Proste sposoby jak usunąć grzyb z pralki

Pralka jest urządzeniem, które ma nieustanny kontakt z wilgocią i detergentami. Ich połączenie skutkować może rozwojem grzyba i pleśni. Dokładniej chodzi tutaj o wilgotny proszek odkładający się w szczelinach urządzenia. Pleśń oraz grzyb w pralce najczęściej związane są z jej nieprawidłową konserwacją.
Problemów tego typu nigdy nie należy bagatelizować. Ich skutkiem może być nie tylko nieprzyjemny zapach z pralki, lecz również szybsza eksploatacja poszczególnych podzespołów pralki oraz rozwój reakcji uczuleniowych. Jak poradzić sobie z grzybem i pleśnią w pralce? Oto nasze sposoby!
W pralce pojawiła się pleśń? Wyczyść ją!

Aby zahamować dalsze rozprzestrzenianie się pleśni, należy jak najszybciej ją usunąć. Do tego celu najlepiej użyć dedykowanego środka dezynfekującego do usuwania pleśni z pralki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby sięgnąć po wybielacz, środek do czyszczenia toalet lub domowy sposób, jakim jest soda oczyszczona z octem.
Jak skutecznie pozbyć się pleśni w pralce? W tym celu należy wstawić puste pranie z wykorzystaniem środka dezynfekującego (wlewamy go do bębna pralki), w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Po zakończeniu otwieramy drzwiczki i czekamy, aż pralka się wysuszy i przeprowadzamy całą procedurę ponownie. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że środek dezynfekujący dokładnie się wypłukał i nie będzie pozostawiał zapachu na odzieży.
Miłośnicy domowych sposobów na grzyba w pralce powinni wsypać sodę oczyszczoną do bębna i wlać ocet do pojemnika na proszek. Następnie wstawiamy puste pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważmy widoczne skupiska grzyba lub pleśni, posypujemy je sodą oczyszczoną, a po upływie kilku minut polewamy octem.
Kolejny sprawdzony domowy sposób to puszczenie pustego prania z użyciem soku z cytryny oraz wody utlenionej w stosunku 1:2. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie wnętrza pralki, a w szczególności rurek łączących ze sobą poszczególne elementy. Dodatkowo, starannie wyczyścić powinno się części pralki, takie jak fartuch oraz szuflada na proszek. To właśnie tam najczęściej gromadzi się pleśń w pralce. Do tego celu wykorzystać można zarówno dedykowany pralkom detergent lub miksturę stanowiącą połączenie gorącej wody, octu oraz wybielacza.
Fartuch a pleśń w pralce

Pleśń i grzyb w pralce przyczyniać mogą się do szybszego zużywania się poszczególnych elementów urządzenia. Jednym z nich jest wspomniany powyżej fartuch. Posiada on liczne zagłębienia, w których gromadzić może się zarówno wilgoć, jak i zanieczyszczenia. Jeżeli na jego powierzchni pojawiły się przetarcia lub dziury, niezbędny będzie demontaż górnego blatu, drzwiczek i przedniego panelu. Zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom z serwisu AGD.
Jak ustrzec się przed pleśnią i grzybem w pralce?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zapobiec przed rozwojem pleśni w pralce. Jednym z nich jest regularne czyszczenie urządzenia, z naciskiem na fartuch oraz szufladę na detergenty. Przyda się w tym poradnik jak wyczyścić pralkę ładowaną od przodu i jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry. Raz na miesiąc warto wyczyścić filtr w pralce i puścić pusty program prania z dodatkiem środka do czyszczenia pralek. Po zakończonym praniu należy zostawić drzwiczki oraz szufladę otwarte na kilka godzin, dokładnie osuszyć kołnierz i jak najszybciej wywiesić pranie.
Stosując się do opisanych powyżej wskazówek, skutecznie ustrzec można się przed pojawianiem się pleśni i grzyba w pralce.
Jeśli jednak problem jest na tyle duży, że pralka nie nadaje się do użytkowania, sprawdź wytrzymałe pralki lub najmniej awaryjne pralki ładowane od góry, zobacz które modele są warte uwagi i zakupu.