, bo i ta bywa różna.
Okazuje się więc, że duży wpływ na dozowanie detergentów będzie mieć tu osobiste doświadczenie dotyczące wykonywania prania oraz przyzwyczajenia i nawyki.