Brzydki zapach z pralki

Dłoń z kciukiem w dół na tle pralki z otwartymi drzwiami

Ubrania po wyjęciu z pralki nie zawsze pachną świeżością? Mogą nieść przykrą woń stęchlizny. Jest to szczególnie wyczuwalne, kiedy już wyschną. Takich rzeczy naprawdę nie da się nosić, ponieważ zapach ten jest nieustannie wyczuwalny. A może sama pralka ma brzydki zapach? Jak więc rozwiązać ten nieprzyjemny problem i skąd się bierze?

Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, ocet i tabletka do zmywarki ułożone na blacie a pod spodem pralka

Co zrobić, kiedy śmierdzi z pralki? W niektórych przypadkach usunięcie brzydkiego zapachu stęchlizny może być bardzo czasochłonne. Bywa, że wręcz nieskuteczne. Jednak jest kilka pomysłów, które mimo uciążliwości mogą rozwiązać ten problem. Oto one:

  1. ocet spirytusowy – ocet to nieoceniony pomocnik w każdym domu. Skutecznie radzi sobie z czyszczeniem lodówki czy wszelkich elementów kuchennych, ale tak samo rozwiązuje problem brzydkiego zapachu wydobywającego się z pralki. Wystarczy wlać go do pojemnika na proszek oraz do bębna. Nastawić „puste pranie”, aby pokazał co potrafi. Jest w stanie efektywnie walczyć z kamieniem, rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia. Potrafi też usunąć grzyb i pleśń, co jest nierzadko przyczyną zapachu stęchlizny.
  2. soda oczyszczona – wodorowęglan sodu znany jest jako skuteczny preparat czyszczący już od wieków. Jego działanie jest naturalne, ponieważ nie należy on do drażniących środków chemicznych. Umieszczamy sodę w pojemniku na detergenty oraz wewnątrz bębna i ustawiamy „puste pranie” na najwyższą temperaturę. Jeśli wydaje się to nam pewnym marnotrawstwem wody i energii, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym samym czasie wyprać zabrudzone ręczniki czy szmatki. Szklanka z sodą zabija grzyby, pleśni i neutralizuje brzydkie zapachy, a nawet potrafi być skutecznym odkamieniaczem.
  3. tabletki do zmywarki – środki te są stosowane do czyszczenia naczyń, a przy tym także urządzeń, które poddawane są działaniu wielu zanieczyszczeń. Są silnym preparatem czyszczącym, dlatego bez problemu poradzą sobie też z zabrudzeniami w postaci pleśni, grzybów czy pozostałości po środkach piorących, które najczęściej zyskują formę mazi lub szlamu zalegającego w szufladzie pralki.
  4. kwasek cytrynowy – to obok sody i octu kolejny skuteczny oraz całkowicie naturalny preparat odkamieniający, odgrzybiający i usuwający pleśń. Ponadto dobrze neutralizuje brzydkie zapachy. W tym przypadku procedura czyszczenia będzie wyglądać podobnie, choć stosujemy inne proporcje środka. Wsypujemy 1/4 szklanki kwasku cytrynowego, nastawiamy „puste pranie” na 90 stopni i czekamy aż cały cykl się skończy. Pralka będzie po tym zabiegu znacznie czystsza i wolna od nieprzyjemnych woni.
  5. soda i boraks – mieszanka tych dwóch naturalnych środków jest sposobem na kompleksowe odgrzybianie zaniedbanej pralki. W takim przypadku musimy się liczyć z koniecznością dwukrotnego włączenia urządzenia. Pierwszym etapem będzie nastawienie „pustej” pralki wraz 3/4 szklanki sody oraz z 3 łyżkami boraksu. Po zakończonym programie załączamy zaś kolejny cykl, wypełniając bęben octem w ilości 3/4 szklanki.
  6. wybielacz – ten środek polecany jest do czyszczenia pojemnika na detergenty. Wykonujemy to w rękawiczkach, ponieważ wybielacz bywa drażniący dla skóry. Usuwamy pozostałości szlamu i mazi od proszków ściereczką z nasączonym wybielaczem, a na końcu nastawiamy pralkę na „puste pranie” w temperaturze 90 stopni.

Skąd się bierze brzydki zapach?

Za duża ilość detergentów

Zbliżenie na wlewany płyn do pojemnika na płyn i proszek w pralce

Istnieje wiele źródeł brzydkiego zapachu wydobywającego się z pralki. Aby być pewnym, że ubrania zawsze będą pachnieć świeżością, należy najpierw zdiagnozować problem. Jedną z powszechnych przyczyny brzydkiego zapachu wydobywającego się z naszej pralki są pozostałości detergentów.

Często używamy zbyt dużej ilości proszku, płynu do płukania czy zmiękczacza tkanin. Z pewnością wydaje się nam, że im więcej, tym lepszy efekt. Niestety, działa to inaczej.

Na określoną ilość prania oraz wody przeznaczona jest odpowiednia miara detergentu. Tylko tyle pralka podczas prania będzie w stanie rozpuścić w wodzie. Reszta zacznie zalegać gdzieś na filtrze czy w pojemniku, a pozostałości będą wydawać nieprzyjemny zapach. Należy więc stosować dokładnie tyle środka piorącego, ile zaleca producent. O tym piszemy w artykule ile proszku lub płynu do prania użyć.

Pranie w zbyt niskich temperaturach, co jest charakterystyczne do programów szybkich, jest nierzadką przyczyną osadzającego się preparatu na ściankach bębna, filtra czy w pojemniku.

Konieczne jest więc ustawianie od czasu do czasu, pralki na programy o wysokiej temperaturze, ponieważ pomagają całkowicie usunąć drobnoustroje itp. mikroorganizmy, niewidziane dla ludzkich oczu. Program 90 stopni doskonale wyparza wszystkie nieczystości, przywracając urządzeniu czystość.

Źle wentylowana pralnia

Osoby, które dysponują pralnią w swoim domu, muszą pamiętać o jej odpowiedniej wentylacji. Dotyczy to szczególnie pralek umieszczanych w piwnicy lub na strychu. W obu pomieszczeniach panuje zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura.

Więcej wilgoci podczas użytkowania pralki będzie oznaczać lepszy klimat dla brzydkich zapachów. Jeśli więc nie zadbaliśmy o dobrą wentylację takiego wnętrza, warto choćby częściej otwierać okna. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie osuszacza powietrza.

Brudna pralka

Czasami zapominamy, że pralkę należy czyścić. Sugerujemy więc, aby raz na miesiąc ustawić program czyszczący lub przeprowadzić czyszczenie pralki. Jeśli urządzenie nie posiada go w wersji dedykowanej, to można po prostu nastawić automat do prania na najwyższą temperaturę – 90 stopni.

Niektórzy zalecają też zastosowanie specjalnych kapsułek do usuwania kamienia. Inni stosują biały ocet, który po wlaniu podczas takiego „programu czyszczącego” do pojemnika na detergenty, dokładnie wypłucze wszystkie pozostałości starych, nierozpuszczonych dotąd środków. My tez mamy poradnik jak odkamienić pralkę.

Zanieczyszczony filtr

Filtr można wyjąć i wyczyścić pod bieżącą wodą. Warto mieć na uwadze, że filtr pralki lubi się zatykać. Dzieje się tak przez trafiające do niego podczas prania odpady (chusteczki, kawałki włókien itp.), przedmioty (małe guziki, spinacze itp.), a także wszelkie inne mniejsze lub większe zabrudzenia.

Trudno uwierzyć, że może ich być aż tyle. Łatwo się o tym przekonać czyszcząc filtr urządzenia. Możemy na nim spotkać kłaczki, włosy, a nawet sierść zwierząt. Z czasem może ich być tak dużo, że mimo wszelkich innych zabiegów pielęgnacji pralki, zapchany filtr będzie dawał tak duży smród stęchlizny, grzybów czy pleśni, że stanie się to wyjątkowo uprzykrzające.

Producenci pralek zalecają czyszczenie filtra w pralce nawet raz w miesiącu, ale z pewnością zależy to od częstotliwości używania urządzenia.

Zamykanie drzwiczek pralki

Częsty błędem popełnianym przez użytkowników pralki jest zamykanie drzwi bębna po skończonym praniu. Ten nie jest w stanie wyschnąć do sucha, a w mokrym czy choćby wilgotnym środowisku aż roi się od gromadzących się pleśni czy bakterii.

Lepiej od samego początku użytkowania jeszcze nowej pralki dbać o jej otwieranie, ponieważ bardzo trudno będzie usunąć zapach, który w ten sposób powstaje.

Uszczelka znajdująca się wokół drzwi pralki także ma skłonność do zachodzenia pleśnią, jeśli nie pozwolimy jej całkowicie wyschnąć po skończonym programie prania. Warto nawet samodzielnie osuszać ją chłonnym ręcznikiem. Przy tym zabiegu, przy okazji, można pozbyć się większych zanieczyszczeń, które się tam przypadkowo znalazły.

Nieopróżniany bęben

Czasem zwyczajnie zapomnimy opróżnić bęben po wypraniu naszych ubrań. Pralka niestety nie wybacza takich błędów. Jeśli taka sytuacja będzie mieć kilka razy miejsce, a rzeczy będą tam zalegać zbyt długo, to problem brzydkiego zapachu nie będzie się pojawiał już tylko jednorazowo, ale może się stać trudny w usunięciu.

Jeśli szukasz nowego modelu dla siebie to sprawdź polecane pralki lub polecane pralki ładowane od góry. Są to nasze rankingi najciekawszych i najlepszych modeli. Pokazujemy tam urządzenia w różnych cenach tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz