Proste sposoby jak usunąć grzyb z pralki

Grzyb w pralce

Pralka jest urządzeniem, które ma nieustanny kontakt z wilgocią i detergentami. Ich połączenie skutkować może rozwojem grzyba i pleśni. Dokładniej chodzi tutaj o wilgotny proszek odkładający się w szczelinach urządzenia. Pleśń oraz grzyb w pralce najczęściej związane są z jej nieprawidłową konserwacją.

Problemów tego typu nigdy nie należy bagatelizować. Ich skutkiem może być nie tylko nieprzyjemny zapach, lecz również szybsza eksploatacja poszczególnych podzespołów pralki oraz rozwój reakcji uczuleniowych. Jak poradzić sobie z grzybem i pleśnią w pralce? Oto nasze sposoby!

W pralce pojawiła się pleśń? Wyczyścić ją!

Aby zahamować dalsze rozprzestrzenianie się pleśni, należy jak najszybciej ją usunąć. Do tego celu najlepiej użyć dedykowanego środka dezynfekującego do usuwania pleśni z pralki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby sięgnąć po wybielacz, środek do czyszczenia toalet lub domowy sposób, jakim jest soda oczyszczona z octem.

Jak skutecznie pozbyć się pleśni w pralce? W tym celu należy wstawić puste pranie z wykorzystaniem środka dezynfekującego (wlewamy go do bębna pralki), w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Po zakończeniu otwieramy drzwiczki i czekamy, aż pralka się wysuszy i przeprowadzamy całą procedurę ponownie. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że środek dezynfekujący dokładnie się wypłukał i nie będzie pozostawiał zapachu na odzieży.

Miłośnicy domowych sposobów na grzyba w pralce powinni wsypać sodę oczyszczoną do bębna i wlać ocet do pojemnika na proszek. Następnie wstawiamy puste pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważmy widoczne skupiska grzyba lub pleśni, posypujemy je sodą oczyszczoną, a po upływie kilku minut polewamy octem.

Kolejny sprawdzony domowy sposób to puszczenie pustego prania z użyciem soku z cytryny oraz wody utlenionej w stosunku 1:2. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie wnętrza pralki, a w szczególności rurek łączących ze sobą poszczególne elementy. Dodatkowo, starannie wyczyścić powinno się części pralki, takie jak fartuch oraz szuflada na proszek. To właśnie tam najczęściej gromadzi się pleśń w pralce. Do tego celu wykorzystać można zarówno dedykowany pralkom detergent lub miksturę stanowiącą połączenie gorącej wody, octu oraz wybielacza.

Fartuch a pleśń w pralce

Pleśń i grzyb w pralce przyczyniać mogą się do szybszego zużywania się poszczególnych elementów urządzenia. Jednym z nich jest wspomniany powyżej fartuch. Posiada on liczne zagłębienia, w których gromadzić może się zarówno wilgoć, jak i zanieczyszczenia. Jeżeli na jego powierzchni pojawiły się przetarcia lub dziury, niezbędny będzie demontaż górnego blatu, drzwiczek i przedniego panelu. Zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom z serwisu AGD.

Jak ustrzec się przed pleśnią i grzybem w pralce?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zapobiec przed rozwojem pleśni w pralce. Jednym z nich jest regularne czyszczenie urządzenia, z naciskiem na fartuch oraz szufladę na detergenty. Raz na miesiąc warto wyczyścić filtr w pralce i puścić pusty program z dodatkiem środka do czyszczenia pralek. Po zakończonym praniu należy zostawić drzwiczki oraz szufladę otwarte na kilka godzin, dokładnie osuszyć kołnierz i jak najszybciej wywiesić pranie.

Stosując się do opisanych powyżej wskazówek, skutecznie ustrzec można się przed pojawianiem się pleśni i grzyba w pralce.

Jeśli jednak problem jest na tyle duży, że pralka nie nadaje się do użytkowania, sprawdź nasz test pralek i zobacz które modele są warte uwagi i zakupu.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej