Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry  – Prosty poradnik

Zalegające środki piorące mogą być przyczyną brzydkiego zapachu lub nieestetycznych plam osiadając na tkaninach. Dlatego pralka potrzebuje regularnego czyszczenia.

Warto ją czyścić raz na tydzień w przypadku, gdy często ją użytkujemy. Jeśli zaś korzystamy z niej tylko sporadycznie, to czyszczenie przeprowadzamy znacznie rzadziej. Warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Przygotuj szklankę octu

Pierwszym krokiem jest wlanie do szuflady pralki szklanki octu.

2. Nastaw program czyszczący

Następnie nastaw pralkę na najwyższą możliwą temperaturę i uruchom „puste” pranie. Możesz też skorzystać z dedykowanej funkcji samoczyszczenia, jednakże nie wszystkie pralki są w nią wyposażone.

3. Przerwij program

Po kilku minutach przerwij program piorący, otwórz pokrywę i pozostaw pralkę na ok. godzinę, aby ocet mógł zadziałać i dobrze zmiękczyć zabrudzenia.

4. Wyczyść pozostałe elementy

Podczas oczekiwania na skuteczne działanie octu, zajmij się czyszczeniem wszelkich dostępnych elementów pralki. Zrób to wilgotną szmatką z mikrofibry. Czasem przyda się także szczoteczka, która pomoże dojść w najbardziej niedostępne przestrzenie.

5. Czyszczenie frontu i obudowy

Podczas czyszczenia nie wolno zapominać także o widocznych, a więc zewnętrznych częściach pralki, jej obudowie oraz pokrywie. Wystarczy to robić mokrą szmatką, a następnie wytrzeć je do sucha.

6. Wznów program czyszczący

Po godzinie możesz już wznowić program czyszczący, ponieważ ocet raczej zdążył już dobrze rozpuścić wszelkie zabrudzenia, a nawet gromadzący się miejscami kamień.

7. Uruchom kolejny program

Bywa, że jeden program czyszczący z użyciem octu nie wystarczy. Wtedy dobrze jest skorzystać także z sody oczyszczonej. Wsypujemy filiżankę tego środka do wnętrza bębna lub pojemnika na proszek.

Ponownie uruchamiamy program na wysoką temperaturę.

Po jego zakończeniu będziemy już mieć pewność, że wszystkie zabrudzenia zostały skutecznie usunięte, a ocet nie pozostawił swojego intensywnego zapachu, bo został zneutralizowany przez sodę.

Czyszczenie kołnierza

Gumowy kołnierz to miejsce, gdzie szczególnie często gromadzą się wszelkie zabrudzenia oraz wszystko to, co wyleci nam z kieszeni podczas prania, jak np. chusteczki, paragony, drobne przedmioty itp.

Tę czynność wykonujemy po odłączeniu pralki od zasilania.

Z użyciem miękkiej, wilgotnej szmatki czyścimy dokładnie całą uszczelkę. Możemy wspomóc się octem.

Następnie osuszamy kołnierz papierowym ręcznikiem. To bardzo ważne, aby nie pozostawiać wilgoci na uszczelce, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za brzydki zapach, jaki może się wydobywać z wnętrza pralki.

Dlatego dobrym zwyczajem jest zawsze wycierać kołnierz suchym ręcznikiem lub szmatką, a nawet pozostawić pralkę otwartą po zakończonym praniu, w celu jej przewietrzenia i naturalnego wyschnięcia.

Czyszczenie filtra w pralce ładowanej od góry

Filtr należy czyścić cykliczne, bo to właśnie tam mogą się zebrać włosy, sierść zwierząt lub inne, widoczne gołym okiem nieczystości. Najpierw trzeba zlokalizować filtr. Zwykle znajduje się u podstawy urządzenia, usytuowany od jej frontu, zamknięty pod blaszaną klapką. Dla ułatwienia możesz sprawdzić gdzie się znajduje w najlepszych modelach, które pokazuje nasz ranking pralek ładowanych od góry.

Wystarczy ją otworzyć, ale wcześniej warto podłożyć suche ręczniki na wypadek, gdyby miała wypłynąć zgromadzona tam woda.

Filtr trzeba wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Jeśli nie był długo czyszczony, to można się pokusić o jego wymoczenie w ciepłej wodzie zmieszanej z octem.

To powinno pomóc usuwając także kamień i pleśń. Później ponownie myjemy go pod bieżącą wodą i wkładamy na swoje miejsce.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce ładowanej od góry?

Pojemnik na detergenty najlepiej jest wymontować, a później dobrze wyczyścić. Nierzadko jest to trudne, ze względu na skamieniałe i zaschnięte pozostałości po proszku lub zgromadzoną tam pleśń. Szczoteczka do zębów powinna się stać skutecznym pomocnikiem, a w razie większych kłopotów, pojemnik można namoczyć w ciepłej wodzie z octem.

Jak się okazuje, czyszczenie pralki nie jest trudne. Zabiera jednak trochę czasu szczególnie, jeśli urządzenie nigdy nie było myte. Dlatego warto robić to częściej, a wtedy nie będzie tak angażującą czynnością.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej