Wymiary pralek

Pralka wymiary

Przed wyborem pralki warto jest dokonać pomiaru miejsca, w którym będzie się ona znajdować. Dopiero później zasadne będzie skrupulatne poszukiwanie odpowiedniego sprzętu spełniającego nasze oczekiwania.

Ilość dostępnych na rynku urządzeń AGD potrafi wprowadzić w zakłopotanie, ale parametry dotyczące jej gabarytów pozwolą nieco zmniejszyć wachlarz naszego wyboru.

Pamiętaj, że wymiary pralek nie uwzględniają żadnych wystających elementów, jak gałki czy pokrętła, ponieważ mierzone są wzdłuż wszystkich krawędzi urządzenia. Wysokość zaś liczona jest także z nóżkami.

Rodzaje pralek według wymiarów

Producenci ułatwili nam nieco zadanie grupując urządzenia zgodnie z ich gabarytami oraz przeznaczeniem. Wysokość pralki typowo wynosi 85 cm a jej szerokość to 60 cm, jednak jeśli chodzi o głębokość to różnią się one znacznie. Wyróżnia się pięć podstawowych typów pralek:

TypGłębokośćSzerokośćWysokośćPojemność
Superslim32 – 39,9 cm60 cm85 cmDo 6 kg
Slim40 – 49,9 cm60 cm85 cmDo 8 kg
Standardowy50 – 65 cm60 cm85 cmDo 12 kg
Do zabudowy53 – 58 cm60 cm82 – 85 cmDo 9 kg
Ładowane od góry60 cm40 cm85 – 90 cmDo 8 kg

Do napisania tego artykułu wykorzystaliśmy nasz ranking pralek oraz dostępne modele z różnych sklepów.

Pralkę można umieścić wszędzie tam, gdzie będziemy mieć dostęp do dopływu i odpływu wody. Nie należy jednak lokować jej „na ścisk”. Powinna mieć trochę więcej przestrzeni, szczególnie z tyłu, gdzie dochodzi wąż odpływowy.

Pamiętaj, że podczas pracy pralka wibruje, co może wprawić ją w ruch. Lepiej, żeby się nie obijała o szafki czy inne sprzęty usytuowane zaraz w ich sąsiedztwie. Może to doprowadzić do zniszczeń.

Pralki superslim i slim

Typowe wymiary tego typu to wysokość 85 cm i szerokość 60 cm. Tego typu pralki charakteryzują się przede wszystkim mniejszą głębokością od 32/39,9 cm do 40/49,9 cm.

Przykładem dobrej jakości pralki superslim w przyzwoitej cenie ok. 1600 zł może być Electrolux EW6S406BP PerfectCare, natomiast model slim warty polecenia to np. LG Vivace F2WN4S6S0 w podobnej cenie.

Zakup takiej pralki warto rozważyć w przypadku konieczności umieszczenia jej w kuchni, w szeregu z szafkami czy w łazience, która nie dysponuje zbyt dużą ilością miejsca. Co ważne, mimo mniejszych rozmiarów, nie tracą one znacznie na swej ładowności. Wciąż można przebierać wśród tych pralek slim, w jakich zmieści się nawet 8 kg prania.

Nie odbiegają od standardowych sprzętów także swoją funkcjonalnością. Można tu liczyć na wiele programów, jak pranie wstępne czy krótkie. Charakteryzują się również nowoczesnym sposobem obsługi.

Pralki typu slim i superslim ładowane są od frontu, a zdejmowany blat sprawia, że są bardzo elastyczne i z łatwością dopasują się do każdej przestrzeni.

Pralki standardowe

Wymiary pralki standardowej to wysokość 85 cm i szerokość 60 cm. Jej głębokość mieści się w przedziale 50 – 65 cm.

Są to urządzenia ładowane od przodu. Należą z pewnością do najczęściej kupowanych, ale wymagają od użytkownika sporej ilości miejsca. Można je ustawić w dużej łazience czy w kuchni. Nie przeszkadza wówczas kuchenny blat roboczy.

Pralki pełnogabarytowe przeznaczone są do większych domów lub mieszkań. Z założenia użytkowane są też przez większą ilość członków rodziny. Mogą się pochwalić sporą ładownością, do nawet 12 kg, czyli prawie dwa razy więcej niż pralki superslim.

Za popularny model Bosch WAN2407EPL Serie 4 należy zapłacić 1600 zł, podobnie jak za dobrze sprzedające się urządzenie marki Samsung Ecobubble WW80TA026AT. Im wyższa ładowność, tym większa cena. Za niektóre modele o pojemności 10 kg trzeba zapłacić nawet 3000 – 5000 zł.

Pralki do zabudowy

Pralki do zabudowy mają bardzo charakterystyczne wymiary: szerokość 60 cm, wysokość 82 – 85 cm, a głębokość 53 – 58 cm. Ładowane są tylko od frontu.

Są to urządzenia droższe od standardowych, choć wcale nie posiadają bardziej rozwiniętej funkcjonalności. Za pralkę Electrolux EW7F447WI należy zapłacić niemal 2000 zł przy ładowności 7 kg.

Decydując się na wybór pralki do zabudowy należy dokładnie wymierzyć wnękę, w której będzie ona usytuowana. Jako, że wymiary pralki mierzone są wzdłuż wszystkich krawędzi urządzenia, to należy też uwzględnić dodatkowe centymetry przestrzeni na wystające pokrętła czy swobodne ułożenie węża z tyłu urządzenia.

Pralka nie może ściśle przylegać do blatów, ze względu na duże wibracje, które emituje podczas wirowania. Jeśli nie będzie się stykać z szafkami, to będzie pracować znacznie ciszej i bezpieczniej.

Pralki ładowane od góry

Typowe wymiary pralki ładowanej od góry to wysokość 85 – 90 cm i głębokość 60 cm. Jej szerokość to jedynie 40 cm.

Jej cechą charakterystyczną, jak wskazuje sama nazwa, jest możliwość ładowania wyłączne od góry. Nie da się więc jej zabudować blatem, ponieważ konieczna jest tu przestrzeń nad urządzeniem do swobodnego otwierania pokrywy.

Tego rodzaju pralki można umieścić w małych łazienkach, ze względu na niewielkie gabaryty. Są idealne do usytuowania we wnękach, dlatego nie są dziś raczej rzadkością.

Co warte podkreślenia, ich pojemność jest całkiem spora, bo wynosi nawet 8 kg. Pralkę dobrej jakości, np. firmy Whirpool czy Electrolux można nabyć już od 1000 do 1200 zł. Są także droższe modele, jak choćby Electrolux EW7T3372SP PerfectCare 700, które charakteryzują się wyższym komfortem użytkowania, ze względu na ilość rozmaitych funkcji.

Pojemność urządzenia

Osoba, która jako jedyna korzysta z pralki, powinna się rozglądać za urządzeniem o ładowności do 4 kg, ponieważ będzie to wystarczające. W przypadku rodzin większych, a nawet wielopokoleniowych, taka ładowność będzie z pewnością zbyt mała. Wówczas przyda się pralka, w której pomieścimy 6-7 kg, a nawet więcej.

Przy dużej ładowności urządzenia włączamy pralkę rzadziej, a to pozwala zaoszczędzić. Jak się więc okazuje, każdy bez problemu może znaleźć pralkę do siebie.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej