Jak wyczyścić filtr w pralce? – Prosty poradnik jak to zrobić

Czyszczenie filtra w pralce powinno się odbywać regularnie. Nie możesz o tym zapominać, ponieważ pralka zacznie działać nieprawidłowo i mogą pojawić się z nią problemy. Poniżej opisujemy jak czyści się filtr w pralce i jak często należy to robić oraz przydatne informacje na ten temat.

Czyszczenie filtra pralki – instrukcja krok po kroku

Zabieg czyszczenia filtra rozpocznij od jego zlokalizowania. Większość producentów umieszcza go w łatwo dostępnym miejscu, aby nie było konieczności odstawiania czy zbędnego przesuwania pralki.

W najlepszych pralkach popularnych producentów, jak Bosch, LG, Whirlpool czy Samsung, filtr znajduje się na dole urządzenia po prawej stronie. Jest on widoczny, ze względu na charakterystyczną klapę, pod którą ukryty jest filtr.

Po jego zlokalizowaniu postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Odłącz pralkę od źródła zasilania. Pamiętaj, że w sytuacji, gdy urządzenie zablokowało się w trakcie prania, a przyczyną może być zapchany filtr, to wcześniej należy wypompować wodę z pralki, a dopiero później dokonywać dalszych zabiegów. Wykonujemy to przez wąż odpływowy, ponieważ uruchomienie programu odpompowywania wody może być niemożliwe.
  2. Zdejmij klapę, pod którą znajduje się filtr. Zwykle nie jest to trudne i można to wykonać płaskim śrubokrętem. Wystarczy podważyć klapę, a sama powinna ustąpić.
  3. Pod filtrem mogła się zgromadzić woda oraz nieczystości, więc warto zabezpieczyć to miejsce ręcznikiem, w który wsiąknie woda. Szmatką możesz też przetrzeć obszar wokół filtra.
  4. Delikatnie wyjmij filtr, pozwalając wodzie swobodnie wypłynąć. Dokładnie oczyść ręką wnętrze filtra, ponieważ tam mogły się zgromadzić większe elementy. Nie zaszkodzi umycie filtra pod bieżącą wodą. Jeśli to za mało, ze względu na większe zabrudzenia, to namocz filtr w płynie do naczyń, odstawiając go na kilka minut. Warto wykonać tak dokładne czyszczenie, jeśli już zabierasz się za całą operację.
  5. Woda, jaka dostaje się do pralki, może być bardzo twarda, więc nie powinny nas dziwić ewentualne zanieczyszczenia na filtrze w postaci kamienia czy osadów. Tego także trzeba się pozbyć. W tym celu musisz na dłużej zanurzyć filtr w wodzie z octem, kwaskiem cytrynowym lub innym specyfikiem do odkamieniania powierzchni. To powinno pomóc.
  6. Na końcu wyczyść wnętrze komory, do której ma trafić filtr. Wcześniej osusz sam filtr szmatką i zamontuj go na swoim miejscu.
  7. Ostatnim etapem prac jest już tylko założenie klapy. Zwykle nie potrzeba do tego narzędzi, gdyż nie ma takiej potrzeby. Później wystarczy podłączyć pralkę do gniazdka elektrycznego i gotowe.

Dlaczego trzeba czyścić filtr w pralce?

Filtr w pralce zwykle umiejscowiony jest u podstawy urządzenia. Jest to jeden z niezbędnych elementów do jej prawidłowego i niezakłóconego działania. Każda pralka wyposażona jest w pompę odpływową, na której zamontowany jest właśnie filtr.

To on zbiera wszelkie większe i mniejsze elementy oraz nieczystości, które mogłyby się przedostać do rur kanalizacyjnych. Najczęściej są to włosy, kłęby nitek, ale mogą to być również większe przedmioty, jakie wydostaną się z naszych kieszeni podczas prania, jeśli wcześniej nie zostaną opróżnione.

Nierzadko zapominamy o wyjęciu papierowych chusteczek higienicznych, które mogą mocno uprzykrzyć działanie pralki. Ta szybko się zablokuje, jeśli nie wykonamy czyszczenia filtra raz na jakiś czas.

Skutkiem tego jest zatkanie przepływu lub, co gorsza, usterka pompy, a to już wymaga jej wymiany, a z pewnością wizyty specjalisty. Lepiej więc w ogóle do tego nie dopuszczać i czyścić filtr regularnie.

Jak często czyścić filtr w pralce?

Jeśli czyszczenie filtra pralki wykonujesz raz na rok lub nawet rzadziej, to musisz się liczyć z większym nakładem prac, jakie trzeba wykonać. Filtr może być wówczas bardzo mocno zabrudzony i będzie potrzeba jego namaczania. Dlatego też producenci zalecają czyścić filtr nawet raz w miesiącu. To daje  pewność sprawnego i niezakłóconego działania Twojej pralki.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej