Gdzie wlać płyn do prania i płukania oraz inne detergenty?

Czasem nowe pralki wydają się być skomplikowane w obsłudze. Bywa, że najpierw trzeba się zapoznać z instrukcją, zanim przystąpimy do załadowania komory i uruchomienia wybranego programu. Także szufladka do proszku może nas wprowadzić w pewien dylemat. Jak więc czytać oznaczenia, aby nie zepsuć nowego sprzętu?

Ilość przegródek na detergenty

Rodzaj szuflady oraz ilość przegródek na detergenty zwykle uzależniona jest od konkretnego modelu pralki i jej producenta. Urządzenia ładowane od góry posiadają szuflady umiejscowione pionowo, podczas gdy te ładowane standardowo – od przodu mają szuflady w poziomie. Najczęściej mamy do dyspozycji trzy przegródki i dotyczy to wszystkich producentów. Są w tym aspekcie dość zgodni co widać na przykładzie polecanych pralek.

Oznaczenia na szufladzie

Podobnie, jak z ilością przegródek, tak i oznaczenia na szufladzie są niezmiennie, bez względu na producenta pralki.

Spotykamy się więc z trzema oznaczeniami: symbol kwiatka, symbol I, symbol II.

Bardzo ważne jest, aby nie mylić przegródek. Nie wolno wlewać detergentów losowo tam, gdzie akurat mamy ochotę. Wówczas nie ma co liczyć na czyste, dobrze uprane pranie. Pralka pobiera odpowiednie detergenty w ściśle ustalonej przez cykl prania kolejności. Nie można zaburzać tego procesu.

Gdzie wlać płyn do płukania?

Przegródka na płyn do prania wydaje się być najprostsza, a wręcz intuicyjna w rozszyfrowaniu. Oznaczona jest symbolem kwiatka.

Tutaj wlewamy bowiem płyn do płukania, mający na celu zmiękczenie naszych ubrań i nadanie im przyjemnego zapachu. Kwiatek doskonale to symbolizuje, stąd symbol ten jest niezmiennie stosowany w najróżniejszych modelach pralek i nikomu nie przychodzi na myśl, by go zmieniać.

Jeśli jednak nie znajdziemy takiego oznaczenia, to kierujmy się do przegródki umiejscowionej po prawej stronie. Tego rodzaju rozwiązanie będzie dostępne w pralkach Electrolux oraz Polar.

Generalnie zaś w pralkach Amica, Beko, Bosch, Samsung oraz Siemens, płyn do płukania umieszczamy w środkowej przegrodzie. Często przegródki na płyn do płukania oznaczone są kolorem jasnoniebieskim, co znacznie ułatwia nam zadanie.

Gdzie wsypać proszek do pralki?

W szufladkach na proszek znajdziemy również inne oznaczenia, które mają symbol I lub II. Aby rozróżnić więc gdzie wsypać detergent, musimy mieć pewną wiedzę na temat poszczególnych cykli prania. To ważne, jaki program wybierzemy, aby uprać nasze rzeczy.

W przypadku oznaczenia I nastawiamy pranie wstępne.

Dla prania zasadniczego zaś, proszek umieszczamy w przegródce II. Jest to zwykle program standardowy, który nastawiamy najczęściej.

Niestety, pralki różnią się ustawieniem tych przegródek między sobą. W zależności od modelu, szufladki te usytuowane są w różnych miejscach, raz po lewej, innym razem po prawej stronie. Dlatego konieczne jest rozpoznanie głównego symbolu oznaczającego cykle prania, czyli I i II.

Gdzie wlać płyn do prania lub żel?

Wiemy już gdzie wsypujemy proszek do prania. W przypadku żelu lub płynu do prania, postępujemy analogicznie, a więc kierujemy się zasadą wyboru odpowiedniego cyklu piorącego. Może to być przegroda z praniem wstępnym – I lub zasadniczym – II.

Czy można umieszczać detergent bezpośrednio w bębnie pralki?

Generalnie odradza się wsypywania sypkiego, suchego proszku do prania w bębnie. Zwykle mija się to z celem, ponieważ może on wybielić nasze rzeczy lub istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych jasnych plam na ubraniach.

Nie ma zaś żadnych przeszkód, by w bębnie znalazły się kapsułki do prania lub żel czy płyn do prania. Te detergenty mają już w sobie płyn zmiękczający i są w stanie bez żadnego problemu rozpuścić się w wodzie.

Warto jednak stosować pojemniki, które po napełnieniu żelem ustawiamy na górze prania, włożonego do bębna. Dzięki temu unikniemy plam na ciuchach.

Sypki proszek tego nie potrafi, dlatego jego miejsce zawsze znajduje się w którejś z szuflad – I lub II.

Gdzie jest miejsce na odplamiacz?

Jeśli stosujesz odplamiacz do ubrań, możesz mieć dylemat gdzie należy go umieścić. Bardzo rzadko spotykamy się z szufladami, które posiadają wydzieloną przegrodę na płyn odplamiający.

Zaleca się więc wlewanie odplamiacza do komory przeznaczonej na proszek do prania, a więc numer I lub II. Czasem można się też pokusić o dolanie płynu bezpośrednio do bębna, jednak wówczas trzeba postępować ściśle ze wskazówkami wskazanymi w instrukcji.

Jak dozować detergenty do prania?

Nigdy nie należy przesadzać z ilością proszku dodawanego do prania, a jest to niestety bardzo częsty błąd. Wówczas w szufladzie pojawiają się osady, szlam i pozostałości po tych środkach, które nie zostały wykorzystane podczas wielu cykli prania.

Po czasie należy więc oczyścić szufladę z tego brudu, ponieważ może się z niej wydobywać nieprzyjemny zapach, a nawet pojawią się ślady pleśni.

Jeśli dodamy zbyt dużo detergentu, to na ubraniach będą widoczne zacieki.

Gdy umieścimy go za mało w szufladce, to nie dopierzemy swoich ubrań. Przyjmuje się, że na 4,5 kg wsadu odmierzamy ok 100g proszku, ale zawsze sprawdźmy to z instrukcją dawkowania dostępną na każdym proszku, płynie czy odplamiaczu. Tylko wtedy unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy zadowoleni ze swojego prania.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej