Czyszczenie pralki

Pytanie dotyczące tego, jak wyczyścić pralkę, niektórym może się wydawać wręcz zaskakujące. Czemu mielibyśmy zajmować się czyszczeniem urządzenia, które przecież nieustannie jest pełne wody i zostało zaprogramowane do prania właśnie zabrudzonych rzeczy? Otóż to konieczne, jeśli zależy nam na długiej eksploatacji urządzenia, a dodatkowo także na przyjemnym zapachu ubrań.
Jak wyczyścić pralkę krok po kroku i co będzie do tego potrzebne
Niezbędne narzędzia:
- ocet spirytusowy
- soda oczyszczona
- kwasek cytrynowy
- płyn do naczyń
- szczoteczka do zębów
- szmatka
- gąbka do mycia naczyń
1. Czyszczenie bębna szmatką
W pierwszym etapie staramy się wyczyścić wszystkie te elementy, do których mamy bezpośredni dostęp. W tym celu zamaczamy szmatkę w occie lub roztworze z kwasku cytrynowego. Koniecznie wykonuj wszystkie zabiegi w rękawiczkach, ponieważ te silne, choć naturalne środki, mogą mieć różny wpływ na twoją skórę.
Dokładnie przecieramy szmatką zewnętrzną, widzialną część bębna. Jeśli pralka jest naprawdę mocno zabrudzona, to można się pokusić o przygotowanie naturalnej pasty czyszczącej, nadającej się do mycia poszczególnych jej elementów. Będzie to mieszanina 10 łyżek octu z sodą oczyszczoną. Taką pastę nakłada się na zabrudzone miejsca i pozostawia na kilka godzin. Po tym czasie zbiera się ten domowy detergent wilgotną szmatką, a na koniec wyciera urządzenie do sucha.
2. Czyszczenie uszczelki
Na uszczelce drzwiowej często gromadzą się pleśnie oraz inne zabrudzenia. To nierzadko właśnie niedosuszona po praniu uszczelka jest winna nieprzyjemnym zapachom, które wydobywają się na zewnątrz urządzenia lub wnikają w nasze ubrania po skończonym praniu. Uszczelkę należy więc dokładnie oczyścić np. płynem do naczyń i szmatką.
Można też zastosować nieco bardziej drastyczne narzędzie, jak szczoteczka do zębów, która dokładnie usunie nam brud w każdej szczelinie. Nie zaszkodzi dopomóc sobie sodą oczyszczoną. Niektórzy zalecają całkowite wyjęcie uszczelki w celu jej wyczyszczenia, jednak będzie to zależeć od modelu pralki. W ten sposób można dokonać zbyt dużej ingerencji i spowodować rozszczelnienie drzwi.
3. Czyszczenie pojemnika na proszek
Jeśli marzy nam się dokładne umycie wszelkich osadów z proszku i innych detergentów, to czeka nas następne działanie. Pojemnik należy wyjąć i namoczyć go w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Ten zabieg może zająć dłuższy czas, ponieważ zanieczyszczenia muszą dobrze zmięknąć, aby mogły zostać zebrane szmatką czy twardą szczoteczką.
Można też moczyć pojemnik w occie lub kwasku cytrynowym, co pozwoli usunąć twardsze osady z kamienia. Przed umieszczeniem pojemnika na swoim miejscu, musimy go dokładnie osuszyć, aby maksymalnie ograniczyć ponowne gromadzenie się brudu. Dobrym zwyczajem będzie uruchomienie pustego prania z octem, kwaskiem czy sodą dopiero po oczyszczeniu pojemnika na detergenty.
4. Czyszczenie bębna w trakcie cyklu piorącego
Następnym zadaniem jest czyszczenie pralki octem. Nastawiamy pusty cykl prania, bez ubrań, podczas którego dokładnie wyczyścimy także niedostępne zakamarki bębna i wnętrza urządzenia. W tym celu należy wlać do pojemnika na detergenty 3/4 szklanki octu spirytusowego.
Wybieramy program pełnego cyklu prania w 90 stopniach. Taka temperatura będzie nam sprzyjać w walce z bakteriami i drobnoustrojami oraz pleśnią. Alternatywnym środkiem jest tu kwasek cytrynowy w ilości 1/3 szklanki. Ma podobne działanie i tak jak ocet jest w stanie uporać się nawet z zanieczyszczeniami pozostałymi w rurach, jak choćby skamieniały i niespłukany detergent piorący. Kwasek ma dodatkową zaletę nad octem. Po tym zabiegu w powietrzu nie będzie się unosił specyficzny zapach.
W celu dogłębnego oczyszczenia urządzenia można wlać do środka bębna butelkę octu, nastawić pranie na wysoką temperaturę, a w czasie gdy bęben napełni się już wodą, zatrzymać pralkę na 3 godziny. Po upływie kilku godzin ponownie uruchomić przerwany cykl. Pozwoli to na skuteczne odkamienienie wszystkich podzespołów pralki, które mają styczność z twardą wodą.
Zamiast octu można też uczyć 1/3 szklanki sody oczyszczonej wsypanej bezpośrednio do bębna, jednak nie wolno jej mieszać z octem, ponieważ oba środki będą się wzajemnie neutralizować i czyszczenie nic nam nie da.
5. Czyszczenie filtra pralki
Niektórzy nawet przez cały okres eksploatacji pralki nie czyszczą filtra. Jest to podstawowym błędem i może wpłynąć na efektywne działanie i eksploatację urządzenia. Zapchany filtr może się objawiać zatrzymaniem prania lub pojawieniem się niezidentyfikowanego błędu na wyświetlaczu, a w najgorszym wypadku nawet zalaniem podłogi wodą z pralki.
Zwykle samo czyszczenie filtra jest banalnie proste. Gorsze jest jego umiejscowienie i wyjęcie. Bywa, że przyda się nam instrukcja obsługi, aby zlokalizować jego miejsce montażu. Filtr zbiera włosy, sierść, fragmenty tkanin i wszelkie inne zabrudzenia.
Wystarczy go przepłukać pod bieżącą wodą i ręcznie usunąć zabrudzenia.
6. Odkamienianie urządzenia
Ten proces nie jest niczym nowym, ponieważ jest wykonywany podczas czyszczenia bębna. Polega na nastawieniu cyklu prania na najwyższą temperaturę po uprzednim wypełnieniu bębna octem w ilości nawet 2 litrów. Ten zabieg należy wykonywać regularnie, jeden raz w miesiącu, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla sprzętu osadów kamienia.
Warto mieć na uwadze, że osad spowodowany twardą wodą umiejscowiony na grzałce powoduje jej mniejszą efektywność. Urządzenie potrzebuje większej ilości prądu do jej nagrzania, a to skutkuje wyższymi rachunkami za energię. Osadzający się kamień na układzie hydrostatycznym może doprowadzić nawet do zmniejszenia ciśnienia wody, a ostatecznie do zatkania całego układu i unieruchomienia maszyny.
Ocet czy kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona to środki naturalne, jednak w sprzedaży są także specjalne tabletki do pralek, których zadaniem jest skuteczne odkamienianie.
Czego nie wolno robić?
Na koniec kilka rad, które mogą się przydać w codziennej eksploatacji pralki:
- Nigdy nie zostawiajmy zamkniętych drzwiczek po zakończonym cyklu prania.
- Dobrze jest natychmiast po praniu wyjąć wszystkie wilgotne ubrania i je rozwiesić. Unikniemy wówczas przykrego zapachu wydobywającego się z uszczelki i z bębna.
Co zanieczyszcza pralkę?
Wkładając do bębna zabrudzone ubrania musimy mieć świadomość, że pozostałości włókien, resztek jedzenia, błota czy wszelkich materiałów organicznych, jak włosy lub sierść pupila, będą się gdzieś odkładać. Zostaną w urządzeniu, a my wyjmiemy z pralki czyste i pachnące rzeczy.
Często wszystkie te zabrudzenia gromadzą się w filtrze, jaki należy regularnie czyścić, ale osadzają się także w zakamarkach maszyny, trudno dostępnych naszym oczom. Wewnątrz pralki panuje wilgotne i ciepłe środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Jeśli będą się tam gromadzić przez miesiące czy nawet lata, to w pierwszej kolejności będziemy czuć nieprzyjemny odór z wnętrza lub bezpośrednio z upranych ubrań. Nie wspominając już o nieuniknionych awariach sprzętu.
Dodatkowym zagrożeniem dla podzespołów pralki, a także naszych ubrań, są twarda woda oraz osady z detergentów, które nie uległy rozpuszczeniu. Mogą one wpływać na matowienie ubrań i niszczenie materiału. Z tych właśnie powodów warto wykonywać czyszczenie pralki regularnie.
Zobacz też polecane przez nas bezawaryjne pralki.